Oppositie Servië wil tijdelijk zakenkabinet Buitenland Pakistanen vallen over toezeggingen Kashmir Slavenhandel anno 1999 Overstap Bangemann voor Europese rechter Taliban: Bin Laden onder bewaking in Afghanistan Brussels paars is net Haags paars, maar dan anders Zware strijd bij hoofdstad Colombia Zon is niet alleen slecht INoord-Korea herdenkt Kim tincyang In Europa zijn massabijeenkomsten in Stalinisti- :he stijl sinds de val van de Muur verleden tijd, maar het radi- ial-communistische Noord-Korea kent ze nog altijd. Gisteren rerd in zo'n bijeenkomst herdacht dat 'vader des vaderlands jm II Sung vijf jaar geleden stierf. De bijeenkomst werd geleid loor zijn zoon en opvolger Kim Jong II. FOTO AP Maanman dood door motorongeluk iashington De voormalige Amerikaanse astronaut Pete Con rad is op 69-jarige leeftijd omgekomen door een motorongeluk. 1311 Na een ritje met vrienden te hebben gemaakt, verloor Conrad in het Californische dorpje Ojai de controle over zijn motor. Hij sloeg tegen het wegdek en overleed zes uur later in het zieken huis aan zijn verwondingen. Conrad nam deel aan vier ruimte- duchten. Tijdens de Apollo 12-missie in november 1969 was hij de derde man op de maan. Zijn maanwandeling was door een defecte camera overigens niet te zien. t Letland weert de Russische taal RIGA» Het parlement van Letland heeft gisteren een wet aange nomen waarin Russischtaligen worden gediscrimineerd. De Eu ropese Unie waarschuwt dat Letland hiermee de kans op sa menwerking met het Westen op het spel zet. De wet verplicht het gebruik van de Letse taal in het zakenleven en openbare [J1 toespraken. Ongeveer een derde van de 2,4 miljoen Letten spreekt Russisch. Vorige week zei de Deense minister van bui- inlandse zaken bij een bezoek aan Riga dat deze taalwet de re latie met de EU geen goed zou doen. Letland heeft goede hoop op verregaande samenwerking met de EU. De Letse president -reiberga heeft gezegd dat ze de wet opnieuw in stemming zal jrengen als deze botst met internationale verplichtingen. Heksenjacht op vrouwen in Tanzania 3,e frWANZAIn het noorden van Tanzania zijn de afgelopen twee e, jaar zeker achthonderd vrouwen vermoord omdat het heksen T1 [ouden zijn. Dat melden de autoriteiten in de regio. Het plaat- ,,e lelijke Sukuma-volk ziet achter de dood van iedereen onder de vijftig jaar de hand van een heks. Als er iemand sterft wordt niet n gd waaraan hij gestorven is, maar wie de dood veroor- waaKie. Het grote aantal jonge mensen dat overlijdt door aids, ïorgt ervoor dat veel meer vrouwen dan vroeger voor heks wor- den uitgemaakt. De slachtoffers zijn veelal vrouwen van mid- e' delbare leeftijd. De moorden op vermeende heksen worden meestal gepleegd door huurmoordenaars. 4 Doodstraf Florida bloedig voltrokken fARKEDe eerste terechtstelling op een nieuwe elektrische stoel i gisteren in de Amerikaanse staat Florida dramatisch verlopen. JjR'olgens aanwezige medici sijpelde bloed uit de mond en borst ^fvan de veroordeelde man. Ooggetuigen meldden bovendien ;en verstikt geschreeuw te hebben gehoord. In verband met zijn gewicht van 150 kilo kreeg de veroordeelde sterkere C stroomstoten dan gebruikelijk. De man vermoordde in 1982 een zwangere vrouw en haar 2-jarige dochter. Volgens de gevange- alt nisleiding was het de eerste keer in twintig jaar dat zich een der- haj gelijk bloederig incident voordeed bij het voltrekken van de doodstraf. De oude elektrische stoel van Florida werd vorig jaar ifgedankt na meer dan tweehonderd executies. gi Hillary