Zoeterwouds natuurbeleid krijgt kritiek >p een begrafenis mag niets fout gaan' Regio >ag VAN... im Bussen maken mogelijk 'scholierenstop' bij Rijnlands Lyceum ba 100 TENTEN fmanent opgesteld Drempel verwijderd Bootjes mogen niet door sloot Warmond 3 9 JULI 1999 chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 mverbod plas Buitenhof yf gp. Voor de plas Buitenhof in Leiderdorp geldt met in- n vandaag een zwemverbod. De provincie concludeert ngen dat de bacteriologische kwaliteit van het water niet tt s< aan de wettelijk geldende normen. Daardoor is de kans ten ndheidsklachten groot. Bij de plas is een bord geplaatst tmi geeft dat zwemmen verboden is. Via de 'zwemwatertele- en n de provincie is precies na te gaan welke water wel ge en iom in te zwemmen. Op werkdagen is dit nummer (070- •chjbereikbaar van 8.30 tot 16.30 uur. Bij dit nummer is tot chi jtember de meest actuele informatie over de kwaliteit s aa imwater beschikbaar. Die gegevens zijn ook te vinden ïen net: http:/www.pzh.nl em Jjjjj le Mini-dag voor Swetterhage geg oude» Voor het vierde achtereenvolgende jaar maken lelijk gehandicapten van woon- en leefgemeenschap lage in Zoeterwoude zondag een autotocht. Dat gebeurt ;el weer in Austin Mini's. Ongeveer 160 bewoners en eleiders vertrekken om één uur 's middags vanaf het ian de Blankaartweg, nadat burgemeester A. Koopman- en heeft toegesproken. De rit voert via de Dr. Kort- raat, Dorpsstraat, Noordbuurtseweg, Europaweg, Ka- en Hoge Rijndijk naar Avifauna in Alphen aan den Rijn. M ipt het gezelschap over op twee rondvaartboten. De po- eleidt de stoet, die rond half vijf terugkeert in Zoeter- ^tsel motorrijder Een 46-jarige motorrijder uit Rijnsburg liep gisteren jëi op bij een botsing met een bestelauto in Oegstgeest. Jrige bestuurder van de bestelauto stond met zijn voer- |en bushalte aan de Leidsestraatweg en draaide de an- ■helft op. Bij deze manoeuvre liet de man uit Zierikzee bchterop komende motorrijder niet voorgaan. De Rijns- p naar het LUMC overgebracht. jjdstichting in speeltuin Zes kinderen hebben gistermiddag brand gesticht Jjëeltuin in het Hotzpark in Oegstgeest. De vader van Ide kinderen, een 11-jarige jongen, meldde omstreeks bij de politie dat hij de zes dadertjes thuis had zitten, eren, in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar, hebben een linststoftegels in de fik gestoken. oegstgeest afke van der toolen Wethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest) gaat onderzoeken of de bussen 's ochtends een aparte 'scho lierenstop' kunnen maken ter hoogte van het Rijnlands Lyceum. Zo'n extra stop zou de veiligheid van de leerlin gen ten goede komen. Zij stappen an ders massaal uit bij de nieuwe bushal te op de Geversstraat en moeten dan om bij school te komen de nieuwe ro tonde op het kruispunt van de Gevers straat, Rijnzichtweg en Rhijnzichter- straatweg over. De scholierenstop bij het lyceum was een idee van fractieleider M. Noort van PrO. Als het plan doorgaat, is daarmee een van de bezwaren tegen de nieuwe opzet van het kruispunt on dervangen. De onveilige situatie voor de jeugd was ook door de buurt naar voren gebracht tijdens een inspraak avond eind vorige maand. Op een ander bezwaar krijgen de be woners van de Rijnzichtweg geen ge hoor. Zij willen dat een tweede bushal te niet voor hun deur komt, maar meer in de richting van het lyceum. Wet houder Van Eisen heeft daarover met busmaatschappij Connexxion gespro ken, maar die voelt daar niets voor. De drie bushaltes - op de drie belangrijk ste 'poten' van de viersprong - dienen volgens de vervoerder .dicht bij elkaar te liggen, opdat de reiziger snel kan overstappen. Ook is een halte dicht bij de rotonde beter omdat de bussen dan vóór de auto's het kruispunt op kun nen. Onduidelijk is nog of de fietsers voorrang krijgen op de rotonde. Wet houder Van Eisen wil die discussie niet apart over dit geval voeren, maar over alle rotondes in het dorp. De gemeen teraad