Leidsch Dagblad Gewonden bij geweld in Iran 12 23 Reddingsbrigade maakt overuren op eivol strand L./-> JtèSwÊtéÊk rmstrong weer in het el na winst in tijdrit Lustrum studentenvereniging Minerva: een weerzien met jaargenoten BEL: 071-5128030 ibelzaak ïldig aan riminatie Eerste Russen naderen sector 'Gele Rijders' Bijlmer ongerust na incident met Boeing Basisschool vraagt ouders geld voor extra leerkracht TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. -NDAG 12 JULI 1999 tra NNENLAND OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42050 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Economie Leiden Anticonceptiepil zou bij vrouwen onder 25 kans op trombose vergroten Horeca mag 7 asielzoekers werven Historicus en leraar Hans Ulrich over het lot van de mensheid Cultuur en Kunst \Nog geen abonnee Werfpop als alternatief voor De Efteling FRED SEGAAR Armstrong begint mor- „de gele trui aan de eer- rgetappe van de Tour de e, de rit van Le Grand id naar Sestrières. De krijgen daarin vier or de kiezen: de col du iphe, de col du Gali- col du Montgenèvre jeklimming naar het se wintersportoord Se- Vandaag is de eerste ee rustdagen, ong heroverde het lei- cot gistermiddag op rsipuu. De Amerikaan sterkste in een tijdrit lim 56 kilometer rond 'weede werd Alex Zülle econden. Abraham cwam ten val in de race e klok, maar realiseer- nog een vierde tijd. bby Julich, vorig jaar n het eindklassement, en val. Met de Ameri- >p het echter een stuk raf. De landgenoot van ong kneusde bij die val ben dusdanig dat hij de loest staken. In het al- klassement staat de ïan Christophe Mo erde in de tijdrit, twee- .20 minuten. Olano is jp 2.33 minuten. LE TOUR Oud-Girowinnaar Pavel Ton- kov verloor 4 minuten en 42 seconden en staat in het alge meen klassement nu dertien de op ruim vijf minuten. Mi chael Boogerd moest tijdens de 'chrono' zelfs bijna negen minuten toegeven op Arm strong en is in de rangschik king pas terug te vinden op een troosteloze 97ste stek. Beste Nederlander is Erik Dekker op de twintigste plaats. Pagina 17: Armstrong is de te kloppen man Pagina 19: Boogerd gaat in praatjes geloven I ifc? I! HET WOORD IS AAN Jós Vandeloo Er is maar heel weinig ver schil tussen een stokpaardje en een nachtmerrie. Drie Minervanen halen herinneringen op aan de lunchtafel op het Rapenburg. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Een weerzien met jaargenoten, oude be kenden en hun vroegere studentenstad. De officiële opening van het 37ste Lus trum van de 185-jarige studentenvereni ging Minerva stond zaterdag bijna ge heel in het teken van de reünisten. Ze kwamen naar Leiden met 'grofweg en kele duizenden'. „Nee hoeveel precies weten we niet", aldus Wendela Hub- recht van de organisatie. Zoals dat hoort bij een reünie werden vooral herinneringen opgehaald door de Minervanen (afgestudeerd of niet, Mi- nervaan blijf je voor het leven) die zich op uitnodiging van het huidige bestuur een weekeinde in de watten lieten leg gen. Dat gebeurt overigens elke vijf jaar opnieuw, steeds met dezelfde festivitei ten. Minerva houdt van tradities. Het weekeinde is de reünisten prima bevallen, heeft Hubrecht gemerkt. Vrij dag konden ze golfen. Zaterdag was er een broodmaaltijd op het Rapenburg en daarna de intocht in de stad. De stoet trok onder meer door de Breestraat. Dat lukt verder alleen eigenlijk nog de 3 Oc tober Vereeniging. „Het liep deze keer gelukkig allemaal goed", aldus Hub recht. „Vijf jaar geleden waren er wat problemen. Mensen van de verschillen de lichtingen liepen toen door elkaar en het opstellen in het Van der Werf-park ging ook niet vlekkeloos." Aan het eind van de middag woonden de reünisten de officiële opening in de Pieterskerk bij. 