Muskens gewild als cadeau JMI WEER Ondraaglijk lijden Jerry Springer krijgt serieuze talkshow op Britse televisie Kaketoe moet niets van Sophia Loren hebben Duitse agenten op strand Scheveningen Perfecte score bij Pac-Man 176" Boze poetser laat Colgate tanden zien 'Interactieve knufj ontketent hype VRIJDAG 9 JULI 1999 COMMENTAAR Ook na 24 weken moet een zwangerschap onderbroken kunnen worden. Dat mag wanneer duidelijk is dat het kind zo gehandicapt is, dat het na de geboorte maar kort te leven heeft. Dat vindt mi nister Borst in navolging van de Commissie Overleg Late Zwanger schapsafbreking. Daarmee wordt een vitale grens overschreden. Een foetus van 24 weken is in principe levensvatbaar buiten de baarmoeder. Ethisch en medisch is er geen sprake meer van een late abortus maar van euthanasie. De Gehandicaptenraad is ernstig ongerust over het voorstel van de minister. Volgens de belangenvereniging wordt in navolging van ontwikkelingen in de genetica opnieuw een stap gezet op een hel lende vlak. Minister Borst verdedigt echter haar voorstel. Met de late zwangerschapsafbreking wordt volgens haar ondraaglijk lijden van het kind in wording voorkomen. En dat is het criterium voor euthanasie. Al onze medisch-wetenschappelijke vooruitgang ten spijt; nog steeds is niet bekend of een ongeboren kind van 24 weken inder daad ondraaglijk kan lijden. We hebben de onvolkomenheden van de mens tot in kleinste bouwstenen in kaai t kunnen brengen. Al leen het lijden is nog een groot mysterie. 'De behoefte aan troost is oneindig,' zo verklaarde geneticus Hans Galjaard onlangs in deze krant. Waarmee hij aangaf dat geen enkele medische doorbraak het menselijk lijden definitief uit de wereld kan helpen. De mens wordt alleen voor nieuwe dilemma's gesteld. Ondraaglijk lijden en kansloos leven lijken geen plaats meer te hebben in een moderne maatschappij waar gezondheid de norm is. Het is begrijpelijk dat de Gehandicaptenraad juist daarom zo verontrust is. Zolang we het ondraaglijk lijden, zowel bij het kind als bij de ouder, niet goed kunnen definiëren, zal elk medisch han delen op dit terrein twijfels opwerpen. De genetica levert ons voortdurend nieuwe kennis over de mens op. De medicus neemt deze instrumenten ter hand. Maar het is ernstig de vraag of de mens er uiteindelijk minder ongelukkig van wordt. lerry Springer krijgt een eigen show op de Britse televisie. Het programma wordt een talk show met beroemde gasten. Televisiezender Carlton Televi sion, die de show gaat uitzen den, benadrukt een programma zonder geweld en overmatige aandacht voor seks te willen. Dat zijn zaken waarmee de Amerikaan juist beroemd is ge worden. „Springer is enorm populair bij de Britten en een zeer intelli gent man. Bovendien kan hij ontzettend goed met mensen omgaan", zegt directeur Hew lett van Carlton tegen het Brits dagblad The Independent. Hij noemt Springer een opvolger van talkshowsterren als Terry Wogan en Jonathan Ross. Springer is overigens afgestu deerd politicoloog en voormalig burgemeester van Cincinnati. Een van de eerste gasten van Springer zal Christine Hamilton zijn. Haar echtgenoot, een con servatief parlementslid, raakte enkele jaren terug in opspraak wegens een corruptieschan daal. Zij zegt graag te willen verschijnen in de nieuwe show, omdat haar is verzekerd dat die helemaal anders is dan Sprin gers Amerikaanse programma. Toch wil de 'Titan of Trash' zijn reputatie niet helemaal te grab bel gooien. Op het televisiesta tion ITV is binnenkort een Brit se versie van zijn Amerikaanse show te zien. Onder