UIT Bedacht, geregeld en gespeeld door heren Shannon van den Bergh is geen gloriezoeker M CLUB VAN DE WEEK SLOOS sport Sport A\ax-batsman Michiel Gevers van het vierde elftal slaat de bal met een ferme tik langs de wicketkeeper van de Utrechtse opponent. Ie, een club waarmee al onge veer veertig jaar een sterke band bestaat. „Dat is voortge komen uit de traditionele uit wisselingsprojecten tussen Lei den en de zusterstad Oxford. Het ene jaar gaan we daarheen, krijgt I sportmaleriaal aangeboden Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 en het volgende komen zij hier op bezoek. En dat houdt over het algemeen een week van feesten in. Er wordt meestal ook niet meer zo goed gespeeld aan het einde van de week", lacht Van Gent. En wat er bij Ajax onder feesten wordt ver staan, werd wel duidelijk toen burgemeester Goekoop af scheid nam van Leiden. „We hadden hem uitgenodigd op de club, omdat we wisten dat hij een fanatiek cricket-speler is. De wedstrijd die we hadden ge organiseerd kon niet doorgaan, omdat het werkelijk de hele dag enorm goot. Toen zijn we maar in het clubhuis gebleven en hebben we een heel forse bar- omzet gehaald." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S DICK HOGEWONING en HENK BOUWMAN Naam: Ajax Sportman Combinatie (afdeling cricket) Oprichtingsdatum: 1 juni 1892 Ledenaantal: 120, waarvan zo'n dertig jeugdleden Contributie: ƒ100,- t/m ƒ175,- (junioren) en ƒ300,- (senioren) Ledenaanmelding: 071- 5176953 (Jacques van Gent) Hoogtepunt: Het behalen van het landskampioenschap in 1897 Dieptepunt: De verwoesting van de houten tribune door een grote brand in 1964 e weten dat we bij de eerste drie kunnen eindigen", zegt eerste-elftalspeler Thomas Milde stel lig. „Helaas hebben we een mindere start van het seizoen gehad dus ik denk niet dat we de eer plaats kunnen behalen. Volgend jaar gaan we weer voor het kampioenschap.Ook gisteren ging wedstrijd tegen het Amsterdamse VW verloren. Maar voor de cricketers van Ajax is promotie geen Likend verschijnsel want drie kampioenschappen op rij brachten de Oegstgeestenaren tiveejaar ien naar de eerste klasse. Het degradatiespook maakte er echter een kort verblijf van één seizoen n. Vorig jaar zag het ernaar uit dat het eerste team het nogmaals in de eerste klasse mocht gaan oberen, maar ondanks twee overwinningen op de latere kampioen, moest Ajax met een tiveede 'Eaats genoegen nemen en bleef zodoende in de overgangsklasse. j ie jaar geleden speelde Milde voor een jaar bij hoofdklasser VOC uit Rotterdam. En daar merkte i duidelijk een heel andere sfeer binnen de vereniging dan hij bij Ajax gewend was. „Samen met leen andere jongen van Ajax ben ik daar gaan spelen, omdat VOC in de hoofdklasse uitkwam, e waren gewend om na de wedstrijd altijd nog even wat te gaan drinken. Dat deden we dus, maar £!C| anderhalf uur zaten we nog steeds metz'n tiveeën. Bleek dat iedereen al naar huis was. Bij Ajax u zoiets dus echt nooit voorkomen. ER TUSSENIN GESPROKEN Louis van Gaal in het Algemeen Dagblad: „Ik probeer terughou- dender te zijn. Maar als ik wat zeg wordt het uitvergroot. Ik probeer me goed uit te drukken, maar dat lukt me niet omdat ik zo vaak gepro voceerd word. Dat komt door het eeuwige verschil in belangen tussen de media en mij." Co Adriaanse in hetzelfde in terview in het Algemeen Dag blad: .Alleen Louis ken ik als een trai ner die met een afscheidsrecep tie is weggegaan. De meesten vertrekken met een emmer stront over zich heen. Jammer, in het voetbal ga je net zo lang door tot je een hartaanval krijgt, gestresst raakt of wordt wegge schopt. Michael Boogerd in de Volks krant: „Je gaat straks in Parijs echt geen mensen op het podium zien die ook goed waren in Luik-Bastenaken-Luik ofParijs- Nice. Dan weet je dus wat je qua Tour-voorbereiding fout hebt gedaan. Als je reëel bent, zul je dus toch een keer moeten kie zen. Dirk Nachtergaele, soigneur van de Mapei-wielerploeg in Vrij Nederland: „Ik schaam mij voor collega's als Willy Voet. Zij hebben mijn vak te