hoedende Tom Steels voelt zich bestolen 'Tour de Luxe' voor tijdrijder Abraham Olano Tour de France ZACHTE BERM 'Gebruik cortico kwestie van vertrouwen in ploegarts' tRDAG 10 JULI 1999 ie op een rij voor Mario Cipollini na deklassering van Vlaming imse volkswoede vond gistermiddag in Maubeuge, rlw ai de Belgische grens, een uitweg naar het hoofd van Frans jurlylid. Jacques Sabathier, president van een ilschap UCI-leden dat toezicht houdt op een orden- L verloop van de koers, deklasseerde na afloop van es Tom Steels, omdat hij in de laatste meters met een econtroleerde beweging Jan Svorada uit balans had ■acht. Voor zover de eerste televisiebeelden dat nog hadden aangetoond, bewees de herhaling dat. Maar v aide maakt blind en riep gisteren bij de Vlaamse toe- niwers het gevoel op dat ze door de 'Fransoos' wa- geflikt. Mapei-ploegleider Patrick idSrere, een nuchter mens was woedend. Lefevere in beroep tegen de straf Steels: tweehonderd Zwit- franc, een deklassering de 172ste plaats en een raf van dertig seconden, everde geen resultaat op. ging de ritwinst naar mer twee Mario Cipollini, ,0^ lerde op rij, zijn elfde in to- e oijn de Tour. èvere legde na afloop druk end uit dat Jan Svorada lijn voet van de pedaal was IEUGE FRED SECAAR geschoten en daardoor Steels had gehinderd in plaats van an dersom. „Dat was duidelijk te zien op televisie. Nee, ik heb het zelf niet gezien, maar hoor de het van mensen van mijn ploeg. En neem van mij aan dat dat mensen zijn met verstand van wielrennen." Een overwinning van Steels had de sprinter uit Sint-Gills- Waas op drie seconden van de gele trui gebracht. Met de vlak ke rit van vandaag in het ver schiet, was de kans groot ge weest dat hij na de etappe naar Thionville het geel om de schouders had gekregen. s pinkt een traantje weg, nadat hij wegens onreglementair sprinten is gedeklasseerd en is terugge- e 172ste plaats van de rituitslag. foto anp ed oudenaarden Daarmee had de renner het volksoproer dat rond hem is ontstaan, kunnen smoren. De Belgische kranten spreken al dagen schande van het gebrek aan steun voor Steels in de ploeg. Mapei zou zich te weinig aan Steels en teveel aan klasse mentsrenner Pavel Tonkov op offeren. Anders zou de Belgi sche spurter al veel meer over winningen hebben behaald... De Vlaming heeft, zoals zo veel sprinters, een slechte repu tatie. Twee jaar geleden in de etappe naar Marennes gooide hij in volle spurt een drinkbeker naar het hoofd van Frédéric Moncassin. Hij werd uit koers gezet. Met die beslissing kon de Belg toen nog vrede hebben. Gisteren sprak hij van 'diefstal'. „Als ik die manoeuvre niet had gemaakt, waren de gevolgen vreselijk geweest. Het is schan dalig. Kennelijk mag je Cipollini niet passeren. Dan is het altijd wat." Steels zou, voorlopig, de ko ning van de snelheid zijn ge weest. Die titel moet hij nu aan Cipollini laten. 'Cipo', die na de dood van zijn collega Manuel Sanroma in de Ronde van Cata- lonië bang geworden zou zijn van het geweld dat de spurters in de finale ontwikkelen, kan kennelijk ook met angst sprin ten. Mario Cipollini was gisteren al in zijn hotel toen één van zijn verzorgers hem kwam vertellen dat hij alsnog naar de huldiging moest om voor de derde ach tereenvolgende keer de bloe men in ontvangst te nemen. Daarmee evenaarde hij het re cord van Gino Bartali, die in 1951 drie keer achtereen een rit Erik Zabel, die voor de derde keer deze Tour als tweede ein digde, tastte opnieuw mis in de etappe naar Maubeuge. Hij werd daarover na afloop 'ver hoord' door Duitse verslagge vers, een slag