de naam Jerry Springer in Britain gaan Britse gasten voor een Brits pu bliek verbaal en fysiek met el kaar op de vuist. Springers Amerikaanse pro gramma ligt de laatste tijd steeds meer onder vuur. Critici wijten het toenemend geweld op Amerikaanse scholen onder meer aan zijn uitzendingen. Ook moest hij van zijn bazen de show flink kuisen. Die waren bang voor miljoenenclaims als bij collega Jenny Jones, die me deschuldig werd bevonden aan de moord op een van haar gas ten. Sinds Springers program ma wat braver is geworden zijn de kijkcijfers fors gedaald en dreigt hij het onderspit te del ven in de strijd tegen Oprah Winfrey. Sophia Loren heeft meer moei te met routineklusjes dan met acteren in films. Dat bleek toen de inmiddels 64-jarie diva van het witte doek in het roemruch te warenhuis Harrods in Lon den een uitverkoop opende. Eerst werd ze aangevallen door een kaketoe en daarna viel ze van een podium. Breedlachend kwam Loren, in een roomkleurig pak aan in Harrods. Maar het lachen ver ging haar snel. Toen ze in de dierenafdeling van het waren huis werd verwelkomd, was dat blijkbaar niet naar de zin van Peaches, de kaketoe. De vogel begon verschrikkelijk te schreeuwen en vloog de film ster in het gezicht. Na het vogelincident was het onheil nog niet ten einde. Op het moment dat Loren op het podium klom waar ze de ope ning moest vrrichten, maakte ze een misstap en stortte ter aarde. Loren kwam met de schrik vrij en kon zelfs de hu mor inzien van beide inciden ten. „Het is erger dan films ma ken", grapte ze tegen de aan wezige verslaggevers. Prachtig strandweer Op de Noordzee ten zuidwesten van Noorwegen stond het weerglas vanochtend op ongeveer 1035 hPa. Dat is een voor deze tijd van het jaar buitengewoon hoge barometerstand. In onze streken was de baro meter gestegen tot 1031 hPa. Een waarde die slechts iets is verwij derd van de hoogste 'luchtdrukking' die ooit in juli werd waargeno men. Deze bedraagt voor De Bilt 1033,3 hPa op 4 juli 1911. Van meer recente datum is de 1032,3 hPa op 16 juli 1996. Samen met de topper uit 1911 is dat één van de vier hoogstandjes van deze eeuw. Dankzij de gunstige positie van het hogedrukgebied is het dezer dagen prachtig zomerweer. Na een grijze start op donderdag brak in de mid dag de zon door en werd het op Schiphol 23,0, in Bloemendaal 21,1 graad. Vandaag was het opnieuw stralend weer en boekte het kwik ten opzichte van donderdag enkele graden winst. Morgen wordt de opgaande lijn doorgezet. Er is opnieuw veel zon en in de middag stijgt de temperatuur tot omstreeks 27 graden. De wind waait uit richtingen tussen oost en noordoost en is matig van sterk te. Aan de kust wordt de wind vrij krachtig en kan tijdelijk iets krimpen. Ook op zondag is het prachtig strandweer. De tempera tuur stijgt tot 27 28 graden. Het badwater, de Noordzee dus, heeft inmiddels een temperatuur van 18-19 graden. Op zondag komt er wel wat meer bewolking en neemt voor al in het binnenland de kans op een verspreide regen of onweersbui toe. Na het weekeinde trekt het hogedrukgebied zich terug op het westelijk deel van de Atlantische Oceaan. Tegelijkertijd neemt de stabiliteit van de atmosfeer af waardoor de buienkansen groter worden. Het blijft echter aanhoudend warm met middagtemperaturen meest boven de 25 graden. Aan de voorzijde van een koufront werd het don derdagmiddag in Moskou toch weer tropisch en wel 34,0 graad. Daarna viel er 25 mm regen. jan visser Ongestraft met een mes op zak lopen en zeggen dat het 'bei uns' wel mag, is er niet meer bij. Duitse toeristen die