Heer van stand tussen 'cowboys' jr Michael Boogerd zit op een breekpunt Op weg naar de Tour ZACHTE BERM Tour de France Omstandigheden voor renners fors verbeterd DINSDAG 13 JULI 1999 369 le grand-bornand Hoewel de Tour de France al volop zijn etappes draait, is toch nog niet elke deelnemer gearriveerd. Deze peuter, die waarschijnlijk nimmer gehoord heeft van EPO en hematocrietwaarden, is nog hard op weg om de koers te halen. Zo te zien prefereert het talentje in de dop om alleen te rijden. Wellicht de voorbode om uit te groeien tot een sterke tijdrijder of een aanvaller a la Jacky Durand of Ludo Dierckxens. De toekomst zal het leren. foto wfa erald van der aa 10e etappe 14 juli 220,5 km L'AIpe Sestri anp I Sooélé du Tour de France hoogteverschil en moeih/kheidsp. Je S S LeMontCems LaCroixdeFè ;elS€ ~"3m SI. Jul«n imS* Bfei «1 Na een jaar zonder de 'Nea landse berg' is l'Alpe-d'Hm rug in de route. Michael Bt ^r erd verkende vorige maam de berg met de 21 bochten. Boogerd wil de kunstjes m Te van andere Nederlandse u< naars als Zoetemelk (2x), (2x), Winnen (2x), Rooks Theunisse. Rentree Ullric in Spaanse ko S Jan Ullrich wil volgende n in de Spaanse rittenkoers tillia y Leon zijn rentree wielerpeloton maken. De ser moest zich wegens knieblessure afmelden vof01^ Ronde van Frankrijk, waarde is dat Ullrich tijde1 training geen terugslag b aldus manager Wolfgang band. Als alles tijdens de Sp rittenkoers van 1 tot eni augustus volgens plan vet 'aar zal de voormalige Tout10v naar ook starten in de w bekerwedstrijd in San Sel op 7 augustus. De kon wedstrijden van Ullrich als voorbereiding op de van Spanje in september wereldtitelstrijd in Italië oktober. RONDJE FRANKR Nu het Tour-peloton de ft Alpen-cols gaat bestijgen, gele trui-drager Lance Arn strong, van nature een Ier, een luxe-probleem weet niet goed wat ik met tuatie aanmoet en hoe iki de bergetappes zal gedrag Wat ik wel weet is dat ik n meer hoef te winnen na ft oen etappezeges. Voor mij isb m een volkomen vreemde si la^( in een grote wedstrijd een tie te verdedigen. Moet ik aanvallen? Of moet ik juis kat uit de boom gaan kijkt Jimmy Casper, de talentvt OJ Franse sprinter, heeft gist op de rustdag van de Toi vliegreis naar de Alpen ni maakt. De 21-jarige renne •Metz door zijn familie opj N/E| haald en mee naar huis gt men. Casper eindigde zon als laatste in de tijdrit van Ploegleider Madiot wilde dat hij zich nog langer zoi putten. Bobby Julich, de ongeluk! jjet( Amerikaan die viel in det van zondag, heeft het ziel huis van Metz verlaten en naar zijn huis in Nice geb Hij moeten weken rustho met zwaar gekneusde ribt Rond de Tour de Francet 3 ken dagelijks 3800 mense !n zetten in elke startplaatse dorp op voor de geaccred den en de gasten, rijdeni )R reclamekaravaan naar de en zijn rond de eindstree[ tief. Hun beroepen variër tentenbouwer, kapper, ko 8U; krantenbezorger, postboc 1-6 hostess. 100 Een dopingeenheid vand uto liaanse politie heeft gistel Florence oud-wielrenner gio Furlan verhoord. Bij e huiszoeking vonden agen p 29 juni in zijn woning dof ei 2 middelen. In opdracht va onderzoeksrechter werde de renners Eddy Mazzole 1. (Saeco) en Filippo Simeoi so Scotti) ondervraagd. Bi rocrri waren eind juni medican aangetroffen, die normal cha! slechts in een ziekenhuis bruikt mogen worden. rlop Rustdag in de Tour. Maar voor de meeste volgers is het woord rustdag een relatief be grip. Zeker als er voor het hele Tour-circus een verplaatsing van pakweg 500 kilometer op het programma staat en het voor de meesten ook nog eens een gewone werkdag is. Bij de ploeg van Rabobank is het deze dag rustig. Waar ande re teams driftig persconferenties uitschrijven, zoals US Postal (begrijpelijk met de leider in de koers) en Telekom (wat hebben die eigenlijk te melden?), is het bij Rabobank radiostilte. Een