eiden Regio Banen in ruil voor extra parkeerplek anderen leren nu ook iets óver het bewegen' iijt: 'Ik blijf wethouder' Peurbakkentocht: druk, druk, druk 'Kasteel Kamerlingh Onnes' DAG 9 JULI 1999 elkraak Vijf Meiplein Onbekenden hebben vannacht geprobeerd de voorpui nen van een winkel in audio- en videoapparatuur aan ijf Meiplein. Rond vier uur hoorde een getuige motorge- en een harde klap. Bij de voorpui vond de politie scherven r V' H!autolampen. Hoewel de winkel zwaar beschadigd raakte, - dt er niets vermist. idenaar krijgt klappen J Een 23-jarige Leidenaar heeft gistermiddag klappen ge en bij een ruzie in de Groenesteeg. Toen een ruitje van zijn deur werd vernield, ging de man met een gummiknuppel buiten. Op straat kwam hij de vader van één van de ver gelijke daders tegen. De twee kregen het met elkaar aan de 'ten in de gang van zijn woning werd de 23-jarige in het ge- rt en op zijn lichaam geslagen. Daaraan hield hij een blauw en een pijnlijke arm over. De politie weet wie de dader is. ngen loopt tegen fietser aan 1|jN« Een 11-jarige jongen uit de Stevenshof rende gistermid- sonder goed op te letten vanuit de bosjes het fietspad van evenshofdreef op. Daar reed juist een 47-jarige man uit schoten op zijn racefiets. De twee knalden op elkaar waar- e jongen schaafwonden opliep. De fietser kwam ten val bij zijn arm uit de kom schoot. Hij moest voor behandeling het LUMC. rgerzaken verhuist De afdeling Burgerzaken van de gemeente Leiden is op ïdag 19 juli de gehele dag gesloten, in verband met de ver- ng naar een andere plek in het stadhuis. Op die dag kun- daarom geen paspoorten, rijbewijzen en uittreksels uit het f lkingsregister worden aangevraagd. Alleen voor het doen langifte van geboorte en overlijden is Burgerzaken geopend 0.00 tot 14.00 uur. De finale van de Peurbakkentocht bij het terras van Annie's Verjaardag. robbert minkhorst i laatste persconferentie i zomervakantie is Huib 9ler alles aan gelegen om Jrmaal te laten verlopen, [zijn er veel mensen", 1 hij, ogenschijnlijk ver over de aandacht die [listen hem nu en tijdens atste dagen geven. La- 3 en keuvelend mengt hij de B en W-kamer tussen ■ere genodigden, voor hij ïitten. Alle wethouders :iat en Kruijt dus ook. Ik l onder vuur, straalt hij k maar, ik zit er toch nog ir gewone omstandighe- >u de persconferentie, iver een klein onderwerp, tien minuten zijn afge- Het gaat over de inspan- 'rplichting die Research eleid op zich neemt om rig werklozen in dienst en. Maar Kruijt laat zich nauw drijven omdat hij hecht aan een langer verblijf van het bekende bureau in Leiden. Wat heeft dat nou te maken met banen voor allochtonen en arbeidsgehandi capten? De aap komt na veel gevraag uiteindelijk uit de mouw: de ge meente heeft extra parkeer plaatsen moeten toezeggen om Research voor Beleid te paaien. Zou de wethouder dan toch meer zijn hoofd' hebben bij de spanningen in het college? En als de PvdA u kwijt wil, dan leidt dat toch tot een onwerkba re situatie, meneer Kruijt? De bestuurder antwoordt met een wedervraag. ,,Ik ben nu toch aan het werk?" U heeft tenminste toch wel het vertrouwen geëist van de coali tiepartner? ,,Daar reageer ik niet op. We hebben als fractie overleg gehad. Die heeft een re actie gegeven. Ik ga op vakantie en daarna ga ik weer aan het werk." Als wethouder? „Als wethouder." leiden ad van kaam vervolg van voorpagina 'Druk, druk, druk', luidt het credo van deze tijd en nergens beter was die uitdrukking van toepassing dan op de Peurbakkentocht van gisteravond. Het was dan ook zeld zaam mooi weer en 'tout' Leiden haastte zich na het avondeten naar de stad om het mooiste plekje langs de waterkant te be machtigen. Vooral buitenstaanders ver baasden zich over de enorme toeloop bij deze traditionele opening van de Laken- feesten. Zo vol was het nog nooit geweest. Staande op het terras bij Annie's Verjaar dag, keek Jack van der Voorn bijvoorbeeld zijn ogen uit. De Noordwijkse tv-presenta- tor was door de organisatie uitgenodigd om eens een kijkje te komen nemen bij dit waterspektakel. Hij is, met een programma als 'De Sterkste Man', toch wel het een en ander gewend op