Excuses christene voor kruistochten God op het Web Kerk Samenleving Oost Timor hoopt op vrede DINSDAG 13 JULI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071. VANDAAG a Japanse boeddhisten herdenken van 13 tot IO en met 15 juli hun voorouders in het zoge- JULI heten O-bon feest. Vandaag en morgen houdt men familiebijeenkomsten en op de laatste dag wordt weer afscheid genomen door grote vuren aan te steken. In de katholieke kerk staan vandaag de heiligen Jaco bus de Meerdere en Eugenius centraal. Eugenius was bisschop van Carthago die in de vijfde eeuw weerstand bood aan de ariaanse Vandalen onder koning Huneric. Maar in de heiligenhiërarchie is hij toch de mindere van Jacobus de Meerdere. Dat was namelijk één van de eerste vier apostelen van Jezus, en de heilige die tot op de dag van vandaag dagelijks door duizenden pelgrims wordt geëerd in de Spaanse bedevaartplaats Santiago de Compostella. Nederlander verzoent Rwandezen Amsterdam G. van Butselaar, algemeen secretaris vein de Ne derlandse Zendingsraad (NZR), is eind juli voorzitter van een verzoeningsgesprek van Rwandese academici in de Keniaanse hoofdstad Nairobi. De gevluchte Rwandezen uit verschillende etnische groepen hebben zelf het initiatief tot het overleg geno men. De meesten kennen Van Butselaar uit de tijd dat hij stu dentenpredikant was aan de universiteit van Butare. De gerefor meerde theoloog is voor hen de 'betrokken buitenstaander', die het gesprek in goede banen kan leiden. De academici willen een nieuw begin maken na de volkerenmoord van 1994, waarbij minstens een half miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's om het leven kwamen. Paus naar India Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II reist waarschijnlijk in november naar India. Hij zal in Bombay de resultaten bekend maken van de synode van de Aziatische bisschoppen die in 1998 in het Vaticaan plaatsvond. De 79-jarige rooms-katholieke kerkleider doet wellicht nog andere landen in Azië aan, zei de woordvoerder van het Vaticaan maandag. Een bezoek aan Viet nam, dat nog op het verlanglijstje van de paus staat, lijkt in no vember onwaarschijnlijk. De Vietnamese regering stelt diplo matieke banden met het Vaticaan als voorwaarde voor een pausbezoek. BEROEPINGSWERK Beroepen: te Herkingen, A. van Wijk te Lienden. Aangenomen: naar Appinge- dam (SoW), B.G. Keizer te Ak- krum. Bedankt: voor Middelharnis, H. Russcherte Oud-Beijerland GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Musselkanaal- Valthermond, J.A. Vos, kandi daat uit Kampen. oost Timor Oost Timorese jongetjes zitten onder een muurschildering van de kruisiging van Jezus. Op Oost Timor wordt hoopvol uitgezien naar de maand augustus. Een door de Verenigde Naties gesteunde verkiezing moet er dan voor zorgen dat er een einde komt aan bijna een kwart eeuw ge weld en schending van de mensenrechten, volgend op de annexatie van de voormalige Portugese ko lonie door Indonesië. FOTO AP Negenhonderd jaar na het einde van de eerste kruistocht zullen christenen zich alsnog verontschuldigen voor de in de naam van hun geloof begane gruweldaden. De col lectieve excuses worden donderdag in Jeruzalem aange boden aan vertegenwoordigers van het joodse rabbinaat, de moslimgemeenschap en de Grieks-Orthodoxe Kerk. paus Urbanus II daar had opge roepen om het Heilige Land te bevrijden, volgden de wande laars zoveel mogelijk het tijd schema en de route van de eer ste kruistocht. Alleen de boodschap was be duidend anders. De tekst die de christelijke voetsoldaten op T- shirts en pamfletten met zich meedroegen, is een lange spijt betuiging. Sorry voor het te vuur en te zwaard bekeren, sor ry voor de moordpartijen, sorry voor de verkrachtingen en ver nielingen, en vooral: sorry dat onze voorvaderen de bood schap van Jezus zo verkeerd hebben uitgelegd. Volgens coördinatrice Cathy Nobles is het hoog tijd dat het westerse christendom zijn ex cuses aanbiedt. „In het westen zijn de kruistochten een verge ten hoofdstuk in de geschiede nisboeken waar men een beetje or Zij gelden als de hedendaagse