vakantie in de middeleeuwen Reuzenstrop met reuzenachtbaan Toerisme Boekje met veerpontjes •V, *3 Postzegels REDACTIE. ROB VAN DEN foto job de krui ff Het strand ligt op tien minuten lopen van de middeleeuwse stadsmuur. Totaal verlaten steegjes kruisen bomvolle toeristenstraten. Rhodos - en vooral Rhodos-stad - biedt zijn gasten alle soorten van vermaak. Toegegeven, er zijn in de wereld steden te vinden waar meer te zien is. En er bestaan ook best mooiere eilanden. Maar als het om de tegenwoordig zo populaire combinatie 'kust-en-cultuur' gaat... JOB DE KRUIFF Het waren de Johannieters, hospitaalrid ders, die van Rhodos in de veertiende eeuw een machtige stad maakten. Daarna waren de Turken eeuwenlang de baas op het ei land. Maar ook de Italianen die er in 1912 binnenvielen, lieten hun sporen na. Mus solini beschouwde Rhodos als zijn buiten verblijf. Aanleiding wellicht om tussen de beide wereldoorlogen, een groot deel van de belangrijkste monumenten met een Ita liaans sausje te restaureren. In diezelfde periode kwam ook de toeristenstroom op gang. Vandaag de dag wordt het eiland over heerst door het vakantievolk. Met name in grote delen van Rhodos-stad wemelt het van de toeristen. Het eiland was al 'hot' toen de rest van Griekenland nog ontdekt moest worden. In de haven liggen meer cruise- en excursieschepen dan vissers bootjes en tussen het vliegveld en Rhodos- -stad staat een rij pompeuze hotels die in Spanje niet zou misstaan. Geschat wordt dat tweederde van de ongeveer honderd duizend eilandbewoners leeft van het toe risme. Sinds enkele jaren proflileert het eiland zich ook als winterbestemming. Hotels die voorheen vijf maanden leeg stonden, blij ven nu het hele jaar open en hetzelfde geldt voor restaurants, winkels, fietsverhuurbe drijven (er werden zojuist tien nieuwe mountainbike-routes in gebruik genomen) en het dit voorjaar geopende Playboy casi no, waar bunny's de drankjes verzorgen. 'Griekenland komt uit zijn winterslaap', zegt Peter Legro, president-directeur van Transavia, dat ook 's winters een lijndienst op het eiland onderhoudt. De beste reden om Rhodos in de winter te bezoeken - ai zal niet iedereen dat hardop zeggen - is de drukte in het zomerseizoen. Een miljoen vakantiegangers doen Rhodos per jaar aan en ze komen uit heel Europa, inclusief Griekenland en Israël. Het aandeel van Nfederland in dit bonte gezelschap is vrij gering. Tegen een vestiging van Friet van Piet zul je daarom niet vlug aanlopen en de kans dat je in de overvolle, in winkel centra veranderde eeuwenoude steegjes te gen je buren opbotst is eveneens te ver waarlozen. Maar buiten de hoofdstad is voldoende rust te vinden. Niet in de vlindervallei na tuurlijk, waar de bussen af en aan rijden omdat het er zo mooi wandelen is. Maar wel in de bergachtige binnenlanden, de kleinere dorpjes op het eiland en aan de oostkust. Die is anders dan het kilometers lange kiezelstrand bij Rhodos-stad, vrij rotsachtig. Je vindt er met een beetje goeie wil, nog ldeine en niet al te druk bezochte baaitjes. De boten die dagelijks de haven van Rho dos-stad verlaten, doen dat niet voor niets. Vooral het naburige eilandje Simi, pal voor de Turkse kust, is een dagtrip waard. Het is - anders dan Rhodos - totaal onbegroeid, maar het is vooral lekker klein en de be bouwing is in stijl. Het enkele huis waar mee het tegen een berg gebouwde hoofd stadje Simi langzaamaan wordt uitgebreid, doet net zo Turks aan als wat er al staat. Meer dan twee verdiepingen mag men er trouwens niet eens bouwen. Wie echt van rust houdt, zou Simi misschien zelfs als verblijfplaats moeten nemen. Huur een ka mer in een van de kleine pensionnetjes aan de haven en zie hoe 's avonds de (sponzen- vissers terugkeren. Of zwaai de volle excu- riseboten naar Rhodos uit. Of steek zelf vanuit Simi een dagje over naar