het gebied van volksoplo pen. „Maar dit heb ik nog nooit meege maakt", wees hij met zijn plastic beker bier om zich heen. „Geweldig, wat een promo tievoor de stad". Zijn plaatsgenoot Peter Hoogeveen, uit bater van een bekend restaurant op de boulevard, had er achteraf ook geen spijt van dat hij voortijdig zijn vakantiehuis in Griekenland had verlaten om zitting te ne men in de jury. „Ik had dit nog nooit ge zien. Maar het overtreft mijn stoutste ver wachtingen. Is het alleen hier zo'n gekken huis, of geldt dat langs de hele route?" zo vroeg hij zich af, terwijl hij zich het zweet van het imposante voorhoofd wiste. Het gold in elk geval voor driekwart daar van. Hooguit aan de achterkant van het parcours, in de schaduw van de Heren gracht, was het wat rustiger. Maar met een gedekte tafel, de glazen wijn en de worstjes van de barbecue was het daar zeker zo ge zellig. En een ander onmiskenbaar voor deel: je kon daar het gebodene natuurlijk op je gemak in ogenschouw nemen. De kwaliteit daarvan lag beduidend ho ger dan in het voorgaande jaren het geval was geweest. Dat had mede te maken met de discipline die door de organisatie wat strakker was aangetrokken. Geen halfzatte deelnemers dit keer die zich wankelend overeind hielden of die verdoofd over de achterplecht hingen. Inplaats daarvan een kleurrijk lint dat zingend en musicerend door de grachten trok. De meeste aandacht daarbij ging uit naar de kunstschilder. Of eigenlijk naar zijn mo del. Slechts een bikinibroekje droeg ze. En daarboven een fraaie bodypaint waarbij de inspiratie was ontleend aan de grachten panden waar ze tussendoor gleed. „Bijzon der mooie dakgevels", verzuchtte een toe schouwer. Voor de goede orde: de man weet waar hij over praat. Hij zit in de bouw. De magnetiserende werking en het ap plaus ten spijt - het was echt mooi geschil derd - ging de hoofdprijs niet naar dit twee tal. Die was, in de categorie Particulieren, voorbehouden aan een ander duo, Asterix en Obelix. Omringd door vele onverschrok- kenen uit het onoverwinnelijke Gallische dorpje zag ook die boot er gelikt uit. Maar zoals gezegd, het oogde allemaal bedui dend beter dan in voorgaande jaren. De brommende waterscooters incluis. De eerste prijs bij de Bedrijven was voor restaurant De Gouvernante die met zijn boot een eeuw was teruggegaan in de tijd. Het leverde, door de fraaie kostuums, een mooi plaatje op. De Muziekprijs ging naar De Sleutels en bij de Verenigingen toverden de heksen van Adegeest de jury op geraffi neerde wijze een rad voor ogen. En omdat de zon maar niet weg wilde gaan, bleef het daarna nog lange tijd gezellig. En druk. Contract gemeente en Research voor Beleid In ruil voor extra parkeerruimte gaat Research voor Be leid in Leiden proberen om in een jaar tijd dertig langdu rig werklozen, arbeidsgehandicapten en allochtonen in dienst te nemen. Dat is de opmerkelijke overeenkomst die het onderzoeksbureau met de gemeente Leiden heeft gesloten. Gisteren ondertekenden directeur A. Coenen en wethouder H. Kruijt het convenant waarin die af spraak is vastgelegd. leiden robbert minkhorst „Het is voor ons geen verras sing dat we hier zitten", zei de wethouder gisteren. „Maar het is wel een heel lang traject ge weest." Al vanaf kerst '97 is de gemeente in gesprek met Re search voor Beleid over het aannemen van langdurig werk lozen. Al enige tijd wordt er een nieuw kantoor in het stations gebied voor Research en Beleid gebouwd. Parkeerruimte is daar schaars. Toch is het het bedrijf gelukt om een aantal plaatsen meer te krijgen, elf meer dan het aantal waar de onderne ming recht op had. Die 'deal' deed vorig jaar nog stof op waaien in de gemeenteraad. Verschillende partijen verzetten zich ertegen, aanvankelijk ook collegepartij Groenlinks. De gemeente had Research voor Beleid de parkeerplaatsen toe gezegd, omdat ze dan de toe zegging kreeg dat het onder zoeksbureau langdurig werk zoekenden een baan zou pro beren aan te bieden. „We wilden Research voor Beleid graag hier houden", meldde Kruijt. „Het bureau is een van de grootste werkgevers in Leiden en groeit als kool. Het is passen en meten met de ruimte. Andere