'Zen is tweeduizend jaar oud postmodernisme 'Ik zal de humor, warmte en oliebollen missen Predikant uit ambt ge Muskens is weer thi Kerk Samenleving 6 0 30 MAANDAG 12 JULI 1999 979 VANDAAG De heilige Camillus de Leilis is de patroon van de ziekenzorg. Hij leefde in de zestiende eeuw in Italië, waar hij aanvankelijk bij de Venetiaanse marine streed tegen de Turken. Een beenwond noopte hem zijn militaire carrière vaarwel te zeggen. Maar de beslissing als kloosterling in te treden bij de blootsvoets lopende Capucijnenorde was, ook vanwege zijn oorlogs wond, geen succes. Na een verblijf in een hospitaal in Rome besloot de inmiddels tot priester gevrijde Camillus zelf een orde op te richten (Camillianen) waarvan de leden in zie kenhuizen of militaire veldhospitalen werkten. Vandaag de dag zijn er nog steeds honderden tehuizen en medische posten van deze charitatieve priesterorde.Twaalf juli is ook de feestdag van de heiligen Nabor en Felix, naar verluidt twee grote, sterke zwarte Afrikanen die omstreeks 300 na Christus een bevel van Keizer Diocletanus om het christen dom af te zweren, in de wind sloegen. Ze moesten het beko pen met de dood. Ambitieuze bisschoppen gehekeld rome De voorzitter van de rooms-katholieke Congregatie voor de Geloofsleer, de Duitse kardinaal Joseph Ratzinger, vindt dat bisschoppen tot hun aftreden als zij 75 jaar worden, in beginsel in hun eigen bisdom moeten blijven. In een interview met het katholieke maandblad Trenta Giorni haalt hij uit naar het jagen op een carrière binnen de kerk. „In de kerk zou geen enkele vorm van carrièrisme mogen bestaan", zegt de kardinaal. Hij meent dat een bisschop „behalve in uitzonderlijke gevallen" al tijd in hetzelfde bisdom moet blijven. Tot de uitzonderingen re kent Ratzinger de overplaatsing naar een groot bisdom, waar een zekere ervaring noodzakelijk is. IKV wil dialoog met dissidente Syriërs den haag Het IKV wil een dialoog met 'dissidente' groeperin gen in Syrië. Daartoe heeft secretaris Mient Jan Faber met de coördinator van het project Euro-Arabische Dialoog een vijf daags bezoek gebracht aan het land in het Midden-Oosten. Er is in Syrië grote belangstelling voor een dialoog met Europa, zei Faber na terugkeer. Maar er heerst ook angst voor de risico's die aan contacten met het Westen zijn verbonden. „In Syrië is een minderheid aan de macht, die steunt op een enorme geheime politie die alles controleert." De kerken in Syrië zoeken, tot ver bazing van Faber, nauw contact met de regering om zo een ze kere vrijheid voor eigen activiteiten te verlaijgen. De hervormde predikant W. Moonen uit Heusden is uit het ambt gezet. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan het schenden van vertrouwen in pastorale relaties. Volgens de regionale commissie van toe zicht kon de 50-jarige predi kant daarom niet langer in zijn functie worden gehand haafd. Moonen verliest ook de bevoegdheid om h«r verder uit te oefenen, over grenzen heengeg m een pastor nooit ma| schrijden, zegt secre a Compagner van de Pn le kprlcvpraarlprino' kerkvergadering, heeft Moonen het hein geschonden en w enkele ongeregeldhed treffende fiscale zaken de eerste beschuldigii de zwaarste.' hilversum anp Bisschop Muskens van Breda, die na twee herseninfarcten in het ziekenhuis was opgeno men, is afgelopen donderdag thuis gekomen. Dat bleek gis teravond uit het RKK/KRO-tv- programma Kruispunt, de zendtijd van de bisschoppen. ,,lk voel me elke dag beter", zei de 63-jarige bisschop, die op 14 juni in het ziekenhuis De Ba ronie werd opgemomen. „Ik heb veel hoop voor de toe komst dat ik weer helemaal mijn energie terugkrijg en dat ik alle mankementen kwijt zal ra ken." Muskens heeft nog veel last van zijn linkerhand, maar hij is „blij dat het nog zo is afgelo pen". Hij verwees naar de Ame rikaanse president Roosevelt „die vanuit de rolstoel de Twee de Wereldoorlog heeft gewon nen. Met een mankement kan men nog veel doen." Komende woensdag vertrekt hij voor na dere revalidatie naar een speci- jan alistische instelling in gen. De verwachting over twee maanden beginnen met werken. Muskens werd eerst i n vervolgens in juni door seninfarct getroffen, instantie werd hierdldei functioneren van zijn hand en -arm beïnvloei volg van de tweede in! hij korte tijd problen zijn geheugen en com alsmede met een bt laatste problemen voorbijgaande aard. Muskens, die in schop Ernst opvolgde, kend door zijn onvers inzet voor de gemargi den in Nederland. Mei roep op de leer van de Katholieke Kerk zei hij arme in tijden van brood mag stelen. Na sprek in het Torentje enkele jaren geleden Kok, die eerst niets tiek wilde weten, de „een bondgenoot L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531592' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301: 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag v 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging! het automatisch afschrijven v: abonnements- geld, ontvangen I betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per postft worden verzonden geldt een toes'.