Abortusvoorstel Borst zeer kritisch ontvangen 'e Een op de vier slachtoffer criminaliteit Geen markt voor abortuspil met bijwerkingen Binnenland Duizenden fosforgranaten op bodem Oosterschelde Advocaat stuurt aan op vrijlating van 'Hennies' Relschoppers veroordeeld ondanks fout videobeelden 'Belangrijke aanwinst' 9 JUL11999 ander vliegtuig bij Sabenatoestel i Een voorlopig onderzoek van Eurocontrol Maas- .ft uitgewezen dat zich dinsdag in het luchtruim bij m un geen bijna-botsing heeft voorgedaan. Een Belgisch f maakte een duik toen het antibotsingsysteem een iwing gaf. Volgens Eurocontrol was er echter geen an- uig in de buurt. Eurocontrol vermoedt dat het antibot- em van het Sabenatoestel een valse melding gaf. Vol- lelgische luchtvaartmaatschappij reageerde de piloot oor snel naar beneden te duiken. Twee stewardessen laarbij gewond. Het Belgische vliegtuig was met 82 op weg van Kopenhagen naar Brussel. 9! iene vindt 16.000 illegale cd's a een tip heeft de politie in Breda in een transportwa- 10 illegale cd's gevonden. De tipgever maakte ook mei tweehonderd kilo heroïne, maar die heeft de politie 1 en nden. De cd's zijn maandag gevonden, maar de in be ll i is gisteren bekendgemaakt. Waar de verzamel-cd's komen, is nog niet duidelijk. Een 23-jarige inwoner rhout werd aangehouden omdat hij vanuit zijn auto 's aan de man probeerde te brengen. bij ongeluk Heinenoordtunnel ata Bij een ongeluk in de Heinenoordtunnel op de teravond een dode gevallen en zijn zes mensen ge- aakt toen vier auto's op elkaar botsten. De tunnel in de jan Rotterdam is enkele uren afgesloten geweest. De ird i rmoedt dat een automobilist op de derde rijstrook imd waardoor de auto's op elkaar inreden. Van de ge- a op ]ïn er twee ernsti8 aan toe- 74:f Detb irist lijdt IJ don 1; 10 asielzoekerscentrum Oostzaan im z niet >cd\\ le str qut 'i 9 jul aan ïglan Oostzaan ziet af van de tijdelijke opvang van 350 :rs in recreatiegebied het Twiske. Wel komt er in sa- ing met de gemeenten Zaanstad en Purmerend een k naar de mogelijkheid om permanente opvang te bie- regio. De dertien leden van de gemeenteraad verwier- ranj iem een eerder raadsbesluit om een tijdelijk opvang- ealiseren. Volgens burgemeester Moens van Oostzaan emeente zelf geen geschikte plaats daarvoor. „Het een recreatiegebied, het veengebied is natuurgebied pracl rige open plekken zijn bestemd voor uitbreiding van ie eeï"-'- i do< ler a< n Spi 1187 De NS, de ondernemingsraad en de vakbonden heb- slec| enstemming bereikt over het NS-plan 'Bestemming: ïstar angrijkste onderdeel is het omstreden plan om loket ten en kaartjes alleen via een automaat te verkopen, n worden straks ingezet om service te bieden aan ord over lokettenpian NS n fin len i emd *et de vakbonden zijn afspraken gemaakt over onder nog >ud van salaris, werkzekerheid en verhuizingen. Een rder van NS benadrukt dat het niet over een bezuini- pel v atie gaat, maar om 'serviceverbeterende elementen', lerdeel gaat over de werkzaamheden van machinisten :teurs. Die krijgen in de toekomst dagelijks een vaste egster vrijuit na dood patiënt Een 26-jarige reserve-verpleegkundige uit Slie- isteren door de rechtbank in Dordrecht veroordeeld et tij dood van een zwakbegaafcfe patiënt. De vrouw hoeft z t de cel in; de rechtbank legde haar een voorwaarde- ran zes maanden op. De rechtbank acht de vrouw K an de dood van een 35-jarige bewoner van de Merwe- p instelling voor verstandelijk gehandicapten in Slie- liet de man in strijd met de regels enkele minuten al- 1 achter om iets te gaan vragen aan een collega. Tij- afwezigheid raakte het hoofd van de bewoner onder overleed vier dagen later aan hersenbeschadiging in het n e met longontsteking, r Ma 'erto over sluiting consulaat ven oesc De Nederlandse gemeenschap in het zuiden en Australië heeft een laatste emotionele oproep ge- iJconingin Beatrix om te voorkomen dat het consulaat me wordt gesloten. De overkoepelende organisatie it Spe iated Netherlands Societies in