Scherper toezicht op bank en verzekeraar Vrachtafhandeling Schiphol moet wereldwijd model staa Autoverkopen blijven hoog Economie UPS wel in korte broek 'WAO en WW-premies kunnen fors omlaag' Unilever strijdt tegi 'namaak' taco-ijsje^ VRIJDAG 9 JULI 1999 Tweespalt over sociaal plan Gasunie Groningen Gasunie en vakbonden zijn het niet eens geworden over een sociaal plan dat de inkrimping met tweehonderd ba nen moet begeleiden. De bonden vinden dat veel zaken nog niet zijn geregeld. Gasunie spreekt van 'een uitstekend pakket' en wil niet meer bieden. De VHP stelt dat gedwongen ontslag nog steeds mogelijk blijft. Daarnaast wil de bond een terugkeer garantie en stelt dat de pensioenopbouw bij werkloosheid niet is geregeld. Gasunie wil van ruim 1.600 terug naar 1.400 perso neelsleden en biedt mensen vanaf 54 jaar de mogelijkheid met 85 procent van hun brutosalaris te stoppen. Werknemers tot 54 krijgen anderhalf jaar hulp bij het zoeken naar een nieuwe baan. Als ze vertrekken krijgen ze een premie van 125.000. Gratis sigaretten alleen in speciaalzaak utrecht Rokers verleiden tot het kopen van een ander merk si garetten en ze daarvoor belonen met een gratis pakje, mag al leen in de tabakspeciaalzaak. Dat heeft het college van beroep van de Reclame Code Commissie beslist in een zaak tussen fa brikant Philip Morris en de Nederlandse nietrokersvereniging CAN. In 1998 diende CAN-secretaris Kruithof een klacht in te gen Philip Morris, omdat een vertegenwoordiger gratis pakjes sigaretten uitdeelde bij een kraam in het Centraal Station van Den Haag. CAN is tevreden. „Wederom is een manier van ad verteren voor een gevaarlijk product geblokkeerd", constateert Kruithof met genoegen. Duits-Zweedse fusie scheepswerven kiel» Howaldtswerke-Deutsche Werft in Kiel, de grootste scheepswerf van Duitsland, gaat samen met de Zweedse mari newerf Kockums in Malmö. De moederconcerns van beide wer ven, het Duitse Preussag en het Zweedse Celsius, zijn dat over eengekomen. Het is de bedoeling dat HDW Kockums rond 30 september helemaal heeft ingelijft. De Zweedse werf zal als zelf standige bedrijfseenheid blijven voortbestaan, maar het mana gement komt in handen van HDW. Bij HDW werken op dit mo ment 3.200 werknemers. Kockums heeft een personeelsbestand van 1.600. Benzine het duurst sinds augustus 1997 Rotterdam De adviesprijzen voor benzine gaan vanaf morgen voor de vierde keer in korte tijd omhoog. Als gevolg van de flink gestegen olieprijzen op de wereldmarkt wordt een liter euro loodvrij opnieuw een cent duurder en komt daarmee op het hoogste niveau sinds augustus 1997. Voor diesel rekenen pomphouders bijna twee cent meer. Euro loodvrij kost bij marktleider Shell vanaf morgen 2,26. De super-variant komt voor 2,32 de pomp uit en super met loodvervanger wordt 2,38. Een liter diesel gaat 1,54 kosten. EC onderzoekt steun aan stroomsector brussel De Europese Commissie gaat een officeel onderzoek verrichten naar de vraag of Nederland zich bij de privatisering van de elektriciteitssector heeft schuldig gemaakt aan staats steun. De commissie heeft dat gisteren aangekondigd. Ook Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje krijgen met een dergelijk onderzoek te maken. De nieuwe Ne derlandse elektriciteitswet voorziet in een privatisering van de markt. Omdat bestaande bedrijven in het verleden investerin gen hebben gedaan op verzoek van de overheid, en dus met ho gere kosten kampen dan nieuwkomers, ontvangen ze daarvoor compensatie. EU-commissaris Van Miert gaat bekijken of dat niet in strijd is met de Europese regels. Frisdrank Xi mag blijven utrecht Vrumona mag