—-* aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS5 Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een sa» van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besef informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectW ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. WEEROVERZICHT BUITENLAND CPl409157WEG000wee 12/07 505_Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het zuiden meest droog en flink wat zon, in de noordelijke helft meer wolken van tijd tot tijd regen. Maxima uiteenlopend van 15 in het noorden tot 28 graden in het zuiden. Zweden: Perioden met zon en alleen in het noorden af en toe een bui. Maxima van 20 graden in het noorden tot 30 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Flinke perioden met zon, maar vooral morgen ook stapelwolken en dan kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 25 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnig en droog, morgen in Ier land en Schotland meer wolken en wat regen. Maxima van 16 graden in Schotland tot 25 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon, maar ook ge regeld stapelwolken en vooral morgen kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden en vooral in de oostelijke departementen kans op een regen-of onmweers- bui. Maxima rond 26 graden, langs Het Kanaal een stuk fris ser. Portugal: Perioden met zon, maar vooral langs de kust ook wolkenvelden. Hier en daar enkele onweersbui en. Vandaag in het noorden mo gelijk met flink wat neerslag. Maximumtemperatuur dalend naar 30 graden in het binnen land, langs de kust 23 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meets plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Perioden met zon, maar ook wol kenvelden en vooral in het noor den kans op enkele regen- of on weersbuien, soms met flink wat neerslag. Maxima uiteenlopend van 22 graden langs de golf van Biskaje, tot 30 graden in het bin nenland, morgen in het zuiden weer tot 35 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral aan de noordzijde van de eilanden eerst nog wolkenvelden, maar waar schijnlijk wel droog. Middagtem peratuur omstreeks 28 graden. Marokko: Westkust: naast zon plaatselijk ook wolkenvelden en nog een kleine kans op een regen- of on weersbui. Maxima uiteenlopend van 25 graden aan de kust in be wolking, tot 43 in het binnen land. Tunesië: Zonnig en droog. Morgen meer wolken en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma uiteenoplopend van 36 gra den aan zee tot 45 in het bin nenland. Zuid-Frankrijk: 'S Ochtends steeds wat zon, ver der flink wat stapelwolken en ge regeld enkele regen- of onweers buien. Maxima tussen 27 en 32 graden, morgen overal iets koe ler. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en waarschijnlijk de hele periode droog. Maxima rond 32 graden. Italië: In de bergen in het noorden ta melijk veel wolken en geregeld enkele regen- of onweersbuien. Elders veel zon en droog. Maxi ma meest tussen 30 en 35 gra den. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima iets onder de 30 graden op Cor sica en net boven de 30 graden op Sardinië. Malta: Zonnig en droog zomerweer bij maxima rond 31 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig, maar in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Maxima aan zee rond de 30 graden, in het bin nenland omstreeks 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog zomerweer bij maxima tussen 30 en 35 graden. Duitsland: In het noorden zonnig en droog. Naar het zuiden toe meer wolken en enkele regen- of onweersbui en. In de loop van de periode overal meer wolken en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima tussen 25 en 28 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele pit tige regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van 25 graden aan de noordzijde van de Alpen, tot 28 graden in het zui den. Oostenrijk: Tamelijk veel bewolking en gere geld regen- of onweersbuien. Ge leidelijk wel meer droge perio den. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Polen: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- of onweersbuien. In Kermispastor Niënhaus verlaat kermis Zenmeester Rients Ritskes mediteert voor de wereldvrede De wereldvrede is een stap dichterbij gekomen. Op con ferentiecentrum De Tiltenberg in Vogelenzang mediteer den vorige week een dertigtal beoefenaren van Zen on der leiding van de Friese meester Rients Ritskes met dit doel voor ogen. Volgens Ritskes breekt uiterlijk 2020 de totale wereldvrede uit. Het stellen van concrete doelen, kenniscumulatie en Internet spelen daarbij een rol. tatie voor managers en het be drijfsleven. Tegenwoordig woont hij in Denemarken. Het was tijdens een medita- tieweek zoals deze, op de Til tenberg tien jaar geleden, dat Ritskes' leraar Enomiya-Lasalle de voorspelling deed van een op handen zijnde wereldvrede. „Hij zei dat er interessante tij den aankwamen. Dat binnen 20, 30 jaar de wereldvrede wel eens kon uitbreken. Dat is bij mij blijven hangen. Over tien, twintig jaar dus. Uiterlijk. En als we met z'n allen 2020 als eind datum nemen voor oorlogen, dan is de kans dat het te realise ren is groot. Why not. Er is al zo vaak voorspeld dat de aarde zal vergaan. Dus ik dacht: laat ik eens het uitbreken van wereld vrede voorspellen." Ritskes geeft toe dat er nog geen tekenen zijn, die er op wij zen dat hij gelijk krijgt. Maar in het wereldomspannende com puternetwerk internet ziet hij een mogelijkheid. „Kennis cu muleert enorm snel. Mijn vrouw werkt aan de universi teit. Als ze 's avonds een vraagje opgooit op het net heeft ze de silvan schoonhoven „Het zou me verbazen als het mediteren hier geen effect zou hebben op de wereldvrede zegt Ritskes. „Aan de andere kant zou het me verbazen als het meetbaar was. Ik vond het leuk om te horen dat het goed gaat in Noord-Ierland. In Afrika schijnt een of andere burger oorlog beëindigd te zijn. En de spanningen tussen India en Pa kistan nemen af. Dat komt alle maal door deze conferentie. Goed, een beetje humor is toe gestaan in zen. En ik zou het vervelend vinden om te horen dat er juist drie oorlogen be gonnen waren in de week dat wij aan het mediteren zijn." Ritskes ontdekte de meditatie op de middelbare school. „Ik kon me slecht concentreren en begon met transcendente me ditatie. Binnen een week had ik resultaat." Jaren later zegde hij zijn baan aan de universiteit op, pakte zijn koffers en ging naar Japan, waar hij zich in zen ver diepte. Terug in Europa wierp hij zich op cursussen zenmedi- Ritskes: 'Uiterlijk in 2020 is er totale wereldvrede.' FOTO DICK HOCEWONINC volgende ochtend een lijst pas klare antwoorden. Papoea's krijgen internetcursussen om contact te hebben met andere kleine culturen. Op die manier kunnen ze van elkaar leren hoe ze hun bedreigde tradities in stand kunnen houden." Op de Tiltenberg heerst stilte. De mediterenden laten zich nauwelijks zien. Alleen het ger atel van werkzaamheden aan de gevel verstoort af en toe de bijna aziatische sfeer. Zoete wierook kringelt omhoog, de kruidenthee staat te trekken. Ritskes vertelt over een CD die hij maakte, helemaal gevuld met stilte. Periodes van digitale stilte omlijst door meditatieve geluiden. Is dat zen? „Zen is een meditatievorm waarbij we proberen te denken wat we willen denken. Als we kunnen denken wat we willen zijn we beter in staat om te doen wat we willen doen. En wie wil dat niet? Wat je doet is je concentreren op het tellen van je ademhaling. Een onmo gelijke zaak, want je merkt dat gedachten je afleiden. Die ge dachten zijn precies waar je mee zit. Door even met die ge dachten te zitten werk je ze uit en dan zit je er niet meer mee. Door zen te beoefenen neemt je concentratie toe. Je word effec tiever en minder gestresst. Ik hoor van mijn klanten dat ze zich beter voelen. Vroeger me diteerde ik in de vakanties nooit. Ik had een volmaakte re latie met mijn vrouw, zonder ergernisjes, behalve op vakan tie. Dus nu mediteer ik op va kantie ook maar. „Zen is tweeduizend jaar oud postmodernisme. De dingen zijn niet wat ze lijken te zijn, en de waarheid is niet te kennen, el zeiden ze toen al. Zen ondogmatisch en verho ini tot het boeddhisme als je| het hindoeïsme: je kan niek beoefenen zonder itf sofie aan te nemen, ook niet zo in de bi sche terminologie van natie, karma en nirvaifcrc mij maar de hemel oj Ja; De zon schijnt, we hebfc e v en een leuk gesprek, jei ontbreekt er niets aan luk." „En ervaringen van natie? Ach, ik zit m maar suf te concenti het tellen van ademha ha. Als ik mediteer he eens een ervaring wa denk: hé, wat is meestal heb ik gewoon om mijn ogen open te Nee, voor mystieke er, moet je