Pleintje bij sporthal krijgt nieuw gezicht 'We zijn ons leven lang gediscrimineerd' 'Hoe voelt u zich trouwens?' Regio ioonboot moet weg uit Zijl forte HSL-tunnel og niet van de baan eDAG van... Babystunter houdt zich stil chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 -hui Hoogevest Groep koopt Duinzicht xtceestIn tegenstelling tot wat gisteren op deze pagina „nd is het Amersfoortse bedrijf Van Hoogevest Groep niet de )"per van het Oegstgeestse Zendingshuis, maar van Huize uinzicht in dezelfde plaats. Maarssens Bouwbedrijf BV is de 3pervan het Zendingshuis en wil daar 50 appartementen bou- ren. tijden onder invloed jstgeest De politie heeft vanmorgen om omstreeks half een ij een routinecontrole een 45-jarige Leidse automobilist aan- •houden op de Irislaan in Oegstgeest. De man had te veel f :onken. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. ongen afgeperst in Oegstgeest stgeest Een 16-jarige jongen uit Warmond heeft gisteren igifte gedaan van afpersing. De jongen fietste zondagochtend v2nd 2.00 uur over de Kennedylaan in Oegstgeest toen er een itic tótte auto naast hem kwam rijden. De bestuurder sneed de jon- tt >n af. Toen de auto dwars voor hem werd geparkeerd en een jrijder uit wilde stappen, fietste de jongen snel weg. Na zich ren te hebben schuil gehouden, ging hij weer terug naar de ennedylaan. Op de Mariahoevelaan werd hij opnieuw door de ml, lannen tegengehouden. De bestuurder beschuldigde de jon- da< in ervan een autospiegel te hebben vernield, waarop de jon- ie ;n zijn geld, zijn halsketting, zonnebril en fiets aan de twee ind oest afgeven. De fiets heeft hij later die ochtend teruggevon- w inin de bosjes bij de Mariahoevelaan. De politie heeft een sig- iia dement van de afpersers, lop bureau cerberus lonboot De Stoel van E. Ho- moet onmiddellijk uit de in Leiderdorp vertrekken h ir de opleghaven in Wad- Kveen. De gedwongen ver- zing van de boot is het ge- g van een uitspraak van de ovi 'Bse bestuursrechter. Deze wierp gisteren in een spoed- cedure de bezwaren van ms tegen de lastgeving van trovincie Zuid-Holland om loot weg te halen. §jvius kwam in 1995 naar erdorp, nadat hij met de nboot moest vertrekken uit 'rekvaart van de Haarlem- imeer. Een jaar later kreeg ran de provincie bericht dat boot gedoogd werd in af- ïting van de verhuizing een nieuwe ligplaats. Vori- maand kreeg Hovius op- lit te verhuizen. „De Zijl is Familie Oegstgeests woonwagenkamp: haag/leiderdorp te smal voor een woonboot van deze omvang", zei de woord voerder van de provincie. „Bo vendien klagen buurtbewoners dat de meestal onbewoonde boot junks aantrekt." In de afgelopen jaren diende Hovius zestig aanvragen in voor een ontheffing voor een lig plaats op de Zijl of de Oude Rijn. Als zij al niet door de pro vincie werden afgewezen, stuit ten de ligplaatsen op verzet van gemeenten of het Hoogheem raadschap van Rijnland. Be stuursrechter C. Dedel was niet bijzonder geïnteresseerd in de zoektocht van Hovius. „Juri disch is voor mij slechts de vraag van belang of de provin cie u morgen mag wegslepen naar Waddinxveen", zei de rechter. „Ik heb niet de indruk dat u de boot zo intensief be woont, dat de opleghaven van Waddinxveen een onredelijke oplossing is." connie van uffelen „Het doet zo'n zeer: je klein kind is nog niet geboren of het wordt al gediscrimineerd. Het is dat mijn man erbij was, anders had ik die vent op zijn donder gegeven. Mijn handen jeuk ten." Trees Kuijer kan er nog niet over uit dat babymeubel bedrijf Babystunter uit Roelof- arendsveen geen meubeltjes wilde bezorgen bij haar dochter Tilda, die in het Oegstgeestse woonwagenkampje aan de Haaswijldaan woont. Ze stapte naar het Meldpunt Discrimina tie Leiden, dat de zaak aan kaartte bij de Commissie Gelij ke Behandeling. Deze oordeel de vorige week dat er sprake is van discriminatie. Nu de commissie haar gelijk heeft gegeven, wil Trees een of ficieel excuus van Babystunter en een vergoeding voor de gele den schade. „Mijn dochter was nu duurder