Fret houdt van flaneren Het Gesprek van de Dag Robin Hood hield meer van maatjes dan van meisjes Opgegeven Amerikaanse bevalt van gezonde tweeling Tweede kans voor donoren Scheidifig van Hall kost Jagger ijum 30 miljoen W De mythe van de bijna-ramp 173 MAANDAG 12 JUU Robin Hood, Engelands legendarische vogelvrije die stal van de rijken om de armen te helpen, zou homoseksueel zijn geweest. Hij prefereerde zijn 'maatjes' boven Maid Marian, zo beweert een En gelse literatuurprofessor in een studie. Dat is zondag gemeld door de Sunday Times. Homo-activisten juichen de onthulling toe, ook al komt zij eeuwen na dato. Maar de Robin Hood Society spreekt van een ramp, omdat de bewering het beeld schaadt van een van de grootste volkshelden. Dat maakt het voor heden daagse kinderen moeilijker er een model voor een rol in te zien. De professor die de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid, is Stephen Knight van de Universiteit van Cardiff. Hij baseert zijn stelling op bestudering van 14e-eeuwse ballades die het vroegst bekende verslag van Robin Hoods da den vormen. „De verzen zeggen niet ex pliciet dat hij homo was, maar de beel den die worden opgeroepen zijn in hoge mate erodsch. Wel blijkt eruit dat Maid Marian - door de eeuwen heen beschre ven als Hoods echte liefde - nooit be stond." Knight denkt dat 16e-eeuwse auteurs die naam toevoegden om het verhaal van de rover met het gouden hart verteerbaar der te maken voor heteroseksuele lezers. In deze theorie wordt Knight gesteund door Barry Dobson, professor in de ge schiedenis van de Middeleeuwen aan de Universiteit van Cambridge. „In de 12e eeuw was homoseksualiteit geaccep teerd. Maar in de 13e eeuw werd de kerk minder tolerant en werden die mensen gedwongen zich te verhullen." Robin Hood is altijd beschreven als de koene aristocraat die vogelvrij werd nadat ko ning John in de jaren 1190 zijn land in beslag nam. Peter Tatchel van de homo-rechten- groep Outrage is opgetogen over de nieuwe wetenschappelijke hypothese. „Zijn wijze van leven was al voldoende reden om speculatie uit te lokken. Het wordt tijd dat in de geschiedenislessen op scholen ook aandacht wordt ge schonken aan de bijdrage van beroemde homoseksuelen." Maar het idee dat de vertellingen over Robin Hood meer in het licht van de ho mosfeer zouden moeten worden gezien, is een klap voor mensen die van hem het beeld hadden dat hij "recht in leer en leven' was. Zo reageerde Mary Chamberlain van de Robin Hood Socie ty onthutst: „Robin is nog steeds een fi guur die hoog wordt geacht over de hele wereld en kinderen spelen graag Robin Hood. Deze veronderstellingen kunnen grote schade veroorzaken." ANP Ontmoetingsdag van Vereniging Frettig gestoord in Oostzaan Je moet wat tijd nemen voor het uitlaten van een fret. De dieren snuffelen wat aan elkaar en lijken vooral oog te hebben voor hun omgeving. foto anp hanssteinmeier Ook onder de Nederlandse öpvblking bevinden zich mensen, die na hun dood wel orgaaflÖ^tw Xvillen zijn maar niet voor een niet- blanke, een junk of eeti itólro. Tijdens de landelijke donoractie vo rig jaar kwam een kle^«M®férd formulieren met dergelijke be perkende voorwaarden ^binl^n bij het Donorregister. Terecht wer den de formulieren met tie'fgfelijke restricties terzijde gelegd. De wet is immers duidelijk je organen en weefsels wel of niet beschikbaar, of je laat de beslissing na je dood door familie of een specifiek persoon nermih. jSélïstische beperkende voorwaaiden zijn uit den boze. D A Het pijnlijke zit in de sprégéf, die ons wordt voorgehouden. Maar al te vaak zeggen we als RuKlux Klan-mensen bij Jerry Springer verschrikkelijke dingeri^^jèih, dat zoiets in Nederland niet voor komt. Misschien in Engeland waar vorig jaar een familie voor kwam dat de nier van Itun overleden neef in een niet-blank li chaam werd geplaatst. Nee, in Nederland denken we niet zo. Wel dus. Laten we maar gewoon eerlijk zijn. In een multiculturele samenle ving als de onze zijn er ménsen, die er dergelijke opvattingen op na houden. Meningen d|& ons doen