Nederlandse concerns hard getroffen door Duitse fiscus Goudprijs duikelt na Britse verkopen GSM'ers samen tegen antenneangst Opmars 'mobieltje' valt niet te stuiten Economie Computerfanaten in RAI Plukkers kunnen het schudden(d) Boetes 'lenen' winkelwagens groot succes Voormalig Philips-topman wijst student elektronische handelsweg iENSDAG 7 JULI 1999 jangdurig werklozen bezorgen krant cm haag Acht langdurig werklozen gaan na de zomer de aagsche Courant bezorgen. Het gaat om een proef van twee ar. Uitgevers willen niet meer afhankelijk zijn van jongeren, ie steeds minder animo hebben om langs de deuren te gaan. etrokken bij het experiment zijn Sijthoff Pers, PCM (de Volks- rant, Algemeen Dagblad, Trouw, NRC Handelsblad en het Pa- sol), enkele gemeentelijke instanties en een landelijke organi- 2*'] itie die zich bezighoudt met de verspreiding van huis-aan- U uisbladen en folders. Als het experiment slaagt worden er oc leer werklozen ingezet. Mocht blijken dat bezorgers meer in 2 un mars hebben, dan kunnen ze doorstromen naar een ande- baan. Vijfjaarshypotheek boven vijf procent jm haag De hypotheekrente voor nieuwe leningen van vijf ïzifiar is gestegen tot boven de vijf procent. Gisteren schroefden bn Amro en de Postbank de rente omhoog. Bij ABN Amro be- a'! raagt het percentage nu 5,1 procent, bij de Postbank 5,0 pro- 6.< ;nt. De opwaarste trend van de rente zette een maand gele- 3 j en in. De marktrente liep in een maand tijd een half procent 'j n. De banken zijn terughoudender met het verhogen van de »nte op spaarrekeningen. Alleen ABN Amro en de Rabobank even spaarders een hogere vergoeding. ABN Amro verhoogde e rente op de Tele Direct Spaarrekening met 0,25 procent tot 5 procent. De Rabobank volgt vandaag door de rente op de elespaarrekening ook te verhogen tot 3,5 procent. {oeren: mestprobleem zelf oplossen 2,i :n haag Belangenorganisatie LTO-Nederland heeft een alter- atief plan ontwikkeld om het mestoverschot op te lossen, oeren moeten zelf zorgen dat ze op een verantwoorde manier m hun mest afkomen. Lukt dat niet, dan moeten ze hun vee- apel inkrimpen. Kunnen ze de mest wel kwijt, dan worden ze ij ispaard en kunnen eventueel zelfs uitbreiden. Nu wil de over- eid nog alle boeren dezelfde beperkingen opleggen. „Als je tvaardigt dat varkenshouders veertien miljoen kilo mest min- moeten produceren, doet niemand wat. Waarom zou je je tsloven als je uiteindelijk toch gekort wordt omdat de andere H rkenshouders niets gedaan hebben", aldus Karei Boonen in LTO-Nederland. IBS ook naar Amsterdamse beurs nsTERDAMSBS Broadcasting, de moeder van de tv-zenders V )S 6 en Net 5, vraagt ook in Amsterdam een notering aan de Fectenbeurs aan. SBS is al genoteerd aan de Amerikaanse hermenbeurs Nasdaq. Het bedrijf verwacht rond 30 juli een aatsje op het Amsterdamse koersenbod te hebben. Op die itum hebben houders van convertibele obligaties van SBS de ogelijkheid hun lening om te zetten in aandelen. Als alle obli- itiehouders van die mogelijkheid gebruik maken, worden er o| 4 miljoen nieuwe aandelen uitgegeven. SBS is deels eigen- >m van De Telegraaf en heeft ook een alliantie met kabelbe- ijf UPC, dat ook op Beursplein 5 te vinden is. ij directeur kwakkelend Atag plots weg j, 2.