mensen dat het gebrek aan succes van 'Team Deutsche Telekom' niet kan verkroppen. Vandaag in Thion ville krijgt Zabel voorlopig een laatste kans. „Als het dan niet lukt. Ja, dan wordt het heel moeilijk." Een troost voor zijn toehoorders was dat Zabel van daag in de groene trui mag ver trekken omdat Jaan Kirsipuu, leider in het puntenklassement, ook eerste is in het algemeen klassement. lekom sleept erner Franke jr het gerecht RONDJE FRANKRIJK Spanjaard morgen favoriet in Metz zaa luitse wielerformatie Tele- ^nis neemt gerechtelijke stap- tegen professor Werner ;e, die renners uit de ploeg beticht van doping. Team iche Telekom heeft bij de bank in Frankfurt een kort g aangespannen, nke trok zich daar echter ninst iets van aan en hield jeschuldigingen vol. Ster- Ie wetenschapper noemde het eerst een naam van inner die doping zou heb- ;ebruikt. Het gaat om Dirk ir, een Duitse 25-jarige neTr die aan het begin van janöpizoen van Telekom over- naar Mapei. Franke liet al los dat de Duitse justi- n onderzoek had ingesteld :en Telekom-renner, maar lericht werd tot nu toe alle betrokkenen ontkend, nke wil intussen van geen weten. „Ik heb gewoon bij elkaar opgeteld. De mst is duidelijk, en niet te verstaan." Franke be- digt de ploegleiding van elekomformatie overigens !r™ /an betrokkenheid bij do- „Ik denk juist dat zij er eeliij betrokken zijn. ostt genen t in Tour i/MAUBEUCE GPD or^ ibobank-ploeg kreeg giste- ezoek van Henk Angenent. innaar van de laatste Elf- ntocht kwam gisteroch- voor het vertrek van de etappe in Amiens de ren- van de ploeg, onder wie ten den Bakker, een hart de riem steken. De tjeskweker volgde daarna ers in de gastenwagen van lonsor die bestuurd werd oud-renner Hennie Kui- mm circus dat dagelijks de >ur de France volgt op zijn loor Frankrijk, herbergt oog gehalte aan vreemde Het legertje journalisten irop al geen uitzondering, ns sommige mensen is dat ]ens een eufemisme. Hetzij we zijn blijkbaar ook weer 0 gek dat niemand er bij oren, integendeel. Erdui- Jeeds meer mensen op met 'pe foene kaart om de nek 'er kopje Pr esse. Veel oud- 5es'1 ts en/of ploegleiders zoals ain, Van Impe, Breukink limard bijvoorbeeld. Inge- 1 voor drie weken als des- ig commentator of als jji i analyserend columnist. >t ook kranten, zoals het fc/ie Het Laatste Nieuws a orbeeld, die een pseudo België in de strijd werpen, vat betere ingangen bij de rs te hebben We weten het Maar ach, je kunt er over gemeen beter naar kijken laar het over twee kreu- en steunende klapstoel- itgezakte lichaam van een zijn er nog de Japanners ane Foreaan die al jaren geen r in koers hebben, maar i meehobbelen in het cir- oor kort behoorde ook 'de tdiging uit Estland tot de invulling. Dit jaar hadden jkbaar al een goed voorge- Uefst één schrijvende jour- én zowaar een televisie- Hein Verbruggen heeft met Jean-Marie Leblanc 'gerit seld' dat de Tour de France vol gend jaar een etappe naar Lau sanne heeft. In de Zwitserse stad aan het Meer van Genève zetelt niet alleen de wereldwiel- renunie UCI van de Nederlan der, maar ook het Internatio naal Olympisch Comité. Lau sanne was in 1978 voor het laatst etappeplaats. Destijds be haalde Gerrie Knetemann in de stromende regen één van zijn tien ritseges. Javier Pascual-Llorente, een van de eerste uitvallers in de Ronde van Frankrijk, is mini maal drie maanden uitgescha keld. Bij terugkeer in Spanje bleek dat hij een zware pols- breuk heeft opgelopen bij de valpartij op de Passage du Gois, tijdens de tweede etappe. Zberg nog twee jaar Rabobank MAUBEUGE GPD Beat Zberg heeft