rV c Space Runner completeert ruimtelijn Mitsubishi lUISMAN B.V. BERT V.D. MEI J let Triumph het circuit op Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. )ud kenteken drukt )djs gebruikte auto ïinigheidsactie van start wï: HUISMAN Weg en wiel Hyundai experimenteert met hybride aandrijving in FGV-II 'Easy rider' onder de bromscooters Space Star-muziek een hit Hebbedingen van Shimano <VY lac 9 JUL11999 Middelweg 30 - Leiden (centrum) Tel. 071 - 5142557 van het Italiaanse jiewiniërk Aprilia biedt nu ook te a ph de kopers van een in uitv [tse Hinckley geprodu- motor de mogelijkheid kom ervaring op te doen. Met zo' g daarop worden op don- es st 512 augustus rijvaardig- enti rainingen op het circuit indvoort georganiseerd, tdeki s deze trainingen kunnen tota ïers, ervaren en zeer er- vla motorrijders in verschil- oepen onder begelei- lenhian 'marshalls' op zoek le w aar de ideale lijn. aan dere deelnemer zullen wati no's worden gemaakt, ngei daarnaast volop aan- dev wordt besteed aan mo- iragi dellen, kleding en accessoires die door importeur Greenib op de markt worden gebracht. De inschrijving staat open voor le den van de Riders Association of Triumph (RAT) en niet-le- den. RAT-leden betalen 75 gul den voor deelname, niet leden 125 gulden. Deelnemers zijn tijdens de rit ten gratis tegen ongevallen ver zekerd. Kopers van een Dayto- na 955i of Sprint ST mogen gra tis deelnemen indien de motor in juni, juli of augustus is aan geschaft. Inschrijven is mogelijk bij de erkende Triumphdealers of bij importeur Greenib in Warmond. TSUBISHI het nummerbord een sterk sig naal naar de buitenwereld over de leeftijd van de auto. Iemand staat hoger in aanzien naarma te hij in een nieuwere auto rondrijdt. Of althans, wanneer de buitenwereld denkt dat dat zo is", schrijven ze in het vak blad voor economen ESB. De onderzoekers ondekten nog een psychologische factor die een rol speelt bij de prijsvor ming van tweedehands auto's: de 'ton op de teller'. Auto's met een kilometerstand van nét on der de 100.000 zijn maar liefst 6,9 procent meer waard dan wagens die net over deze magi sche grens heen zijn. Met deze wetenschap kunnen kopers van occasions hun voor deel doen, stellen Haan en Kooreman. „Bent u van plan een tweedehands auto te ko pen, dan krijgt u de meeste waar voor uw geld door een au to tq kopen met een oud num merbord, die er net 100.000 ki lometer op heeft zitten." tomobilisten 'kicken' op iuw nummerbord, is nu :happelijk onderbouwd, betalen vier procent lor een occasion uit een kentekenserie, jtdekten de economen M. in P. Kooreman, die zich verdiept in de handel in ihands Peugeots. In au- 1991 veranderde de lll8e devan letters en cijfers in mo nieken. Auto's van vlak le wijziging blijken min- lard te zijn dan auto's van die soms maar enkele jonger zijn. us voor wie vorige een nieuwe auto heeft it. De inruilprijs is vol- stelling van de econo- ezakt, want op 10 juni is itekenserie opnieuw ge- ;&F aa Dfni l. it prijsverschil te vcrkla- jlen de economen er psy- dnjï «iebij. „Waarschijnlijk is Honda Dealer Hogewoerd 66 - Tel.: 071-5134000 Pronk van milieu kreeg dag een lesje in autorij- *33; 'j gaf het startsein voor mpagne die 'het nieuwe moet introduceren: een e rijstijl die een brand- sparing - en dus minder J vervuiling - van zo'n 15 at oplevert. Bovendien de automobilist tijdwinst. Pronk doen bekende Ne- Wii ^ers- onder wie Regilio iLi Manneke Kappen, Jan e Kroeske en RPF-Kamer- k Stellingwerf, mee aan e. Woensdag reden ze andjes om de Ridderzaal Binnenhof: het eerste aanwijzingen en het nadat ze waren inge- de beginselen van 'het van Novem, de Neder- onderneming voor ener- milieu. Het instituut ver dat de training direct pn zal afWerpen. ~st is te boeken door de lequaat te