|ft Binnen de directie van Atag, fabrikant van cv-ketels en muizen, is onenigheid over de maatregelen die genomen oeten worden om het kwakkelende bedrijf gezond te maken, istuursvoorziter R. Vermeulen (54) heeft zijn functie gisteren die reden neergelegd. Voorzitter van de raad van commis- rissen A. Zondervan wil niet ingaan op de aard van het con- :t. De andere Atag-bestuurders, A. Verheul en H. Heinen, ijven op hun post. Door tegenvallende verkopen in Duitsland door een lagere vraag naar cv-ketels in Nederland was de nst dit jaar substantieel lager dan vorig jaar. Atag zal produc- vestigingen moeten sluiten. ouwers willen woningkeur haag Voor woningen moet een keuring komen zoals de k-keuring voor auto's. Kopers weten met een 'woningkeur' iter of ze een goed huis kopen en de waarde van het huis ijgt. Dit plan heeft het Nederlands Verbond van Ondeme- ohers in de Bouwnijverheid gisteren gelanceerd. De NOVB wil pet de rijk, gemeenten en installatiebedrijven gesprekken voe- in over de plannen. Volgens voorzitter J. Ravesloot kan een lis de keur krijgen als de staat waarin de woning verkeert >ed is, het binnenmilieu gezond is (o.a. geluidshinder), het lis energiezuinig is en aan nader te bepalen eisen voldoet wat ttreft inbraak- en brandbeveiliging. Bij de NVOB zijn 4.300 mwbedrijven aangesloten. ienzine weer twee cent duurder 'tterdam Voor de derde keer in één week tijd gaan de benzi- iprijzen omhoog. Vanaf morgen rekenen de pomphouders lüjree cent meer voor een liter benzine; diesel wordt een cent lurder. Euro loodvrij komt op 2,25 gulden per liter, de super- riant komt op 2,31 gulden en super met loodvervanger gaat gulden kosten. Diesel kost vanaf donderdag 1,53 gulden. }23, it afgelopen halfjaar is benzine snel duurder geworden. De ijzen liggen nu bijna twee dubbeltjes per liter hoger dan eind auari. Sinds die tijd is de dollar en de olieprijs fors gestegen. linder winst voor Center Pares nden» De exploitatiewinst van Center Pares is in het begin 121 ei afgesloten boekjaar licht gedaald van 60,7 miljoen naar ,4 miljoen Britse pond (200 miljoen gulden). De omzet steeg n 307,4 miljoen naar 329,2 miljoen pond (1.120 miljoen gul- n). De Britse moeder van Center Pares, Scottish and New- stle, is niet ontevreden. Center Pares is druk bezig met reno- itie van de vakantieparken in Nederland, België en Duitsland, lós. ïdanks het verlies aan capaciteit dat daardoor optreedt, daal- de bezettingsgraad met slechts één procent. Scottish and 107 ïwcastle, ook actief in de bierproductie, behaalde een totaal omzet van 11,2 miljard gulden en een winst van ruim één mil- iesluit bod Hoogovens in augustus isen» Een beslissing over het uitbrengen van een openbaar bd op alle gewone aandelen van Koninklijke Hoogovens brdt volgens Hoogovens en British Steel in de eerste helft van Igustus genomen. Het bod maakt onderdeel uit van de voor inomen fusie tussen beide ondernemingen. Als het bod ladwerkelijk wordt uitgebracht, dan zal de fusie in de eerste lift van oktober worden voltooid. Het definitieve besluit over Jt bod en de datum hangen onder meer af van de overleg- en viesprocedures me* vakbonden en ondernemingsraad. felta met Noren in stroomproductie Het Zeeuwse energiebedrijf Delta gaat samen met it Noorse Hydro Energy in stroomproductie. De bedrijven luwen een elektriciteitscentrale in Sluiskil in Zeeuws-Vlaan- pren. Driekwart van de productie is bestemd voor de vrije ferkt. De centrale krijgt een capaciteit van 400 megawatt, «arvan Hydro Agri er zelf maar 100 nodig heeft. De centrale 1st 500 miljoen gulden en moet in 2003 draaien. De Noren bderen op de mogelijkheid om er tegen die tijd nog een cen- *le van gelijke omvang naast te zetten. De combinatie