Weerprofeet van de gewone man M WEER Het Gesprek van de Dag Provincie als 'thuisbankier' Cheetah en Calimero moeten van rechter naar Zoetermeer Vakantie: hangbuikzwijntjes massaal aan de boom BLIEP-spel WÊk 172 DINSDAG 13 JULI 1999 COMMENTAAR De financiële moeilijkheden van handelshuis Ceteco hebben de aandacht gevestigd op de opmerkelijke financiële handel en wan del van de provincie Zuid-Holland. Het provinciebestuur blijkt al vijf jaar actief als bankier op de commerciële markt en dreigt nu voor zeker 47 miljoen gulden het schip in te gaan. Aan pikante de tails geen gebrek. Provinciale staten, bedoeld om het college van gedeputeerde staten te controleren, hadden niets in de gaten, ook het rijk merkte niets, sterker nog: dat is eigenlijk de inspirator van de thuisbankierende provincie. Omdat de uitkering van het rijk in één klap binnenkomt, is er een groot deel van het jaar een kasoverschot. Dat besloot het college van gedeputeerde staten op de commerciële markt te gelde te ma ken, echter tegen een voor risicovolle beleggingen veel te lage ren te. Gedeputeerde staten hadden de smaak zelfs zo te pakken dat ze ook zelf geld leenden en dat vervolgens weer tegen een hogere rente uitleenden. Alleen al Zuid-Holland heeft op dit moment 200 miljoen gulden uitstaan. Minister Peper wil een onderzoek, de op positie in de staten wil dat ook. De eerste conclusies vallen al te trekken. Uit de problemen waarin Ceteco is beland, blijkt dat de provincie van beleggingsbeheer wei nig kaas heeft gegeten. Winstwaarschuwingen van het bedrijf zijn in de wind geslagen, nieuwe leningen zijn verstrekt alsof er niets aan de hand was. Er is kortom roekeloos omgesprongen met ge meenschapsgeld. Als het al te rechtvaardigen valt dat de provincie zich als risicovol belegger manifesteert, dan toch alleen in alle openheid en met vol doende kennis van zaken. Daarvan blijkt in Zuid-Holland geen sprake te zijn. De aangekondigde wijziging van de wet Financie ring Lagere Overheden komt als geroepen. Daarmee heeft de na tionale overheid een middel in handen om de provinciale financi en nadrukkelijker te controleren en eisen te stellen aan de omgang met geld. Cheetah en Calimero: twee jon ge kittens die gisteren de inzet waren van een kon geding voor de Alkmaarse rechtbank. De president van de rechtbank be paalde dat de kattenfokkerij 'Het woelige leven' uit Waar land de jonge poesjes deze week nog moet leveren aan H. Teske uit Zoetermeer. Dit op straffe van een dwangsom van honderd gulden per dag. Teske bestelde in april de twee kittens bij de fokkerij, maar heeft ze nog steeds niet gekre gen. Op de zitting bleek dat het probleem in de sekse van een van de katjes zat. De fokster was ervan uitgegaan dat beide dieren katertjes waren. De be stelde crèmekleurige Britse Kortharige bleek echter een vrouwtje en deze zijn zeer zeld zaam. Voor Britse Kortharige vrouw- tjeskatten heeft de fokkerij al ja ren een lange wachtlijst. De ei genares besloot daarom het jonge poesje niet aan Teske te leveren, maar aan de eerste op de wachtlijst. De rechter heeft daar nu een stokje voor gesto ken. Zowel poesje als katertje moet direct naar Zoetermeer. Op vakantie: hangbuikzwijntje aan een boom achtergelaten. Eric Louwrier van de Stiching Dierenhospitaal en Ambulan cedienst Den Haag en Omstre ken heeft er inmiddels vier. Eentje al een jaar en dit dier is inmiddels zo groot en zwaar dat het met