schande gemaakt. Door hen word ik nu op straat nage roepen. Toen ik laatst in de Ronde van Zwitserland met een koelbox langs het parcours stond, vroeg een toeschouwer: 1st dass alles epo? Ik zakte door de grond. TVM-renner Jeroen Blijlevens in Elsevier: Bij voetballers gooien ze er op het einde van het seizoen een spuit in. En tijdens de rust van de wedstrijd nog een. Reactie van de mensen: dat is een goeie, die heeft hart voor zijn sport. Als ik het zou doen, staat de brandstapel klaar. Idem: Misschien komt er nog een dag dat ze ook macaroni op de do- pinglijst zetten." Idem: „Het kan toch niet dat een ren ner als Casagrande, die na ne gen maanden schorsing de Ron de van Zwitserland heeft ge wonnen, door de directeur van de Tour wordt gedeclasseerd als een ongewenst figuur. Heeft een wielrenner die zijn straf heeft uitgezeten dan zelfs geen recht meer op vergeving?" Frans Verstappen, vader van autocoureur Jos in Nieuwe Re- vu: „De komende eeuw zal nie mand in Nederland beter pres teren in de Formule I dan Jos. Er zit gewoon niets bij. Ze doen alsof ze het ook wel even zullen maken, maar ze weten niet wat er allemaal bij komt kijken. Zo'n Tom Coronel is alleen maar een grote prater. FC Twente-trainer Hans Meyer in Voetbal International: „Men kan kletsen over trainers wat men wil, maar we zijn alle maal afhankelijk van de spelers. Welke trainer kan van stront boter maken?" Idem, over het feit dat hij nog bij Twente werkzaam is: „De club heeft het geld niet om mij een afkoopsom te betalen. Waarbij ik opmerk dat het wel cynisch zou zijn om een trainer af te kopen terwijl die trainer nooit in spelers kon investeren." Idem: „Ik kan me niet permitteren duimen te draaien. Geld is voor mij belangrijk. Voetbalanalyticus Hans Kraay in Voetbal International: Christian Vieri gaat liefst voor honderd miljoen van Lazio Ro ma naar Inter. Honderd mil joen, zelfs de paus protesteerde. Nou, als de paus protesteert dan moet er heel wat aan de hand zijn. Idem: „Een speler in de eerste divisie verdient vaak nog meer dan de minister-president. Hoe kan dat? Als mensen dat normaal vinden, ben ik uitgepraat. Zeiler Roy Heiner over de be nodigde miljoenen voor de rond-de-wereldrace in de Te legraaf: „De meeste mensen met wie wij onderhandelen hebben zo veel geld dat ze de campagne als pri- vépersoon kunnen betalen, maar dat is niet de oplossing. Met zo'n ouwe-jongens-krenten broodsfeertje bouw je niks op. Voor zo'n oplossing ben ik te zeer idealist. Ik wil de sport verkopen als een serieus product en niet als de hobby van een privépersoon. die ndlï UieS hij Shannon van den Bergh vraagt waar hij vandaan komt, tovert direct een ich op zijn gezicht. „Durban. De meest •laxte stad van Zuid-Afrika, ze noemen a ook wel Surf City." ipo 'el 'even ma8 dan in Nederland ook goed ijn voor de 24-jarige Zuid-Afrikaan, dit ïizoen pitcher van de Alphians, maar tome is where the heart is'. „Wat ik naast lijn vrienden en familie vooral mis, is het uitenleven daar. Het is winter in Durban jm n dat betekent een temperatuur tussen steli e20 en 25 graden." fan den Bergh, van Nederlandse oor- irong maar Engelstalig opgevoed, werd oor de Alphense softbalploeg naar ons jn md gehaald om het team mee te helpen jter 1 de wederopbouw. Alphians was in de ijdei Dorbije vijfjaar ongenaakbaar in Neder- s„rt and en Europa, getuige vijf nationale en jy ier Europese titels. Maar door onenigheid iet i !rdween bijna het gehele team. De Al ms 1 ^enaars zochten over de hele wereld jacl aar vervangers en probeerden het voor ■Ten van de twee pitchersposities bij Deon ahts, de 'number one pitcher' van Zuid- Wrika, die vorig jaar op een toernooi in wf eist een sterke indruk had gemaakt, derii ?