De nachttrein: 'gij zult niet met elkander spreken' ii inn C "l uu bij nac fit en nrnn lü uu Zomer 1999 gelijst 976 19 's Nachts brood bakken. Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een patiënt behandelen. Voor sommige mensen is dat onregelmatige leven de normaalste zaak van de wereld. Naam: Jaap Visser Leeftijd: 40 Beroep: (sport)journalist Vrij Nederland Woonplaats: Leiden Hoe zwaar is het volgen van de Tour de France als journalist? Voor een journalist van een krant is de Tour de zwaarste job, zwaarder dan WK voetbal of de Olym pische Spelen. Vanwege het verplaatsen. Vooral voor mij, want ik ben geneigd van een hotelkamer meteen mijn kamer te maken. De kamer ligt dan bezaaid met rommel, die ik 's morgens moet opruimen. De Tour wacht op niemand, zeggen ze wel eens. Hoe ziet een normale dag van een tourverslagge ver eruit? „Qua sportevenement is de Tour gewoon beuken, 's Morgens tiaar de start om de renners te spreken en na de start naar de finishplaats. Van de koers zelf kan je niets 'live' volgen. Dat is ook niet mogelijk, omdat er vier keer zoveel journalisten als renners zijn. In de aankomstplaats wat eten en in het pers centrum installeer je je voorde tv. Je ziet thuis achter je eigen tv evenveel. Bij de aankomst spoed je je naar de finish om de renners te spreken. Daarna begint het kwartetten met citaten met collega's en het schrijven in de perszaal. Als je klaar bent naar het hotel. Als je geluk hebt. vind je de hond niet in de pot. Soms zit je honderd kilometer van de aan komstplaats. In 1991, met de Intrapalid-affaire bij PDM, was de Tour zo chaotisch dat ik vier dagen niet warm heb gegeten. Heb je nog oog voor andere zaken tijdens de Tour? „Je leeft in een tunnel. Je hebt het gevoel dat je in het epicentrum van de wereld bent. De wereld verengt zich tot een meute bont gekleurde wielrenners, je portable computer, je telefoon, je hotelkamer, je auto en elke dag L'Equipe. Maar als je je stuk goed in de krant ziet, dan is dat die ontberingen allemaal waard. Is er nog ruimte voor romantiek in de huidige to urverslagge ving? ,Het enige romantische is de soms ontroerende colle gialiteit. Dat merk je als je elkaar quotes levert. Dat is een noodzaak in de tour, want je kan niet met ie dereen spreken. Het is een soort kwartetten na af loop. De toegankelijkheid van wielrenners is een ver ademing in vergelijking met voetballers. Sommige jonge voetballers, die net drie keer een bal hebben overgeschoten, hebben meer arrogantie dan een vijf voudige tourwinnaar. Het puur aanschouwen van het gevecht van wielrenner tegen wielrenner of wiel renner tegen berg is er niet bij. Jan de Vries van de Volkskrant, de eerste tourvèrslaggever, schreef over Fausto Coppi 'hij trilde zijn stuur van z'n fiets'. Die romantiek is er niet meer. LARS ULRICH De rit die om 00.00 uur vanaf Leiden CS vertrekt, valt niet on der het zogheten 'nachtnet' van de NS. De eerste echte nacht trein rijdt pas om 00.42 uur. Die rit maakt onderdeel uit van de in 1986 ingevoerde uurlijn dienst tussen Rotterdam, Den Haag, Leiden, Schiphol, Am sterdam, Utrecht en vice versa. Ooit opgezet door de NS om een goede verbinding met Schiphol te hebben. ,,Maar in de loop der tijd heeft de nacht trein ook een sociaal-recreatie ve functie gekregen", aldus een woordvoerder van de Spoorwe gen. Wellicht doelt hij daarmee ook op drie meisjes die opstappen in Haarlem - waar de echte nachttrein dus niet stopt. In hun nieuwste spijkerbroek vlijen ze zich neer achter een raampje, wachtend op wat ko men gaat. „Waar gaan we ei genlijk eerst naartoe?, vraagt een van hen aan de twee ande ren. Ze weten het nog niet. „We kunnen natuurlijk wel eens iets nieuws proberen." De andere twee knikken instemmend. Ze vinden het best. Er zijn belang rijkere problemen: „Ik kon geen broek met zakken vinden, dus dat wordt wéér mijn porte monnee in mijn laars prop pen." Ze roken de ene na de andere sigaret. Op Amsterdam CS lijkt de avondspits nog niet voorbij. Het is er ongelooflijk druk. Een wirwar van Amerikaanse back packers, bewakingsbeambten, rondsnuffelende junks, vegen de schoonmakers en voorbij- zoevende inline-skaters. Tegen over de Pizza Hut, die dicht is, zit een filiaal van de eveneens gesloten kruidenreformzaak Erica. Een poster prijst er hap py peppers aan. Voor 'als je zo gestresst bent dat je tanden zeer doen'. Wie na tweeën terugreist naar Leiden, Den Haag of Rotterdam treft een gemêleerder gezel schap aan dan op de heenweg. Tussen de stappers zitten nu ook veel passagiers die net aan een nieuwe dag begin nen. Op weg naar een charter van Transavia, die om een uur of vijf vanaf Schiphol ver trekt richting Spanje of Grie kenland. Bepakt en bezakt zit ten ze tussen doorzakkers en blowers die het eind van hun Latijn zijn. Knikkebollend en met rode ogen hangen ze in hun stoel. Een paar Engelse jongens hebben nog lang geen zin om te slapen. Bierblikjes knallen open, waarna het tijd is om te zingen. Na el ke strofe yvordt