Grootste massagraf ontdekt in Kosovo Spaanse snelwegbendes hebben vrij spel ansen hielden informatie Na de zege in Kosovo volgt de Clinton Doctrine ;se Buitenland Kosovo-Serviërs zijn niet welkom in Servië Barak wil Wye-akkoord in definitieve regeling idBfer besmet bloed achter _JRC ;RDAG 10 JULI 1999 eldt veroordeeld tot hoogste boete ooit jEles Een volksjury in Californië heeft General Motors, fn)Grootste autofabrikant van de Verenigde Staten, veroordeeld leen boete van 10,5 miljard dollar. Dit torenhoge bedrag is rde slachtoffers van een verkeersongeluk in 1994. General ;ors liet meteen weten in beroep te gaan. Nooit eerder heeft 1814 rechtbank tot zo'n hoge boete besloten. De jury van het ,ggerechtshof van Californië oordeelde dat de autofabrikant chadevergoeding moet betalen aan de zes inzittenden van [auto, een Malibu, die bij een ongeluk in 1994 in brand kg De slachtoffers, twee vrouwen en vier kinderen, liepen ytige brandwonden op en werden voor het leven verminkt. —idia trekt op tot grenslijn in Kashmir incim-isLAMABAD» Indiase legereenheden hebben de regio lik in Kashmir heroverd op islamitische militanten die al iden een stuk van het Indiase deel van Kashmir bezet hou- Daarmee rukten zij op tot de zogenoemde 'Lijn van Con- die het Pakistaanse en het Indiase deel scheidt van jnir. Het Indiase leger spreekt van een groot succes en zegt n de hele subsector aan de Lijn van Controle de staan'. Vol- New Delhi was Batalik een van de bolwerken van de vele enjiderden strijders die zich hebben verschanst in een 140 kilo- 3rva :er lang gebied van heuvels en bergen aan de Indiase kant de grens. India zegt nog een of twee dagen nodig te hebben de regio te zuiveren van de laatste 'haarden van verzet'. indvriendelijk racisme op internet Lngton Extremistische groeperingen proberen steeds va- jvia internet met kinderen en pubers in contact te komen, iciaal ontworpen kindvriendelijke sites moeten de jongeren 0[j lenderwijs bekend maken met het racistische gedachten - 1. Het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles houdt die iheten 'hatesites' nauwlettend in de gaten. Zo'n tweedui- 1 internetsites worden momenteel als problematisch be- ipeld. Zij bieden bijvoorbeeld handleidingen voor het ma- van bommen, verspreiden rockmuziek die haat propageert irschaffen een platform aan jongerenclubs die de Ku Mux de hemel inprijzen. kraïne wil Tsjernobyl niet sluiten Oekraïne is nog niet van plan de kerncentrale in Tsjerno- e sluiten. Bij het bezoek van de Duitse bondskanselier roder aan Kiev maakte president Koetsjma deze week duide- lat sluiting alleen aan de orde is als het westen daarvoor de buidel trekt. Kiev wil miljarden guldens zien. De Duitse re- ïg had Kiev ervan willen overtuigen af te zien van de bouw twee nieuwe kerncentrales. Volgens Berlijn is de opwekking energie door middel van gas- en kolencentrales een milieu- ïdelijker alternatief. rdenking loopt uit op nachtmerrie tou» De 55-jarige herdenking van de overwinning van het Leger op de nazi's is voor de 450 inwoners van het Wit- ische dorp Mikolajevka uitgelopen op een ware nachtmer en groep paramilitaire jongeren uit Rusland besloot de be ing van de nazi's levensecht na te spelen, inclusief het bij behorende geweld. De meer dan honderd in zwart ge- tstenue gestoken jongeren hadden zich opgesplitst in twee pen; de nazi-bezetters en de Russische bevrijders. Deze 's' dwongen de lokale bevolking hun woning te verlaten en te verzamelen bij het gemeentehuis. Wie tegenstand bood, I geslagen en kreeg handboeien om. Kort daarop verscheen ieede groep jongeren, de Russische bevrijders. Zij 'herover- eveneens met wapengeweld, het gemeentehuis op de be- rs en lieten de dorpsbewoners vrij. NO» De