W Leven maken in natte duinvallei Gras, een wonder Niet pluizen in het wilde weg In Natura Vogels broeden eerder VRIJDAG 9 JUL11999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-; Toen ik twee keer achtereen met gras maaien een afrikaan- tje, vlak bij de rand, gekortwiekt had, deed het plantje het niet langer. Het gras bleef ijverig groeien om vijf dagen later weer gemaaid te kunnen wor den. Ra, ra hoe zit dat? Wat is het verschil tussen de meeste planten in onze border en het simpele gras? Waarom kan de ene plant er niet tegen om gere geld tot bijna de grond gekort wiekt te worden en groeit de andere plant des te harder? De vraag werd mij gesteld door een tienjarige. Kinderen van de ze leeftijd vinden niets vanzelf sprekend en dat zet ons volwas senen aan het denken. En ik moest inderdaad denken en kwam terecht bij plantkunde. Plantkunde kan antwoord ge ven op de vraag die zo eenvou dig lijkt en het niet is. In de plantkunde verdelen ze de planten onder andere in eenzaad- lobbige planten en tweezaadlobbige. Moeilijke woorden, maar iedereen die ooit wat zaadjes in de grond heeft gestopt weet heel goed wat tweezaadlobbig is: dat zijn die twee kleine blaadjes die vlak na het kiemen boven ko men. Vrijwel alle planten die wij zelf zaaien blijken twee- zaadlobbig te zijn. 30*>- Maar stop eens wat graszaadjes in de grond en kijk: daar komt maar een enkel sprietje boven. Dat is dus een eenzaadlobbige plant. En wat heeft dat nu te maken met de mogelijkheid van gras om te blijven groeien als ik het tot bijna de grond afmaai? Een heleboel want de eenzaadlobbi- gen hebben een groeizone vlak aan de basis van de plant. Als we het gras afknippen dan knippen we dus het oudste stukje van de plant af en daar heeft ze geen last van. De plant kan rustig verder groeien vanuit die groeizone bij de grond. Dat heeft het arme afrikaantje niet. Bovendien hebben de eenzaad- lobbigen vaak dikke wortelstok ken of knollen waarin ze reser- vevoedsel opslaan. Tweezaad- lobbigen hebben dat ook wel, maar bij de grassoorten en bij de lelieachtigen die tot dezelfde groep gerekend worden is het heel belangrijk. In de praktijk komthet er op neer dat een grasveld bijna niet stuk te krijgen is, ook al vallen er wel eens tijdelijk kale plek ken in door droogte of overma tig gebruik. De uiüopers van de resterende soorten'zullen zo vlug als ze kunnen de open ruimte innemen. Een met zorg aangelegd grasveld bestaat uit zo'n zeven soorten verschillen de grassen die aangepast zijn aan plaats en grondsoort. Wil len we midzomer bij eventuele droogte ook genie ten van een gras groen tapijt, dan kan dat alleen als we ge regeld sproeien. Niet sproeien zal, het moge duidelijk zijn uit het voorgaande, zeker niet resulteren in een gazon dat te loor gaat, maar wel in een gazon dat tij delijk meer op een veld stro dan op een grasveld lijkt. Het wordt dus een kwes- tie van kiezen, niet Iaarlem van verliezen. Overigens kunnen we bij voorspelde droogte wel iets doen voor ons grasveld. Op de eerste plaats nooit mest ge ven met vooruitzicht op droog weer. Ook niet als we van plan zijn om op vakantie te gaan. Dan zou het gras bij vochtig weer immers extra hard gaan groeien en dat is juist dan niet de bedoeling. Verder is het aan te bevelen om bij droogte iets hoger te maaien. En altijd geldt: dat wisselen van de maairich- ting in een mooi egaal groen grasveld het meeste resultaat biedt. GREET BUCHNER Het klimaat heeft de afgelopen decennia op vele plaatsen wijzi gingen ondergaan dat nu ingrij pende biologische veranderin gen merkbaar worden. Dat geldt vooral voor planten en dieren in de noordelijk gelegen gebieden en in de koele bergs treken. Hoe snel vogels zich aan de gewijzigde omstandigheden kunnen aanpassen, blijkt uit de nieuwste editie van de Britse broedatlas. Ook de nieuwe Zwitserse