Met Chilli Chin Chilla op pad Supersterk en toch zacht tapijt Trends DINSDAG 13 JULI 1999 Het Tatami tegeltapijt van Heuga, geïnspireerd op een judomat van rijststro. Het tapijt kan overal in huis worden gelegd, zelfs in de keu ken. foto pr THEA WAMELINK Het oprukkend minimalisme mag de woninginrichting verso beren, ter compensatie kan men kiezen voor zachte, warm aanvoelende vloeren en stoffe ring. Zo schept men door de materiaalkeuze warmte en ge borgenheid. Die wordt niet al leen gecreëerd door de voelbare zachtheid, maar tevens door het geluiddempende effect. Zachte materialen zijn rustge vend. Tapijt is dan ook weer he lemaal in. Maar wel in tinten die passen bij de eigentijdse meubilering met zijn vooral Oosterse invloeden. Favoriet zijn allerlei nuances in wit, zandkleuren, caramel, taupe, donkerbruin, donkergrijs en grijsblauw. De meer sprekende kleuren die daarnaast in de winkels te zien zijn. vinden vrij wel alle hun oorsprong in de natuur, zoals sinaasappeloran je, tomaatrood, limoengroen en citroengeel. In al die kleuren zijn vele schakeringen mogelijk, zelfs 'kleur op maat'. Tapijt kan in een effen of meer- kleurige samenstelling exact naar wens van de consument worden geverfd. Gemêleerde vloerbedekking - die op enige afstand op een uni lijkt - is een uitgesproken trend. De kleuren kunnen ton-sur-ton of juist ui terst contrasterend zijn. In bei de gévallen zijn smaakvolle ef fecten te bereiken. Ook meng vormen in de structuur - zoals een afwisseling van hoge en la ge pool - bieden hiertoe moge lijkheden. Of een combinatie van effen tapijt met hierop af gestemde gedessineerde stro ken. Het is plezierig om - zeker in een appartement - tapijt in het hele huis drempelloos te laten doorlopen. Het tapijt moet dus zowel geschikt zijn voor de keu ken, de kinderkamer als het slaapvertrek. Dat vraagt om een vloerbedekking met vuilafstp- tende eigenschappen en waar uit men vlekken gemakkelijk kan verwijderen. De nieuwste tapijtcollecties zijn vervaardigd van supersterke vezels die toch zacht aanvoelen. Niet iedereen kiest voor tapijt. Er kunnen allerlei redenen zijn waarom men de voorkeur geeft aan hout, laminaat, kurk, na tuursteen, linoleum, vinyl en andere typen harde vloeren. Bij voorbeeld omdat er carapatiën- ten in huis zijn of omdat men het praktischer vindt met kleine kinderen en huisdieren. Om toch aan die hang naar zacht heid te kunnen voldoen legt men in de zithoek vaak een kar pet neer. Bij karpetten zien we dezelfde kleurentrends als bij kamer breed, maar op het gebied van dessinering springt het karpet er duidelijk uit. Veel vloerkle den zijn voorzien van dessins gebaseerd op folkloristische motieven uit oude of primitieve culturen. Wol is bij karpetten zeer populair, ihaar vaak wordt dit materiaal gemengd met ka toen of geitenhaar. Verder zijn er kleden van puur katoen, linnen, kokos, sisal, zeegras en van alle mogelijke synthetische materialen. Dit soort karpetten is vaak afge werkt met een rand van leer, wol of (gedessineerde) stof. Door een combinatie van mate rialen en het toepassen van ver schillende weeftechnieken is men in staat onvermoede effec ten te realiseren. Door een ge schoren pool te laten samen gaan met een lussenpool of een hoge met een lage pool ontstaat soms een dessinering die door zijn schaduwwerking vanuit verschillende standpunten steeds weer anders lijkt. Fabrikanten bieden