Dorpen krijgen mobiele politiepost Jongerenwerker zoekt hangjeugd op Nae de störm laege d'r veul skilpe op strand' Rijn Veenstreek uxe bussen kunnen rein niet vervangen Rotonde Zegerbaan afgerond 'Ik was baldadig, maar ik heb echt nooit willen stelen' GERECHT EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS STERK IN PRIJS VERLAAGDE ARTIKELEN INSDAG 13 JULI - chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071-5356411 Glas op bodem speelvijver Europapark ijdhfn aan den run» De speelvijver in het Europapark in de AI- ,hense wijk Kerk en Zanen staat deze zomer onder extra con- role. De gemeente kreeg afgelopen weekeinde klachten over Jas op de bodem en zette de vijver direct af met hekken. Giste- en viste de gemeente glasresten, waarschijnlijk van flesjes, op lit de vijver. Wethouder H. Groen in 't Wout (wijkbeheer) kon- ligt aan dat de gemeente deze zomervakantie de bodem gere ild onderzoekt op de aanwezigheid van glas en andere voor werpen. Ook de politie gaat intensiever controleren. Bordjes ond de vijver adviseren gebruikers om uit voorzorg water- choenen te dragen in het water. Mensen die overtredingen rjen. kunnen dat 24 uur per dag melden op het klachtennum- ner van de gemeente: 0172-481277. De kwaliteit van het zwem- vater is overigens voldoende, blijkt uit gegevens van de provin- je Zuid-Holland. Vorig jaar zaten er door vogelpoep te veel lacteriën in het water. Ook het water bij het Zegerstrand is vol- loende. De aanwezige blauwwieren leveren geen gevaar op ,oor de gezondheid. Groep valt vrouw lastig De politie is op zoek naar getuigen van een mishande- u zaterdagnacht in de omgeving van de Kaagsociëteit en de :amping aan de Broekhorsterweg in Oud Ade. Een 19-jarige in- voonster van Den Haag werd daar rond vier uur aangesproken door een groep van zes of zeven personen. Zij betastten de vrouw en sloegen haar in het gezicht toen ze er wat van zei. lierdoor liep zij een gebroken neus en zwellingen in het gezicht Getuigen worden verzocht contact op te nemen met de po- al op to Bus inzetbaar voor spreekuren en grote evenementen De politie Rijn- en Braassem is op zoek naar een bus waarmee de agenten spreekuur kunnen houden in de dorpen. De bedoeling is dat deze mobiele politiepost ook wordt ingezet bij grote evenementen in het politie district dat de gemeenten Alkemade, Jacobswoude, Lei derdorp, Rijnwoude en Zoeterwoude begrenst. De poli tie kan dan ter plaatse klachten en aangiften afhandelen. Rijn- en Braassem hoopt de bus al dit najaar in gebruik te hebben. in Nederland zijn al mobiele politieposten in gebruik. Wij regio marun kramp De politie is op zoek naar een bekijken hoe die zijn ingericht, bus, meldt woordvoerder f. N- waarvoor ze worden ingezet en elemans. „Op andere plaatsen wat wij precies willen." De wa gen moet in elk geval snel en gemakkelijk inzetbaar zijn en iedere agent moet de bus kun nen besturen. Afhandelen Behalve voor spreekuren in dorpskernen en wijken waar geen politiebureau is en voor grote evenementen als het Kou- dekerske Trekkertrek en de Ja- cobswoudse Waterdagen, kan de bus ook worden ingezet als er op een plek in het district veel overtredingen zijn ge pleegd. „Als er in een straat bij voorbeeld twintig banden zijn lek geprikt, kunnen we met de bus naar de straat rijden zodat de gedupeerden niet naar het politiebureau hoeven om aan gifte te doen. maar in de bus de zaak kunnen afhandelen." Een mobiele post sluit aan op de gebiedsgebonden werkwijze van de politie. Het district Rijn en Braassem hanteert deze aanpak sinds het begin van dit jaar officieel. De bedoeling is om dichter op de burgers te staan. Om dit te bewerkstelli gen zijn onder andere wijk- en dorpsagenten aangesteld. Het idee van een mobiele po litiepost is afkomstig uit het dis trictscollege. het overleg tussen de burgemeesters, de district chef en de district officier van justitie. Onder leiding van bur gemeester A. Koopmanschap van Zoeterwoude hebben de burgemeesters