Barak wil snel vrede met Arabieren t Vredesproces Noord-Ierland lijkt toch onomkeerbaar Buitenland Alleen in Kashmir Bosnische Serviër gepakt wegens oorlogsmisdaden PKK kondigt meer geweld aan Gele Rijders mogelijk weg voor Russen NSDAG 7 JUL11999 orse stuntparachutist verongelukt De Noorse parachutist Thor Axel Kappfjell, die eerder •ie van de hoogste gebouwen van New York en van de Eif- en sprong, is bij een sprong van een 1.000 meter hoge klif et leven gekomen. De 32-jarige Kappfjell was een van een Iftal parachutisten die gisteren bij zware mist van de bij inger gelegen rots zouden springen. Het lichaam van Kap- 1 werd onderaan de rots gevonden. De politie zei dat zijn chute wel open was gegaan. Volgens andere springers heeft ifjell waarschijnlijk de rots geraakt. In april werd Kappfjell een rechter in New York tot zeven dagen dienstverlening Drdeeld wegens roekeloos gedrag, waaraan hij zich schuldig jemaakt door van het World Trade Center, Empire State ling en Chrysler Building te springen. voeren sancties in tegen Taliban hngton De Verenigde Staten hebben gisteren financiële en cite iomische sancties afgekondigd tegen de Taliban, de ex- n conservatieve beweging van moslimfundamentalisten, )0 procent van Afghanistan in zijn macht heeft. President on, die de maatregelen bekendmaakte, verklaarde dat de >t de sancties hebben besloten omdat de Taliban anti-Ame- jnse aanslagen steunt. „De Taliban laat het grondgebied dat jntroleert, gebruiken als toevluchtsoord en uitvalsbasis Osama Bin Laden en de Al Qaida-organisatie. Dat zijn de ntwoordelijken achter de aanslagen op de Amerikaanse assades in Kenya en Tanzania vorig jaar", aldus Clinton. Bij aanslagen verloren meer dan 250 mensen het leven. ffljut bij ramp Mont-Blanctunnel Een Italiaanse technicus heeft tijdens de brand in de t-Blanctunnel eind maart een fout gemaakt. In plaats van .en gassen af te voeren, stelde hij de luchtinstallatie zo in e r lucht in de brandende tunnel werd geblazen. Dat stelde H Yans-Italiaans onderzoeksteam gisteren vast. Het bevestigt ïee eerder bekendgemaakte voorlopige onderzoeksresul- Het dodental is definitief vastgesteld op 39. Het ongeval U urde toen een Belgische vrachtwagen met margarine vlam De onderzoekscommissie heeft nu 41 adviezen opgesteld •ll en dergelijke ramp in de toekomst moeten voorkomen. VO-aanval op ambassade was gok ingtonEen verouderde kaart van Belgrado was niet de fout van de Amerikanen, die op 7 mei leidde tot het born eren van de Chinese ambassade in Belgrado. Een geheim t had op die oude kaart ook nog eens het adres gegokt van edoelde object: het Federaal Directoraat van Bevoorrading, «n ;ent ging er bij zijn poging om dat Joegoslavische over- "«igebouw te localiseren gemakshalve vanuit dat Hn 19 elfde stratenopbouw heeft als de meeste Amerikaanse ste- op< Straten lopen daar als in een rooster parallel en loodrecht Tcaar. Hij trok heel simpel enkele loodrechte lijntjes vanaf )aar bekende gebouwen en nam aan dat het doelwit het- e huisnummer had. De 'verkeerde gok' werd gisteren uit- ïid toegelicht in een officieel document. «ortuspil in Duitsland op de markt ïiden g. Duitsland heeft het groene licht gegeven voor de ver- van de hevig omstreden abortuspil. Het Duits medisch schap maakte gisteren bekend dat de alternatieve abortus ode vanaf de herfst verkrijgbaar is, vooralsnog alleen via de rts of een abortuskliniek. De abortuspil zorgt ervoor dat de noeder het embryo afstoot. Eerder .stonden Frankrijk, Zwe- *n f !n Groot-Brittannië de verkoop van de pil toe. De Duitse ken iter van gezinszaken, Bergmann begroette de toelating van De Keulse aartsbisschop Meisner sprak in de Duitse Bild echter van georganiseerde moord. Begin dit jaar ver- hij het middel met het gas zyklon-B, dat de nazi's tijdens yeede Wereldoorlog gebruikten. °7 onesië stuurt 1200 man naar Timor ;en z IA^ Indonesië stuurt 1200 man extra politie naar Oost-Ti- verki als gevolg van geweld, met name gericht tegen medewer- °Ph van de Verenigde Naties. De VN zijn in Oost-Timor om on- ïkelijke verkiezingen te organiseren, maar overwegen nu tingd rferendum over autonomie of