steeds va ker de mogelijkheid een karpet naar eigen ontwerp te laten maken. Kunst is ook een be langrijk aspect geworden bij het ontwerpen van karpetten. Men is in staat kunstwerken van be kende kunstenaars in eén vloer kleed te reproduceren. Een Pi casso of Herman Brood om over te lopen. En waarom zo'n kleed dan niet als wandtapijt opgehangen? Per slot van reke ning zijn en waren ook veel Oosterse tapijten - die in ons land vrijwel uitsluitend op de vloer worden toegepast of als tafelkleedjes werden gebruikt - eigenlijk bedoeld als wand kleed. Ontwerpwedstrijd Heina voor de ideale schooltas Een eerste prijs voor de Chilli Chin Chilla. De tas is te koop bij de Hema. JEANETTE STUUROP Middelbare scholieren in de leeftijd van twaalf tot Vijftien jaar dragen dagelijks ge middeld 9 kilogram aan boeken mee: zo n 14 procent van hun eigen lichaamsgewicht. Vandaar de vraag naar een 'meer ergono misch verantwoorde' tas. Op verzoek van het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen werd 'de schooltas' het on derwerp van de jongste Hema-ontwerp- wedstrijd. Victor Le Noble, student aan de faculteit industrieel ontwerpen van de TU in Delft, is met zijn ontwerp Chilli Chin Chilla als winnaar uit de bus gekomen. Zijn tas is vanaf woensdag te koop in de Hema-filia- len voor 39,95 gulden. De jury moest in to taal 140 inzendingen beoordelen. De op dracht aan de ontwerpers was een voor de schooljeugd niet alleen aantrekkelijke maar ook functionele boekentas te ontwerpen. Volgens het juryrapport getuigt Le Noble's ontwerp van originaliteit en lef: „De zadel tas is het optimale kruispunt tussen een leuk en een ergnonomisch ontwerp. Een gedurfd ontwerp en een opvallend al ternatief voor de gangbare schooltassen." De ontwerpers moesten met een aantal za ken rekening houden. De rugtas diende twee verstelbare, niet knellende of snijden de schouderbanden te hebben. Ook moes ten scholieren de tas op de fiets kunnen vervoeren. En er was een voorkeur voor on opvallende, niet-besmettelijke kleuren. Dat de tas geschikt moest zijn voor massapro ductie spreekt vanzelf. Le Noble verdiende met zijn ontwerp 5000 gulden. De Cross van de Italiaanse Lucia Terrenghi kreeg de tweede prijs. Terrenghi studeert in het kader van een uitwisselingsprogramma tijdelijk aan de faculteit industrieel ontwer pen van de TU Delft. Haar rugzak 'staat als een huis', aldus de jury. De ontwerpster ontvangt voor haar tas 3000 gulden. Aan de basis van de vorm staan drie trans parante polypropeen-platen. Zij houden als een doos de boeken en andere zaken op hun plaats. De rits van de Cross volgt de kruisvorm van de rugzak, waardoor de boe ken via een hoek in de tas kunnen worden gelegd. „Het ontwerp ontbeert hooguit een handvat om de tas ook gemakkelijk over korte afstanden te kunnen vervoeren, bij voorbeeld van het ene klaslokaal naar het andere", aldus de jury. Willeke Evenhuis won met 'Jep' de derde prijs. De studente aan de afdeling 3D-De- sign van de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem koos hennep als belangrijkste ma teriaal voor haar creatie. De schouderban den hebben een dubbele functie. Ze kun nen de tas namelijk ook trekken, omdat de ze is voorzien van een wiel. Voor de korte afstanden zit aan Jep een handvat. Het knipperlichtje moet worden gezien als toe gevoegde waarde. Jep levert de ontwerpster 2000 gilden op. De jury koos uit het aanbod