Werken met mensen aan de rand van de samenlevi Kerk Samenleving Zeldzame Jezus-munten gevonden Kerk schrapt christelijke feestdag^ VRIJDAG 9 JULI 1999 P9 VANDAAG De Baha'Is vieren dit jaar op 9 juli het marte laarschap van hun eerste inspirator Sajjid Ali Mohammed, de voorganger van de stichter van het Bahé'i-geloof Baha'u'llah. Rond 1844 be weerde Sajjid een 'Bab' te zijn, ofte wel 'een poort' waar door God met de mensheid communiceert. Het Babisme kende in Perzië enige tijd een grote aanhang. Bab zelf werd vanwege zijn prediking tegen religieuze en sociale misstanden in 1847 gevangen genomen en gefusilleerd. Wegens een gebrek aan gebedsruimten waar de Bahé'Is hun feesten kunnen vieren worden hun erediensten vaak aan huis of in een andere eenvoudige gelegenheid gehou den. De katholieke kerk eert vandaag de Martelaren van Gor- kum: 19 geestelijken die door geuzenleider Lumeij werden opgehangen. Lumeij veroverde Gorinchem in 1572. Hij ving 21 katholieke geestelijken, omdat de katholieke kerk in die tijd een trouw aanhanger was van de Spaanse ko ning Filips II, de tegenstander van de Geuzen. Lumeij eiste dat de gevangen geestelijken het primaatschap van de paus en de gedaanteverandering van de hostie tijden de mis ontkenden. Twee van 21 bezweken onder de druk van martelingen, negentien hielden voet bij stuk. Zij vonden op 9 juli de dood in oude schuur, even buiten Brielle. Nieuwe koepel voor kathedraal rostov aan de don Een MI-10 helicopter kwam eraan te pas om de toren van de kathedraal van Rostov aan de Don in Zuid-Rus land van een nieuwe vergulde koepel te voorzien. De universi teitsstad aan de monding van de rivier de Don bereidt zich voor op zijn 250-ste verjaardag in september. De kathedraal is een van de vele historische gebouwen die ter gelegenheid daarvan wordt gerestaureerd. foto reuters Eerste Afrikaan secretaris van WARC taipei De 45-jarige presbyteriaanse predikant Setri Nyomi wordt secretaris-generaal van de WARC, de Wereldbond van hervormde en gereformeerde kerken. Nyomi is de eerste niet- Europeaan in deze functie. Hij is de opvolger van de Tsjechi sche theoloog Milan Opocensky, die sinds 1989 WARC-secreta- ris is. De WARC, in 1970 ontstaan uit een fusie van twee interna tionale organen, telt meer dan 200 lidkerken met ongeveer 75 miljoen leden in ruim 100 landen. In Nederland zijn de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Re monstrantse Broederschap lid. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ommen (wijk 1), G. Kobeste Kerkenveld-Alteveer. Bedankt: voor Delft, H. Russcher te Oud-Beijerland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor IJmuiden, W. Noordzij te Veendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Corsica (VS), G.J. Baan te Lisse. REDACTIE AAD RIETVELD, jeruzalem anp De vondst van tientallen zeld zame munten met afbeeldingen van Jezus Christus werpt nieuw licht op de geschiedenis van de pelgrimsstad Tiberias. De 58 penningen uit de tiende en elf de eeuw duiden er volgens ar cheologen op, dat de stad in die tijd een bloeiender christelijk leven kende dan werd gedacht. Het is voor het eerst dat munten van dit type bij archeo logische opgravingen naar bo ven zijn gekomen. De pennin gen zijn voorzien van inscrip ties als 'Jezus de Messias, Ko ning der Koningen' en 'Jezus, de Messias, de Overwinnaar'. Ze maken deel uit van een schat aan byzantijnse en isla mitische voorwerpen, die vorig jaar oktober bij een onderzoek rond het Meer van Galilea wer den gevonden. De wetenschappers stuitten onverwacht op resten van een leefgemeenschap uit de byzan tijnse tijd. Een van de bewoners had onder de vloer in drie grote kruiken geld en kunstschatten te hebben verstopt. De man had dat vermoedelijk gedaan om de munten te verbergen voor de kruisvaarders, die in 1099 plunderend door Tiberias trokken. Dat veel penningen de beeltenis van Jezus hadden werd pas later ontdekt. Volgens het hoofd van het opgravingsteam, Yizhar Hirsch- feld, werden de munten in