nam daar gisteren wel alvast een voorschot op, door een voorkeur voor voorrang voor de fietsers op in ie der geval de nieuwe rotonde uit te spreken. warmond De verkeersdrempel op de krui sing Lockhorstlaan/Sweilandstraat in War mond is gisteren weggehaald. Dat gebeurde na klachten van omwonenden over scheuren in hun huizen. Uit onderzoek is gebleken dat de buurtbewoners gelijk hebben; vermoede lijk is de veenachtige ondergrond van het kruispunt de oorzaak van de problemen. Na de bouwvakvakantie kiest de gemeente voor een vervangende 'hindernis' die het autover keer moet afremmen. FOTO HIELCO KUIPERS De staatssecretaressen Van der Ploeg van cultuur en Fa- ber van natuurbeheer hebben de Weipoort en het gebied rond Zoeterwoude aangewezen als een van de zeventig gebieden die beter moeten worden beschermd. Dat staat in hun nota 'Belvedere'. Daarin krijgen belangrijke mo numenten en bijzondere landschappen, waaronder ook de molendriegang van Stompwijk, volop aandacht. zoeterwoude jan preenen De Zoeterwoudse wethouder S. Stuijt (ruimtelijke ordening) is blij met die steun, al had hij graag gezien dat ook de Grote Polder in het rapport was ge noemd. Tegelijkertijd verbaast hij zich over de kritiek dat Zoe terwoude zich te weinig inzet voor het buitengebied. „Er wordt een beetje gedaan alsof sprake is van nieuw beleid. Wij proberen dit gebied zo onge schonden mogelijk te houden. Al jaren. Dat blijkt ook uit het bestemmingsplan buitengebied dat in 1992 door Zoeterwoude is opgesteld. Aan de ene kant geeft het de agrariërs de moge lijkheid hun werk zo goed mo gelijk te doen. Aan de andere kant is de aanpak gericht op het beschermen van het landschap en versterking van de natuur waarden." Stuijt wijst er op dat Zoeter woude de polders groen wil houden. Als gevolg daarvan is gekozen voor 'inbreiden', het opvullen van open plekken bin nen de bebouwde kom. Bij veel burgers leidt dat tot verzet, zo als op het moment dat de ge meente aankondigde het ge bouw van de teken- en schil dersgroep Kameleon op de hoek van de Van Swietenstraat- /Van Alkemadestraat in Zoeter- woude-Dorp te vervangen door appartementen. Zoeterwoude past het bouwplan onder druk van de omwonenden aan, maar heeft wel laten weten met het inbreiden verder te gaan. Stuijt: „Voorop staat dat wij de polders willen beschermen. Daarnaast is ons beleid erop gericht mensen in stedelijk ge bied hier fietsend en wande lend naar toe te trekken en te laten genieten. Van der Ploeg en Faber doen goed werk, dat aansluit bij wat wij al doen." len m2 winkelplezier de grootste buitensportbele' Buurtbewoners mogen niet door het slootje va ren langs de Hagheweide in Warmond. De fami lie Peeters, eigenaar van een perceel grond inclu sief water, heeft in hoger beroep gelijk gekregen van het Haagse gerechtshof. Plezierbootjes kun nen niet langer gebruik maken van de sloot langs hun huis, die leidt naar Poelmeer. Het gerechts hof oordeelt dat alleen buurtbewoners die direct aan het water langs de Hagheweide wonen ge bruik mogen maken van de sloot. De familie Peeters is blij met de uitspraak. „De sloot is voor de helft van ons en voor de helft van onze buurman", zegt I. Peeters. „Die mag wel door de sloot varen, evenals een andere buur man die direct aan het water woont." De kwestie kwam onder de rechter nadat Peeters enkele aanvaringen had met een buurtbewoner die meende wel recht te hebben op doorgang. Begraafplaatsbeheerder Paul Oudendorp ©dem van een diepe Tiij in de weer met een Je ziet het: ik sta regel- I twee benen in het kAndré Verhoork, met jvan oor tot oor. „Ik boel glad. Het is zo i je de tanden van de 1 in de grond kunt zien Zegwaard heeft het it gedolven. Dat doen Deheerder Verhoork der Paul Oudendorp le hebben er de juiste niet voor. Wel zor- •r de afwerking. Tot kuil moet de plek er itzien. Zelfs de alumi- iden die ervoor zor- grond rondom de :akt, worden ont- :and en spetters. Over lur wordt mevrouw egraven. Verhoork en bouwen een soort let katrollen om de waardoor haar kist 'maaiveldniveau' kan igen. Zo willen de den het. •laats Rosenburch loten staat alles in het de begrafenis van ig. De spanning loopt ig niets fout gaan", indorp. „Op een be- oet alles kloppen." 