Victoria Inc. zegt dat de hij wie Nederlanders zich volledig in de steek gelaten voe- et moederland. In een fax schrijft de organisatie het idaal' te vinden dat het ministerie van buitenlandse de moeite heeft genomen te reageren op de vele pro- en een handtekeningenactie van drieduizend emi- jmente controle op vulkanen De Meteorologische Dienst van Sint Maarten gaat jen Mount Scenery op Saba en The Quill op Sint Eu- lerp in de gaten houden. Aanleiding zijn de verhoging pperatuur van het zeewater met tien graden sinds :hte schokken van vulkanische oorsprong die in 1986 jjn geregistreerd. De vulkanen op de Bovenwindse Ei- frden gekwalificeerd als 'slapend' en zeker niet als 1 laatste eruptie van de vulkaan op Saba dateert van perhonderd jaar geleden, The Quill op Sint Eustatius B.600 jaar terug. Toch vindt staatssecretaris Bulo (Me- che Dienst) dat er reden voor waakzaamheid is. De af- j>0 jaar waren er 37 vulkanische uitbarstingen in het gebied. Het eiland Montserrat, dat dichtbij Saba en pus ligt, is sinds 1995 verschillende keren getroffen Irstingen van de vulkaan Soufrière. irmde planten in beslag "ijdens een controle bij een groothandelaar in voe- J lementen en kruiden in Lelystad heeft de Algemene ienst (AID) enkele duizenden flesjes en potjes met e plantensoorten aangetroffen. De planten, die als ïpplementen in de handel worden gebacht, zijn af- t India en Pakistan. De soorten staan op een interna- t van planten die met uitsterven worden bedreigd. De zijn in beslaggenomen. Tegen de eigenaar is proces- gemaakt wegens het overtreden van de Wet Bedreig- ise Diersoorten. i voor Koninklijke Marine agocL De Koninklijke Marine heeft gisteren uit handen :fopese Commissie op het Vliegkamp Valkenburg de gezondheids- en veiligheids Award ontvangen. De fcft zich volgens de'Europese Commissie onderschei- I gebied van gezondheid of veiligheid op het werk, fct door het specifieke werk niet altijd mogelijk om de i|oe te passen. foto dick hocewoninc Gehandicaptenraad vreest vrijbrief voor willekeur Artsen en hulpverleners hebben verdeeld gereageerd op het plan van minister Borst om bij zwaarwegende medi sche redenen abortus toe te staan na de 24ste week van de zwangerschap. De Gehandicaptenraad vreest dat de deur open wordt gezet naar een veel ruimere toepassing van abortus. den haag gpd In het wetsvoorstel, dat volgen de week in de ministerraad aan de orde komt, wordt gesproken over een late abortus indien ze ker is dat het kind een zeer ern stige en onbehandelbare handi cap zal hebben. De Gehandi captenraad vindt deze formule ring veel te ruim. Ze is bang voor een 'grijs gebied'. „Wie zegt niet dat een doof of blind kihd straks ook onwelkom is", zegt een woordvoeder. Ook vreest de Raad willekeur van artsen, die naar eigen in zicht de zwaarte van een handi cap zouden moeten bepalen. „Niet iedere arts legt de meetlat even hoog." De Raad wijst vol gens de woordvoeder een wet telijke regeling niet categorisch af, maar eist dan zeer scherpe voorwaarden. Overigens is de Raad gepikeerd dat haar niet is gevraagd te reageren op het wetsvoorstel. De Vereniging tot Bescher ming van het Ongeboren Kind vindt dat ouders alle steun moeten krijgen om de zwanger schap uit te dragen. Abortus wijst de vereniging af. Directeur Den Boer: „Waarom niet de be valling inleiden bij dertig weken zodat het kind kan overlijden in de armen van de ouders? Ook ernstig gehandicapte kinderen hebben recht op een waardig sterven in plaats van een ge welddadige dood." De twee categorieën foetus sen die volgens het voorstel in aanmerking komen voor een la te abortus vindt Den Boer on duidelijk. In de eerste groep gaat het om ongeborenen van wie vaststaat dat ze niet buiten het moederlichaam kunnen overleven. De tweede categorie betreft ongeborenen met niet te herstellen levensfuncties. Een mistige groep, meent Den Boer. „Bij leven vinden neonatologen het al moeilijk om te beslissen of een leven onaanvaardbaar wordt gerekt. Bij ongeborenen is dat nog veel onduidelijker." Daarbij vreest ze dat het wets voorstel verwachtingen wekt bij mensen die niet om medische, maar psychosociale redenen een late abortus willen. Pagina 2: Commentaar ruurlo In een maïsveld in Ruurlo, de Achterhoek, is een doolhof aangelegd. In het labyrint zijn de figuren van twee katten en twee vlinders verwerkt. Het gaat zondag open voor het publiek. foto gpd vincent jannink CBS-rapportage over leefsituatie Nederlanders voorburg anp Een op de vier Nederlanders is jaarlijks slachtoffer van criminaliteit als diefstal, vandalisme en geweld. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de periode 1992-1997. De cijfers staan in de tweede CBS-rapportage over de leef situatie van de Nederlandse bevolking 1997, die'vandaag is verschenen. In deze publicatie staan de thema's criminaliteit, milieu en politiek centraal. In 1997 is dertien procent van de bevol king van vijftien jaar en ouder in de vooraf gaande twaalf maanden slachtoffer gewor den van diefstal. Tien procent kreeg te ma ken met vandalisme en vijf procent moest noodgedwongen de gevolgen van geweld onder ogen zien. Daartoe rekent het CBS onder meer bedreiging, mishandeling of seksuele agressie. De meeste slachtoffers vallen onder jongeren, mannen en inwo ners van grote steden. In 1997 voelde vijftien procent van de be volking zich in veel situaties onveilig, 's Avonds alleen thuis zijn of onverwachts ie mand aan de deur, zijn dingen waardoor mensen zich onprettig voelen. Maar de on dervraagden wijzen ook uitgaan, bepaalde plekken in de wijk of de vrees voor een in- zierikzee gpd ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten veelheid al dodelijk zijn. Maar Defensie doet er luchtig over. „De kans dat zoiets gebeurt is duizendmaal kleiner dan dat ik door de Zeelandbrug zak als ik daar overheen rijd", aldus land machtwoordvoerder Smits. Op de plaats waar de munitie destijds werd gedumpt, geldt al jaren een duik-, vis- en anker verbod. Vissers maakten de laatste jaren af en toe melding van schitteringen diep in het water, die zouden worden ver oorzaakt door vrijgekomen deeltjes fosfor. Het ministerie van defensie is nog niet van plan de gedumpte munitie te ruimen, ondanks een verhoogde concentratie aan schadelijke stoffen op de stortplaats. Op de bodem van de Ooster schelde liggen nog duizenden oude fosforgranaten. Dat kan gevaar opleveren voor de bevol king. De granaten maken deel uit van de ruim 30.000 ton m unitie die de Koninklijke Landmacht hier vlak na de Tweede Wereldoorlog en tus sen 1960 en 1967 heeft ge dumpt. Ook voor de kust bij IJmuiden en Hoek van Holland en ten oosten van Ameland is munitie in zee gestort. In een vandaag verschenen rapport van Defensie en TNO staat dat er 'in theorie' gevaar voor de burgerbevolking aan wezig is. Volgens een toxicoloog kan inname van een kleine hoe- ankara-enschede anp wezig dat bij de uiteindelijke uitspraak de twee meteen vrij komen omdat ze al zo lang in voorarrest zitten", zegt K. Post, directeur van de Juresta Groep. Dit juridisch dienstverlenings- bedrijf heeft de coördinatie van de verdediging onlangs op zich genomen. Juresta Groep heeft onder meer uit het eigen advo- catennetwerk een gespeciali seerde Turkse strafpleiter op de zaak gezet. Ook heeft het Apel- doornse bedrijf voor een nieu we tolk gezorgd. De verdediging verwacht dat de burgerrechter over twee maanden uitspraak doet. Volgens de Turkse raadsman van de Hennies is het oordeel van de rechtbank in Ankara om het vonnis nietig te verklaren gebaseerd op het ontbreken van een goed onderzoek naar de geestestoestand van beide verdachten. De Turkse advocaat van Hennie van Doeselaar en Hennie Idzes gaat bij de rechtbank in Istan bul aandringen op een voorlo pige invrijheidstelling van de 'Hennies'. Hun vonnis is giste ren in hoger beroep door de rechtbank in Ankara nietig ver klaard. Het Enschedese duo werd begin dit jaar door de mi litaire rechtbank in Istanbul tot tien jaar cel