m Irootse 24ste editie North Sea Jazz itephenHng"'tigj^°hrl; Werfpop als alternatief voor Efteling p J a zz Cultuur Kunst Opvallende gasten Gouden Leeuw voor Jerry Lewis HfJDAC 12 JULI 1999 n rijsdam, 071-5356444, plv. chef annet van aarsen 071-5356443 iingen Het stripalbum 'Barbaraal' van de Groningse strip- nares Barbara Stok is genomineerd voor de jaarlijks door Stripschap uitgereikte prijs Album van het Jaar. Behalve baraal' dingen de albums 'Rampokan 1: Java' en 'Fokke en *'erle ke 2' mee naar de prijs die tijdens de Stripdagen op 9 en 10 iber in Den Bosch wordt uitgereikt. pinho Dertien in een dozijn op een royale badhanddoek leiden pablo cabenda Tussen trossen ballonnen, authentiek gekopieerde in- dianenmocassins, dekbedovertreksets, een ronselend BNN promotieteam (gratis zomerbarbecues voor maar 12,50), kraampjes met tie-dye zomerjurkjes en dikke truien om de vrieskou van Andes hoogvlakten te trotse ren is er ook nog: muziek! Twee aanwijzingen daarvoor: de flarden geluid die om je aandacht concurreren met de geur van vette broodjes karbo en natuurlijk de stands met t-shirts. Op Werfpop '99 kan iedereen zijn eigen idool, morsdood of nog in de luiers, voor een schappelij ke prijs op zijn lijf dragen. Wilt u Marilyn Manson in small, medium of large? maken. Als je lang genoeg blijft zitten, merk je vanzelf wel wat er langskomt. Een oude volks wijsheid van de gratis popfesti vals luidt: Schijnt de zon? Maal nergens om! Dan dondert het niet wie er hoe laat optreedt. Ze komen toch wel. Hoe zat het dan met al die andere publieks trekkers? The Mashed Potatoes hielden de regionale eer hoog met een aanstekelijk mengsel powerpop en surf. André Williams, de man die zich ietwat overspan nen laat aankondigen met de ti tel 'the fucking on and only king of rhythm 'n blues' kwam op met krijtstreepbroek en een overhemd waarvan knoop en knoopsgat elkaar pas onder de navel ontmoeten. Meneer Wil liams is een prima entertainer maar een doorsnee zanger die het vooral van zijn gimmick- waarde moet hebben. Een zwarte bluesman die in de jaren vijftig zijn finest hour beleefde maar onlangs door een stel blanke Amerikaanse kids is ont dekt die nu zijn carrière probe ren te recyclen. Minder freaky dan Screaming Jay Hawkins en met dezelfde voorliefde als Jerry lewis. In bijna elk nummer maakt de man duidelijk dat hij Het Leidse popfestival legt de festivalbezoeker weer flink in de watten met randverschijnselen. En die bezoeker laat het zich prima smaken. Shoarma in de ene hand, biertje in de andere. En het programma? Het pro gramma daar zit je op, want je wil natuurlijk je broek niet vies Werfpop is een ware sit-in geworden. nog wel een jong blaadje lust. Na veertig minuten heb je daar je buik wel van vol. Het valt inmiddels op dat de eerste rijen nog enig enthousi asme kunnen opbrengen, maar de rest van het grasveld ligt in een soort zonnecoma. Popfesti vals zijn ware sit-ins, of erger nog sleep-ins, geworden. En daar kunnen zelfs U-Gene en Oh-Jay niets aan doen. De hip hop van het tweetal wordt op het podium nog versterkt met een zangeres, bassist en drie rappers, maar met zelfs al dat geschut helt de muziek van U en O toch teveel naar de softe soul kant om op een festival flink te kunnen boeien. Nee, dan de Whisky Priests. Die zetten hun hele hebben en houwen in om het veld aan het hossen te krijgen. Des te schrij nender wordt het dan als bij elk nummer de vergelijking met die ander Ierse