Horeca mag asielzoekers werven 0NZ0EKERS REGELEN HUN EIGEN VAKANTIEGELD Economie NMa tegen 'monopolie' van Carglass Parkeerautomaat op zonne-energie Bagageservice op Schiphol is geen succes IMF zet eerste stap goudverkoop Lolly's veroveren de wereld 'DaimlerChrysler en Volvo praten serieus over fuseren' Miljardenfusie van drie grote advocatenkantoren Ev i neemt opnieuw bedrijven over UPC, de grootste kabelmaatschappij in Europa Itjarn TV in Stockholm en Ujpest in Hongarije over. Voor [V telt het Amsterdamse bedrijf ruim 860 miljoen neer en jpest ruim 21 miljoen. Het bedrijf in Stockholm heeft -r» jicabelabonnee's, van wie 139.000 extra diensten afne- OP ijpest heeft 34.000 aansluitingen in de omgeving van Bu- waarvan 28.000 een kabelabonnement hebben. De ka- 2.0 ememing heeft de afgelopen maanden een groot aantal h lemingen ingelijfd. Het bedrijf is onder meer eigenaar l\ jelbedrijf A2000 in Amsterdam en boekte het eerste al een verlies van 140 miljoen. l-dochter Honig schrapt 65 banen df zaan CSM-dochter Honig Merkartikelen schrapt de 850 banen bij vestigingen in Koog aan de Zaan en Nij- De levensmiddelenfabrikant wil de minder renderende 9.1 üe van halffabrikaten beëindigen en een deel van de ex- i' rminderen. Honig Merkartikelen wil zich meer richten i; ^-merken (onder meer Brinta en Honig). Volgens een 2' voerder maakt een aantal bedrijfsonderdelen weliswaar 27I naar niet voldoende. Gedwongen ontslagen worden niet 'sjiten. wil lakens uitdelen bij OPEC Iran heeft opnieuw een kandidaat naar voren gescho- jr de toppositie van de Organisatie van Olie Exporteren- 2; den (OPEC). Hossein Kazempour Ardebili moet volgens '5! n de opvolger worden van de Nigeriaan Rilwanu Luk- i ie binnenkort terugtreedt omdat hij een belangrijke posi- ten de Nigeriaanse regering gaat innemen. Ardebili, nu 0 nwoordiger van Iran bij de OPEC, stond vijf jaar geleden 6 tdidaat. Toen moest hij het opnemen tegen de Venezo- rio Parra. Omdat de elf leden van de OPEC niet tussen konden kiezen, werd uiteindelijk als compromis Luk- moemd. 1 gaat in Bulgaarse telefonie KPN Telecom krijgt vaste voet aan de grond in Bulgarije, met zijn Griekse branchegenoot OTE krijgt KPN 51 pro handen van de Bulgaarse staatstelefoonmaatSchappij e Bulgaarse autoriteiten hebben eind vorige week be- maakt in te zullen gaan op het bod van KPN en OTE. jgen KPN en OTE belangen in de Bulgaarse mobiele tele- Jles bijeen is daar een investering van 1,1 miljard gulden 0 noeid. iel noodnet tijdens jaarwisseling De brandweer, politie en andere hulpverleners kun- ;eval van nood rond de jaarwisseling gebruik maken van 3, ciaal mobiel noodnet. KPN heeft dit net uitgebreid ge- g nillenniumbestendigheid. „Daaruit zijn geen proble- 0' ar voren gekomen. Een recent gehouden test is positief n." Het mobiele noodnet is gekoppeld aan het vaste na- noodnet en maakt gebruik van het zogenoemde Traxys- dat naar behoefte kan worden vergroot. Dat netwerk ilgens KPN een eigen noodstroomvoorziening en is ge- 13' oor landelijke communicatie. 0, 5 al jongens tuk op grote merken 19 Bekende merken hebben een grote aantrekkings 16 vooral op jongens tussen de 16 en 20 jaar. Meer dan rt (76 procent) koopt in de supermarkt liever merkarti- in de huismerken die de winkels aanbieden. Een op de gens komt er rond voor uit een echte merkenfanaat te komt naar voren in een Trendbox-onderzoek in op- an de Stichting Merkartikel. Dat de voorliefde voor A- er behoorlijk in zit, blijkt uit het bestedingspatroon van mannen. 