Dragon kan de concurrentie aan Multi Media Davi-Effect ideaal voor Pietje Precies Spaans Leren Amsterdam )AG 10 JULI 1999 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT :en is momenteel popu- [de videospellenmakers. ;e maand komen er wel an cciar racespellen uit, som- Dit [bloedserieus, maar de e Drolziin vooral graPPig en pel een beetje geweldda- 9 onfecial Formula 1 Racing' onde^ je titel al doet vermoe- iter een serieus spel. •1 is goedgekeurd door ïisatie van het Formule en geeft een realistisch het raceseizoen van it uiteindelijk door de Hakkinen werd ge- ten koste van Michael icher. Het Franse soft- is Lankhor is de maker. werkelijkheid geen ge- 1 aandoen kan proberen inen wereldkampioen en, hetgeen nog een he- maar leuker is om een :oureur te nemen. De rijder worden in een it zelden wint, dat is pas te uitdaging. De speler :en voor autoracen zon- uiische poespas, waar- spel vooral een kwes- It van instappen, gas ge- lalen en zo weinig mo mmen, maar het is rea- om voor de simulatie n. Dat betekent eerst de inen de auto afstellen, vering, versnellings- nmen en spoilers kun- ;den bijgesteld, al naar ie weersomstandighe- ig uit. voorbjci f bij c lanen pleidii Helikopter Als de auto klaar is is het tijd om het circuit te verkennen met de helikopter. Het is zelfs mogelijk de auto te besturen terwijl je er in de helikopter bo ven hangt, maar dat is niet rea listisch, al wordt het dan wel een stuk makkelijker om de bochten aan te zien komen. Uiteindelijk begint de echte ra ce, maar eerst moet er nog wor den getraind en ook dient de rijder zich vanzelfsprekend te kwaliceren. Het is best prettig om in 'pole position' te starten, en dan maar proberen te voor komen dat iemand je inhaalt. Andere coureurs van de baan drukken is geen optie, want je bolide is fragiel en met een be schadigde auto win je geen au toraces. Official Formula 1 Racing is een goed spel met veel aandacht voor details. Grafisch is het dik in orde en het geluid van brul lende motoren schalt indruk wekkend uit de luidsprekers. De computertegenstanders zijn behoorlijk intelligent, dus free wheelen naar de titel is er niet bij. Vooraan blijven is in goed weer al knap lastig, maar bij re gen en slecht zicht zit je met het zweet in je handen. Dit spel vraagt natuurlijk om een stuur wiel en wie zich een schuddend force feedback-stuur kan ver oorloven zit voor wat betreft realisme helemaal op de eerste rang. Het spel is echter niet zo gedetailleerd als Grand Prix 2 van Microprose, dat als simula tie op de eerste plaats blijft staan. Maar zeer speelbaar is het wel en misschien kan onze bloedeigen, maar onstuimige Jos Verstappen er wat lering uit trekken voordat hij weer in een echte bolide stapt. Min. systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb Ram, Windows 95/98. 3D-kaart en stuurwiel aanbevo len. Prijs: 99,95 gulden. Beschik baar gesteld door Atollsoft/Eidos. Secretaresses zeker niet overbodig door spraakllerkenning HEEMSTEDE FRANK BUURMAN Het is in Europa een tijdje stil geweest rond het spraakher- kenningsbedrijf Dragon Sys tems, maar met de introductie van de Nederlandse spraakher kenner heeft 'The Natural Speech Company' zich weer stevig op de markt gezet. In sa menwerking met Advance Voice Technology uit Heemste de gaat Dragon met Dragon NaturallySpeaking de concur rentie aan met concurrenten Lernout en Hauspie (VoiceX- press) en Philips (FreeSpeech). ,,En ik denk dat wij het beste product in de markt neerzetten, iets dat je zou kunnen afleiden uit de vele onderscheidingen die in de Verenigde Staten aan het programma zijn toege kend", zegt Tom Ruiter van Dragon. Het heeft even geduurd voordat Dragon, dat zich al 17 jaar met spraakherkenning bezig houdt, de Nederlandse versie van Na turallySpeaking uitbracht. De Engels/Amerikaanse versie be staat al geruime tijd. Corel kon zo lang niet wachten en besloot over te gaan op FreeSpeech als aanvulling op de Nederlandse versie van WordPerfect 2000, terwijl in de Engelse versie nog Dragon werd gebruikt. Micro soft heeft inmiddels VoiceX- press erkend als waardige aan vulling op tekstverwerker Word en de andere onderdelen van Microsoft Office. „Het heeft bij ons