Keramiek in Het Paleis Marsalis kan tegen een stootje Cultuur& Kunst J a zz Museum langer open 'Van Gogh' is portret Van Dongen rijker Een pietsie meer ambitie VRIJDAG 9 JULI 1999 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSENO Londense musicals van de planken londen Een aantal succesvolle musicals in de Londense thea- terwijk West End wordt de komende maanden van de planken gehaald. Disney's 'Beauty the Beast' sluit op 11 december de deuren. 'Grease' houdt het na 4 september voor gezien. De meest opmerkelijke sluiting betreft 'Miss Saigon'. De laatste voorstelling van die productie staat voor 30 oktober op de agen da en is dan iets langer dan tien jaar te zien geweest in de Britse hoofdstad. De sluiting van 'Miss Saigon' zou verband houden met de komst van de Disney-musical 'The Lion king'. Die gaat komend najaar draaien en is in de voorverkoop al een door slaand succes. Eind augustus valt ook het doek voor twee ande re musicals: 'A funny thing happened on the way to the Forum' en 'Soul train'. In het geruchtencircuit vallen ook steeds vaker de namen van blockbusters als 'Cats', 'The phantom of the ope ra', 'Les Misérables' en 'Starlight Express'. Als ook die shows op korte termijn van de planken worden gehaald, dan betekent dat het einde van spectaculair opgezette musicals. Nieuw bestuur Concertgebouworkest Amsterdam Oud-cultuurminister Hedy D'Ancona en staatsraad Jan Maarten Boll zijn toegetreden tot het bestuur van het Ko ninklijk Concertgebouworkest. Boll verwierf landelijke bekend heid als voorzitter van de Stichting Nationaal Fonds Kunstbezit, die ruim tachtig miljoen gulden spendeerde aan Mondriaans onvoltooide kunstwerk 'Victory Boogie Woogie'. Het Concertge bouworkest krijgt nog twee andere nieuwe bestuursleden. De nieuwe benoemingen gaan per 1 september in. P. van Amsterdam wint kunstwedstrijd leiden Een deskundige jury riep gisteren, in de Hooglandse Kerk, de heer P. van Amsterdam uit tot winnaar van de jaarlijkse Rembrandt Beeldende Kunst Wedstrijd. De impressie van de Waardgracht anno 1900 in olieverf werd in het juryrapport gety peerd als 'minutieus geschilderd' met een 'wonderlijk perspec tief en fijne details', 'een naïef schilderij in de beste zin van het woord'. De tweede prijs ging naar M. Bresser met 'Maskerade I'. Geen van beide prijswinnaars was overigens aanwezig bij de be kendmaking. De derde prijs ging naar het schilderij 'Maskerade' van M. van Haasteren en M. Schuitema. De prijsuitreiking bete kende tevens het startsein voor de jaarlijkse Rembrandt Beel dende Kunst expositie in de Hooglandse Kerk waar amateur kunstenaars dit jaar hun visie geven op de thema's 'Maskerade' en 'Kijk op Leiden'. De schilderijen zijn gedurende de Laken- feesten tot 18 juli bezichtigen. Waardgracht. FOTO MARK LAMERS londen/den haag De National Gallery in Londen heeft de openingstijden ver ruimd om de bezoekers aan de expositie van zelfportretten van Rembrandt meer tijd en ruimte te bieden. Het museum is met ingang van woensdag vier da gen per week tot 's avonds tien uur open, schrijft de Daily Tele graph. Van zondag tot en met dinsdag is de tentoonstelling tot zes uur te bezoeken. De Rembrandttentoonstelling lijkt een groot succes te worden. In amsterdam anp De collectie van het Van Gogh Museum in Amsterdam is uit gebreid met een topstuk van de schilder Kees van Dongen (1877-1968). Het museum heeft het werk 'Portret van Augusta Preitingen' met financiële steun van de Grote Sponsor Loterij weten te verwerven. Voor de aanwinst is 2,6 miljoen gulden betaald. Het portret van de echtgenote van Van Dongen is aangekocht bij een kunsthandel in Den Haag. De kunstschilder wordt gere kend tot de grondleggers van het Nederlandse modernisme, alsook van het fauvisme. Die stroming kenmerkt zich door vereenvoudigde afbeeldingen, vaak van wilde dieren, in onge mengde kleuren. Als portrettist legde Van Dongen