Italiaanse autoriteiten hebben vanwege het grote ilbos- en struikbranden gisteren in Toscane de noodtoe- neta 3uitgeroepen. Dit heeft de Italiaanse televisie bekendge- h. Een van de gevolgen is dat er in bosrijke gebieden geen tjes meer mogen worden gestookt. Ook mag daar geen ge- meer worden gemaakt van de op campings gebruikelijke stelletjes. Gisterochtend gingen delen van dennenbossen en Livorno en Pisa verloren. De politie vermoedt brand ling. Twee campings moesten worden ontruimd. Op het reden van de brandveiligheidsregels staan boetes die kun- zoeiJoplopen tot 1200 gulden. azilië beloont doden met pensioen 1ANEIROOverleden en toch pensioen krijgen. In Brazilië is liet ongewoon. Het Instituut voor Sociale Verzekering (IN- erleende een half jaar lang circa 37.000 overleden gepen eden een uitkering. Het geld kwam echter niet bij de do- zoni terecht. Bevoegde personen bij de instelling schrapten de en van de overledenen niet en eisten zelf de uitkering op. NSS hoopt met een scherpere controle van de spaarboek- gepensioneerden een einde te maken aan de frauduleu- irui; sbranden in Toscane willen met Taliban praten iNGTQN-isLAMABADDe Verenigde Staten willen onderhan- i met de Taliban over Osama bin Laden. Deze fundamen- ische groep, die het grootste deel van Afghanistan contro- gaf donderdag toe dat deze terrorist zich nog steeds in dat bevindt. Washington zegt dat Bin-Laden onder meer ach- )onk e bloedige bomaanslagen zit tegen Amerikaanse ambassa- w n Afrika, vorig jaar. „Wij zouden de kans verwelkomen om aten over de uitlevering van Bin Laden zodat hij terecht eide 5taan. Wij roepen de Taliban op om deze kwestie op te los- Het berechten van Bin Laden is onze eerste prioriteit", al- voordvoerder Foley van het Amerikaanse ministerie van 'inlandse zaken. den bij studentenbetoging in Iran Bij gewelddadige betogingen tegen de perscensuur jisteren in Teheran vier studenten gedood. Tientallen stu- en raakten gewond. De betogers werden aangevallen door -ale, behoudende islamisten, die geen vooruitstrevende ormingen van de Islamitische Republiek dulden. Ook de iten< ie trad hard op tegen de betogers. Door gebrek aan samenwerking tussen politie en justitie BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De bendes die elke zomer de Spaanse snelwegen onveilig maken en toeristen overvallen, hebben volledig vrij spel door het gebrek aan samenwer king tussen de Spaanse politie en justitie. De overvallers worden elk jaar brutaler en geweldda diger, meldt de Guardia Civil. Nog voordat de echte zomerpiek losbarst, is het aantal aangiften van gedupeerde toeristen al niet meer te tellen. Op het kleine stukje tolweg tussen Barcelona en Tarragona zijn van januari tot nu 887 overvallen gemeld. Op het traject Frans-Spaanse grens tot aan Barcelona is het niet veiliger, aldus de politie. De rovers hebben hun werkterrein dit jaar tevens uitgebreid naar de se cundaire wegen en toegangswegen naar cam pings. De tactiek is altijd dezelfde. Automobilisten worden door een passerende auto gewezen op een lekke band (in veel gevallen op een stop plaats eerder door een handlanger lek gestoken). Wanneer de mensen stoppen, wordt door een tweede, 'toevallig' passerende automobilist vriendelijk hulp aangeboden. Wanneer het euvel al dan niet echt is verholpen, zijn de tassen en andere spullen van waarde die voor in de auto la gen, verdwenen. Het komt steeds vaker tot geweld wanneer de truc door de slachtoffers wordt doorzien. Er zijn bendes die dan met messen of zelfs met vuurwa pens beginnen te dreigen. In een paar gevallen moesten vakantiegangers toezien hoe de gang sters er met hpn auto en al hun vakantiebezittin gen vandoor gingen. De Spaanse politie beperkt zich voornamelijk