in Sche veningen en Kijkduin de regels overtreden, kunnen tegenwoor dig ook door Duitse agenten op hun vingers worden getikt: 'Bei uns' is het ook verboden! „Dat werkt fantastisch", juicht Jan van Mourik van de politie Zeeland, waar in de zomer maanden en met Pinksteren al vier jaar Duitse collega's mee werken. Hij vindt het leuk dat Den Haag het idee heeft over genomen. Gisteren werden de vierentwin tig Duitse politiemensen in Scheveningen welkom geheten. Zij gaan in groepjes van vier zes weken lang van donderdag tot en met maandag meelopen met Haagse collega's. Wat hebben de Duitse politie mensen wat de Haagse niet hebben? Van Mourik: „Zij ken nen de Duitse situatie, zowel op het gebied van de hulpverle ning als in de strafrechtelijke sfeer. Duitsers die bij ongeval len betrokken zijn, kunnen zij beter dan wij raad geven over wat ze moeten doen in verband met de verzekering. Aan de an dere kant kunnen zij bij aan houdingen Duitse verdachten uiüeg geven over de Nederland se procedure. De eis is dan ook dat onze Duitse collega's goed Nederlands spreken." De Duitsers gaan in Schevenin gen en Kijkduin in hun eigen uniform mee op surveillance. De Duitse agenten in Zeeland moeten in burger opereren. Overigens is de samenwerking tussen Haagse en Duitse agen ten ook niet geheel nieuw, want vorig jaar hebben Haagse agen ten al gewerkt op de kerstmarkt in Düsseldorf. Het plan heeft geleid tot com motie in de Tweede Kamer. D66 vraagt de ministers Kort hals en Peper om opheldering over de bevoegdheden van de Duitse agenten. De Amerikaan Billy Mitchell heeft voor het eerst in de ge schiedenis de perfecte score ge haald bij het computerspel Pac- Man. Hij deed er bijna zes uur over om met zijn 'happertje' de spoken te ontwijken en alle 256 doolhoven met puntjes leeg te eten. Het resultaat, de magi sche 3.333.360 punten, wordt bijgeschreven in het Twin Ga laxies' Official Video Game en Pinball Book of World Records. Pac-Man was in 1980 voor het eerst te zien in de speelhallen. Daarna groeide het uit tot een van de meest bekende en po pulaire spellen ooit. De 33-jari- ge Mitchell, die ook al een we reldrecord met het spel Donkey Kong op zijn naam heeft staan, speelt Pac-Man nooit meer. „Er is niets wat ik nog kan berei ken." MENSELIJK Het millenniumconcert van MARCO BORSATO in de Amster damse ArenA gaat niet door. Te hoge kosten en een tegenvallende kaartverkoop zijn.daar de oorzaak van, aldus Borsato's manager S. Nagtzaam. Er wordt volgens haar over gedacht het concert enkele dagen eerder te houden op een andere locatie. Van de 50.000 kaarten waren er nog maar ruim 10.000 verkocht. De Staatsloterij had er nog eens achtduizend af genomen. De kaarten kostten rond de 500 gulden. Degenen die dat willen, kunnen hun geld te rugkrijgen. Gesprek met bisschop te koop in winkeltje in Amsterdam Bisschop Muskens van Breda is gewild als ca deau in IM-, het winkeltje met immateriële ge schenken. Daar is onder meer een gesprek van een uur met een bekende Nederlander te koop. Muskens doet het tot dusver beter dan Xaviera Hollander (The Happy Hooker), Rob Muntz van de VPRO of ex-provo en gemeenteraadslid voor De Groenen in Amsterdam Roel van Duyn. Het winkeltje is een idee van Elena Simons, studente van de Rietveld Academie voor beel dende kunst in Amsterdam. Met haar project wil zij het au tomatisme doorbreken om al tijd een ding te geven. Kinderen hebben altijd een heel verlang lijstje, maar in onze consump tiemaatschappij hebben vol wassenen vaak alle spullen al. Dan wordt het gauw een heb bedingetje. „Het