,eiden Regio Bedrijfsleven mist Nil in Leidse studie Handtekeningenactie voor een glijbaan De oceaan, de golven en de lucht' u 'optimaal it kranen in drinkwater' Leidse regio Rabo wil naam verbinden aan Digitaal Lokaal 'Ik ben nog nooit eerder honderd geworden [EN/REGIO RUUD SEP Ijsdag 13 juli 1999 Automobilist gewond jDEtü Een 20-jarige automobilist uit Amsterdam raakte giste- jngéwond bij een ongeval op de afrit van de A4 ter hoogte van Éiden/Zoetervvoude Rijndijk. Door onoplettendheid reed hij iet zijn auto achterop bij zijn voorganger die net vaart aan het linderen was. Deze 42-jarige inwoner van Broek en Waterland leef ongedeerd. De Amsterdammer is voor onderzoek naar het ekenhuis vervoerd. jj|| [indertelefoon zoekt vrijwilligers _|Ni De Kindertelefoon in Leiden heeft een tekort aan vrijwil- 'ers. Deze organisatie behandelt jaarlijks talloze vragen en roblemen van kinderen. Voor meer informatie: 0800-0432. 3 hit 271 lp- ider poeder in de wasma- v3[ne en minder zout in de af- rautomaat. Minder kalkaan- in het koffiezetapparaat en slotte ook nog eens drink er van een optimale kwali- Vanaf deze week komt het ren groot deel van de Leidse 0 en de Duin- en Bollen- ■ek gewoon uit de kraan: hard water. Duinwaterbe- Zuid-Holland (DZH) is op ïli begonnen met het op g brengen van haar nieuwe eronthardingsinstallatie in 3 (atwijkse duinen. Vanaf half moet al het DZH-water de drinkwater ideale hard- 1 hebben. De energie- en :rvoorziening Rijnland R) distribueert DZH-water e gemeenten Leiden, Hille- 09o Katwijk, Lisse, Noordwijk, irdwijkerhout, Oegstgeest, enheim, Rijnsburg, Valken- Voorschoten en War- id. in de 21 miljoen kostende 'eflallatie in Katwijk is sinds 1998 gewerkt. In april van tar is het DZH begonnen testen van de ontharder, doen we droog", maakt municatie-adviseur D. Dijs er. „Het eerste water wordt be geg°°id. Pas als alles hele- in orde is, kunnen we leveren." arró|nsumenten merken de wa- ïtharding het eerst bij de van waspoeder en tueel bij de afstelling van 'asmachine. Om te was- iet zacht water is minder zeep nodig. „En je merkt het ook bij de shampoo", vertelt EWR-woordvoerder E. van der Meij. Op termijn zal ook blijken dat huishoudelijke apparaten waarin water wordt verwarmd langer meegaan. Kalkaanslag is de grootste vijand van wasma chines en koffiezetapparaten. DZH haalt niet alle kalk uit het water, hoewel het verwijde ren van meer kalk technisch geen probleem is en het voor het wassen en de voorkoming van aanslag op huishoudelijke apparaten beter zou zijn. „Maar als water heel zacht wordt, dan wordt het agressief voor meta len. Dan neemt de kwaliteit van het water als drinkwater afal dus Van der Meij. „Dit is de op timale hardheid voor drinkwa ter." In het onthardingsproces worden in grote ketels kleine hoeveelheden zand en natron loog aan het drinkwater toege voegd. Het loog reageert met de aanwezige kalk en slaat neer op het zand. Hierdoor kan het ge makkelijk uit het water worden gefilterd. Wat in het drinkwater overblijft is een minimale hoe veelheid zout.