Nieuwe behandeling prostaat Uitkomst voor versleten kaken Gezondheid Een gezellig glaasje MAANDAG 12 JULI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA" ,.Ik ben maar een keertje meege komen", zegt Ellen, als ze samen met haar man binnenkomt. „Maarten is de laatste tijd zo aan het drinken dat ik er moe deloos van word. Vroeger bleef het bij een glaasje wijn voor het eten, of in het weekend. Maar nu begint hij bij thuiskomst en kan hij niet meer stoppen.Ter wijl zij hun verhaal vertelt, kijk ik naar haar man. Hij zit er wat ongelukkig bij. Het is duidelijk niet zijn keus, dat dit op deze manier gebracht wordt. „Wat is jouw kant van het verhaal?", vraag ik. Hij vertelt dat hij de laatste twee jaar toenemend is gaan drin ken. Spanning op zijn werk, te weinig rustpunten, zakenlun- ches waarbij onder het eten be langrijke beslissingen genomen worden. En dat altijd onder het genot van goed eten en drinken. Dat drinken houdt dan meestal in een glas witte en een glas rode wijn, en vaak nog een aperitief- je. „Ze doen allemaal mee, ik wil geen spelbreker zijn", zegt Maarten. „In de middag is het dan ingewikkeld om belangrijke stukken af te krijgen, en een maal thuis voel ik me honds moe! Een aperitiefje voor de maaltijd doet dan wonderen, de kinderen zijn druk en aan eten toe, en Ellen is net thuis van haar werk. Nooit eens tijd om even samen te praten over de so res van de dag. Jammer hoor, ik baal er zelfvan." ,Als de spullen in de afwasma chine zijn gezet, heb ik behoefte om te relaxen. Dan denk ik: een glaasje wijn of een pil, voor iets anders ben ik te moe. Die pil heb ik niet, maar dat glaasje wijn is er altijd wel. De keus ligt dan voor de hand. Maar het worden er wel eens te veel, en daarom zijn we hier. Het ver nielt ons geluk, heeft u een op lossing?" Maarten en Ellen zijn tien jaar getrouwd en hebben twee kleine kindjes. Beiden een goed betaal de baan, kinderen in de crèche, en een mooi huis in een nieuw bouwwijk op een toplocatie. „Eigenlijk hebben we alles wat ons hartje begeert, maar het glipt ons door de vingers. Soms ben ik zo gespannen, dat ik de hele boel wel uit kan schreeu wen: waarom laten ze me niet met rust? Ik durf nauwelijks met vakantie, want dan liggen de bergen werk al weer te wach ten, als ik thuis kom!" Ellen kijkt hem aan, als hij dit ver haal vertelt. Ze is nog steeds sta pel op hem, maar kan het niet meer aan. Hoe nu verder? Ik opper om na te gaan of het op zijn werk mogelijk is de alcohol overdag categorisch te weigeren. Hij kan ook medicatie krijgen tegen de overmatige spanning en angsten. Zijn vrouw kan pro beren thuis wat meer op te van gen, toevallig is het op haar werk iets rustiger. We spreken af tivee weken later eens te kijken hoe het er voor staat. Op die afspraak komt Maarten alleen. Hij heeft baat bij de anti- spanningsmedicijnen. Slaapt beter, en heeft dus ook minder hang naar alcohol als ontspan ningsmiddel. Ik geef een ver- volgrecept, en maak een tiveede controleafspraak. Dan komt hij weer samen met zijn vrouw. Het gaat weer niet. Overdag is het een stuk beter, maar als de avond vordert, kan hij weer sterke behoefte krijgen aan een wijntje of cognacje. En het blijft dan niet bij een glaas je, het loopt weer uit de hand. Totaal stoppen lijkt me voorlo pig het devies. Het bureau voor alcohol en drugs zou een moge lijkheid zijn, maar daar wil Maarten nu niet naar