gebruik om een cadeau te geven, vind ik prima", zegt Elena. „Maar de invulling is achterhaald. Het is toch veel spannender om iets als een ervaring te ontvangen? Met mijn winkeltje wil ik de be staande conventie op een ander spoor brengen." Muskens is waarschijnlijk de interessantste van de bekende Nederlanders, zegt Elena. Om dat hij zulke controversiële din gen zegt in de media. Enerzijds zijn die uitspraken overdreven ethisch goed, anderzijds zijn ze toch een beetje brutaal. Het spijt haar zeer dat wegens ziek te van de bisschop de gesprek ken met hem voorlopig geen doorgang kunnen vinden. De vijftig gulden, die zo'n gesprek kost, gaan naar een goed doel. Het duurste cadeau van IM- is de bevrijding van een koe. Hoe gaat dat in z'n werk? Elena heeft een afspraak gemaakt met een noodslachter. Oude koeien gaan vaak naar de slacht. Er is ook een andere weg: naar een bejaardentehuis voor koeien, uiteraard in Friesland. Voor ze venhonderd tot twaalfhonderd gulden koopt de geïnteresseer de een koe. Met transportkos ten kan de prijs oplopen tot 1500 gulden. IM- biedt ook een kind aan. Een man kan tegen zijn vrouw of vriendin zeggen: „Ik wil een kind van jou", en haar dan een prachtige geschenkbon van im- aanbieden. Een beetje raar, meer voor de grap, maar het valt wel op, zegt Elena. Andere geschenken zijn onder meer een nachtje sterrenkijken voor z'n tweeën (slechts een tientje), een astrologisch consult of een fietstocht voor zeven personen. Ook is het mogelijk een website te maken, bijvoorbeeld voor vrienden die gaan trouwen. In plaats van een cadeau kun je dan zeggen: Neem eens een kijkje op dat adres. Gangbaar der zijn een massage of inline skaten in het Vondelpark. Sommige vrienden vonden de geschenken van im- nog te 'commercieel'. Die dachten aan een doosje liefde of een doosje haat. „Dat is mijn richting niet", zegt Elena. „Ik wil ver koopbare producten maken en de mensen lokken met iets moois." Daarom besteedt ze ook veel zorg aan de verpakking. De goedkoopste vormen zijn een ballon met het logo van im- of een blok ijs. Die moet je eerst 'dematerialiseren' voordat je bij de geschenkbon kunt. Verder heeft ze gezandstraalde witte wijnflessen voorzien van een etiket: geen wij-;. Het mooist zijn de doosjes gemaakt van een heel dun frame met een vi trage van bloemetjes waar je half doorheen kunt kijken. Die kosten vijftig gulden. Elena zou het goed vinden als andere mensen met eigen, im materiële ideeën zouden ko men. „Ik vind het heel leuk als blijkt dat mensen, door mij ge ïnspireerd, zelf aan de slag gaan. Ik zou het niet leuk vin den als mijn verpakking voor commerciële cadeaus zou wor den gebruikt." IM- is niet het eerste project waarmee de 21-jarige studente de aandacht trekt. Dit voorjaar deelden op haar initiatief zeven Amsterdammers als dank voor hun uitkering cadeautjes uit in Bloemendaal, de rijkste ge meente van Nederland. In de mand zaten zelfgemaakte schil derijtjes, bloembollen en biolo gische taarten. Voor de hond des huizes was een worst be schikbaar. Hier en daar werd een gedicht voorgedragen. MI LLENN nog dagend aef Oil) Nog 176 dagen enC nieuwe millenniuis j aan. Reden voor qkon om in een dagelij terug te kijken op rijke gebeurtenis: plaatsgrepen op ponderende data gelopen 1000 jaar week: 5 juli 1946: kini Louis Reard itmc juli 1895: helden 1 Wilhelmina op1,n veld; 7 juli 1974: l verliest WK-voetb 8 juli 1695: Christ Huygens overlijdt:1 1877: Wimbledon komt totstand; 10 Willem van Oranj moord. m 9 JULI 1877 Het begint met pracl "jge maar al tijdens de ee 'e- van het toernooi doe don zijn naam eer a; liam Marshall en Sp< in de zomer van 187 De le spelen, is het sleclens met de weersomstai Eerder moet hun finten regen zelfs worden i n u Het wereldberoemd?