veroordeeld we gens drugssmokkel. De zaak komt naar verwach ting over vier weken opnieuw voor. Dat gebeurt wederom in Istanbul, dit keér voor de bur gerrechter. De verdediging zal bij de rechter en officier van justitie om opschorting van de celstraf vragen omdat Hennie Idzes, die psychiatrisch patiënt is, er slecht aan toe is. „Bovendien is de kans aan- rotterdam anp Het openbaar ministerie heeft haar eigen richtlijnen overtreden met het uitzenden -via 'Opspo ring Verzocht'- van beelden van relschoppers die na het kampi oensfeest van Feyenoord Rotter dam op 25 april op stelten zet ten. Degenen die aan de hand van de beelden zijn herkend, kunnen niettemin wel worden veroordeeld, bepaalde politie rechter Van den Hurk gisteren. Openlijk geweldpleging is vol gens richtlijnen van Justitie niet ernstig genoeg om af te wijken van de bescherming van de pri vacy van verdachten. De rechter constateerde echter ook dat poli tie en Justitie eerst op allerlei an dere manieren hebben gepro beerd de identiteit van de rel schoppers te achterhalen. Bo vendien bevonden de verdach ten zich op de openbare weg en konden ze weten dat tegen woordig altijd video-opnames worden gemaakt tijdens derge lijke gebeurtenissen. Van den Hurk behandelde gisteren de zaken van veertien mannen, onder wie twee min derjarigen, die zich moesten verantwoorden voor hun aan deel in de rellen na de kampi oenshuldiging. Enkele zaken werden aangehouden, één man werd ontslagen van rechtsvervolging en de rest werd veroordeeld tot deels voorwaardelijke celstraffen en het betalen van geld aan een speciaal opgericht fonds voor slachtoffers van de rellen. In nagenoeg alle gevallen konden de onvoorwaardelijke celstraf fen worden omgezet in werk straffen. Twee mannen moeten daadwerkelijk achter de tralies. braak aan als oorzaken van gevoelens van onveiligheid. Vooral ouderen, vrouwen en inwoners van grote steden hebben er last van. De aandacht voor het milieu is in de pe riode 1989-1997 afgenomen. Milieu wordt minder vaak - een daling van 58 naar 13 procent - als een belangrijk maatschappe lijk probleem ervaren. Twee van de drie personen van 18 jaar en ouder ervaren overlast van stank of geluid. Maar in de ge noemde periode is die ervaren overlast wel verminderd. Noord-Holland is een uitzon dering. Daar is de overlast door vliegtuigla waai toegenomen van 22 naar 37 procent. DE BLOEDEIGEN WIJZE Maarten 't Hart Een afkeer van sport, reizen, reli gie en rommelknollen maar dol op boerenyoghurt en echte aard appelen. Maarten 't Hart heeft een dwarse mening over alles. Zo fris als een hoen, Maarten 't Hart. Lees De gevaren van joggen. Zuivere prikkeling en honderd procent vermaak. Maarten 't Hart De gevaren van joggen. Dwarse boutades, f 35,- den haag anouk middelkamp Op de abortuspil zit eigenlijk niemand te wachten. De pil heeft zoveel nadelen dat wei nig vrouwen zullen kiezen voor deze methode om hun zwangerschap af te breken. Het aantal artsen dat voor stander is van de pil, is boven dien op de vingers van één hand te tellen. Dat meent F. Willems, geneesheer-directeur van de Stimezo-abortuskliniek in Den Haag. „Het lijkt alsof je met het innemen van een pil letje van de zwangerschap af bent, maar het duurt drie da gen voordat er een spontane miskraam optreedt. En dat kan met veel pijn gepaard gaan." De pil, die kan worden gebruikt tot de zevende week van de zwangerschap, werkt in twee fases. Allereerst moet de vrouw drie tabletten Mifegyne inne men. Daarin zitten antizwan- gerschapsstoffen. Omdat deze pil maar in de helft van de ge vallen leidt tot een spontane miskraam, moet er daarna nog misoprostol worden geslikt. Dit zorgt ervoor dat de baarmoeder samentrekt en de vrucht afstoot. De afstoting kan gepaard gaan met zeer pijnlijke buikkrampen en in het ergste geval met veel bloedverlies. „Bij een zuigcuret tage heeft de vrouw slechts en kele minuten pijn", zegt Wil lems. „Die kan bovendien plaatsvinden onder verdoving, iets wat bij de abortuspil