^ts had echter net een zaak geopend en tioni vroe8 Van den Bergh of die misschien var nhad in een Europees avontuurtje. „Die aeefi heb ik snel genomen. De com- i tw in Zuid-Afrika was afgelopen en zo kon ik me 12 maanden per jaar met softbal bezig houden. Dat was voor mij de kans om me verder te ontwikkelen. Van mijn baas kon ik 6 maanden onbetaald verlof krijgen en toen ben ik op 30 april naar Ne derland gegaan", zegt de Zuid-Afrikaan. „Na een minder begin gaat het nu goed met de Alphians. De playoffs zijn haalbaar. Waarschijnlijk komen we uit op de derde plaats. Dan zouden we in de halve finale het veruit beste team, Domstad, kunnen vermijden. In de finale kan dan alles ge beuren." „Ik ben begonnen met honkbal, maar die sport wordt in Zuid-Afrika alleen door de jeugd gespeeld. Dan is het normaal dat je op een gegeven moment overstapt naar softbal. Ik zag al snel dat ik daar de beste kansen had om in het nationaal team te komen, dus daar heb ik al mijn aandacht op gericht. Je moet dat doen waar je het beste in kunt worden." Softbal is een gemengde sport in Zuid-Afrika. „Softbal is altijd al multiraci- aal geweest. Dat willen ze allemaal weten als ik vertel waar ik vandaan kom." Het maakt Van den Bergh niets uit. Hij beseft dat zijn land de ogen van de gehele wereld op zich gericht weet. „Iedereen wil weten hoe het land ervoor staat en zeker in Ne derland hebben ze allemaal een mening over Zuid-Afrika." „Het wordt beter, maar ik denk niet dat ik het mee zal maken dat het net zo goed wordt als hier. In Nederland is het leven pas echt gemakkelijk. Iedereen die werkt, kan eigenlijk doen wat hij wil, want hij houdt tenminste wat over. In Zuid-Afrika betaal je ontzettend veel aan belastingen en verzekeringen en is het niet te betalen om een huis of een auto te kopen. Er gaat heel veel regeringsgeld naar onderwijs, dat is goed, maar het is onduidelijk waar de rest blijft." Van den Bergh vindt dat hij er goed aan heeft gedaan om naar Nederland te ko men. Zijn sportleven is gefocust op het wereldkampioenschap dat volgend jaar ju ni in Zuid-Afrika gehouden wordt en hier heeft hij de tijd om zijn werptechniek te verbeteren en zich in het nationale negen tal te spelen. Hij vindt zichzelf nog niet constant genoeg, het kenmerk van de ech te toppitcher, die een wedstrijd op slot kan gooien als dat nodig is. „Dat is het mooie van softbal. Ie kunt uitgroeien tot de held van je ploeg. Ik ben dan wel niet zo'n glo riezoeker, maar om de druk aan te kunnen en die verantwoordelijkheid op te pakken geeft je een erg goed gevoel. Om dat voor je team te mogen en te kunnen doen, je moet sporten om zoiets moois te beleven. Ik noem dat 'the team thing'. Hoe hoger je speelt, hoe mooier dat wordt." TEKST GERARD BAAS Shannon van den Bergh: „Softbal is al tijd al multira- ciaal geweest. Dat willen ze allemaal we ten als ik ver tel waar ik vandaan kom." Daar ligt het veld, omzoomd door hoge bomen. In vroege ochtenduren is reeds uitgezet de boundary, hoog in de lucht een jumbojet, de zon schijnt warm, de gasten kunnen komen. De bar heeft vóór de match al aardig omgezet, de onzen hebben flink wat ingenomen, ze zijn vol energie en niet te tomen, ook maakt het hun niks uit, of fielden of cian bat. Wanneer de eerste klappen vallen - nog geeft de vijand flink partij - wordt er in het clubhuis al gefeest en luid gezongen met zijn allen: Ze komen nu niet meer langszij, de cup keert weer, terug naar Oegstgeest. CLUB van de WEEK Ajax (L) schrijver van deze lofzang le cricketsport is Jacques Gent, secretaris van de 'stgeester cricketvereniging tin het afgelopen voorjaar icheen zijn dichtbundel Be- lit, geregeld en gespeeld door ïi, een boekwerkje dat de it tot de onvermijdelijke dusie leidt dat Van Gent groot liefhebber is van de ut. Terwijl het vierde team Ie achtergrond zijn wed strijd speelt, spreekt de secreta ris op deze zonovergoten zater dagmiddag over de cricketsport in het algemeen, maar vooral over het heden en de toekomst van de Ajax Sportman Combi natie, afdeling cricket. Eigenlijk gewoon kortweg 'Ajax', want de voetbal-tak van de club draagt de naam A.S.C.. Zo zijn de af spraken gemaakt. Wie de rijke geschiedenis van de club wil kennen, doet er goed aan het in 1992 uitgeko men jubileumboek ter hand te nemen. De allervroegste histo rie is echter wel