uit. Enkel omdat haar huis op wielen staat. Wij zijn ons leven lang gediscrimi neerd. Waarom kan ik niet be reiken dat dit stopt voordat ik met mijn neus onder de grond ga?" In maart vorig jaar gingen va der en moeder Kuijer met dochter Tilda en haar vriend Henk naar Babystunter in Roe- lofarendsveen. Tilda, net vier maanden zwanger, had voor 4600 gulden spulletjes uitge zocht voor de babykamer. Om het de bezorging wat makkelij ker te maken, zei dat ze in een woonwagenkamp woont. „'O, dat is een probleem', zei de ver koper. Ik zei: dat is geen pro bleem, want ik heb het geld contant bij me. Maar geld was het probleem niet", vertelt Til da. Het bedrijf zou in het verle den te maken hebben gehad met problemen bij het afleve ren van goederen op andere woonwagencomplexen. „Als het nou hier zou zijn gebeurd, zou ik me er iets bij kunnen voorstellen dat ze niet langsko men, maar dan nog zou ik me gediscrimineerd voelen. Je mag mensen niet over één kam scheren", zegt Tilda verbolgen. Op haar vraag wat de bezor ging zou hebben gedaan als zij niet had gezegd dat het om een woonwagenkamp ging, zou de verkoper hebben geantwoord dat bezorgers dan waren door gereden. De familie had de spulletjes dan moeten ophalen. Het woonwagenkampje aan de Haaswijklaan in Oegstgeest, waar Babystunter niet wil leveren. „Ais jij niet was langsgekomen, had jij ook een probleem ge had", liet de familie de verko per vervolgens weten. Deze voelde zich daarop bedreigd. „Maar we bedoelden dat we het dan hogerop zouden spelen", Warmond kiest voor ontwerp Ovink rdqrp afke van der toolen lijkt een addertje onder het te zitten bij het recente ka- tsbesluit over de boortun- voor de HSL onder het ine Hart. Vrijdag werd be- dat het kabinet streeft le lange versie van de tun- en een verlaagde kruising de A4 bij Hoogmade. Maar le lage kruising het kabinet uur wordt, wordt deze wei- betaald met een verkorting de tunnel ter hoogte van erdorp. ït kabinet besloot begin dit te onderzoeken of de tun- niet korter kan. Minister ilenbos stelde een aantal waarden waaraan een kor- tunnel moest voldoen: vertraging van de aanleg, en de betrokken gemeenten moesten het ermee eens zijn. Intussen blijkt dat aan deze voorwaarden niet geheel wordt voldaan. Maar dat wil niet zeg gen dat de trein niet alsnog midden in de Leiderdorpse Achthovenerpolder naar boven kan komen. Uit het onderzoek is namelijk ook naar voren ge komen dat de zogeheten pergo laconstructie van de kruising van de HSL met de A4 op enor me weerstand stuit. Er wordt nu gekeken of aan nemers een verlaagde kruising - waarbij de HSL een verdiepte A4 op maaiveldhoogte kruist - zonder extra kosten kunnen realiseren. Blijkt dat niet zo te zijn, dan wordt gekeken of de HSL-tunnel in Leiderdorp als nog kan worden verkort. Het pleintje voor de Warmondse sporthal De Geest krijgt een nieuw uiterlijk. De Haagse kunstenaar Henk Ovink is door het college van B en W uitgekozen om een ontwerp te maken voor herinrichting van het terrein. Hij heeft bij de gemeente een schetsontwerp ingediend dat voorziet in de aanleg van een plein met enkele speelvelden, ver lichtingselementen, een wandelpad en een 'hangplek'. bij de kunstcommissie de voor keur omdat het voorziet in een totale herinrichting van het pleintje aan de Geestlaan. „Voor het gehele gebied is dit een enorme opwaardering", zegt gemeente-ambtenaar en lid van de kunstcommisie J. Kleijweg. „Het goede van dit ontwerp is ook dat het sportele- ment van de sporthal buiten wordt doorgetrokken. Het ont werp ziet er uit als een schilde rij waar je inloopt. Het is enorm inventief. We waren unaniem voor dit voorstel." In de ge meentelijke kunstcommissie zaten drie kunstenaars, verte genwoordigers uit de buurt en de Sportfederatie, plus Kleij weg. Concreation bestaat uit een algemene 'onderlegger' waar aan diverse onderdelen en erna straatsma Het schetsontwerp heet 'Con creation' en wordt de komende maanden verder uitgewerkt. Daarbij gaat het vooral om de vraag of uitvoering