bij voorkeur vrouwen uit de mondaine bo venlaag van de bevolking vast, of juist mysterieuze femmes fa- tales uit de wereld van de varié té. Het portret dat hij in 1910 van zijn vrouw schilderde, stamt uit de belangrijkste perio de van zijn artistieke carrière. Het Van Gogh Museum is zeer verguld met de aankoop, zegt directeur J. Leighton. Het museum-wil graag meer tijdge noten van Vincent van Gogh tentoonstellen, om de schilder beter in een kunsthistorische context te plaatsen. Samen met eiïkele in bruikleen gegeven schilderijen van het Stedelijk Museum illustreert het portret de overgangsperiode naar de moderne kunst. Vijf 'puntpullen' van T.A.C. Colenbrander. Art Nouveau en buitenissige creaties in Den Haag de eerste twee weken dromden al meer dan 40.000 belangstel lenden naar binnen. De zelf portretten zijn te zien tot 5 sep tember. Daarna zijn ze tot vol gend jaar in het Mauritshuis in Den Haag te zien. Het Haagse museum gaat er vanuit Rem- brandts 'Portret van een oude man' dan ook in huis te heb ben. Het werd onlangs in Lon den voor 32 miljoen gulden ver worven. Het museum hoopt de aankoop, een van de belang rijkste uit de geschiedenis, be gin september te presenteren. De zalen van Museum Het Paleis in Den Haag zijn ge vuld met grote kijkdozen. Enorme rechthoekige vormen met venstertjes erin, waarachter de schatten zijn uitge stald. 'Wel kijken, niet aankomen' lijkt het devies van de tentoonstelling 'Pioneers and Terriers: Colenbrander, Ohr USA Clay Today'. positie. Daaromheen is werk van meer dan twintig heden daagse Amerikaanse keramis ten gegroepeerd, afkomstig uit de omvangrijke collectie van Museum Het Kruithuis in 's-Hertogenbosch. Colenbrander verwierf grote faam met de exotisch gedeco reerde vazen, pullen, kommen en wandborden, die hij tussen 1884 en 1889 ontwierp voor de Haagse plateelbakkerij Rozen burg. Al tijdens zijn leven was zijn keramiek geliefd bij verza melaars. De bekende Haagse School-schilder H.W. Mesdag bezat een uitgebreide collectie, waarvan een groot aantal stuk ken later werd aangekocht door het Haags Gemeentemuseum. Daar maken ze nu deel uit van de omvangrijke verzameling Rozenburgkeramiek. Op de ten toonstelling zijn ze keurig uit gestald. Vazen overwoekerd door een grillige, florale decora tie, borden en flessen versierd met een oosters patroon, pullen in de vorm van een pagode, tul band of slaapmuts. Alles even' nadrukkelijk aanwezig, expres sief en fleurig. Objecten die dui delijk louter bedoeld zijn om bernadette van der goes Een nogal ingewikkelde naam voor een expositie die gewijd is aan zoiets aards en oers als ke ramiek. Werken met klei is van alle tijden en culturen. En ie dereen heeft het weieens ge daan. Bij een kunstvorm die zo oud en universeel is, past ei genlijk geen afstand. Wat zou je bijvoorbeeld graag een pul van Colenbrander in je handen ne men om ermee naar het venster te lopen, zodat het zonlicht de kleuren van het glazuur spran kelend maakt. Je vingers laten glijden langs de wonderlijk ge vormde potjes van George Ohr. Of je neus willen steken in de robuuste vazen van Robert Tur ner, op zoek naar de geur van verse klei. Dat kan allemaal niet op de tentoonstelling. Wat wel kan, is kijken en genieten van een heel bijzondere combinatie. De kleurrijke Art Nouveau kera miek van TAC. Colenbrander (1841-1930) en de buitenissige creaties van de Amerikaan Ge orge Ohr (1857-1918) vormen de twee hoofdaderen van de ex- het interieur op te sieren. Dit in tegenstelling tot de potjes, vaasjes en schaaltjes van George Ohr. Bescheiden staan ze te wachten op de echte fijn proever. Klein van formaat, voorzien van een effen glazuur in sobere tinten, maar bizar van vorm. Waar Colenbrander zich vooral uitdrukt in de decoratie, komt bij Ohr de expressie uit de klei zelf. Uit verkreukelde vor men, slordig omgeslagen rand jes of gedeukte wanden. Op het eerste gezicht lijken zijn