follcband zich op dringt en niet meer uit je hoofd weggaat. De Whisky Priests be heren braaf de nalatenschap van de Pogues en missen de smerige bravoure van die band. FOTO DICK HOCEWONINC Zion Train bewijst het ritme van een zomerdag feilloos aan te voelen. Het dance collectief dat deel uitmaakt van de Engel se ethnic dance stroming speelt lege drum en basgrooves die ui terst spaarzaam worden inge vuld met wat suggestieve pia noakkoorden en flarden blaas instrumenten. Maar met alleen trage dubreggae kun je je festi- valpubliek niet geboeid hou den. Ziontrain gooit aan het eind van de set alles in de vier de breakbeatversnelling en dan breekt de pleuris uit in Babyion. In 'War inna babyion' komen flarden Bob Marley voorbij, Ed win Starr's War (what is it good for) en dat alles terwijl de tech nicus van de band alleen maar zijn voet op het gaspedaal houdt en hier en daar wat bij stuurt door de stem van de zan geres te vervormen. Het is zo simpel en goedkoop als wat, maar uiterst effectief en bij vla gen opwindend. Iets dat Project 2000 op pa pier ook is. Ga maar na, een Se negalese zanger, een rapper, dwarsfluit, en drum 'n bass rit mes. In levenden lijve is het vlees noch vis. Het komt bijna nergens tot een interessante symbiose. En na verloop van tijd bekruipt je het gevoel dat concept en naam meer uit mar ketingtechnische overwegingen zijn verzonnen dan uit artistie ke noodzaak. Techno-dj Michel de Hey tenslotte vormde het le vende bewijs dat je met plaatjes tegenwoordig meer mensen op de been kunt krijgen dan met bandjes. Het was de enige keer op het festival dat het hele veld in beweging kwam. Alles bij elkaar leverde dat acht acts op, op een festival met het formaat van een royale bad handdoek, èn het bewijs dat er soms minder dan dertien in een dozijn gaan. Maar maakt het ook uit. Het was lekker weer. En misschien is de term popfestival in deze achterhaald? Als we Werfpop voortaan 'parafernaliapop- markt - met- aardige- live- mu - ziek-d'rbij' noemen klinkt het zoveel leuker en maakt het dui delijk wat Werfpop dit jaar was: een meer dan redelijk alterna tief voor een dagje Efteling. En voor dat laatste moet je nog al tijd betalen. hagjohn oomkes empi ord Marsalis waarschuwt :n keer. Vrijdagnacht, aan inde van de openings- ivan het North Sea Jazz vanl d. 'egt de Amerikaanse relet eider aan de jongsten on- w, t/i ijn gehoor uit wat dit keer lissie is. Branford, een van ste saxofonisten van de isie generaties: ,,Ik weet nogal wat mensen zijn tel ophebben met mijn p-funkband Buckshot Le- e, maar als je dat reper- live wilt horen moet je len tot 2001, dan zijn we op tournee. Vanavond is irejazz." concert dat volgt, staat ieei, i I voor de hele 24ste editie jrutn et North Sea Jazz Festival, dens|s een van de beste afleve- a uit de geschiedenis in de in zal komen. De 68.500 en die afgelopen weekein- igeg n of meer dagen de zes- •tto. lodia in, op en nabij het sopl lands Congres Centrum n Haag hebben bezocht, :n met eigen ogen en oren >nl in constateren dat het Spet ment zich in perfecte ba- levindt tussen de historie ejazz en de 21ste eeuwse mst van de jazz en aan- nte muziekstijlen. steJcock «J dis wordt zondag moeite- [eëvenaard door de kers- Lelde Edison-winnaar Hancock nsop euvreprijs alias life-time vement) die een treffende oor Gershwin in gedach- ceft en al improviserend e vleugel tijd en verhou- n uit het oog verliest. Nog tijd annonceert hij 'Hol- own, own, own..." Hoe