Rhodos. Bezienswaardigheden voldoende daar. Zo als de Tempel van Apollo, een of ander oud stadion en het gezellige nieuw gedeelte van de stad. Maar de belangrijkste attracties van Rhodos-stad zijn te vinden binnen de compleet bewaard gebleven middeleeuwse stadsmuren. Daar staan het Grootmeester paleis alsmede diverse musea. Ook biedt elk straatje een mengsel van eeuwenoude bouwstijlen. Hoogtepunt is de Hippoton, een kaarsrechte hellende straat uit de tijd dat Rhodos door de Johannieterorde werd geregeerd. Er lijkt in eeuwen niets veran derd. Sobere stenen gevels zijn slechts ver sierd met hier en daar wat beeldhouwwerk of wapenschilden, geen van de huizen is in restaurant of souvenirshop omgetoverd. Slechts één venster kreeg een moderne functie; er kan worden gepind. Er is een wijk waar de toeristen-invasie nog geen gevolgen heeft gehad: de Turkse. Je kunt er in betrekkelijke rust en eenzaam heid uren slenteren. Als er'al lawaai is, dan is het tenminste Grieks lawaai. Jankende zwerfkatten, jongens die hun scooters tes ten, een enkele vrouw die haar melancho lieke gezang alleen onderbreekt voor een al net zo Griekse scheldpartij. Gevels zijn er in alle kleuren, boven de straat hangen bogen en houten erkers, waardoor de steegjes nog nauwer lijken dan ze zijn. Sommige lopen dood tegen de stadsmuur, meestal leiden ze naar prachtige pleintjes met een plataan, een moskee en een terras. En dan staat ook nog ergens een badhuis en barst het er van de resten van byzantijnse kerken, die met EU-geld verder worden uitgegraven en ge restaureerd. Alleen al de straatnamen maken een wan deling hier tot een ontdekkingstocht. En wat wel makkelijk is: hoe bekender de naam, hoe drukker de straat. De Timo- creontos is een schilderachtig labyrint, waarin - lijkt het wel - niemand zich waagt. In de Herodotus en de Sofokles vind je al wat winkeltjes en toeristen, maar wie de Pythagoras inslaat, eindigt onherroepelijk op de drukste winkelstraat van Rhodos- stad: de Socrates. FEITEN CIJFERS Rhodos is het meest oostelijke eiland van Grie kenland. Het is ongeveer 80 kilometer lang, 35 kilometer bjreed en het heeft circa 100.000 in woners^ Bijna de helft daarvan leeft in Rhodos- stad. Hoogste punt is de Atabyrios (1215 me ter). Rhodos heeft een mild klimaat. In de zo mer zorgt een koel zeebriesje vaak voor ver frissing; de winter is over het algemeen zacht. Beste reistijd: voorjaar en herfst. In het hoog seizoen is het er druk. Transavia onderhoudt sinds twee jaar een non-stop lijndienst op Rhodos (in combinatie met Kreta). Deze vluchten zijn op donderdag en zondag en duren bijna vier uur. Een re tourticket is er vanaf 599 gulden (in combina tie met een hotelarrangement bij een tourope rator dikwijls nog goedkoper) en in de zomer zijn er ook vluchten vanuit Groningen, Maas tricht en Rotterdam. Op Rhodos (waar het een uur later is dan bij ons) zorgt een redelijk goed functionerend busnet voor het openbaar ver voer; wie liever zelf achter het stuur zit, kan een brommer, scooter of auto huren. Hou re kening niet het nogal 'afwijkende' verkeersge drag van de Grieken. Bij problemen kan er contact worden opgenomen met de 'Toeris- tenpolitie' op het museumplein in Rhodos- stad, telefoon 27423. De Griekse valuta is de drachme (circa 0,7 cent). Er kan in Rhodos gepind worden, maar nog lang niet overal. Banken zijn over het al gemeen geopend van 8 tot 14 uur. Aanbevolen reisgids: 'Rhodos' door Eric Strijbos (Domini- cus-serie), uitgeverij Gottmer, prijs 27,90 gul den. Voor informatie over Rhodos: Grieks verkeers bureau Amsterdam, tel. 020-6254212/6248786. In het begin van de jaren tach tig leek het er nog op dat het fe nomeen 'veerpont' geheel en al uit Nederland zou verdwijnen. Er waren er in die tijd nog maar veertig over. De actie van Meta de Visser evenwel, die er in 1982 in