er hard op geboerd en geschreeuwd. Een paar va kantiegangers besluiten een ander plaatsje te zoeken. De conducteur lijkt zich niet te storen aan het rumoerige 'après-stap-gedrag' om hem heen. Hij heeft het niet zo moeilijk, want alle nachtelijke treinreizigers worden op de perrons al gecontroleerd op het hebben van een geldig plaats bewijs. Zwartrijders zal hij dus niet treffen. De verschillen de groepen rei zigers negeren elkaar zo veel mogelijk in de oranjebeklede coupés van de NS-streinstel- len. Ook overdag trouwens een ongeschreven regel in de Ne derlandse treinen: al zit je pal tegenover of naast elkaar: gij zult niet met elkander spreken. De buitenlanders die zich niet aan deze gedragscode houden Is this Den Haag stationhoe ven dus niet te rekenen op veel weerwoord als ze iets vragen. Hooguit een kil knikje of een schuchter schudden van het hoofd krijgen ze re tour van hun mede-reizi gers. Er zijn zelfs Neder landers die een rood hoofd krij gen als het woord tot hen wordt gericht. Alsof het om een onze delijk voorstel gaat. Ruim na middernacht begint het stapavondje voor Leo pas goed. De 30-jarige Rotterdam mer heeft dan net een afspraak met twee vrienden in Amster dam achter de rug. Als de nachttrein Amsterdam CS ver laat, pakt hij zijn mobiele tele foon. Even wat inspreken op de voice-mail van vriendje Enzo: ,,'t Is nu kwart over twee. Ik bel even om te vragen of jij nog een leuke party weet in Rotterdam. Ik bel je straks nog even terug." Leo is klaar voor iets nieuws, iets spannends. Een feest dat doorgaat tot een uur of zes. Gek genoeg hebben de huidige treinreizigers totaal geen moei te met het in het openbaar voe ren van een interlokaal gesprek. De mobieltjes rinkelen continu. En wie opneemt, heeft geen en kele behoefte aan privacy. Een moderne vorm van ongewenste intimiteiten denk je, tegenover een jongeman die een gesprek voert met een, zo te horen, aan staande ex-vriendin. „Ik heb toch niet met je gezoend? Ik heb met jullie allebei niet ge zoend. Nee, ook niet met dat andere meisje", zegt hij met verveelde blik en het oortele foontje van zijn walkman in zijn andere oor. „Nou, we bel len nog wel en hebben het er dan nog over. Goed? Waarom niet? Bel je me niet meer? Wat doe je moeilijk zeg." Een zitje verder rinkelt weer een GSM. Gelukkig gaat dat ge sprek in het Spaans. Als de trein vaart mindert, lijkt de nacht voor de meesten voor bij. „Goedemorgen dames en heren, wij naderen Leiden CS." Een stroom passagiers waaiert langzaam uit door de lege sta tionshal. Sloffend, op zoek naar de fiets. ERNA STRAATSMA Ik bel even om te vragen of jij nog een leuke party weet' 'Ik heb niet gezoend. Nee, ook niet met dat andere meisje Journalist Jaap Visser „Qua sportevenement is de Tour ge woon beuken." FOTO HIELCO KUIPERS Alleen de Burger King is na elven nog open. En het is er druk. Jongens op bromscooters stoppen voor een snelle snack in de Leidse stationshal, waar verder alle winkels zijn gesloten. Upgrade your meal to the large, schreeuwt een tekst achter de clownesk verklede verkoper. Met een Whoppermenu in de ene en een tas in de andere hand vertrekken drie meisjes naar perron 4. Precies om middernacht stopt daar de trein naar Amsterdam CS. Wie op vrijdag- of zaterdagavond een treinkaartje wil kopen aan het loket kan dat doen tot middernacht. Achter de verkoopbalie van de NS zitten een Nederlandse jongen en een Marokkaans meisje naast elkaar te babbelen. Erg druk is het niet, zo rond half twaalf. Dus hebben ze het over de iT. „Toch wel jammer dat die discotheek is gesloten. Ik ging er altijd naartoe met een vriend. Die is zó", zegt het meisje, met een handgebaar dat duidelijk moet maken dat die vriend homoseksueel is. Het geluid van de stilte. Over dat fenomeen maakte in de jaren zestig Si mon Garfunkel een mooi nummer - The Sound of Silence. Het illustere duo zingt allang niet meer samen. Maar dat geluid is gebleven. En dat tref je, soms oorverdovend, nog immer aan op het land goed De Horsten. Dat mag op z'n minst verbazingwekkend heten. Want deze lommerrijke dreven, groene weilan den en oude bossen van Wassenaar en Voorscho ten liggen ingeklemd tussen het oprukkende, randstedelijke beton van Leiden aan de ene kant en Den Haag aan de andere kant. Edoch, het bel len van de tram, het toeteren van de auto's of het gejengel uit de jukebox van het café op de hoek, dringt nog net niet door tot dit prachtige stukje ongerepte natuur. Dat volledig is ingekapseld. Maar toch vrij is. En dat moet zo blijven. Ooit stelde een malloot op het Binnenhof voor om een snelweg dwars door dit rustgebied aan te leggen. Geluidloos is de betreffende figuur afgevoerd. tekst: AD VAN KAAM foto: WIM DDKMAN Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers uit de gemeente waar de foto is gemaakt. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing - richten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54, 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19