Leidsch f Dagblad 18 Relschoppers bij EK twaalf dagen in cel 20 Makelaars in Leiden limiteren opdrachten anera's helpen tegen stal van luchtvracht Voortvarende start Lakenfeesten Verdwenen asielzoekers gezocht in zaak-Vaatstra Metershoge haringen Soms ook racisme bij Nederlandse donoren TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. iC 9 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 SPREK VAN DE DAG Bisschop Muskens gewild als cadeau i Economie Jeroen Pauw bijt spits af in rubriek 'De Uitgave Van' ËELXEXE] i-jtieve renner toch blijven van de urinestalen vier renners die na oog in Le Puy-du- doping zijn gecon- 1 zijn cortisonen roffen. Om welke vier renners het gaat Armstrong, Bo ïrger, Manuel Bel- Joaquim Castelblan- iet bekendgemaakt, reur in kwestie is ge meerd door UCI- ter Hein Verbrug- adat de cortisonen jruikt bij een in- lie medisch noodza- ras. jruik van cortisonen, rl stekingsremmer die jort als verboden geldt, kon tot voor ;t worden opge- Sinds het begin van aand is er echter uwe, waterdichte ingsmethode. Die is celd door de Franse or Jacques de Ceau- bonden aan het do- loratorium Cha- Jalabry. De metho- ior de UCI erkend, lipolinni snelde gis- ide etappe van ral naar Amiens naar rede opeenvolgende De vijfde Tour- werd gekenmerkt :n lange vduchtpo- n tien renners, on- i Rabobank-remier an Bon. Jaan Kirsi- hield de leiding in emeen klassement, heeft zeventien se- i voorsprong op de »m Steels. 21: Van Bon houdt IIEUW Rij A q i1 LAD? nieuwste trends in Tn wastafelbladen vindt u Kom zaterdag 10 juli a.s. showroom de Connection hier deskundig BladAdvies. den haag gpd -Minister Korthals van justitie stelt vandaag in het kabinet voor de wet te wijzigen met het oog op het naderende Euro 2000, het voetbaltoernooi dat volgend jaar samen met België wordt gehouden. Nu is het nog zo dat een relschopper na twee dagen weer op vrije voeten wordt gesteld, met het bevel van de rechter-commissaris om in afwachting van zijn rechts zaak niet in herhaling te vallen. Volgend jaar krijgt de rechter commissaris de mogelijkheid een verdachte nog tien dagen vast te houden als hij eraan twijfelt of de betrokkene zich zal gedragen." Het gaat om men sen die worden verdacht van verstoringen van de openbare orde, zoals stenen gooien, op ruiing, vernieling, mishande ling, of belediging van politie functionarissen. Voorwaarde is dat Justitie een reële verdenking heeft tegen een relschopper en dat er een dagvaarding van de officier van justitie ligt. Met de wijziging van het strafrecht krijgt de Koopgekte noopt tot beperking leiden cees van hoore Makelaars in Leiden wijzen steeds vaker zoekopdrachten af. Daaraan is niet de recente ren testijging debet maar de algehe le koopgekte. De makelaars ma ken van tevoren een selectie waarbij onder andere wordt be keken of de aspirant-koper seri eus geïnteresseerd is. In de om geving van Leiden speelt de problematiek niet of nauwe lijks, al wordt daar wel bekeken of de zoekopdrachten realis tisch zijn. E. Geerts, voorlichter van de Nederlandse Vereniging van Makelaars, ziet een en ander 'niet als een landelijke tendens, maar als een problematiek die vooral speelt in de schaarstege- bieden Amsterdam en Utrecht.' Wim Graal van de Leidse Ma kelaardij NV Kamerbeek Nie- boer: „Het heeft geen zin om voor een karakteristiek pand onder de vijf, zes ton een hele lijst van zoekopdrachten aan te nemen. Zulke panden zijn zo schaars dat ze vaak al bij de eerste kijker zijn