zich hard ge maakt voor zo'n mobiel bu reau, meldt burgemeester W. van Beek van Jacobswoude. Koopmanschap deed tijdens haar vorige functie als een stadsdeelwethouder in Amster dam ervaring op met mobiele politieposten en is daarover po sitief. Ook de overige burgemees ters waren volgens Van Beek te spreken over het idee. Zij mis sen een politiebureau in tal van dorpskernen in het district en vinden een mobiele post een goed alternatief. De financiën leken aanvankelijk een struikel blok, omdat de burgemeesters niet van plan waren bij te dra gen in de kosten. Dit bleek bij nader inzien geen probleem, meldt politiewoordvoerder J. N- elemans „De politie heeft hei geld er voor over. Bij ons draait het om het vinden van een ge schikt voertuig." loring tussen Alphen en Bodegraven nm Ikh •vet isnt kan g. phen aan den run tessa böck kde ichtend blijven de inzitten - in de trein. Wat de omroe- met r over het perron schalt is uwelijks te verstaan. Pas als eerste passagier het bericht grepen lijkt te hebben, vol- elijl n de anderen. Chagrijnig en om struinen ze over het Al- perron. Haasten heeft zin, weet I. Wouters. Zij is gelijkse gebruikster van het intraject Leiden-Utrecht. it gebeurt zo vaak en het kan even duren voordat dit rdt opgelost." en ;htw teravond was er een signaal- ring, waardoor de wissels en ten niet werkten. Het 'trei- tussen Alphen aan den fan n en Bodegraven was twee- naa\ talf uur onmogelijk. De Ne- landse Spoorwegen beloof- i bussen in te zetten, o'n veertig reizigers zitten 'teloos in de zon te wachten de trapjes en tegen de imbakken bij het busstati- 1 Mobiele telefoons blijken n uitkomst. „Ik ben mobiel de vertragingen aan het jiisfront door te geven", zegt van Wijk, rechtenstudente Leiden. I leeft zij alleen een thuisfront Jf) [wacht, F. van Buren uit Bo- Ju (raven moet dagelijks naar (Ili ir werk in Den Haag. „Een lere vervoersmogelijkheid is niet. Dit gebeurt zeker ^een- al per twee weken. Dit geso- nieter gaat ten koste van n pauzes." Ze blijft er nuch- onder. „Meestal bel ik of ie- md me wil ophalen, dat is sneller geregeld dan wanneer je op de NS moet wachten." De afdeling vertragingen bij de NS weet niet of vertraging op dit traject vaker voorkomt dan op andere plaatsen. „Ik heb geen grafische statistieken." Na drie kwartier verschijnt er een bus. De reizigers kunnen zich nestelen in de luxe stoelen van de touringcar. Maar dit genot blijkt niet voor iedereen wegge legd. Drie mensen blijven be teuterd achter op het perron. „Sorry, ik mag jullie niet staand meenemen", zegt de buschaf- feur. „Dan riskeer ik een boe te." „Dit is achterlijk dat zij, bui ten hun schuld, op de stoep moeten blijven wachten," roept A. Riemes uit Bodegraven ver ontwaardigd. „Het is ook naïef van de NS om te denken dat al le treinreizigers in één bus pas sen." Wachten Na het busvervoer richting Bo degraven is daar opnieuw het wachten op de trein. Pas om 19.30 is de storing opgeheven. En belanden de reizigers in de trein die vertrekt richting Utrecht. „We hadden dus net zo goed op het station kunnnen wachten", roept J. Moraal ver baasd uit. Het inzetten van bussen heeft de reis niet versneld. „Maar zo maak je nog eens wat mee en het is geluklag mooi weer." Op gewekt stapt hij opnieuw de trein naar Utrecht in om zijn weg alsnog te vervolgen. „We zijn er nog niet, er kan nog van alles gebeuren op dit korte stukje." alphen aan den run De Ring Alphen is weer rond. Dat wil zeggen, het gedeelte van de Zegerbaan en de Oostkanaalweg, want voor het overi ge valt er weinig in een ringetje rond Alphen aan den Rijn te rijden. Maar de nieuwe rotonde op de kruising van de twee provinciale wegen is sinds gisteren toegankelijk voor verkeer. Eind deze week zijn ook de laatste bermafwerkingen klaar. foto wim dijkman runwoude marieta kroft Een jongerenwerker zoekt sinds kort de hangjongeren in Rijn woude op. Rob Verbunt (29) is via de Stichting Bovos actief in Rijnwoude. Twaalf uur in de week besteedt