starten en niet n met een te hoog toe- Sneller schakelen naar jere versnelling is beter, lebouwde kom kan de 'st in z'n vier of vijf. Dat veel bestuurders niet", 'ordvoerder P. Wilbers vem. Volgens hem loopt ijl van veel automobilis- Lter de moderne auto- *aan. „Computers ra- h"icht door bij het star- in te drukken. Het brandstofverbruik van de auto's van de deelnemende be kende Nederlanders wordt sinds woensdag bijgehouden. Degene die het zuinigst is ge weest mag zich na afloop van de actie de voorbeeldrijder van het jaar noemen. RTL5 laat de vorderingen wekelijks op de te levisie zien. Automobilisten krijgen tijdens de actie handige tips. Novem verwacht dat auto verkopers die ook gaan geven. Ook krijgt de rijstijl meer aan dacht in rijlessen. Novem voert het project uit in opdracht van drie ministeries. Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen •topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. REDACTIE PETER LODEWIJKS Het uiterlijk is nog niet alles, maar daar gaat het ook niet om bij het Future Green Vehicle II. FOTO GREENIB Hyundai heeft als eerste Kore aanse autofabrikant een auto met zogeheten hybride aandrij ving ontwikkeld. Het studiemo del draagt de naam FGV-II, waarbij de letters FGV staan voor Future Green Vehicle (toe komstig 'groen' voertuig). Twintig maanden lang werkten de technici van Hyundai aan dit project en het kostte in totaal 6,5 miljoen gulden. De term hybride wordt gebruikt voor auto's die over twee aan drijfsystemen of soorten moto ren beschikken. Zo heeft de FGV-II zowel een elektromotor als een 1.5 liter benzinemotor, die samen voor de voortstu wing van de aërodynamisch ge vormde auto zorgen. Door de combinatie stroomlijn en hy bride noteert de Hyundai een gemiddeld verbruik van slechts een liter benzine op 28 kilome ter. Beide motoren kunnen parallel functioneren, hetgeen betekent dat ze gelijktijdig de auto aan drijven. Met name bij het star ten en wegrijden wordt altijd de elektromotor gebruikt om de benzinemotor te on dersteunen. Het ver bruik en de uitstoot van schadelijke uitlaat gassen van een benzi nemotor is in de warm loopfase relatief hoog. Om dat terug te dringen is de elektrische hulp juist in die beginfase zeer wel kom. Vervolgens als de auto op weg is, werkt alleen de elektromo tor, bij lagere snelheden ten minste. Als de snelheid hoger wordt, schakelt een computer indien nodig de benzinemotor in voor extra kracht. De FGV-II accelereert in 13 seconden van 0 naar 100 kilometer per uur en heeft een topsnelheid van 175 km/u. Naast de besparing van brand stof en de veel kleinere lucht- daardoor veel langer mee moet verontreiniging is een derde gaan. Over eventuele productie voordeel van deze hybride aan- van het Future Green Vehicle is drijving dat de benzinemotor nog niets bekend, vrij weinig belast wordt en Steeds meer autofabrikan ten 'ontdekken' de multi functionele auto, ook wel MPV genoemd (Multi Pur pose Vehicle voor meer dere doeleinden te gebrui ken voertuig). Met name de wat kleinere modellen staan in de belangstelling en daardoor raakt de markt voor de vrij kostbare grotere ruimtewagens ver zadigd. Met de regelmaat van de klok verschijnen er nieuwe compacte MPVs ten tonele. hoofddorp Sommige merken kiezen ervoor de hele 'ruimtemarkt' te bedie nen. Dat betekent dat er toch minimaal drie maten MPV's le verbaar moeten zijn. Mitsubishi is al heel lang actief op dit gebied en kwam als een van de eerste merken met een ruimtewagen, de Spacewagon, op de markt. Binnenkort gaat het ruimtegamma bij deze Ja panse fabrikant weer uit drie De bestuurderskant van de Space Runner heeft alleen een voorportier. De andere kant heeft een voordeur én een schuifdeur. foto Mitsubishi MPV's bestaan. De kleinste is de in Nederland