Leidsch Dagblad K 9 2 HUENil BEULEN Rol asielcentrum bij mensensmokkel SÉSpSlS) Noord-Ierland houdt het rustig r- regéh raf kondigt 'scheid aan udenten weer massaal straat op in Teheran V&D stopt met verkoop van krant, tijdschrift en sigaret TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Mysterie rond verdwenen Leidse ganzen steeds groter Mir kan op Sittard vallen KPN'ers weer terug in 'gescheurd' kantoor VVD wil nieuwe begroting provincie dSDAG 13 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Doodzieke vrouw claimt I 1,25 miljoen wegens i medische misser Economie Cultuur Kunst Fraude aan de orde van de dag in de metaalindustrie Macy Gray zingt 'de soul van 2000' Kerk Samenleving Na 900 jaar excuses christenen voor kruistochten NR. 42051 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 HET WOORD IS AAN VANDAAG 20 PAGINA'S ropruimingzomeropruimingzomesoprui Geldt voor alle artikelen met het speciale actiekaartje artikel is gratis. U\ III in de Gouden Gids PORTADOWNIn het Noord-Ierse Portadown gaat een jong Orangistje aan kop van de jaarlijkse mars op 12 juli. Tegen alle verwachting in verliepen de honderden optochten in de Britse provincie gisteren alle maal rustig. Politie en leger waren in hoogste staat van paraatheid gebracht voor de marsen, waarmee de Brits-protestantse Orangisten de overwinning van 12 juli 1690 op hun katholiek-Ierse tegenstrevers her denken. De chef van de Noord-Ierse politie, Ronnie Flanaghan, zei 'verrukt' te zijn over de vreedzame af loop. Pagina 5: Blair poogt vertrouwen Unionisten te winnen foto reuters ferran paredes Mare Callewaert Met de stroom meedrijven kan een grassprietje óók. af e£Toer 1 - ga? 27200 127210 11724° 60% 30% 20% 5SÏS3# 30% 40% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 De Zuid-Hollandse WD-frac- tievoorzitter Aptroot wil dat de provincie een nieuwe begroting gaat maken nu er een strop dreigt van 47,5 miljoen gulden door het naderende faillisse ment van handelshuis Ceteco. Provinciaal woordvoerder Dis telbrink verwijt de liberalen po litieke munt te willen slaan uit de affaire. Hij noemt de uitla tingen en aantijgingen van de liberalen 'ongenuanceerd'. Het financiële debacle heeft Armstrong kent voor vee jaar bij iRAND-BORNAND ANP successen van Lance nstrong in de eerste week 1 de Ronde van Frankrijk jben geleid tot contract- lengingen. Hoofsponsor Postal Service, kopman nstrong en rijwielfirma k besloten nog twee jaar elkaar door te gaan. De natie blijft in elk geval tot net 2001 bestaan, rmstrong straalde giste- veel zelfvertrouwen uit. waagde zich echter niet 1 voorspellingen. „In de rit heb ik gereden om de trui te heroveren. Ik wil- dat tricot heel graag heb- Ik weet eigenlijk niet ik nu moet zeggen. Ik half dood geweest, maar de beste dokters ter we- voel ik me nu beter dan pna 18: Heer van stand :n 'cowboys' oj» fi Graf stopt aan het ein- ran het seizoen met ten en. De winnares van Ro- 1 Garros en verliezend ste op Wimbledon doet wel mee aan de US in. Dat toernooi begint 30 ustus. ben bevoorrecht dat ik mijn moment van ver- r;kan bepalen. Het was n gemakkelijke beslissing, ir het tennis is te veelei- d geworden", verklaarde f in New York. De Duitse ikte gedurende zeventien oenen deel uit van het circuit. Ze won daarin 22 een grand slam. Dit sei- jfc speelt ze in ieder geval de toernooien in San 1, Toronto en New Ha- als voorbereiding op de ïpen. Wanneer Graf pre- ihaar laatste toernooi t, is nog onduidelijk, heb ik nog niet over lacht." enden studenten zijn van- Z3'ip in de Iraanse hoofdstad tan opnieuw de straat op- *n om te betogen, voor democratie. Volgens oog- jen zijn zij in conflict ge- :n met de politie die traan- heeft ingezet. Ook zijn ichuwingsschoten in de 'Uah burgerwacht hebbén eens de strijd aangebon- met