Clinton pleit voor Jeruzalem ic Washington De Amerikaanse presidentsvrouw Hillary Rodham D Clinton vindt dat heel Jeruzalem de ongedeelde en eeuwige 1| hoofdstad van Israël moet zijn. Zij wijkt daarbij af van de offici- i is ele politiek in Washington. Die erkent Jeruzalem voorlopig niet hei als hoofdstad. De diplomatieke missie is in Tel Aviv gevestigd, co, Rodham Clinton schreef onlangs in een brief aan een overkoe- odi pelend orgaan van joodse organisaties in New York dat ze zich in de Senaat zal inzetten voor de verhuizing van de ambassade naar Jeruzalem. Rodham Clinton wil in New York worden geko- t zf;zen tot senator. De stad is 'het Jeruzalem van de VS' met een jrote en buitengewoon machtige joodse gemeenschap. Jeruza- em wordt door Israël en de Palestijnen als hoofdstad geclaimd. Ad Commissie verbiedt mars Oranje Orde ial Belfast De Noord-Ierse paradecommissie heeft het de protes- a! antse Oranje Orde gisteren verboden om maandag alle Oranje- narsen in Belfast naar Ormeau Park te voeren. De Orde had langekondigd met zo'n 20.000 leden naar het park te gaan, uit )rotest tegen het eerdere verbod van de paradecommissie om loor de nabijgelegen katholieke Lower Ormeau Road te trek- cen. Op het voornemen werd door de katholieken heftig gerea- ;eerd. Volgens commissievoorzitter Graham zal de bijeenkomst nhet park 'onnodige ontwrichtingen' teweegbrengen in de re- atie tussen de gemeenschappen. Het is nog niet bekend of de )rde het marsverbod zal respecteren. De Orangisten weigerden ot nu toe het gezag van de commissie te erkennen. Van Rossem voorwaardelijk vrij töUGGE^ De excentrieke Belgische ex-parlementariër en beurs speculant Jean-Pierre Van Rossem komt dit weekeinde voor- nei vaardelijk vrij. Hij werd in 1997 veroordeeld tot vijf jaar'cel we- >ens misleiding en oplichting van tientallen kleine beleggers. )e voorwaardelijke vrijlating stoelt op een speciale wet die ge- arg ietineerden onder meer wegens goed gedrag op vrije voeten eei 'telt na het uitzitten van een derde van de straf. Eenmaal buiten eli noeten ze zich dan houden aan een aantal afspraken, zoals ge- contact met justitie en afbetaling van de gerechtskosten, he Rekening in zaak-Pinochet verdeeld ■ri onden^ De enorme rekeningen voor de voortslepende juridi- let che vervolging van Augusto Pinochet moeten worden verdeeld ussen de Britse belastingbetaler en de Chileense oud-dictator :el elf Dit hebben de hoogste beroepsrechters in Groot-Brittan- hë, de Law Lords, gisteren bepaald. Voor twee zittingen van 's n' ands hoogste rechters moet Pinochet (83) zelf de kosten op- )ai loesten en voor twee andere zittingen moet de staat betalen, ui hoeveel geld het in totaal gaat is niet bekendgemaakt, maar all chattingen lopen op tot ten minste 15 miljoen gulden. Pino- in jhet werd in oktober in Londen aangehouden, op verzoek van >paanse rechters die hem wegens mensenrechtenschendingen 'ervolgen. In de dure reeks zittingen vocht hij eventuele uitwij- (d( ;ing aan Madrid aan, maar hij verloor. Kopje thee per dag goed voor hart )Ik ÖÜPEN_« Het drinken van één kopje thee per dag kan de kans op jis 'en hartaanval met 44 procent terugbrengen. Dat heeft de Brit- >k> ie hartspecialist Michael Gaziano gisteren gezegd. Hij onder- ar ïocht 340 mannen en vrouwen die door een hartaanval waren 16' letroffen en een vergelijkbare groep mensen die geen infarct jadden gehad. Vervolgens onderzocht hij hoeveel thee ze had- jen gedronken. Volgens Gaziano zit het gunstige effect in de in isè nee voorkomende