Leidsch Dagblad Jongere mag besluiten tot euthanasie ONDAG EOI END!. üM J-portefeuille Bolkestein oede zaak voor Nederland' 'Afspraak over late abortus bestaat al' IS HALF GELD H 200 Op zoek naar. [VANR0YC.S. Nieuwe studie kruising HSL rijksweg A4 Eten en drinken TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. onen X taAG 10 JUL11999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Vrede nog ver te zoeken in Bosnië tege voor ollini, Steels eklasseerd ige fred secaar Ttteels is gisteren na af- i de zesde etappe in de France gedeklas- De jury kende de rit- oe aan Mario Cipollini. po-express' behaalde tee zijn derde achter- lgende dagsucces, een ring van het record van gendarische landge- }ino Bartali, die bijna i6( jaar geleden een der- prestatie leverde, die zich een half uur 46' ijk rekende met zijn ritzege, werd schuldig den aan onregelmatig- in de slotfase van de i Amiens naar Mau- 384. De Belg week kort 1 c |e meet van zijn lijn af am daarbij in contact Tsjech Jan Svorada. lag krijgen de sprinters pig hun laatste kans. »n wacht een zware over 56,5 kilometer, irono' rond Metz bete- e eerste echte graad voor de renners, die 2ia< lf kansen toedichten le eindoverwinning, lam Olano, regerend Ikampioen tijdrijden, Metz als grote favo- 33Ï n het gele leiderstricot 58i irsipuu over te nemen. NR. 42049 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Sneek haalt schoenen uit de bodem Henny van der Most denkt simpel en doet groot Kabinet stemt in met wetsvoorstel Minderjarigen van zestien en zeventien mogen in de toe komst zelfstandig beslissen over euthanasie. Instemming van hun ouders is niet verplicht. Dat blijkt uit het wets voorstel 'toetsing levensbeëindiging op verzoek en hulp bij zelfdoding', waarmee het kabinet gisteren heeft inge stemd. Bij twaalf- tot zestienjarigen is de instemming van ouders of voogden in principe wel vereist. den haag gpd In de nieuwe wet wordt verder officieel geregeld dat euthana sie niet strafbaar is als de arts de hulp bij zelfdoding heeft ge meld en er aan de zorgvuldig heidseisen is voldaan. Het ka binet heeft hiermee het initia tief-wetsvoorstel overgenomen dat toenmalig D66-Kamerlid Van Boxtel vorig jaar samen met WD en PvdA indiende. Dat was bij de start van Kok-2 in het regeerakkoord ook afge sproken. In de oorspronkelijke plannen werd echter geen leef tijdsverschil gemaakt tussen minderjarigen vanaf twaalf jaar. Er werd vanuit gegaan dat de ouders toestemming zou den moeten geven, maar dat in uitzonderlijke gevallen daarop een uitzondering kon worden gemaakt. Op advies van de Raad van State is dat nu veranderd. De Raad vindt dat het oordeel des onderscheids wel degelijk aan wezig kan zijn bij minderjari gen, zodat ze op eigen kracht een weloverwogen en verant woorde beslissing kunnen ne men. Het kabinet heeft er voor gekozen de nieuwe grens op zestien jaar te leggen. Bij kinde ren tussen de twaalf en zestien vandaag en zondag 11 juli (11.00 tot 17.00 uur) worden Caribbean keukens i helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs 108i «den. Kom nu snel en profiteer van deze super aanbieding. 49 i AAR STOBBEWEG 19 - 01 72-605882 iihd BOVfNUHD) -j» nnalig WD-leider de scepsis voorbij 931 lianne sleutjes II. zal ..20 PD di LI* vc kan het voorkomen dat ouders verschillen van mening over de doodswens van hun kind. Als één van de ouders toestem ming weigert, mag de arts vol gens de nieuwe wet tot een an dere beslissing komen. Dat mag echter alleen als op deze manier ernstig nadeel voor het kind kan worden voorkomen. Euthanasie op minderjarigen komt in de praktijk al voor, vooral bij jonge kankerpatiën ten. Er zijn echter geen concre te cijfers over, omdat het ner gens wordt geregistreerd. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van volksgezond heid zijn het incidenten en komt het slechts enkele keren per jaar voor dat kinderen vra gen om zelfdoding. Op dit moment is euthanasie nog strafbaar. In de praktijk wordt hulp bij zelfdoding ech ter niet vervolgd als de arts zich heeft gehouden aan de voor waarden. De patiënt moet een vrijwillig en weloverwogen ver zoek tot euthanasie doen. Er moet sprake zijn van uitzicht loos en ondraaglijk lijden. Een tweede arts moet zijn oordeel hebben gegeven en de eutha nasie moet verantwoord wor den uitgevoerd. Dit alles wordt getoetst door een commissie. VANDAAG QJ in deze krant 5«j circa VACATURES U vindt de baan die bij u past van lambalgen ropese lijsttrekker van de Max van den Berg, wist juni heel zeker: met als kandidaat voor ipese Commissie koerste af op een politiek onge- rodi zal een politieke lijn Commissie moeten aan- Binnen die lijn, die ssief sociaal-democra- zijn, past Bolkestein ::73 g'n 75 tein 64 O] ..65 .62 >r< den Berg was niet de eni- - voormalig WD-leider bolkestein niet zag zitten. Bolkestein in augustus aar aankondigde dat hij Inissel wilde, werd er in instantie lacherig gerea- De Euroscepticus Bolke- je zich in zou zetten voor dere integratie van Euro- Wij willen geen rem in üenst", zei GroenLinks- oorzitter Paul Rosen- dit voorjaar in de Twee rnen PvdA-fractieleider ft. die in april nog sprak en late roeping', liet zich echter niet al te negatief achteraf bleek waarom: premier Kok had bij de formatie van Paars II inderdaad beloofd dat hij Bolkestein voor zover mogelijk in zijn kandidatuur zou steunen. Maar in het kabinet liep de voordracht van de nieuwe Eu ropees commissaris niet op rol letjes. De PvdA-ministers haal den in een laatste wanhoops poging alles uit de kast om de WD'er uit Brussel weg te hou den. Zij keerden zich in de mi nisterraad tegen zijn kandida tuur uit angst voor de kritiek die hij in het Europees Parlement zou krijgen. Dus moest het ka binet twee keer over de voor dracht vergaderen voor het PvdA-smaldeel overstag ging. Maar daarna was er geen vuiltje meer aan de lucht. ,,Het lag in de rede dat na de PvdA en het CDA nu de liberalen een kandidaat mochten leveren", zei Kok. Het CDA en de paarse partijen verklaarden gisteren eensgezind tevreden te zijn over de post die Bolkestein in de wacht heeft gesleept, intern marktbeleid en belastingen. Dat gold ook voor de eerder o zo kritische Europarlementariërs. PvdA-eurofractieleider Van den Justitie weet niets van uitlatingen Spaarne Ziekenhuis haarlem/heemstede carlo nuveen Het Spaarne Ziekenhuis verricht al sinds 1994 met medeweten van de Regionale In spectie Gezondheidszorg en het Openbaar Ministerie late, strafbare abortussen. Dat blijkt uit een artikel van vijf bij het zieken huis werkzame gynaecologen, gepubli ceerd in het Nederlands Tijdschrift Genees kunde. De 'gedoogregeling' zou tot stand zijn gekomen na een aantal late abortussen in het Spaarne Ziekenhuis, die achteraf bij de inspectie zijn gemeld. Het ziekenhuis zou nieuwe gevallen van dergelijke abortussen direct en niet-anoniem bij de inspectie melden. Ook het OM kon zich hierin vin den, aldus de gynaecologen in het gezag hebbende medische tijdschrift. De Haarlemse persofficier Th. Bot zegt echter dat bij justitie niets bekend is over een dergelijke afspraak. Bovendien meldde het dagblad Trouw gisteren dat de officie ren van justitie zich eind 1996 nog uitspra ken tegen een landelijke gedoogregeling. Het Spaarne Ziekenhuis wilde gister avond geen commentaar geven op de uit spraken van de persofficier. Wel liet gynae coloog D.B. van 't Hof weten dat op zijn af deling de afgelopen twee jaar geen late abortussen meer zijn uitgevoerd. De regio nale inspectie was niet bereikbaar voor een reactie. Bij een 26-jarige vrouw werd in