vertegenwoordigers van de slachtoffers van destijds. De or ganisatoren hopen zo het door kruisvaarders geschonden ver trouwen in het westerse chris tendom te herstellen en het nieuwe millennium met een schonere lei te beginnen. De spijtbetuiging is een initiatief van enkele internationale evan gelische groeperingen. De publieke verontschuldi ging is de afsluiting van een bij na vier jaar lange verzoenings- tocht, waarbij duizenden Ame rikaanse en Europese christe nen te voet in het spoor van de kruisridders naar Jeruzalem trokken. Beginnend met een gebedsdag in Clermont-Fer rand op 27 november 1995, precies negen eeuwen nadat schamper over doet. Ma de gemeenschappen dit slachtoffer van de kruisva? waren, heeft hun missie den geslagen die nog niet zijn geheeld. Veel va ind onbegrip en het wantro itte tussen Oost en West is te :n a voeren op deze episode geschiedenis." De meest gehoorde r ;nn op de verlate verontschuli was een sarcastische: daa ne: jullie snel mee!. Ook de bedoelingen van de wand loes werden niet altijd op u >n ii geschat. Van de vele duia den christenen die de ren delen van de route hi rr meegelopen, zullen naai wachting enkele hond donderdag, negen eeuw de val van Jeruzalem op 1099, bij het afsluitende ment aanwezig zijn. Tot 1291 zijn er acht kruistochten geweest, lem was al in 1244 in h van de sultan van Egypte len. In 1291 bezegelde van Sidon, Beiroet, Tyn Akko de definitieve oi ning van de islam op dt vaarders. Georgisch-Orthodoxe Kerk eist verbod op Jehovah's Getuigen moskou anp Het patriarchaat van de Geor gisch-Orthodoxe Kerk wil dat de autoriteiten de activiteiten van de Jehovah's Getuigen in Georgië verbieden. Het kerkge nootschap isoleert de aanhan gers van de rest van de maat schappij en brengt hun psychi sche schade toe, oordeelt de or thodoxe kerkleiding. De principes van de Jeho vah's Getuigen zijn in strijd met het belang van de staat en vor men een groot gevaar voor de samenleving, aldus woordvoer der Georgi Andriadze van het patriarchaat. Daarom is een verbod op deze religieuze groe pering volgens hem geen schending van de mensenrech ten. Het overwegend orthodoxe Georgië heeft vijf miljoen inwo ners, onder wie 40.000 Jeho vah's Getuigen. Ook in het buurland Rusland kampen de Jehovah's Getuigen met tegenstand. Hoewel het Russische ministerie van Justi tie hen in april als godsdienst erkende, loopt in Moskou al ruim een half jaar een rechts zaak tegen hen. De aanklager wil alle activiteiten van de ge loofsgemeenschap in de Russi sche hoofdstad laten verbieden. De rechtbank schorste het pro ces in maart en gaf opdracht tot een onderzoek van deskundi gen naar het geloof van de Je hovah's Getuigen. Volgens het kerkgenootschap is zo'n onderzoek naar de in houd van het geloof in strijd met de Russische grondwet. Een hogere rechtbank in Mos kou verwierp eind juni echter het beroep dat de Jehovah's Ge tuigen tegen de schorsing van de rechtszaak hadden aange spannen. Het kerkgenootschap heeft naar eigen zeggen ongeveer 250.000 leden in de voormalige Sovjetunie. Het is niet eerlijk. Je hebt een heel leven lang gewerkt, een vermogen bij elkaar geschraapt en dan ga je dood. Je bent alles kwijt. Je gelooft in reïncarnatie en inder daad: na een tijdje keert je ziel terug op aarde in een nieuw lichaam. Maar met een lege portemonnee. Opnieuw moet je oplei dingen volgen, carrière maken, investeren. Zou het niet mooi zijn als je, in het vorige leven vergaarde vermogen keurig op je zou liggen wachten? Je zou de draad financieel weer kunnen oppakken waar je hem had laten liggen. Om nog maar te zwijgen over de rente (op rente) die zich in de tussentijd heeft opgebouwd. Dit alles komt nu bin nen handbereik als je de Vereniging voor Reïncarnatie in de arm neemt. Dit in Duitsland gevestigde instituut is op inter net te vinden op http://www.ieincarnation-org.com De uitspraak 'je kan je geld niet meenemen als je sterft' is voor de vereniging net zo on zinnig en ouderwets als het spreekwoord 'je leeft maar één keer'. „Vandaag kan je je vertrouwen stellen in een serieus instituut, die