onafhankelijkheid van Oost- an d ir opnieuw uit te stellen. Een hoge VN-functionaris ver- de in New York dat het geweld tegen medewerkers van de j dit deel van Indonesië snel moet stoppen. VN-secretaris- raai Kofi Annan stelde de voor 8 augustus geplande volks- jleging eerder al met twee weken uit. Op 13 juli valt naar achting een besluit over een eventueel nieuw uitstel. De [heidsraad veroordeelde gisteren de aanvallen door de zo- ten pro-Jakarta milities. derland eist concurrentiezaken EU Nederland zet hard in op de portefeuille mededinging lex-WD-leider Bolkestein in de nieuwe Europese Commis- lit is gisteren vernomen uit hoge diplomatieke bron in kei. De enige concurrent is de huidige Finse eurocommis- Ibegrotingszaken Liikanen. Diens papieren zouden echter kter zijn, omdat Finland in tegenstelling tot Nederlapd niet lort tot de 'oprichters' van de Europese Gemeenschap. Bol- ins voordelen zijn dat hij ervaring heeft in het bedrijfsleven fcormalig Shell-manager. Bovendien heeft hij als staatsse- fis op economische zaken (1982-1986), met concurrentie- p te maken heeft gehad. Eind volgende week komt de nieu- bmmissie-Prodi bijeen om de definitieve verdeling van de Ifeuilles te beslissen. Bnse douane onderschept 'eieren' Franse douanebeambten in Le Havre tonen zes van [5 prehistorische 'eieren' van de uitgestorven Olifantsvogel ladagaskar die zij hebben onderschept. Twee mensen wer- jearresteerd. Zij wilden de fossielen verkopen voor zo'n "Kulden per stuk. Het gaat om eieren die uit verscheidene kende schaaldelen weer in elkaar zijn gezet. De eieren zijn k'n 30 centimeter lang en 15 centimeter breed. Ze behoren pn de Aepyornis Maximus, een soort struisvogel van 3 me- |>og die ooit in Madasgaskar ronddartelde.De Franse grens- ften zijn van mening dat import naar hun land niet is toe- foto reuters eaheringen in Jemen aan orde van dag In Jemen zijn folteringen, standrechtelijke executies, ijningen en buitensporig politiegeweld nog steeds aan de an de dag. Vrouwen zijn het slachtoffer van massale 'dingen van de mensenrechten. Journalisten en politieke standers worden willekeurig gevangen gezet. Dit schrijft msenrechtenorganisatie Amnesty International in een >rt. Hoewel marteling als misdaad wordt beschouwd in Je- komt het in de gevangenissen veelvuldig voor. Het land n 1996 al het doelwit van een vernietigend rapport over VB zl6n ^^verbreide schendingen van de mensenrechten. De jjng beloofde verbetering en onderzoek naar honderden ""tj Van sc^en<^ngen sinds de jaren zestig. Maar het liet llgens na de beloftes na te komen. Nieuwe premier van Israël presenteert bont samengestelde regering De nieuwe premier van Israël, Ehud Barak, wil zo snel mogelijk vrede sluiten met de Palestijnen, Syrië en Liba non. „Maar de Arabieren moeten goed begrijpen dat vrede alleen mogelijk is met een veilig Israël", zei hij gis teren in zijn eerste officiële toespraak voor het Israëli sche parlement, de Knesset. tel aviv ad bloemendaal correspondent Barak presenteerde een bont samengestelde regering, die steunt op 75 van de 120 volks vertegenwoordigers. Dat bete kent dat hij de komende jaren niet alleen zijn handen vol zal hebben aan het bereiken van vrede in het Midden-Oosten, maar ook aan het handhaven van vrede binnen zijn coalitie. Daarin zijn zeven partijen ver tegenwoordigd met orthodox religieuze, seculiere, conserva tieve en liberale opvattingen. Barak liet de Palestijnen en Syrië gisteravond weten dat Is raël vredesbesprekingen zal ba seren op de VN-Veüighejdsre- soluities 242 en 338, dat wil zeggen: teruggave van grondge bied in ruil voor vrede en veili ge grenzen. Barak herhaalde zijn verkiezingsbelofte dat de Israëlische soldaten in Libanon binnen een jaar naar huis zul len terugkeren. Reagerend op ongerustheid onder zowel de Syriërs als de Palestijnen zei Barak dat hij aan beide onderhandelingssporen evenveel belang hecht. De Pa lestijnse leider Arafat en de Sy rische president Assad zijn al lebei bang dat Israël zal probe ren eerst vrede te sluiten met de ander, om extra druk uit te kunnen oefenen op de overge bleven partij. Barak is van plan zijn diplomatieke