gisteren zijn contract met de Rabobank wie lerploeg voor twee jaar ver lengd. De Zwitser, bezig aan zijn tweede seizoen in de Ne derlandse ploeg, staat nu nog tot en met het jaar 2001 onder contract. De zaak werd gisteren rondgemaakt, tijdens het be zoek van manager Raas aan de ploeg tijdens de Tour de Fran ce. De 28-jarige Zberg werd bij Rabobank binnengehaald als versterking voor de klassiekers en als steunpilaar voor Michael Boogerd in de bergen tijdens de Tour de France. Vorig jaar stel de Zberg enigszins teleur. Dit jaar reed hij een beter voorsei zoen, in gezelschap van zijn broer Markus die dit jaar ook bij de ploeg van Theo de Rooy kwam. collega, die tegelijk technicus, cameraman en interviewer is, reisden af naar Frankrijk. Ze zijn er niet voor niets. Want hun enige landgenoot in de Tour, een van de drie professio nele wielrenners in het land, hijst zich vandaag voor de zesde achtereenvolgende dag in de ge le leiderstrui van de Tour de France: Jaan Kirsipuu. „Het hele land staat op zijn kop", zegt 7o- nu Kees, journalist van 'Posti- mees', het grootste dagblad van de Baltische staat. Dagelijks ontvangen 41.000 abonnees Postimees en verslin den de verhalen van Kees over het wonder van Jaan en de Tour. Hij was gekomen voor een dagelijkse quote van Kirsipuu en wat leuke andere verhaaltjes. Maar Tonu moet nu elke dag meer dan een pagina richting Tallinn sturen. Iedere avond gaat hij voor de bezem de pers zaal uit en zijn smalle gezicht wordt met de dag smaller. Arme Tonu, één dagje nog, dan is het allemaal voorbij. Dan rijdt Olano in het geel, is Jaan gewoon weer die éénkolommer en zit jij 's avonds het eerst aan de foie gras. Bon appetit. MAUBEUGE FRED SEGAAR De Tour de France van 1999, die zou voor de klassements renners toch pas morgen be ginnen met de tijdrit in Metz? Dan en geen moment eerder zouden de verschillen worden gemaakt. De eerste week zou traditiegetrouw voor de sprin ters zijn en de favorieten zou den rustig meepeddelen, hun krachten sparen voor de eerste krachtproef, de 'chrono' over 56,5 kilometer. Maar de eerste week was niet voor alle klassementsrenners een 'Tour de Luxe'. De illusies van Ivan Gotti, Christophe Ri- nero, Alex Zülle en Michael Boogerd bleven achter op de zeebodem voor de kust van Gois. Specialist Alex Zülle gaat morgen ongetwijfeld tijd win nen; hij was in 1996 wereld kampioen in deze discipline. Maar de Zwitser, terug na een schorsing van een half jaar naar aanleiding van de Festina-affai- re, staat net als de andere slachtoffers van de zeeslag in het rechter rijtje van het alge meen klassement, 6.34 minuten achter op leider Jaan Kirsipu, de sprinter uit Estland die van daag voor het laatst in het geel rijdt. Bij de start in Le Puy-du-Fou konden met gemak vijftien kanshebbers worden genoemd voor de eindzege en dan nóg was er geen zekerheid dat de renner die straks in Parijs wordt gehuldigd, zich daar bij be vond. Inmiddels is de reeks uit gedund; althans voorlopig. Ver schillen in de cols zijn snel ge maakt, maar ook snel goedge maakt. Abraham Olano, Lance Arm strong, Alexandre Vinokourov (winnaar van de Dauphiné Li- béré en de Ronde van Valen cia), Bobby Julich, Pavel Ton kov, Paolo Savoldelli (tweede in de Ronde van Italië), Giuseppe Guerini, Laurent Dufaux, Fer nando Escartin en ook Richard Virenque zijn de 'overlevenden' van Gois en beginnen met voorsprong aan de tijdrit. Van hen is Abraham Olano Abraham Olano, regerend wereldkampioen tijdrijden, is morgen dé favoriet tijdens de 'chrono' over 56,5 ki lometer rond Dijon. foto epa joel