denkt (kunnen profiteren van de voordelige gasinkoop. Delta im- Irteert zelf goedkoop Brits gas. De Noren hebben toegang tot kedkoop Noors gas. Omdat het een warmtekrachtcentrale is, prdt de stroom efficiënter opgewekt dan in de meeste centra- I in ons land. bolters Kluwer koopt weer in VS ^sterdam Uitgeversconcern Wolters Kluwer gaat de Ameri- pnse uitgever van professionele informatie Bankers Systems jor 407 miljoen gulden overnemen. Met deze acquisitie voegt lAmsterdamse uitgever ruim 210 miljoen toe aan haar pepsomzet. Wolters Kluwers aanwinst biedt juridische infor- Jatie, software en diensten aan de financiële sector en bedient let 870 medewerkers 14.000 klanten. De Amerikaanse activi sten van Wolters Kluwer zijn goed voor dertig procent van de ■HHHPKüi Bè* Amsterdam Tot en met vrijdag wordt in het RAI-complex in de hoofdstad het grootste Europese congres voor softwareontwikke- laars en ICT-professionals van Microsoft ge houden. De ongeveer 6.500 deelnemers zijn afkomstig uit meer dan vijftig landen. Tot nu toe werd dit congres jaarlijks in de Zuid-Fran se badplaats Nice georganiseerd. FOTO WFA RENI VAN MAREN Einde aan val nog niet in zicht londen rtr/afp De goudprijs is gisteren op zijn laagste punt sinds 1979 beland door verkopen van de Britse centrale bank. Aan het eind van de handel op de Londense markt werd 256,65 dollar per ounce betaald. Zes dollar min der dan 's ochtends. De Britse centrale bank bood, zoals al be gin mei was aangekondigd, 25.000 kilo goud aan. Daarvoor werd 261,20 dollar per ounce (31,1 gram) ontvangen. Bij de veiling bleek meer dan vijf keer zoveel vraag te bestaan dan de bank van het edele metaal te bieden had. De meeste biedin gen lagen echter onder de prijs die de Bank of England in ge dachten had. Vlak voor de verkoop noteer de goud in Londen 261,85 dol lar, direct erna 262,05 dollar. Later gleed de goudprijs alsnog weg. De verkoop was de eerste van een serie, waarbij de Bank of England de goudvooraad tot de helft wil terugbrengen. De aankondiging van de plannen leidde al tot een forse daling van de goudprijs. Een eind aan de val lijkt nog niet in zicht, nu ook Zwitser land heeft aangekondigd te gaan verkopen. Ook het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) heeft dergelijke plannen. Nederland en België deden en kele jaren geleden al een deel van hun voorraad van de hand. De Wereldgoudraad, waarin alle producenten van goud zit ting hebben, reageerde gisteren fel. Voorzitter Haruko Fukuda noemde het een catastrofe voor de goudmarkt en 'economisch beleid uit een gekkenhuis'. Vooral ontwikkelingslanden zouden de dupe zijnj van een lage goudprijs, omdat de op brengst van de IMF-verkopen wordt gebruikt voor schuldver lichting van die landen, aldus Fukuda. Vroeger gold het edel metaal als vluchthaven voor be leggers bij internationale span ningen. Die functie heeft goud allang niet meer. Ondernemers dupe van belastingontduiking malafide firma's den haag gpd den haag peet vogels Nederlandse bedrijven die diensten verkopen in Duits land, worden hard getroffen door nieuwe fiscale maatre gelen van dit land. De Duitse opdrachtgever is sinds 1 april van dit jaar verplicht tussen de 25 en 30,3 procent van de contractprijs te storten op een geblokkeerde reke ning. EVO-woordvoerder D. Andela spreekt over een draconische maatregel van de Duitse fiscus. „Het gaat om tientallen miljoe nen guldens omzet die Neder landse bedrijven mislopen. Dat geld kunnen de meeste