flavonoïden, vitamineachtige stoffen die er- 'P roor zo gen dat het bloed minder gaat klonteren. Bovendien ra: ungeren flavonoïden als anti-oxidanten, die de schadelijke ge ro'gen van zuurstof in het lichaam opheffen. Djindjic aangevallen door boze Ser\'ische Kosovaren De Servische oppositieleider Zoran Djindjic heeft zich gisteren uitgesproken voor de komst van een interim-re gering in Joegoslavië. Een dergelijk zakenkabinet zou vooral moeten zorgen voor voldoende voedsel en be scherming als de winter intreedt. De overgangsregering dient in de ogen van Djindjic te worden samengesteld in nauwe samenspraak met de Servisch-Orthodoxe kerk. BELGRADO-PROKUPUE Rtr-DPA-ANP Belangrijke opgave is ook de voorbereiding en het uitschrij ven van vrije democratische verkiezingen. Dragoslav Avramovic, oud-president van de Centrale Bank, zou een goe de kandidaat zijn voor het pre mierschap, aldus Djindjic. Hij zei ook voorstander te zijn van een referendum waarin de be volking zich nog dit jaar voor of tegen president Milosevic kan uitspreken. De oppositie ging ook gister avond de straat op om te beto gen tegen de regering van Milo sevic. Dat gebeurde onder meer in Leskovac en in Prokuplje, op zo'n 250 kilometer ten zuiden van de Joegoslavische hoofd stad Belgrado. Prokuplje is een bolwerk van de Socialistische Partij (SPS) van de Joegoslavi sche president. Het anti-Milo- sevic-protest, waarbij enkele duizenden mensen aanwezig waren, begon grimmig toen kort na de komst van Djindjic een vermeende SPS-aanhanger een aantal malen in de lucht schoot. Een groep Servische burgers in Kosovo ontving Djindjic eer der donderdag ook al met de nodige vijandigheid. Bij zijn aankomst bij het klooster van Gracanica, dichtbij de hoofd stad Pristina, verweten zij hem dat ze vorige maand tijdens het vertrek van de Joegoslavische troepen uit Kosovo door de op positie aan hun lot zijn overge laten. De Serviërs hebben eten noch drinken, maakten ze de ex-burgemeester van Belgrado en leider van de Democratische Partij duidelijk. Zo'n honderd boze Serviërs drongen een persconferentie binnen van Dj indjic en leden van de Alliantie voor Verandering, en scholden hen uit voor dieven. De Alliantie, waartoe overi gens de Servische Beweging voor Wedergeboorte (SPO) van Vuk Draskovic niet behoort, maakte gisteren een rondreis door Kosovo. Zij had onder meer ontmoetingen met aarts bisschop Artemije. ISLAMABAD-NEW DELHI AP De Pakistaanse premier Nawaz Sharif is gisteren te ruggekeerd naar zijn land, waar hij van alle kanten be kritiseerd wordt om zijn di plomatieke missie naar Was hington en Londen. Zondag had hij in een gesprek met de Amerikaanse president Bill Clinton gezegd dat hij zou proberen de islamitische gu errillastrijders in Kashmir te bewegen hun strijd tegen het Indiase leger op te geven. Religieuze politieke partij en, islamitische guerrillagroe pen en oppositiepartijen pro testeerden fel tegen de pogin gen van Sharif om een einde te maken aan het conflict. De enige positieve reactie kwam van de Pakistaanse Vredesco- alitie, die een verklaring uit gaf waarin stond dat 'Sharif een belangrijke stap in de richting van deëscalatie heeft gezet'. Ook riep de Vredesco- alitie India op positief te rea- geren, door een staakt-het- vuren af te kondigen. In India werden gisteren diverse anti-Pakistaanse de monstraties gehouden. In New Delhi verbrandden be togers een pop die Sharif moest voorstellen. Ook dreig den ze de Pakistaanse ambas sade in brand te steken. Bij een andere betoging werden