tot het opmaken van processen-verbaal en arres teert af en toe wat mensen. De afgelopen maan den zijn 51 bendeleden in de boeien geslagen. In de meeste gevallen ging het om 'oude bekenden'. Een van hen. de 51-jarige Luis Alberto Roman Uribe, is in dit verband al zeventig keer opgepakt. „En zo gaat het vrijwel steeds", verzucht de op sporingschef in Barcelona, José Maria Mena. „Het is zelfs niet meer zo dat ze door de ene deur binnenkomen en door de andere weggaan. Te genwoordig komen ze door de ene deur binnen en gaan door dezelfde deur weer weg. Een uur la ter melden ze zich weer bij hun bendeleider." Het ontbreken van elke vorm van coördinatie tussen politie en justitie wordt door de Spaanse toeristenbranche als de belangrijkste reden ge zien dat de bendes vrij hun gang kunnen gaan. Omdat ze meestal geen geweld gebruiken, krij gen de aangehouden bendeleden een lichte straf. Maar meestal komt het niet eens zover, omdat de rechters het bewijsmateriaal onvoldoende vin den. Een confrontatie met slachtoffers is bijna nooit mogelijk, omdat die al weer terug zijn in hun eigen land. Italiaanse troepen van KFOR schennen macabere vindplaats af Beschuldiging van UNHCR GENEVE Rtr-DPA Serviërs uit Kosovo zijn niet welkom in Servië. De Servische autoriteiten intimideren hen of sluiten ze van voorzieningen uit opdat zij terugkeren naar hun geboortegrond. De vluchtelin genorganisatie UNHCR van de Verenigde Naties heeft die be schuldiging gisteren geuit. „Ze krijgen geen benzinete goedbonnen, geen pensioen geld en hun kinderen mogen niet naar school', zei UNHCR- woordvoerder Kris Janowski gisteren in Genève. Hij voegde eraan toe dat de positie van zo'n 100.000 Serviërs, die vanuit Kosovo naar Servië zijn ge vlucht, 'beroerd' is. „Niet ge wild, niet welkom, ze kunnen niet vrij reizen binnen Servië en staan onder grote druk om te rug te keren', aldus Janowski op een persconferentie. Volgens de UNHCR-woord- voerder zijn de uit Kosovo ge vluchte Serviërs een doorn in het oog van Belgrado. Allerlei uitgevaardigde bureaucratische maatregelen ademen de bood schap uit dat ze niet welkom zijn. Ze kunnen zich bijvoor beeld pas registreren bij de po litie in Servië als ze in Kosovo door dezelfde gezagsdragers zijn uitgeschreven. Een vrijwel onmogelijke opgave, omdat er in Kosovo geen plaatselijke po litie meer is die hun de beno digde papieren kan overhandi gen. Ambtenaren in Suriname leggen massaal werk neer Twee oudere vrouwen rouwen op de herbegrafenis van vijf strijders van het Kosovo Bevrijdingsleger U£K. De mannen waren door Serviërs ver moord. KFOR-troepen hebben gisteren opnieuw een massagraf gevonden waarin mogelijk 350 lijken liggen. foto reuters nikola souc Italiaanse troepen van de internationale vredesmacht in Kosovo (KFOR) hebben zes kilometer ten zuiden van Pee in West-Kosovo een massagraf ontdekt. Bewoners van de streek rond het dorp Ljubenic zeggen dat daar moge lijk 350 lijken liggen. Dit zou dan het grootste massagraf zijn dat de KFOR-manschappen hebben ontdekt, sinds ze een een maand geleden Kosovo binnentrokken. UUBENIC-BELGRADO Er zijn op de macabere vind plaats gisteren al enkele lijken opgegraven. Een diepgaander onderzoek kan pas worden be gonnen als zeker is dat er geen landmijnen liggen. De plaats is afgeschermd door Italiaanse militairen. Volgens ooggetuigen uit de streek hebben Servische mili ties of bendes er vreselijk huis gehouden. Vrijwel niemand uit Ljubenic zou de moordpartijen in april hebben overleefd. Bewoners van het gebied zeg gen dat de eerste groep, onge veer tachtig mannen, op 1 april in het dorp zelf werd afgeslacht door Servische paramilitairen. De slachtingen gingen echter nog weken door toen deze ben des etnische Albanezen