bedrij ven en met name die in de transport niet zo lang missen." De maatregel is genomen, legt Andela uit, nadat bleek dat Midden- en Oost-Europese bouwbedrijfjes massaal belas ting ontdoken op projecten in Duitsland. „Dat betekent dat ze dusdanig lang achter elkaar be zig zijn geweest, dat ze volgens de Duitse fiscale wetten belas- jan peter versteege Volgens EVO, een Nederlandse branche-organisatie op het ge bied van transport, reclame, schoonmaak en automatise ring, hebben veel aangesloten leden hierover geklaagd. Het in gehouden geld wordt namelijk pas vrijgegeven, wanneer na minimaal een jaar blijkt dat het Nederlandse bedrijf in kwestie de Duitse overheid geen belas ting is verschuldigd of dat aan de fiscale verplichtingen is vol daan. De wachttijd kan oplo pen tot anderhalf jaar. ting hadden moeten afdra gen", geeft hij aan. „Maar vaak waren ze dan al met de noor derzon vertrokken. De goeden moeten nu onder de kwaden lijden." Andela vertelt hoe de Duit sers komen aan het in te hou den percentage. „De Duitse fiscus gaat er van uit dat de winstmarge van de dienstverle ner zo'n vijftig procent be draagt", zegt hij. „Het belas tingtarief daarop is ten hoogste 46 procent, dus kom je grof af gerond op een belastingplicht van 25 tot dertig procent." De EVO vreest dat Duitse be drijven nu vaker een Duitse transporteur of automatise ringsfirma inschakelen. „Dan hoeven ze niets in te houden. Dat scheelt ze een hoop admi nistratieve rompslomp", zegt Andela. Hij heeft al meerdere bedrijven gesproken, die op deze wijze opdrachten zijn kwijtgeraakt. Ook elders in Europa is in middels boos gereageerd. Oos tenrijk heeft al eenzelfde soort maatregel genomen, die alleen voor Duitse bedrijven geldt, en Frankrijk en Portugal overwe gen eenzelfde stap. Andela vindt dit verkeerd. „We moeten voor komen dat we een lik-op-stuk reactie krijgen", aldus Andela. De EVO-zegsman ziet meer in overleg. Zijn organisatie heeft inmiddels geklaagd bij het Ne derlandse ministerie van econo mische zaken. „En Denemarken heeft geprotesteerd bij de Euro pese Commissie. Ik sluit niet uit dat Nederland dat ook zal doen." Los daarvan gaat de EVO pro beren samen met de Europese zusterorganisaties bij Duitsland de maatregel van tafel te krij gen. De vijf mobiele operators KPN, Libertel, Telfort, Dutchtone en Ben, binden samen de strijd aan met stralingsangst onder de bevolking en de groeiende weerzin tegen het 'woud' aan GSM-antennes op de daken. De belangenvereniging Mobiele Netwerkoperators Nederland (MoNet) beginnen een cam pagne om die onrust onder het publiek weg te nemen. Libertel was vorige maand gedwongen een net geplaatste antenne op het dak van een flat weer af te breken, nadat bewo ners in opstand waren geko men bij de huisbaas. Veel flat eigenaren hebben veel van hun trek in de royale vergoedingen - 5.000 tot 10.000 gulden per jaar - verloren. „Angst voor het on bekende", volgens MoNet- woordvoerder Wim van den Berg, „En onterecht." In een folder leggen de net werken uit hoe GSM werkt en dat de elektromagnetische stra ling geen enkel gevaar voor de gezondheid kan opleveren, zo lang men maar minimaal drie meter uit de horizontaal gerich te bundel blijft en een halve meter afstand houdt aan on der- en bovenkant. Volgens MoNet worden die marges bij den haag gpd De zaktelefoon blijft zijn on stuimige opmars in ons land voortzetten. In het afgelopen kwartaal kwamen er in Neder land bijna een miljoen mobiele bellers bij, wat het