niet mogelijk is. De keuze tussen en kele minuten en urenlang pijn lijke krampen lijkt mij niet moeilijk." De abortusarts vermeldt daar naast dat de spontane miskraam na de inname van de pillen in zes procent van de ge vallen uitblijft. „Dan moet er alsnog een curettage worden uitgevoerd." Ook kunnen er restjes van de embryo in de baarmoeder blijven zitten die geïnfecteerd kunnen raken. „Dit alles maakt dat het grootste deel van de artsen de methode niet aan zal raden aan zwangere vrouwen", aldus Willems. Een reden om wel voor de pil te kiezen is volgens de Willems dat vrouwen de situatie zelf in de hand hebben. „Ze hebben de keuze zelf gemaakt en willen de uitvoering ervan niet in de han den van de arts of verpleegkun dige leggen. De pil kunnen ze innemen op het moment dat ze er zelf klaar voor zijn." Willems benadrukt dat de ge wone besluitvormingsprocedu re rondom abortus ook bij ge bruik van de pil wordt nage leefd. Dit betekent dat een vrouw vijf dagen bedenktijd moet krijgen en er daarna nog over kan praten met een arts of verpleegkundige. „De zwangere krijgt de pil echt niet zomaar mee. Deze moet worden inge nomen onder streng medisch den haag gpd „Typisch Nederlands, die angst voor iets nieuws." Gynaecoloog Helmerhorst, verbonden aan het academisch ziekenhuis in Lei den, noemt de kritiek op de abortuspil onterecht. „Het is juist een belangrijke aanwinst." De gynaecoloog noemt het een groot voordeel dat de vrouw nu niet meer onder het mes hoeft. „Minder kans op een chirurgische ingreep betekent minder kans op infectie." Hoewel hij erkent dat de kuur de vrouw pijn kan bezorgen, meent hij dat dit niet aan de typische eigen schappen van deze pil is te wijten. De pijn zou voornamelijk ontstaan door de krampen die worden opgewekt, voordat de vrouw een 'spontane miskraam' krijgt. Hij voert aan dat er al zo veel ervaring met de pil is opgedaan in andere landen dat de hele procedure ook in ons land netjes kan worden afgehandeld. Volgens Helmerhorst is bovendien uit eerdere onderzoeken ge bleken dat veel vrouwen positief denken over deze pil. toezicht. De controle is zelfs in tensiever dan bij een normale curettage." De Haagse arts verwacht niet dat het aantal abortussen zal toenemen door de invoering van de pil. „Er worden nu jaar lijks 22.000 curettages uitge voerd en voor het .merendeel van de vrouwen is het een moeilijke beslissing om zich te laten aborteren. Pas als ze heb ben besloten om de zwanger schap af te laten breken, komt de keuze voor de curettage of de pil en niet andersom." Ook Willems is niet bang voor illegale handel. ,,ln bepaalde landen is de pil te verkrijgen via internet, maar daar maken vrouwen alleen gebruik van als een 'gewone' abortus illegaal is. Dat gebeurt bijvoorbeeld op grote schaal in Brazilië, waar vrouwen ook zelf op zoek gaan naar medicijnen die de zwan gerschap afbreken. In Neder land zie ik dit niet gebeuren." Hoewel de importeur van de pil zegt dat deze binnen enkele weken op de markt komt, ver wacht Willems pas in januari volgend jaar de beschikking te hebben over het middel. Dierenartsen verdacht van illegale handel leeuwarden gpd Justitie zegt een landelijk net werk te hebben opgerold van handelaren en afnemers van il legale diergeneesmiddelen. Ook dierenartsen zijn erbij betrok ken. Het openbaar ministerie in Leeuwarden verwacht vijftien tot twintig verdachten te vervol gen. Vandaag stond de eerste, een 60-jarige handelaar uit het Friese Damwoude voor de rechter. Hij wordt verdacht van het handelen in verboden dierge neesmiddelen, die schadelijk zijn voor de menselijke gezond heid. Bij de handelaar zijn enorme hoeveelheden van het verboden antibioticum chlo ramphenicol in beslag geno men. Ook wordt hij verdacht van handel in middelen die al leen door dierenartsen toege diend mogen worden en het vervalsen van etiketten. In Leeuwarden moeten binnen kort naar verwachting nog vijf mensen terechtstaan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3