ver moordden die na de eerste moordpartijen probeerden Al banië of Montenegro te berei ken, beide hemelsbreed vijftien kilometer van Ljubenic. Er zouden talrijke massagra ven zijn ten zuiden en westen van Pee, waar de Serviërs en de strijders van het Kosovo Bevrij dingsleger (UQK) langdurige en bittere gevechten hebben gele verd. In Servië wordt intussen de oppositie tegen president Slob odan Milosevic steeds groter. Politieke partijen willen dage lijks betogingen houden in vijf tien tot twintig steden. Die moeten worden afgesloten met een massabetoging half augus tus in Belgrado, aldus Zoran Dj- indjic, ex-burgemeester van de Joegoslavische hoofdstad Bel grado en leider van de opposi tionele Democratische Partij. Woensdag praten in Belgrado parlementariërs uit de deelre publieken Servië en Mon tenegro met elkaar over de sta tus van Montenegro. Mon tenegro wordt bestuurd door de Partij van Democratische Soci alisten van president Milo Djukanovic, een fel tegenstan der van Milosevic. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De Surinaamse ambtenaren hebben gisteren opnieuw massaal het werk neergelegd. Ze eisen dat de regering van president Jules Wijdenbosch plaats maakt voor een crisis kabinet om het land uit het slop te halen. Parlementsver kiezingen onder Wijdenbosch ziet de Centrale van Lands dienaren Organisaties (CLO), de belangrijkste ambtenaren vakbond, niet zitten. De bond vreest dat Wijdenbosch dan de kans heeft op grote wijze te frauderen om de verkie zingsuitslag in zijn voordeel te beïnvloeden. De CLO spreekt zelf van een 'obstructieoorlog' die wordt begonnen. Volgens CLO-voorman Ronald Hoog hart zal er gevochten moeten worden om uit de greep van de regering-Wijdenbosch te komen. „De huidige macht hebbers mogen nooit meer aan de macht komen", aldus Hooghart, die de regering misleiding en corruptie toe schrijft. De CLO wil dat eerst de huidige regering wordt vervangen door een crisiska binet, dat vervolgens nieuwe parlementsverkiezingen moet uitschrijven. De voorzitter van de Bond van Leraren (BVL), Wilgo Va lies, zegt dat de onderwijs krachten zich binnenkort bij de acties van de CLO zullen aansluiten om het vertrek van Wijdenbosch af te dwingen. „Elke dag langer met de hui dige president betekent een ramp voor Suriname. Het zijn criminelen die voorbijgaan aan de noden van het volk." Ruim een maand geleden gingen tienduizenden Surina- mers de straat op om het af treden van de regering-Wij denbosch te eisen, wat meer dere malen ontaardde in rel len. De Nationale Assemblée, het Surinaamse parlement, nam op 1 juni een motie van wantrouwen aan tegen Wij denbosch en vice-president Pretaap Radhakishun, maar die weigeren af te treden. JERUZALEM Rtr-AFP De Israëlische premier Barak wil de uitvoe ring van het in de Verenigde Staten met de Palestijnen gesloten Wye-akkoord samen voegen met een in de toekomst af te sluiten definitieve vredesregeling. Hij zei dit giste ren tegen de Israëlische televisie. „Het Wye-akkoord zal worden uitge voerd. De Palestijnse president Arafat en ik zullen bespreken of wij gezamenlijk een manier kunnen vinden om de uitvoering te combineren met een definitief akkoord", aldus de kersverse premier. Barak zal naar verwachting morgen over leggen met Arafat. De iaatste keer dat de leiders van Israël en de Palestijnen elkaar spraken, was zeven maanden geleden. De hoofdonderhandelaar van de Palestij nen, Saeb Erekat, sloot gisteren elke wijzi ging van het door Arafat en de vroegere Is raëlische premier Netanyahu gesloten ak koord van Wye-Plantation uit. „Wij verwer pen absoluut, totaal en geheel het idee, en zelfs gedachten daaraan. Wij doen een be roep op Barak het niet eens te opperen als hij echt de bedoeling