Xi, een frisdrank met een oosters krui denextract, blijven verkopen. Het Bunnikse bedrijf maakt met de drank geen inbreuk op het merkenrecht van CH'I, bepaalde de rechtbank in Utrecht gisteren in kort geding. CH'I Holland eiste dat Vrumona Xi van de markt zou halen. CH'I is een fris drank waarin een Chinees kruidenmengsel is verwerkt waarvan het recept vierduizend jaar oud is. Het is in Nederland ongeveer vijfjaar op de markt. Vrumona kwam vorig jaar met Xi op de markt. CH'I Holland vond dat Vrumona haar idee had gestolen en stapte naar de rechter. Die vindt dat CH'I te laat was met het aanspannen van een kort geding. Kantoor in binnenstad is 'uit' voorburg Een gezellige binnenstad is voor huurders van kan toren van nul en generlei waarde. De auto moet er snel kunnen komen en er moet voldoende parkeerruimte zijn. Dat zijn vrij wel de enige eisen die huurders aan kantoorruimte stellen. Bin nensteden worden steeds minder belangrijk als kantoorlocatie, voorspelt de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB) na een enquête onder bedrijven met verhuisplannen. Bij na de helft (45 procent) wijst het pittoreske stadshart radicaal af. Populair blijven de troosteloze kantoorparken langs de snel weg. Voor ruim veertig procent van de bedrijven is het zelfs de eerste voorkeur. Vijf jaar geleden was dat nog dertig procent. Leuk leven boven snelle carrière Amsterdam Jongeren willen liever een leuk leven dan een snelle carrière. De meeste havo en vwo-scholieren tussen 15 en 18 jaar vinden een gelukkig gezinsleven en een interessante baan met zekerheid belangrijker dan status en bakken geld verdienen. Toch wil ruim de helft van de ondervraagde scholieren in de toekomst zeker een leidinggevende functie, blijkt uit het onder zoek van bureau Interview naar 'De managers van morgen'. De meerderheid, 65 procent, wil vooral zekerheid in een vast dienstverband. Nog geen kwart denkt voor zichzelf te beginnen. De commercie trekt, evenals de sociale sector. Een baan in de automatisering of het onderwijs is een stuk minder gewild. Unique wil Job-In overnemen almere Uitzendbureau Unique verwacht binnenkort de over name van Job-In Uitzendbureau af te ronden. Job-In houdt zich met name bezig met het uitzenden en detacheren van andersta lig kantoorpersoneel naar internationale bedrijven. De onder neming boekte in 1998 een omzet van veertien miljoen gulden. Nu werkt Job-In al geregeld samen met Ad Rem, dat eveneens deel uitmaakt van Unique. In juni verwierf Unique al de kleine branchegenoten AIP, Topmen Groep en het Belgische Lem- mens Consulting. Twee maanden eerder kocht zij telemarke- tingbedrijf Telecom Direct in Almere. den haag gpd De autoverkoop blijft met 171.405 in het tweede kwartaal veel groter dan verwacht. De Vereniging van autoproducen ten RAI heeft zijn prognoses voor heel 1999 inmiddels naar boven bijgesteld tot 580.000. „De aanhoudende hoge ver koopcijfers weerspiegelen het vertrouwen in de economie", aldus Van Eijkelenburg van de RAI. In de eerste helft van dit jaar bleef de teller staan op 376.405 auto's, 21 procent meer dan in de eerste helft van '98. Duitse auto's (Opel, Volkwagen, Mer cedes, BMW) .bleven favoriet met een marktaandeel van 41 procent. De Koreanen (Hyun dai, Daewoo, Kia) maakten het afgelopen kwartaal een opmars van 3,4 naar vier procent. De Fransen (Renault, Peugeot, Ci troen) waren goed voor twintig procent, de Japanners (Toyota, Zalm in nota: consumenten moeten beter inzicht krijgen Honda, Suzuki, Mazda, Subaru) voor achttien en de Italianen (Fiat, Alfa Romeo) voor zes pro cent. De Britten (Rover, Jaguar) verkochten twee