-Volgens de EWR- woordvoerder heeft die toevoe ging géén negatieve gevolgen voor de waterkwaliteit. „Bij de bereiding van drinkwater ko men nou eenmaal chemicaliën kijken. Maar we hebben in Ne derland nog altijd de beste kwa liteit drinkwater. We voegen bij voorbeeld helemaal geen chloor toe aan het water, terwijl dat elders nog geregeld ge beurt." Marlies Dubbeldeman, Cindy en Ryan van Zijp en Suzanne Dubbeldeman (vlnr) voeren actie voor een nieuwe speeltoestel aan het Van der Waalsplein. foto taco van der eb LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De eis van het viertal is kort maar krachtig en laat aan dui delijkheid niets te wensen over: 'Wij willen een glijbaan'. Want in de Professorenwijk is voor de jeugd maar weinig te beleven. En dat valt extra op nu het va kantie is. In de nabij gelegen Tuinstadwijk is wel een speel tuin, maar om daar te komen moet eerst de gevaarlijke Lam- menschansweg worden overge stoken en vervolgens maar liefst één gulden entree worden be taald. Daarom voeren de Hugo de Vriesstraat-bewoners Suzan ne en Marlies Dubbeldeman (13 en 10) en de 4-jarige Cindy van Zijp samen met haar grote broer Ryan (11) actie voor een nieuw speeltoestel, die in 'hun' speeltuintje aan het Van der Waalsplein, bij de kruising Lammenschansweg en Zeemanlaan moet komen. Daar staan al een klimrek, twee schommels en een speel toestel met touwen. „Maar het is hier zóóó verschrikkelijk saai", weet Suzanne. „En het stomme is dat het klimrek ka pot is, de scharnieren van de schommels loszitten en de touwladder verdwenen is." Zo snel mogelijk opknappen dus, luidt de boodschap van het kwartet aan de gemeente. En als er dan toch wordt gewerkt kan er op het lege stukje gras in de speeltuin mooi een glijbaan worden geplaatst. Een fleurig hekje er omheen en klaar is Kees. Om hun eisen kracht bij te zetten zijn de jonge actievoer ders een handtekeningenactie begonnen. Zij zijn in de buurt van huis naar huis gegaan en hebben ook bij station Lam menschansweg mensen om een krabbel gevraagd. De 282 handtekeningen worden bin nenkort aangeboden aan wet houder Jan Laurier van Wijkbe heer. Drie jaar geleden werd er door de kinderen in de buurt voor de eerste keer actie ge voerd. Toen was het speeltuin tje ook verwaarloosd en lag het er regelmatig bezaaid met hon dendrollen. Onder het motto 'geen poep op de stoep' werden er toen handtekeningen opge haald, kwam er langs de Lam menschansweg een hondenuit- laatstrook en werden bij de speeltoestellen anti-honden poep borden geplaatst. Maar dat is al weer drie jaar geleden, een héél lange tijd, beseffen de vier. Zo lang willen ze nu niet wachten. Daarom is hun boodschap aan de gemeente ook zo duide lijk: opknappen die toestellen en plaatsen die glijbaan! De Kamer van Koophandel Rijnland mist de rol van N11 - west, de weg die de A4 met de A44 moet gaan verbinden, in de economische beleidsnota 'De bescheidenheid voorbij' van de gemeente Leiden. Dat bedrijvige steden goed bereikbaar moeten zijn, ziet Leiden onvoldoende in, stelt de Kamer in een reactie op de nota. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Volgens de rapportage is het in Leiden en in de omliggende ge meenten mogelijk om de eerste tien jaar 15.000 banen te schep pen. Daarmee komt de stad op het niveau wat bij haar past: 115 banen voor elke honderd inwoners. Dat is het huidige ge middelde van de 31 grote ste den. Onder meer het bebouwen van de Oostvlietpolder, de in vesteringen in het gebied rond de Aalmarkt, de uitbreiding van de Leeuwenhoek (het bioscien- ce-park) en de ontwikkeling van nieuwe bedrijventerreinen in Oegstgeest, Rijnwoude en Al kemade levert 15.000 arbeids plaatsen op. Die groei wil de gemeente ook het liefst verwe zenlijken. De Kamer van Koophandel kan zich grotendeels vinden in de analyse die in de nota is ge maakt. De reactie is in overleg met de Leidse Verenigingen van Industriëlen (LVI) en het Cen trummanagement Leiden tot stand gekomen. De Kamer heeft meer aan te merken op de inhoud en op de ambities van de nota, maar hamert vooral op de noodzaak om een auto(snel- )weg tussen de A4 en de A44 aan te leggen. „Het bedrijfsle ven heeft grote twijfels of de voorgestelde maatregelen toe reikend zullen zijn om de be oogde doelstellingen te halen." In 'De bescheidenheid voor bij' staat dat in hoofdzaak het openbaar vervoer gestimuleerd moet worden. Een zeer belang rijke verbinding is de sneltram tussen Katwijk en Alphen, de Rijn-Gouwe Lijn. De Kamer on derschrijft dat, maar gaat nog een stap verder: ook de Nil moet worden voltooid. De in stantie ziet ze als elkaar aanvul lende vervoersmogelijkheden: de tram is vooral geschikt voor mensen die naar hun werk rei zen en voor toeristen, de weg is bedoeld voor vrachtwagens (met bijvoorbeeld bloemen van de veiling Flora) en noodzake lijk personenverkeer ('perso neel op de weg „Het ontbreken van een goe de oost-westverbinding kost het bedrijfsleven jaarlijks mil joenen. De aanleg van de weg ontlast bovendien de stad van doorgaand verkeer over onder andere de Churchilllaan." Ook verbindt de NI 1 in de toekomst twee economische knooppun ten (de Oostvlietpolder en de bedrijven langs de A44 met el kaar. Verder pleit de Kamer van Koophandel voor een betere l bereikbaarheid van industrie terrein De Waard. Ook vanaf de Hoge Rijndijk en de Kanaalweg moeten vrachtwagens en auto mobilisten op het terrein kun nen komen. Nu is dat alleen mogelijk via de (drukke en1 smalle) Lage Rijndijk, die daar bij een eenrichtingsweg wordt. dse ondernemer sponsort bijzonder project was ooit mijn jongensdroom, maar vier jongens verwezenlijken hem." directeur van het uitzendbureau Luba er, Rob Mantel praat vol trots over het sponsorproject Tocorimé. Mantel tert geen jaloezie jegens de jongens die opgeven en achterlaten om in hun zelf uwde zeilschip, een schoener, de we- rond te varen. „Ik heb geen behoefte aan dat zwerversbestaan." Ter ere le tewaterlating heeft hij met Saskia El- manager kwaliteit en opleiding, 'de ens' opgezocht op hun werf in Brazil- .Ik benijd ze niet" vertelt Mantel. „Ik )nder ze." ie jaar geleden werd Mantel benaderd Kit, Mare en Calle, drie jongens met aspiraties. Zij wilden een eigen zeil- bouwen, maar hadden geld nodig, ia kwamen ze bij de directeur terecht, verd gepakt door hun enthousiaste ver- gecombineerd met hun typisch Hol- ie ondernemingsgeest. Bovenalles ben flgek' dus bij mij waren ze waren aan ■üste adres." uitels fanatisme voor de woelige baren uit de verfraaiing van het kantoor, ie witte muur hangt een grote foto van eilschip, krachtig hangend in de wind. e grote ronde vergadertafel staat, be- de benodigde computers, een houten e. de wijzerplaat heeft de vorm van 'tuurwiel. In de keurig geordende kast |het sponsorcontract met de Tocorimé [een gouden lijst omrand, pkscherend had Mantel al wel eens ge zegd dat we maai- eens moesten controle ren waar ons geld bleef', vertelt Elberse. In april viel een officiële uitnoding voor de te waterlating van het casco bij Luba Beheer in de bus. De beslissing was gauw gemaakt. Binnen zes dagen legden Mantel en Elberse dertigduizend kilometer af, en zaten ze zes tig uur in het vliegtuig. „Het was het waard", vertelt Mantel terwijl zijn ogen glimmen als hij terugdenkt aan het avon tuur. „Het is waanzinnig om te zien hoe deze jongens werken", vertelt Mantel vol be wondering. „Het vakmanschap en het