slaagde het reeds lang opgedoekte 'Slikkerveertje' bij Rotterdam opnieuw in de vaart te brengen, bleek de opmaat voor een opmerkelijke revival. Haar succes immers, vormde aanleiding tot oprichting van de 'Vereniging Vrienden van de Voetveren' (met nu zo'n 2000 leden) en die zorgde er op haar beurt weer voor dat er overal in Nederland opnieuw pontjes zijn gaan varen. Ze staan alle vermeld in 'Over zetveren', een door de club uit gegeven boekje, dat onlangs zijn derde druk beleefde. Niet alleen wordt - ondersteund door een aantal plattegrondjes - vermeld tussen welke plaat sen in Nederland, België, Het pontje dat tussen Blokzijl en Jonen vaart, foto vereniging vrienden van de voetveren frangis de vries Luxemburg en het Neder lands/Duitse grensgebied een veer pendelt, maar ook is aan gegeven met welk type schip de dienst wordt onderhouden, wanneer het vaart (sommige pontjes doen dat alleen in de zomermaanden) en op welk te lefoonnummer verdere infor matie kan worden ingewonnen. Het boekje kost 19,50 gulden en is - in tegenstelling tot vroeger - in de boekhandel verkrijg baar. Verdere informatie: Leny Schuitemaker, Binnenkadijk 231, 1018 ZG Amsterdam, tele foon (020).622.49.64. De Batflyer, een roetsjbaan die al in 1998 in het Wasse- naarse recreatiepark Duinrell zou verrijzen, is dermate on veilig gebleken dat de inge bruikneming voorlopig is uit gesteld. Dat betekent een mil- joenenstrop voor zowel het attractiepark als voor het Ne derlands bedrijf, dat de at tractie heeft gebouwd. 'Het bedrijf, waarvan ik de naam liever niet wil noemen, is in een faillissement beland', zegt woordvoerder Peter Wijnen van Duinrell. Het idee voor de Batflyer, een reuzenachtbaan met een hoogte van 38 meter en voor zien van tweepersoons bakjes in de vorm van een vleermuis, werd twee jaar geleden gebo ren. In overleg met de directie van Duinrell en het Neder landse bedrijf dat zich had ge specialiseerd in het bouwen van dergelijke reusachtige at tracties, werd besloten dit evenement aan de rand van het duingebied bij de rodel baan te plaatsen. 'Al vorig jaar werd duidelijk dat de Batflyer niet aan de veiligheidseisen voldeed. Het ene moment vlogen de hangbakjes te snel, terwijl ze op andere punten van de baan volkomen stil bleven staan. Zowel de Duin- relldirectie als medewerkers van de TÜV (Duits veilig heidsinstituut) en van de In ternational Association of Amusementparks and Attrac tions (Iaapa) vonden het niet verantwoord de baan in ge bruik te nemen", aldus Wij nen, die daaraan toevoegt dat alle attracties in Duinrell aan de zwaarste veiligheidsnor men voldoen. Komend najaar wordt be sloten wat er met de attractie ,V"y' .,u - Wild spieden De Stichting Natuurcentrum Veluwe is weer gestart metwilifj^ tochten in Ede. Tot eind oktober leiden gidsen een paar|< -.week (in het hoog- en bronstseizoen bijna dagelijks) avondes tv naar een wildkansel in het natuurgebied De Hindenkamp. ft meter hoge observatiepost is volledig vernieuwd en toegang maakt voor rolstoelen. Vanuit de hut kunnen vijftig bezoek >ns dichtbij de edelherten, reeën en wilde zwijnen bespieden,s jy de voederplaats komen. Ook de vos, havik en buizerd laten a regelmatig zien. Deelneming kost tien gulden, kinderen 7,5 den. Informatie en reserveren bij de VW Ede, telefoon (0318).61.44.44. Tijdmachine In het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem speelt met 31 oktober een tijdmachine uit het jaar 2098 een c in 'Het Brievenmysterie': een nieuwe speurtocht annex tt ling voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. De 'speurtentoonstelln duurt voort op het project 'Brieven aan de Toekomst', dat Ne ders uitnodigde een gewone dag uit hun leven (15 mei schrijven. Het doel was om een nationaal archief tot standfe gen, dat over honderd jaar uitvoerige informatie geeft over hg lijks leven