gruwen, maar niettemin toch elke keer weer opduikel! op een verjaardag of een personeelsfees- tje of op de tribune als de 'joden' van Ajax op bezoek komen. Dit ontslaat in elk geval de gemeenschap niet van de morele plicht om de discussie telkens weer aan te gaan. Wellicht zelfs in Euro pees verband aan te kaarten dat een geval als genoemd in het En gelse Sheffield zeker binnen de EU nooit meer mag voorkomen. Racisme komt vaak voort üit angst, onwennigheid of onwetend heid maar hoeft niet statisch te zijn. Mensen kunnen nu eenmaal van opvatting veranderdp&I^t Donorregister geeft daar de ruimte voor. Wie alleen orgaandbpwwil zijn met een beperkende voor waarde ten aanzien vapigfefekse of geaardheid, krijgt een beleefd afwijzend briefje maar o4mEi| nieuw blanco formulier. Daarop kan betrokkene aangeVt5Ï($pftii alsnog donor wil zijn. Die positieve opstelling het ministerie van volksgezondheid, waar het Donorregistetwutier valt, wordt uiteraard ook ingegeven door een praktisch gegeten. Het gaat om een tweede kans op le ven voor soms doodzieiéfe^öensen. Daarom krijgt ook diegene die zich aanvankelijk racistiëch dpstelde een tweede kans om zich als donor aan te melden. «Js- Artsen uit Californië hebben wonder in hun zien. Enkele dagen priester het heilige der stervenden aan gere vrouw had zij een tweeling op De zwangere vrouw een maand Volgens de USA TODAY hadden Maria Lopez al raakte eind april slagaders in haar scheurtjes sen verwachtten niet de tweeling in haar het zouden Eind mei besloten de artsen en de familie de beademingsma chines uit te zetten en een priester te laten komen. Op het moment dat die naast haar bed stond, bewoog de Amerikaanse. De familieleden zagen dat als een teken van god en besloten direct de behandeling voor te laten zetten. Maria Lopez ontwaakte op 9 ju ni uit haar coma en zes dagen later beviel ze van een gezonde tweeling. Haar dokters hebben gezegd dat zij langzaam aan het herstellen is. ANP De scheiding van Jerry Hall heeft Mick Jagger ruim 3ö'mil- joen gulden gekost. Dakrrtelden de grootste Britse tabloids 'The Sun' en 'The Mirror'. De advo caten van het voormalige rrrd- del Jerry Hall maakten vrijdag bekend dat de 55-jarige lead zanger van The Rolling Stones en Hall „het formeel en vriend schappelijk eens geworden,om na twintig jaar uit elkaar të gaan en te streven naar een ontbin ding van het huwelijk". Ze wil den geen details over de finan ciële overeenkomst geven. Hall diende vorig jaar een ver zoek tot scheiding in omdat Jagger overspel zou hebben ge pleegd met een Braziliaans mo del, die later een kind baarde. Naar zij zegt van hem. Naar verluidt eiste Hall ruim 100 miljoen gulden en de luxu euze woning in het zuiden van Londen. Het vermogen van Jag ger wordt geschat op zo'n 500 miljoen gulden. Hij heeft ook nog huizen in New York, Los Angeles en het Caraïbische ge bied en een kasteel aan de Franse Loire. Tijdelijk minder zomers We hebben een grandioos weekeinde achter de rug. Zowel zater dag als zondag scheen de zon volop en werd het kwik opgestuwd tot waarden boven de 26 graden. Het enige minpuntje waren de wolkenvelden die zaterdagochtend het uitspansel enige tijd af schermden. Ze hingen sarne^met een verandering van luchtsoort. Voor dat menigeen 'de P&Hb kreeg' waren de wolken naar het frd. idag bijna twee graden winst ten kiinstation van hët KNMI te Bloe- lad gemeten; gisteren werd het zo- "'6 graad op de luchthaven Schip- werd de 25 graden niet gehaald, ip de eerste zomerse dag van overigens niet. In 1988 duur Icwik daar de 25 graden be westen en noordwesl De temperaturen ty opzichte van zaterda mendaal werd zaterdi waar 28,6 graad tegel hol. In het noordelijk Den Helder zit zelfs het jaar te wachten, de het tot 14 augustus reikte. Het warme weer stat van een hogedrukgel Boven het westen vanj vlak gebied van lage kern van het laag be1 het noorden van Duiri gedrukgebied wordt di drukkend warme atmt onweersbui tot ont1 zonneschijn en met graden is het opnieui naar het noordwestej sterkte. Op woensdag en di sen 19 en 22 