aardig om even te vermelden: op 1 juni 1892 wordt de vereniging opgericht. Het eerste veld ligt aan de weg naar Zoeterwoude, en is eigen dom van de houtzagerij van Mannekus. Het koetshuis van de oude directeurswoning dient als eerste clubgebouw. De eerst bekende wedstrijd is die tegen het tweede van Rood en Wit, en wordt op 9 april 1893 met 68 runs gewonnen. Een jaar later wordt de eerste competitiewed strijd gespeeld tegen de Leid- sche C.C., en met een verschil van achttien runs winnend af gesloten. Voorlopig hoogtepunt is nog steeds het landskampi oenschap dat in 1897 wordt binnengehaald. Dankzij de voetballers uit Am sterdam is de naam Ajax zo'n beetje wereldwijd bekend. Maar: „Die club werd in 1900 opgericht en wij bestonden toen dus al acht jaar", vertelt Van Gent. „Er doen dan ook verhalen de ronde dat zij aan ons toestemming hebben ge vraagd om die naam te mogen voeren. Helaas is daar vanwege een brand in ons archief niets meer over terug te vinden, maar misschien dat ze het in Amsterdam nog ergens hebben liggen." TEAM van de WEEK Heren I „Een echte cijfersport", noemt de secretaris het spel met de wickets en de bats. „Echt alles wordt bijgehouden. Daarom zie je bij het cricket dan ook vaak een wedstrijd in een wedstrijd ontstaan. Eén tegen de tegen stander, en een tweede tegen de statistieken", zegt Van Gent terwijl hij een boek vol cijfers tevoorschijn haalt. „Staat het record op 120 runs, dein pro beer je natuurlijk voor de 121 te gaan. Maar juist omdat het zo'n cijfersport is, is het ook interes sant dat Ajax bijvoorbeeld het laagterecord van twee runs op zijn naam heeft staan. Daar zijn we óók trots op", lacht hij. Op dit moment speelt het vlag genschip van de vereniging in de zogeheten overgangsklasse, de afdeling tussen de eerste en de tweede klasse in. „Twee jaar geleden zijn we uit de eerste klasse gedegradeerd", vertelt Van Gent. „We eindigden dat jaar op de elfde plek, wat nor maal gesproken helemaal geen degradatie had betekend. Maar we hadden de pech gehad dat de eerste klasse toen van twaalf naar tien clubs werd terugge bracht, waardoor we dus alsnog degradeerden." Het afgelopen seizoen zag het ernaar uit dat de Oegstgeestenaren weer terug zouden keren in de eerste klas se, maar Ajax kwam tenslotte toch niet verder dan de tweede stek. „Dit jaar zijn we eigenlijk een beetje te laat in vorm geko men, want de eerste wedstrij den van het seizoen gingen ver loren. Maar de laatse drie par tijen zijn weer erg goed gegaan en hebben we dan ook win nend afgesloten." Inmiddels is Jos Krijnen, al meer dan tien jaar lid, aange schoven en omschrijft de sfeer op de vereniging als 'gezellig en gemoedelijk'. „De mensen op deze club zie je meer dan alleen in het weekeinde, als er wordt gespeeld. Elke maandag heb ben we een clubavond en dan zie je duidelijk dat iedereen het heel goed met elkaar kan vin den. Ook buiten de wedstrijden om gaan we bijvoorbeeld met elkaar stappen. En dan niet al leen met je eigen team, maar ook met spelers van andere elf tallen. Er is dus geen sprake van kliekjesvorming, wat ik bijvoor beeld wel meemaakte toen ik nog in Den Haag speelde." Terwijl de Amerikanen de cric ketsport weieens vergelijken met het kijken naar het groeien van gras, is het in andere delen van de wereld uitermate popu lair. „We zijn weieens in Sri Lanka geweest en daar heb je echt officiële cricketstadions waar gewoon tienduizenden mensen in kunnen", vertelt Krijnen. „Waar je in Nederland kinderen op straat ziet voetbal len, staan ze daar met een stuk hout en een plastic balletje te cricketen. En als de scholen uit zijn, komen al die kinderen naar het stadion om te kijken naar die rare witte mensen die daar staan te spelen." Neder land telt zo'n vijfduizend actie ve cricketspelers, verdeeld over plusminus zeventig clubs. „Ja, in Nederland blijft het ook een beetje een aparte sport", geeft secretaris Van Gent toe. Aanstaande zondag ontvangt Ajax het Engelse Abingdon Va-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21