gebouwde Space Star. Deze meet 4,03 me ter in de lengte en valt daarmee in het segment van de zogehe ten midi-MPV's. De Space Wa gon (4,60 meter) is kort geleden in een aantrekkelijk nieuw jasje gegoten en vertegenwoordigt de grote ruimtejongens. Tussen die twee in komt na de zomer nog een model van 4,29 meter: de Space Runner. Ook die zal actief zijn in het midi-segment. De nieuwe versie van dit al lan ger bestaande model staat wat meer op eigen wielen, al heeft hij nog steeds nauwe familie banden met de Wagon. Zo wordt hij ook nu weer gebouwd op het ingekorte onderstel van de Space Wagon. Wat vormge ving betreft heeft de nieuwe Runner van allebei zijn ruimte broers het een en ander meege kregen. De opzet van de Space Runner is gelijk gebleven aan die van de voorganger. Een re delijk compacte carrosserie, met aan de rechter zijkant een schuifdeur in plaats van een achterportier. Het interieur biedt plaats aan vijf personen. De in twee delen opklapbare bank is in zijn geheel te verwij deren, waarna een vlakke vloer ontstaat. De komst van de Space Runner, begin september, betekent dat Mitsubishi binnen een jaar zijn complete space-lijn heeft ver nieuwd. De nieuwe Runner wordt leverbaar met een 2.0 li ter benzinemotor (136 pk) en een direct ingespoten 2.4 liter GDi-benzinemotor (150 pk). Prijzen zijn nog niet bekend. Honda SRX 50 Shadow: De scooter heeft het inmiddels helemaal gemaakt bij de jeugd. Had vroeger ie mand die de leeftijd van 16 jaar ging be reiken, een brommer bovenaan het ver langlijstje staan, nu prijkt daar meestal zo'n flitsend bromscootertje. Ze zijn er tegenwoordig in alle soorten en maten en de jeugd blijkt vooral gecharmeerd van afwijkend vormgegeven exemplaren. Wat dat betreft zal de Honda Shadow 50 zeker in de smaak vallen. Deze nieuwe customscooter ziet er stijlvol uit met zijn nadrukkelijke 'easy rider' styling. Veel chroom, een breed stuur en een comfor tabele zitpositie zijn de zaken die de tren dy jeugd maar ook veel volwassenen moeten aanspreken, zegt Honda. De in het oog sprin gende bromscooter wordt aangedreven door een krachtige, luchtgekoelde tweetakt motor met Honda's automatische transmissie V-matic, een combinatie die zich al jarenlang over de hele wereld bewijst in miljoenen Honda-scooters. De ontsteking is elektronisch en starten gebeurt door middel van een elektrische starter. De liefhebbers van het pure cus- tom-imago kunnen overigens ook de kickstarter gebruiken. De Shadow 50 heeft wielen van lichtme taal en een verchroomde voorwielop hanging. Remmen doet hij voor met een schijfrem en achter met een trommel. De customscooter van Honda is te koop voor de introductieprijs van vijf mille, maar daar komen de afleveringskosten nog bij. Hij is er in het zwart en rood. Ook heeft Honda nu een 25 km/uur ver sie van de al wat langer bestaande bromscooter SFX 50. Uiterlijk zijn er geen verschil len en ook de prijs is gelijk aan 1 die van de snellere uitvoering. Het verschil is, naast de lagere topsnelheid, dat op de snorscooter een helm niet verplicht is. 'Veel chroom, een breed stuur en een comfortabele zit spreken jongeren én volwassenen aan'. foto honda Soms wordt een reclamefilmpje op televisie begeleid door fraaie muziek, die vervolgens uitgroeit tot een tophit. Ook Mitsubishi heeft nu zo'n nummer in huis, namelijk de tune die te horen is in de televisiecommercial van de Space Star. Naar aanleiding van deze spot kwamen er bij de Nederlandse importeur te Hoofddorp vele vragen binnen. Eerst moest de im porteur de bellers teleurstellen want de muziek voor de tv-spot was speciaal in opdracht gemaakt en duurde slechts 30 secon den. Toen de stortvloed aan vragen aanhield, besloot Mitsubi shi de componisten te vragen een compleet muziekstuk te