verkocht en iruk richard mooyman pulp van camera's en fchte controles heeft fechtafhandelingsbedrijf lervice Center Neder- Schiphol diefstallen personeel tot vrijwel puceerd. Volgens direc- [Hofstra zijn miljoenen fcerd in de beveiliging Jvrachtstation op Schip- Jvrachtafhandeling op >l kampt al enige tijd piemen. De concurren- pordend en binnen de rtbranche wordt ge- I De afhandeling van ^dingen zou vaak traag tig gebeuren. Hofstra zegt de zaken bij zijn bedrijf na een moeilijke periode wel op orde te hebben. Een goede beveiliging is vol gens hem nodig om de kwaliteit van vrachtafhandeling te verbe teren. „Ik kan nu weer met een gerust hart met klanten praten over kostbare computerzendin gen." Enkele jaren geleden wer den vijftien medewerkers van het afhandelingsbedrijf Avia Presto betrapt op systematische diefstal van goederen. Avia Presto is inmiddels opgegaan in Cargo Service Center Neder land. Pagina 6: Vrachtafhandeling Schiphol moet wereldwijd model staan dan heeft het geen zin om al die andere geïnteresseerden nog eens te laten opdraven." De directeur van de Leidse makelaardij Z&R: „Wij voeren nog steeds wel zoekopdrachten uit, maar we houden eerst een voorgesprek waarin we peilen of de mensen werkelijk iets wil len kopen. En we bekijken of de wens van de aspirant-koper realistisch is. Als we alles ac cepteren, wordt het een lawine van aanvragen." Bij makelaardij Van der Meer in Noordwijkerhout worden 'in principe' nog steeds alle zoek opdrachten aangenomen, evenals bij makelaardij Wil brink Van der Vlugt in Lisse. Frits Wilbrink: „Dat stopzetten van zoekopdrachten speelt vooral in grote steden als Am sterdam. Tot zo'n vijf ton is er hier nog behoorlijk wat te krij gen. Maar voor de mensen die tot een miljoen willen gaan, wordt het moeilijker. Er zijn in het verleden veel premiewonin gen gebouwd. Maar de knappe huizen moet je met een kaarsje zoeken." Hoofdprijs van twintig miljoen in millenniumloterij De wisseling van het millenni um is voor de Staatsloterij aanleiding om te komen met een record-hoofdprijs van twintig miljoen gulden belas tingvrij. Dat bedrag is de hoofdprijs van een bijzondere oudejaarsloterij. De verkoop van de loten, cfie vijftig gulden gaan kosten, begint al in sep tember. Ze worden in eerste instantie aangeboden aan de 'vaste' spelers, degenen die hun loten automatisch betalen en bestellen. Kort daarna vol gen de vaste verkooppunten. LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 i Cultuur en Kunst Art Nouveau en buitenissige creaties in Het Paleis Minister stelt wetswijziging voor Relschoppers bij het Europees Kampioenschap voetbal kunnen volgend jaar rekenen op een strengere aanpak. De rechter-commissaris krijgt de mogelijkheid om ver dachten van lichtere vergrijpen voor maximaal twaalf dagen in de cel te zetten. rechter-commissaris meer mo gelijkheden om de openbare orde te beschermen. Dit zal met name van toepassing zijn bij massale evenementen, zoals grote meerdaagse voetbaltoer nooien. Minister Korthals hoopt met de wetswijziging vooral de harde kern van voet balhooligans te treffen. De rechter-commissaris kan in de toekomst ook ingrijpen als hooligans zich niet houden aan de zogeheten meldplicht. Voetbalsupporters die zich mis dragen, kunnen worden ver plicht zich bij het politiebureau te melden in de rust van een voetbalwedstrijd, zodat ze de wedstrijd zelf niet kunnen be zoeken. Als iemand die plicht verzaakt, kan hij voor meerdere dagen worden