graden, öj aan de zuidflank van Noorwegen waait. Een woensdagavond en d< ken. Tegen het einde v; gen de temperaturen JAN VISSER Mooi moment. Bij de ontmoetingsdag van de Vereniging Frettig Gestoord in Oostzaan lopen dik honderd fretten aan een riempje. De kleine bunzingachtige diertjes kijken een beetje rond, ruiken wat aan soortgenoten en flaneren zich door de zwoele zaterdag. Fret na fret. Voor de kraam met frettensieraden, frettendekbedjes en frettenslaapzakken doen de frettenbaasjes ei genlijk hetzelfde. Opeens gaat een mobiele te lefoon. Een man plukt het ding van zijn broek riem. „Met Fred." Fretten horen tot de familie van de marterachtigen, hebben kleine donkere pretoogjes en zijn niet groter dan een kleine kat. Bestuurslid Christina Ver- heij van Frettig Gestoord kwam tijdens een wandelingetje met haar vijf fretten in het recreatie gebied Het Twiske op het idee op het idee om samen met de aanhangers van 'Frettig Ge stoord' een tochtje in het Noord-Hollandse Oostzaan te maken. Sinds de club van fret- tengekken in april vorig jaar van start ging, zijn er dik twee honderd leden: samen goed voor vijfhonderd fretten. „Want omdat een fret een sociaal dier is, nemen de meeste eigenaren er meteen twee of meer." Ruim honderd van deze kleine marterachtige roofdiertjes zijn deze zaterdag present. In plas tic reisbakken voor katten, in boodschappenmandjes en bui- delzakken die we van de baby- uitzet herkennen, hebben de baasjes de wandelaars meege nomen. Om de hals dragen de beestjes een bandje uit de kat- tenhoek van de dierenwinkel. „In de verzorging lijken ze ook wel wat op katten", weet Ver- heij. „Ze eten kattenbrokken en gaan ook netjes op de katten bak." „Zet geen chips op tafel, want Brutus begint er gewoon aan te knabbelen", weet Antia Posius uit Abbekerk. Zij en haar man Erik hebben twee honden en drie fretten, waarvan Brutus net wat brutaler is dan Opa en Dai sy. „Hij slurpt ook aan een kop je thee. En als hij de kans krijgt, haalt hij de boekenkast over hoop. Daarom moeten we wel steeds bij ze blijven, want we willen ze niet de hele dag in een hok opsluiten." Het frettentrio uit Abbekerk trekt bekijks van omstanders, maar doet niet mee met de wandeltocht. „Ze hebben een eigen willetje", zegt baasje Erik. „En wandelen hoort daar niet bij." Daisy doezelt wat in de buidel- zak die haar bazinnetje om haar hals draagt. De zakken zijn voor ƒ27,50 te koop. Voor de ware liefhebber zijn er frettenkap- stokjes, frettensieraden en fret- tenstickers. Een kleurig wollen dekbedje voor de fret kost ƒ17,50. Verheij: „Ze vinden het heerlijk om daar lekker onder te kruipen." Voor die zeven kna ken krijg je een exclusief pro duct: door het bestuur zelf ge breid. De opbrengst is voor het goede doel, want het frettenop- vangcentrum in Veenendaal kan altijd wel wat gebruiken. Vooraf klonk nog wat kritiek op de frettenwandeling. Het zou te warm zijn voor de beestjes, waarschuwden bezorgde die renliefhebbers. „Maar dat valt best mee", meent organisator Verheij. ,,ln de schaduw en de wind is het best te doen. En kijk ze eens genieten." Het plezier van de beesten meet ze af aan het gehuppel van de kleine wandelaars. „En wie huppelt, heeft het toch zeker naar zijn zin?" Wie met een fret gaat wande len, moet geen haast hebben. De lopende diertjes snuffelen wat aan elkaar en lijken vooral oog te hebben voor hun omge ving. Het is kijken, draaien en dralen. Tempo? Ho maar. Niet dat de baasjes daar op deze warme dag moeite mee lijken te hebben. De keur van korte broeken, zomerse shirts en ge bruinde lijven doet gedachten ver afdwalen van de looppres tatie. Een beetje flaneren is leuk, maar het moet geen in spanning worden. De wandeling, die een half uur zou duren, is daarom bekort tot een minuut of tien. En lang niet alle bezoekers doen mee. De meesten staan gewoon eikaars dieren te bewonderen en bab belen wat. De frettengesprek- ken gaan over prijzen (een beetje fret kost honderd gul den) en de verzorging van hun kruipende huisgenoten. Hierbij horen gretige oren slim me tips aan. En