toe. Mij schiet te binnen dat er sinds kort een medicament op de markt is, dat de behoefte aan alcohol drastisch doet verminderen, mits het elke avond trouw wordt ingenomen. Ik houd de beide echtgenoten voor, dat on voorwaardelijke steun en soli dariteit wel een voorwaarde zijn. Zonder de steun van je partner, en vrienden, is het moeilijk te stoppen met overmatig drank gebruik. Drinken gebeurt vaak onder de noemer van gezellig heid. Alsof je alleen met drank op gezellig kan zijn. Voor wie maat weet te houden is er geen bezwaar. Sommige cardiologen pleiten vooreen tot twee glaas jes rode wijn per dag voor een betere bloedcirculatie. Maar waar drank alles dreigt te ver pesten, is er geen keus. Naast Maarten en Ellen had ik deze week nog tivee echtparen die met dit probleem langskwamen. Wat troostte, is dat ze samen kwamen. Maar het is een teken aan de wand dat dit probleem met regelmaat in de spreekka mer opduikt. Een tijd geleden hoorde ik op de radio een programma, waarin een journalist die zijn inspiratie in het café opdeed, melding maakte van een medicijn dat de behoefte aan alcohol doet afne men. Dit medicijn is nu in Ne derland op de markt. Ik heb het al een paar maal verstrekt. Het is duidelijk, dat een pil alleen het wonder niet verricht. De so ciale omgeving is nodig voor de ondersteuning. Maar ik hoop 'an harte, 'Oplossenvan weefsel maakt zware operatie overbodig BEN APELDOORN MARIEKE VAN SCHIE. huisarts Het met behulp van radiogolven verdampte prostaatweefsel wordt onderzocht in het laboratorium. teur van het medisch onderzoeksbedrijf Gyrus in Cardiff. „Dat kost. afhankelijk van de zwaarte van de operatie, tussen de 30.000 en 80.000 gulden, inclusief voor- en nabehandeling. Dus je spreekt toch al gauw over gemiddeld 2,75 miljard gulden aan prostaatoperaties, alleen al in Groot-Brit- tannië." Goble en zijn teams hebben de laatste vijf, zes jaar koortsachtig gewerkt aan minder ingrijpende technieken om prostaatvergro tingen te verhelpen. Zij ontwikkelden het zogeheten 'Plasma-Kinetic'-principe. Hier bij wordt gebruik gemaakt van de elektrisch geleidende eigenschappen van vloeistoffen. Door middel van elektroden wordt een sterke ionenbundel, een plasma, gecreëerd. Dat is in staat biologisch weefsel te ver dampen. Het verdampte weefsel wordt in opgeloste vorm afgevoerd. „De aanduiding 'kinetic' duidt ook op be weging", aldus Goble. „Die beweging wordt veroorzaakt door radiogolven. Sa men met de ionenbundel ontstaat aldus een scherp begrensd gebied waarmee je als het ware kunt snijden, terwijl de relatief la ge warmteontwikkeling van het plasma geen schade toebrengt aan direct omlig gend, gezond weefsel. Het aangetaste weef sel wordt opgelost en kan dus gemakkelijk worden afgevoerd." „Onze proeven hebben verder aangetoond dat bloedvaten, tijdens het snijden door het biologische weefsel, direct worden dichtge schroeid. Geen bloedingen dus tijdens het verwijderproces, en dat is op zichzelf al een grote stap in de goede richting bij de be- Een Engelse onderzoeksgroep zegt een op lossing te hebben gevonden voor wat een typische 'oude-mannen-kwaal' genoemd wordt: een opgezwollen prostaatklier. De ontwikkelde techniek maakt het mogelijk de aandoening te verhelpen zonder een in grijpende operatie. De prostaat kan bij mannen op latere leeftijd voor problemen zorgen door sterk te vergroten. De klier zit soms zo in de