Constantinopel gemaakt, vanaf het einde van de tiende eeuw. Ze zijn waarschijnlijk door de pelgrims gebruikt als propagan da tegen het islamitische be stuur van de stad. Of ze ook een betaalmiddel waren is niet be kend. rotterdam anp De Pauluskerk in Rotterdam gaat drie christelij ke vervangen door een hindoeïstische en twee islamitische feestdagen. Tweede kerstdag, twee de paasdag en tweede pinksterdag gelden vanaf september als gewone werkdagen. De kerk beschouwt het hindoeïstische Divali (lichtjesfeest), het islamitische ld al-Fitr (suiker feest) en ld al-adha (offerfeest) voortaan als of ficiële feestdagen. Deze feesten duren enkele dagen, maar de kerk geeft medewerkers de mo gelijkheid in die periode één dag vrij te nemen. Dominee Hans Visser hoopt met dit gebaar de dialoog met andere godsdiensten te bevor- Jnge deren. Visser vindt het onterecht dat s< aar diaconieën van zijn kerk hem verwijten ndl lijke feestdagen af te schaffen. Kerstmi geel steren, Pasen en Hemelvaart moeten hem blijven, omdat die samenhangen zenlijke gebeurtenissen in de joods-chift) bi traditie. Maar de drie af te schaffen clubter feestdagen zijn volgens Visser slechts aa imv gen vanuit de geschiedenis. Ze kunnen het best herzien en vervangen worden ligieuze feestdagen van andere godsdii Een vertegenwoordiging van de wei is met de nieuwe regeling akkoord geg oud kerk erkent gewetensbezwaren, maar n jeiij heeft zich nog gemeld, aldus Visser. :el\ ;elei 3 te Roel Knol werkt sinds 1981 als gevange nispredi kant, eerst in de Bijlmer bajes en sinds 1986 in het Huis van Bewa ring in Haarlem aan de Harmenjansweg. Er zit een lijntje, vindt hij, tussen het engagement van zijn studententijd en zijn huidige werk tussen, zoals Knol ze schetst: mensen aan de rand, kansarmen en out casts. Hij groeide op in een boerengezin in de Noordoostpolder. Verhuisde voor zijn studie eerst naar Kampen en twee jaar la ter, in 1969, naar Am sterdam. Daar stu deerde en werkte hij 17 jaar, voor hij naar Haarlem kwam. Knol nam meer en meer afstand van zijn tra ditioneel gerefor meerde opvoeding. Na zijn kandidaats theologie hield hij zijn opleiding voor gezien. Drie jaar later maakte hij de studie toch af, mede omdat hij gevangenispredi kant wilde worden. ONNO VAN T KLOOSTER élk vroeg een keer aan een hoogle raar Oude Testament tijdens mijn opleiding: 'Professor, als je nu niet in God gelooft, wat kun je dan met deze tekst?' Hij deed zijn bril af, keek mij aan en zei: 'Meneer, wat doet u hier dan?' Later stelde ik dezelfde vraag aan dominee Kroon in Amster dam. Die wreef in z'n handen en zei: 'Mooi, dan kunnen we nu beginnen.' Dat is een heel andere benadering. Tot op de dag van vandaag is mijn belangrijkste uitgangspunt dat je ten aanzien van je geloof ra dicaal mag theologiseren vanuit je eigen vragen en ervaring. Bijbelse verhalen vertellen mij hoe menselijke ervaringen in kaart zijn gebracht, van uit een bepaalde invalshoek en vanuit een be paald vertrouwen. En dat vertrouwen is niet het zelfde als domweg geloven. Ik ben traditioneel gereformeerd opgevoed. Dat is belangrijk om te weten, omdat dat altijd een belangrijke rol speelt in iemands verdere leven. In die opvoeding stond centraal dat je in God moest geloven en dat je hem moest dienen. Er was weinig ruimte voor kritische vragen. Toch wilde ik al vroeg predikant worden. De kerk had een centrale plaats in ons dorp, en we had den een leuke predikant. Een jonge vent waar we goede gesprekken mee voerden. Zoiets telt mee. Op mijn vijftiende vertelde ik mijn ouders dat ik Gevangenispredikant Roel Knol: „Ik God zijn." theologie wilde studeren. Hoewel ik de jaren daarna toch begon te aarzelen. Sporten deed ik ook graag. En psychologie vond ik ook heel inte ressant. De twijfel sloeg ook toe op het terrein van het ge loof zelf. Ik had een hechte club vrienden waar ik veel mee discussieerde over politiek - ik kom uit een ARP-nest -, sociale wantoestanden, geloof enzovoort. Dat bracht met zich mee dat ik ook begon