drie man moet worden opgetild. Louwrier 'raakt ze aan de straatstenen niet kwijt', en niet ten onrechte, want hangbuikzwijntjes zijn weliswaar huisdieren, maar geen huiskamerdieren. „Het blijven zwijnen." Onlangs was het weer zo ver. Een hangbuikzwijntje zat met zijn uitlaattuigje vastgebonden aan het hek van een kinder boerderij in de Westerbaan- straat. Louwrier is het gaan op halen en inmiddels staat het in het speciaal ingerichte stukje grond bij het dierenziekenhuis. Louwrier heeft er het afgelopen jaar zeker acht gehad. „Een en kele raak je kwijt aan iemand die buiten woont", is zijn erva ring. Jonge hangbuikzwijntjes zijn populair. Maar ja, ze worden groot, behoorlijk groot vaak, en als het dan ook nog vakantie wordt, zijn er mensen die hun zwijntjes liever kwijt dan rijk zijn. „Je koopt ze gewoon als biggetje bij de dierenzaak", zegt Louwrier. „Ze zien er heel lief uit als ze klein zijn en de verko per vertelt dat je ze zindelijk kan maken, maar op een gege ven moment ontdek je dat het zwijnen blijven natuurlijk." Het eerste vondelingetje kreeg Louwrier ruim een jaar geleden. Nog net voor de grote rage. „Dat was een biggetje dat met doos en al over de omheining van een kinderboerderij was ge kukeld." Dat biggetje is inmid dels het zwijn dat met minstens drie man moet worden opge tild. „Omdat het de eerste was, hebben we gezegd: 'die houden we'. Maar het worden er steeds meer." Ook de verzorging is een ver haal apart. „Het is geen hond of kat. De zwijntjes moeten niet alleen plantaardig voedsel heb ben, maar ook wormen en in secten binnenkrijgen. Dat ge beurt normaal als ze grazen en wroeten in de grond. Tevens is eten opscharrelen hun dagtaak. Een zwijntje dat drie keer per dag een bakje voer krijgt, gaat zich snel vervelen en wordt chagrijnig." MAAIKE OPPIER Juli warmer dan normaal Het is zo goed als zeker dat juli warmer uitvalt dan normaal. In het weekeinde keert de zomer namelijk weer terug en op basis van de tot nu toe behaalde resultaten is de kans dat juli ondermaats eindigt zeer klein. Het halfmaandgemiddelde (periode 1-15 juli) komt in De Bilt uit op ruim 19 graden en in het verleden eindigden alle halfmaandge- middelden met een waarde van 19,0 graad of hoger boven normaal. ,,Zo kan een simpele kansverwachting toch een aardige conclusie op leveren", schreef klimaatanalist Bart van Mourik mij. Drie halfmaandgemiddelden scoorden rond 20 graden en kwamen, bekeken over de hele maand, ook op dat resultaat uit. Dat waren de Provencaalse julimaanden van 1983, 1995 en niet in de laatste plaats 1994. Deze maand is de warmste kalendermaand die we ooit gehad hebben. Juli is de laatste 10-12 jaar trouwens significant warmer ge worden. De normale maandtemperatuur, berekend over het tijdvak 1961-1990, bedraagt 16,8 graad. Het trendgemiddelde, 1988-1998, staat op 17,8 graad. Na de warmte van de laatste dagen is het morgen aangenamer. i De temperaturen stijgen tot maximaal 21-22 graden en er waait een westenwind. Aan de kust is de wind vrij krachtig van sterkte. Onder invloed van een naar het oosten trekkend koufront vallen er in de ochtend enkele buien. Daarna klaart het op maar in de loop van de avond komt een randstoring opzetten en gaat het op nieuw regenen. In het weekeinde wordt het opnieuw zomers dank zij een hogedrukgebied op weg van West Europa naar de Oostzee. De temperaturen stijgen vrij snel naar waarden boven de 25 graden maar