spandoeken meegedragen met de tekst 'Veeg Pakistan van de wereldkaart'. Ondertussen meldde het Indiase leger in de nacht van woensdag op donderdag een belangrijke slag te hebben ge wonnen. Er zijn twee strate gisch belangrijke bergtoppen boven de Mushkoh-vallei J door Indiase militairen ver- overd op de islamitische gu errillastrijders, die volgens New Delhi door Pakistan j worden gesteund. yargot In de Sudanese burger oorlog blijft de bevolking weinig bespaard. Deze groep vrouwen en kinderen werd deze week voor zo'n honderd gulden per persoon vrijgekocht door de Zwiterse hulporganisatie Christian Solida rity International. Was die niet tussenbeide gekomen, dan waren ze door hun arabisch-Sudanese kidnappers als slaven verkocht. De islamitische milities, die wor den gesteund door de regering in Khartoem, houden zich namelijk niet alleen bezig met de strijd te gen hun christelijke rivalen, maar misbruiken de situatie ook voor allerlei illegale activiteiten. FOTO REUTERS SIMON DENYER BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het Europese Hof van Justitie moet onderzoeken of het vertrek van Euro pees Commissaris Bangemann (tele communicatie) naar de Spaanse tele- comgigant Telefonica wel door de beugel kan. Met dit unanieme advies van de vijftien EU-ambassadeurs neemt de druk op Bangemann toe om van zijn overstap af te zien. Het Hof kan besluiten de Eurocommissaris zijn pensioenrechten (twintigduizend gulden per maand) te ontnemen. De regeringen van de EU-landen moeten vandaag beslissen of zij het ambtelijk advies overnemen. Omdat de ambassadeurs unaniem waren, werd vanmorgen in Brussel niet ge twijfeld aan het ja-woord van de hoofdsteden. Diplomatieke bronnen verwachten dat Bangemann dan de eer aan zichzelf zal houden, en zich terugtrekt voor de nieuwe baan. Ook is het goed mogelijk dat Telefonica de komst van de Duitser schrapt omdat er te veel problemen en negatieve pu bliciteit aan de rechtszaak verbonden zijn. Vorige week maakte Bangemann tot ieders verbazing zijn voorgenomen overstap bekend. De rest van de Euro pese Commissie zette hem onmiddel lijk op non-actief. De kritiek spitste zich toe op het feit dat Bangemann vertrekt naar een bedrijf waarop hij als commissaris toezicht moest houden. De vrees bestaat dat Bangemann ver trouwelijke kennis die hij in zijn EU- baan heeft opgedaan over telecombe- drijven en de EU-plannen voor de te- lecommarkt, zal gebruiken voor zijn nieuwe broodheer. ISLAMABAD Rtr De moslimfundamentalisten van de Tali- ban-beweging hebben gisteren toegege ven dat de Saudische banneling en topter rorist Osama Bin Laden zich nog in Afgha nistan bevindt. Speciale Taliban-bewakers houden hem in de gaten, aldus de belang rijkste woordvoerder via het onafhankelij ke Afghaanse persbureau Afghan Islamic Press. De zegsman verklaarde dat de Taliban bereid zijn met de Verenigde Staten te praten over Osama Bin Laden. Washing ton wil hem vervolgen voor de aanslagen op twee Amerikaanse ambassades in Afri ka vorig jaar. Daarbij vielen zeker 250 do den, onder wie twaalf Amerikanen. De verklaring van de Taliban volgt op de instelling van Amerikaanse financiële en economische sancties tegen Afghanistan. Die gingen dinsdag in. Volgens president BRUSSEL ANP Wat vijf jaar geleden in Neder land gebeurde, gaat zich nu ook in België voltrekken: de vorming van een regering zon der christen-democraten. Hoe wel er duidelijke verschillen zijn tussen Haags paars en Brussels paars-groen, is er ook sprake van opvallende overeen komsten, zowel