wat langer geduurd, maar we wilden dan ook een degelijk product aan de consument pre senteren", zegt Ruiter. „Het zegt ons niet zoveel dat Micro soft of Corel de concurrentie ondersteunen, we maken een losstaand product dat prima kan samenwerken met Windows en de belangrijkste programma's die onder Windows draaien". Op de markt is er volgens Dra gon ruimte genoeg voor ver schillende aanbieders van spraakherkenningstechnologie. „Het is een enorme groeimarkt, en je kan er gerust van uitgaan dat spraakherkenning over en kele jaren heel normaal zal zijn bij de communicatie met com puters en andere apparaten", stelt Bob Witjas van AVT. „Maar dit moment zeg ik nog: je moet er geen hype van maken, het is niet zo dat over een maand ie dereen zijn toetsenbord zal weggooien en alleen nog maar met zijn stem zal werken. Het is een geleidelijk proces. De voor delen van spraakherkenning zijn echter zo groot dat nie mand er straks nog omheen kan", aldus Ruiter. Overbodig Angst voor deze 'Star Trek-ach- tige' toekomst is ongegrond, vindt Witjas. „De secretaresse wordt straks zeker niet overbo dig, maar ze hoeft niet langer als, oneerbiedig gezegd, 'type geit' te worden gebruikt. Ze krijgt interessanter werk te doen. In diverse bedrijfstakken, zoals de gezondheidszorg en de advocatuur bestaat er een grote behoefte aan spraakherken ning, omdat er enorme hoe veelheden verslagen en rappor ten in vaktaal verwerkt moeten worden, en het is moeilijk daar voldoende mensen voor te krij gen. Een aardig voorbeeld is verder de politie van Los Ange les, die met Dragon werkt en op die manier veel sneller ter plaatse een proces-verbaal kan opmaken; de agent hoeft niet meer terug naar het kantoor om daar moeizaam met twee vin gers een rapport uit te tikken", vertelt Ruiter. De voordelen van spraakher kenning ter voorkoming van muisarmen, toetsenbordvin gers en andere RSI-verschijnse len zijn inmiddels wel duidelijk. „Toch wordt er bij de overheid nauwelijks gereageerd als ik probeer ons product onder de aandacht te brengen. Kennelijk geeft men liever veel geld uit aan allerlei dure stoelen en aangepaste bureaus om dit pro bleem op te lossen", aldus Wit jas. Ook voor Dragon Naturally Speaking geldt dat de gebruiker het systeem moet trainen op zijn of haar stem om woordher kenning te bereiken die tussen Tom Ruiter (voorgrond) en Bob Witjas: 'Spraakherkenning heeft de toekomst'. Van oudsher zijn Nederlanders een spaar zaam volk dat elke gulden omdraait. Een groot deel van de inkomsten verdween vroeger in de oude sok, die later verander de in de spaarrekening. Tegenwoordig he velen veel mensen hun spaargeld voor een deel over naar obligaties, aandelen of ande re beleggingsvormen. Heus niet alleen om de belasting op te veel ontvangen rente te ontlopen, maar veel meer om een hoger rendement te halen. Voor degene die elke dag precies wil weten hoe zijn beleggingen renderen is het com puterprogramma Davi-Effect bij uitstek geschikt. Voor de beleggingshobbyist is het een weinig ingewikkeld programma om alle transacties te beheren die voor de gebruiker op de beurs zijn uitgevoerd. De resultaten van verschillende portefeuilles kunnen vergeleken worden, er vallen technische analyses te maken, er kunnen kosten/baten overzichten gemaakt wor den voor de belastingopgave en beursge- gevens kunnen geïmporteerd worden via het Internet. Als kleine belegger heb ik me nooit ge waagd aan dit soort programma's. De er varing leert dat het niet nodig is om da gelijks de koersen te volgen van je effec tenportefeuille. Ook voor diegenen die met beleggen en speculeren een inkomen moe ten verwerven is Davi-effect weinig zinvol. Het is namelijk niet mogelijk met actuele beursgegevens te werken, terwijl zij elke minuut op de hoogte moeten blijven van de ontwikkelingen in het bedrijfsleven en op de financiële markten. Iedere cent telt tenslotte als het om grote bedragen gaat. En in Davi-Effect ontstaat bij het ophalen via Beursmedia (abonnement verplicht) van beursgegevens en beursberichten een vertraging van een kwartier. Dat downloaden blijkt in de praktijk nogal een tijdrovende bezigheid. Eén keer lang wachten leert dat het enorm handig is om zelf