procent. Jongeren en bejaarden zorgen ervoor dat er in Nederland bo vengemiddeld veel compacte auto's worden verkocht. Nu is al één op elke tien nieuwe auto's een stadsauto en de Britse marktonderzoeker LCM Auto motive Services venvacht dat dat aandeel groeit naar twaalf procent eind van dit jaar (69.000 auto's in de kleinste categorie). Er lijkt een ommekeer te zijn in het belang dat de Nederland se autokoper toekent aan het brandstofverbruik. Waar de benzine lange tijd een sluitpost was bij de keuze van het model, gaf bij een recent onderzoek door bureau Lagendijk een kwart van de kopers te kennen brandstofverbruik het belang rijkste aanschafcriterium te vin den. De spelregels voor banken, verzekeraars en beleggings instellingen worden aangehaald. Financiële instellingen moeten meer informatie geven over hun producten en het toezicht daarop wordt verscherpt. Minister Zalm (fi nanciën) zegt in een nota aan de Tweede Kamer dat consumenten beter inzicht moeten krijgen in de kosten en opbrengsten van de financiële producten. den haag gpd Aanscherping van de regels is volgens Zalm nodig omdat aan biedingen steeds ingewikkelder worden. Bank-, beleggings- en verzekeringsproducten schui ven steeds meer in elkaar. Een voorbeeld is een langlopende levensverzekering waarbij de consument maandelijks een bedrag overmaakt die de finan ciële instelling belegt. Gewone consumenten hebben volgens Zalm geen zicht op deze con structies. Ze weten niet altijd precies wat ze kopen en wat ze aan opbrengst kunnen ver wachten. Banken, verzekeraars en be leggers hebben nu ieder apart een toezichthouder. Bij de ver zekeraars is dit de Verzeke ringskamer, bij de banken De Nederlandsche Bank en bij be leggingsinstellingen de Stich ting Toezicht Effectenverkeer. De voorlichtingsactiviteiten van deze drie waakhonden zijn sinds gisteren samengegaan in de Raad van Financiële Toe zichthouders. De verzekeraars hebben vorig jaar samen met de Consumen tenbond al afspraken gemaakt over betere voorlichting, de Co de Rendement en Risico. Vol gens deze code moeten verze keraars in reclame aangeven dat het met beleggingen ook mis kan gaan en dat opbreng sten uit het verleden niets ga randeren voor de toekomst. Verder moeten assuradeurs de uiteindelijke opbrengsten bij verschillende stijgingspercenta ges aangeven. Een door de verzekeraars en Consumentenbond ingestelde toetsingscommissie houdt toe zicht op de naleving van de co de. Enkele verzekeraars hebben het afgelopen half jaar toch re clame verstuurd waarin ze de code niet of slecht toepassen. Volgens de woordvoerder is Zalm tevreden over de inhoud van de code. De minister wil al leen meer toezicht op de nale ving ervan. Ook de banken en beleggingsinstellingen moeten zich aan de code houden. De Verzekeringskamer gaat vol gens de woordvoerder de nale ving controleren. De noodzakelijke wetswijzi gingen moeten in de loop van volgend jaar klaar zijn. Apeldoorn Ondanks het zomerse weer van dit ogenblik mogen de bestellers van PTT Post bij het bezorgen van brieven geen korte broek dragen. Het bedrijf heeft voorgeschre ven dat de bermuda niet tot de toegestane bedrijfskleding behoort. De vakbond Abva Kabo neemt daarmee geen genoegen en stapt vandaag naar de Haagse kantonrechter om het recht alsnog af te dwingen. Gewezen wordt op de ongelijke behandeling omdat vrouwelijke collega's wel een broekrok mo gen dragen. Bij de 'pakjesconcurrent' UPS wordt minder zwaar getild aan de outfit. Daar is de korte broek tijdens het werk wel toege staan. FOTO GPD CEES BAARS den haag gpd De premies voor WAO en WW kunnen vol gend jaar fors omlaag. Wanneer