Leidsch Dagblad Borst wil ook late abortus toestaan 18 21 Knetterend afscheid van rij-instructeur "leen taakstraf voor legers zedenmisdrijf 4 7 s Brand op Noorse veerboot BEL: 071-5128030 zonrwg Woonwagenbewoners willen weer praten, maar niet met Van Rij TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ameeltje niet grof mishandeld X DERDAG 8 JUL11999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Buitenland i Cultuur Kunst Bildjournalist kocht voor t habbekrats Oranje- f schandaal '74 Tabaksconcerns verantwoordelijk voor ziektes rokers Veertig jaar popfotografie in Britse hoofdstad Sport WK voetbal voor vrouwen breekt records io Cipollini heeft giste- in Blois de snelste gewo- •tappe uit de geschiede- ran de Ronde van Frank- gewonnen. De 32-jarige iaan was de snelste sprin- 111 van het peloton na een rit r 194,5 kilometer met de ling, id in de rug vanuit Laval, kat gemiddelde snelheid be- ,te eg 50,355 kilometer per De oude recordhouder de Belg Bruyneel (49,417 meter per uur tussen ;ux en Amiens in 1993). i Kirsipuu bleef gisteren J er in het algemeen klas- 1 ïent. De Est heeft zestien J onden voorsprong op de raliër Stuart O'Grady. Motoren trekken knallend door de stad leiden ad van kaam Amsterdam mag dan het pa tent hebben op extravagante begrafenissen (bij die van kunstenaar Peter Giele ging recentelijk nog de trendy dis cotheek Roxy in vlammen op), sinds gisteren kan ook Leiden meepraten over hoe je op aparte wijze iemand de laatste eer kunt bewijzen. Die viel te beurt aan Walter Bauer, bij leven en welzijn be kend van het duo Walter Pe ter, rij-instructeurs gespeciali seerd in motorfietsen. Getrok ken door zijn voormalige za kenpartner, maakte de afgelo pen week op de nog betrekke lijk jonge leeftijd van 57 jaar overleden Bauer gisteren zijn allerlaatste rit door de stad. Zijn kist stond op een aanhanger en was bevestigd aan een Harley Davidson, het favoriete merk van de als levensgenieter be kend staande motorenthousi- Voor de deur van de rijschool hield de begra en stil. Een tiental hiarley's sloot zich ter plekke nog aan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Abortuspil komt op Nederlandse markt den haag/leiden anp Minister Borst van volksgezondheid wil de late zwangerschapson derbrekingen op medische gronden wettelijk regelen. Abortus is nu verboden na 24 weken, al worden in de praktijk daar uitzonderin gen op gemaakt als er zwaarwegende medische redenen voor zijn. Volgens de Rotterdamse hoogleraar verloskunde Wladimiroff worden die late zwangerschapsonderbrekingen niet altijd gemeld, omdat artsen dan kans lopen op strafvervolging. Zwangerschapsonderbreking na 24 weken wordt straks alleen wettelijk toegestaan als duidelijk is dat er na de geboorte sprake is van uitzichtloos lij den en levensverlengend handelen ei- Naar schatting wordt jaarlijks zo'n 150 keer op verzoek van de ouders een zwangerschap na 24 weken afgebro ken. Het ongeboren kind heeft in deze gevallen een zeer ernstige afwijking, zoals een niet te opereren hartaandoe- ning, een open ruggetje of een water hoofd. genlijk zinloos is. Vrouwen die abortus willen plegen, kunnen binnenkort ook in Nederland vragen om de abortuspil Mifegyne. De pil mag alleen worden voorgeschreven in abortusklinieken of ziekenhuizen die een vergunning heb ben voor het afbreken van zwanger schappen. De abortuspil zorgt ervoor dat de baarmoeder het embryo af stoot. Hij is geschikt voor vrouwen die tot maximaal zeven weken zwanger zijn en moet worden ingenomen on der toezicht van een arts. De arts moet zich ook bij de keuze voor deze pil houden aan de Abortuswet, die onder meer een bedenktijd van vijf dagen voorschrijft. De pil, die overigens in 1,5 tot 7,5 procent van de gevallen faalt, werd eerder toegelaten in Duits land, Frankrijk, Engeland en Zweden. Directeur en abortusarts L. Querido van het Utrechtse Vrelinghuis ziet de komst van de pil met wantrouwen te gemoet. ,,Het gaat om een pillenkuur die pijnlijk is en een aantal uren duurt. Dat is veel langer dan de gebruikelijke operatieve ingreep van drie minuten. De kans dat het mis gaat, is ook nog eens veel groter. Als je langer dan twee weken zwanger bent, kunnen ernstige elpilt Matschappelijk moeilijk uit te leggen fen kunnen worden vervangen. Ook krijgt de officier van justi tie de mogelijkheid zo'n straf op te leggen zonder tussen komst van de rechter. Nu kan dat alleen nog bij jongeren. Bij hen is die aanpak een succes gebleken. Jaarlijks worden zo'n 17.000 taakstraffen opgelegd. Het cel lentekort is er grotendeels door opgelost. Soms leidt de taak straf tot maatschappelijke pro testen, omdat die straf als te licht wordt ervaren. Zo ont stond