op zondag is er wel kans op een onweersbui. Op het strand koelde het gistermiddag wat af doordat de wind naar het noordnoordwesten kromp. Op het duin station van Bloemendaal zakte de temperatuur van ruim 28 graden (maximum 28,4) naar ongeveer 23 graden. Op wat wolkenveldjes na bleef het wel zonnig. In het binnenland ont stonden tijdens de late middag en avond enkele fikse regen en onweersbuien. Piet Paulusma denkt de hele dag in weerblokjes Piet Paulusma maakt per jaar zo'n 100.000 kilometer om het weerbericht vanaf locatie te kunnen presenteren. Piet Paulusma is de weerman van iedereen. Kinderen en volwassenen roepen ,,Oant moarn!" of „Hé Piet!" bij de benzinepomp of op het kermisplein. In vrijetijdskleding brengt hij elke avond via het SBS6-nieuwsprogramma 'Hart van Nederland' het weerbericht in hon derdduizenden Nederlandse huiskamers. In gewoon Nederlands, met vaak een kwinkslag en een verwijzing naar een evenement of iets anders van feestelijke aard op de plaats van op name. In zijn SBS6-ruimtewagen - met de aanduiding 'Weerman Piet Paulusma' op de zijkant en zijn dagelijks slotkreet 'Oant moarn, Tot morgen' op de achterklep - rijdt hij van zondag tot en met vrijdag na het avondeten vanuit z'n Friese woonplaats Her- bayum naar een plek ergens in Nederland. Zo maakt hij voor zijn werk een slordige 100.000 kilometer per jaar. „Wij nemen het vooral in de bovenste helft van Nederland op. De grens ligt bij Den Bosch of Breda. Slechts enkele malen per jaar komen we in Zeeland of Limburg, an ders is het niet te doen." Het weer op locatie. SBS6 be gon er 1996 mee, toen Piet Pau lusma uit een hele rij gegadig den als meest geschikte bood schapper werd gekozen. De ge wone jongen uit Friesland die altijd zichzelf is bleek het beste bij de doelgroep te passen. Het veranderde zijn leven definitief. Paulusma, al jarenlang een fer- Vakantietijd. En de meesten van u zullen van die kostbare vrije tijd weer vele. vele uren in de auto doorbrengen. Het is mijn smaak niet. maar uiteraard hebt u het vol ste recht ook deze zomer weer complete al pendalen in de benzinegeur te zetten. Ik ben er overigens niet zo zeker van dat u dat recht zou moeten hebben, maar voorlopig heeft u het, en wie ben ik om u te verbieden er gebruik van te maken. En ik geef toe: hoe verwoes tend het recreatief automo bilisme ook is, af en toe valt er best iets te la chen. Neem nu het half afgeknepen plassen van vrou wen, die hangend tussen de autopor tieren niet gezien hopen te worden door de rest van de file. Of de eindeloze stoet toeristen die ge heel ingeblikt geniet van de langste, smal ste en diepste kloof in de Pyreneeen. een na tuurwonder waarvan zijzelf uitsluitend zien dar het lang en smal is. Dat waar het nu juist om gaat, loodrechte rotswan- vent weerkundig hobbyist, gaf zijn baan als manager bij de PTT in Leeuwarden op om zich volledig op de meteorologie te storten. Een verzoek van SBS om in het Westen te gaan wo nen wees hij van de hand. „Ik wil niet uit Friesland vandaan. Ik voel me daar thuis. We wo nen er fantastisch en met de moderne communicatiemidde len is het trouwens ook geen probleem." Inmiddels heeft de amateur meteoroloog van weleer zich opgewerkt tot iemand die zich met de professionals kan me ten. Het kantoor van PP Meteo Service in Herbayum staat vol met computers, waarop de hele dag de actuele weerkaarten te zien zijn. „Vroeger kon ik het weer nog