atlas van broedvogels en de rapporten van biologen van de State University of New York in Albany spreken van op merkelijke veranderingen in de broedperiode en in het migra tiegedrag van vogels. De Britse biologen stelden vast dat vogels die zich traditioneel langs de warmere zuidkust van Groot- Brittannië ophielden, de afgelo pen twintig jaar hun woonge bied gemiddeld tot 25 kilometer P u z CRYPTOGRAM: HORIZONTAAL: 1. Kledingstuk van een student (e)? (8); 5. Met deze schoenen gaan ze uit (8); 6. Maakt strikjes uit begeerte (4); 8. Laat dit ge recht er niet inlopen (4); 10. Uit gelegd voor de raadsheer (5); 12. Het hardhandige van ontwikke ling (5). VERTICAAL: 1Hierbij zijn er.genoeg struiken (6); 2. Overdreven gemeen in de vallei (6); 3. Het beroep van een schilder (5); 4. Dat beest is een godheid van niets (5); 7. Daar speelt een solist in (5); 9. Ordi- meer naar het noorden hebben uitgebreid. Dat geldt ook voor vlinders, padden, kikkers en sa lamanders. Volgens de biologen in het wetenschappelijk tijd schrift 'Nature' heeft dat alles te maken met de warmere zomers en de mildere voorjaarstempe- raturen. Om hun bewering kracht bij te zetten hebben de Amerikaanse wetenschappers ook de kli- maatgegevens van de afgelopen twintig jaar bestudeerd. Daaruit blijkt dat de temperaturen in dit berggebied 's nachts geleidelijk minder koud zijn geworden. Als gevolg daarvan zijn de planten groei en het voedselaanbod in het voorjaar ook enkele weken eerder op hun hoogtepunt en komen de dieren sneller weer op krachten na de winter. De vogels gaan dus vroeger hun nesten bouwen, paren en broe den. Z E L riair dialect (4); 11. Maakt een mol een rondreis? (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Dweepster; 9. eend; 10. tele; 11. ge; 12. ene; 14. pc; 15. snert; 17. lef; 19. ent; 21. rem; 22. zee; 23. vee; 25. mep; 27. reeks; 30. es; 32. tee; 33. be; 34. deze; 36. eren; 38. etensrest.Verticaal: 1. De gel; 2. wee; 3. en; 4. eden; 5. ster; 6. te; 7. elp; 8. recht; 13. nek; 15. sfeer; 16. teems; 18. ere; 20. nee; 23. vrede; 24. ree; 26. prent; 28. eten; 29. keer; 31. set; 33. bes; 35. ze; 37. re. Goudse kerk favoriet bij vleermuis Uitklapplaat, braakballen en ondeiwater De zolder van de Sint Janskerk in Gouda blijkt voor de vleer muis een favoriete schuil plaats. In de nok van de kerk hebben zich tientallen vleer muizen genesteld. Ook kent Gouda met de watervleermuis en de meervleermuis twee unieke vleermuissoorten. Dat blijkt uit de bevindingen van de Zoogdierenwerkgroep Zuid-Holland na onderzoek dat vanaf juli vorig jaar is uit gevoerd. Door de constante temperatuur en luchtvochtig heid, de ruimte tussen de ge welven en de zoldervloer en de openingen in het dak voe len de Goudse vleermuizen zich het beste thuis in de Sint Jan. Na lange tijd van afwezig heid blijkt zich daar nu ook weer een kraamkolonie van vrouwtjes te hebben geves tigd. De werkgroep deed een aantal aanbevelingen voor be scherming van de vleermuis populatie. Een ecologies me groep van de gemeente za ph aanbevelingen nader uitw itse ken. Uit de inventarisatie komferv naar voren dat Gouda zo' (g d 334 vleermuizen en zes st g h ten telt. Daarbij werden ti rail wintervleermuizen en 22 meervleermuizen ontdek is d Nederland komen in tota ïeri verschillende soorten vlei mi muizen voor. De grote ho gro veelheid en verscheidenh an in Gouda is volgens de wi iaai schappers te danken aan dei vele overgangen van wate ito' land die Gouda en omga kent. En dat zijn met dev wo insecten de ideale foerags plaatsen voor vleermuizei de natuurlijke omgeving land door begroeiing gele lijk overgaat in water is di pulatie zelfs drie keer zo; dan elders. Groene handen Voor wie niet te veel wil uitge ven aan natuurboeken en toch iets wil kopen, is er een aller aardigste brochure over lieve heersbeestjes, hun