doorzettingsvermogen van de vier (inmid dels heeft Canadese Marcus zich bij het Holandse drietal gevoegd) is uniek." De Tocorimé is een 36 meter lange en 7 meter brede schoener, die helemaal met de hand wordt gemaakt. De jongens worden door lokale timmerlui geholpen die alles nog ou derwets op het oog maken. „Het enige dat ze uit Nederland hebben meegenomen is een boormachine", vertelt Mantel nog steeds vol ongeloof. Het karkas van het schip werd in Santa- rem, een klein dorpje aan de Amazoneri vier tewatergelaten, om vervolgens op dat water te worden afgebouwd. „Dit moest speciaal gebeuren op 14 mei", vertelt El berse. „In die periode van het jaar, omdat dan het water het hoogst staat, ook omdat ze op deze datum, vijf jaar geleden, begon nen aan dit avontuur. Maar vooral omdat veertien het rugnummer van Cruijff is." Dit geluksnummer mocht niet baten, op de dag zelf ging er nog van alles mis. „Ze ver blikten of verbloosden niet. het zijn echte Braziliaanse 'laatste-moment-organisato- ren' geworden" aldus Mantel. Het karkas kon uiteindelijk toch te water gelaten wor den. „Dat was zo vreselijk emotioneel, ie dereen was in tranen", herinnert Elberse. „Met bloed zweet en tranen is er aan ge werkt, na zoveel tegenslagen gleed het symbool voor kamaraadschap dan toch het water in." Daarna kregen de jongens te maken met een tegenvaller. Het geld was op, de vier moesten zich opsplitsen om opnieuw sponsors te zoeken, en geld bij te verdie nen. „Dat kon ik niet laten gebeuren. Ze le veren een topprestatie, dit is Hollands glo rie aan de Amazone." Mantel besloot ter plekke de jongens uit hun financiële nood te helpen. „Ik heb het sponsorbedrag ver dubbeld." In ruil voor de financiële bijdrage mogen de mensen van Luba Beheer nu zelf 30 da gen op het schip varen. Mantel blikt alvast vooruit: In het jaar 2000 moet alles klaar zijn en dan varen ze naar Nederland. Mis schien zeil ik wel met ze mee de oceaan over." Elberse daarentegen vreest dat ze niet meer zal varen op de Totjorimé. Als ik met ze meega, wil ik nooit meer terug in dit Westerse georganiseerde leven." Inmiddels zijn Elberse en Mantel al enige tijd weer in Nederland, maar de indrukken werken door. „Het zet je aan het denken over deze jachtige maatschappij", vertelt Elberse. Mantel vult haar aan: „Het leven daar is zo anders. Je voelt dat je eigenlijk maar zo weinig nodig hebt. Je hebt de oce aan, de golven en de lucht, en dat is alles om voor te leven." De Rabobank wil dat zijn naam aan het Digitaal Lokaal voor ouderen en jongeren, het af scheidscadeau van burgemees ter Cees Goekoop voor de stad, wordt verbonden. Die eis heeft de bank gesteld in ruil voor een sponsorbijdrage van 40.000 gul den. In het Digitaal Lokaal kunnen ouderen en jongeren het Inter net op. Er worden ook cursus sen gegeven. Het Digitaal Lo kaal is een initiatief van oud burgemeester Goekoop en gaat in september open in de open bare bibliotheek van Leiden in de Nieuwstraat. Het afscheids cadeau van Goekoop leverde 80.000 gulden op, maar dat is niet genoeg. Om die reden is gezocht naar andere geldschie ters. „Op dit moment is er nog geen akkoord", zegt directeur Hans Veen van de openbare bi bliotheek. „De Rabobank is in principe bereid om een bijdra ge te geven. De bank vraagt een zekere exposure en dat is lo gisch. Het is nog even zoeken naar overeenstemming. Ik vind het niet juist om daar nu verde re mededelingen over te doen." Of die afwachtende houding er op duidt dat de