totale aantal op bijna vijf miljoen heeft ge bracht. Dat brengt de GSM- dichtheid op nagenoeg één op elke drie Nederlanders. De groei van het 'mobieltje' is op dit ogenblik het snelst van heel Europa. De entree van Dutchtone en Ben in februari als vierde en vijfde GSM-netwerk liet de mo biele markt in maart explode ren. In die maand kwamen er 350.000 abonnees en prepaid gebruikers bij. De verwachting van de branche dat het om een kortstondige impuls zou gaan als gevolg van de intensieve re clamecampagnes en uitgebrei de aandacht in de media, is niet uitgekomen. In april, mei en juni bleef de toeloop overweldigend op het zelfde niveau van 320.000 per maand. Het marktaandeel van de drie nieuwkomers Ben, Dutchtone en Telfort lijkt iets te zijn gegroeid ten koste van KPN en Libertel. Libertel zegt dertig procent van de nieuwe toetre ders te hebben ingelijfd, KPN komt op ongeveer tweederde. KPN staat nu op ongeveer 2,8 miljoen klanten, inclusief 51.000 op het analoge ATF/N- MT-net dat in september opge heven wordt, Libertel 1,7 mil joen. De drie 'nieuwkomers Telfort, Ben en Dutchtone heb ben nu samen ongeveer 450.000 klanten. Opvallend daarbij is dat Telfort ondanks zijn eerdere start in september '98 geen voorsprong meer heeft op Ben en Dutchtone. Dutchtone kondigde gisteren aan haar tarieven over de hele linie aan te passen. Zo komt er een vooruitbetaald all-in-pak- ket, waarbij zowel in piek- als in dalurenkan worden gebelde voor 85 cent per minuut. Begin septenber neemt Dutchtone het tweede callcenter in Arn hem in gebruik en wordt het aantal telefonische adviseurs uitgebreid van 350 tot 1.000. dodewaard De morellenoogst is begonnen. Deze zure kersen worden door het loonbedrijf Veens uit Herveld niet met de hand geplukt, maar met een speciale machine van de boom geschud. De morel len komen op een zeil terecht dat vervolgens wordt ingerold. Via een lopende band komen ze in een grote spoelbak terecht. De kersen worden in de conservenfabriek Geurts in Dodewaard onder meer verwerkt tot jam. FOTO ANP VIDIPHOTO alle antennes aangehouden. Zelfs vol in de elektromagneti sche; bundel wordt het lichaam maximaal 0,02 graad Celsius opgewarmd. Dat is minder dan door het drinken van een kop thee, aldus MoNet. Ook een verband met verschijnselen als duizeligheid en hoofdpijn is 1 nooit aangetoond. Staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat nam gis teren een 'gedragscode' aan, waarin de GSM-netwerken af spraken hebben vastgelegd over het plaatsen van antennes. Ze zullen dat meer in overeen stemming doen met de wensen van gemeenten en zoveel mo gelijk samen zodat het aantal masten kan worden beperkt. De gedragscode is een gevolg van het optreden van de ge meente Haarlemmermeer te gen het zonder vergunning op gebouwen plaatsen van anten nes. In het land staan inmiddels al op 4.000 plaatsen GSM-an tennes en er komen er nog dui zenden bij. Niet alleen voor de GSM-1800-netwerken, maar voor 2003 staat de volgende mobiele telefoontechniek op de agenda: UMTS. De staatssecre taris beloofde een 'rijks-anten- nebeleid' op te stellen, waar door in alle gemeenten dezelfde regels gaan gelden. leidschendam anp De maatregel om boetes uit te delen als mensen winkelwagen tjes mee naar huis nemen, is een groot succes. Bij enkele winkels in gemeenten waar de maatregel in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) is opgenomen, is sindsdien niet één wagentje meer 'geleend'. Dit zegt woordvoerder Boer