hij aan het leg gen van contacten met de jeugd die buiten op straat rondhangt. „Ik ga af op meldingen van overlast die bij de gemeente binnenkomen", zegt hij. „Ik zoek de groep jongeren op en kijk of er iets aan te doen is." Verbunt heeft al contact ge had met groepen in Koudekerk en Benthuizen. In tegenstelling tot zijn collega die al enkele ja ren actief is in Rijnwoude, be moeit hij zich niet met de jon gerencentra. „In de toekomst verandert dat wel. Het is de bedoeling dat er een koppeling komt tussen het werk wat ik nu doe en het accommodatiegebonden werk. Ik hoop dat ik zo'n goede relatie met de jongeren kan opbou wen, dat ik ze met plezier naar de jongerencentra kan leiden." Verbunt was zelf ook jarenlang hangjongere in Zoetermeer. „Overlast veroorzaakten we niet. We waren in gesprek met omwonenden." Leendert de Vink onderzoekt verdwijnen Katwijks dialect iwuk'eric de jager beurt natuurlijk nog wel, vooral in de huiselijke kring. Maar ik ben geen voorstander van cur sussen in het dialect. Dan klinkt het nooit zo als het oorspronke lijke dialect heeft geklonken. Je kunt bijvoorbeeld een Utrech ter geen Katwijks leren. Dan gaat het dialect alleen maar harder achteruit", zegt De Vink. Zelf spreekt hij een aardig mondje Katwijks. „Ik kan het wel. Als ik een middagje tussen de Katwijkers zit, pik ik het snel weer op. Maar door de studie Nederlands is mijn Katwijks wel verwaterd." der van het project 'Preventief Jeugdbeleid'. Dit jaar begon de gemeente met het 130.000 gul den kostende project dat tot doel heeft in twee jaar tijd klei ne criminaliteit en vandalisme terug te dringen. In februari en maart zochten de stichting Bo vos die het project leidt en de gemeente de instanties die met jongeren te maken hebben op om de problemen te inventari seren. Grote afwezigen tijdens de bijeenkomsten in alle vier de kernen van Rijnwoude waren de jongeren. Inmiddels is er een plan van aanpak opgesteld. In septem ber belegt de gemeente op nieuw vier bijeenkomsten. Op nog nader te bepalen data be spreekt zij het plan van aanpak met alle betrokkenen. „Ik heb berouw", zegt de 34-ja- rige Alphenaar tot de rechter. „Het was baldadigheid, ik was niet dronken en ik heb nooit willen stelen." Rechter Y. Wijn- nobel knikt begrijpend naar de breed geschouderde in het zwart geklede barman en geeft hem vervolgens veertig uur werkstraf. De Alphenaar ver nielde in maart drie winkelrui ten van Nuovo Herenmode en The Casual Store by Sebastian in de Raadhuisstraat in zijn woonplaats. De schade bedroeg bijna duizend gulden. „Dus u tilde de stoeptegels uit de straat, smeet deze in stukken en sloeg daarmee vervolgens de ruiten in?", herhaalt Wijnobel het delict. De man knikt. Hij ontkent niets, sterker nog, hij betuigt zijn spijt: „Ik ben erg geschrokken dat dit heeft kunnen gebeu ren." De officier van justitie ver moedt dat er meer in het spel is dan ver nielzucht. „Was u niet te dronken waar door de in braak simpel weg mislukte?" De gedaagde blijft ontken nen dat hij ooit het plan heeft gehad de win kelruiten in te gooien om vervolgens de etala ge leeg te stelen. De veroordeling tot een werk straf is dan ook gebaseerd op vernielzucht, niet op diefstal. De verdachte knikt begrijpend als de rechter de straf voorleest: „Het zal nooit meer gebeuren. Achtervolging 'Ik ga jou doden', had de ex- man van de 26-jarige Alphense haar in de ochtend van 23 maart toegeschreeuwd. Een wilde achtervolging met de au to volgt en eindigt niet veel later in een bloederig drama. De vrouw houdt er zwaar licha- menlijk letsel en een litteken aan over. De dader is niet aan wezig tijdens de zitting, zij komt haar gelijk halen. De rechter leest stukken voor uit een brief van de vrouw waarin zij de gebeurtenissen uitgebreid weergeeft. Nadat de ex-man de vrouw de levensbe dreigende woorden had toege schreeuwd rent ze naar de auto om te vluchten. Hij rent naar d€ zijne. Dan volgt een wilde, snel le achtervolging via de Van Eijk