de betogers. Gisteren en deze militante conser ven al een groot aandeel in itruiming van de wijk bij liversiteitscampus. Bij ge en met de politie raakten en zo'n vijftig demon ten gewond. J autoriteiten hebben de- li 'traties voor vandaag ver- n. Maar evenals vorige da- de studenten zich iets van aan. „Wij willen regering die geweld ge- Wij willen geen huurlin- iüe", scandeerden' naar hng twee- tot drieduizend jers. voners van de stad sloten hij de studenten aan. De instranten betuigden aan de hervormingsge- nu tV r ;t. wij ïlitie", zinde president Khatami, die touwtrekt met de conservatie ven over de te volgen politiek. Betogende studenten ver brandden gisteravond op de universiteit van Teheran een tribune waar de voorbidder we kelijks gebeden uitspreekt. De verbranding heeft een grote symbolische betekenis. De tri bune is gebouwd kort na de is lamitische revolutie waarmee de Iraanse geestelijkheid aan de macht kwam in 1979. Sindsdien heeft er elke vrijdag een geeste lijke voor duizenden eerbiedig luisterende studenten gebeden en gepreekt. De studenten demonstreren al sinds afgelopen donderdag. Toen verbood een speciaal ge rechtshof de gematigde krant Salaam. De studenten willen dat het regime woensdag uit roept tot een dag van nationale rouw voor allen die bij de beto gingen zijn omgekomen. Poli tieofficieren die voor hun dood verantwoordelijk waren, moe ten in het openbaar worden be recht. Ook willen zij dat het huisarrest van grootayatollah Ali Montazeri wordt opgehe ven. Montazeri is de belangrijk ste geestelijke die zich tegen de macht van de conservatieve ayatollahs verzet. Joh. Enschedé drukt geld samen met Fransen HAARLEM BRAM VAN LEEUWEN Het Haarlemse grafische con cern Joh. Enschedé gaat voor het drukken van geld samen werken met het Franse bedrijf Francois Charles Oberthur Fi- duciaire S.A. De bankbiljetten- divisies van beide ondernemin gen worden samengevoegd om de internationale concurrentie beter aan te kunnen. Er ont staat een nieuwe onderneming met ongeveer 400 werknemers. De fusie werd vanmiddag in Haarlem bekendgemaakt door president-directeur J.K.P. Bruinstroop van Joh. Enschedé en zijn Franse collega N. Koutros. De fusie heeft geen gevolgen voor het personeel. Jarenlange verliezen en diefstallen HAARLEM/LEIDEN DIMITRI WALBEEK V&D stopt dit jaar nog met de verkoop van kran ten, tijdschriften en rookwaren. Alle filialen, ook in de grote steden, raken de artikelen kwijt. Al leen de vestiging in winkelcentrum Hoog Catha- rijne blijft Ze verkopen. Vendex heeft dit gisteren bevestigd. In de twee Haarlemse filialen zijn de afdelingen inmiddels opgedoekt. Leiden raakt de producten voor het eind van het jaar nog kwijt. Het nieuwe filiaal in Hoofddorp krijgt lectuur en sigaretten niet eens in het assortiment. Het per soneel hoeft volgens Vendex niet voor banenver lies te vrezen. De kranten en tijdschriften zijn voor de waren huisketen 'al jarenlang verliesgevend', verklaart woordvoerder P. van Bakkum de rigoureuze stap. Daarnaast speelt diefstal de winkelketen flink parten. De gedrukte media zijn volgens Van Bak kum onmogelijk te beveiligen tegen de roof aan de lopende band. Namens 'hofleverancier' VNU Tijdschriften reageert secretaris Delana van de Raad van Be stuur zeer geprikkeld. „De VNU geeft geen enkel commentaar. Wat ons betreft is V&D de stop aan het heroverwegen. En wij hadden begrepen dat het maar om een aantal winkels gaat. We zijn nog in gesprek met V&D en die relatie willen we niet verstoren met reacties in de pers." Aangezien de rookwaren vaak op dezelfde af deling als de gedrukte media worden verkocht, verdwijnen die ook uit het assortiment. De boe- kenafdelingen zijn niet in gevaar, benadrukt Vendex-woordvoerder Van Bakkum. Ook is er geen sprake van andere