leven en hun lijden. Daarin worden achttien verschillende soorten (twintig, zegt de inleiding, maar bij zo'n klein aantal is afronden een beetje onzin) uit Nederland en België beschreven. Dat zijn dan nog de meest voorkomen de, want in totaal leven er van deze kevertjes in beide landen wel zestig soorten. Grappig (en handig) is dat in het register, een uitldapplaat, ook de teke ningetjes er weer bij staan. Minder voor in het veld, meer voor thuis is een soortgelijke brochure over het pluizen van braakballen, want dat is werk voor thuis onder een goede lamp op een vel wit papier en met een pincet, een tandenbor stel en een loep. Braakballen pluizen doe je niet zomaar, wildpluizen (niet het pluizen van wild, maar pluizen in het wilde weg) is uit den boze. Daar loop je serieuze pluizers mee in de weg, nog afgezien van de on rust die het onder de producen ten van de braakballen veroor zaakt. In dit geval gaat het om uilen, waarvan de braakballen met de onverteerde voedselresten als botjes, haren, veren, chitine- pantsers van insecten en ook plantenresten bij uitstek ge schikt zijn voor het onderzoek naar kleine zoogdieren. Zo is met braakbalonderzoek aange toond dat er op Texel sinds kort een kleine populatie aardmui- zen leeft. De brochure met de terminatietabellen voor alle mogelijke soorten knagertjes, is Achttien soorten lieveheersbeestjes uit Nederland en België. mede uitgegeven door de Noord-Hollandse Zoogdierstu diegroep Nozos die voor haar provincie werkt aan een zoog dierenatlas, maar is als prakti sche handleiding ook elders heel goed te gebruiken. Nieuw is ook een in Capelle aan den IJssel uitgegeven boek met tweehonderd kleurenfoto's van het leven onder (het Neder landse zoute) water: Ooster- schelde, Grevelingen en Noord zee. De Groene Zee heet het, omdat het water onder de grau we golven aan de oppervlakte samragdgroen kleurt, en het is samengesteld door twee sport- duikers met een fascinatie voor anemonen, wieren, krabben, kreeften, garnalen, manteldie- ren, naaktslakken, sponzen, inktvissen, poliepen, mosdier tjes, borstelwormen, kwallen, schelpdieren, huisjesslakken, zeesterren, zee-egels en vissen. Deze dieren worden zo anders geportretteerd. (De meeste van wat een geluk dat u nog niet op vakantie hoeft, nu de tuin op z'n mooist is! geniet ervan op z'n engels, japans of grieks. alles te koop bij: bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar FOTO GPD/KNNV ons kennen ze alleen maar als dode resten op het strand) Dat levert mooie soms science-fic- tionachtige foto's op en soms een zoekplaatje, maar ook dan gaat het om een reëele weerga ve van de onderwaterwereld. Terwijl pijlinktvissen er een gruwelijke hekel aan lijken te hebben gefotografeerd te wor den, hebben de intelligente inktvissen bekend van sepia- rugplaat in de vogelkooi) daar totaal geen moeite mee heb ben. Als ze eenmaal gewend zijn aan flitslicht, knijpen ze de ogen al dicht als de flitser om hoog wordt gestoken. Lieveheersbeestjes in beeld; Frans Bos; uitgever KNNV; prijs f7.95. Braakballen en pluizenKees Kapteyn; uitgever KNNV en No zos; prijs f 12.50. De groene zeePeter Verhoog Georgina Wiersma; uitgever Fortune Publishers; prijs f59,95. JAN OTTENS Ga lekker in de tuin aan.' slag. Zet de bloemen in mooie sierpotten of leg een moestuin aan. En als alles begint te groeien, kunnen de tuinidee- en verzameld worden voor het volgende seizoen. Noteer de beste oplossingen en maak te keningen van de kleuren bloembedden. Prachtige tieboekjes met fraaie mo ven en mooie potloden i passende basiskleuren, l iari nen daarvoor worden ge bruikt. Info: Ordning B 020-4228366 De oeverzwaluwen hebben de steile oevers al weten te vinden. Een stuk of twintig zijn er tot broeden gekomen, voor de eerste keer hier op het Zuid-Hollandse Voome- Putten. En ook de