te lefoontje naar pr-man Frank van der Meijden leert wat we ei genlijk al vermoedden: er is geen nieuws in het Nederlandse kamp, dus geen persconferentie. Maar we zijn van harte wel kom. Blijkbaar geven maar weinigen gehoor aan de oproep. Want het was gistermiddag uitermate rustig in het bescheiden hotelle tje Le Val d'Or van de beschei den bankiersploeg in het nog bescheidener Saint-Jean-de-Sixt. Renners kunnen na een trai ningsritje vrijwel ongestoord de hotelkamer en de masseur op zoeken en worden hooguit later op de dag nog even verwacht bij NOS radio/tv. En ach, iedereen vindt het wel lekker zo, al geeft ploegleider Theo de Rooy toe dat hij de drukte graag op de koop toe had genomen in ruil voor een topklassering van Michael Boogerd. Maar er zijn ook collega's die de stilte bij Rabobank minder kun nen waarderen. Die van het Franse sportdagblad L'Equipe bijvoorbeeld. Die slaagden erin om zondag een kwart pagina vol te schrijven over Rabobank waarin niets of niemand uit de ploeg ook maar iets belangivek- kends aan de betreffende jour nalist vertelde. En precies daar over ging dus driekwart van het verhaal, waarbij de scribent nog maar weer eens fijntjes tussen de regels door allerlei verden kingen aanhaalde die eerder waren geinaakt over de doping- affaire van TVM en de Rabo-he- gemonie in Parijs-Nice, uiter aard vergezeld van een sugges tieve link naar de nietszeggende prestaties van nu. Om het stuk te besluiten met de veelzeggende zin: Zonder veel te zeggen, zei de Rabobank toch veel over zich- zelf. We kijken reikhalzend uit naar de editie van vandaag. Wat zul len de Rabojongens nu weer niet gezegd hebben! Bernard Hinault regisseert tegenwoordig de huldigingen. Op de foto praat hij na met gele truidrager Lance Amstrong. foto anp ed oudenaarden Bernard Hinault in rol van pr-functionaris le grand-bornand anp Hij was een van de grootste wielrenners van de eeuw. En een van de vier die vijf keer de Tour de France wonnen: Ber nard Hinault, boer te Bretagne. Hij liet de pedalen spreken, sloeg er op los als de menigte te opdringerig was en kwam rond uit voor zijn mening uit. Tegenwoordig is hij een be minnelijk persoon, glimlach op het gezicht en bescheiden on derdeel van de grote organisatie van de Tour de France. Hij doet public relations en regisseert de dagelijkse huldigingen, een taak die vroeger was voorbehouden aan de schoonvader van Joop Zoetemelk. Hinault doet het graag, want zoals zoveel oud renners in de smeltkroes van veel wielergeneraties, vindt hij het fijn erbij te horen. ,,Ik werk honderd dagen per jaar voor de Societé du Tour, daar vallen heel wat wedstrijden onder, zo als Parijs-Roubaix, de Waalse Pijl en de Ronde van de Toe komst." Hinault reed acht maal de Ronde van Frankrijk (5x eerste, 2x tweede, een keer uitgevallen) en doet inmiddels zijn dertien de in 'jasje en dasje'. ,,Het be valt me. Het is een mooie afwis seling van het werk op mijn boerderij in Dinan. Maar het is ook zo dat: als men mij niet meer kan gebruiken, ik met evenveel plezier thuisblijf." Zijn boerderij wordt bestierd door zijn 18-jarige zoon als hij zelf weg is. 'Le Blaireau' (de das) heeft hem vaak aange spoord te gaan wielrennen. „Ik zou het graag zien, maar hij wil het niet. Voor geen prijs. De Tour vindt Hinault groot, maar niet te groot. „Zo is de Tour mooi en goed. Voor de renners zijn de zaken goed ge regeld en ik weet zeker dat de rennersstaking van 1978 nog steeds effect sorteert. Wij heb ben het peloton in Valence d'A- gen stil gezet voor socialere omstandigheden. Ze zijn er ge komen. Het was een goede daad." Bernard Hinault stopte op 32-jarige leeftijd, hoewel hij nog jaren meekon op het hoogste niveau. Spijt heeft hij niet. „Ik heb nergens spijt van." In 1980 viel hij uit met ontstoken knie pezen. Dat maakte de weg vrij voor de enige Tour-zege