afdelingen die vanwege teruglopende inkomsten moeten verdwijnen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. iNaam:,VoorlnirrvLM/V 1 'Adres:1 Postcode:Plaats:1 'Tel: irolé bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPermaand DPerkwartaal O&utntnatisch (f. 96.90) 1 1 automatisch If. 33,70) O acceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het mysterie rond de verdwij ning van de zestig ganzen uit de Witte Singel breidt zich uit tot voorbij de Leidse stadsgrenzen. A. Alleblas uit 's Gravezande telde vorige week donderdag plotseling 56 ganzen op het land naast zijn woning. „Ik had gelezen dat er in Leiden ganzen worden vermist. Mensen daar zouden hebben gezien dat er een aantal in een busje was ge laden en afgevoerd. Misschien zijn ze hier gebracht. Nee, ik heb niet gezien dat deze ganzen uit een busje zijn gezet. Hoe ze hier zijn gekomen, weet ik niet. Plotseling waren ze er." Zaterdag 3 juli bleken in Lei den alle ganzen bij de Koepoortsbrug te zijn verdwe nen. De gemeente had er dertig weggehaald wegens overlast. De verdwijning van de andere zestig blijft tot nu toe onver klaarbaar. Het mysterie wordt nog gro ter nu blijkt dat personeel van de Reinigingscontrole in Leiden vanochtend acht ganzen heeft gesignaleerd rond hun oude stek bij café De Tregter aan de Witte Singel. Dat meldt Fons Delemarre, voorlichter van Mi lieu en Beheer. Delemarre was nog niet op de hoogte van de 'vondst' van 56 ganzen in 's Gravezande. „Het houdt de gemoederen in ieder geval wel bezig", aldus de voorlichter. Binnenland3 Buitenland5 Cultuur9 Dag Nacht16 Economie7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport18,19 Trends/Strips10 Uitgaan20 Schip botst op raadselachtig voorwerp UMUIDEN JOHNOOMKES Het Kustwachtcentrum in IJmuiden heeft gisteren alarm geslagen nadat het Russische vrachtschip Ladoga 108 een aanvaring met een onbekend groot voorwerp nabij Texel had gemeld. Onderzoek door de mijnenjager HMS Willemstad en door het eigen patrouille vliegtuig van de Kustwacht le verde ter plekke echter niets concreets op. Kustwacht woordvoerder Lugtig: „Het Russische schip meldde geen averij te hebben opgelopen, maar wel op ongeveer vier me ter diepte langs een onbekend voorwerp te zijn geschampt. Zo'n melding is een zeldzaam heid, een aan een unicum gren zende rariteit. Vandaar dat we de melding, die ook schriftelijk bevestigd is door de Ladoga 108, serieus hebben genomen." MOSKOU AFP-ANP-Rtr Het Russische ruimtevaart agentschap RKA vreest dat het ruimtestation Mir begin vol gend jaar zal neerstorten als een bevoorradingsvlucht niet snel kan vertrekken. De 140.000 kilo zware Mir kan dan in alle landen rond de 51ste graad noorderbreedte terechtkomen. Die graad loopt bijvoorbeeld dwars door Sittard. Kazachstan, de voormalige Sovjet-republiek die de lanceerbasis Bajkonoer huisvest, houdt de lancering te gen van een schip dat voedsel, water en besturingsapparatuur naar de Mir moeten brengen. Honderden vreemdelingen via Heerlen naar Scandinavië Het Asielzoekerscentrum (AZC) in Heerlen is onderdeel geweest van een netwerk van mensensmokkel. Enige honderen Turken, Koerden, Irakezen, Iraniërs en Afgha- nen zijn via dit centrum van Italië naar Scandinavië ge smokkeld. De afgelopen maanden zijn 44 verdachten aangehouden, maar de politie verwacht nog meer arres taties. De verdachten zijn Iraniërs, Irakezen en inwoners van het voormalige Oostblok. De bal kwam aan het rollen bij de arrestatie in februari van een 35-jarige in Amsterdam wonen de Irakees, die samen met twee anderen valse identiteitspapie ren verzorgde. Dat spoor leidde niet alleen naar de mensen smokkel, maar ook naar een or ganisatie die in Amsterdam prostituées te werk stelde met vervalste papieren. De politie heeft dit netwerk opgerold. Uit