'Ceteco-lening was naïef Organon: geen reden tot paniek over anticonceptiepil 'CDA neemt gok met privé-mededeling voorzitter' Binnenland Irritatie bij CDA over euthanasievoorstellen Heteluchtspektakel boven de Rijn Nieuwe generatie pil zou vooral bij jonge vrouwen kans op trombose vergroten De nieuwste generatie anticonceptiepil vergroot de kans op trombose. Vooral vrouwen onder de 25 die de pil voor het eerst gaan slikken en daar bij kiezen voor de derde generatie anticoncep tiepil lopen een sterk verhoogd risico op trom bose. Ze zouden een acht keer hoger risico lo pen op een bloedpropje in een ader. Dat blijkt uit een groot onderzoek van de vakgroep farma- co-epidemiologie in Utrecht. De resultaten zijn zaterdag gepubliceerd in het het wetenschappe lijk tijdschrift The Lancet. Volgens het farmaceutische bedrijf Organon is het onderzoek van de Universiteit van Utrecht gebaseerd op onvolledige gegevens. Van de on derzochte vrouwen zijn niet genoeg gegevens bekend om te concluderen dat de derde genera- tiepil de oorzaak is van hun trombose, aldus Or- ganon-woordvoerster H. van Leeuwe. Organon is de grootste producent van anticonceptiepillen in Nederland. Het bedrijf ziet geen reden tot pa niek onder de pilgebruiksters. In Nederland slikt ongeveer eenderde van de 1.7 miljoen pilge bruiksters de 'derde generatiepil' van merken als Marvelon, Meliane, Minulet, Harmonet, Merci- lon en Femodeen. De woordvoerster is niet onder de indruk van de resultaten van het onderzoek. „De weten schappers baseren hun onderzoek op zoge naamde persoonsjaren uit de Pharmo-bestan den. Deze bevatten maar beperkte gegevens over patiënten. Ze melden bijvoorbeeld niet of een vrouw bedlegerig was of dat er in de familie al aanleg was voor trombose. Dit kunnen name lijk ook de oorzaken zijn van de trombose, in plaats van de anticonceptiepil." Van Leeuwe meldt daarnaast dat de onder zoeksresultaten van de Utrechtse wetenschap pers niet nieuw zijn. „In 1995 werd er ook al iets dergelijks geroepen en brak er paniek uit. Ande re onderzoeken toonden toen echter aan dat een derde generatiepil helemaal niet gevaarlijker is dan andere pillen. Waarom de artsen nu onno dige paniek zaaien, weet ik niet." De woordvoerster erkent wel dat het gebruik van de anticonceptiepil in het algemeen niet zonder risico's is. „Rokers en vrouwen met overgewicht moeten goed beseffen dat ze meer kans hebben op bijwerkingen. Zij moeten zich afvragen of het wel slim is om de pil te blijven slikken." Van Leeuwe pleit daarom voor betere voorlichting over de werking en de gevaren van de pil. Dit moet gebeuren door fabrikanten, maar zeker ook door artsen en apotheken. „Misschien moeten we weer terug naar de jaarlijkse pilcontrole door de dokter. Dat is voor de gebruiksters niet altijd prettig, maar het maakt ze wel meer bewust van hun pilge bruik." Zuid-Holland dreigt voor 47,5 miljoen het schip in te gaan De provincie Zuid-Holland heeft in de afgelopen tien jaar in totaal bijna een half miljard gulden geleen aan Hagemeyer-dochter Ceteco. Dat ging altijd goed, totdat door de crisis in Latijns-Amerika het handelshuis in steeds grotere problemen kwam. Nu dreigt de provincie voor 47,5 miljoen het schip in te gaan. „Het provinciebe stuur handelde naïef", vindt WD'er Hieltjes. Maar het provinciebestuur wil niets weten van onverantwoorde ri sico's. „De leningen aan Ceteco pasten binnen de af spraak die in het vorige college was gemaakt om