crea ties misbaksels, maar wie nauwkeuriger kijkt, ontdekt dat Ohr bewust de volmaaktheid mijdt. Dat hij niet bezig is met het vervaardigen van perfect aardewerk, maar vormexperi menten uitvoert. Dit was in zijn tijd zo revolutionair, dat hij tij dens zijn leven gezien werd als een rare, talentloze pottenbak ker, en pas bekendheid kreeg toen ruim vijftig jaar na zijn dood op een garagezolder plot seling duizenden stukken van hem opdoken. Het is verrassend te zien hoe goed Ohrs keramiek past bij het werk van zijn hedendaagse landgenoten. Sommigen, zoals Peter Voulkos, Ron Nagle, Ka- thy Butterly en Wayne Higby lijken rechtstreeks zijn experi menten voort te zetten. Maar ook het werk van de andere ke ramisten ademt een sfeer van vrijheid en vemieuwingAdrian Saxe maakt pompeuze theepot ten waaraan hij allerlei voor werpen toevoegt: een plastic robotje, kwastjes, een beeldje van een hert, sierlijke orna mentjes. Het zijn overdreven pronkstukken waarmee hij de draak steekt met alles wat kit scherig is. Een sculptuurtje van drie wc-tjes in de kleuren van de Amerikaanse vlag is zowel ko misch als kritisch. Robert Ame- son maakte het halverwege de jaren zestig toen Amerika in oorlog was met Vietnam, daar mee uiting gevend aan zijn ge voel van ongenoegen over de Amerikaanse samenleving. Erg amusant zijn de dieren van David Gilhooly, die hij met van alles en nog wat combi neert. Zoals de kameel die la chend op een grote berg groen ten zit of kikkers die gezellig aan de wandel zijn in een kom met sla. Vergeleken bij deze luchtige vrolijkheid lijkt het als of de schalen van Christina Ber- toni van een andere planeet ko men. Met hun onwaarschijnlijk dunne wanden en ragfijne de coratie zijn ze zo breekbaar, mooi en kwetsbaar dat het is alsof ze de materie zijn ontste gen. De tentoonstelling 'Pioneers and Terriers: Colenbrander, Ohr USA Clay Today* is tot en met 12 september te zien in Museum Het Paleis, Lange Voorhout 74, Den Haag. Dins dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Wat is er nog over van de ambi ties van de Leidse cultuurwet houder Pechtold? Dat was zo'n beetje de centrale vraag in een interview met de D66-bestuur- der, afgelopen zaterdag in de ze krant. 'Ik hoef geen Cen tre Pompidou', was het alles- verklarende antivoord van de wethouder. Pardon! Heeft iemand daar ooit om gevraagd? Is er ooit iets meer van deze wet houder ver langd dan het wegiverken van veel ach terstallig on derhoud, het vervangen van de zwijnenstal die LVC heet en een geringe uitbreiding van Stadsgehoorzaal en De La kenhal om een gezonde exploi tatie mogelijk te maken? Is het eigenlijk geen wonder dat de wethouder nog steeds niet ge maand is iets te doen aan onhy giënische sanitaire voorzienin gen en het bestaan van werk plekken in culturele gebouwen die in strijd zijn met de Arbo- wet? Pechtold vindt er niets mis mee om op de winkel te passen, zegt hij. Deed hij dat maar! Ik zie bij Albert Heijn weieens een foto van de filiaalchef boven de schappen hangen. Een keurige man met een ordentelijke schei ding in het haar. Eerlijk gezegd heb ik bij het zien van die foto al eens gedacht dat Pechtold een geschikte filiaalchef zou zijn. Al hoewel... De AH-winkel is altijd keurig netjes, en alles is er voor radig. Welbeschouwd, als het gaat om de vraag wie het beste op de winkel kan passen, zou de filiaalchef van Albert Heijn dus een betere cultuunvethouder zijn dan de huidige. Of zou Leiden toch bestuur ders nodig hebben met een piet sie meer ambitie? Pechtolds voorganger Langenberg heeft zich (met het opknappen van Stadsgehoorzaal en schouw burg) vooral gemanifesteerd als 'bouwheer'. Van de huidige wet houder worden meer inhoude lijke initiatieven verwacht. Maar Pechtold weet niet welke. Nou vooruit, hier komt een boodschappenlijstje. Om te be ginnen, beste wethouder, zou ik u natuurlijk willen meegeven om een functionele en visionaire