's Avonds waren ze uit genodigd voor een voorstelling van Lus trum-musical 'Lijn 1'. Daarna was er feest. Het 37ste Lustrum van Minerva valt samen met de Lakenfeesten en duurt even lang: tot en met komend weekeinde. Economie6,7 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips8 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 21 Toerisme16 Uitgaan22 ENDSVEEN/OEGSTGEEST ibelbedrijf Babystunter ifarendsveen heeft zich gemaakt aan discrimi- idat het bedrijf weiger- lels af te leveren op het genkampje in de :stse wijk Haaswijk. Dat de Commissie Gelijke ling naar aanleiding klacht van een samen- paar uit het woonwa- ïl wilde in maart 1998 aanschaffen bij Baby- Ze gaven hun adres alles leek in orde, tot- frouw vertelde dat het onwagenkamp betrof. J. Goldschmidt van de ie deelde de verkoper ;e dat Babystunter de niet thuis kon afleve- at het bedrijf op geen voonwagenkamp be- nwille van veiligheids- ngen, zo werd gemeld, drijf bood aan de goe- f te leveren bij een es dat niet op een jenkamp ligt, of de gratis in elkaar te zet- na het stel de meubels len ophalen bij de win- iaar vond beide alter- onacceptabel en stap- iet Meldpunt Discrimi- iden. Dat diende ver leen klacht in bij de iie Gelijke Behande- Babystunter was van- niemand bereikbaar nentaar. 1: 'Veiligheidsrisico is ;etoond' ter Peper wil dering over provincie Studentenprotest breidt zich verder uit TEHERAN AFP-Rtr-ANP Tientallen studenten in Iran zijn gisteren bij gewelddadigheden met veiligheidstroepen gewond geraakt. De schermutselingen deden zich voor in de stad Tebriz, in het noordwesten van Iran. Vandaag werden bij de universtiteit van Teheran schoten gehoord. loam moet terecht staan voor een gees telijke rechtbank, zo meldde het officiële Iraanse persbureau IRNA vandaag. De rechtbank wordt gedomineerd door conservatieven. Het beknotten van de persvrijheid door het conservatieve Iraanse parlement betekende afgelopen donderdag het begin van de studenten protesten. Een speciaal gerechtshof be sloot toen om de hervormingsgezinde krant Salaam te verbieden. Bij een demonstratie op de universiteits campus van Tebriz zouden volgens de gematigde krant Ayra 'tien tot rijfden studenten' gewond zijn geraakt. Na af loop van de manifestaüe vernielden de studenten ramen van openbare gebou wen en banken. De politie joeg de de monstranten uiteen. De uitgever van de liberale krant Sa- De protesten breidden zich in het weekeinde uit. De studenten hekelden niet alleen de beteugeling van de pers vrijheid, maar uitten eveneens hun woe de over het gewelddadig politie-ingrij- pen üjdens een demonstratie waardoor in de nacht van donderdag op vrijdag minstens rijf studenten om het leven kwamen. De Nationale Veiligheidsraad spreekt nog steeds tegen dat er doden zijn gevallen. Voor de gesloten poorten van de uni versiteit van Teheran riepen gisteren zo'n 12.000 studenten leuzen tegen con servatieve politici, onder wie de leider van de rechterlijke macht, ayatollah Jas- di, en telerisiedirecteur Laridsjani. De betogers, van wie velen gemaskerd wa ren, riepen leuzen als „Ik ga de moorde naars van mijn broer vermoorden". Tegen de achtergrond van de groeien de onrust riep de Nationale Veiligheids raad gisteren op tot kalmte. Ook ver bood het machtigste Iraanse college vriendelijk doch dringend verdere de monstraties. President Khatami, bij de studenten zeer populair, veroordeelde het ingrijpen van de politie en ontsloeg een aantal hoge politiefunctionarissen. Hij zei echter ook dat nieuwe ongere geldheden zijn programma van demo cratische veranderingen, gesteund door de studenten, in gevaar kunnen bren gen. ORAHOVAC ANP-AFP-DPA Een kleine