4,00 verkoopt elektronicadivisie let Zuid-Koreaanse Daewoo heeft zijn elektronicadivi- verkocht. Volgens een woordvoerder zijn onderhande- 1. net een Amerikaanse investeringsmaatschappij in een 0 lium. De Amerikanen zou er 3 miljard dollar (6,5 miljard voor over hebben. Eerder wilde Daewoo de elektronica- uilen voor de autodivisie van het Zuid-Koreaanse Sams- dit ging uiteindelijk niet door. ;oop huis vaak met garantie Eén op de drie koopwoningen in Nederland wordt :ierd met de Nationale Hypotheekgarantie. In 1998 57.000 kopers van een huis gebruik van de hypotheek- Met de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) krijgen ran een huis een garantie op een hypothecaire lening, garantie betalen de kopers een lagere rente en kunnen astreen volledige financiering van het huis krijgen. Dat et jaarverslag van de stichting Waarborgfonds Eigen 122 en dat morgen wordt gepubliceerd. Uit het verslag over jkt verder dat de gemiddelde lening met hypotheekga- {{2 24.000 gulden bedroeg. Bedrijfstak maant tot spoed in verband met hoogseizoen Waarschijnlijk zullen er deze zomer nog geen asielzoe kers bedienen op de terassen van cafés en restaurants. Ze kunnen aan de slag, maar de procedure voor een ar beidsvergunning duurt vijf weken. De branche-organisa tie Koninklijke Horeca Nederland eist dat er spoedpro cedures worden gevolgd, omdat anders het hoogseizoen voorbij is. voorwaarden asielzoekers tijde lijk in de horeca kunnen wer ken. Asielzoekers met een voor waardelijke vergunning tot ver blijf mogen aan de slag. Dat is maar een klein deel van de ZIERIKZEE CPD Arbeidsvoorziening in Zoeter- meer deelde afgelopen vrijdag in een intern memo aan de re giokantoren mee onder welke vluchtelingen. Veel groter is de categorie die nog in de proce dure om een verblijfsvergun ning verwikkeld zit. Deze groep mag nu werken gedurende maximaal twaalf weken per jaar. Als aanvullende voorwaarden stelt Arbeidsvoorziening dat de vluchteling over een identiteits bewijs moet beschikken, dat deze aangemeld is bij de Cen trale Opvang Asielzoekers (COA) en dat de werknemer over een zorgplicht-verklaring beschikt van de gemeente of van een asielzoekerscentrum. Verder moet de werkgever tenminste het minimunrioon uitbetalen en moet het contract duidelijk vermelden om welke werkzaamheden het gaat. „Functieomschrijvingen als 'voor alle voorkomende werk zaamheden' worden niet geac cepteerd", geeft de woordvoer der van Arbeidsvoorziening de beperkingen aan. „De vluchte lingen moeten duidelijk weten waar ze aan toe zijn." Volgens cjjrecteur M. Claes van Horeca Nederland, valt er met die bepalingen prima za ken te doen. „Maar het is van de gekke dat de procedure voor een tijdelijke arbeidsvergun ning liefst vijf weken moet du ren." Claes wil een regeling conform aan die van de fruit teelt, waarmee vluchtelingen na een spoedprocedure vijf dagen na de aanvraag al aan de slag kunnen. Volgens Arbeidsvoor ziening zit dat er niet in, omdat in de fruitteelt sprake is van be- DEN HAAG ANP De Nederlandse Mededingings autoriteit NMa vindt dat Carg lass, reparateur van kapotte au toruiten, misbruik maakt van zijn economische machtsposi tie. Dat betekent dat Carglass stevige maatregelen van de 'concurrentiewaakhond' mag verwachten. De NMa heeft de bevindin gen van zijn onderzoek neerge legd in een rapport dat aan de betrokken partijen ter inzage is gegeven. De toezichthouder is met het onderzoek begonnen op grond van een klacht van de Vereniging Autoglasspecialisten Nederland (Vasned). Directeur- generaal A. Kist van de NMa zal na een nog komende hoorzit ting zijn besluit bekendmaken. Carglass heeft met bijna alle verzekeraars afspraken ge maakt voor het repareren van autoruiten. Een van stenen des aanstoots is voor de NMa de mate waarin Carglass bonussen verstrekt aan verzekeraars die voor veel klanten zorgen. Daar door wordt een gezonde