begin dit jaar in Urk een opstootje bij een pleger van een zedendelict, die tot een taakstraf was veroordeeld. Vorig jaar was het een alter natieve straf van een neonazi in Arnhem, die tot protesten van een antifascistische organisatie leidde. Het ministerie onder zoekt nog in hoeveel gevallen het bij taakstraffen om ge- welds- en zedendelicten gaat. Uit onderzoek van het Soci aal en Cultureel Planbureau blijkt dat een meerderheid van de Nederlandse bevolking voorstander is van taakstraffen voor vandalisme of inbraak. Maar voor taakstraffen bij aan randing of mishandeling be staat veel minder begrip. jjlister Korthals (justitie) wil geweldplegers en plegers zedenmisdrijven voortaan meer in aanmerking ko- voor een taakstraf. Hij dat deze straf bij zo'n irijf maatschappelijk moei- s uit te leggen. jJminister heeft het open- 9 ministerie gevraagd een 7 tlijn op te stellen, waarin officieren van justitie het n van een taakstraf bij ge- is- en zedendelicten in be- el wordt uitgesloten, leen in bijzondere gevallen hiervan kunnen worden af- eken, bijvoorbeeld als het om personen die voor het met justitie in aanraking en. Eventueel zal zo'n straf in combinatie met an- straffen worden opgelegd, ij de Tweede Kamer ligt een •voorstel om het opleggen taakstraffen juist te verrui- Tot nu toe kan een taak- alleen worden opgelegd isdrijven waarvoor een ge- [enisstraf van maximaal zes 'den kan worden opge- i- Het wetsvoorstel beoogt te verruimen, zodat celstraf tot een jaar door taakstraf- Geen kopers voor aandelen Fokker Space leiden richard moovman/anp De curatoren van Fokker zijn er nog steeds niet in geslaagd om de aandelen van het Leidse Fokker Space te verkopen. In de failliete boedel van de vliegtuig fabriek zit een 50-procentsbe- lang in de ruimtevaartdochter Fokker Space. Al jaren melden de curatoren dat het belang elk moment van de hand kan wor den gedaan. Maar dat wordt steeds lastiger, nu het minder goed gaat met de onderneming. Dat blijkt uit het gisteren gepu bliceerde curatorenverslag. Woordvoerder Van Drumpt van Fokker Space erkent dat het 430 werknemers tellende be drijf kampt met tegenslagen, zoals uitstel van belangrijke or ders. Van Drumpt verwacht niet dat er ontslagen zullen val len. Fokker Space zit volgens hem niet in de verliezen, maar de risico's zijn groot. Stork, dat aanzienlijke delen van het failliete Fokker heeft ge kocht, heeft eerder belangstel ling getoond voor Fokker Space. Maar volgens Van Drumpt kijkt Stork de kat uit de boom. Fokker Space is niet blij met het optreden van de cura toren. ,,Ze hebben er eerst drie jaar niks aan gedaan. Je kunt dit nu niet even snel regelen." ft?V jggjggg göteborg Een helikopter en een boot hel- ren er 1.167 passagiers en 172 bemannings pen bij het evacueren van ruim 1.200 opva- leden aan boord. Ongeveer tien beman- renden van de Noorse veerboot Prinsesse Ra- ningsleden zijn aan boord van het schip ge- gnhild (rechts). Het schip was onderweg van bleven. Een passagier zei dat de reddings- de Duitse stad Kiel naar Oslo, toen afgelopen operatie soepel verliep. De zee was kalm en nacht kort na 02.00 uur in de machinekamer er was geen paniek onder de opvarenden, brand uitbrak. Volgens reddingswerkers wa- Voor zover bekend is niemand ernstig ge wond geraakt. Enkele opvarenden hadden last van de rook en enkele anderen hadden een shock. Het vuur was volgens Stig Svens- son van de Zweedse raad voor de scheep vaart na drie uur geblust. FOTO AP PELLE LUND LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Nog geen abonnee? Het decor daarachter was ronduit indrukwekkend. Zo'n honderd motorfietsen, met veelal in het leer gestoken rij ders, maakten deel uit van de stoet die knetterend en knal lend een vlammend spoor trok dwars door de stad. Op de hoek Langegracht/Volmolengracht hield het gezelschap een korte stonde stil. Daar waar het kan toor van Walter Peter was ge vestigd, waren vuren ontstoken en lagen er bloemen. Een aan plakbiljet vermeldde dat de zaak 'wegens omstandigheden' was gesloten. Of de rijschool ooit nog opengaat is niet be kend. Vervolgens ging het naar de Hooigracht en de St. Pancras- steeg waar opnieuw werd stil gehouden. Daarna reed de be grafenisstoet dwars door de stad richting Rhijnhof. Helemaal aan het eind van de rit was er voor iedereen een biertje. Om het verdriet weg te spoelen. HET WOORD IS AAN Minna Antrim Alles doen om het geluk van onze vrienden te bevorderen is beter dan voortdurend op hun voorspoed te drinken. 