Russische voorhoe de is gisteren gearriveerd in de plaats Malisevo in de Duits-Ne derlandse sector in Kosovo. Malisevo ligt op 15 kilometer van Orahovac, waar de Neder landse Gele Rijders zijn gele gerd. De strijd om het zeggen schap over het gebied is nog niet beslist. Duizenden Albanezen be toogden gisteren in Orahovac opnieuw tegen de komst van Russen. Probleem voor de over dracht van het gebied aan de Russen is dat die niet willen meewerken met het Joegosla- rië-Tribunaal en dat zij geen vermeende Servische oorlogs misdadigers willen arresteren. In een NAVO-plan dat vrijdag aan Moskou is gepresenteerd, staat dat de Nederlanders ge woon in Orahovac kunnen blij ven, iets waarvoor de Albane zen al dagen demonstreren. Maar Moskou betoogt dat er ook 2000 Serven wonen. Servische leiders in Kosovo schortten gisteren hun samen werking met KFOR en interna tionale civiele organisaties in de provincie op zolang die 'lijd zaam toezien op etnische zui vering door het Kosovo Bevrij dingsleger U^K en Albanese terroristen'. Er zijn intussen steeds meer aanwijzingen dat Belgrado na de strijd om Bosnië en Kosovo die om Montenegro wil aan gaan. Volgens Montenegro stuurt president Milosevic van Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) namelijk aan op ge welddadige onderdrukking van de pro-westerse deelrepubliek Montenegro. Volgens de Britse krant Independent on Sunday bouwt hij een gewapende poli tiemacht op die als rijfde co lonne binnen Montenegro moet dienen. Montenegro houdt nog dit jaar een referen dum over lossere banden met Servië. 'Net cd sof er een vliegtuig explodeerde AMSTERDAM RICHARD MOOYMAN/GPD Omwonenden van Schiphol maken zich zorgen over hun veiligheid na twee incidenten met vliegtuigen in de omge ving van de luchthaven. De Werkgroep Vliegverkeer Bijl mermeer en het Platform Leefmilieu Regio Schiphol gaan de veiligheidsrisico's van het vliegverkeer opnieuw aan kaarten bij de Rijksluchtvaart dienst. Tientallen bewoners van de Bijlmermeer belden zaterdag avond verontrust de politie en Schiphol nadat ze diverse knallen hadden gehoord af komstig van een Boeing 747 van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda. Volgens secretaris L. Wesse- ling van de Werkgroep Vlieg verkeer Bijlmermeer tonen dergelijke incidenten aan dat de veiligheid van omwonen den met het toenemende vliegverkeer in het geding is. „Het leek net alsof het vlieg tuig explodeerde. Sommige mensen zijn behoorlijk ge schrokken". Vorige week maakte een toestel van Sabe na bij Amsterdam een duik vlucht na een vermoedelijk valse melding door een boordcomputer van een bij- na-botsing. De jumbo van Garuda ver keerde niet in een noodsitua tie, aldus Luchtverkeersleiding Nederland. Volgens woord voerster M. Wenting steeg het toestel zaterdagavond om 19.40 uur op van de Buiten- veldertbaan met de bestem ming Jakarta. De piloot con stateerde kort na de start een probleem met een van de vier motoren en zette hij boven Midden-Nederland koers naar het noorden. Het toestel is in een zeer ruime bocht via Friesland, de Waddenzee en de Noordzee teruggevlogen, aldus Wenting. Boven zee is volgens Wen ting op ruim rijf kilometer hoogte kerosine geloosd om het landingsgewicht te ver minderen. De gezagvoerder zette het toestel even na 21.00 uur zonder verdere proble men aan de grond op de Kaagbaan. Op Schiphol ston den de hulpdiensten klaar vol gens het draaiboek voor de lichtste vorm van alarm. Het vliegtuig heeft geen extra rondjes boven bebouwd ge bied gevlogen, aldus Wenting. Volgens Garuda was er geen sprake van een brand in de motor, maar van een tech nisch probleem dat gepaard gaat met luide knallen. Het toestel zou vanavond met een geleende