bergeenden, vermoede lijk drie of vier paartjes, hebben gedaan wat ze elk voorjaar doen. Twaalf jongen (pul len, zegt de vogelaar) zijn er geteld. De na tuur lijkt te begrijpen wat de mens met haar voor heeft. Maar voor de rest oogt de nog kale duinvallei met in het midden een meertje voorlopig eerder als een spartelvij ver. Onder een lucht met blinkende wolkensta pels hield Jaap van Baarsen, namens de Vereniging Natuurmonumenten de be heerder van bijna duizend hectare Voornes Duin, een klein feestje. Omdat het hoge zanddepot van vijftien hectare, dat hier vlak bij de noordelijke aanzet tot de Ha- ringvlietdam al dertig jaar hetzelfde was - veel meer dan duindoorn wilde er niet groeien - zich nu mag gaan ontwikkelen tot een natte duinvallei, waardoor er een veel spannender natuur moet ontstaan. Dat ziet de natuurliefhebber 't liefst. Nu zijn de duinen van Voome niet onbe deeld. Van het totale aantal Nederlandse soorten broedvogels komt hier maar liefst tweederde voor. Tien jaar geleden vestigde de lepelaar zich aan het Quackjeswater, een van de twee grote duinmeren in het natuurmonument. Daar broedt nu de grootste kolonie van Nederland. Van alle soorten wilde planten is hier iets meer dan de helft te vinden. Voornes soor tenrijkdom is voor een belangrijk deel te danken aan het feit dat er nooit drinkwater gewonnen is, maar een natte duinvallei kan er in de nog steeds verdrogende Neder landse natuur best bij. Van jonge, dynami sche duinen is langs de kust niet veel meer over. Beheerder Van Baarsen zegt hierover: Sinds de jaren zeventig heeft de natuur ons hier een verhaal willen vertellen, maar dat lag begraven onder het zand. Wij heb ben een knellende band weggehaald." De knellende band bestond uit 350.000 kuub zand. In de afgelopen winter hebben een zand zuiger, een kraan, een paar gronddumpers en een bulldozer van het gronddepot een nieuwe duinvallei gemaakt. Wind en water moeten er nu als het kan geheel op eigen kracht vorm geven aan flora en fauna. Het hek rond de nieuwe vallei is onvermijdelijk, om te voorkomen dat het meertje een spar telvijver wordt. De picknickbanken op twee nieuwe uitzichtplateaus, de nieuwe fietsen stalling en het nieuwe ruiterpad dragen de boodschap uit, dat je er weliswaar niet aan komen mag, maar er wel naar kan kijken. Ook dat is geheel volgens de huidige trend in de natuurontwikkelingswereld. internationaa of zij afval scheiden of ni Op basis van registratie) ;I den zij gekwalificeerd als a|, of C bedrijf. De A-bedrijs gj, belasten het milieu het n De MPS-registratie geef! kwekers niet alleeen m( zicht in hun bedrijfsvoeii maai" levert ook een sparing. Kwekers buiten pa worden niet alleen bi deeld op hun milieupri maar moeten ook aan sp voorwaarden op het sori vlak voldoen. De sociale graaf is gebaseerd op de versele Rechten van dei en richt zich op drie aspi veiligheid, gezondheid beidsvoorwaarden. Alle worden gecontroleerd do onafhankelijke controle-i nisatie SGS AmW^ntrnilAG i be I ires I Achter de zeereep ligt een nieuwe duinvallei klaar om de duindoornnatuur van het zanddepot te vervangen. w FOTO GPD/Jacques Zorgman Milieu-meetlat Nancy Hendriks van de firma De Koning-Hendriks uit Maasdijk is een van de snel groeiende groep bloemkwe kers die op hun bedrijf MPS systeem met succes toepas sen. Wat in 1995 begon als een initiatief van Nederlandse kwekers, afzetorganisaties en bloemveilingen, is hard op weg om uit te groeien tot een internationale milieustan daard. Op dit moment doen er zo'n 4000 kwekers mee met bedrijven in Nederlarid, Bel gië, Costa Rica, Denemarken, Duitsland, Engeland, Equa- dor, Israël, Italië, Kenia, Tan zania, Zambia en Zimbabwe. MPS-kwekers registreren pre cies hoeveel gewasbescher mingsmiddelen, energie en meststoffen zij gebruiken en

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22