'er serieus: „Om een te noemen: je moet dat de organist het 'lt en niet en we gaan irhuis." Gelukldg >gst zelden iets mis. ft hier als een goed ge- hine", klinkt het ;rd. spijkerbroek, •er - maakt nog even over het immense ij wenkt naar de jon- zeer luidruchtige tachine. Of hij een rder kan stoppen. De s kunnen zo komen, wijst op een deel ;en die nog niet zijn ..Het is zo druk", luldigt hij zich. „We 5 **ST jx, Paul Oudendorp (I): „Als je leeft ben je een nummer. Als je doodgaat doen wij er nog een paar nummers bij: een grafnummer, een kistnummer en een registratienummer." veld bliept de zaktelefoon van Oudendorp voor de zoveelste keer. Het is een man die vraagt of hij morgen even langs kan komen. Om een plek uit zoeken voor de urn met de as van zijn moeder. Ja, natuurlijk kan dat, antwoordt Oudendorp vriende lijk. „Dan zie ik u morgen." „Dat is het mooie van dit vak. Het is zo gevarieerd. Soms heb je heel persoonlijk contact met mensen, soms ben je met je handen bezig. En soms is het heel administratief." Dat laatste aspect bevalt Oudendorp dui delijk het minst. „Als je leeft ben je een nummer. Als je doodgaat doen wij er nog een paar nummers bij: een graf nummer, een kistnummer en een registratienummer." De hoogste tijd om de aula ver der in orde te maken. Het is de zijn er nog niet aan men." Het is de vraag of het ie mand op zou vallen. De be graafplaats is zo groot. Terwijl veel gemeenten moeten woeke ren met de ruimte op hun be graafplaats, kan Voorschoten nog jaren vooruit. „Het is hier heel erg open van opzet. Heel ruim en strak, erg jaren zestig. Ik vind het heel mooi", zegt Oudendorp. De beheerder legt uit waar de algemene graven, de katholieke en de familiegra ven zijn. Bij de kindergraven staat hij even stil. Een graf ligt bezaaid ligt met beertjes, bal lonnen en lollies. Er zijn van die begrafenissen waarbij ook een beheerder het te kwaad krijgt. „Ik heb wel een muurtje om me heen gebouwd, maar soms is het niet hoog genoeg." Ter hoogte van het asverstrooi- FOTO HIELCO KUIPERS bedoeling dat de nabestaanden daar na afloop van begrafenis een kopje koffie drinken. Ou dendorp controleert op zijn werkbriefje of hij aan alles heeft gedacht. De familie van de overledene wil behalve koffie ook wijn. Voor het schenken van wijn heeft Oudendorp ech ter geen vergunning. Daar moet dus een cateringbedrijf voor ko men. In het keukentje staan de kop jes op de dienbladen al.klaar. Oudendorp snelt naar huis om zich om te kleden. Even later komt er een ander mens bin nen. In driedelig grijs. „Ik moet altijd een beetje lachen als ik mezelf zo in de spiegel zie." In een mum van tijd is het een drukte van belang in het kleine keukentje. De dragers zijn er, de begrafenisondernemer en Hans van het cateringbedrijf. Er wordt druk gepraat en gela chen. André schenkt voor ie dereen een kopje koffie in. Hans ontkurkt de wijn en legt de zoute koekjes op schalen. De koekjes van Hans vallen in de smaak. Het gebeurt niet vaak dat de familie van een overlede ne wijn en iets hartigs bestelt. „Het is altijd koffie met cake. Heel soms vragen ze om brood jes." Cake, nee, dat eten men sen die bijna dagelijks te maken hebben met begrafenissen niet meer. „Ik kan geen cake meer zien", zegt Oudendorp, terwijl hij knabbelt op een kaaskoekje. Dan arriveren de nabestaan den. De plechtigheid bij het graf duurt slechts een paar mi nuten. De familie en vrienden van de overledene lopen zwij gend terug naar de aula. Ou dendorp pakt snel een dienblad met koffie. Hans volgt met dienbladen met wijn. Maar hij is snel terug. „Ze willen koffie." Als de deur van de keuken openzwaait, klinken flarden klassieke muziek en gezellig ge roezemoes. Zo gaat dat na