afdeling cultuur op poten te zet ten. En wat zouden u en uw nieuwe afdeling er van vinden als schouwburg en stadsgehoor zaal in de zomermaanden de deuren wat minder lang op slot hielden? De culturele compo nent van de Lakenfeesten mag best een stimulans hebben. En zou het niet aardig zijn als u de schouwburg in staat stelde zelf te produceren, zoals een paar jaar geleden met 'Mar en Sien op weg naar 2010' (tijdens 'Lei den Cultuurstad'). Misschien wilt u ook iets ruimhai ten aanzien van het en popfestival in deze su pop? Bent u op een werkd JAN RIJSDAM Vanavond op North Sea Jazz Festival den haag bertjansma Branford Marsalis, een rebel tussen kunst en commercie met een gelooide huid. Kriti sche vragen? Hij draait er zijn hand niet voor om. Met zijn groep Buckshot LeFonque be speelde de saxofonist de we reldpodia en fijne jazz-zielen trokken zuinige mondjes. Ze keken zelfs verbijsterd naar zijn muzikale intermezzi in Jay Le- no's 'Tonight show'. En vallen hem vervolgens het liefst lastig met de meningen die zijn broertje Wynton ventileert. Toen hij kortgeleden na acht jaar dan eindelijk een nieuwe jazz-cd maakte overleed zijn pianist Kenny Kirkland. Vol gens de een aan een acute co- caïnevergiftiging, de ander houdt het gewoon op een on gezond leven. 'Requiem' noemde Branford Marsalis zijn plaat passend. Hij kan inmid dels tegen een stootje. In een New Yorkse hotelka mer kijkt hij naar zijn carrière met een mengsel van cynisme en wijsheid. ,,Wat ik doe is mu ziek maken. Niet één bepaalde stijl, maar zoveel mogelijk ele menten in mijn muziek onder brengen. Wat jazz is? Je kan net zo goed vragen wat Engels is. In een taal ontstaan nieuwe uitdrukkingen, nieuwe zinnen. Daarom gebruiken we geen La tijn meer, die taal is dood, die verandert niet meer. Wat ande ren zeggen dat jazz is, interes RORTHSEQ 'Fes iH/ai seert me niet. Voor mij moet het muziek zijn in de geest van Duke Ellington, Charlie Parker of Louis Armstrong, anders is het geen jazz. Ik probeer din gen te doen die muzikaal nieu we eisen aan me stellen. As je me vraagt of ik Offenbach wil zijn of Richard Strauss, dan zeg ik Richard Strauss." En de populariteit van Buckshot LeFonque? Marsalis springt als een bok op de ha verkist. „Ik heb nog nooit de behoefte gevoeld bewust mijn hand uit te steken naar het pu bliek. We vonden het zelfs om te gillen dat we een hit hadden in Holland met 'Another day*. We zijn er dankbaar voor, zan ger Frank nog het meest. Want het zal je maar gebeuren als de hele zaal jouw liedje meezingt. Elders op de wereld werd die song genegeerd. Ik heb die mu ziek nota bene geschreven als therapie. Mijn vriendin had me net gedumpt, die muziek heel de de wonden." En de videoclip die 'Another day" begeleidde? Branford: „We hebben al die clips op de tv be keken en precies het tegen overgestelde gedaan. Jonge, zwarte muziek is meestal geba seerd op een of twee akkoor den, een 'four bar loop' met een beat en gaat alleen maar over seks. Dus wij schreven een liedje met iets van acht miljoen akkoorden dat over eenzaam heid gaat. En het wordt een hit in Holland." Hij lacht erom. „Ik ben trots op die band. Wat ons één maakt, is dat we alle maal onconventioneel willen zijn." Daar duikt Jay Leno's 'To night show' op. „Goed voor m'n carrière, slecht voor mijn muziek", zei hij eerder. Marsa lis:- „Bk heb daar wel eens op merkingen gemaakt over de ironie van die hele business. Dat werd me dus niet in dank afgenomen. Ze reageerden of ze een rat in huis hadden." Hij is zelf sinds kort 'creative con sultant' voor Columbia Jazz re cords. Terwijl het Amerikaanse jazzblad Down Beat een kei harde, weinig jazzlievende, commerciële uitspraak van een hoge baas bij die firma citeert. „Hij vertelde de waarheid, man", zegt de saxofonist. „Wat heb je er aan als de president van een platenmaatschappij zegt: 'Wij vinden je muziek mooi'. Dat vindt-ie niet. Of: 'Je