con currentie belemmerd, zo luidt de conclusie van het tussenrap port. De NMa vindt het bovendien onjuist dat Carglass recht streeks aan de verzekeraars fac tureert. Daardoor ontstaat een markt die voor de consumen ten ondoorzichtig is. Tilburg De gemeente Tilburg heeft elf nieu we parkeermeters officieel in gebruik geno men die werken op zonne-energie. Op diver se plaatsen in ons land zijn al eerder proefop stellingen geplaatst. De kosten zijn 19.000 gulden. Dat is 1.500 gulden duurder dan de bestaande automaten. In het gebruik zijn de nieuwe automaten echter aanmerkelijk goed koper. In de automaat kan behalve met muntgeld ook met 'plastic geld' worden be taald. Zonnepalen duiken in steeds meer straatmeubilair op. Zo zijn er inmiddels ook al lantaarnpalen die werken op zonne-ener gie. FOTO ANP VAN EIJNDHOVEN derfelijke waar en 'een acute noodzaak tot oogst'. Claes vindt dit argumentflauwekul'. „Als dat mogelijk was hadden de ondernemers tijdig een ar beidsvergunning aangevraagd, maar het is net pas bekend dat er asielzoekers in de horeca mo gen werken. Als we nu vijf we ken moeten wachten, is het hoogseizoen in de horeca al bij na voorbij." Claes hoopt dat Ar beidsvoorziening de komende dagen alsnog besluit om spoed procedures in werking te stellen. schiphol anp De proef om koffers van Schip- hol-passagiers op te halen en thuis te bezorgen zodat reizigers per trein of bus naar Schiphol kunnen, lijkt te mislukken. Transavia vervoerde de afgelo pen acht maanden zo'n 100.000 passagiers. Slechts zeventien maakten gebruik van de baga geservice. Daarom stapt Transa via uit het project. Schiphol en Transavia starten vorig jaar met de bagageservice. Tegen betaling van enkele tien tjes werden de koffers thuis op gehaald en na de reis ook weer teruggebracht. Bovendien scheelde deelname tijd bij het inchecken. Schiphol breekt nu het hoofd over de vraag hoe het de baga geservice toch van de grond kan krijgen. Volgens de luchthaven wekt de geringe deelname een verkeerd beeld. De service werd vooral aangeboden aan de lijn dienstpassagiers van Transavia. Maar dat zijn vooral zakenlie den, die met een handkoffertje het vliegtuig instappen. Een betere afstemming op de specifieke doelgroep - met kof fers beladen vakantiegangers - is nodig, maar luchtvaartmaat schappijen staan niet te trappe len om mee te doen. Pogingen om chartermaatschappijen Martinair en Air Holland te paaien leverden niets op. WASHINGTON DPA/AFP Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een eerste stap gezet in de richting van de ver koop van een gedeelte van zijn goudvoorraad. Het afgelopen weekeinde sprak het uitvoerend bestuur over de verkoopvoorwaarden. Het IMF wil ongeveer 200 ton goud van de hand doen. Daarvoor heeft het na lang touw trekken toestemming gekregen van de G7, de groep van rijkste industrielanden, tijdens de top van Keulen in juni. De opbrengst van de goudverkoop wordt gebruikt voor verlichting van de schuldenlast van de armste landen, die meer dan 430 miljard gulden bedraagt. De bijeenkomst van het uitvoerend bestuur was de eerste in een serie die de goudverkoop moet voorbereiden. Het definitieve besluit valt tijdens de jaarvergadering van IMF en Wereld bank eind september in Washington. Volgens het IMF heeft de goudverkoop op een manier plaats die de goudmarkt niet zal schaden. Goudhandelaren en producenten twijfelen daar aan. Bij de eerste verkoop van 25.000 kilo van in totaal 415.000 kilo door de Britse centrale bank zakte vorige week de goudprijs in tot het laagste punt in twintig jaar. Zwitserland wil ook een deel van zijn goud in klinkende munt omzetten. Daarbij gaat het om nog meer: de helft van de 2.600 ton tellen de goudvoorraad van de Zwitserse centrale bank wordt waarschijnlijk begin volgend jaar van de hand gedaan. Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar. Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét'; 25 piek extra premie. En dat allemaal vooreen uurtje fietsen per dag! Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening hou den met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in. of bel even 023 - 5150110 (maandag/ vrijdag 9-5 uur; zaterdag 8-12 uur). stockholm ap bussen, zware installaties, ma rine en luchtvaart. Volgens de krant heeft de raad van bestuur van Volvo in middels een bod afgewezen. Het zou gaan om 146 miljard Zweedse kroon (37 miljard gul den). Het bod van DaimlerChrysler zou neerkomen op 330 kroon (83,65 gulden) per aandeel. Vol vo houdt echter vast aan een prijs van 400 kroon (101,40 gul den), meldt Dagens Industri. Op de beurs in Stockholm deed het aandeel Volvo vrijdag 246 kroon (62,35 gulden). Dat is een stijging van 2,4 procent ten opzichte van donderdag. Volvo en DaimlerChrysler zijn serieus in gesprek over samen gaan. Dat schrijft althans de doorgaans goed ingelichte Zweedse zakenkrant Dagens In dustri. Het belangrijkste struikelblok blijft vooralsnog de prijs die de Duits-Amerikaanse automo bielgigant voor het Zweedse be drijf moet neertellen. Zowel Volvo als DaimlerChrysler wei gert elk commentaar. Volvo verkocht in januari zijn personenauto's aan Ford. De gesprekken gaan over onder meer de divisies vrachtwagens, amsterdam anp bï3 ^a' word vakantiebezorg(st)er S lk kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: Geboortedatum (min. 15 jr.): In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeverij Damiate b.v., afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst. antwoordnummer 416.2000 VC Haarlem. In september hopen de be drijven de fusie definitief rond te maken. Als alle partijen ak koord gaan, werken vanaf vol gend jaar 2.700 advocaten op dertig kantoren in negentien landen voor het moederbedrijf. Op het Amsterdamse kantoor werken nu negentig advocaten en belastingadviseurs. In de toekomst gaan alle kantoren werken onder de naam Clifford Chance. In de VS krijgt die naam de toevoeging Roger Wells. In Duitsland heet het be drijf vanaf januari '2000 Clifford Chance Pünder. Het wordt volgens Fleury de eerste keer dat advocatenkanto ren uit verschillende landen fu seren op dit niveau. Doel van de fusie is volgens Fleury 'we reldwijd diensten verlenen aan klanten die ook wereldwijd opereren'. Drie grote advocaten-, belas ting- en advieskantoren werken aan een internationale fusie. Vanaf 1 januari 2000 willen Clif ford Chance (Londen), Rogers Wells (New York) en het Pün der (Duitsland) wereldwijd marktleider zijn met een omzet van 2,1 miljard gulden. Dat heeft mr. J. Fleury van de Am sterdamse vestiging van Clif ford Chance gisteren bekendge maakt. In het weekeinde spraken de partners van Clifford Chance en Rogers Wells zich in grote meerderheid uit voor de fusie. En het uitvoerend bestuur van het Duitse Pünder, een van de grootste advocatenfirma's in Duitsland, heeft haar partners geadviseerd voor de fusie te stemmen. utrecht-breda gpd Ik ben eigenwijs en ik doe wat ik wil. Dat is volgens Loek Brands, markering-directeur van snoepfabrikant Van Melle, wat een lollylikker wil uitstra len. De lolly rukt op en ook vol wassenen generen zich niet om er een te nemen. „Als ik in de file naar mede-automobilisten kijk, zie ik steeds vaker witte stokjes uit monden steken." Sinds Van Melle in 1996 de Chupa Chups-lolly naar Neder land haalde, heeft de lollycon sumptie een grote vlucht geno men. In Europa worden alleen in Duitsland meer lolly's