te twijfelen aan het hele geloofssysteem waarmee ik was opgevoed. Een goede vriend van mij zat met dezelfde vra gen en zei: 'Ik ga geen theologie studeren, want ik twijfel te veel.' Toen zei ik: 'Ik heb hetzelfde, maar vind het daarom juist interessant om het wel te doen.' Dat was zo'n beetje de houding waarmee ik ging studeren. Ik heb mij volop in het studentenleven gestort Het was de tijd van de Maagdenhuisbezetting in Amsterdam. Die hele beweging ging ook aan Kampen niet voorbij. Ik sloot mij aan bij een werkgroep maatschappijkri tiek. En ik raakte betrokken bij het club- en buurthuiswerk, waar ik met jongeren omging uit wat meer kansarme milieus. Er was in die dagen op het gebied van club- en buurthuizen niets geregeld, dus daar zijn we ons voor gaan inzetten. We hebben zelfs een keer een kazerne bezet. Ik begon mij te interesseren voor de politieke en sociale vraagstukken die toen aan de orde waren. Dat was een belangrijke reden voor mij om naar Amsterdam te gaan. Daar ge beurde het tenslotte. Maar ik ging ook om mij verder op het geloof te oriënteren. In Kampen hadden we een filosofiedocent die colleges gaf over Emmanuel Levinas en Martin Buber. Levinas vond ik interessant. Hij denkt sterk vanuit de verhouding tot de ander. In de oude gereformeerde dogmatiek stond God cen traal en dat was veel moeilijker te verbinden met je dagelijkse omgang met mensen. Het was slik ken of stikken. Levinas bood je een sleutel tot het interpreteren van je eigen ervaringen. Als ik onze predikant uit het dorp jaren daarvoor vroeg 'maar als je nu niet gelooft wat er in de Bij bel staat', dan zei hij: 'Je moet het gewoon probe ren.' Het geloof mocht in zijn visie bést strijdig zijn met de ratio. Uiteindelijk ben ik toch, in 1975, gestopt met stu deren. Simpelweg omdat ik mijzelf niet in een pastorie zag werken. Maar ook omdat ik moeite had met wat ik aan theologie kreeg voorgescho teld. Er werd weinig ter discussie gesteld en men stelde het niet echt op prijs als studenten wilden meedenken. En daar ging die hele studentenbe weging juist over. Ik ben daarna voor drie jaar het onderwijs inge gaan, gaf bijbelles op allerlei scholen in Amster dam. Later werd ik mij er bewust van dat ik ook gevangenispredikant kon worden. Een IJl predikant raadde mij aan de opleiding|| ken en te solliciteren, omdat hij dacht plek zou zijn. Twee dagen na mij kreeg ik inderdaad een baan bij de Bijll In 1986, verhuisde ik naar Haarlem. Werken in een gevangenis, of zoals i Huis van Bewaring (waar mensen in del se van de detentie zitten, red.) leek mijl" end, omdat je dan met mensen werkt a rand van de samenleving staan. Daar z lijk een lijntje met al die sociale en maaj lijke betrokkenheid, die in de jaren zesp ventig gegroeid waren. Ik vond, en vind het nog steeds beland mensen, ook al zitten ze nog zo diep in heid, laat weten dat ze altijd kinderen! blijven. Dat oeroude verhaal is springier is heel waardevol om in een omgevingll Huis van Bewaring het belang van liefir peet voor mensen te benadrukken. Juis) ken van angst kun je ontdekkenm dat j het laatste is, maar dat je ook kunt worj vangen. Zonder overigens uit het oog te verliezen, dat de mensen die hier komen wel doorgaans 'daders' zijn. Het zijn niet alleen slachtoffers. Maar mensen zijn meer dan hun daad alleen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden meest droog en flink wat zon, in het noorden meer wolken af en toe wat regen. Maxima uiteenlopend van 11 in het noorden tot 22 graden in het zuiden, morgen overal warmer. Zweden: In het zuiden perioden met zon en meest droog, in het noorden wolkenvelden en af en toe wat regen. Maxima oplopend naar ongeveer 24 graden. Denemarken: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, ook zon en met name morgen kans op een bui. Maxima van 18 graden in Schot land tot 25 in de omgeving van London. Morgen in het noorden frisser. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 25 graden, langs Het Kanaal iets frisser. Portugal: Zonnig bij maxima tot 40 gra den. Alleen vlak aan de kust iets minder heet. Madeira: Flinke perioden met zon en droog, Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Spanje: Droog en veel zon. Middagtem peratuur veelal tussen 35 en 40 graden, alleen langs de golf van Biskaje flink koeler. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar aan de noordzijde van de eilan den soms ook wolkenvelden. Middagtemperatuur omstreeks 30 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima rond 31 graden, landin waarts nog hoger. Tunesië: Overwegend zonnig bij maxima van 30 graden aan zee tot 36 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Veel zon en meest droog. Maxi ma rond 27 graden, alleen in de buurt van Perpignan boven de 30. Mallorca en ibiza: Veel zon en droog bij maxima rond 31 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook re gen- of onweersbuien. In het noordwesten en op Sicilië waar schijnlijk droog. Maxima rond 27 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima omstreeks 29 graden. Malta: Overwegend zonnig en waar schijnlijk droog bij maxima rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig, maar in het noorden meer wolken en kans op een onweersbui. Maxima aan zee rond de 29 graden, op het vaste land meest boven de 30. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maxima onge veer 33 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar in het zuidoosten meer wolken en zaterdag 10 juli 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.32 Zon onder 21.57 Maan op 03.18 Maan onderl9.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.35 14.08 01.08 13.41 Laag 09.14 22.10 08.55 21.51 Istanbul onbe Klagenfurt half Kopenhagen half Las Palmas onbe half bew. Madrid bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront ras opklaringen hagel jL lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur -.««« luchtdruk in 1000 hecto pascal enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 24 graden, in het zuidoosten iets frisser. Zwitserland: Vooral in het zuiden zon, in het noorden en oosten meer wolken en mogelijk een regen- of on weersbui. Maxima rond 24 gra den, in Tessin tot 30. Oostenrijk: Tamelijk veel bewolking en gere geld regen- of onweersbuien, met vooral in Karinthie plaatse lijk veel neerslag. Middagtempe ratuur ongeveer 22 graden. Polen: In het westen tamelijk veel zon en meest droog, in het oosten meer wolken en enkele stevige regen- of onweersbuien. Maxima oplopend naar ongeveer 25 gra den. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en vooral in het oosten van Tsjechie en in Slowakije geregeld regen- of on weersbuien, plaatselijk met veel neerslag. Maxima rond 23 gra den, in Oost-Slowakije flink war mer. Hongarije: Wisselend bewolkt en geregeld stevige regen- of onweersbuien, met name in het westen plaatse lijk met veel neerslag. Middag temperatuur rond 26 graden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor. T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 51 Familieberichten: 023- 5311 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 advertenties! Maandagt/m vrijdag 071- 5356 230 rubrieksadvertei Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) I per jaar (acceptgiro) I Abonnees die ons een machtiging! J het automatisch afschrijven van hèri_ abonnements- geld, ontvangen pde betaling. VERZENDING PER Voor abonnementen die per postl worden verzonden geldt aan portokosten per verschijndag I LEIDSCH DAGBLAD OP CAS* Voor mensen die moeilijk lezen!' hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is ei van het regionale n' Dagblad op geluidscassette bed informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lec INTERNET: Dag iv.leidschdagblad.nl E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl K N H U I Z t.m ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondej feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhufs: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12