weg, dat één of zelfs meerde re delen operatief moeten worden verwij derd. Al bij mannen vanaf 40 jaar kan de pros taatklier door tal van redenen groter wor den. In Europa heeft gemiddeld één op de drie tot vier 50-plussers een vergrote pros taatklier en worden jaarlijks ongeveer een half miljoen mannen daaraan geopereerd. De klier omvat namelijk het bovenste deel van het urinekanaal en loopt tot aan de en deldarm. Door het groter worden kan de klier het urinekanaal afklemmen, waardoor de urinelozing moeilijker verloopt. Dit gaat gepaard met steeds meer aandrang om 'te moeten plassen', met name wanneer ie mand ligt. In een latere fase van de aandoening kan ook incontinentie optreden, naast een aan tal andere kwalen zoals blaas- en prostaat ontstekingen en steenvorming. Bij één op de acht 50-plussers ontaardt prostaatver groting in kanker. „Gemiddeld worden jaarlijks zo'n 50.000 Britse mannen operatief aan hun prostaat geholpen", vertelt dr. Dillan Goble, direc- GERARD AKKERMAN Bij sommigen slijt het I wricht zo sterk, dat zelfs praten, eten en zingen een opgave wordt. In zo'n geval kan een kunstkaakgewricht uitkomst bieden. In Groningen is tien jaar gewerkt aan een goed pas send, soepel bewegend kaakge- wricht. Open, dicht, open, dicht. Inge nieur Jan-Paul van Loon de monstreert aan de hand van een driedimensionaal schedel model hoe het door hem ont wikkelde kunstkaakgewricht werkt. De glimmende kop, ver bonden met de onderkaak, draait in de discus. De discus wordt tegen een plaatje aange perst dat aan het schedeldeel is bevestigd met kleine schroefjes. Als alles op z'n plek zit, is schuiven en rammelen niet meer mogelijk. Van Loon is tevreden. Jaren is er gewerkt aan het simpel ogend stukje medische tech niek. Deze maand promoveert hij op zijn ontwerp aan de Rijksuniversiteit Groningen. Een Duitse fabrikant gaat het kunstgewricht produceren. En in augustus krijgt de eerste pa tiënt het gewricht in haar kaak geplaatst. In Nederland is er maar een kleine groep patiënten die voor een kunstkaakgewricht in aan merking komen. Het gaat om mensen met hevige slijtage en veel pijn. Van Loon noemt het de 'pechgroep'. „Ze hebben van alles geprobeerd, maar niets helpt. Ze reageren nergens op, maar hebben wel veel pijn en kunnen nauwelijks nog pra ten en eten." De internationale belangstel ling voor het gewricht is groot. Tot nu toe was het voor kaak- chirurgen behelpen. Er was geen goed werkend gewricht op de markt. In het verleden zijn verschillende pogingen gedaan zo'n gewricht te ontwikkelen, maar die zijn mislukt of veel te kostbaar. In Amerika was een kaakge- wricht ontwikkeld waarvan de kom bestond uit teflon. „Het leek heel mooi, maar teflon slijt ontzettend snel. Mensen kre gen grote infecties in hun kaak door allemaal losse teflondeel- tjes. Binnen drie jaar begon het bot af te breken en 'op te los sen'. De patiënten waren daar door nog verder van huis." Het regende schadeclaims. Dat maakte bedrijven huiverig iets nieuws te ontwikkelen. Nieuwe pogingen liepen vaak stuk op gebruik van verkeerd materiaal. Er werd teruggegrepen op oude kunstkaakgewrichten, maar die waren voor de patiënt verre van ideaal. Van Loon kwam met iets nieuws. Hij ontwikkelde een techniek die de werking van het natuurlijk gewricht heel dicht benadert. De kop van het ge wricht zit met een titanium plaatje verankerd in de onder kaak. Tussen het