van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL). „Vooral de preventieve werking heeft tot succes geleid. Want ik heb nog niet gehoord dat aan klanten ook echt een boete is uitgedeeld." De berisping kan, afhankelijk van de gemeente, variëren van 180 gulden tot 250 gulden. De maatregel is nog slechts in vier gemeenten van kracht. „Wij hebben alle gemeenten van het idee op de hoogte ge bracht en supermarktonderne- mers erop gewezen dat ze bij hun gemeenten moeten zijn om de maatregel in de APV te krijgen", aldus Boer. hoofddorp anp SS» f.. Handel via internet krijgt een acade misch tintje. Vanaf 1 september kun nen studenten aan de Universiteit Twente het vak Electronic Commerce volgen. Als hoogleraar voor één dag per week is ex-Philips-topman Roel Pieper aangetrokken aan de voor avond van de grote doorbraak in de zogeheten e-qommerce Pieper: „Je moet bijna wel gebruik maken van internet. Je gaat het op een gegeven moment echt in je porte monnee voelen als je dat niet doet. Consumenten kunnen een stuk snel ler producten vergelijken via internet en daar de goedkoopste uitpikken. Voor bedrijven is het een kwestie van overleven." Pieper, die een maand geleden bij Philips vertrok, heeft veel ervaring in de computerwereld. Hij begon bij het Duitse Software AG en belandde ver volgens in Amerika bij onder meer AT &T-dochter Unix en Compaq, waar hij opklom tot tweede man. Bij Phi lips was Pieper verantwoordelijk voor Business Electronics. Een verschil in mentaliteit met de behoudende Philips-top was de oor zaak van zijn snelle vertrek. In het tv- programma NOVA sprak hij gister avond van een verschil in snelheid, inzicht en begrip. Hoewel Philips in ziet dat de nieuwe media een grote vlucht zullen nemen, miste hij in Eindhoven de doortastendheid om op die nieuwe ontwikkelingen in te spelen. Pieper ontkent overigens dat hij bij Philips tegen een muur aanliep. „Ik zat in de eerste veranderingsgolf, en er zullen er ongetwijfeld nog meer vol gen." Hij wijst erop dat hij de Philips- leiding zeker van bepaalde zaken heeft weten te doordringen. Pieper zou zijn opgestapt vanwege een meningsver schil over investeringen in kastjes om te internetten via tv. Met de Universiteit Twente gaat Pie per een voortrekkersrol op zich ne men. „Er verandert in korte tijd zoveel op dit gebied, daar moet je op inspe len", zegt Pieper. „Wij durven onze nek uit te steken." Gezamenlijk willen zij de bekendheid van ICT (informa tie- en communicatietechnologie) ver groten. „Want hoe groter het begrip en gevoel, hoe groter de kans dat e- commerce slaagt. Het ene is voor waarde voor het andere", stelt hij. Het nieuwe keuzevak beslaat alle as pecten van elektronisch handelen, met of zonder internet. Handige bij komstigheid is dat Pieper voorzitter is van Twinning, het stimuleringspro ject voor startende ICT-ondernemers. In het najaar krijgt ook Enschede een Twinning-vestiging. Wellicht kunnen enthousiaste Overijsselse studenten daar meteen terecht, want samen werking is logisch, benadrukt de toe komstige hoogleraar. „Er zijn maar weinig steden die alle partijen - universiteit, grote bedrijven en starters - bij elkaar brengen. En dat is nou net nodig om de vonk te la ten overspringen. Een enkel bedrijf is vaak niet in staat genoeg te begrijpen en te investeren. Ook het onderwijs moet er bij betrokken worden." Uit eindelijk wil de universiteit electronic commerce in alle studies integreren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7