gratis uit de lucht ha len. Moet je nu eens kijken wat ik aan apparatuur heb." Hier begint elke morgen rond half zeven zijn werkdag. Eerst worden de rechtstreekse radio praatjes voor Omrop Fryslan en Radio Noord voorbereid. Dan is het weerbericht voor het Friesch Dagblad aan de beurt, waarna-om half één 's middags wederom de beide regionale omroepen volgen. Daarna is er tijd voor Spits, de nieuwe gratis treinkrant. Tussendoor tikt hij de actuele berichten voor tele tekst van SBS6 en de regionale omroepen. En op vrijdagmid dag zijn er nog de opnamen er gens in de provincie voor de Friese televisie. Afgezien van al deze activiteiten is Paulusma hét weerhaken van menig festival of ander open luchtspektakel. En 's winters komt er nog een extra taak op zijn schouders bij, want dan fungeert hij als de officiële weerman van de Vereniging De Friese Elf Steden. Na de laatste omroepbeurten rond half zes is er even tijd voor een warme hap en een zoek tocht in de klerenkast. Hij grist een uitdraai van de laatste weerkaarten mee en na een haastige scheerbeurt stapt Pau lusma - alvast lichtjes gepoe derd - in de auto. Dit keer gaat het richting Schagen, waar een kermis is. Op de Afsluitdijk haalt hij het opgevouwen weerkaartje te voorschijn. Eén keer repeteren is genoeg. Vrijwel alle weer- praatjes doet hij uit zijn hoofd: rechtstreeks op de radio en voor de camera. „Ik ben de hele dag al met het weer bezig, ik denk langzamerhand in weer blokjes. Soms heb ik maar een paar punten op papier." In zijn kantoor en onderweg in de auto rinkelen de telefoons bijna onophoudelijk. Omroep medewerkers, het thuisfront, compagnons en zijn persoonlij ke adviseur Jan Deurloo mel den zich voor de laatste stan den van allerlei zaken. Deurloo, zelf ooit weerman op de vlieg basis in Leeuwarden en nu pr- adviseur, leidt sinds maart vorig jaar de steeds talrijker worden de activiteiten van Paulusma in goede banen; van de kermis in Schagen tot de spreekbeurt in Amsterdam. „Piet houdt zich met het weer bezig, ik doe de rest. Hij is zo populair gewor den dat ik hem de hele week wel naar openingen kan sturen, maar Piet heeft ook maar één leven." Voor een weerprofetie van 1 minuut en 45 seconden zijn Paulusma en de cameraman al les bij elkaar toch meer dan een uur kwijt. De kermisattracties moeten op het juiste moment draaien, de herrie maakt vlot communiceren onmogelijk en de jeugd dringt zich steeds tal rijker op. Als Paulusma zich één keer verspreekt, grapt een van de omstanders: „Joh, die ene graad meer of minder, als het morgen maar lekker weer is. Je zit er toch wel eens vaker naast? De weerman lacht mee. Zonder regisseur en zonder draaiboek neemt het duo alles vrij soepel op. „In het eerste jaar kreeg ik goede begeleiding en daar heb ik veel van opge stoken. Als je dit elke dag doet, weet je op het laatst ook precies hoe het moet. Het weer staat den die aan twee kanten onwaarschijnlijk ver omhoog reiken om. bijna als verras sing, alsnog een stukje hemel te onthullen, dat zien ze helaas niet. Alleen het textiel te gen de binnenkant van hun autodak. Maar ja, je wilt er toch geweest zijn en wandelen en fietsen is gewoon niet meer te doen. met al die auto's. Dus ik zal de hand nog eens over het hart strijken: zelfs van mij mag u op vakantie met de onvermijdelijke vierwieler. Ik wil u zelfs helpen om die lange hete uren in vrij wel gestolde verkeersstromen wat frisser door te