een assortimentslijst samen te stellen. Dat houdt in dat er een selectie kan worden gemaakt uit het assortiment van Beursme dia. Voordeel is dat het minder tijdrovend is. Aan de andere kant mis je het totaal overzicht van bijvoorbeeld de krant of Te letext. In grote lijnen kent het programma drie be langrijke onderdelen. De rapportage, het beheer van de algemene beursgegevens en het portefeuillebeheer. Bij de beursgege vens kunnen de koersen, tarieven en be richten van de effecten bekeken en bewerkt worden. Bij het onderdeel portefeuillebe heer worden de transactiegegevens be waard voor de effecten die in je portefeuille zitten. de 95 en 98 procent ligt. „Dat is in de regel een uurtje werk. Daarna is het belangrijk om vlot in de microfoon te spreken, want het programma herkent woorden en zinnen in een be paalde samenhang", vertelt Ruiter. Om zowel toetsenbord als muis te kunnen omzeilen is het handig de bediening van Windows ook met de stem te doen, en dat is vanzelfsprekend ook mogelijk met Dragon. Spraakherkenning vraagt in zijn huidige geavanceerde vorm om moderne computers met veel geheugen. De nieuwe Pentium III is ideaal, maar ook met de Pentium II en de gewone Penti ums met MMX-technologie en minimaal 64 Megabyte Ram kan Dragon goed uit de voeten. Dragon Naturally Speaking wordt uitgebracht in twee ver sies, een eenvoudige die 99 gul den kost en alleen voor dicteren is bedoeld, en een versie van 199 gulden waarmee ook aller lei Windows-handelingen met de stem kunnen worden uitge voerd. Tevens heeft Dragon een versie met USB-microfoon be schikbaar. Deze microfoon heeft geen geluidskaart nodig en is ideaal voor schootcompu- ters met geen of een slechte ge luidskaart. Informatie op Internet: ww- w.avt-dragon.nl, www.dragon- sys.com/dutch, e-mail:avt@ advantech.nl Een wekelijkse rubriek waarin een paar websites worden be licht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Zonder dat we er erg in hebben verdwijnen er geluiden uit ons leven. Weet u nog hoe een zo genaamde vonkzender klonk? Of een zeis die aangescherpt wordt? Of een bolderend kor hoen? Een kiesschijf van een bakelieten telefoon? Een tred molen? De naald die in de groef van een grammofoonplaat valt? De Solex? Wend u tot Soundscapes en u weet het weer. Op deze unieke site zijn talloze Verdwenen Ge luiden verzameld die u via uw speakers kunt horen. Het is een initiatief van het Nederlands Audiovisueel Archief (NAA) en de NPS. In november (van 19 tot 26) wordt in Amsterdam het Soundscapes 2000 Festival ge houden. Daaraan doen kunste naars uit de hele wereld mee. Ze mogen de geluiden gebrui ken voor hun composities. www.soundscapes.nl Op vakantie naar Spanje is prachtig, maar het is ook wel leuk om je daar verstaanbaar te kunnen maken. En dan niet op het niveau van 'tres cervezas, por favor' (drie bier aub) op het terras, maar met de mogelijk heid om een behoorlijk gesprek te kunnen voeren. Dat kan nu ook op Internet met de cursus Spaans Leren Amsterdam. Wat Amsterdam ermee te maken heeft is niet helemaal duidelijk, maar het is een feit dat je gratis 12 lessen kan volgen die je een behoorlijk eind op weg helpen om bijvoorbeeld die Spaanse schoonheid te versieren of in een restaurant je wensen dui delijk kenbaar te maken. Ook lekkere recepten ontbreken overigens niet. www.spaansleren.nl Wie dacht dat het radiopro gramma Candlelight van Jan van Veen bol staat van stroperi ge romantiek heeft nog niet naar de (Engelstalige) website van Romance 101 gesurfd. Op een rose achtergrond zijn hier vele romantische ideeën, ge dichten en links te vinden. Sommige gedichten zijn echt afschuwelijk, maar er zijn ook pareltjes te vinden van bijvoor beeld William Wordsworth. Even de vertaalslag er overheen en je kunt gaan proberen een enorme indruk te maken op je geliefde. Succes overigens niet verzekerd. www.rom 101 .com/ table.htm Brood, daar zit wat in, aldus luidt de slogan van de geza menlijke broodverkopers. Maar wat zit er eigenlijk in brood? Surf naar het Broodnet (en dus niet naar het Herman Brood- net) en je komt er achter. Leer alles over brood wat je wel en wellicht niet wilde weten en doe mee aan de interactieve broodquiz. Als je vijf vragen goed hebt beantwoord kan je je naam en adres invullen en krijg je een leuke verrassing opge stuurd. 