weg getikt dan hier. De Chupa Chups is de meestverkochte, op de tweede plaats komt de sal miakknots. Vorig jaar sabbel den we er met z'n allen vijftig miljoen op. De Chupa Chups komt uit Spanje waar 'ie al sinds 1957 een gewaardeerd snoepgoed is, vooral voor kinderen. Het lolly papiertje is nog ontworpen door de beroemde Spaanse kunstenaar Salvador Dali. Een lolly is volgens Brand handig, omdat je hem, zonder kleverige handen te krijgen, uit je mond kunt nemen, een eind raak kunt kletsen, en hem dan weer lek ker terug kunt stoppen. „De Chupa Chups is de eer ste A-merk lolly, de eerste lolly met een imago", aldus Loek Brands. Dat imago is zorgvuldig gecreëerd door campagnes ge richt op kinderen. De lolly dook op in programma's van Peter Jan Rens en in Telekids. Inmid dels heeft de doelgroep zich uitgebreid tot volwassenen. Chupa Chups-teams deelden ze tot voor kort uit in trendy dis cotheken. Mensen die een grand café bezoeken moeten niet vreemd opkijken als ze daar een lolly met een koffie- Ook bij de zwemsters Kirsten Vlieghuis (links) en Angela Postma (rechts) is de lolly 'in'. smaakje aangeboden krijgen: cappuccino, mocca of expresso. Het assortiment wordt voort durend uitgebreid: ze zijn er een maatje groter, in XXL, of in reu- zenversie van 725 gram. Je hebt ze in een stemmig kerstblikje, met de Tongue painter geef je je tong een kleurtje, je kunt kusjes laatste mode. „Kijk maar eens krijgen van een 'zoenbeestje' naar hoe meisjes er nu uitzien. FOTO ANP KOEN SUYK Ze denkt dat juist de Chupa Chups zo populair zijn omdat ze er zo vrolijk uitzien, en om dat er zo veel verschillende smaken zijn. „Je ziet mensen er echt een uitzoeken die ze nog niet hebben geproefd." De lol ly, denkt ze. sluit aan bij de om het stokje, en ze zijn er i Barbie-uitvoering. Terwijl de supermarkt slecht zakjes met 'gewone' Chupa Chups verkoopt, zijn op de Chili Ze hebben hun haar in kinder lijke staartjes, «plakken glitter- tjes onder hun ogen. Een lolly past daar bij. Het heeft iets on schuldigs, iets liefs. De cultus Out-afdeling van Bijenkorf met van het kinderlijke. De Barbie- de nieuwste life-style-spullen rage bijvoorbeeld past daar ook voor jongeren alle verschillende uitvoeringen te vinden. „Chili Out zoekt naar echte trends. Het is leuk en fris, en kleurrijke lolly's passen daar goed bij," al dus Claire de Haan van de Bij enkorf. De Chupa Chups lopen als een trein, sind ze drie jaar geleden op afdeling terecht kwamen. Chili Out-verkoopster Suzanne: „De meeste mensen Zelf ziet ze de lolly's vaak op feesten. „Misschien is het wel een gezonder alternatief voor roken. Met een lolly heb je iets te doen, je kunt je een houding geven." De lollyrage heeft een aantal bekende voortrekkers. Zo is Jo- han Cruyff Chupa Chup-likker. Hij raakte 'aan de lolly' toen hij die hier iets kopen, doen daar een paar jaar geleden stopte een lolly van de toonbank bij." Ronald Koeman nam de rage mee uit Barcelona FOTO ANP COR MULDER met roken. Ook voetballers John Veldman en Jari Litmanen zijn met stokjes gesignaleerd. Ronald Koeman is benoemd tot Chupa Chups-ambassa- deur. Verder zijn er bekende autocoureurs die de Spaanse lolly's nuttigen en de witte stokjes staken uit de monden van modellen op de catwalks van grote modeontwerpers. Ook elders in de wereld vindt de lolly gretig aftrek. In Hong kong was de vraag zo groot dat er speciale automaten zijn op gehangen. In de metro, zodat mensen lollyzuigend kunnen reizen. Bij een vriendin zag ver koopster Suzanne laatst een Chupa Chups-T-shirt. „Ik weet zeker dat die goed zouden lo pen. Het gaat namelijk om meer dan alleen die lolly. Het is cult."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7