kasgeld risicovrij te beleggen", zegt woordvoerder Oliver. volgens de afspraken risicovrij worden belegd. Als dat goed gaat, levert het miljoenen gul dens per jaar aan extra inkom sten op. WD'er Hieltjes zet grote vraagtekens bij het risicovrije karakter van de leningen aan Ceteco. Vorig jaar juli, een paar dagen nadat de provincie ak koord was gegaan met een le ning van 35 miljoen, werd dui delijk dat het niet goed ging met het bedrijf. Die signalen werden alleen maar sterker, maar desondanks stemde de De provincie heeft de afgelopen jaren een innige relatie opge bouwd met het Utrechtse han delshuis. Sinds 1987 verstrekte Zuid-Holland voor in totaal on geveer 500 miljoen gulden aan kortlopende leningen. De pro vincie kan die leningen ver strekken omdat ze geregeld grote bedragen eerder binnen krijgt dan ze worden uitgege ven. Jaarlijks heeft de provincie tussen de 100 en 200 miljoen gulden tijdelijk over, die dan provincie nog afgelopen mei in met het uitstellen van de terug betaling van een oudere lening van 12,5 miljoen. Hieltjes: „Op dat moment was er niemand meer die durfde te beweren dat dit risicovrij beleggen was." Vo rige week vroeg het handelshuis uitstel van betaling aan en is het op slag uiterst onzeker ge worden of de provincie de mo menteel uitstaande 47,5 mil joen gulden ooit nog wel zal te rugzien. Op de vraag hoe het komt dat de provincie zulke nauwe ban den onderhield met een han delsbedrijf, reageert de provin ciewoordvoerder afwijzend. „Er zijn enkele tientallen organisa ties waaraan geregeld geld wordt geleend." Maar Hieltjes wijst erop dat Ceteco wel een erg grote klant van de provincie was. „Er zijn absurd hoge be dragen aan één bedrijf geleend, terwijl iedere belegger weet dat je je risico moet spreiden. Er is kennelijk in 1987 een relatie ontstaan, waarna steeds grotere bedragen zijn uitgeleend aan het bedrijf, terwijl de alertheid bij de provincie in ieder geval niet toenam. Mogelijk had men het idee dat het al tien jaar goed ging en dat het wel zo zou blij ven." Een onafhankelijke accoun tant gaat op verzoek van pro vinciale staten de komende maanden de Ceteco-leningen op een rijtje zetten. Cruciaal daarbij is of de provincie de problemen bij het handelshuis had kunnen zien aankomen, maar heeft nagelaten daarnaar te handelen. In september moet de accountant daarmee klaar zijn. WD'er Hieltjes heeft zijn mening al bijna klaar. Over wat er dan moet gebeuren geeft de WD, die na de provinciale verkiezingen eerder dit jaar uit het college van gedeputeerde staten werd gewipt, alvast een schot voor de boeg. „Natuurlijk is de gedeputeerde van financi en (de PvdA'er De Jong - red.) politiek verantwoordelijk." De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) is tevreden over de ver ruiming van de euthanasierege ling die minister Borst van volksgezondheid heeft voorge steld. De vereniging is vooral blij dat bij het volle bewustzijn opgestelde schriftelijke wilsver klaringen nu rechtsgeldig zijn, ook als iemand dement wordt of in coma raakt. Dat ook zes tien- en zeventienjarigen zelf om euthanasie kunnen verzoe ken, kan eveneens rekenen op instemming van de NWE. Het CDA is boos over de timing van Borst. Met haar voorstellen had ze moeten wachten tot na het zomerreces, vinden de chris tendemocraten. De NWE benadrukt het be lang van de erkenning van de zogeheten euthanasieverklarin gen. waarin mensen tevoren kunnen aangeven wanneer ze euthanasie