de perio de daarvoor de zwangerschap na 35 weken afgebroken. Dat gebeurde door de beval ling kunstmatig op te wekken. De gynaeco loog van het Spaarne Ziekenhuis besloot in overleg met het desbetreffende echtpaar Berg prijst de portefeuille die de WD'er kreeg als 'een goede zaak voor Nederland'. Bolke stein moet onder meer in EU- verband een belasting op bui tenlandse spaarrekeningen in voeren. CDA'er Maij-Weggen, die zelfs nog bij Prodi op de stoep heeft gestaan om de kan didatuur van Bolkestein te bombarderen, beperkte zich gisteren tot de opmerking dat Bolkestein 'een redelijk goede post' in de wacht heeft gesleept. D66-euroleidster Van der Laan verwacht dat Bolkestein snel zal merken dat Europa nog lang niet 'af is, zoals de liberaal eer der beweerde. Theoretisch kan Bolkestein overigens de eindstreep niet halen. Alle kandidaat-commis sarissen moeten nog in het Eu roparlement komen vertellen wie ze zijn en wat ze willen en het parlement kan hun benoe ming afblazen. Maar in het ge val van Bolkestein zouden de Nederlandse afgevaardigden daarvoor dan het initiatief moe ten nemen. En de kans dat dat gebeurt, is te verwaarlozen. Zie ook pagina 5 alphen aan den run Waar is mijn papa? Het kleine meisje tuurt het pad in vogelpark Avifauna af. In elke hand houdt ze een bosje bloemen. Maar papa is nog niet binnen. Hij zit nog op de fiets. Dus moet ze zich nog even zelf over de bloemen ontfer men. Het meisje was niet de enige die met een ruiker tje naar Avifauna was gekomen om familieleden of bekenden die de Alphense fietsvierdaagse vol brachten, hulde te brengen. Het was alweer de 52ste Laura, die dit jaar is verreden. Bijna tweedui zend deelnemers stapten eerder deze week op de fiets en trapten enkele honderden kilometers onder de wielen weg. Er waren uitvallers en er waren wat kleine ongelukjes. Maar iedereen was het erover eens: het was weer fantastisch. En zoals elke keer aan het einde van de rit klonk het ook nu ween 'Tot volgend jaar'. Pagina 17: Bloemen en zoenen voor vermoeide Laura-rijders. FOTO ENCEL LAMEIJER ADVOCATEN [Tel. (071) 5122362 HET WOORD IS AAN Karl Heinrich Waggerl Het geloof verzet bergen, de twijfel doet ze beklimmen. tot een medische ingreep, nadat uit een echoscopie bleek dat de foetus een ernstige hersenafwijking had en waarschijnlijk snel na de geboorte zou overlijden. Het jongetje bezweek al tijdens de bevalling. Een andere, 35-jarige patiënte van het ziekenhuis onderging na 27 weken een zwangerschapsonderbreking. Ook bij deze vrouw werd de bevalling kunstmatig opge wekt. Het onvolgroeide kind, dat een ern stige, 'niet met het leven verenigbare' nierafwijking had. overleed een uur na de geboorte in de armen van zijn ouders. Overigens gaf het Spaarne Ziekenhuis in 1996 al toe ook na de - nu veel besproken - vierentwintigste week zwangerschappen af te breken, als bij de foetus ernstige afwij kingen werden geconstateerd. Dat gebeur de nadat de inspectie onderzoek deed naar late abortussen. den haag hans jacobs Het kabinet kijkt of het laatste stukje van de hogesnelheidslijn ter hoogte van Hoogmade als nog anders kan worden aange legd. Het spoor kruist dan niet langer rijksweg A4 in een bak op palen, maar de snelweg gaat dan, precies zoals de gemeente Jacobswoude altijd wenste, de grond in. Op die manier wordt het landschap gespaard. Pre mier Kok heeft dat gisteren ge zegd na afloop van het kabi netsberaad. De regering heeft tegelijker tijd besloten niet te knabbelen aan de boortunnel die ter hoog te van Hazerswoude onder het Groene Hart doorloopt. ,,Er is niet voldoende draagvlak. Aan de voorwaarden die we vooraf hebben gesteld, wordt niet vol daan", aldus Kok. Eén van de eisen die minister Netelenbos (verkeer) stelde bij het onder zoek naar de mogelijkheid de geplande