de taak op zich heeft genomen om zorg te dragen voor het vermogen van haar cli ënten tot zij terugkeren op aarde. Het na gelaten bedrag kan worden beheerd en ge ïnvesteerd volgens de wensen van de over ledene. Dit soort diensten zal in de toe komst volstrekt normaal worden." Mocht er geen reïncarnatie plaatsvinden (om wat voor reden dan ook) dan kan de nalaten schap verdeeld worden onder anderen, ge heel volgens de wensen van de erflater. „Uw fortuin zal altijd zijn weg vinden naar de rechtmatige eigenaar. Er is geen sprake van dat het bij de vereniging blijft. Twijfel aan de betrouwbaarheid van onze diensten is dus onmogelijk. De diensten zijn wereld- 'God' is het meest voorkomende woord op het Internet. j;X| Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half mil joen verwijzingen naar pagina's waar Je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscu re religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich pre senteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze week: reïncarnatie als middel óm rijk te worden. http://www.reincarnation-org.com wijd en uniek in hun soort. De methoden zijn "getest en hebben bewezen serieus te zijn." De vereniging stelt dat zeventig procent van de wereldbevolking op de éen of ande re manier een geloof aan wedergeboorte kent. Ook het christendom zou in de tijd van de vroege kerk de reincarnatieleer heb ben aangehangen. In de vierde eeuw na Christus, zo wordt betoogd op de website, zijn correctoren werkzaam geweest die de betreffende passages uit het nieuwe testa ment schrapten, hierdoor aangezet door de machthebbers. Het vijfde concilie van Constantinopel, 553 n Chr., verbood uit eindelijk het geloof aan reincarnatie. „Het is duidelijk waarom het verbod op verkon diging van de reïncarnatieleer werd uitge sproken," is te lezen op de site, „dat was toen duidelijk en nu nog steeds: de reden was macht." Te lezen is dat in de moderne tijd reïncar natie weer op de wetenschappelijke agen da staat. De natuurkundige Fritjof Capra wordt aangehaald, die stelt dat er zelfs sprake is van een zogenaamde paradigma wisseling, een wetenschappelijke revolutie dus, een bevrijding van een dogma dat zijn stempel honderden jaren op onze cultuur gedrukt heeft. De makers van de site van de vereniging voor reïncarnatie stellen zicli op het standpunt dat wedergeboorte te genwoordig een onomstreden weten schappelijk feit is. Een geaccepteerde theo rie die artsen met succes toepassen in de bestrijding van allerlei geestelijk ongemak, onverklaarbare neurosen en vreemde fo bieën. En die nu ook te gebruiken is voor sparen, beleggen en investeren op de langt termijn. Toch blijven er vragen over. Hoe moet je je legitimeren als je straks (net her boren) op de stoep van de vereniging staal Kan je je straks nog wel herinneren datje in een vorig leven je fortuin hebt veiligge steld? En als dat zo is, kan je dan niet beter je geld in een kist in de grond stoppen? silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en met name morgen in het zuiden flink wat regen. Maxima uiteenlopend van 15 in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Morgen in het zui den frisser, in het noorden war mer. Zweden: Perioden met zon en meest droog. Morgen in het zuiden meer wolken en flink wat regen, mogelijk ook onweer. Maxima van 22 graden in het noorden tot 30 plaatselijk in het zuiden. Morgen in het zuiden een stuk frisser, in het noorden iets war mer. Denemarken: Wisselend bewolkt en geregeld regen- en onweersbuien. Maxima dalend naar 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen of een bui. Maxima van 15 graden in Schotland tot 25 in de omgeving van Londen. Morgen ook bij London een stuk frisser. België en Luxemburg: Af en toe wat zon, maar ook van tijd tot tijd regen of een bui, van daag mogelijk nog met onweer. MiddagtemReratuur dalend naar ongeveer 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook en kele regenbuien, vandaag moge lijk ook met onweer. Maxima tus sen 20 en 25 graden, morgen meest rond de 20. Portugal: Flinke perioden met