steden zeiden: Kom maar naar ons, wij heb ben wel ruimte. Tegelijk geven we nu moeilijke groepen een kans. We gaan er allemaal op i vooruit." Directeur Coenen zei gisteren 'zeer blij te zijn' allochtonen in dienst te kunnen nemen. Zij kunnen gesprekken voeren met andere allochtonen, die een steeds belangrijkere groep en 'een economische factor' vor- men in de samenleving, aldus Coenen. Research voor Beleid heeft nu naar eigen zeggen on voldoende allochtonen op de loonlijst staan. Zekerheid op een baan bij het bureau krijgen de langdurig werklozen, arbeidsgehandicap ten en allochtonen niet. Re search voor Beleid heeft zich al leen verplicht om deze groepen in aanmerking te laten komen voor een functie. Ze kunnen aan de slag als interviewer, tele- marketeer en administratief medewerker. Research voor Be leid is niet de enige onderne ming waarmee de gemeente af spraken heeft gemaakt over het geven van een kans aan werk zoekenden. Eerder onderteken den Leiden en reisbureau Djo- ser een soortgelijk convenant. Hoge functie oud-wethouder Peters leiden constitionele zaken en konink rijksrelaties. Peters (53) was van 1982 tot 1988 wethouder in Lei den. Daarna was hij directeur bestuurszaken bij het directo raat-generaal Milieubeheer van het ministerie van VROM. Van af 1994 is hij daar directeur In ternationale Milieuzaken. Oud-wethouder J. Peters heeft een hoge functie gekregen bij het ministerie van binnenland se zaken. Hij is daar benoemd tot directeur constitutionele za ken en wetgeving en plaatsver vangend directeur-generaal se afdeling Koninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding bestaat vijftig jaar Leidenaar bestraft na inbraken en mishandeling den haag/leiden De meeste mensen hoeven nooit terecht te staan, maar sommigen moeten tweemaal per dag voor de rechter ver schijnen. Zoals de 20-jarige Leidenaar die 's ochtends vroeg door de Haagse politierechter werd ver oordeeld wegens een aantal in braken. Enkele uren later moest hij zich opnieuw verantwoor den, maar nu voor een vecht partij op de Botermarkt en een steekpartij in de trein. De inbraakzaak werd overi gens bij verstek afgehandeld: de verdachte verscheen niet, hij zei later niet te hebben geweten dat hij moest voorkomen. De politierechter veroordeel de hem bij afwezigheid tot vijf maanden cel, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De Leidenaar, die voor de ahdere zaken wel kwam opdagen, gaat tegen dat vonnis in beroep. De andere dagvaarding betrof onder meer een massale knok partij die was begonnen om zijn vriendin. Die flaneerde op 17 januari in een rode jurk met een vriendin door de Bree- straat, tot twee jongens een joli ge opmerking maakten over de jurk. De meisjes raakten daarop met hen in gevecht. De ver dachte en zijn vrienden be moeiden zich ermee en zetten, toen de jongens zich uit de voe ten maakten, de achtervolging in. Er ontstond op de Boter markt een massale vechtpartij waarbij rake klappen vielen. De Leidenaar bekende dat hij had meegedaan. Een paar maanden later in de nachttrein uit Amsterdam naar Leiden raakten de Leidenaar en drie van zijn kornuiten slaags met andere inzittenden in de trein. Een van die inzittenden werd met een mes in zijn been gestoken. De Leidenaar werd van die steekpartij vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. Voor de massale knokpartij op de Botermarkt werd de Lei denaar tot zestig uur dienstver lening en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. Ook moet hij driehonderd gul den smartengeld betalen aan de jongen die hij had geslagen. Er zullen nog meer verdach ten voorkomen voor die knok partij beloofde officier van jus titie mr. M. Kattouw. Zij had zes weken celstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk geëist. ruim een kwart eeuw zelf voor het eerst voor stonden, bestond de pnele gymles nog uit lopen, bokspringen en immen. „In die periode t turnen dominant bij de elijke opvoeding. Dat tit de militaire hoek, net netjes op de lijn staan, istellen van groot naar het dragen van unifor- ling", vertelt Die Hout- tToen ik zelf nog op zat had ik een leraar die gens vooral