ze ook al weer? Trijntje rhuis dient hem vervol- Ó-18 muzikaal van repliek met vel heel expliciete versie Langi troniertime. ,n t» ^üval profiteert van bij- ëiieC t goed weer. Zonder ge houden de mensenmas- :ich aan de marges van bewegingsruimte. Suri- deri'n se en Amerikaanse fami- >rgen in de Statenhal voor campingachtig sfeertje tnet koelboxen en tafeltjes expos .le dijken en het feest je voortdurend nieuw le- n te blazen. Ze worden s in uitbundigheid over- n ^oor geestdr'ft waar een uitgelaten Tuinpavil- zondag de krasse oudjes et Cubaanse ensemble La Trova Santiaguera ont- en vervolgens wordt ont- op ragfijne vocalen en "bbéf ritmische verschuivingen. ,lb"Jmicht De Amerikaanse horrorschrijver Stephen King (51), die na een ongeluk vorige maand vijf keer is geopereerd, is vrijdag uit het ziekenhuis ont slagen. Volgens zijn artsen voelt King zich fit en kan hij weer lopen. De schrijver raakte zwaargewond toen hij op 19 juni werd aangereden door een bestelbusje bij zijn huis in North Lovell, in de staat Maine. De bestuurder was kennelijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. De in de Verenigde Staten best betaalde au teur liep een meervoudige beenbreuk op. Hij zal wel nog maandenlang fysiotherapie moeten ondergaan. Bekende romans van King zijn Carrie, The Shining, Firestarter, Christine. Pet Cemetary, Miseiy en Dolores Claiborne. Veel boeken wer den verfilmd. eert neer inclusief een indruk wekkende percussieve ode aan de Victoria Watervallen, zange res Helen Merrill eert zaterdag The Duke en Billy Holiday en voormalige Ellington-bandle- den doorzien onder leiding van drummer Louie Bellson nog een keer foutloos Prelude to a Kiss van het diepbronzen kope ren decor. De generatie Marsa- lis-cs. maakt het ook mogelijk dat goede acts uit de dance- scene zoals het buitengewoon soulvolle Rae Christian uit Manchester of U-Gene Oh- Jay uit eigen land zeer goed in dit festival passen. Chick Corea speelde al in 1971 virtuoze duetten met vi- brafonist Gary Burton, maar de twee vrienden zijn nog steeds niet op elkaar uitgekeken. Hun symbiose is even groot als het samenspel van good old Toots Thielemans en pianist Kenny Werner. Toots komt tot een van zijn beste concerten van de □ORTHSEQ 'Fes iHzai DFn HrtrtG laatste tien jaar. Hij attaqueert vol humor moeilijke stukken van Steve Swallow en Miles Da vis. Edison-winnaar Eric Vloei- mans loopt als een grote jongen rond in een gelegenheidskwar tet met Mare Johnson, Peter Erskine en John Taylor en ver zuipt geen seconde. Jaren zeventig Misschien moet je van jazzrock houden, maar het nieuwe kwintet Vert met Stanley Clarke en de duivelse vijfsnarige violis te Karen Briggs brengt Return to Forever uit de jaren zeventig zonder wansmaak in herinne ring. Dan graaft de geoliede machine die George Duke met vocaal acrobate Rachelle Ferrell om zich heen heeft vergaard aanzienlijk minder diep. Maar die opmerking gaat ook op voor het gladde entertainment dat Al Jarreau, Dianne Reeves, Oleta Adams, Courtney Pine en gos peldominee Kirk Franklin. Het zijn de onvermijdelijke succes nummers en die moeten er op zo'n festival ook zijn. Funky Tot de grote ontdekkingen van NSJF behoren ditmaal de Brazi liaanse zanger-songschrijver Vi- nicius Cantuaria, de violiste Re- gina Carter, soulzangeres Jheli- sa (Anderson) en gitarist Russell Malone die historisch voor beeld Wes Montgomery op een hoog voetstuk plaatst maar zich qua techniek voor