bent erg belangrijk voor ons'. Dat ben ik dus niet. Dan liever: 'We begrijpen dat er ergens mensen bestaan die jouw mu ziek leuk vinden, en dat die een artistieke verdienste heeft, bla- blabla, maar geld verdienen we niet aan je, dus ga niet mekke ren over te weinig hulp. As je aandacht wilt, maak dan ande re muziek'. Hij heeft gelijk. Hij kan leuk alle grote Amerikaan se muziek uitbrengen, van Sa muel Barber en Aaron Copland tot Parker en Ellington, maar dan verkoopt hij in een jaar misschien 200.000 platen. Dat verkoopt Mariah Carey in een dag. Hoe lang denk je dat-ie dan z'n baan houdt? Wat ik doe voor Columbia is zo goed mo gelijk adviezen geven, ze op in teressante creatieve muzikan ten wijzen. Van mij wordt niet verwacht dat ik met de nieuwe Spice Girls kom aanzetten." „Je krijgt voortdurend van die stupide vragen als 'hoe kan je jazz verteerbaar maken voor jonge mensen?'. Wel, dat kan niet. Ik heb zelf een zoon van dertien. Ik maak geen muziek voor dertienjarigen. Die kijken naar muziekvideo's. Ik zal toch niet meemaken dat mijn zoon tje tegen me roept: 'Dad, you 're cool man, I love your music man!'. Branford Marsalis gilt het ter illustratie even uit. „On ze muziek is voor 'sophistica ted people', mensen met een ontwikkeling. En vinden ze me een purist als ik dat zeg? So be it. Dan is Shakespeare ook een 'fucking purist'." Vragen genoeg over jazz, Branford Marsalis: „Wat anderen zeggen dat jazz is, interesseert me FOTO GPD tivatie. En die kan wat hem be treft korter dan kort zijn: „Er is maar één ding waarom ik speel vindt Branford Marsalis. Want wat ik speel, man: I love this hij heeft in feite maar één mo- shit." North Sea Jazz, vanavond, Nederlands Congres Centrum, Jan Steenzaal. 'Leii tuurstad' nieuw leven zen. Maar de financ bank waarop deze in gelegd maakt dat echi lijk. En dan zou ik u will eens een serieuze pog dernemen om, voor e bedrag, een bescheide ding van De Lakenha te maken, want laten zijn: die 40 miljoen eerder noemde is tod de duim gezogen en bt het groeiende enthou kop in te drukken, h een paar duizend gi globaal plan uitiverk noem een commiss voorzitterschap van meester Goekoop om i hoe dat te financieren Van mij mag u ovei een beetje meer 'bouu len. Laat daarom ook mogelijkheid onderzo een theaterrestaun zaal naast de schouu de Oude Vest. Ja, ja, in gebouw. Beste wethouder, toch allemaal een bee bitieus wordt, misschi dan eens uitkijken wethouderspost in Gi donk of Purmerend. nomen dat daar resp de portefeuilles 'aanl paadjes' en 'sierbesti cant zijn. Zo'n bood lijstje voor een grote si den is immers wel m ik kan mij best vooi het u een beetje duizx andere kant denk ik i zers niet voor niets aa potlood hebben staan het vakje voor uw tu in te kleuren. In de afgelopen 25 een aantal ambitieui ders Leiden omgetove industriële stad in vei moderne gemeente iru gerestaureerde bimu hoop niet dat u het neemt, maar ik vim stad ook de komende ke ambiteuze bestuui heeft. 'Stones-git Brian Jont is vermooi stockholm rtr De Zweedse vrouw Jones dertig jaar g in zijn zwembad vo dat de voormalige j de Rolling Stones i dronken, maar verm< Wohlin, Jones' vriendin, verbreekt t cennia het stilzwijg! boek De moord op B dat deze week is gej In een interview met se krant Expressen Wohlin dat volgens aannemer Frank Tho nes heeft omgebrat ruzie over geld. De n dels ook overleden, het luxe buitenhuis rist. De moordtheorif een zekere betrouwt 1994, nadat een ba met bekentenissen rogood op zijn sti hebben gemaakt, in baarheid kwam. De opende het onderz dat leverde geen con uitgang op. Het officiële onde de dood van Jones v hij tijdens een zwei der invloed was val drugs. De Zweedse dat Jones niet meer was verslaafd toen h genover de Zweeds ze de waarheid te v len, vooral omdat van Brian Jones en vrienden geloven da stierf aan een overd dat is niet waar."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18