veel in de i liet klimmen. Daar heb- jongens wat aan wan- in dienst gaan, vond Jhoff, werkzaam bij de Sjg Leerplan Ontwikke- |L0) en het Vlietland col alt herinneringen op aan blessen uit zijn jeugd om Jtreren hoe zeer zijn vak ■gelopen decennia is ver- e veranderingen speelde hinklijke Vereniging van p Lichamelijke Opvoe- JKVLO) een belangrijke KMiS Leidse afdeling van de Babestaat dit jaar vijftig F; *jd om met een paar oud- Jplen de balans op te ma- -e Knibbe, lerares op het agK^d: „In het begin had je ^jjaal geen overleg met je Wjj's. Wij kwamen één keer rjvee jaar bij elkaar, en we p iets af voor de sport- Js van der Gugten, secre- (VLO: „Iedere leraar was |in zijn eigen rijk. Dat jongens ook bij andere IJGEco van Montare, leraar 1 Stedelijk Gymnasium: I zelf wel goede gymlera- g^e lieten je niet alleen 's lopen, maar hadden ^Bidacht voor spelen." „De vrijheid van de lichamelijke opvoeding ?n voordeel maar direct p valkuil. Doordat je niet devies, wat zich uitte in meer aandacht voor sport en spel en minder voor de klassieke turn oefeningen. De nieuwelingen voerden hun veranderingen echter in stilte door, zonder dat er onderling contact was. „Ik hoorde een keer mensen praten over een circuittraining", herin nert Knibbe zich. „Ze moesten me uitleggen wat dat was, want ik wist het niet. Dat is tegen woordig een stuk beter gere geld. Dankzij de vakorganisatie worden docenten nu goed ge- informeerd." Het vak blijft in beweging. Zeker de laatste tijd verandert er van alles. „Vroeger gaven wij alleen maar les in bewegen. Nu laten we de leerlingen ook iets leren óver het bewegen", vat Van Montare de belangrijkste vernieuwing samen. Bij het ver laten van de middelbare school moeten leerlingen ervaring hebben met scheidsrechter spelen en met het organiseren van een toernooitje. Een belangrijke impuls voor nieuwe ontwikkelingen vormt de invoering van de basisvor ming, die na de vakantie overal begint. Scholen kunnen ervoor kiezen om naast het verplichte vak lichamelijke opvoeding 1 ook het keuze- en examenvak lichamelijke opvoeding 2 aan te bieden. Krijgen leerlingen in het verplichte deel slechts een beetje theorie voorgeschoteld, de enthousiastelingen die kie zen voor extra lichamelijke op voeding krijgen heel wat theo retische kennis te verstouwen. Maar ook maatschappelijke problemen als bijvoorbeeld vandalisme kunnen tegenwoor dig bij lichamelijke opvoeding aan de orde komen. „Bij ons in de brugklas moeten de leerlin gen een werkstukje maken over fair play, vertelt Houthoff. „Het is goed dat ze over dat soort zaken een beetje leren na denken. Als het maar niet te zwaar wordt. Want dat is het gevaar weer tegenwoordig: dat ze overal maar weer een werk stukje over moeten maken. Maar ach, dat gaat vanzelf wel weer over." leiden Net als de voorgevel van het sociëteitsge bouw van Minerva aan de Breestraat, heeft ook het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Steen- schuur een metamorfose ondergaan. De oude voorgevel is verlicht en de entree lijkt op die van een middeleeuws kasteel. Niet geheel toevallig, want het tot partycentrum omgetoverde gebouw is voorlopig het 'feestter rein' van de 185-jarige studentenvereniging. In het voormalige laboratorium zijn maar liefst 26 bars en twee disco's gebouwd waar de 4000 feestgangers die elke avond worden verwacht zich kunnen ver maken. Gisteravond is het lustrumviering officeel begonnen. De festiviteiten duren tot en met vol gende week zaterdag. FOTO TACO VAN DER EB Die Houthoff, Truus van der Gugten, Remco van Montare en Hilde Knibbe. „In het begin had je helemaal geen overleg met je colle ga's." FOTO HIELCO KUIPERS bént gebonden aan een eind examen, kun je gemakzuchtig worden. Je kan de kinderen bij wijze van spreken zes jaar lang blokjesvoetbal laten spelen om dat ze het leuk vinden." Toen de vier docenten rond 1970 voor de klas kwamen te staan, waren zij moderne nieuwlichters. De leerlingen moesten niet meer eindeloos wachten tot ze even over de bok mochten springen of in de ringen mochten slingeren. 'Zo veel mogelijk bewegen' was het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11