bibliotheek en de andere partners (LWO, de gemeente) het niet met de voorwaarde eens zijn, wil Veen noch bevestigen of ontkennen. Directeur René de Jong van Rabobank Leiden en Oegst geest: „Wij vinden het belang rijk dat voor de toegang naar nieuwe media de drempel wordt verlaagd. Een project als dit is een van de weinige dingen waarin de bank zich kan onder scheiden van anderen. Dat wil len we ook graag laten zien. De tijd dat bedrijven alleen zakken met geld neerlegden, is voor- bij." Cees Goekoop heeft er geen be zwaar tegen als behalve zijn naam ook die van de Rabobank aan het Digitaal Lokaal wordt gekoppeld. „In bescheiden ma te, zeggen we in zo'n geval. Het mag niet schreeuwend, het is geen Tour de France. Het be langrijkste is niet of mijn naam of die van een bank wordt ge noemd. Het gaat erom dal ou deren er gebruik van kunnen maken." Het is een groot schip waaraan de drie Hollan ders bouwen: 36 meter lang en 7 meter breed. Bij een ver jaardag hoort tegenwoordig gebak. De jari ge zelf, me vrouw Pijnna- ken-Labordus, blaast de kaarsjes uit. foto henk bouwman „Ik ben niet de jarige, ik ben nog helemaal geen honderd", grapt ze met een ondeu gende blik. Maar Mevrouw M. Pijnnaken- Labordus viert wel degelijk haar honderd ste verjaardag in het Lorentzhof Zorgcen trum. Wat ze ooit nog een het liefste zou willen doen? „Laat mij nog maar weer eventjes zestien zijn, dan zou ik stiekem naar de jongens kijken." „Maanden geleden was ik eigenlijk al ze nuwachtig voor vandaag. Of iedereen wel zou komen, en of het allemaal wel goed zou gaan. Ik weet ook niet hoe zo'n dag verloopt, ik ben tenslotte nog nooit eerder honderd geworden." Haar zenuwen blijken overbodig, De hele familie is er tot de ach terkleinkinderen aan toe. „Ik heb zoveel ca deaus gehad, de bloemen passen niet meer in mijn kamer, de hele gang staat vol." Tot haar grote verrassing krijgt ze ook nog hoog bezoek. Oud-burgemeester Goekoop komt haar feliciteren. „Ik had vorig jaar immers beloofd dat ik op uw honderdste verjaardag zou komen." De jarige kleurt van haar 'eer volle' bezoek'. Mevrouw Pijnnaken had nooit verwacht dat ze zo oud mocht worden. „Mijn geheim is goed eten, en bezig blijven. Van werken is nog nooit iemand doodgegaan." Zo maakt mevrouw Pijnnaken nog altijd zelf haar bed op en stoft ze zelf haar kamer. „De verzorgsters zeggen dat ik dat niet meer hoef te doen, maar zo gebeurt het tenminste op mijn manier." Haar jonge uiterlijk weet de jarige op leeftijd ook te verklaren. „Ik slik iedere dag mijn knoflookpillen, en gebruik een 'snip- pie' make-up. Niet te veel, want het moet niet al te zichtbaar te zijn. Ik heb in hon derd jaar nog nooit lippenstift gebruikt." Af en toe kijkt ze zenuwachtig om zich heen. „Het is wel erg druk, dat was vroeger nooit." Volgens Mevrouw Pijnnaken is er wel meer veranderd in de honderd verjaar dagen: „Al die overdaad aan drank en ge bak. Daar was vroeger helemaal geen geld voor." Erg vervelend vond ze dat duidelijk niet: „Van gebak wordt je toch alleen maar dik." Mevrouw Pijnnaken-Labordus is ge boren en getogen Leidse. „Wij woonden in een heel klein huisje met een heel groot ge zin, maar er was nooit herrie. Dat is nu wel anders door die geweldadigc televisie, vroeger was het fijner." Toch geniet de jari ge van de toekomst en héér dag. „Mis schien word ik ooit nog wel tweehonderd jaar," zegt ze lachend. „Maar dan word ik daar nu al zenuwachtig van."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13