saget de beste tijdrijder, zéker als die wordt verreden over een lange re afstand en heleméal als zich in het parcours niet teveel hoogteverschillen voorkomen. Beide is het geval in Metz. De wereldkampioen tijdrijden van Valkenburg boekte zijn winst vorige week zaterdag op het vlakke, maar verloor tijd zodra het iets omhoog ging. Ook Olano was even zoek in de chaos die ontstond toen het peloton in Gois de zee in reed, maar Spaanse knechten is het besef bijgebracht dat hun be staan afhankelijk is van het wel zijn van de kopman. En dus stopten de geel-zwarte helpers om Olano op te sporen. Olano is nieuw in de ONCE- ploeg van de aanvankelijk uit de Tour geweerde Manoio Saïz, die een vers team met jonge renners heeft opgebouwd. „Je moet atijd afwachten hoe het gaat in een nieuwe ploeg", al- Leblanc en UCI doodsbenauwd voor dopingschandaal MAUBEUGE» RENE BANIERINK GPD-VERSLAGGEVER De directie van de Tour de France en de UCI probeert uit alle macht een do pingschandaal buiten de deur te hou den. Zowel Tour-directeur Jean-Marie Leblanc als UCI-voorzitter Hein Ver bruggen en zijn medische baas Lon Schattenberg ontkennen tot op heden met klem dat er met de vondst van cor- ticosteroïden in een urinemonster na afloop van de proloog een 'positief ge val' in de 'Tour van de wederopbouw1 rond rijdt. De Tour de France is een week onder weg en afgezien wat tumult rond Ri chard Virenque bleef het tot donderdag rustig aan het dopingfront. Precies zoals Jean-Marie Leblanc had gehoopt. De meeste ploegen en renners waren danig gewaarschuwd in de aanloop naar deze Tour en hebben de meeste risico's uit gesloten. Mapei-manager Patrick Lefevere werd onlangs geopereerd aan een bijholte-ontsteking en gebruikte ook 'cortico', zoals het populair wordt ge noemd. „Ik had een ontsteking aan de slijmbeurzen na de operatie. Maar ik ben er speciaal met het oog op deze Tour mee gestopt. Stel je voor dat ze mijn koffer controleren en het middel vinden. Ook al heb ik een medisch at test, dan nog zullen ze zeggen dat het voor de renners bestemd was." Maar volgens de Belg kon je zien aanko men dat er deze week wat ging gebeu ren. „Ik werd dinsdag al aangesproken door een journalist die er niets van snapte dat er totaal nog niks te beleven was geweest op dopinggebied. Toen wist ik wel dat we iets konden verwachten." En dat kwam dus donderdag. Het Fran se sportdagblad l'Equipe onthulde dat er een methode was om corticostero- iden, een middel dat onder meer ontste kingen remt maar ook spierversterkend werkt, op te sporen in de urine. En tege lijk dat een van de vier renners die na de Tour-proloog van een week geleden op moesten voor de dopingcontrole (Arm strong, Beltran, Hamburger en Castell- blanco) betrapt zou zijn op het gebruik van.het middel. De UCI had een dag eerder nog een simpel communiqué uit gegeven dat er de eerste drie dagen geen positieve gevallen waren geconstateerd. En daarom is betrapt niet het goede woord. Het middel is namelijk toege staan, mits er een doktersvoorschrift is afgegeven. Geert Leinders, arts en trai ner bij de Rabobank-ploeg maar giste ren op privé-bezoek omdat zijn taak ge durende de Tour is overgenomen door Peter Plag, schudt het hoofd om zoveel heisa. „Ik las vandaag in de krant dat een renner betrapt is op doping, maar dat hij vrijuit gaat omdat hij het op me disch attest heeft genomen. Doping op medisch attest toegestaan, dus. Tja, als het zo simpel zou zijn", lacht hij. Om dan serieus te vervolgen: „In principe is het een middel dat je alleen in geval van absolute medische noodzaak zou