schedeldeel en de kop van het gewricht zit een kunststof discus. Bij gezon de mensen is dit een kraak beenlaagje, vergelijkbaar met de meniscus in de knie, die er voor zorgt dat het gewricht soe pel kan draaien en minder snel slijt. Als eerste is Van Loon erin ge slaagd een kunstgewricht te maken met een discus. Die dis cus ligt los tegen het schedel deel en de kop kan er vrij in draaien. Doordat er binnen de kaak grote krachten actief zijn, kan de discus nooit van het schedeldeel wegschieten. Dit is uitgebreid getest in schapen. Veertien schapen kregen het kunstkaakgewricht geïmplan teerd. „Dat was wel spannend. Het waren gezonde schapen die hun kaken uitstekend konden bewegen. Die kun je niet zeg gen dat ze na de ingreep even rustig aan moeten doen. Ze ko men bij en beginnen gelijk weer enthousiast te kauwen. Het ging goed. Ze konden hun kaak met het gewricht goed bewe gen." Over de materialen is lang na gedacht. De kop is van kera miek en de discus van polye thyleen. „Het slijt wel, maar veel minder. De patiënt moet er een leven lang mee kunnen doen." Voor het vastzetten van de plaatjes in de botdelen zijn speciale schroefjes ontwikkeld met een schroefdraad in de vorm van een kerstboom. De schroefjes zetten zich vast, zo wel in het bot als in het titani um. Met name dit soort vond sten en de kop van keramiek melken het gewricht prijzig: on geveer 6000 gulden. Die prijs is ook hoog, omdat er maar kleine aantallen van wor den geproduceerd. In Neder land gaat het om ongeveer tien patiënten per jaar. Wereldwijd zijn het er duizenden. Vooral in Amerika liggen volgens Van Loon grote mogelijkheden. Zo moeten nog duizenden kunst kaakgewrichten worden ver vangen bij patiënten die ooit een verkeerd gewricht kregen. handeling van dit soort aandoeningen." Het grote voordeel van dit systeem is, vol gens Goble, dat er geen brede incisie (in snijding) in de onderbuik nodig is. Een kleine opening om de elektrode en het af- zuigkanaal door te laten is genoeg. De in greep is dus veel minder ingrijpend dan met de gebruikelijke technieken. Daardoor herstelt de patiënt ook veel sneller. Tot nu toe heeft Goble bijna 200 patiënten met succes met de 'Plasma-Kinetic'(PK)-tech niek behandeld. Bovendien is deze operatietechniek elders toepasbaar. Goble: „Wij denken dat het ook grote voordelen biedt bij de behand.eling van sportblessures aan gewrichten. Ver wrongen kraakbeen kan op dezelfde wijze worden verdampt als prostaatweefsel door het elektrodeplasma wat intenser zijn werk te laten doen. Daarnaast is het naar ver wachting heel goed bruikbaar bij hyste- rectomie, het verwijderen van de baarmoe der. Dat is zowel fysiek als emotioneel een zware ingreep voor een vrouw. Wij denken dat we daarin met de PK-techniek veel ver lichting kunnen brengen. Een andere veel belovende toepassing is reconstructie van bindweefsel dat op hogere leeftijd veel elas ticiteit verliest of waar simpelweg de rek uit is. Daardoor ontstaat veel botbreuken en andere kwetsuren bij ouderen." Goble sluit ook behandeling van keel-, neus- en oor aandoeningen, en operatieve ingrepen aan het hart/vaatstelsel en het maagdarmka naal niet uit. Volgens ingenieur Jan-Paul van Loon is zijn kunstkaakgewricht een uitkomst voor mensen met versleten kaken: „Ze hebben veel pijn en kunnen nauwelijks nog praten en eten." foto cpd reyer boxem Test hooikoortsspray Er is een nieuw