niemand hoeft onder te doen. De Ameri kaanse violiste Regina Carter beschikt niet alleen over een rotsvaste streek en een bijna alt-achtig geluid, ze begrijpt ook nog dat een goede begelei dingsband alles is, wil je werk van Eddie Harris funky kunnen spelen. Vinicius Cantuaria werkt met een uitzonderlijk goede drummer (veteraan Pau lo Braga), maar voorziet zijn werk van veelzeggende accen ten met cello en melodica. Jhe- lisa's donkerbruine alt zoemt goddelijk voort op een fantas tisch schakelende band. Op het Zuidafrikaanse podi um kan ambassadeur Niehaus zondag bijna niet uit over het succes van 'zijn' artiesten. Vooral Jimmy Dludlu en druk- teschopper Winston 'Man- kuklu' Ngozi blazen flink in de bus met cross-over stijlen die eigenzinnig en vitaal zijn als de jonge republiek zelf. Uit de rest van de wereld komt de fascine rende 'snater'stijl van Jose' 'El Canario' Alberto die salsako ningin Celia Cruz zondagnacht echt niet van het podium zingt. En dan zijn er soms grote te leurstellingen. In een feestende Statenhal blijkt de legendari sche soulzanger Wilson Pickett alleen nog de contouren van een ooit razend scherp stemge luid te koesteren. Bovendien is hij overgeleverd aan de nukken en de kuren van een verzame ling muzikale gangsters die niets begrijpen van de finesses van Long Tall Sally of Mustang Sally. Dan doet voormalig pre dikant en superbe soulzanger Al Green het een stuk beter, Hij bedient zijn dankbare gehoor met klassiekers van anderen (My Girl van Smokey Robinson en Sittin' on the Dock of the Bay van Otis Redding), maar schiet wat tekort in het echte smartlappenwerk. Jazz Wie zondag het vakbekwame tentet van neo-veteraan David Murray de meer obscure wer ken van Duke Ellington en Billy Strayhorn hoort uitvoeren (met de stevige stem van vocaliste Chris Murrell in de mooie bal lad Warm Valley) weet dat het goed zit met het niveau waarop jazz wordt uitgevoerd. Gelukkig wordt de ernst van de improvi satie soms doorbroken door een meester van het lied. Elvis Costello is zondagnacht de uit zondering op de regel: hij cro ont de songs die Burt Bacha- rach ooit zo quasi lichthartig schreef over overspel op groot se wijze. En breekt met alle for maliteit door het publiek in de doorgaans keurige Prins Wil- lem-Alexanderzaal te wijzen op de percussieve kwaliteit van een camerasluiter. Tegen de fo tografen: „Wel allemaal gelijk, feilas! KB: meer aandacht voor gebruikers De Koninklijke Bibliotheek (KB) moet gebruiksvriendelijker en publieksgerichter worden. Ook moeten er meer verschillende zoeksystemen komen. Dit zijn enkele uitkomsten van een eva luatie door een commissie van externe deskundigen, waarvan onder anderen prof. L.J. Engels, emeritus hoogleraar Middel eeuwse Latijnse taal- en letter kunde en oud-rector magnifi cus van de Rijksuniversiteit Groningen, deel uitmaakte. Het is voor het eerst sinds de ver zelfstandiging in 1993 dat de KB onder de loupe wordt genomen door een dergelijke commissie. De evaluatie is onderdeel van het jaarverslag over 1998. De commissie, die overigens in het algemeen erg positief is in haar oordeel, denkt dat de publieksgerichtheid kan wor den verbeterd met een op marktonderzoek gebaseerde marketingstrategie en een ver sterking van de externe com municatie. Ook zou de KB van het rijk meer geld moeten krij gen voor nieuwe taken. De commissie pleit daarom voor een adequate verhoging van de rijksbijdrage. Uit het jaarverslag blijkt ver