toe dienen. Maar het probleem is: wanneer is het een absolute medische noodzaak? Waar ligt de grens?" Het antwoord ligt bij de ploegarts. „Want als die het nood zakelijk vindt en het toedient, is het le gaal." Volgens Willy Voet, de ex-verzorger van Festina, is het gebruik van corticostero- iden volkomen ingeburgerd in het pelo ton. Negentig procent zou zich ervan bedienen, schrijft hij in zijn boek 'Prik ken en slikken.' Zijn collega-verzorger Dirk Nachtergaele weigert dat te gelo ven. Maar het dilemma begrijpt hij wel. Op de vraag of hij een renner die last heeft van tendinitis (peesontsteking in de knie) zou laten behandelen met cor- ticosteroïden, antwoordt hij met een wedervraag: „Zou u het doen?" Daar ligt nou net de kern van het vraag stuk. De verleiding om het product te blijven gebruiken, ook als het opge spoord kan worden zoals nu, zal minder groot worden. Men kan moeilijk voor ie dere koers van een renner roepen dat hij een peesontsteking heeft en daarom het middel heeft toegediend gekregen. Maar de kans blijft bestaan. Want het is niet te controleren of het middel is toegediend op basis van medische noodzakelijk heid. Een renner kan na bewezen ge bruik op basis van een doktersvoor schrift wel gecontroleerd worden op een ontsteking; maar als er niets gevonden wordt, bewijst dat nog niets. De ontste king kan nooit hebben bestaan, maar kan ook juist dankzij het gebruik zijn verdwenen. Leinders: „Dus komt het aan op de vraag of men de dokter ver trouwt." Jean-Marie Leblanc probeerde zichzelf en dus ook de Tour buiten de discussie te houden. „De medische controles zijn een zaak van de UCI. De uitslag van de controles tot nu toe was steeds negatief. Voor ons is er geen dopingzaak op dit moment." Lon Schattenberg, voorzitter van de me dische commissie van de UCI, heeft in middels laten weten dat „geen enkele renner ontzien zal worden, als er geen medisch attest voorligt. Het instituut in Parijs, dat de controle op corticostero- iden doet, kan wel roepen dat er iemand positief is bevonden. Maar zij weten niet of de renner in kwestie over een me disch attest beschikt. Dat weet alleen de UCI." H3EEHE3 7e etappe 10 juli 227 km Avesnes sur Helpe Maubert Fontaine 56km >29kmn J Sedan 102km 1 sx>rvj'ouru St. Remy 115km vHfljMontmedy 146km I Charleviile X 'Q Mézières 80km1 "—0*^0 -g Margut Serrouviller 132km igBkm hoogteverschil en n PouroSt Remy 107m- Longuyon 273m i56m iciprr i - - DUISinum o°_r 115km 227kn dus Olano, „maar na een half jaar kan ik niet anders zeggen dan dat het fantastisch gaat. Het is geweldig hoe die jonge gasten voor mij op kop rijden. Dat geeft vertrouwen." Toch heeft Olano dat nog maar zelden vertaald in over winningen. Hij won twee tijdrit ten, in de Ronde van Asturië en de Bicicleta Vasca. Bergop is het altijd behelpen geweest met de man die de erfenis van Mi- quel Indurain met zich mee torst. „Bij Banesto trainde ik veel in het hooggebergte. Ik verscheen daardoor altijd met veel moraal in Tour de France. Dit jaar heb ik nog bijna geen col gezien, er is daardoor ook minder druk. Ik heb zoiets van: ik zie wel hoever ik kom." Olano heeft de eerste week weinig hoeven trappen, maar volgens Mapei-ploegleider Pa trick Lefevere heeft géén van de kanshebbers zich zó kunnen sparen als Pavel Tonkov, in 1996 winnaar van de Giro. „Die heeft nog geen seconde met zijn neus in de wind gereden", aldus Lefevere. „We hebben nog niets hoeven doen en toch al twee ritzeges binnen." Tonkov is van het type dat zich alleen in zéér beperkte kring uitlaat over de dingen die hem bezig