23° 13-/260 137 25° «724° 10% 20% 30% 70% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Dag Nacht Economie 18 17 -7,8 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16 RTV/programma's11 Schrijvende Lezers9 Smaak/Strips Sport19,20,21 10 complicaties ontstaan. Inwendige bloedingen komen veel vaker voor." Dr. W. Beekhuizen, directeur van het Medisch Centrum voor Geboorterege ling in Leiden en voorzitter van het Genootschap van Abortusartsen is niet tegen de abortuspil. „Hij is niet zalig makend, het duurt wat langer en er zijn meer risico's, maar het is goed dat vrouwen deze keuzemogelijkheid krij gen. Bovendien krijgt dit middel in de toekomst wellicht ook andere toepas singen die nuttig zijn bij complicaties in de zwangerschap." Veiling betaalt scholier toch hoger uurloon aalsmeer anp Bloemenveiling Aalsmeer heeft geen probleem meer om vijf honderd scholieren te vinden voor werk in de vakantieperio de. De veiling heeft namelijk de lonen voor deze groep fors ver hoogd: een 16-jarige scholier krijgt nu twaalf gulden per uur in plaats van het minimumloon van 6,97 gulden. De boeren en tuinders hopen dat de overheid toestemming geeft werknemers van buiten de Europese Unie -aan te trekken voor het oogstwerk. Polen mo gen nu niet komen, omdat de overheid vindt dat er nog ge noeg Europeanen (zoals Span jaarden en Ieren) beschikbaar zijn. Volgens F. de Wijs van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie is dat onzin. „Span je trekt zelf Algerijnen en Ma rokkanen aan voor de oogst!" Volgens B. Paas van FNV Bondgenoten geeft dit stand punt aan dat van eeh tekort aan scholieren helemaal geen spra ke is. „De tuinders willen alleen maar goedkope werknemers." SUPERSALE KORTINGEN TOT 70% - BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS (Jencikova) i: Lange Polen 41 AMSTERDAM-C; AM-BUITENVELOERT; ARNHEM, EINOHOVEN-C. GRONINGEN; 4-ALEXANORIUM la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. leiden ruud sep ffe»gpd-anp politie heeft nauwelijks be- «n kunnen vinden voor de handeling van het circus- teeltje Abdullah. Het ka- ltje zou vorige maand met len zijn bekogeld. Maar mishandelingen, marte- t 5en o 'steniging' is tijdens politieonderzoek niets ge spen. J ogenschijnlijk wrede 1 van Abdullah, die later spuitje van de dierenarts kreeg, veroorzaakte een golf van verontwaardiging. Tijdens het onderzoek trok de politie tientallen tips na en hoorde zij vele getuigen. Daar uit bleek dat groepen jongeren op verschillende avonden om de kameel hebben rondgehan gen. Aangenomen werd dat jongeren op de rug van het één maand oude dier hadden gezeten. Er is echter niet één getuige die dit heeft gezien. Een extra onderzoek van de dierenarts wees uit dat het goed mogelijk is dat Abdullah een aangeboren rugafwijking rug had. De politie hield sinds de ver meende mishandeling vijf jon gens van 13 en 14 jaar aan. Twee van hen hebben bekend dat zij Abdullah aan het schrikken hebben gemaakt. Het zou kunnen dat het ka- meeltje daardoor ernstig in de stress raakte. De andere drie 'verdachten' hebben ontkend het beestje iets te hebben aan gedaan. De rust in de verhoudingen tussen de bewoners van het Trekvaartplein en de gemeente Leiden begint terug te keren. Niet alleen is er een einde gekomen aan de stroom van telefonische bedrei gingen, ook ligt er inmiddels weer een aanbod van de bewoners om met de gemeente te gaan praten over de herinrichting van het plein. Daar bij stellen zij eigenlijk nog maar één voorwaarde: ze willen met iedereen praten, behalve met wet houder Van Rij. Letterlijk schrijven de bewoners in een brief aan de leden van de gemeenteraad dat zij willen praten 'met andere mensen, ook van de gemeen te, die het goed met ons menen, die eerlijk zijn en een hart hebben'. Van Rij is op dit moment niet welkom omdat hij verantwoordelijk wordt gehouden voor het optreden van de ME bij de sloop van een illegale bungalow op het kamp, ruim twee weken geleden. De wethouder reageert verheugd op de brief van de bewoners, hoewel daarin weinig vleiende woorden aan zijn adres staan. „Ik wil mij graag even op de achtergrond houden. Maar uiteinde lijk zal de zaak toch naar de raad toe moeten en dan komen ze weer bij mij terecht." Daarmee lijkt de bemiddelingspoging van het onafhankelijk raadslid Sloos voorlopig te zijn ge slaagd. Hij heeft de afgelopen twee weken als een diplomaat geprobeerd om woonwagenbewoners en gemeente weer om de tafel te krijgen. Volgens het raadslid is het goed dat er snel weer wordt gepraat, omdat er volgens hem een enorme escalatie dreigt wanneer de gemeente zou besluiten om nog meer illegale bouwwerken af te breken. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l automatisch (f. 33,70) Qacccptgiro (f. 97.90) krijgtu Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 '712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1