politiek als programmatisch. „Deze coalitie was er nooit ge komen als het christen-demo cratische CVP niet onbekwaam was geraakt om te regeren", zegt een van de onderhande laars namens de Vlaamse soci alisten. „In die zin kun je de si tuatie vergelijken met die in 1994 in Nederland, toen het CDA de verkiezingen verloor." Deze bron, die niet met name genoemd wil worden, consta teert dat het CDA destijds na het vertrek van fractievoorzitter Brinkman 'zonder aanspreken de leiding' kwam te zitten. Dat is nu bij de CVP, waar partijlei der Dehaene het veld heeft ge ruimd, eveneens het geval. „Zij het niet zo erg als toen bij het CDA." Inhoudelijk zijn er ook raak vlakken tussen Nederlands en Belgisch paars. Beide coalities zetten in op flinke lastenver lichting ten behoeve van de werkgelegenheid en op het ver kleinen van de kloof tussen een uitkering en een baan. „Maar de programma's zijn ook weer niet zp makkelijk naast elkaar te leggen", aldus de Vlaamse socialist. „De vori ge Belgische regering was ook al met lastenverlichting bezig. Wij leveren daar alleen bijko mende accenten bij." Daarbij gaat het overigens om een be drag dat tweemaal zo hoog uit pakt als oud- premier Dehaene voorstelde. „En van ingrepen in WAO en Ziektewet, zoals onder Paars-1 in Nederland, is hier. geen sprake", nuanceert de Vlaamse socialist verder. Als belangrijkste verschil ziet deze onderhandelaar de 'groe ne accenten'. Waar in Neder land D66 de brug vormde tus sen socialisten en liberalen, vervullen in België de groene partijen die functie. Zij boekten bij de verkiezingen van 13 juni een forse overwinning en zijn getalsmatig nodig om de nieu we coalitie aan een meerder heid te helpen. Zowel de opkomst van de groe ne partijen als de verkiezings nederlaag van de CVP is terug te voeren op de dioxinecrisis, die enkele weken voor de ver kiezingen losbarstte. Die crisis - de zoveelste in België na de af- faire-Dutroux en het Agusta- schandaal - heeft als katalysa tor gewerkt, meent de Vlaamse socialist. De nieuwe regering ziet als zijn belangrijkste doel stelling het herstel van het ver trouwen in de politiek. „Dat is heel specifiek voor de Belgische situatie." Of de paars-groene samenwer king een succes wordt en of er uitzicht is op een vervolg, zoals Paars-2 in Nederland, durft de Vlaming niet te voorspellen. „Het hangt erg af van de ploeg die er komt. We zitten hier met zes partijen, dus eenvoudig wordt het niet. Maar we kun nen het niet uitsluiten." Waar het CDA in 1994 nog pro beerde aan de macht te blijven, realiseerden de Vlaamse en Waalse christen-democraten zich onmiddellijk dat zij toe zijn aan een 'oppositiekuur'. „Wat dat betreft zijn we niet te vergelijken met het CDA", zegt de nieuwe CVP-oppositieleider en oud-justitieminister Stefaan De Clerck. „Op zich is het wel nuttig om die vergelijking met het CDA aan te gaan. Al was het maar om niet dezelfde fouten als de Nederlandse christen democraten te maken." De Clerck vindt overigens Belgisch paars in niets te vergelijken met Nederlands paars. „Je zit hier met partijen aan beide zijden van de taalgrens, met op zich al andere politieke culturen. Bij u was er bij paars wel sprake van een financiële onderbouwing. Die zie ik hier nog niet. Verder heeft in Nederland D66 de rol van cement tussen twee grote blokken." In België moeten de groenen en de Volksunie, ge matigde Vlaams nationalisten, dat cement aandragen. De Clerck: „Terwijl de groenen bij ons toch links van de socialis ten staan. Of deze coalitie het