KLM-motor alsnog naar Indonesië vertrekken. Ook bij de luchthaven Maastricht/Aachen bij Beek deed zich zaterdag een inci dent voor. Een 25 jaar oude Boeing 707 van Royal Jordani an Airlines kreeg een brand melding in een van de moto ren. Nadat het toestel boven de Ardennen tien ton kerosine had geloosd, maakte het een noodlanding. Peper (Binnenlandse :eft de provincie Zuid- om opheldering ge- 'er de risicovolle inves- het handelshuis Cete- Holland dreigt voor *en gulden het schip n, nu het handelshuis betaling heeft aange- I «ordvoerder van de mi- gt nog geen oordeel te tspreken over de wijze Zuid-Holland de kas ..Maar er is voor de alle reden om te bekij- ïr precies aan de hand 1 de zegsman. I S: 'Ceteco-lening was BOKHOVEN ANP wachten op de budgetten waar mee het Rijk klassenverkleining mogelijk wil maken. „Dat kan nog een paar jaar duren. Dan financieren we het zolang maar zelf." De kosten komen niet volledig voor rekening van de ouders. De school wil ook haar spaargeld aanspreken. Het SP-Tweede-Kamerlid Van Bommel wil van staatssecretaris Adelmund van onderwijs weten of het wel is toegestaan geld te vragen om klassenverkleining mogelijk te maken. Het bestuur van de rooms-ka- tholieke basisschool Antonius Abt in Bokhoven heeft de ou ders van de scholieren gevraagd om geld te storten voor een ex tra leerkracht. Het bestuur hoopt daardoor de klassen in de bovenbouw te kunnen ver kleinen. De hoogste twee klas sen van de school telden het af gelopen schooljaar 37 leerlin gen. Het schoolbestuur wil niet KATUK/NOORDWUK/WASSENAAR Tijdens het eerste warme weekeinde van het jaar is de Noordzeekust overspoeld met strandlief- hebbers. Katwijk, Noordwijk en Wassenaar kre gen op beide dagen vele tienduizenden bezoe kers te verwerken. Tot ongevallen of andere nare incidenten heeft de drukte niet geleid. De politie hoefde alleen uit te rukken om in Katwijk par keerbonnen (vijftien stuks) uit te schrijven. Opvallend was in het weekeinde wel het aantal kinderen dat tijdelijk zoekraakte op het strand. De Katwijkse Reddings Brigade (KRB) kreeg der tig meldingen binnen. „Dat is extreem veel", zegt Jaap Brinksma van de KRB van de strandpost Noorderstrand De kinderen werden overigens weer allen bij hun ouders afgeleverd. De KRB rukte afgelopen weekeinde rijf keer uit om vermiste kinderen in zee te zoeken, waarvan vier keer op de zaterdag. Brinksma: „Vier keer op één dag is uniek, zolang ik bij de brigade zit, heb ik dat nog niet meegemaakt. Normaal gesproken rukken we gemiddeld één keer per jaar uit voor een zoektocht over water. Maar als ouders bij ons komen met de mededeling 'ik heb mijn kind het laatst in zee gezien', dan kunnen wij geen enkel risico nemen en zoeken dan met boten de kust strook af." De reddingsbrigade gebruikt daarbij een ket ting om te kunnen vaststellen of een kind naar de zeebodem is gezonken. Daarbij worden alle be schikbare boten ingezet, die naast elkaar - zoek slag, heet dat in vaktermen - de bodem afzoeken. In de meeste gevallen speelden de vermiste kin deren nietsvermoedend in de duinen, terwijl de ouders en KRB aan hun zoektocht bezig waren. i Postcode: •Tel: - Plaats: - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn aboni lD Per maand Per kwartaal Óaüromnllsch Cf. 96.90' i i automatisch (1.33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giro: - Handtekening: 1 Bij machtiging tot automatische betaling 1krijgt u een 1/5 staatslot mei jackpot cadeau. Leidsch ;0> Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ,'lop. zonder postzegel. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 Topdrukte bij de Uitwatering in Katwijk. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1