straat tot de brug. De brug gaat open, waardoor beiden moeten stoppen. Om haar leven zeker te zijn keert de vrouw haar auto om weg te rijden. Plotseling springt haar ex-man op de mo torkap. Hij slaat de vooruit ka pot en probeert haar met de scherven te verwonden. Terwijl ze gas geeft, glijdt de man van de motorkap. Tot haar ver bazing krab belt hij weer 1 op en grijpt haar op nieuw. Nu vanuit het zij raam. Hij trekt aan haai haren en slaat haar in het gezicht. Opnieuw slaakt hij moordlustige kreten. Een getuige over meestert de man, waarna de Alphense volgens eigen zeg gen 'badend in het bloed' naar de politie rijdt. De schade aan haar auto be draagt bijna zeshonderd gul den. Wijnnobel veroordeelt de afwezige dader, die overigens al eerder berecht werd voor be dreiging en mishandeling, tot twee maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en een schadevergoeding voor de re paratiekosten van de auto. „Ge vangenisstraf?", herhaalt de Al phense ongelovig. Een glimlach verschijnt op haar gezicht, ze lijkt een tikkeltje opgelucht. tessa böck bij beetje. de vorte was 'n aailand'. Of ze moesten zeggen wat 'dik-op' in het zinnetje 'Ze had dik-op ebraaid' betekende. Het bete kent 'vol-op, erg veel', en het zinnetje luidt vertaald 'Ze had erg veel gebreid'. „Het dialect verdwijnt langzaam maar zeker. Bij jongeren hoor je de Katwijk- se klanken nog goed, maar de typische woorden en zinsvolg ordes gebruiken ze al nauwe lijks meer. En dat is jammer, want er verdwijnt zo cultuur goed. Het bijzondere aan dia lecten is dat ze natuurlijk zijn ontstaan. Er zit niets kunstma tigs aan. Er staat nergens ge schreven hoe het moet worden gesproken, het gaat als vanzelf. In standaardtaal zitten kunst matige regels. Daarom worden daarin ook vaak taalfouten ge maakt. Dialecten zijn oorspron kelijk." Zo oorspronkelijk zelfs, dat het Katwijks in veel opzichten nog lijkt op de taal die Vondel, Cats, Huijgens en Bredero spra ken. Er komen in het Katwijks ook klanken voor die dateren van 500 tot 800 na Christus. De Katwijkse 'w' is zo'n oude Hol landse klank. „De dialecten zijn geen afleidingen of verbasterin gen van het standaard-Neder lands", zegt De Vink, „Het is eerder andersom: het Neder lands is ontstaan uit verschil lende, vooral Hollandse dialec ten." Maar die standaardtaal 'eet' de dialecten inmiddels langzaam op. Door contacten met de buitenwereld passen oorspronkelijke sprekers van het dialect zich steeds meer aan. De Vink vindt de invloed van radio en televisie, vaak ge noemd als oorzaak, daarbij vaak overschat. „Radio en tele visie zijn éénrichtingsverkeer, er is geen sprake van echte communicatie", zegt de Katwij ken Eén van de grootste 'boos doeners' is vdlgens hem de leerplicht. „De scholing is veel uitgebreider dan vroeger. Sinds de leerplicht begin deze eeuw zie je de dialecten geleidelijk aan sneller aftakelen. Je hebt overal een diploma voor nodig, mensen gaan langer naar school. En daar wordt dialect niet getolereerd." „Mensen moeten vooral dia lect blijven spreken. Dat ge- Nieuw Katwijks woordenboek in de maak Leendert de Vink werkt ruim een jaar aan een Katwijks woordenboek. Samen met professor Van Bree verza melt hij materiaal voor het Algemeen en vergelijkend woordenboek van het dialect van Katwijk aan Zee. Het boek moet een aanvulling zijn op het 'Woordenboek van de volkstaal van Katwijk aan Zee' dat nog van 1949 dateert. In het woordenboek komen alle Katwijkse woor den die in het vorige boek ontbreken. Het moet tevens dienen als handvat voor de vergelijking van Katwijks dia lect met de taal van andere Hollandse kustplaatsen. Het woordenboek is voorlopig nog niet verkrijgbaar, want De Vink verwacht dat met het boek beduidend meer tijd gemoeid is dan met zijn promotieonderzoek. 30% Met uitzondering van Bentley en Raf/Sony shop. De korting geldt van 14 juli t/m 17 juli. In Amsterdam en Rotterdam zelfs t/m zondag 18 juli. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17