veel begrafenissen, weten Ouden dorp en Verhoork uit ervaring. De spanning valt weg. „Dat heb je niet bij kinderbegrafenissen. Dan is iedereen in de aula nog steeds stil." Zodra de laatste bezoeker weg is, snellen de beheerder en zijn assistent de aula in om op te ruimen. Vanavond om half acht moet de zaal alweer in orde zijn. Dan komt het rouwbezoek voor een andere overledene, die morgen wordt begraven. Dat wordt dus maar heel kort thuis eten. Oudendorp wil hoe dan ook eerder in de aula zijn dan de bezoekers, die steevast vroeg zijn. Hij moet de kist nog uit de koelcel halen. Er mag niets mis gaan. „Ik kan het niet maken om met de overledene door de zaal te gaan lopen, als er al be zoekers zijn. De kist moet klaar staan." 3 Leidsch Dagblad IliCIHliVIilV ANNO 1899 Zaterdag 8 Juli ALFEN - Men meldt uit Alfen aan den Rijn: Aangezien de dienstregeling op de lijn Leiden - Woerden zoodanig is, dat tusschen 1.50 en 5.40 uren geen trein uit Leiden vertrekt, dron gen de ouders van schoolgaande kinderen te Alfen, Oudshoorn, Aarlanderveen, Zwammer- dam en Bodegraven geruimen tijd aan op wijzi ging in den treinenloop. Eindelijk liet de S.S. tegen garantie met Mei als proef vier dagen per week om 4 uren uit Leiden een trein vertrekken, zonder eenige aansluiting, tot Bodegraven, en terug zonder stoppen. Met 15 Juli a.s. zal deze worden op geheven, tenzij belanghebbenden de kosten van 100 per maand op zich nemen. In een Dinsdag alhier gehouden vergadering is beslo ten daartoe een lijst te doen circuleeren. ANNO 1974 Dinsdag 9 juli LEIDEN - Schatgraven? Of is het gewoon maar spitten om de spieren wat los te werken? Een van de acti viteiten op Jeugddorp in Zuidwest Leiden. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - De Morspoort- en de Doelenkazerne in Leiden, alsmede o.a. de Wierickerschans in Bodegraven worden in de defensienota ge noemd bij de min of meer historische kazerne complexen, waarvan ontruiming wordt nage streefd. Het is de bedoeling dat militaire com plexen in binnensteden terwille van de stads vernieuwing zoveel mogelijk worden gesloten. Wanneer de kazernes leegkomen, is nog een open vraag. Voorwaarde is, dat elders vervan gende ruimte beschikbaar komt. De complexen in de randstad genieten daarbij prioriteit. De gemeente Leiden heeft zeker belangstelling voor de Morspoortkazerne (Morsstraat) en de Doelenkazerne (Rembrandtstraat). Een ambte naar vertelde vanmorgen, dat de gedachten daarover ,,nog alle kanten opgaan". Een van die kanten zou wellicht onderbrenging van een gemeentelijke dienst in de Mors-poortkazerne kunnen zijn. Overste Van Buuren van beide ka zernes kon ook nog niet vertellen, wanneer ze leeg komen.Ik wou dat ik het zelf wist". In Leiden zijn ongeveer vijf honderd militairen ge legerd. Van Buuren zou een vertrek van het garnizoen (inclusief de Koksschool) betreuren „gezien de leuke binding die we met de stad hebben". Hij vertelde overigens dat er reeds in 1957 aan ontruiming gedacht werd. Ook de gemeente Bodegraven heeft nog geen plannen ontwikkeld voor de Wierickerschans, die op de monumentenlijst staat geplaatst. MIAMI - Veel mensen gaan vaak naar de film. Maar de 91-jarige Paul Morgan uit het Ameri kaanse Miami is wellicht 's werelds trouwste bioscoopbezoeker. In de afgelopen 25 jaar zijn er maar weinig dagen geweest dat hij geen film heeft gezien. Volgens eigen schatting heeft hij in die kwarteeuw op zijn minst 55.000 uur in de bioscoop doorgebracht. Morgan, die in 1905 in Amerika aankwam als immigrant uit Joegoslavië, is al vele jaren weduwnaar. Hij woont in een piepklein appartement ,,en alleen thuis zitten is het ergste wat ik me kan voor stellen". Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 61) 18 In zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 ab Leiden of door contante betaling a Dagblad aan de Rooseveltstruat 82. U ontvangt de foto binnen drie weker i de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13