zon en meest droog. Maximumtempera tuur van 25 graden vlak aan zee tot dik 35 in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: Steeds meer zon en alleen in het noordoosten eerst nog kans op een (onweers)bui. Maxima rond 23 graden langs de golf van Bis kaje, in het binnenland oplo pend tot ruim 35 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur omstreeks 28 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Maxima uiteenlopend van 25 graden aan de kust tot ruim 40 in het binnenland. Tunesië: Op de meeste plaatsen zonnig en droog. Maxima uiteenoplopend van 35 graden aan zee tot 45 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en geregeld enkele regen- of onweersbuien. Morgen van het zuiden uit dro ger, dan in het Rhonedal kans op een Mistral. Maxima tussen 25 en 32 graden, morgen vooral in het westen iets koeler. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en waarschijnlijk de hele periode droog. Maxima rond 32 graden. Italië: Geregeld zon, maar ook kans op regen- of onweersbuien. Maxima meest tussen 28 en 33 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en slechts een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima iets onder de 30 graden op Cor sica en net boven de 30 graden op Sardinië. Malta: Zonnig en overwegend droog zo merweer bij maxima rond 33 gra den. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig, maar in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Maxima aan zee rond de 30 graden, in het bin nenland omstreeks 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog zomerweer bij maxima tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Af en toe zon, maar ook enkele buien, eerst nog mogelijk met onweer. Maxima dalend naar on geveer 22 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele pit tige regen- of onweersbuien, in het westen morgen plaatselijk met veel neerslag. Maxima da lend naar 22 graden aan de noordzijde van de Alpen. In het zuiden aanhouden warm met maxima tot 30 graden. Oostenrijk: Af en toe zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Polen: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- of onweersbuien. Maxima dalend naar ongeveer 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele pit tige regen- of onweersbuien. Maxima rond 26 graden. Hongarije: Tamelijk veel bewolking en enke le stevige regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur rond 26 WOENSDAG 14 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21.54 Maan op 07.09 Maan onder22.51 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt licht bew. Kopenhagen licht bew. LasPalmas onbew. licht bew, onbew. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5' Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE! It, H Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst V' het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biM worden verzonden geldt een toeslagvi aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETï! Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 1 (Centrum voor Gesproken Lectuur,E Auteursrechten voorbehoudt ars, Dagbladuitgeverij Damiatr zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pasca München regenbui w 1 22 16 14 0 Buenos Aires onweer zzv 3 19 14 0.0 Nice onbew. o 6 26 21 0 0 Casablanca half bew. nn h3 25 20 0.0 Oslo onbew. z 4 27 14 0 0 Johannesburg onbew, w. 0 20 11 0.0 Parijs licht bew, ono3 30 21 0 0 Los Angeles half bew. nw 2 24 20 0.0 Praag onweer zo 4 24 16 9 0 New Orleans zwaar bew. w 33 26 0.0 lome onbew. wzw 2 30 19 0 0 New York zwaar bew. no 28 19 0.0 Split onbew. z 1 0 0 Tel Aviv licht bew. wz\ v3 32 21 0.0 Stockholm onbew z 4 30 24 0 0 Tokyo regenbui nn 3 28 23 9.0 Warschau half bew. ozo 4 28 21 0 0 Toronto onbew. ozc 4 26 15 0.0 Wenen half bew. zzo 5 27 17 5 0 Tunis half bew. ozc 5 40 25 0.0 Zurich half bew. z 3 23 17 5 0 Vancouver onbew. wn w6 19 12 0.0 iangkok half bew, zw 7 33 0 0 K N H U I ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ndn ;em )f me enkt Ivan estn ktec erke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14