van Joop Zoetemelk. Hinault: „Joop was een zeer groot coureur. Hij heeft pech gehad met zijn zwa re valpartij in 1974. Het ongeluk wierp hem achteruit. Was dat niet gebeurd, dan had hij mis schien meer dan één Tour ge- Volgens ploegleider De Rooy staat zijn kopman voor een geweldige mentale krachtproef saint-jean-de-sixt rené banierink gpd-verslaggever Er moet nog ruim anderhalve week gefietst worden in Frankrijk, maar nu al staat vast dat Michael Boog erd een nieuwe fase in zijn loopbaan heeft bereikt. De gestaag oplopende prestatiecurve van de Hage naar, die vrijwel geheel in de pas liep met zijn grote ambitie, heeft een eerste grote terugslag te verwer ken gekregen. Voor ploegleider Theo de Rooy geen aanleiding voor paniek, wel reden om goed na te denken over het vervolg. „Het is een beetje een breekpunt, een moment om te kijken hoe hij dit mentaal verwerkt. Voor zijn toekomst is het heel be langrijk hoe hij de rest van deze Tour doorkomt." Met een hoop mooie plannen in de koffer vertrokken De Rooy en zijn Rabobank-coureurs anderhalve week geleden naar Frankrijk. Maar de meeste plannen 'lig gen op de bodem van de zee', geeft de ploegleider toe. Na de voor de Nederlandse ploeg tamelijk dramatische afloop van de etappe haar Saint Nazaire, zeven dagen geleden, kregen De Rooy en zijn mannen de nodige kritiek te verwerken. De renners die voorop reden (Dekker, Jonker en Den Bakker) zouden niet op het voor de hand liggende idee gekomen zijn om hun kop man te halen toen die tot twee keer toe gevallen was. En de ploegleiding zou verzuimd hebben die coureurs daarvoor opdracht te geven. De Rooy haalt de schouders op. „Ik heb het allemaal niet zo dramatisch ervaren. Natuurlijk is er een aantal inschattingsfouten gemaakt, natuurlijk hebben we er over gepraat. De zaken zijn intern opgelost. We werken met deze ploeg lang genoeg samen om te weten dat niemand iets met opzet doet." Hoe het ook zij, de topklassering van Michael Boogerd was naar de haaien. En dat was een grote teleurstelling voor Neerlands hoop, ondanks het fraaie voorjaar dat hij achter de rug had. Het is wennen, ook voor De Rooy. „Drieëneenhalf jaar lang heeft er een stijgende lijn in zijn prestatie gezeten. Je kon bijna van week tot week verbetering zien. Iedere keer weer een stapje ho ger. Er waren talloze momenten waarop ik dacht: goh, dat hij dat óók nog kan. We wisten gewoon niet waar het zou eindigen. Of het hier eindigt? Dat durf ik niet te zeggen. De voorbereiding is op zich gelopen zoals we hadden gedacht. Maar nu zie je maar weer dat wielren nen geen simpele optelsom is. Michael is geen robot, anders zouden we allang een Tour-winnaat hebben." De grote vraag zal nu zijn hoe de renner deze tegenslag incasseert. „Wij als ploegleiding hebben nooit gezegd dat hij dit jaar de Tour zou winnen. Maar die stem ming kwam er vanzelf, door zijn goede prestaties. En Michael is iemand die de lat voor zichzelf altijd vrese lijk hoog legt. Hij voelt zich ontzettend verantwoorde lijk voor heel veel dingen. Hij heeft alleen in het begin van zijn loopbaan wat tegenslagen gehad met enkele blessures. Maar toen maakte niemand zich daar druk om. Want het maakt nog wel wat uit of je als renner vrijwel onbekend bent en 30.000 gulden per jaar ont vangt of dat een hele natie jou als held ziet en jij het veelvoudige op je bankrekening krijgt." Boogerd heeft zichzelf altijd al een twijfelaar genoemd. De Rooy: „Hij heeft heel veel behoefte aan zekerheid. Hij vraagt zich iedere week, iedere dag af of het wel goed is wat hij heeft gedaan." Dat is nu alleen maar er ger geworden. „Tot aan de Ronde van Zwitserland ging het volgens plan. Maar het nationaal kampioenschap was een sof. Toen waren de twijfels er al. Daar kwam vervolgens nog een slechte proloog overheen en toen begon het pas echt. Eerst die maandag