willen. De enige uit zondering treedt volgens de nieuwe regeling op als de arts gegronde redenen heeft om aan te nemen dat de verklaring niet vrijwillig en weloverwogen is af gelegd. Volgens woordvoerder Comelissen is het jammer dat in het wetsvoorstel nog altijd sprake is van de eis van 'uit zichtloos en ondraaglijk lijden'. De NWE zou liever zien dat dat wordt vervangen door de om schrijving 'als de levenssituatie door de patiënt als ondraaglijk wordt ervaren'. Het CDA is behoorlijk geïrri teerd over de 'sliert ethische voorstellen die eind vorige week nogal onverhoeds uit de ministerraad kwam.' Een dag voor het euthanasievoorstel kwam Borst met het plan om late abortussen in uitzonde ringsgevallen mogelijk te ma ken, nog een dag eerder besloot ze de abortuspil toe te laten. „Deze onderwerpen zijn te be langrijk om nu even kort door de bocht af te handelen. Het was beter geweest als het kabi net deze plannen nog voor het Kamerreces had gepresen teerd", aldus de fractie. VVD hamert weer op scherpere keuring WAO den haag anp De WD wil met PvdA en D66 opnieuw gaan praten over in grepen in de WAO. Volgens Ka merlid Wilders zijn er over vijf jaar een miljoen (gedeeltelijk) arbeidsongeschikten als er niets gebeurt en dat is volgens hem 'volstrekt onacceptabel.' Net als een paar maanden ge leden pleit Wilders voor vaker herkeuren en een strenger regi me voor mensen met psychi sche klachten. Met name dit laatste voorstel is destijds door de andere fracties afgeschoten. „Als ze daar niets in zien dan moeten wc over andere maatre gelen sprekenaldus Wilders. Hij daagt PvdA en D66 uit met alternatieven te komen. Het Landelijk Instituut Socia le Verzekeringen (LISV) schat het totaal aantal WAO-uitkerin- gen eind dit jaar op ruim 924.000, 20.000 meer dan eind vorig jaar. „De plannen van het kabinet om de arbeidsonge schiktheid terug te dringen zet ten geen zoden aan de dijk. Met mijn voorstellen is in 2004 een kwart miljoen winst te boeken", weet Wilders. Zorgwekkend vindt hij dat het aantal WAO'ers sneller groeit dan de beroepsbevol king. „Als we nu ingrijpen voor komen we een nieuwe discussie over duur en hoogte van de WAO-uitkeringen." Ijzers uit het vet dronten anp De grootste schaatsliefhebbers kunnen hun ingevette ijzers al weer van zolder halen. Met in gang van afgelopen zaterdag heeft kunstijsbaan Kwintus Nova in Dronten haar ijsvloer beschikbaar gesteld voor lief hebbers van de schaatssport. Het experiment met de zoiner- openstelling loopt tot eind juli. Terwijl de temperatuur za terdag opliep tot boven de 25 graden, spoedden enkele tien tallen mensen zich naar de kunstijsbaan. De temperatuur in de hal bedraagt slechts 6 graden. Volgens een woordvoe der is in Nederland nog nooit eerder een ijsbaan in de zomer opengesteld. Recreanten kun nen 's avonds en in het week einde terecht. Op werkdagen is de baan gereserveerd voor li centiehouders. De allround-kernploeg met onder andere Ids Postma traint de komende drie weken in Dronten. Ook de Sanexploeg met Rintje Ritsma, Martin Her sman en Marianne Timmer en de Unit 4-formatie (Brigt Ryk- kje) maken gebruik van de ijs baan. Diverse buitenlandse kernploegen hebben zich even eens aangemeld. Als het experiment een suc ces wordt wil de Dronter kunstijsbaan in de toekomst negen of tien maanden per jaar open blijven. Marnix van Rij, de net aangetreden par tijvoorzitter van het CDA, maakte vrijdag bekend dat hij gaat scheiden. Zijn vrouw