mogelijk is binnen het beschikbare budget van 60.000 gulden. Ovink is door een gemeente lijke kunstcommissie gekozen na een openbare oproep om ontwerpen in te dienen voor een kunstwerk bij de sporthal. Twee kunstenaars reageerden op de oproep: Ovink en het duo Marcel Kronenburg/Marcel van der Meys. Laatstgenoemd twee tal diende het ontwerp in voor een bronzen partytent, die een plaats had moeten krijgen mid den op het plein bij de sporthal. Het ontwerp van Ovink had Alarmcentraliste Ilse van Veldhuizen ar spectaculairste dossier is innenshuis algemeen be- L „Een meisje belde in to- paniek vanuit een zieken- in Zimbabwe, waar haar ld met 21 krokodillenbeten opgenomen. We dachten t dat we in de maling wer- genomen", aldus Ilse van huizen (28), die in haar nplaats Noordwijk bij de ncentrale van Eurocross ties a. Het was waar. De twee totl in, met een gids nota bene, vier opgegaan. Hij was i zwemmen en zij had zijn jezwaai - om hulp - beant- rd door foto's te maken, kzij de telefooncentrale van ie(S icross kon Van Veldhuizen neisje doorverbinden met •I uders van de jongen, en luisteren hoe de paniek oversloeg. Ze durft het te ïllen omdat de jongen het leefde, door Eurocross is ihaald en in het AZL verder 'slJ indeld. Hij vond het zelf eraf wel een grappig ver- llse van Veldhuizen: „Mensen zijn in totale paniek, of heel koel." sen zei te zoeken die hun talen spreken, stressbestendig zijn en van onregelmatige werktijden houden. Intern volgde ze alleen nog een training 'telefonisch mensen kalmeren'. Haar belevenissen op het werk noemt ze 'soms humoristisch, maar soms ook heel triest'. „Tachtig procent is vrij stan daard: een vervangende auto, of een plek op een gipsvlucht. Maar je hebt ook wel eens een dossier waar je een halve dag mee bezig bent. Als een gezin na een ongeluk in vier verschil lende ziekenhuizen belandt. Dan zoeken wij uit waar ze lig gen, brengen ze bij elkaar en houden de familie in Nederland op de hoogte. We regelen alles, vanaf het ongeluk tot het mo ment dat hele gezin weer terug is. Wat daar humoristisch aan is? Bijvoorbeeld het aantal mensen dat de geboortedatum van hun echtgenoot niet weet. Of die niet snappen dat het om noodhulp gaat." In de zomer staat de telefoon in het 24 uur per dag bemande kantoor aan de Van Panhuys- straat niet stil. Zo'n vijftien cen tralisten doen hun werk ge woon achter een bureau, met een telefoon en een beeld- foto dick hogewoninc scherm. Maar het zijn vaak moeizame gesprekken en de kunst is om snel de juiste infor matie te krijgen. „Staat u langs de weg of zo?", roept een colle ga die haar gesprekspartner - gestrand in Duitsland - niet kan verstaan. „U moet voortaan uw rekeningen niet zelf betalen", vertelt Ilse een vrouw die in Zuid-Afrika vlak voor een nieu we ziekenhuisopname zit. „Wij zorgen dat we de kosten voor u regelen. Hoe voelt u zich trou wens?" Tussen de gesprekken door wordt voortdurend overlegd, want elk geval is anders. Een legt moeder Trees uit. „We zijn netjes weggegaan om erger te voorkomen." „Een commode, een kast en een bed: ga dat maar eens mee slepen op je nek. Ik krijg ze niet eens door mijn deur. In elkaar foto dick hogewoning zetten is het probleem niet, maar als bezorgers wat bescha digen zijn zij verplicht iets nieuws te leveren." Dat was ook een van de redenen dat een tweede alternatief, de babyka mer laten bezorgen op een adres buiten het kamp, er bij haar niet in ging. „Wie gaat er een hele dag in juni thuis zitten wachten op onze spulletjes? Dit slaat toch alles? Ik had die ba bykamer al niet eens meer wil len hebben, al had ik hem gratis mogen ophalen. Nog dezelfde dag schafte de familie bij Bebinella in Leider dorp exact dezelfde babykamer aan. Met zo'n 500 gulden min der korting, maar dat neemt Tilda op de koop toe. „Het ging me om mijn recht." Ze voelt zich bij Bebinella wel goed be handeld. „Dat was top. Alsof de rode loper was uitgelegd. Ik heb daar vooraf nadrukkelijk gezegd waar ik vandaan kwam. Ze vroegen zich zelfs af waarom