tunnel met een paar kilometer te verkorten, was dat er steun moest zijn van de be trokken gemeenten. Rijnwoude, en later ook de provincie Zuid- Holland, verzetten zich tegen de korte tunnel. Kok vertelde dat er nader overleg en nader onderzoek komt naar de mogelijkheden met de HSL ten noorden van Leiderdorp. Maar hij temperde wel meteen eventuele hoogge spannen verwachtingen. „Het is maar zeer de vraag of veran deringen mogelijk zijn en of het lukt." Woordvoerders van het ministerie van verkeer en wa terstaat zeiden 'dat het ministe rie open staat voor verbeterin gen aan de hogesnelheidslijn'. Er is in Leiderdorp, Alkemade en Jacobswoude van meet af aan veel onvrede en kritiek ge weest op de gekozen construc tie voor de kruising van de HSL met de snelweg. Door de A4 te verdiepen hoeft de HSL, die dan net uit de tunnel komt, niet 'de lucht in'. Of verdieping van de autoweg ook betekent dat Leiden en Leiderdorp kunnen meeprofiteren doordat de weg over een veel langer traject 'on der het maaiveld duikt', zoals beide gemeenten om uiteenlo pende redenen willen, is nog niet duidelijk. Minister Netelen bos licht volgende week de Tweede Kamer via een brief in over haar besluit over de boor tunnel en de plannen met de hogesnelheidslijn. 12725° "724° "724° 20% 50% 30% 5SS£8$ 50% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Dag Nacht Denksport Economie Gesprek van de Dag 2 Kerk en Samenleving14 Multi Media/Strips21 Regio13,15,17 RTV/programma's22,23 Sport25,27,29 Uitgaan30 Eten en drinken zijn meer dan biologische vereisten alleen. Een groot deel van het sociale en economi sche leven speelt zich af rond de tafel, bij een bak koffie of een borrel. Voor het gastrologie of gastrono mie. Voor velen is eten lekkerder en belangrijker dan seks. Eten doe je drie keer per dag met wisse lende partners van alle leeftijden, zonder al te groot gevaar op besmet ting. Hoewel dat laatste ook niet meer opgaat, nu voedselschandalen Euro pa overspoelen. Ze injec teren de vraag waar het heen moet met 'ons dage lijks brood'. Het antwoord wordt gegeven door een aantal deskundigen in de het Zaterdags Bijvoegsel. In de zevende Millenni- umspecial van deze krant komen Johannes van Dam, John Beeren, Patri cia Schutte en Ires Schuit- ze tot de conclusie dat de voedsel-affaires de terug keer van de goede smaak kunnen bevorderen in Ne derland. En zelfs in de delta die tot nu toe culi nair als 'een rampgebied' te boek stond, waren er tafelmanieren 'om in de hemel te komen' en school en schuilt er iets moois onder de kurk, nu de wijngrens naar het Noorden kruipt door kli maatveranderingen. Het millennium-essay handelt onder meer over het maken van oude soor ten voedsel uit nieuwe grondstoffen: de meest bezopen ontwikkeling in de levensmiddelenindu strie. PROFITEER NU Druk weekeinde op Duitse wegen hamburg dpa Nu vele toonzaalmodellen met extra korting! Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude tel. 071 - 589.93.46 Op de Duitse autosnelwegen zijn gisteravond lange files ont staan door de vakantiedrukte. Die drukte houdt het weekein- de aan, zo vreest de Algemene W Duitse Automobielclub (AD- AC). De ADAC voorziet grote •v problemen op de route die van cSE, Beieren door Tirol naar Italië loopt. Voorts wordt grote druk te verwacht op de andere be lli langrijke noord-zuid route, die van de zuidwesthoek van Duits land via Basel en de Gotthard- pas naar Italië voert. VeeJ verkeer komt waar schijnlijk uit Nederland, vooral terugkerende Duitsers. Voorts worden veel files voor Berlijn verwacht. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautomatlsch il. i automatisch (f. 33,70) 'Oacceptgiro (f. 97 Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. elop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1