is een lesbische relatie aangegaan. Zo wel zij als Van Rij willen hun vier kinde ren en zichzelf met deze publieke ver klaring beschermen tegen mogelijke roddels, maar zijn actie heeft ook voor verbazing en enige verwarring gezorgd bij de media: ze werden opgeroepen een pijnlijke mededeling over het persoon lijk leven van een mens in de politiek naar buiten te brengen. Media hanteren in Nederland de onge schreven fatsoensnorm dat alleen over het privé-leven van politici wordt ge schreven als dat relevant is voor hun po litiek functioneren. Verschillende kran ten besloten het nieuws over Van Rij te brengen, waaronder deze krant, andere niet. De vraag is nu of de politiek een fa se is ingegaan met een nieuwe open heid, die meer berichtgeving over privé- zaken uitlokt. Ank Bijleveld, vice-voorzitter van de CDA-Kamerfractie: „Er is Icing en uitvoe rig nagedacht over het besluit van Van Rij om een verklaring uit te geven. Het is na tuurlijk allereerst een persoonlijke afwe ging. Van Rij weet dat het toch bekend raakt en dan onderwerp van gesprek wordt. Ik kan me voorstellen dat hij en zijn vrouw hopen dat op deze wijze de publiciteit na één melding in de media helemaal over is. In het algemeen vind ik het niet noodzakelijk dat volksvertegen woordigers in alle gevallen melding doen over hun privé-leven. Ik vind het wel goed dat dit gebeurt als politici iets heb ben gedaan wat niet mag. Maar daarvan is bij Van Rij natuurlijk geen sprake." - Van Rij heeft zich meteen bij zijn aan treden geprofileerd als man van de open heid. Past dit ook in de nieuwe partijcul tuur van het CDA? „Op zich past het in onze tegenwoordige opstelling, die meer gericht is op open heid en discussie dan vroeger. Maar hier geldt: de heer Van Rij heeft de medede ling nu gedaan en daarmee is de kous wat ons betreft ook af." - Maar met de zelfgekozen verklaring van Van Rij is toch een heel nieuw ter rein betreden? „Ja. Het is absoluut iets nieuws. Ik denk ook dat het persoonlijke in de politiek meer een rol krijgt. Dat zag je op een heel andere manier bij de benoeming van de nieuwe ombudsman. De Tweede Kamer heeft daar openlijk haar afweging gemaakt over de kandidatuur van oud minister Sorgdrager. Ook dat is een nieuw verschijnsel." - Hoeveel overleg is er in de CDA-top ge weest over de verklaring van Van Rij, voordat deze naar buiten werd gebracht? „Daar zijn enige stevige gesprekken over gevoerd, met de CDA-fractietop en met het dagelijks bestuur van de partij. Het is vervolgens een bewuste keuze geweest om Van Rij de vrijheid te geven zijn me dedeling te doen." - U loopt op eieren 'in deze zaak. „Ja, en u ook. Ik respecteer de afweging van Van Rij. Maar er is een hartig woordje over gewisseld. Het gaat om het belang van de persoon en de kinderen." - Vond de partijtop het een gok om deze publieke verklaring uit te laten gaan? „Je weet nooit zeker hoe zo iets uitpakt. Maar we hebben er vertrouwen in dat dit netjes wordt behandeld. Maar het is risicovol. Voor Van Rij en voor het CDA, in zijn totaliteit, ja." - Het CDA staat voor een actief gezinsbe leid, hecht sterk aan harmonieuze ver houdingen binnen het gezin en hamert op de verantwoordelijkheden van ouders jegens hun kinderen. In hoeverre wordt dit beeld nu doorkruist? „Daar wil ik eigenlijk helemaal niets over zeggen. Dat is hier ook niet aan de orde." - Heeft u hierop al reacties gekregen van uit het CDA? „Nou, eigenlijk niet veel. Voor zover er is