daarom zal houden? Ik durf het niet te zeggen. Maar we zullen er alles aan doen om hun re geerperiode zo kort mogelijk te houden." BOGOTA Rtr-AFP Zware gevechten vlak buiten d»| Colombiaanse hoofdstad Bogo i ta hebben gisteren aan 77 men j sen het leven gekost. Het lege j levert een felle strijd met guer| rillero's van de Revolutionaird Strijdkrachten van Colombi; (FARC). Aan beide zijden vieler ongeveer evenveel slachtoffers Volgens het leger bereidt d( links-radicale organisatie eer gewapende aanval op Bogot; voor. De gevechten, die nog steed- voortduren, vinden plaats ronc het dorp Gutierrez, in een berg achtig gebied ten zuiden vai Bogota. Vijfhonderd guerrilla strijders staan pal tegenove zeshonderd regeringssoldaten Volgens legerfunctionarissei l probeert de FARC met het nieu we offensief haar kracht te to nen met het oog op komende vredesbesprekingen. Vredesoverleg met een uit voerige agenda van twaalf pun ten had woensdag moeten be ginnen, maar is om logistieke redenen uitgesteld. De conser vatieve president André: Pastrana beloofde begin dit jaai via onderhandelingen een ein de te maken aan de al bijna viei decennia durende burgeroorlof in Colombia. Daarmee is dit he langste gewapende conflict ir Latijns-Amerika. Clinton hebben de Taliban hun grondge bied opengesteld als toevluchtsoord en uitvalsbasis voor Osama Bin Laden en zijn radicale Al Qaida-organisatie. Om de Taliban te isoleren en nieuwe anti-Amerikaanse aanslagen te bemoeilij ken, heeft Clinton ook vrijwel alle tegoe den van de soennitische beweging in de VS laten bevriezen. Verder heeft hij de im- en export verboden met de 90 procent van Afghanistan waar de Taliban heersen. De sancties hebben volgens Clinton geen in vloed op de import van humanitaire hulp of medicijnen voor de burgerbevolking. De Britse krant The Observer maakte zondag bekend dat Bin Laden een nieuwe basis in Afghanistan in gebruik heeft ge nomen, die wordt bewaakt door Taliban- milities. Ze moeten erop toezien dat Bin Laden zich houdt aan de afspraak dat Af ghanistan niet wordt gebruikt als basis voor eventuele acties. Osama populaire naam in Pakistan ISLAMABAD AP Osama Bin Laden mag in de ogen van Amerika staatsvijand nummer één zijn, voor veel inwoners van het Pakistaanse grens gebied met Afghanistan is hij een lichtend voorbeeld. Ouders van pasgeboren zo nen vernoemen hun kind naar de meesterterrorist. De naam Osama is al eni ge tijd de populairste jon gensnaam in het ruige noorden van Pakistan, zo blijkt uit een onderzoek van een plaatselijke krant. Ook meisjesbaby's worden steeds vaker Osama ge noemd en hetzelfde geldt voor bedrijven. Zo zijn er in de regio een pluimveehou derij, een bakkerij en een school die de naam Osama LONDEN Rtr Tussen zonnestralen en huid kanker bestaat een verband, maar de zon is ook goed voor u. Britse onderzoekers van de universiteit van Bristol stellen in het gezaghebbende vakblad British Medical Journal dat de voordelen van de zonnestralen de veel belichte nadelen kun nen overtreffen. Het is niet de bedoeling dat iedereen meteen uren gaat zonnebaden, maar volgens Andrew Ness van de universi teit moet er meer rekenschap worden gegeven van de posi tieve kanten van de zon. De vitamine D bijvoorbeeld die het lichaam produceert door de zon, zou helpen hart en vaatziekten te voorkomen. Verder heeft de zon een posi tieve invloed op de mentale gesteldheid, en via onder meer dezelfde vitame D op tal van andere lichaamsfuncties.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7