met de passage bij Gois en daarna nog eens de dramatisch verlopen tijdrit van zondag. Hij is zich nu al hard aan het afvra gen hoe het volgend jaar anders moet. Dat is mij nog te vroeg, we willen eerst dit seizoen afmaken en dan eva lueren. Ik weet dat de Tour heel belangrijk is, zeker voor Michael. Maar we moeten het niet dramatiseren. Ik weet ook dat hij meer is dan een ronderenner. Jon gens als Julich en Ullrich zouden waarschijnlijk graag met Michael ruilen op dit moment." Boogerd maakt het zichzelf niet gemakkelijk. Met alle tegenslagen van de afgelopen weken had niemand het de renner kwalijk genomen dat hij de verwachtingen wat getemperd had voor de rest van de Tour. Maar hij bleef de afgelopen dagen stug volhouden dat hij on danks alles morgen wil winnen op Alpe d'Huez. De Rooy: „Die instelling siert hem als sportman. Hij heeft die ambitie. De wil, de gretigheid. Maar hij maakt het zichzelf daardoor wel erg moeilijk. Dit is een hele be langrijke fase in zijn loopbaan, waar hij ondanks alles zijn voordeel mee kan doen. Het zal daarom heel be langrijk zijn hoe hij uit deze Tour komt." Ploegleider Johan Bruyneel gelooft heilig in vastberadenheid van zijn kopman Theo de Rooy maakt met 'zijn' Rabobank-formatie moeilijke tijden door: „Voor de toekomst van Michael Boogerd is het nu heel belang rijk dat hij de Tour goed doorkomt." foto gpd george nusmeijer Er zijn mensen die de gave hebben zich onder alle omstandigheden onmid dellijk aan te passen, zon der daarbij hun eigen identiteit te verloochenen. Johan Bruyneel dacht dat hij tot die categorie be hoorde, toen hij eind vorig jaar werd aangesteld als ploegleider van de Ameri kaanse wielerploeg US Postal. le grand-bornand fred segaar Zijn koffer puilde uit van de er varingen die hij als coureur had opgedaan in de traditionele wielerwereld in Frankrijk, Bel gië, Nederland, Spanje en Italië. Maar eenmaal aangekomen in het land waar de interesse in fietsen vergelijkbaar is met de Nederlandse belangstelling voor een sport als pakweg cur ling, kwam de Vlaming snel tot de conclusie dat hij in de VS opnieuw moest beginnen. Hij kende Lance Armstrong, de renner op wiens voorspraak Bruyneel ploegleider werd bij US Postal. Hij was op de hoogte van de vastberadenheid, waar mee Amerikaanse wielrenners te werk gaan. Hij was ook geïn formeerd over de grote mate van onafhankelijkheid waarin ze hun sport beoefenen. Tóch werd Johan Bruyneel verrast. „De mentaliteit is héél anders dan bij ons in Europa. Ze zijn vrijgevochten. Amerikaanse wielrenners laten zich niet in een maatpak steken. Ze kiezen hun eigen weg en laten zich daarbij door niemand van de wijs brengen. Ik wist dat toen ik begon. Maar toch heeft het me verrast. Let wel, in positieve zin, hè. Het enige waarmee Ameri kanen bezig zijn is: een plan maken, het voorbereiden én het uitvoeren. Daar heb ik in het begin nogal aan moeten wen nen, nu weet ik niet beter." Neem nu het doel dat Lance Armstrong, een ex-kankerpati ënt, zich heeft gesteld: de Tour de France winnen. Het plan Na zijn verblijf in Spanje trad hij in dienst van de Rabobank- ploeg, maar die kreeg de 'oude' Bruyneel nooit meer te zien. Zijn laatste seizoen sleet hij op nieuw bij ONCE, waar hij dienst deed als 'verlengstuk' van ploegleider Manoio Saiz. De in Spanje woonachtige Bruyneel ontdekte in de herfst van zijn loopbaan dat hij over kwaliteiten beschikte om jonge renners op te leiden. Dat was ook Armstrong niet ontgaan. „Toen ik renner was, klikte het al goed met Lance. Als de koers rustig verliep, dan maakten we achterin het peloton wel eens een praatje. Ik was wel verrast door zijn verzoek ploegleider te worden. Kennelijk heb ik als renner een goede indruk ach tergelaten. Ik kon het altijd met iedereen goed vinden. In het peloton ben ik nooit vijanden tegengekomen." „Ik wilde