gereageerd, was dat in positieve zin. Men doet er niet negatief over. rhenen Vanaf de uiterwaarden van de Rijn bij Rhenen kozen gisteren 24 heteluchtballonnen het luchtruim. Vanaf de andere oever, aan de Betuwse kant van de rivier, had je daar mooi het zicht op. Veel toeschouwers hadden een tuinstoel meegenomen om het spektakel op hun gemak te bekijken. De ballonvaarten waren een onderdeel van de Rijnfeesten in Rhenen. foto wfa jan bouwhuis ntainertrein uit de rails :rdam Bij een ontsporing van een containertrein z ld is grote schade ontstaan aan de goederenspoorweg, die otterdamse haven verbindt met rangeerterrein Kijfhoek, kse je32 wagons tellende goederentrein, de wekelijkse vracht- be del naar Praag, vielen er negen om. De NS hebben vandaag de hele dag werk om de rails te repareren. Langs een om minnen de treinen inmiddels wel weer van en naar de Rot- amse haven. Per etmaal gaan er ongeveer honderd goede- 1 ln einen over de havenspoorlijn. foto anp robert vos r.D A ipositie wil opheldering over fotorol iaaG' De oppositiepartijen CDA en GroenLinks willen op- ering van minister De Grave (defensie) over het verdwijnen 'idsi pen fotorolletje met opnamen die een Dutchbatter in 1994 juli lel erU |.K erst izen voor het stilhouden van een incident in plaats van gemaakt in de moslimenclave Srebrenica. Het CDA-Ka- je i id Van der Knaap wil van De Grave weten waarom hij het k lent en het verzoek aan het openbaar ministerie om een :oek in te stellen, niet aan de Tweede Kamer heeft ge- Kamerlid Vos van GroenLinks is teleurgesteld dat „weer is Ikaait te spelen". ia, leidingen universiteiten samen a Zi jjï« De universiteiten zijn gedwongen noodlijdende oplei- en gezamenlijk aan te paldcen. Vorig jaar waren er nog 272 dingen, nu worden dat er volgens het deze maand gepubli- |e centraal register 131. Volgens R. Meijerink, voorzitter van Alle leniging van universiteiten, leidt een vermindering van het >p al d opleidingen niet tot verschraling van het aanbod. Zo wil 12 niversiteit Utrecht met de Landbouwuniversiteit in Wage- lalei en samenwerken om het onderwijs op verwante opleidin- t. M ip elkaar af te stemmen. Leiden en Delft beginnen met een el al ,ve opleiding life sciences. itser verdrinkt bij surfen tijd, iqnd In het grindgat De Weerd bij Roermond is gister- i voi lag tevergeefs gezocht naar een 30-jarige Duitser, die daar :ond onken zou zijn. De man was aan het surfen met zijn 4-jari- han ontje, dat later door watersporters alleen op de plank werd r, in etroffen. De politie heeft gezocht met een hond, die lijken Tot: iter kan lokaliseren. Het zoeken is vandaag voortgezet. De in c tiis een van de grootste trekpleisters binnen het Midden- •ron urgse watersportgebied en is ruim tien meter diep. lath ietineerden gepakt bij ontsnapping ïdbo yssE_i Twee 16-jarige gedetineerden die gisteravond pro- Ie on len te ontsnappen uit de jeugdinrichting De Hartelborgt in ;nisse, zijn daarin niet geslaagd. De ene jongeman zit vast ichti verkrachting, de ander voor diefstal met geweld. Rond acht i bes lommen de twee tijdens het luchten over het hek. Onmid- loivw ging het alarm af, waarna ze op het dak van het admini- et Bk tkantoor klommen. In eerste instantie probeerde het cri- im van de inrichting de jongens van het dak 'af te praten', coni vanwege hun achtergrond werd later toch een bijstands- naa eid van het ministerie van justitie ingeschakeld, het midatieklacht tegen burgemeester