heeft vertrouwen te wekken." Barak sprak gisterochtend in Alexandrië met de Egyptische president Mubarak. Mu barak noemde vrede essentieel voor stabili teit van het Midden-Oosten en zei grote verwachtingen van Barak te hebben. „We moeten hem tijd gunnen", meende het Egyptisch staatshoofd. Barak noemde zijn bezoek aan Mubarak 'zeer geslaagd'. Hij beklemtoonde op zijn beurt dat het tijd is het vredesproces weer op gang te brengen. De nieuwe Israëlische premier Barak praat met de pers tijdens zijn be zoek aan Egypte. De Egyptische president Mubarak luistert goedkeu rend toe. foto ap Franse ministerie van ezondheid hield eind ja- 0 informatie achter voor 3AT ^ansfusiepatienten over ijke besmetting met HIV, )iaa|rus dat aids veroorzaakt, lijkt uit een memo waar- e inhoud gisteren werd even. e op 13 december 1989 !erde memo riep de toen- hoogste ambtenaar van inisterie van volksgezond- Jean-Francois Girard, op inighoudendheid bij het 'ten en op de hoogte en van bloedtransfusiepa- ..Overweeg de conse- J*es voordat tot actie wordt 15gaan", schreef Girard. pootste gevaar is een aan- de media, waarin de ei- de bloedontvangers le'ten gesteund. Ze kunnen '935 ressiegroep worden, zoals 546 Vereniging van He- epatienten". Girard is nu voorzitter van het bestuur van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) van de Verenigde Naties. Voormalige minister van volksgezondheid Claude Evin is onlangs aangeklaagd wegens dood door schuld, omdat zijn ministerie ontvangers van bloed niet had ingelicht dat ze in de jaren '80 mogelijk waren besmet met het aids-virus. Evin, die het ministerie van 1988 tot 1991 leidde, is de vier de minister die in het bloed- schandaal terechtstaat. Oud premier Laurent Fabius en voormalig minister van sociale zaken Georgina Dufoix, werden eerder vrijgesproken. Ex-minis ter van volksgezondheid Ed- mond Hervé, Evins voorganger, werd wel schuldig bevonden, maar kreeg geen straf. Door toediening van met HIV besmet bloed raakten in Frank rijk 4.000 mensen in de jaren '80 besmet. Honderden van hen stierven. Dit is het eerste artikel van Ivo Daalder. Daalder, die van Ne derlandse herkomst is, werkt voor het gezaghebbende Brook ings Instituut in Washington. Hij is aan dat instituut 'uitge leend' door de Universiteit van Maryland, waar hij hoogleraar is met als specialisatie interna tionale veiligheidsvraagstukken. Hij maakte in 1995 en 1996 deel uit van de Nationale Veilig heidsraad, een van de voor naamste adviesorganen van de Amerikaanse president. Daal der zal voortaan analyses voor deze krant schrijven. WASHINGTON IVO DAALDER Alle Amerikaanse presidenten willen hun historische erfenis bezegelen door hun naam te verbinden aan een belangrijke doctrine op het gebied van bui tenlands beleid. Slechts enkelen slagen daarin. In 1823 werd met de Monroe Doctrine afgekondigd dat het Amerikaanse continent niet langer beschikbaar was voor Europese kolonisatie en dat de Verenigde Staten zich actief zouden verzetten tegen Euro pese inmenging. In 1947 ver scheen de Truman Doctrine om de leider van de Vrije Wereld ertoe te verplichten het com munisme wereldwijd in te dammen. Met de Nixon Doctri ne van 1969 werd een stap te rug gedaan door de landen in Azië te vragen meer te doen om hun nationale veiligheid te waarborgen en zich te wapenen tegen alle, behalve de grootste, mogendheden. En na de Sovjet invasie in Afghanistan in 1979 werd in de Carter Doctrine vastgelegd dat de Perzische Golf van vitaal Amerikaans be lang was en door de VS met alle noodzakelijke middelen, waar onder mogelijk de inzet van kernwapens, zou worden ver dedigd. En nu, nadat de zege in Kosovo is uitgeroepen, komt de Clin ton-doctrine: 'Wij kunnen te gen iedereen op aarde zeggen