15.000 mensen gingen je voor en kregen dus die sma kelijke krentenbol opge stuurd. www.broodnet.nl FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR Davi-Effect is inderdaad gebruiksvriende lijk. Het programma kent ruim dertig soor ten transacties die allemaal op dezelfde manier worden ingevoerd. De invulformu- lieren werken namelijk voor alle transacties hetzelfde. Die variëren van de aankoop van een aandeel tot het bijschrijven van divi dend uit een beleggingsfonds. In de hand leiding wordt alles met duidelijke voorbeel den uitgelegd. Zelfs gegevens van anderen beleggingsprogramma's kunnen gemakke lijk worden geïmporteerd. Het is mogelijk om verscheidene rapporten te maken om te zien hoe je portefeuille 'het doet'. In een handomdraai maak je de meest schitterende rapporten en grafieken die in de voorbeelden van Davi-Effect altijd zeer positief uitvallen naar de belegger toe. Een aantal weken werken mét het pro gramma leert dat het een tijdrovende klus is om de gegevens actueel te houden. Ui termate geschikt dus voor de echte boek houders onder de beleggers, die de over zichten van hun portefeuille tot op de cij fers achter de komma in de computer wil len opslaan. Voor hen is Davi-Effect een makkelijke manier om beleggingen te be heren. Min. systeemeisen: Pentium, 8 Mb Ram, mo dem, Windows 95/98. Prijs: 149 gulden. Be schikbaar gesteld door Davilex Software. Zeeslag en flipperen Het spelletje begon ooit op haastig zelf getekende ruitjes- vellen. Je bedacht een opstel ling voor een oorlogsvloot en je tegenstander moest via A3, F8, enz. zien te raden waar jouw vliegdekschip, je kruisers en je onderzeeërs lagen. En andersom. Wie het eerst de hele vloot tot zinken bracht, was de winnaar. Maar tijden veranderen. Zee slag, want zo heet het spel, evolueerde tot een heuse bordgame en zoals het tegen woordig hoort, vandaar weer tot een computerspel. Easy Computing bracht het on langs uit in een fraaie 3D-ver- sie met leuke grafics. Het voordeel van Zeeslag 3D op de pc is dat je het ook alleen kunt spelen, dat wil zeggen tegen de computer. De moeilijk heidsgraad kun je zelf instel len. Doe je het de 'easy way', dan gooit de computer-tegen- stander behoorlijk wat bom men in het water. De computerversie gaat ver der dan het papieren origi neel. Je kunt vanuit de lucht spelen, maar ook onder water. Het speelveld is aan te passen en je kunt - om het moeilijker te maken - de vloot ook laten varen. Kortom: te spelen voor een beginner, maar ook voor de ervaren strateeg. Gelijktijdig verscheen een aar dige flipperkast, die bijna 'le vensecht' speelt. De vroegere flipperkasten op de PC haal den het niet bij de echte bak in de kroeg, omdat met name de loop van de bal te voor spelbaar was. Dat is bij 3D Flipper XXL anders. De bal kan soms net zulke onver wachte bewegingen maken als in een echte kast en zelfs de bak 'op tilt' krijgen is geen echt probleem. 3D Flipper XXL telt vier verschillende kas ten en zit vol met leuke, ver rassende geluiden en com mentaar. Zeeslag en Flipper. Min.systeemeisen: Pentium 133, Windows 95/98,16Mb Ram. Prijzen: 49,95 (Zeeslag) en 59,50 gulden (Flipper). MOORDRAADSEL |DNTAAL: werktuig; 5. bouwland; 7. pl; 10. landbouwwerktuig; pure; 14. bijwoord; 15. |ver; 19. loofboom; 20. lord; 21. naar persoon; Jchocolade; 25. muziek- I ontkenning; 28. dieren- 01. vogel; 33. oorhanger; inal computer; 3. bloeiwij- ilbezetting; 5. Griekse let ter; 6. voorzetsel; 8. logement; 9. sloot; 11. persoonlijk vnw.; 12. graveren; 13. kubieke meter; 14. oude lengtemaat; 16. roem; 18. een zekere; 22. voorzetsel; 24. waterstand; 27. lusthof; 29. blad papier; 30. akelig; 31. persoonlijk vnw.; 32. lidwoord. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Baljapon; 5 stap pers; 6. lust; 8. soep; 10. loper; 12. teelt. Verticaal: 1. Bosjes; 2. laagte; 3. appel; 4. oeros; 7. uppie; 9. plat; 1 1 rit. HEINZ ,/y.C /*/£T7M//S /S M&-rL/<57~ A//£Z/W£ oPP&AO-rr (OA TtE OA A/A4/Z P&J AAAP W/L \SAG£P OM wrm? wrr/-/ VS7-&E 1^4/V ZWA&TB P/E& 72S"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21