me* Gemeentevoorlichter De Regt heeft de Middel eburgemeester Spahr van der Hoek bij de gemeentelijke rlate tencommissie formeel aangeklaagd wegens seksuele inti- rt aa tie. De Regt volgt daarmee het advies van een door de Ab- io ingehuurd adviesbureau. De Regt stoort zich aan op- nad ingen die de burgemeester in zijn bijzijn zou hebben ge- eni tover vrouwelijke collega's?Die voelen zich overigens niet n du! teel geïntimideerd. De voorlichter stelde het gedrag van de d me tvader al eerder aan de kaak. Minister Peper van binnen zaken concludeerde in november vorig jaar dat Spahr er Hoek geen seksuele intimidatie kon worden verweten, t De Regt geen klacht had ingediend en omdat de vrou- egen wie de opmerkingen waren gericht de intimidatie Is zodanig zouden hebben ervaren. ite brand bij DAF Trucks Bij DAF Trucks in Eindhoven heeft zaterdag korte >ld Dlfcn £r°te brand gewoed. Er vielen geen gewonden, over de van de schade is nog niets bekend. Het vuur ontstond ;n Va: n dak door oververhitting van een afzuiginstallatie. Daar- Di s vervolgens de dakbekleding gaan branden. In het ge- bevonden zich op dat moment ruim dertig mensen, die ft gei:r problemen naar buiten konden komen. De brand heeft uweli >evolgen voor de productie bij DAF Trucks. rORU oige edbootdrama eist leven sburf iwütwerd Een 27-jarige vrouw uit het Groningse Ooster- :rdis zaterdagmiddag om het leven gekomen, toen de boot waarin zij zat over de kop sloeg. Het slachtoffer was Indi aanden zwanger. Twee andere inzittenden, haar 32-jarige Ten de 43-jarige schipper zijn met ernstige verwondingen ziekenhuis in Groningen opgenomen. Zij zijn buiten le- evaar. De vierde inzittende, een 42-jarige vrouw, raakte ■wond. Zij wist na de crash hulp te halen. f tie pakt 27 drugstoeristen dam. De Rotterdamse politie heeft zaterdag27 drugstoe- aangehouden bij een controle-actie in de internationale de\ n °P het traject tussen Rotterdam en Antwerpen. De poli ce :rde de actie uit in samenwerking met de Spoorwegpolitie, e twe ninklijke Marechaussee en de Rijkswacht Antwerpen. Bij jetroi estanten werden in totaal zo'n 500 gram marihuana en moe :'rca 30 gram paddo's en enige grammen harddrugs in be- velijk :n°men. Onder de 27 verdachten bevonden zich vijf Ne- viere '^ers- Voor het overige bestond de groep uit elf Belgen, ansen, drie Britten, een Ier en een Marokkaan. De Rijks- Antwerpen handelt de zaken tegen de verdachten af. :n caféluik kost man leven Bami In een café aan de Nieuwe Binnenweg in Rotter- zaterdag een 82-jarige man om het leven gekomen nadat opc|°r ecn openstaand luik in het etablissement was gevallen. 5rzef achtoffer maakte een smak van twee meter en belandde narkt v'°er van de bierkelder. Hij overleed ter plaatse aan zijn des! n(bngen. Het cafépersoneel had het slachtoffer nog ge- an Al chuwd voor het openstaande luik. de lu k[ tragingen door spoorbrug jndei ^2 Een geopende spoorbrug over het Spaarne in Haar trek zaterdagmiddag voor flinke vertragingen in het trein- eizig'er tussen Amsterdam Sloterdijk en Haarlem gezorgd. De ikerir >lng om kwart over drie niet meer helemaal dicht, nadat ezea en was geweest voor de scheep'vaart. Reizigers werden ;hrik Ussen vervoerd of reisden per trein via Leiden. Vanuit scoc !IT1 ondervonden vooral mensen die terugkeerden van het in Zandvoort hinder van de vertraging. Na anderhalf uur p spoorbrug weer dicht en kon het treinverkeer worden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3