aan het einde van de 20e eeuw. Het projectl 52.000 brieven op. In de speurtentoonstelling is de tijdm ontploft en zijn voorwerpen en brieffragmenten door het v D'e(j verspreid. Kinderen helpen mee te zoeken. Bij elke plek ho opdracht en een kort verhaal dat speciaal voor de expositi; schreven door kinderboekenauteur Tais Teng. Na afloop twee uur durende speurtocht ontvangen de deelnemeitj boek. Informatie: telefoon (026).357.61.11. Monte Rosa-Tour Medio juni is in de schaduw van de Matterhorn de Europ-j opend. Dankzij dit nieuwe onderkomen kunnen bergwandel traject Zermatt - Grachen (onderdeel van de fameuze lai standswandelroute 'Tour Monte Rosa') nu in twee etappesaf en is het niet meer nodig halverwege een steile afdaling Mattertal te maken. De 'Tour Monte Rosa' is een geheel bei zerde, in het Italiaans/Zwitserse grensgebied lopende wan: waarin de 31 km lange Europaweg tussen Grachen en Zem hoogtepunt wordt beschouwd. Lastig was alleen dat wari halverwege naar het Mattertal moesten afdalen. Er was ge nachtings-mogelijkheid.. Met de opening van de op 220ü u'n hoogte gelegen Europahut - met uitzicht op vierduizenden Weisshorn, de Matterhorn en de Zinalrothorn - is dat proble gelost. Reserveringen kunnen worden gedaan bij de be |\0I Marcel Brantschen, telefoon (0041). 27.967.82,11 (0041).27.967.60.74. Overigens hebben de de VW'sJ Fee, Grachen en Zermatt individuele Swiss Tour Monte Ross gementen met hotel- en hutovernachtingen inclusief voer. Verdere informatie: Zwitserland Toerisme, telefoon (02C0.622.20.33 Waterland Joh port Bij de Stichting Partout verschenen onlangs 4 routefol» ivisi< daarin meerdere fiets- en wandeltochten door en langs resfs (nenc lijk Wormerland (Veenweiden), Purmer en Gouwzee (onder- lendi oude vissersplaatsen), Zaanstreek (molens) en nog een li Gouwzee (dijken). Naast een beschrijving van het trajectw lelm ken de brochures ook informatie over onder meer fietsverhn ijdra sea, horecagelegenheden en het landschap dat wordt doo oes De folders kosten 3,50 gulden per stuk en zijn verkrijgbaar lide VW's in het betreffende gebied. t Informatie: Zaanse VW in Zaandam, telefoon (075).616.22.21'UI )NNj krej Kaasmarkten te Net als in een groot aantal andere steden en dorpen in Na tge worden deze zomer ook in Edam weer kaasmarkten gehoud rees jaar zijn het er zeven die alle op een woensdag (in juli en ais erjy| plaatsvinden. Op 7 augustus is er tevens een avondmarktn derie. Veel oude gebouwen in het historische IJsselmeerstai den dan in floodlight gezet. Informatie: VW Edam, telefoon (0299).315.125. M Die kaarten zijn het probleem niet. Die kun je pen. Of je nu in down town Boerenkol (Zeeuwst ren) bent of in de buitenwijken van Glennallen ka). Maar dan moet je nog op zoek naar postzeff Er zijn winkeltjes waar je ze meteen bij de ansicli kunt kopen. En ik heb het in een hotel in Ho Chii s d( stad ooit meegemaakt, dat ze begeleid door een lijk briefje van de directie als welkom op m 'n na' kastje lagen. Service to our dear guests. Dat onbehouwen gevoel van opluchting waarmt j^t velletje toen in mijn portefeuille stopte. Het sta" nog zeer bij. Want postzegels... Probeer er op reis door den vreemde maar eensai sker komen. Er zijn landen waar ze slechts in niet te postkantoren kunnen worden gekocht AmerikaJ -j{ staan ook van die automaten waar je bijvoorbeel pond in moet gooien en waarvoor je dan 2 z< pence krijgt alsmede 2 voor jou waardeloze 10 en 4 nog waardelozere van 5 (Ierland); en da" ook nog streken waar je kunt zoeken tot je een o" weegt, omdat je niet weetali zegel in het Chinees is Clni Vroeger had je van die brim waarop al een postzegelsW'l drukt. Is het teveel gevraag^ Vj zelfde kunstje uit te halen sichtkaarten? En dan all over the world fffdve ders n.Z< npi: >rld-(

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16