het onderzoek bleek dat in het AZC in Heerlen minstens zeven personen actief waren. Twee van hen, onder wie een 40-jarige hoofdverdachte, ver blijven legaal in Nederland en wachten in het AZC op een be slissing over hun toelating. In het AZC is ruimte voor zo'n 700 mensen. Doordat er geen strikt bewakingsregime geldt, zijn mensen redelijk vrij in hun bewegingen. Het tijdelijk huisvesten van gesmokkelde mensen vormt dan ook geen probleem, constateert de poli tie. Tijdens de laatste week van het onderzoek is geconstateerd dat er vanuit Frankrijk 75 vreemdelingen zijn gekomen. Hoeveel mensen er precies zijn binnengesmokkeld, weet de politie niet. Ze kwamen via Tur kije en Griekenland in Italië aan. Vervolgens reisden ze per trein naar Nice en daarna ging het per auto richting Heerlen. Na het verblijf in het ACZ ging de reis verder via Aken en Ham burg waarna de vreemdelingen bij Flensburg lopend de grens met Denemarken passeerden. Een aantal reisde door naar an dere Scandinavische landen. Hoewel de vreemdelingen voor de route Italië-Heerlen duizend dollar neertelden en voor het vervolgtraject nog eens 800 dollar, is bij de hoofdver dachte geen geld aangetroffen. De politie vermoedt dat de in komsten van de mensensmok kel naar het buitenland zijn ge sluisd. zich de laatste maanden vol trokken. Al langer was bekend dat het niet goed ging met het handelshuis. In juli 1998 kwam Ceteco als gevolg van de crisis in Latijns-Amerika met een winstwaarschuwing. Iris, het onderzoeksbureau van Rabo bank en Robeco, adviseerde om aandelen Ceteco van de hand te doen. De provincie Zuid-Holland hield Ceteco echter ook na juli niet aan de verplichting om een eind 1997 verstrekte lening van 12,5 miljoen af te lossen. Ster ker: acht dagen na de winst waarschuwing ging een eerder overeengekomen lening van 35 miljoen gulden aan Ceteco in. Deze laatste lening, die in mei 1999 had moet worden afgelost, was tussentijds opeisbaar. De vraag of de provincie ge bruik had moeten maken van die mogelijkheid, wil Iris niet direct beantwoorden. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Meer nieuws over Ceteco Het gevaar van instorting van het spiksplinternieuwe KPN- pand aan de Haagse Saturnus- weg is geweken. Afgelopen nacht is een gescheurde muur gestut door aannemer Ballast Nedam. Gisteren werden onge veer duizend KPN'ers naar huis gestuurd omdat het gebouw dreigde in te storten, maar van morgen konden ze weer ge woon aan de slag. Volgens de brandweer zijn de problemen ontstaan door het naastgelegen parkeerdek. Ver moedelijk is door de hitte het beton uitgezet en dat drukte te gen het nieuwe pand. De steun pilaren van het net opgeleverde gebouw gingen daardoor scheuren. De brandweer heeft Een KPN'er grijpt zijn mobiele telefoon nadat op last van de brandweer drie gebouwen van het telecommunicatiebedrijf moesten worden ont ruimd. foto anp roger dohmen het dak van de parkeergarage veertien voertuigen inzette, met water afgekoeld. De Haag- heeft met deze vorm van instor- se brandweer, die 32 man en tingsgevaar niet eerder te ma ken gehad. Bouwer Ballast Ne dam liet uit alle delen van het land zogenoemde stempels aanrukken, hydraulisch uit- schuifbare pilaren die als stut kunnen dienen. De afgelopen nacht werd daarmee het gevaar van instorting bezworen. Van daag wordt bekeken hoe de de finitieve oplossing eruit moet komen te zien. Het nieuwe pand staat tussen twee gebouwen, bekend als de Haagse Veste, die door KPN worden gebruikt. De Groen- Links-fractie in de Haagse ge meenteraad wil van het college opheldering over de 'bouwkun dige blunder'. In schriftelijke vragen stelt de partij dat bij het verlenen van een bouwvergun ning ook een bouwkundige toets van belang is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1