houden. Mare Ser geant, assistent-ploegleider, zou wel iets willen zeggen over de Russische ronderenner. „Maar wat? Dan zou ik tien mi nuten moeten zwijgen." Tonkov deelt de kamer met Davide Bramati, een Italiaan die stilte haét. Na héél lang aandringen heeft de Rus, die naar het schijnt de Italiaanse en Spaanse taal perfect beheerst, wel eens geantwoord op een vraag van zijn 'slapie'. „Hij is nu eenmaal niet zo'n prater", drukt Lefevere het eu femistisch uit. Maakt niet uit. Hij wordt betaald om te fietsen, niet om te praten. En wie weet wat er gebeurt als hij straks in Parijs wordt gehuldigd als Tour-winnaar. Misschien is hij dan wel een spraakwaterval." Vandaag voorlopig de laatste kans voor de sprinters. Met de tijdrit van morgen voor de boeg willen de klassementsrenners zich zo min mogelijk vermoeien. Thionville is de geboorteplaats van oud-renner Henri Anglacle. LE - TOUR DE FRANCE lv'sN 8e etappe 11 juli 56,5 km Individuele tijdrit Longeville Gravetotte lesMel' 29km X FRANKRIJK anp Soaéte du Tour de France hoogteverschil en moeilijkheidsgraad flelz Gravelotle 323m MeL 60m V" 160n Lorry les Metz A (jk256m 0 cff De eerste test. Hoe zijn de klasse- mentesrenners de eerste week doorgekomen? In het parcours rond Metz, al 38 keer etappe plaats in de Tour, is een bergje van de derde en een van de vier de categorie opgenomen. De la ge stijgingspercentages van rond de vier procent bieden ook niet- klimmers de kans een snelle tijd neer te zetten. TOUR IN CIJFERS Zesde etappe, Amiens - Maubeuge 1. Cipollini (Ita/SAE) 171,5 km in 4.11.09, 2. Zabel (Dui/TEL), 3. Kirsi puu (Est/CSO), 4. Svorada (Tsj/LAM), 5. 1 Nazon (Fra/FDJ), 6. Hincapie (VS- t/USP), 7. Martinello (Ita/PLT). 8. O'Grady (Aus/CAG). 9 Minali (Ita/CTA). 10. Michaelsen (Den/FDJ), 11. Capelle (Fra/BIG). 12. Casper (Fra/FDJ). 13. Sacchi (Ita/POL). 14. Hinault (Fra/CAG). 15 Mondmi (Ita/CTA). 16. Moreau (Fra/FES), 17. Sweet (Aus- /BIG), 18. Aggiano (Ita/VIT), 19. Da Cruz (Spa/BIG). 20 De Waele (Bel /LOT). 21 Van Bon (Ned/RAB), 44. Dekker (Ned/RAB), 46. Boogerd (Ne d/RAB). 53. Lotz (Ned/RAB), 79. Den Bakker (Ned/RAB), 157. Jonker (Ne d/RAB), 172. Steels (Bel/MAP), 176. en laatste Belohvosciks (Let/LAM) 8.51. Algemeen klassement 1. Kirsipuu 26.57.55, 2. Cipollini 0.26, 3. Steels 0.31. 4. O'Grady 0 38, 5. Zabel, 6. Armstrong (VSt/USP) 0.46, 7. Olano (Spa/ONC) 0.57, 8. Hincapie 0.58, 9. Moreau 1.01, 10. Simon (Fra/CAG) 1.04, 11. Vinokoerov (Kaz/C- SO) 1.07, 12 Gonzalez (Spa/ONC), 13. Peron (Ita/ONC) 1.09, 14. Vandevelde (VSt/USP), 15. Dufaux (Zwi/SAE), 16. Casero (Spa/VIT) 1.12, 17. Tonkov (Rus/MAP) 1.14, 18. Voigt (Dui/CAG), 19. Julich (VSt/COF), 20. Gonzalez Gal- deano (Spa/VIT) 1.15. 21. Dekker 1.15, 23 Jonker 118. 57. Den Bak ker. 108. Boogerd. 109 Lotz 7.52, 149. Van Bon 18.12, 176 en laatste Belohvosciks 42.00. Puntenklassement: 1. Kirsipuu 189, 2. Zabel 170, 3. Steels 154, 4. O'Grady 149, 5. Cipollini 147. Bergklassement: 1. Piccoli 29, 2. Bro- chard 15, 3. Secchiari 6, 4. Morin, Gi- unti, Cerezo, Konisjev 5. Ploegen, dagklassement: 1, Frangaise des Jeux 12.37.27, 2. Crédit Agricole, 3. Big Mat, 4. Cantina Tollo, 5. Saeco, 8. Rabobank. Algemeen klassement: 1, US Postal 80.56.54, 2. 0NCE 0.04, 3. Crédit Ag ricole 0.19, 4, Festina 0.20, 5. Casino 0 25, 8. Rabobank 0.45. Jongeren, dagklassement: 1. Nazon 4.11.09, 2. Casper, 3. Sacchi, 4 Hi nault, 5. Sweet. Algemeen klassement 1 Vandevelde 26.59.04, 2. Salmon 0.09, 3. Backst- edt 0.10, 4. Aerts 0.12, 5. Perez Rodri guez 0.15.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27