het kabinet die verlaging gelijk over werknemers en werkgevers verdeelt, zou een modale werk nemer er volgens het LISV (Landelijk Insti tuut Sociale Verzekeringen) ongeveer een tientje bruto per maand op vooruitgaan. De premiedaling is opmerkelijk gezien de stijging van het aantal WACTers met onge veer 25.000 dit jaar tot 924.000. Toch is er een overschot ontstaan in de reserves waaruit de uitkeringen worden betaald en waarin eind dit jaar 1,3 miljard gulden zal zitten. Volgens het LISV kunnen de premies met 379 miljoen gulden verdeeld over twee jaar omlaag, op een totale premie-afdracht van 21,6 miljard gulden vorig jaar en 20,9 miljard dit jaar. Het LISV stelt het kabinet voor de WAO- basispremie - die geheel door de werkge vers wordt betaald - volgend jaar te verla gen van 6,95 naar 6,15 procent. De gediffe rentieerde premie - waardoor bedrijven met een hoge WAO-uitval zwaarder wor den aangeslagen - gaat omhoog van 0,85 dit jaar naar 1,54 procent. De premie voor Naam: Jeroen Pauw Leeftijd: 38 Beroep: Presentator RTL Nieuws, presentator 'Een kwes tie van kiezen' en schrijver voor Intermediair Burgerlijke stand: ongehuwd samenwonend Kinderen: geen Auto: Chevrolette El Camino Hobby: Bootjes Pauw vindt zichzelf 'financieel wanhopig'. „Ik weet eigenlijk helemaal niets van geld. Al die financiële producten van de banken en verzekeraars trekken me niet zo aan. Verder geef ik alles uit wat ik ontvang." De uitgaven van de presenta tor hebben vooral te maken met boten. „Bootjes zijn mijn grote passie", zegt hij. Pauw heeft er momenteel vier. „Ik woon aan het water en ik vind het gewoon leuk om bootjes te hebben. Ik vaar er een beetje mee en rommel een beetje aan. Zo nu en dan verkoop ik er een om een nieuwe te kopen." Pauws laatste aankoop was dan ook een buitenboordmotor voor een van zijn vaartuigen. „Een simpel ding voor een klein bootje", aldus Pauw. Ik ben nu op zoek naar een grotere. Ik denkt dat het een Yamaha wordt met 15 pk. Die kost nieuw ongeveer vijfduizend gulden." Pauws kunststukje op boten- gebied is het opknappen en be woonbaar maken van een der tien meter lange sleepboot. „Ik mag daar graag mee naar vrien den en vriendinnen varen", zegt Pauw. Goedkoop was dit opknappen al met al niet. Het kostte hem in totaal, inclusief boot, 65.000 gulden. Maar vol gens Pauw maakt dat niets uit omdat tie boot met een beetje onderhoud die waarde nooit meer verliest. De presentator heeft zich fi nancieel een keer flink vingers gesneden met eei Hij kocht een Cadillat 14.000 gulden. „Je wei zo'n ordinaire van wa< a kedealers in Amerikaans!;' op elkaar schieten." M n< een jaar moest hij zijn weer verkopen, voor d n.1 gulden. 1 „Het ding was vreselijl ging stuk en niemand op den duur reparere reedt één op één en ko L harder dan tachtig. Een ranthouder heeft hem gekocht. Hij heeft de door de midden gezaagd helft staat nu in zijn rant." Nu rijdt Pauw in importeerde Chevrolette mino, een wagen die een zogenaamde truck'. „Een wagen waai gens Amerikanen alleen - trash' rijdt. Hij is wel heeft een grijs kenteken i op gas." Pauws financiële tip hele praktische: Koop wasmachine. „Ikzelf heb zozeer een aangeschaft, toen ik vier jaar het eerst een huis ko< woonde altijd op boten) onderdeel van de b< wist niet dat zo'n macl zoveel gemoedsrust zoui Vroeger had ik altijd ei sen over de vaat. Ik kwa de hele dag tegen. Nu Zc les in de machine en als is, laat ik hem draaien." ,chN den haag anp de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen moet omhoog van 8,42 pro cent naar 8,80. De WW-premie kan volgens het LISV vol gend jaar met twintig procent omlaag