niet bij zen kun je beter naar de van transcendente m e want die doen aan hop\ v spectaculairder. Daar wel eens jaloers op, ja." Of het doel van dei wel of niet bereikt woi kes houdt het erop dat mensen wat dan ook ri geestelijke ontwikkeling,m doen, de wereldvrede d n komt. Onrealistisch zijn streven naar vrt „Tegen de managers zencursussen zeg ik moet concrete doelen Hoe concreter, hoe hoe groter de kans van ui- kir utrecht patricia van der zalm Voordat de eucharistieviering bij de botsautootjes op de ker mis in Utrecht begint, wil be stuurslid J. Kabalt van het ker mis- en circuspastoraat even een ding rechtzetten: hulpbis schop J. Niënhaus, die aan stonds de dienst leidt, neemt weliswaar afscheid van 'Utrecht' maar gaat nog niet weg als Nederlandse bisschop. „Daarvoor heeft hij nog teveel taken. En hij hecht eraan dat straks tijdens de dienst de ker misexploitanten hoofdzaak zijn en zijn afscheid van Utrecht bij zaak. Ik wens u veel devotie". Monseigneur J. Niënhaus (69), dertien jaar verbonden aan het kermis- en circuspasto raat, krijgt dan in een aangren zende portocabin zijn mijter opgezet. Hij is gereed voor zijn grand finale, de laatste kermis- mis die hij zal voorgaan. Drie kwartier voor aanvang van de dienst zijn vrijwel alle zeshon derd klapstoelen bezet, groten deels door oudere dames en heren. Het geroezemoes in de botsauto-tent, onder knippe rende oranje, gele en paarse di scolampjes, is constant. Elders op het kermisterrein heerst nog zondagse rust. Bijzondere taferelen, daar in de tent. Bezoekers die te laat komen, wurmen zich in de aan weerszijden geparkeerde bots autootjes. Een oudere heer voelt zich duidelijk ongemakke- Monseigneur Niënhaus in gebed verzonken tijdens de eucharistieviering op de Utrechtse Maliebaankermis. lijk, zo met zijn benen in zijn nek. Maar het alternatief is an derhalf uur staan, terwijl de temperatuur in en buiten de tent snel oploopt. De muzikan ten van fanfarekorps Sint Cae- cilia uit Schalkwijk, oude be kenden op de kermis-mis, stemmen hun instrumenten. De zingende zusters Augusti- nessen nemen linksvoor plaats, tegen een achtergrond van dek zeil met taferelen van clowns en schaars geklede meiden. De 'mannen in rode pakken' roepen links en rechts vragen op. T. Tersteeg uit Utrecht vraagt zich af of die ene een FOTO ANP 'kap Qp zijn kop' heeft. Het zijn de leden van de Sardijnse man- nenzanggroep Tenore Angelo Caria in vol ornaat. Met hun doordringende, ruige stem zin gen zij oude liederen over de liefde voor hun geloof, over de streken die de zee hen levert en over de opbrengst van hun oogst. In Sardinië maakt deze zang deel uit van een eeuwen oude cultuur. Niënhaus leest voor uit Lu cas, het verhaal over de barm hartige Samaritaan, die oog en oor heeft voor de 'mens langs de weg' en zich over hem be kommert terwijl anderen het la ten afweten. ,,Op onze per soonlijke levensweg hebben we vaak het gevoel: wat kan ik er aan doen? Of we hebben teveel haast, of zijn zo opgesloten in onszelf dat we de man langs de weg niet eens opmerken. Er zijn velen die andere mensen niet zien en een spoor van een zaamheid achterlaten." De ker misexploitanten, vertelt hij, heeft hij in de afgelopen dertien jaar ervaren als mensen van de weg. „Met een groot hart, scherpe ogen en naastenlief de". Niënhaus krijgt een korte af scheidsspeech, al houdt hij er niet van in de belangstelling te staan. „Maar u hebt het aan uzelf te danken want u bent een warm en barmhartig mens". Na de mis wordt dat afscheid in de poffertjeskraam nog eens over gedaan. Wat hij het meest van het kermis- en circuspastoraat zal missen? „Het smeuïge, het hartelijke, de warmte en de hu mor". En niet te vergeten de oliebollen, teddybeertjes en an dere geschenken waarmee hij altijd overladen werd. reëen opklaringen =EEE mist zonnig spa. onweer W warmtefront sneeuw koufront safe hagel lagedruk windrichting H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -1000—hecto pascal het noordoosten waarschijnlijk droog en meer zon. Maxima rond 27 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele pit tige regen- of onweersbuien. Maxima rond 27 graden. Hongarije: Tamelijk veel bewolking en enke le stevige regen- of onweersbui en, met vooral in het oosten plaatselijk veel neerslag. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. DINSDAG 13 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.36 Zon onder 21.55 Maan op 05.58 Maan onder22.10 _Waterstand IJmuiden Kat\ Hoog 04.15 16.47 ®8. Laag 12.24 00.00 83 ^-1010—-^

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10