blijkt de over eenkomst tussen mens en dier. Is je fret bijterig en humeurig? „Laat hem wat vaker uit zijn hok. Het dier moet dagelijks minimaal twee uur buiten zijn hok kunnen spelen", luidt het advies van achter de bestuurs tafel. „Een fret die te weinig aandacht en speeltijd krijgt, kan chagrijnig worden." Stinkt je fret? „Laat hem helpen door de dierenarts en het euvel is ver holpen." JAN VRIEND dels niet meer onder invloed fevan een lagedrukgebied, peelt zich namelijk een 'Spanden ontwikkeld. De ^.morgenmiddag boven der invloed van het la ter onstabiel. In een i er morgen een regen of ötnen. Er is echter ook Èitemperaturen tot rond 27 jpwarm. De wind krimpt ïfëh en is zwak tot matig van gfe het minder warm: zo tus- een westelijke wind die tessie tussen Schotland en Öring gaat met name tussen jÉtd'dag ook regen veroorza- Tvctek knapt het weer en stij- V tot zomerse waarden. Het was zo'n vlucht waarop alles tegen zat: vertraging bij het vertrek, alle stoe len tot de laatste plaats bezet, een plek waar Houdini zich niet eens zou hebben kunnen opvouwen en cabinepersoneel dat met een verveeld gezicht kranten v. van eergisteren uitdeelde. Maar we had- ér*k den in elk geval de wind mee. Vanuit v Orlando (Florida) werden we meege- ■leurd door een straalstroom die de snelheid van het toestel boven de Atlantische Oceaan opstuwde tot boven de duizend kilometer per uur. „Jammer dat je niet goed beseft hoe harcl dat is", zei de man in de stoel naast mij. We keken uit het raampje naar het traag versch u wende wolkendek en juist op dat moment schoot, schuin onder ons. met een enorme vaart een vliegtuig in tegengestelde richting. De letters op het toestel waren duidelijk te lezen (Bombay Air, of zoiets), achter de raam pjes zag ik dommelende pas sagiers en stak de piloot van het toestel daar niet triomfan telijk zijn duim omhoog? We gaan inderdaad hard", zeiden we tegen elkaar, en doken weer terug in on ze oude krant of probeerden nog wat te slapen, ons niet bewust van het feit dat we in luchtvaartkringen een bijna-bot- sihg (gevolgd door een bijna-ramp) hadden meegemaakt. Een bijna-botsing is volgens Van Dale een anglicisme, een uitdrukking of con structie gevormd naar het Engels of daar letterlijk uit vertaald, in strijd met het eigen taalgebruik. Maar als je het woord bijna-botsing of bijna-ramp in het elektronisch archief van deze krant in tikt, kom je vele tientallen artikelen met deze woorden tegen. In een verhaal over een schipper die zijn zandbak vol met water zag lopen (liep net goed af), de ho ge waterstanden in het algemeen (heel Nederland kroop door het oog van de naald) en branden die wel een beetje uitslaan maar net geen halve binnenste den hebben verwoest. Maar het meest zie je de bijna-botsing of bijna-ramp in verband gebracht met luchtvaartkrin gen. Vliegtuigen die door vutkaanas vliegen (motoren uit, maar net op tijd weer aan), moeten remmen bij de start omdat er iets op de baan rijdt (op het nippertje gelukt), duizend meter naar beneden vallen (foutje van de piloot, al les kwam toch nog goed) of elkaar rake lings passeren in de lucht. Nu is dat laatste zeer betrekkelijk, want als vlieg tuigen elkaar tot op een paar kilometer naderen is er al sprake van een bijna- -botsing. Vakantie is bij uitstek de tijd voor bijn- a-rampen. Daarvoor wordt zelfs de de finitie van het begrip bijgesteld. Een bij na-ramp is iets wat op het laatste nip pertje goed afloopt. Maar vakantiegan gers hebben de neiging om de bijn a-ramp ook te verbinden met: op het juiste moment op de verkeerde plek zijn. Je bent ergens, er is niks aan de hand, maar even later gebeurt er wat. Tijdens de lawineperiode in Oostenrijk vertelde een collega met een van afschuw ver trokken gezicht dat een vriend van hem had gegeten in een restaurant dat enkele dagen later door een sneeuwberg van de aardbodem werd gevaagd. Zo heb ik zelf eens gelogeerd in hotel Sa hara Beach in Monastic (Tunesië), waar zes jaar later een ontploffende bom de kamermeisjes handenvol werk bezorgde. Door het oog van de naald