van 10,1 naar 7,95 procent ondanks een ver wachte stijging van het aantal WW-uitke- ringen met 14.000 door de teruglopende economische groei. Eind dit jaar zullen er 257.000 lopende WW-uitkeringen zijn, eind volgend jaar 272.000. Ook bij de WW kan de premieverlaging die 665 miljoen kost, worden betaald uit de grote reserve van 2,8 miljard gulden. Snacky Taco, Taco!, Ijs Taco, El Taco. Al dat ijs-in-zoete-taco- schelp is namaak, vindt Unile ver. Daarom daagt de multina tional de 'afkijkers' voor de rechter. Het moederbedrijf van Ola vindt de andere taco-ijsco's een bedreiging voor een poten tiële goudmijn: de Winner Ta co. Sinds de ijsjes in 1997 op de markt kwamen, hebben Neder landse consumenten er al vijftig miljoen gulden aan besteed. Unilever heeft er dan ook stevig reclame voor gemaakt: alleen al in Nederland acht miljoen gul den. Gisteren diende een kort ge ding tegen de Belgische fabri kant Artie, die sinds dit jaar El Taco in het assortiment heeft. „Artic maakt 't wel buitenge woon bont door exact hetzelfde ijsje op de markt te brengen, zowel qua vorm als qua naam. Ook de prijs is gelijk", briest ad vocaat Limperg van Unilever. Als het aan Unilever ligt, moet de concurrent direct all n ijsjes uit de schappen hai „Het is 'not done' om ze manier op te treden' advocaat Heerma van Vi Artic. „Ze wisten in jas dat El Taco op de markt; men. Unilever treft ons I den in het seizoen." D Cl lang te wachten heeft U zijn rechten verspeelt, is e' denering. Verder zegt hel sche bedrijf dat een taco; R( gemeen bekend produ Pf Unilever zou niet het red m ben die naam te claimen Volgens de advocaat zi K acht producenten in de lux, veelal huismerken v lei gische supermarkten. Ad Limperg ontmaskerde zitting die lezing: via pro codes op de verpal. BI! toonde hij aan dat ze altai worden gemaakt bij Art)m; de Spaanse fabrikant quina heeft ze in het ment en verkoopt ze meer in Duitsland. De uif® is uiterlijk 22 juli. Directeur Hofstra trekt Cargo Service Center uit dal schiphol-ruk richard mooyman De vrachtafhandeling op Schiphol maakt moeilijke tijden door. De con currentie is moordend en de kwaliteit is zwaar onder druk komen te staan. Vrachtexpediteur Road Air sloeg on langs alarm omdat de vrachtafhande ling traag en slordig zou zijn. Directeur Sjaak Hofstra van Cargo Service Center Nederland, een van de grootste afhan- delaars op Schiphol, erkent dat er pro blemen waren. Maar Hofstra zegt bij zijn eigen bedrijf al orde op zaken te hebben gesteld. Zijn vestiging moet nu zelfs als voorbeeld gaan dienen voor de andere Cargo Service Centers op de hele wereld. Hofstra was tot vorig jaar commercieel directeur van Cargo Service Center Holding in Badhoevedoip, een KLM- dochter die een internationaal netwerk van ruim zeventig afhandelingscentra exploiteert. De Hoofddorper vond het vervelend dat uitgerekend in Neder land een Cargo Service Center ont brak. Eind 1997 deed zich de gelegen heid voor om een vestiging op Schip hol te openen toen de holding veertig procent van Avia Presto verwierf. Dit afhandelingsbedrijf was net bezig met een verhuizing naar een gloednieuw vrachtstation op Schiphol-Rijk. Avia Presto bleek echter diep in de problemen te zitten. Vijftien medewer kers waren betrapt op systematische diefstal van luchtvracht. Het ziektever zuim was sterk opgelopen. Het bedrijf had te kampen met aanloopmoeilijk heden. Een aantal medewerkers had grote moeite met de overgang van de ouderwetse loodsen naar een modern vrachtstation met de nieuwste tech nieken. Klanten klaagden over slechte service en lange wachttijden. In okto ber trad Hofstra aan als