vastgezet. Naast een uitbreiding van de bevoegdheid voor de rechter commissaris zullen ook burge meesters meer middelen krij gen om op te treden als ze vre zen voor verstoringen van de openbare orde. Ze kunnen ver dachte groepen laten oppakken en een halve dag vasthouden. (Sport 'Machlas veel duurder dan Ajax beweert' leiden Braziliaanse taferelen bij de Peurbakkentocht waar het nog nimmer zo druk was als gisteravond. Dat had natuurlijk alles te maken met het prachtige weer. Duizenden mensen omzoomden de grachten waar op en rond het water een ontspannen sfeer heerste. De Lakenfees ten kenden derhalve een voortvarende start. Pagina Leiden: Peurbakkentocht: druk, druk, druk foto taco van der eb HET WOORD IS AAN Jean Jacques Rousseau Matigheid en werk: dat is het enige ware medicijn voor de mens. 'max' 12725° 12725° «724° 10% 20% 50% 60% 50% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Dag Nacht Economie .17,18 19 Gesprek van de Dag 2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Rijp en Groen/Strips22 Sport20,21 Uitgaan Weg en wiel .23 leeuwarden gpd tig gebeurt dat asielzoekers ver dwijnen. Pas onlangs kwam het rechercheteam er achter dat de twee in de nacht van de moord op stap waren geweest in Veen- klooster. Daarom is het volgens justitie nu 'echt interessant' om de twee te horen. Hun identiteit is bij het team bekend. Duidelijk is dat ze niet naar een ander asielzoekerscentrum zijn ver huisd. Met een bedreiging van Marianne Vaatstra in een disco enkele weken voor haar dood en een tweede verkrachting in de nacht van de moord hebben de twee volgens justitie echter niets van doen. Het onderzoeksteam in de zaak rond de vermoorde Marianne Vaatstra uit Zwaagwesteinde gaat alsnog op zoek naar twee verdwenen asielzoekers die mogelijk met de moord te ma ken zouden kunnen hebben. Na de nacht van de moord op Marianne, nu tien weken gele den, keerden twee bewoners van het asielzoekerscentrum de Poelpleats in Kollum, betrekke lijk dicht bij de plaats van het misdrijf, niet in het centrum te rug. Daaraan werd in eerste in stantie weinig aandacht ge schonken, omdat het regelma- katwuk Katwijk is gastheer van de 'Dag van de Nederlandse Vis serij' (op zaterdag 7 augustus) en de hele wereld zal dat weten ook. Zes graffitikunstenaars voorzagen de vuurtoren aan de Boule vard deze week van een metershoge afbeelding van haringen. De verfspuiters zijn afkomstig uit de groep jongeren van het project 'Ga Legaal', dat illegale graffiti in het dorp probeert uit te bannen. De verf is overigens niet direct op het uit 1605 stammende monu ment aangebracht. Ter bescherming is de Vuurbaak in een veilige jas van krimpfolie verpakt. foto dick hogewoning Kia Pregio 2.7 Itr. diesel BEDRIJFSWAGEN FL. 24.490,- EX btw Vlietwijk Voorschoten 071-5614455 ook voor autowassen Asielverzoeken vorig jaar sterk gestegen den haag anp Vorig jaar vroegen 45.217 men sen asiel aan in Nederland. Dat is 33 procent meer dan het jaar daarvoor toen 34.476 mensen een asielverzoek indienden. Ten opzichte van 1996 is er sprake van een verdubbeling. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) dat vandaag is gepubliceerd. Net als in 1997 kwamen de meeste asielzoekers vorig jaar uit Irak en Afghanis tan. In 1998 kwamen 8.300 Iraakse asielzoekers naar Ne derland, in 1997 waren dat er nog 9.641. Verder vroegen 7.118 Afghanen vorig jaar asiel aan, tegenover 5.920 in 1997. Vorig jaar kregen 2.356 asielzoekers een vaste verblijfsvergunning, tegenover 6.630 in 1997. Frans Hals weg voor 28 miljoen londen/haarlem «jan kuys/anp Het schilderij van Frans Hals Portret van Tieleman Rooster- man (1634) heeft gisteravond bij een veiling in Londen veel meer geld opgebracht dan was geraamd. Een anonieme koper betaalde 28 miljoen gulden (8.351.500 Engelse ponden) voor het 17-de eeuwse topstuk van Hals. Dat is het hoogste dat ooit voor een doek van de Hol landse meester is neergeteld. Experts hadden het Frans Halsmuseum in Haarlem, dat het schilderij graag wilde ko pen, al voorgehouden dat de opbrengst veel hoger zou wor den dan de in de catalogus ge raamde 10 miljoen gulden. Me de daardoor was het museum al op voorhand kansloos. Tieleman Roosterman is een van de laatste topstukken van Frans Hals dat via een openba re verkoop is aangeboden. Vrij wel al het andere werk van Hals maakt deel uit van collecties. Donorregister honoreert aanvragen niet stellen, krijgen een brief waar in wordt gemeld dat die niet worden gehonoreerd. Het re gister stuurt steevast een nieuw formulier mee. Volgens woordvoerster Bot 'een nieu we kans' om zo alsnog een be reidverklaring zonder voor waarden vooraf naar Kerkrade te sturen. Of iemand uit die groep dat ook inderdaad heeft gedaan, bleek gisteren niet te achterhalen. Volgens de Britse omroep BBC kunnen donoren in Groot-Brittannië beperkende voorwaarden stellen omdat de regels van het donorsysteem niet sluitend zijn. In Neder land is dat niet het geval, zegt woordvoerster P. van Hal van de Stichting Donorvoorlich ting. „Hier wordt alleen reke ning gehouden met medische criteria", zegt ze. „Het gaat dan om zaken als de bloed groep, de aard van het weefsel en lengte en gewicht van de donor." Ook de stichting krijgt wei eens vragen over de mogelijk heid van beperkende voor waarden aan transplantatie. „Men wil bijvqprbeeld wel do nor zijn voor een familielid, maar niet voor iemand anders. Of iemand zegt dat hij zijn or ganen niet wil afstaan aan een politieman of aan een gevan- genenbewaker. Zo'n vraag heb ik zelf wel eens gehad. We zeg gen dan steevast dat zo'n be paling niet wordt opgeno- jan peter versteege Ook in Nederland stellen or gaandonoren beperkende, ra cistische voorwaarden. Een kleine honderd Nederlanders gaf vorig jaar bij de grote or gaandonatie-actie van de over heid aan geen organen te wil len doneren aan onder meer junks, niet-blanken of homo's. Het is wettelijk verboden dat een donor voorwaarden stelt aan de huidskleur, het geloof of maatschappelijke status van de degene die zijn organen ontvangt. Het donorregister weigert dan ook tegemoet te komen aan racistische wensen. In Groot-Brittannië ontstond begin deze week grote beroe ring omdat een ziekenhuis in Sheffield vorig jaar akkoord ging met de eis van de familie van een overledene. Die wilde niet dat de nier van de man werd getransplanteerd bij een niet-blanke. Het ministerie van volksge zondheid zegt dat racistische voorwaarden ook in Nederland zijn gesteld. Woordvoerster F. Bot vertelt dat bij het Donor register in Kerkrade bij de gro te registratieactie van vorig jaar een kleine honderd formulie ren met racistische voorwaar den zijn binnengekomen. Het ging om mensen die hun orga nen niet beschikbaar willen stellen aan bijvoorbeeld junks, niet-blanken en homo's. Men sen die dergelijke voorwaarden Ja, ik wil een abonnement op het I«idsch Dagblad. Naam:- - - tborleitera: M i V Tel:(F.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1