gekropen, wat u zegt. Een paar jaar later zaten we muurvast in een tunnel onder de Elbe (bij Hamburg) waar, afgaande op de si renes van allerlei hulpdiensten die zich langs ons wurmden, ergens voor ons on getwijfeld een vrachtwagen in brand moet hebben gestaan (was uiteindelijk niet zo, maar onlangs ging het in Oos tenrijk nog goed mis). Zeker drie keer zijn we vanuit een Belgische haven met een veerboot richting Engeland gegaan zonder vooraf de deuren te controleren. Op de rondweg langs Parijs reden we een keer achter een vrachtwagen die twee boomstammen verloor (een theorie die ik in verband met het overlijden van prinses Diana nog weieens onderzocht wil zien). Vier weken na de reis naar Florida, waar ik aan het begin overschreef, werd een deel van het gebied door een orkaan (ik weet niet meer welke) weggevaagd. Op de televisie wees ik mijn geïmponeer de nazaten naar de puinhopen: daar was ik allemaal geweest. ('Daar was ik er geweest. Daar was papa er bijna ge weest.') Niks mooiers dan een bijna-ramp. DICK VAN DER PLAS MILLENNlUi nog dagen Nog 173 dagen en he nieuwe millennium I aan. Reden voor deze om in een dagelijkse terug te kijken op be! rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op con ponderende data ini gelopen 1000 jaar. D< week: 12 juli 1785: ba vaart vanuit tuin pal; Noordeinde; 13 juli 1 groot liefdadigheids! eert Ethiopië; 14 juli bestorming van deB 15 juli 1099: Godfrie Bouillon neemt Jeru in; 16 juli 1948: eerst vliegtuigkaping; 17) 1596; Willem Baren! Jacob van Heemskei men aan op Nova Zi 12 JULI 1785 Stadhouder prins Wille zijn geestdrift niet op al Pierre Blanchard op 12j vanuit de tuin van palet Noordeinde opstijgt. M gejuich verstomt snel a! Fransman, de bekends! lonvaarder van zijn tijd een van de nabijgelegec schoorstenen blijft haiij Nog dezelfde avond vol nieuwe poging en zond denten vliegt Blanchard zeld van een officier, in tempo oostwaarts. Toti uur blijft de ballon in di en dan meent de aeroni ballondeskundige dath is geweest. De Franse pi komt terecht in een wei bij Gouda, waar landbü hem niet bepaald de on geven waarop hij heeft j kend. Ze zien het luchti op zich afkomen en bet de boel met een hooivoi vernielen. Ook moet Bis landingsgeld betalen. D man beweert geen cont hebben en verwijst naai bankier met een in hetl gesteld briefje. De boer het geld wil innen, krijg duit. Op het briefje staa Blanchard, verklaar ter gekomen in een verlate land, dat toebehoort aa lompe, brutale boer, dii van niet het minste nad heeft ondervonden ent brutaliteit heeft tien dui eisen, nadat hij had me pen mijn schuitje en de verscheuren'. HENKRUIJL» MENSELIJ De Britse voetbalheld Dl BECKHAM krijgt niet de langer na te genieten va1 gen glamourhuwelijk. D; ger van Manchester Unit Alex Ferguson, heeft geé de sterspeler zijn huwel met Spice Girl VICTORIA ADAMS afbreekt. Volger Britse showbizzpersbure WENN moest het kersve bruidspaar een tiendaa; lijksreis op een paradijs landje ergens in de Indii Oceaan afzeggen. De Ui nager weigerde namelijl ham drie dagen extra vri ven. De Spice Girl en de Ier besloten daarop hun huwelijksreis door te bri een luxe villa ergens aai delandse Zee. Vandaag Beckham, net als de res Unitedspelers, voorde* ding van de competitie! stralië en China. Detwe zondag in Ierland getroi hadden kosten nog moe spaard om hun huwelijk vagant mogelijk te viere De reiziger die stijf vani vergeet een reisverzekej sluiten, kan tegenwoorc vliegtuig de vergissing' ten. De slimmerds vani hebben namelijk een ni manier ontdekt om opd markt van de reisverzek toch iets aan hun markt te doen. Elvia laat de st en stewardessen van All LAND voortaan in de lm reispolissen verkopen,I keringsmaatschappij k* het idee dooreen onder Ni po. Dat bureau berek 7 procent van de reizigf trek geen reisverzekerir Ongedekt treden deze a ers dan zomerverschrikl diefstal, verlies en scoc lukken tegemoet. Volge woordvoerder van Elvia Air Holland de polisall« chartervluchten naarbi beeld Spanje en Tune$

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2