soort neus- spray ontwikkeld tegen hooi koorts. Deze maand begint in Engeland een groep van hon derd vrijwilligers met een test. Het spannendste gedeelte van het experiment breekt aan in augustus. Dan begint de bloeitijd van de rogge; het meest gebruikte gewas in Groot-Brittannië. Gemiddeld één op de vier tot vijf Britten loopt dan een aantal weken met de inmiddels overbeken de tekenen van hooikoorts rond: opgezwollen neus- en keelslijmvlies, benauwdheid, loopneus, tranende ogen en hoofdpijn. Het middel is ont wikkeld door professor Ron Eccles van het Centrum voor Neus- en Verkoudheidsonder- zoek van de faculteit Biowe- tenschappen aan de universi teit van Cardiff. In samenwer king met biochemici van de firma Cambridge Peptide The rapeutics (CPT) ontwikkelden Eccles en zijn team een mid del tegen hooikoorts dat niet de symptomen daarvan be strijdt, maar de oorzaak aan pakt. „De oorzaak van hooi koorts is een overreactie van Ci Professor Ron Eccles i proefpersoon. ons lichamelijke afwee val teem tegen bepaalde allergenen genoemde bepaalde gewassengel de bloeitijd in de atmoi ge" worden verspreid", ste loc cles. „Die allergenen a we in als stuifmeel, dai verspreidt in de neushi Ons afweersysteem daarop zoals bij baetei zon villissen. Als die afwee P'e^ normaal is, is er weinij 'ü'11 hand. Maar bij een kwi de mensen in Europa weersysteem overgevaL voorde gras-allergenei [VI reageert heftig. Eigenli ons eigen lichaam dus basis van het verschijn! hooikoorts." Schreeuwende cellen Centrale vraag bij het ontwik kelen van een middel tegen hooikoorts was hoe men het afweersysteem minder gevoe lig kon maken voor de allerge nen. Dus: hoe men het men selijke lichaam kon harden' tegen de zomerse stuifmeel- concentraties in de lucht. „De tegenwoordige sprays zijn al lemaal gebaseerd op symp toombestrijding", stelt Eccles. „Ze bieden alleen tijdelijk wat verlichting, want de kern van het probleem wordt niet aan gepakt." Volgens Eccles be staat het nu ontwikkelde neusspraymiddel uit een ei wit, een peptide, dat is opge bouwd uit negen zorgvuldig geselecteerde aminozuren, die de bouwstenen zijn van eiwit ten. ,,Dit peptide richt zich op Pi de zogeheten T-cellen, uitermate belangrijkeJtr len als t naar het immuunsysti u Ze zijn de boodschapp en het immuunsysteem dat er wat moet gebeu n zekere zin zou je kun™ uf len dat overreaches va immuunsysteem vero: worden door te hards J(| wende T-cellen. Dit pi remt de T-cellen af. Er, het immuunsysteem i niet meer geaïarmeen de afweerreactie et minder heftig. Teumin p het goed is." Eccles cn t team staan te popelen eerste meetresultaten gustus te bestuderen,! zal blijken of de boodi inderdaad goed is b lan B aarmoederhalskanker Baarmoederhalskanker is voor een deel erfelijk bepaald. Dat schrijven Zweedse onderzoe kers in het blad Nature. Roken en een virusinfectie zijn be kende risicofactoren voor het krijgen van baarmoederhals kanker. Toch ontwikkelt slechts een klein deel van de vrouwen die roken of met het humaan papilloma virus (HBV) zijn geïnfecteerd, ook daadwerkelijk kanker in de baarmoederhals. Voor het on derzoek zijn de gegevens van een zeer groot aantal naaste verwanten van vrouwen met baarmoederhalskanker verge leken met die van vrouwelijke familieleden van even oude vrouwen zonder kanker. Daar uit bleek dat de moeders van vrouwen met baarmoeder halskanker een tweemaal zo grote