ook nog eens vijf eervolle vermeldingen, elk goed voor 1000 gulden. Die geldbedragen gingen naar Sietske Klooster, studente aan de TU te Delft, Peter Traag, Ennio Vicenzoni en Marloes ten Bhömer, alle drie student aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem en Gijs Gieskes, student aan de Design Aca demy in Eindhoven. Sietske Klooster ontwierp 'S-Coolback, een cocon-achtige ronde schoudertas. De tas zou volgens de jury zo in productie kunnen worden genomen, maar is meer een tas voor volwassenen dan voor scholieren. De 2PAC van Peter Traag verenigt functie en comfort, meent de jury. Het is een rugtas die op eenvoudige wijze is om te bouwen tot fietstas. Vincenzoni's inzending Lock-&- Load ('inpakken en wegwezen') zit naar de mening van de jury 'echt op trend", maar is 'niet helemaal origineel'. Toch wordt Vi cenzoni geprezen voor zijn commerciële inzicht. De jury prijst 'het ingenieuze concept van de eigenzinnige schooltas' Allround van Marloes ten Bhömer. Opvallend is de slui ting, waarbij de opening meer dan eens om zijn as moet worden gedraaid. Aan de ach terkant is. een bollenstructuur aangebracht, die de rug masseert en een schokdempen- de werking heeft. Gijs Gieskes liet zich in spireren door de rollator, het bij bejaarden zeer in trek zijnde vierwielige karretje. Zijn Hollow is eigenlijk een skateboard, een hol le plank op wieltjes met ruimte voor boe ken en schoolspullen. De jury noemt zijn ontwerp 'een van de meest vernieuwende inzendingen'. Een eervolle vermelding voor de Allround 1 2 3 foto pr Een eervolle vermelding voor de Coolback De Accuba is een sofa ontworpen door Peter Maly voor del se fabrikant COR. De ligstoel is zo breed als een krappe een 33 soons matras (85 cm). De lange zitting (150/158cm) is in cc natie met de neerklapbare rug tot een dagbed om te bouwt pp De rugleuning is door middel van een gasdrukveer via een handgreep traploos regelbaar van rechtop tot languit. Heth venstuk van de rug is apart verstelbaar. De sofa heeft één, li gebogen armleuning - naar keuze links of rechts -waarin en 39 aluminium bekerhouder verzonken is. Dit zit/ligbed staat n een onderstel van stalen buis in een mat aluminium uiterlij Afwerking in gekleurde lak is een optie. Voor de bekleding! jq men kiezen uit leer en diverse stoffen. De leuning is er in sief esdoorn of noten. Info: 023 - 5255910. Dish doctor De geschiedenis van Magis begon ruim twintig jaar gele den. Inmiddels heeft de groep zo'n vijftig producten op de markt gebracht, waarvan een aantal verscheidene keren is bekroond met een onder scheiding. Ook zijn er ontwer pen opgenomen in de collec ties van musea. Bij Magis gaat het niet alleen om nieuwe ideeën en het gebruik van nieuwe technologieën, maar een ontwerp moet ook ge schikt zijn voor massaproduc tie en een brede markt aan spreken. De vonngevers die samenwerken binnen Magis weten op die manier zelfs een afwasrek een verantwoord ui terlijk te geven. Het kunststof afdruiprek van Mare Newson, in de collectie bekend als de 'dish doctor', is voorzien van een bak dat alle overbodige water opvangt, waardoor het aanrecht altijd droog blijft. Op zich geen nieuws, maar in dit De dish doctor, het afdruip uit de Magis-collectie. geval is de vrolijke vormt het rek medeverantwoon voor het succes ervan. Dt gis-collectie omvat veleg bruiksvoorwerpen voor a dag, zoals een bezem, flei rek, het 'kapiteins