ma ken van de Space Star-muziek. Het resultaat heet The Road Ahead en de gelegenheidsgroep noemt zich City to City. De uit gebrachte cd staat inmiddels in diverse hitlijsten genoteerd. Cockpitspray met een luchtje Sonax, fabrikant van autopoets middelen, brengt een complete lijn verzorgingsartikelen op de markt waar letterlijk een luchtje aan zit. Zo is er nu cockpitspray leverbaar die niet alleen reinigt en opfrist, maar ook ruikt naar vanille, appel, citroen of sinaas appel. Ook bij het onderholden van de carrosserie verspreiden de pro ducten van Sonax een geurtje. Aan de shampoo Wash Shine is een appelgeur toegevoegd. Het ruitenreinigingsmiddel van Sonax, bestemd om het rui- tensproeierreservoir te vullen, is verkrijgbaar in de geuren citroen, appel, mint of sinaasappel. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN maar roepen dat ze niet jn waarom hun nieuwe ïcht start." himano is ex- k pert in de fabri- r r cage van fiet sonderdelen en visgereed- schap. Daarnaast stort de Ja panse firma zich steeds vaker op de markt van accessoires voor fiets en fietser, maar maakt deze producten niet zelf. Een van deze meestal prijzige hebbedingen is bijvoorbeeld de Park Tool MTB-1C, een com pact gereedschapsdoosje waar in zich 20 instrumenten bevin den. Dat zijn een ketting pons, drie maten spaken- spanners, zeven maten in- bussleutels, drie maten dop- sleutels, een normale en een kruiskopschroevendraaier, twee bandafnemers, een banden plakset en een flesopener. Hier mee zijn vrijwel alle eenvoudige reparaties aan een fiets te ver richten. Het gereedschap is ge maakt van duurzaam alumini um en het omhulsel/handvat is van glasvezel. De prijs bedraagt 110 gulden. Verende zadelpen Een fiets met verende achter- vork is vrij duur. Toch is er een Een compacte houder herbergt 20 stukjes gereedschap. foto shimano simpele oplossing om een ge wone fiets aan de achterzijde te laten veren door middel van een verende zadelpen. De kwa liteit van die verende pennen laat nogal eens te wensen over. Het Amerikaanse merk RockShox, bekend van verende voorvorken, heeft nu een ve rende zadelpen ontworpen die aan hoge eisen voldoet, de Seat Post. Ook de prijs van 289 gul den is hoog te noemen. Er zijn aparte versies voor racefietsen en moun tainbikes. Het racetype heeft een diameter van 27,2 millimeter en een veerweg van 35 mm. Die voor moun- tainbikes is verkrijgbaar in de diameters 26,8, 27,0 en 27,2 mm. De veerweg hiervan is 50 mm. De veerdruk van de zadel- pennen is instelbaar met een schroef. Fietswereld-winkel De organisatie Euretco Twee wielers opent in november 25 Fietswereld-winkels in Neder land. Het gaat om zaken waar fietsen in duurdere prijsklasse worden verkocht. Ook onder delen en accessoires zullen over de toonbank gaan en de klant kan terecht voor service en on derhoud. Euretco Tweewielers zette eerder winkels op onder de naam Fietsspecialist. Misschien wel de beroemdste auto van dit millennium is de Volkswagen Kever, nog steeds het bestverkochte model aller tij den. De wagen die begin vol gende eeuw dit record gaat ver breken is de opvolger van de Ke ver, de VW Golf. Tussen deze twee mega-successen zat een periode (1961-1973) waarin ver schillende modellen werden ge lanceerd om het Kever-succes te evenaren, maar dat lukte niet he lemaal. Een van die modellen was het type 3, beter bekend als de VW 1500/1600. Het was een van de Kever afgeleide midden klasser die er niet echt spannend uitzag maar wel meer ruimte bood dan de Kever. Vooral de stationwagon genaamd Variant kon aardig wat herbergen. Hier een afgedankte en gestripte Variant, achtergelaten ergens op het Griekse eiland Karpathos, tussen Rodos en Kreta. foto els paulus

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23