kans hebben op een der- Cyclus en seks In de eerste fase van hun maandelijkse cyclus vallen vrouwen meer op mannen met 'mannelijke' gelaatstrek ken dan in de tweede fase na de eisprong. Dat beweren En gelse en Japanse onderzoekers in het Engelse weekblad Natu re. Japanse en Engelse vrou wen kregen foto's te zien met gezichten van mannen die va rieerden van 'enigszins vrou welijk' tot 'echt mannelijk'. Tot welke gezichten de vrou wen zich aangetrokken voel den, bleek afhankelijk te zijn van de fase van hun maande lijkse cyclus. In de eerste twee weken - tussen de laatste dag van de menstruatie en de ovu latie, de fase met de meeste kans op een zwangerschap - voelden de vrouwen zich meer aangetrokken tot 'echt gelijke tumor dan dem van de andere groep vi Dat gaat ook op voor-a Het risico voor stiefzus er tussenin. Daarbij m L niet uit of een stiefzus kind van de moeder o! fn! vader is. Dat is van bel pL aangezien tot nu toe h j', n voorkomen van baant ,ze halskanker bij dochter: ,t j, toegeschreven aan hei deze tijdens de zwans of gedurende de beval door haar moeder mei *01 HBV is geïnfecteerd.0 feit dat de tumor eerd: /j treedt bij vrouwen die! H van elkaar zijn dan bij: met elkaar verwanten pleit, aldus de ondera r,ENl voor hun stelling datb op baarmoedn halsk n mede erfelijk wordt be En r i h< Tl mannelijke' gezichten rha; fase na de eisprong gii wei voorkeur naar mannen ink 'enigszins vrouwelijke' in o ken. Volgens de ondö blijkt daaruit, dal vrou zich in de vruchtbarej jver van him cyclus meer a )edi trokken voelen tot aantrekkelijke mannen est. in de niet-vruchtbarep 'rde de voorkeur uitgaat na Het nen die hen waarschiji nda trouw zullen blijven. D enge derzoekers denken dar int-' dat slippertjes van gel- vrouwen vooral in dei 'risicovolle'periode va inde maandelijkse cylus pis 'ser den, en dat mannen in 'gen tweede fase minder te ten hebben van buiier i lijke escapades van hi f hi genotes. KRUISWOORD-MIN-EEN Niet het vraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het ge vraagde woord in dezelfde volgorde min 1 let ter. (B.v. Omschrijving 'dierenverblijf'. Ant woord zou zijn 'stal', maar ingevuld moet wor den 'sta' of 'tal'. Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woor den.) Horizontaal: 1. Wandpilaster; 5. waterplant; 7 vertonen; 8. kanaal; 9. deel v h. oog, 11. rangtelwoord; 14. huisdier; 16. dwaas; 17. prooi; 18 rad; 19 voordeel; 20. gedwee; 22. aardbeikleurig; 25. paar; 27. natie; 29. vermaak; 30. deurstijl; 31 groot persoon. Verticaal: 2. Destijds; 3. kattenkruid; 4 wapen; 5. verhin dering; 6. schaamte; 8. kleinste vinger. 10. goedje, 12. deel v.e. woord; 13. soort koekje; 15. openbaar beroep; 16. rustig; 19. schenk- mond; 21. haarloos; 22. verschoten; 23 tieren; 24. inwendig orgaan; 26. dus (Latijn); 28. aardgordel. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Spa; 5. enk; 7. canasta; 10. eg; 12. ets; 14. er; 15. reet; 17. tele; 19. es; 20. en; 21 être; 23. reep; 25. re; 26. nee; 28 be; 31. zeeëend; 33. bei; 34. gek.Vertieaal: 2. Pc; 3. aar; 4. cast; 5. Eta; 6. na, 8. herberg; 10. grep pel; 11. ge; 12. etsen; 13. stare; 14. el; 16. eer; 18. ene; 22. te; 24. eb; 27. eden; 29. vel; 30. eng; 31. ze; 32. de. T R I JE MA& £>AT POEEJE /V/ET ffT -C-- -- ---- - KQM MAAJ? Uooe, PO£SJ£ g£US /OVORBETJE ZAL- w£i vaog J£ Zo£<3&J. Aan

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8