eigenlijk iets met de jeugd gaan doen, was helemaal nog niet van plan meteen de verantwoordelijkheid over een grote professionele ploeg op me te nemen. Maar toen dat aanbod kwam, heb ik niet ge twijfeld. US Postal is namelijk een overwegend jong team. Die uitdaging walde ik niet laten lo pen." Maar hoever reiken de moge lijkheden van de 'cowboys' in het hooggebergte? „We zijn Jo nathan Vaughters kwijt. Dat is vreselijk jammer. Die gaan we missen, want die was vooral voor de cols meegegaan naar de Tour. Maar we hebben Ke vin Livingstone en Tyler Hamil ton nog. Die moeten Lance in de bergen kunnen bijstaan." „Ik heb er vertrouwen in dat het goed komt. Lance is een slimme coureur. Hij is als ren ner gegroeid, geëvolueerd. Vroeger kon hij een paar dagen goed zijn in de Tour. Vorig jaar in de Vuelta heeft hij ontdekt dat hij langer mee kan. De eer ste twee weken heeft hij daar als het ware getraind. In de slotweek was hij op zijn best. Dat moet hier ook gebeuren. Hij heeft het zo gepland." En dus zal het wel uitkomen. daartoe was snel gemaakt. Dat gebeurde enkele maanden na Bruyneels aanstelling ten tijde van het WK, vorig najaar in Val kenburg. De Vlaming had zich toen al dusdanig aangepast dat niet de renner in kwestie, maar Bruyneel het seizoen uitstippel de. De Tour de France stond daarin centraal. „Heel vreemd, maar Lance was aanvankelijk niet akkoord. Een Tour-zege is echter het enige dat telt in de VS. Bovendien, wat heeft hij te verliezen?" De voorbereiding verliep vol gens Amerikaans recept: niets werd aan het toeval overgela ten. Alle etappes werden in kaart gebracht, alle obstakels werden gemarkeerd. Armstrong ervoer in april al dat het wad bij Gois, in de etappe naar Saint- Nazaire, een gevaarlijke passa ge was. En in de stromende re gen verkende hij intensief het tijdritparcours in Metz. Ook oe fende hij in het het Centraal Massief en in de Alpen, van daag. morgen en donderdag het decor van de Tour. Daarmee was deel één van het plan afgerond. Deel twee, de uitvoering, is inmiddels in volle gang. „Lance heeft in Metz een serieuze klap aan de concurrentie uitgedeeld. Hij wou daar winnen, hij moést daar winnen. Ik heb hem zelfs een beetje moeten intomen. Na een kilometer of tien bleek dat hij te hard van stapel was gelo pen. Hij dreigde zich serieus over de kop te rijden. Maar die instelling, dat vanaf de eerste meters volle bak rijden, spreekt mij enorm aan. Het is heerlijk werken met iemand die weet wat-ie wil. Daar komt bijna geen coaching aan te pas." Johan Bruyneel (34) was in zijn tijd een stijlvolle, uitge kookte wielrenner die een hekel had aan regen, wind en kassei en. Daarvan liggen er nogal wat in België en dus week hij uit naar Spanje, waar hij in de kleuren van ONCE mocht koer sen op glooiende geasfalteerde wegen in zonnig Zuid-Europa. Het imago van een uitge kookte coureur dankt hij aan de Tour-etappe naar Luik in 1995, waarin hij zich kilometers lang liet meesleuren door Miquel In- durain. Op de streep klopte hij de latere Tour-winnaar en pak te de gele trui. Hij werd dat jaar als luxe knecht van Laurent Ja- labert derde in de Ronde van Spanje. Hij won als jongeling de Tour de l'Avenir, maar kon de hoge verwachtingen die hij daarmee in Vlaanderen wekte, niet waar maken. Bruyneel was namelijk ook een brekebeen. In 1996 dook hij in de memo rabele Tour-rit naar Les Arcs over een muurtje in een ravijn waar hij door Rabobank-direc- teur Wijffels persoonlijk werd uitgetakeld. Hij tobde ook met chronische blessures. Hij had een knipkaart bij de Duitse 'wonderdokter' Müller- Wolfahrt. US Postal-ploegleider Johan Bruyneel over zijn kopman Lance Armstrong: „Het is heerlijk werken met ie mand die weet wat-ie wil. Daar komt bijna geen coaching aan te pas." foto gpd george nusmeijer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18