dienbl voorraadwagentjes, het 'I py happy krukje' en de si plank die je in opgeklapte stand aan de muur kuntl gen. Textielpennen De textielpennen van Edding. f0i I rr De nieuwe textielmarkers en pennen van edding zijn bruiklIen voor alle soorten stof, zelfs zijde. Ze zijn makkelijk in het ge nle bruik, vlekken niet en zijn dankzij de milieuvriendelijke in) waterbasis vrijwel reukloos. De inkt is zelfs bestand tegen* e L beurten op zestig graden. Het enige wat je moet doen is he ^e' werkstuk in de textiel strijken. Met een beetje fantasie ene Z( paar markers kun je zo een rugzak, T-shirt of schooltas op* ken. De T-shirtmarkers en (fijn)schrijvers zijn verkrijgbaar '0I kantoorvakhandel en warenhuizen. De T-shirtmarker 4500 mm dik) kost ƒ3,95 en de T-shirtpen 4600 (1 mm dik) f2,7. "et Ontwerpen van Magis Het gros van alle noodzakelij ke apparaten en accessoires in huis ziet er saai uit. Gelukkig zijn er steeds meer bedrijven die niet oog hebben voor functionaliteit, maar ook voor vorm. Ook individuele ont werpers proberen steeds vaker om heel gewone voorwerpen die iedereen in huis nodig heeft, te voorzien van een ui terlijk dat er wezen mag. Een aantal van die ontwerpers werkt samen in Magis. Achter - deze Italiaanse merknaam schuilen vormgevers uit diver se landen, die soms lumineu ze oplossingen vinden voor de meest stompzinnige voorwer pen. Want wat is er doorgaans saaier en lelijker dan een deurstop? Ontwerper Mare Newson liet zijn fantasie wer ken en kwam voor de dag met de 'rock'. Een stopper van harde kunststof, die voor de een de vorm heeft van een te lefoon en voor de ander die van een dumbel. Je kunt hem vullen met zand, water of grind en hij houdt elke deur tegen. Aan het Weena Zuid in De rock, deurstop nieuwe NO: van Magis. Rotterdam bevindt zich! kort de enige Magis -win) '0.0' wereld. De collectie, die 'etc lijks door Magis wordt gi senteerd op de internati en toonaangevende mei beurs in Milaan, is hier] noeg compleet aanwezi wat er niet staat, kan iiii worden besteld. 6 7 8 9 10 ANAGRAM Op elke verticale regel dient een woord van vier, een van vijf en een van zes letters te wor den ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf let ters van het vóórgaande woord plus 1 Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Loven, éénjarig dier, straathandelaar; 2. schuine strook, hemelwater, griezel; 3. destijds, zuiver gewicht, bederven; 4. ontkenning, cijfer, voldoende; 5. broedplaats, kortschrift, windrichting; 6. tenminste, toverkunst, raadsel; 7 mooi, jongen, bedekking v.e huis; 8. brievensnoer, plant, land in Azië; 9. staat, bevrachten, schade; 10. platvis, vreugde, gezel. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Ate; 5. bes; 7. opveren, 8. iep, 9. les; 11 eerst; 14. ka; 16. al; 17. hit, 18. iel; 19. ut; 20. ma; 22. frase; 25. tel; 27. vol; 29. gene gen; 30. pos; 31. reu. Verticaal: 2. Toe; 3. eppe; 4. peer; 5. belt; 6. ene; 8. ink; 10. sul; 12. etter; 13. spits; 15. abt; 16. alm; 19. uit; 21. aal; 22. fles; 23. azen; 24. ever; 26. ego; 28. one. HOUDAT KAH RBVS KNóï f^gTJÊ AAOOI V5QSETEHk m WAT HIJ NIET weer, /s DAT RATTEN HETAAEEL HESSEN STUK&EKNAA6P en PAT TWBt VERVELENDE PWER6EN MÊT DE EIEREN HED&EN LOPEN ROOIEN EN PAT EEN HE<S& A\ELK HEEFT Z.UU/Z. OEMAAtf SS&T MAAR (GEDONDERJAAG EN TROUWENS DE &ASFT& ÓÓR. OP. 21.C - m

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10