dat wij optreden als iemand on schuldige burgers te na komt en probeert hen en masse te vermoorden omwille van hun ras, hun etnische achtergrond of hun godsdienst'. Deze door Clinton zelf als doc trine van buitenlands beleid omschreven stellingname is ambitieuzer dan alle voorgaan de; Amerikaanse slagkracht wordt beloofd niet alleen om vitale nationale belangen in een bepaalde regio te verdedigen, maar om mensenrechten te be schermen waar en wanneer ook ze worden geschonden. Het verstrekkende karakter van de doctrine roept vragen op over de praktische haalbaarheid en de duurzaamheid ervan, alsme de over de oprechtheid. Zelfs Clintons eigen minister van buitenlandse zaken heeft haar twijfels. Enkele dagen na dat Clinton een nieuwe doctri ne aankondigde, toog Madelei ne Albright naar de Council of Foreign Relations om de bui tenlandse beleidsmakers te ver zekeren dat Kosovo een geval op zich is: „Sommigen hopen, en anderen vrezen, dat Kosovo een precedent zal zijn voor ver gelijkbare interventies overal ter wereld. Ik zou willen waarschu wen voor zulke verstrekkende conclusies. Iedere situatie is uniek. Beslissingen over de in zet van geweld zullen door ie dere president van geval tot ge val worden genomen nadat tal van factoren zijn afgewogen". Albrights vermaning moet ui terst serieus worden genomen. Want als we de Kosovo-oorlog als leidraad gebruiken voor wat we in de toekomst kunnen ver wachten, wordt duidelijk dat ingrijpen op deze manier in de toekomst niet vaak zal voorko men. In de eerste plaats, al gaat Clin ton er prat op dat eerder actie is ondernomen dan in Bosnië, ge beurde dit toch pas een vol jaar nadat het moorden in Kosovo was begonnen. En zelfs toen ging Clinton met tegenzin tot handelen over en om redenen die weinig van doen hadden met de humanitaire tragedie die zich ontvouwde. De officië le rechtvaardiging voor de oor log was Kosovo's geografische ligging, een kruitvat middenin de onstabiele Balkan dat niet alleen buurlanden bedreigde maar ook belangrijke bondge noten als Griekenland en Tur kije. En dan was er nog de NAVO, die al zo vaak met mili taire actie had gedreigd dat haar geloofwaardigheid in het geding was. Het waren deze geopolitieke feiten die - even zeer als, zo niet meer dan de moorden en verdrijvingen - Clinton tot handelen aanzetten. Ten tweede ging de NAVO de oorlog in vanuit de lucht en werden grondtroepen uitgeslo ten. Luchtbombardementen konden enig effect sorteren, omdat Servië een geavanceerde industriële en militaire infra structuur had en zware wapens inzette bij de aanvallen op Al banezen. Niettemin droegen de 23.000 bombardementsmissies weinig bij om de massale ver drijving van tweederde van Kosovo's bevolking en de dood van 10.000 mensen of meer te voorkomen. Bovendien is het niet waarschijnlijk dat B-52 bommenwerpers veel kunnen uitrichten wanneer mensen met machetes worden afge slacht in landen waar het bruto nationaal inkomen vijftig tot honderd dollar gemiddeld is. En als het al politiek moeilijk haalbaar is gebleken om troe pen te zenden naar een oorlog in het midden van Europa, dan zal het onmogelijk blijken ze naar het midden van Afrika te sturen. Kosovo toont aan dat de Clin ton Doctrine op z'n minst min der verstrekkend is dan de ver klaringen van de president sug gereren. De echte Clinton Doc trine is dat Amerika weliswaar militair kan ingrijpen, maar al leen als de moorden op televi sie te zien zijn geweest, als het land in een regio van strate gisch belang ligt en als luchtac ties alleen en tegen aanvaard bare kosten de klus kunnen kla ren. Dat zijn geen voorwaarden die zich, naar alle waarschijn lijkheid, spoedig opnieuw zul len voordoen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7