^ toernooi is dan nog van het evenement het op de drempel v atlf gende millennium z ler( gehouden. Met niet eenentwintig goedw amateurs gaat de sti All England Croquet Tennis Club op 9 jul start. Met dank aan lid van de All Englan redacteur van het tij The Field. Hij weet z1 lie ervan te overtuigen beker beschikbaar tefc1} voor de winnaar van enkelspel, overigens toernooi dat dan wo den. Het is Spencer eerste uitgave op zijif schrijft, niet in het n e n hij tegenstander Ma dan nog nooit vertoi J valsspel weet te ven Tweehonderd toescfc f zien hem met 6-1,6 winnen. Erg optimisC( de toekomst van 'Wi is Gore niet. 'Dit spe 'at{ vervelend', laat hij v ie 1 zal een sport als cricet 1 kunnen evenaren', henk ruul Aan de verpakking van de immateriële cadeaus van IM- wordt veel zorg besteed. Gesprekken met bekende Nederlanders worden verkocht in een doosje, of vermomd als fles wijn. foto anp De tandpastafirma Colgate laat tanden witter lijken dan ze wer kelijk zijn. Het bedrijf geeft toe dat het reclamefoto's heeft ge retoucheerd in een advertentie die tandpasta aanprijst die de tanden witter maakt, aldus de Britse omroep BBC. De Britse reclamecodecommis sie vindt dat Colgate het beloof de resultaat in de advertentie niet kan waarmaken. De com missie kreeg de reclame onder ogen nadat een consument had geklaagd dat hij niet zulke witte tanden kreeg als op de foto in de advertentie. Volgens de reclame verwijdert de pasta van Colgate verkleu ring op de tanden en versterkt het de kwaliteit van glazuur. Twee foto's ondersteunen de cosmetische werking van 'Colgate Platinum Professional Toothwhitening System'. Eén met een gebit van voor de be handeling en de ander met het resultaat na het gebruik van de 'tandenwitter'. Na de klacht van de reclame codecommissie heeft de firma toegegeven dat het middel niet bij iedereen werkt en dat de ge- tructe advertentie alleen ter il lustratie dient. bi as eali dc •an Een vloertje storten Omdat wij verbazend afgelegen wonen, zijn wij niet aangesloten op het aardgasnet. We stoken nog ouderwets op olie. De cv-ketel, twintig jaar oud, moest vervangen worden. Om de nieuwe ketel met toebehoren te kunnen plaatsen, bleek een extra vloertje no dig. Achteloos zei de man die al jaren trouw mijn verwarmings installatie in de gaten houdt, tegen mij: 'Je moeteven een vloertje storten. Een vloertje storten! Alsof dat mijn dagelijks werk is.'Ik ben 54, maar ik heb - ik geef toe: het is ronduit belachelijk - nog nooit een vloertje gestort. 'Hoe moet ik dat doen?' vroeg ik wanhopig. 'Zakje cement halen, aanmaken met water, beetje grind erdoor zodat het steviger wordt, ter plaatse aanbrengen en netjes glad afstrijken.Het klonk alsof zelfs ik dat zou kunnen. Ik begaf mij dus naar een doe-het-zelf winkel. Stoer zei ik: 'Ik moet een vloertje storten, kan ik een zak cement krijgen?' 'Een vloertje storten met cement? Ben je nou helemaal gek', zei de winkelier, 'dat moet met beton, als je cement gebruikt wordt het niet stevig genoeg. 'Nou, beton dan maar', zei ik. t 'Hoeveel heb je nodig hoe breed, lang en dik moet dat fJw vloertje worden?' :J 'Honderdtwintig lang vijftig breed en twee centimeter dik.' 'Twee centimeter? Dat gaat niet, zo 'n vloertje moet min - stens vier centimeter dik zijn. Kun je niet twee centimeter uitgraven?' 