ik dat zei." Wat Tilda betreft had ze de zaak hierna laten rusten. Haar zoontje Hennie is inmiddels elf maanden en ze zegt er bij het babyzwemmen in Sassenheim op te worden aangesproken dat er onlangs schermutselingen waren op het woonwagenkamp in Leiden. „Terwijl ik in Oegst geest woon!" Daarom wil ze ook niet met een foto in de krant. „Dan word je er over vijf jaar nog aan herinnerd door mensen die je herkennen." functies zijn gekoppeld: een oprijlaan met parkeerplaats, een trapveldje, een basketbal veld, een verhoogd betonnen pleindeel, een spel- en verlich tingselement en een wandelpad dat de uiteinden van het gebied verbindt. Dit verhoogde wan delpad vormt tevens de as van het gebied. Meest opvallende onderdeel van Concreation is het ver hoogde betonnen pleindeel dat de naam Blob heeft meegekre gen. Het is een betonnen sculp tuur, bestaande uit verschillen de glooiende vloerdelen. Ovink ziet het als een multi-functio- neel gebruiksobject, waarop 'gezeten, gelegen, gespeeld en geskate' kan worden. Op de Blob is ruimte voor drie boom pjes. Het wandelpad. getiteld Walk, loopt vanaf de sporthal dwars over het gehele plein. De verbinding is een vier meter brede en een meter hoge balk van beton, over een lengte van honderd meter. De Walk is vol gens Ovink een 'lijn om over te lopen, maar ook om tegen te hangen, om op te zitten en om te gebruiken als podium'. auto net over de Duitse grens, mogen we die laten ophalen? „Ik zou even een sleper in Ter Apel regelen", oppert Ilse. En dan: „Is er een Tsjech vrij?" Het alarmnummer van de Tsjechen wordt zoveel mogelijk beant woord door een van de zeven Tsjechen die Eurocross in dienst heeft. Uiteindelijk neemt Van Velduizen zelf op. Ze kent een paar Tsjechische zinnen. Een vrouw wil weten of de te rugvlucht van haar vader al is geregeld. Van Veldhuizen heeft het dossier snel op haar scherm en kan precies zien wat er alle maal is gebeurd. Elk telefoontje, elke fax wordt geregistreerd en ook het reisadvies van een van de drie artsen die Eurocross daarvoor in dienst heeft is er te vinden. Zo kan Ilse de vrouw moeiteloos helpen en ook'zien dat er eigenlijk al in het dossier stond: dochter op de hoogte houden. Een van haar moeilijkste ge sprekken had ze vorige zomer. Een man belde na een ongeluk, waarbij zijn auto in brand was gevlogen. Hij en zijn vrouw mankeerden niets, hun beide kinderen waren dood. „Mensen zijn of in totale paniek, of heel koel", weet ze. „Deze was su- -per-koel. En naarmate je hier langer werkt, word je er zelf ook wel nuchter onder." Het kost soms wel moeite om niet te be trokken te raken, maar Ilse lukt dat meestal wel. „Je bouwt niet echt een band op, je hebt men: sen alleen aan de telefoon. En je bent juist een van de eersten die wat voor zo iemand kan doen." job de kruiff roelofarendsveen connie van uffelen „We bezorgen op geen enkel woonwagenkamp, daar hebben wij onze redenen voor", zo zegt L. Kurstjens van de afdeling bestellingen van ba bymeubelzaak Babystunter. „Bezorgers hebben een paar keer iets vervelends meegemaakt." Wat dat was, wil hij niet zeggen. Alleen de di rectie mag zich over deze zaak uitlaten, maar die is er tot eind deze week niet. Tijdens een zit ting van de Commissie Gelijke Behandeling voerde Babystunter een incident uit 1992 aan als reden voor het beleid geen goederen af te le veren op woonwagencomplexen. In dat jaar wilden chauffeurs meubels afleve ren op een woonwagencomplex in Eindhoven. Volgens Babystunter hadden de kopers geen contant geld bij zich, waarna de chauffeurs werd verzocht achter de klant aan te rijden naar de bank. De koper zou er toen met hoge snel heid vandoor zijn gegaan waarna bij terug komst de meubels zouden zijn verdwenen. De chauffeurs zouden onder bedreiging met vuur wapens het kamp zijn afgejaagd. Hoewel volgens Babystunter geen ervaring is opgedaan met levering op het Oegstgeestse woonwagencomplex voerde zij op de zitting aan dat het 'onverantwoord' is 'eerst een inci dent af te wachten alvorens