komen. Kent u het BLIEP-spel? Welnu, u verzint een geschikte plaats naambouwt daar een geschikte Neder landse zin omheen, die u vervolgens aan uw medepassagiers laat horen. Maar. ui teraard, met BLIEP in plaats van de plaats naam. Zo krijg je bijvoorbeeld: 'Is het haar echt? Ja, BLIEP'. En inderdaad kan nu op de plaats van de BLIEP een plaatsnaam wor den ingevuld. Ja, deze is een doordenkertje, maar die plaats bestaat. Ergens in de pro vincie Utrecht. Er wonen vrij rijke mensen. In debuurt van De Bilt. Hebt u hem al? Het is inderdaad een lastige, maar de plaats naam die wij zochten was Zeist. 'Is het haar echt? Ja, ze is 't. Goed, dit spel kunt u nu zelf spelen. 'Ik geef toe dat ik beroerd schaak, maar ik weet dat ik nog BLIEP'. Gezocht wordt een grote ha venstad ergens in Nederland. Wie nu Rot terdam zegt heeft de volgende beurt, en komt na enig knarswerk tot "We hadden een positie direct achter de kraanBLIEPo- men.Deze provinciestad deelt een station met Ede, en meer hulp heeft u ongetiuijfeld niet nodig. Met buitenlandse plaatsnamen kan het natuurlijk ook, maar neem altijd een naam die al een tijdje geleden op de bor den stond, meer gerou tineerde medespelers letten daar op. Als u direct na de grens komt met 'De filosoof wilde eens een ver rassend licht op het werk van ImmanuelK- -BLIEP', roept iedereen tegelijk 'Antwer pen dus wacht daarmee minstens tot de Periferique. Ik verwacht van u na terug komst uit het buitenland eenaardig lijstje vondsten in het kader van het BLIEP-spel: stuur een emailgetiteld BLIEP naar jus- tadam@euronet.nl en u hoort ervan. Voor de wareliefhebbers heb ik nog een mei schonere taak: op weg naar het onont koombare huisje in het even onvermijdelij ke Frankrijk werd mijn oog gestreeld door een wegwijzer die een heus recept vermeld de: VERDUN BOUILLON. Het Nederlandse equivalent daarvan is ENTER RECTUM, inderdaad op een wegwijzer midden tussen die twee Drentse plaatsen. Jammer is wel dat alleen voor Engelstaligen de medede ling echt aankomt. Weet u voor mij nog meer borden inde reeks VERDUN BOUIL LON? Ze moeten er wel echt staan! En pre cies zo! We mailen. FOTO CPD PAUL JANSSEN voorop, dat zit goed in mijn hoofd. De rest is improvisatie. Het is leuk om op deze manier televisie te maken." En het gaat hem goed af. Hij ac teert niet, maar gedraagt zich zoals hij zich altijd gedraagt. Los in de omgang, altijd in voor een grap, lepelt hij een helder weerbericht op. Geen overvloed aan hoge en lage drukgebieden, atmosferische storingen en windsnelheden, maar gewoon de verwachte temperaturen en een simpele aanduiding van wat ons in het noorden, mid den of zuiden te wachten staat. „Morgen lijkt een zomerse dag te worden." De cameraman neemt de band mee naar de studio in Amster dam en Paulusma praat nog even na met de Schager hoofd rolspelers. „Dat hoort er ook bij. Je kunt na de opnamen niet meteen vertrekken." Pas tegen een uur of elf komt Harlingen weer in zicht. „Het zijn lange dagen. Sommigen mensen ver klaren mij wel eens voor gek. Maar als je er plezier aan hebt, is het geen probleem. Gelukkig ben ik nu bezig met vaste ver vangers, zodat ik met m'n vrouw en kinderen ook eens va ker dan die twee weken vakan tie van huis kan." ROEL SNIJDER M I LLENNIUV nog dagen Nog 172 dagen en hei nieuwe millennium bi aan. Reden voor dezefc^ om in een dagelijkse terug te kijken op bel; rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op