'Nee, want de ondergrond is al beton. Nou, je kan 't proberen, maar of 't tukt... en denk erom: maak de ondergrond goed schoon, anders hecht het niet.' Thuisgekomen met mijn zak beton, die ik achterop de fiets MAARTEN 'T HART had vervoerd, doemde het volgende probleem op. Waar moest ik de beton in aanmaken? Een teil? Of gewoon maar op de grond van de verwarmingskelder? Uiteindelijk kwam ik na tivee slape loze nachten op het idee om een reusachtige plantenbak te ge bruiken. Maar oh, dat mengen van beton met water! Met een stok kon ik het amper doorroeren. Tenslotte heb ik 't spul driftig met beide handen gekneed zoals ik vroeger deeg kneedde toen ik onze bakker hielp. Sindsdien haal ik elke dag schilfers beton on der m'n nagels vandaan en zijn m'n handen opeens oud en ge rimpeld geworden. Enfin, het lukte warempel om het beton smeuïg te krijgen. Toen ik het op z'n plaats had aangebrachtbleek ik nog niet eens op de helft te zijn. Ik heb nog een zak Knauf beton gehaald, ik heb weer met mijn blote handen het fijne grijze spul gemengd met tweeënhalve liter water, maar ook toen bleek ik nog lang niet klaar te zijn. Nog twee zakken heb ik er tegenaan moeten gooien eer het vloertje voltooid bleek. Met een plank heb ik het zo glad mogelijk gestreken, maar een spiegel is het helaas niet geworden. Toch ligt er in mijn verwar mingskelder nu warempel een nieuw vloertje. Ik durfde er zelf niet op te gaan staan, hield mijn hart vast toen de verwarmings man weer kwam en er, zonder enige verbazing te laten blijken over het feit dat het vloertje er lag, plompverloren bovenop stap te. Wat was ik bang dat hij erdoor zou zakken! Maar het hield! Sindsdien bekijk ik mijzelf met heel andere ogen. Ik ben nu een man die met succes een vloertje heeft gestort. Mochten er in de toekomst nog meer vloertjes gestort moeten worden, dan heb ik inmiddels de nodige know how in huis! Zou er voor mij toch nog een carrière als bouwvakker in het verschiet liggen? L» „Kinderen zoeken \L te communiceren",f Desiree Anthonijszl Furby" s succes. „F" uniek. Ze zien er a ders uit, en reagerel schillend omdat zei onthouden en prodj* een onvoorspelbare» Kinderen vinden he| eikaars Furby's te y Er is ook kritiek opl zou weinig aan de \f overlaten en het zot zijn om gehecht tel een pratend ding. K „Furby nodigt eerdj fantasie te gebruikt bijvoorbeeld „Heyl roept, dan moet eer wel op reageren a spel snel voorbij." Anthonijsz verwachl Furby een blijvertjeiop eind van het jaar vejgez dat vooral oudere tóe ft gepraat zijn over hi® g( Dan belanden ze erjet c hoek." En waarschiloe de bakken waar nu j geprijsde Tamagoclj. Het interactieve knuffelbeest Furby heeft een hype ontke tend. Van Furby, een harig, on zijdig wezentje uitgerust met een computerchip, gingen in drie maanden 240.000 exem plaren over de toonbank. Som mige speelgoedzaken in de gro te steden hebben Furby-wacht- lijsten. Er zijn verschillende Furby-sites op internet en de Rotterdamse discotheek Baya Beach Club organiseert deze maand een Furby-dag. Furby, 13 cm hoog, 99,95 gul den, is genonimeerd als speel goed van het jaar. Hij lijkt op de Tamagochi die enige tijd gele den furore maakte. Furby heeft aandacht en verzorging nodig, en beschikt over een „haast menselijk karaktertje" volgens producent Hasbro. Hij nodigt uit tot verstopertje, schrikt van harde geluiden en wiebelt heen en weer als hij muziek hoort. Furby spreekt alleen Engels. „Boring", pruilt hij bijvoor beeld als hij zich verveelt. Has bro hoopt dit jaar nog een Ne derlandstalige versie op de markt te brengen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2