der dat het aantal ingeschreven leners, na een daling in 1997 tot 9500, terug is tot boven het ni veau van 1996. De KB had vorig jaar'10.600 ingeschreven leners en er werden 4350 dagpassen uitgegeven. Het aantal bezoe kers van de bibliotheek daalde echter opnieuw. In 1998 waren het er 61.700. Dat zijn er 1600 minder dan in 1997. leiden Ze zijn genoemd naar een Italiaans toetje en ze zorgen voor vertier. Tiramisu was zaterdag één van de vele straattheater-groe pen, die op pleinen en in straten in de binnenstad van Leiden acte de présence gaven. Het straattheater is zo langzamerhand vast on derdeel van de Lakenfeesten geworden. Opvallend detail van de af gelopen editie: stelten zijn in. Niet alleen Tiramisu bediende zich er van, ook bijvoorbeeld een groep als Walt Raaf. Handig bekeken: als je meer dan twee meter lang bent, ziet niemand je in de drukte over het hoofd. Maar nadelen heeft deze truc ook: lopen over de kinder hoofdjes bleek knap vermoeiend. FOTO HENK BOUWMAN den haag gpd De Amerikaanse filmkomiek Jerry Lewis zal op het aanstaande Filmfestival van Venetië worden onderscheiden met een Gouden Leeuw voor zijn totale oeuvre. Deze ere-Leeuw zal worden uitge reikt op de openingsavond van het festival op 1 september. De 73-jarige Jerry Lewis heeft 61 films op zijn naam staan. Tussen 1946 en 1956 vormde hij een legendarisch duo met Dean Martin. Met de solo-films die hij daarna maakte verwierf hij zich vooral grote populariteit en kritische bewon dering in Europa. In Frankrijk kreeg hij de bij naam 'Le Roi du Crazy'. De voorlaatste film waarin Jerry Lewis te zien is geweest, Arizona Dreams, werd in 1993 op het festival van Berlijn onderscheiden met een Zilveren Beer. Regisseur was de Joegoslaaf Emir Kusturica, die dit jaar op het Festival van Venetië de jury zal presideren. Kusturica won vorig jaar in Venetië drie prijzen met zijn film Black Cat, White Cat. Eerder won hij de Gouden Leeuw in 1981 met Do You Remem ber Dolly Bell? De Gouden Palm van Cannes wist hij te veroveren in zowel 1985 (met Vader Gaat ^p Zakenreis) en in 1995 (met Underground). irbara Stok genomineerd onder de vuurtoren Voor wie even genoeg had van strand en zee, was er in Noordwijk de boekenmarkt onder de vuurtoren. Het is inmiddels traditie geworden in de badplaats. Bij handelaren richtten een kraam in met antiquarische boeken. En ondanks het mooie strandweer, ze toch nog de nodige kopers. FOTO DICK HOCEWONINC al. stolen Matisse gevonden Het schilderij van Matisse dat 19 juni uit een museum in was gestolen, is zaterdag teruggevonden. Het gaat om het leven met boeken' uit 1890. De politie houdt de man die van liefstal wordt verdacht, nog vast. Sporen op de plaats van misdrijf hebben tot de arrestatie geleid. Het doek van Henri J5JJ isse was twee weken geleden in het bezit gekomen van een oner van het Zuidfranse stadje Villefranche-sur-Mer. Deze niet door dat het om gestolen waar ging. Het doek van de esn ise schilder was gestolen uit het Matisse-museum in de I-Franse stad Nice. Het kleine schilderij werd uit de lijst g den. De volgende ochtend bij de opening van het museum iiian d de diefstal ontdekt. De geschatte waarde van het olieverf is inel eveer800.000 gulden. De kersverse Edison-winnaar Hancock vergat dat hij een own, own..." Juist, Trijntje Oosterhuis. speciale gastzangeres had geëngageerd. Nog net op tijd annonceert hij 'Hollands own, FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23