correldc ponderende data in d gelopen 1000 jaar. De Jt week: 12 juli 1785: bal an vaart vanuit tuin palei 'ai Noordeinde: 13 juli 1! olit lec groot liefdadigheidsci r eert Ethiopië: 14 juli l bestorming van de Ba yv\ 15 juli 1099: Godfried Bouillon neemt Jeruz in; 16 juli 1948: eerste r vliegtuigkaping: 17 ju! lui 1596; Willem Barents; et Jacob van Heemskerc men aan op Nova Zei 13 JULI 1985 P( Het best bekeken en mi winstgevende liefdadighe dd concert van de afgelopen vindt zijn oorsprong in ec (Zc minuten durende BBC-n [St ge van Michael Burke, \va fa uitgemergelde Afrikaans st; sen, stervende kinderen i dood vee de hoofdrol spe rd Het decor wordt gevormi hc Ethiopië dat, geplaagd d( ich oorlog en grote droogte,; nanciële en emotionele f - sement weliswaar probec keren, maar nooit een foi ide moes in het bakje dat hei de wereld voorhoudt ziet ve iek nen. De ex-Boomtown R; dn zanger Bob Geldof beslui fn avond dat er iets moet ge mt ren en belt vijfendertig cc itri popmuzikanten zoals GeJ Michael, Bono en Sting. I ;e i sultaat is de gelegenheids mi Band Aid, die met de sinj they know it's Christmas' cember 1984 vijf miljoen bij elkaar zingt voor Afrik ter Voor Geldof is die ene ad G) genoeg. Hij gaat in de sla; ira wereldleiders onder wiel cher en Mitterrand en do m neert, op een bezielende tec nier, talkshows. Kroon oj gs werk wordt 13 juli 1985 L bo Aid, waarbij de supertop amusementsindustrie in uur 255 miljoen gulden! ioi kaar speelt en zingt. Heti ig i eert, dat tegelijkertijd pla heeft in Londen en Phila iU phia, wordt in 170 lande: anderhalf miljard mense ra keken. HANS PIET MENSELIJK Japanse meisjes blijken niet zo goed uit de voeten te kunnen op plateauzolen. Het aantal strui kelpartijen met letsel als gevolg neemt schrikbarend toe, waar schuwen artsen en consumen tenorganisaties zaterdag in een grote Japanse krant. Inmiddels wordt 40 procent van alle onge lukken met damesschoenen ver oorzaakt door schoenen met pla teauzolen. Met verdraaide en kels, gescheurde gewrichten en soms zelfs fracturen als gevolg. De hoge hakken zijn onder jonge Japansen zeer populair. De hak ken bereiken soms hoogtes van 20 centimeter. De meisjes vol gen allemaal het voorbeeld van het Japanse popidool NAMIE AMURO. naar Douwe Egberts'. Blijde heeft DE zich laten inspii door een Belgische klassii 'S namelijk het stripalbum' ruikt hier naar onzin' van urka. Sii Koningin BEATRIX bezoe 24 augustus de Limburgs meenten Nederweert, He' np Horst, Grubbenvorst en V n Op het stadhuis van Nede1 di volgt de vorstin een gespi ev reconstructie van het lam grondonttrekking landbouw, de waterproblr }ei in de Peel, de intensieve de en de conflicterende bel: de; van landbouw en natuurt ine In Horst bezoekt Beatrix! ijc aantal bedrijven die werk st: de meest moderne techn binnen de landbouw. Als fj mezzo wordt op weg naar een nieuw vakantiehuis* - Prinses Beatrix Fonds befd Dit 'Lions' huis biedt dei lijkheid aan gehandicapt men met hun familie met (t" tie te gaan. In Grubbenw 1 de koningin na een korte wi ling door het dorp Lottum dij bekend is van vele kweke 1 d een rozenpresentatie bez De dag wordt afgesloten bezoek aan Venlo. Vervol ty wandelt de Koningin nas Museum Van Bommel-Vi waar zij de tentoonstelt >te derline-Pilot' bezoekt. De 12 het grensgebied met Duit Erjj gerichte manifestatie ga? d JUSTUS VAN OEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2