in te grijpen'. Tevens voerde Babystunter aan dat zij niet discrimineert omdat er geen sprake is van het uitsluiten van levering aan bepaalde individuen of groepen van personen. Het bedrijf vond wel dat er sprake kon zijn van de noodzaak van een ander afleveradres, ongeacht of dat een woon wagenkamp is, een bepaald stadsdeel, een woonerf waar de vrachtwagen niet doorheen kan of een door water omringde woonlocatie. s Leidsch Dagblad archieven ANNO 1899 Donderdag 13 Juli WASSENAAR - Daar er van den automobielen- dienst tusschen Wassenaar en 's-Gravenhage in den laatsten tijd weinig gehoord werd, ver keerden velen in de meening, 'dat er wel niets van zal komen'. Niets minder waar dan dit. In den loop dezer week wordt het bouwen van een remise voor de rijtuigen aanbesteed. De remise zal geplaatst worden aan de Nieu we Haven en moet op 15 September gereed zijn. TER-AAR - Twee fietsrijders uit Amsterdam, gezeten op een tandem, gingen j.l. Zondag met iemand de weddenschap aan om in den kortst mogelijken tijd zekeren afstand te berijden. In vliegende vaart waren zij bijna aan het eind doel genaderd, toen het rijwiel door midden brak en beiden tegen den grond werden geslin gerd. Een hunner was zeer ernstig gewond en is, na door dr. Nuijens heelkundig te zijn ver bonden, per rijtuig naar de stoomboot ver voerd, om verder daarmede huiswaarts te kee- ren. Ook de ander had, hoewel niet zoo ernstig, door den val een hoofdwonde bekomen. ANNO 1974 Zaterdag 13 juli RUNSBURG - Een stoel aan de collegetafel in het Rijnsburgse raadhuis bleef gisteravond leeg. Het was die van burgemeester B. H. Koomans. In tegenwoordig- tijdens zijn zeventienjarig burge- heid van het gemeentepersoneel meesterschap zoveel voor Rijns- herdacht de raad stijlvol en sober burg heeft mogen doen. de overleden eerste burger, die foto archief leidsch dagblad LEIDEN - Zaterdag 1 april j.l. opende wethou- der Kret de promenade op het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen de Pelikaanstraat en de Haven, waarmee een langgerekt wandelge bied ontstond, een uitgestrekt lint dwars door de binnenstad, slechts onderbroken door het eenrichtingsverkeer op de Lange Mare en het snelle verkeer op de cityring, de Pelikaanstraat in dit geval. Diezelfde dag werden daar ook de voetgangerslichten in gebruik gesteld. Niet alle winkeliers waren destijds enthousiast over het feit dat de auto voor hun deur werd verbannen naar elders. Anderen daarentegen zagen een maandenlang streven beloond. Nu, na drie maanden, zijn de meningen nog altijd ver deeld. Hartstochtelijke voorstanders huizen naast uiterst felle tegenstanders. Feit is, dat met name het achterste stuk, grenzend aan de Haven, een doodse indruk maakt, omdat er nauwelijks winkels zijn en er drie panden leeg staan. Bovendien ziet ook het zwembad De Overdekte er niet zo florissant uit. Richting Pe likaanstraat wordt het gezelliger. Daar krijg je pas het gevoel op een promenade te lopen. Toch lijkt de consument de gang naar het laat ste gedeelte van de Haarlemmerstraat nog niet te hebben gevonden. Misschien vormt de city- ring toch een te groot obstakel, al mag vastge steld worden, dat de verkeersinstallaties op de Pelikaanstraat na de druk op de knop snel groen licht geven aan de voetganger. Diezelfde consument trouwens, die in de wandelgebie den zich helaas nog weinig gedisciplineerd ge draagt. Het 'verboden in te rijden', wordt zowel door automobilisten als (brom)fietsers te vaak DEN HAAG - De liberaal H. J. L. Vonhoff zal binnenkort worden benoemd tot burgemeester van Utrecht. Het kabinet heeft dit gisteravond besloten, aldus heeft de rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Hiermee komt een eind aan de geruchten over het burgemeesterschap van Utrecht, waarbij ook de naam van Leidens eerste burger Vis werd genoemd. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te «turen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevelt straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15