directeur. „Onze zware kwaliteitseisen werden niet gehaald", zo omschrijft Hofstra diplomatiek de staat waarin hij het be drijf aantrof. Hofstra liet er geen gras over groeien. Het gehele management werd vervan gen. De efficiency en kwaliteit moest omhoog, het ziekteverzuim van maar liefst twaalf procent omlaag. In beveili gingsmaatregelen werden miljoenen gestoken. „Dat is ook nodig als je een kwaliteitsbedrijf wilt zijn." Al te veel wil hij niet kwijt over de maatregelen. Er wordt in ieder geval gewerkt met camera's en iedereen moet bij onver wachtse controles zijn tas en zakken leegmaken. Ook Hofstra zelf. De lei ding is onverbiddelijk voor stelende werknemers. „Wie wordt betrapt, vliegt eruit." De diefstal is volgens Hofstra drastisch afgenomen. „Ik kan nu weer met een gerust hart met klan ten praten over kostbare computer zendingen." Hofstra gelooft heilig in het uitgebrei de netwerk van de Cargo Service Cen ters. Luchtvaartmaatschappijen willen volgens hem overal met dezelfde af- handelaar werken, zodat ze telkens de zelfde kwaliteit kunnen verwachten. „We hanteren het McDonalds-princi- pe: overal een herkenbaar product." Directeur Hofstra van Cargo Service Center Nederland: „Wie wordt betrapt vliegt er uit." FOTO'ANP Zijn eigen vestiging op Schiphol zit nog in de verliezen, maar Hofstra hoopt volgend jaar weer winst te ma ken. Er is een capaciteit van 400.000 ton vracht per jaar, terwijl er 250.000 ton wordt afgehandeld. Tot de groot ste klanten behoren onder andere Martinair, Air France en Lufthansa. Op Schiphol is samen met het Zwitser se Swissport een joint-venture opge richt met de naam Dutchport Ground- handling, die zowel passagiers kan af handelen als platformwerkzaamheden verricht. Hofstra is verder bezig met het opzetten van een nieuwe snel- dienst. Hij wil garanderen dat de vracht van een Boeing 747 in twee uur tijds op de vrachtwagen staat. „Dat is absoluut een record. Vooral voor bloe- menzendingen is dat aantrekkelijk." Cargo Service Center maakt gebruik van een eigen wereldwijd computer systeem voor het aansturen van vracht- en documentenstromen. Hof stra verwacht ook veel van het elektro nisch overseinen van vrachtbrieven. Het op de juiste plek neerzetten van vrachtpallets gebeurt al enige tijd au tomatisch met een systeem dal. joen gulden heeft gekost. Binnei v; wordt een nieuwe stap gedaan n ge introduceren van draagbare cor D< ters en een streepjescode. „Car? de vice Center Nederland wordt et st< del-centrum voor de hele werelft11 dus een trotse Hofstra. De directeur is tevreden met he cipe-akkoord over de nieuwe 0 de bonden. De circa vierhonder werknemers worden flexibeler! Q baar. In ruil daarvoor wordt del ;c' veelheid uitzendkrachten terug U| drongen en het vaste personeel; ;e. stand uitgebreid. „Dat geeft rusi h' tent. Dit bedrijf heeft te makeni jai enorme pieken in het werk. Dal hc we op met uitzendkrachten, ma waren kwalitatief niet allemaal! de. En zij worden nooit echt ott £h van het bedrijf. We zijn nu weei >P echte familie aan het opbouwer 'e Als bestuurslid van de ATAN (<kz'' koepelende organisatie van lud vrachtvervoerders) probeert Ho ft met branchegenoten de afhand van luchtvracht op heel Schip! 0. een hoger peil te brengen. Hij'e schrokken van de harde kritiek'se Road Air op de afhandeling van op Schiphol. Road Air zou zelfs deel van de activiteiten naar Bfl willen overhevelen. „We hebber begrepen dat het niet over ons? Maar ik juich het toe dat deze pi f° men naar buiten worden gebralIU) moeten kritisch blijven in het bi van Schiphol en de BVNederL' -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6