werk te be ginnen met een vliegende start. In de komende dagen wil hij Arafat ontmoeten en ge sprekken voeren met de Egyp tische president Mubarak en de Jordaanse koning Abdallah. Voor volgende week staat een ontvangst in het Witte Huis op het programma. Onder de vorige Israëlische regering was er van vredesover leg met de Arabieren nauwelijks meer sprake. In november vorig jaar sloot premier Netanyahu met de Palestijnen de Wye-ak- koorden, maar na een hoopvol le start weigerde hij die verder uit te voeren. Barak vertelde de Knesset dat alleen een brede regering de cruciale beslissingen kan ne men waarvoor het land zich ziet gesteld. Maar dat zo'n rege ring niet alleen voordelen heeft, zal snel genoeg blijken. De Gevolgen oproep Koerdische Arbeiderspartij nog niet te overzien brussel-den haag anp De VN-vredesmacht SFOR in Bosnië heeft gisteren de Bosni sche Serviër Radoslav Brdjanin gearresteerd. Het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag heeft hem aangeklaagd wegens mis daden tegen de menselijkheid in de periode 1992-1995. Hij is overgebracht naar de gevange nis van het 'tribunaal in Scheve- ningen. Brdjanin stond op de 'gehei me lijst' van het tribunaal. Hij is aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de" etnische zuivering van de regio's Sanski Most en Prijedor. Brdjanin is lid van het Bos- nisch-Servische parlement na mens de Servische Volksallian tie (SNS) van ex-president Bilja- na Plavsic. Hij was vice-voorzit- ter toen de ultranationalisten van Karadzic het parlement do mineerden, maar sloot zich ver volgens aan bij de gematigde clan. Volgens het Bosnische-Servi- sche persbureau SRNA werd Brdjanin voor de deur van zijn huis gearresteerd. Het tribunaal heeft behalve een gepubliceer de lijst van gezochte personen een geheime lijst. Vorig jaar be wees deze lijst voor het eerst zijn succes, toen de Bosnisch- Servische generaal Krstic volko men werd verrast door zijn ar restatie. istanbul jessica lutz correspondent De Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft giste ren het Koerdische volk opgeroepen om de strijd op te voeren. „De doodstraf is een afwij zing van vrede, vrijheid en broederlijke betrek kingen. We nodigen jullie uit om op te staan en je protesten op alle fronten te versterken in de wetenschap dat de doodstraf voor onze leider Apo de doodstraf voor ieder van ons is", aldus het zevenkoppig bestuur in een verklaring. Maandag keurde PKK-leider Abdullah 'Apo' öcalan vanaf het gevangeniseiland Imrali via zijn advocaten de recente aanslagen juist af. Hij werd vorige week dinsdag tot de strop veroor deeld voor het leiden van een gewapende op stand tegen de Turkse staat. Maandag blies een 19-jarige vrouw zichzelf op met op haar lichaam gebonden handgranaten en dynamiet in een politiebureau in de Zuid- Turkse stad Adana. Daarbij raakten 14 mensen gewond. Op zondag vielen een dode en 24 ge wonden door een bom in een park vol picknic kende mensen in Istanbul. Vorige week bescho ten vier PKK-leden een koffiehuis in de stad Ela- zig in het oosten van het land en doodden vier mensen. De PKK stelde zich verantwoordelijk voor deze aanslag, maar de autoriteiten schrijven alle aanslagen toe aan de organisatie. Het valt nog te bezien wat de gevolgen van de PKK-oproep zijn. Vast staat wel dat opvoering van de aanslagen niet in het voordeel van öcalan zal werken. Over zijn lot wordt uiteindelijk be schikt in het overwegend nationalistische parle ment dat moet stemmen over de uitvoering van de doodstraf. De ultra-nationalisten eisten vorige week de herziening van een wetsvoorstel voor strafvermindering voor spijtoptanten, dat voor zag in de omzetting van doodstraf naar twintig jaar gevangenisstraf. Wat hen betreft is er geen clementie voor öcalan. bouw van Israëlische wijken in Arabische delen van Jeruzalem vormt een twistpunt. Daarover moet snel een besluit vallen. De Nationaal Religieuze Partij (NRP), vertegenwoordigster van de kolonisten en één van Ba raks coalitiepartners, zegt van de premier te hebben begrepen dat de bouw van de omstreden enclave Ras el-Amud en de ne derzetting Har Horna zal door gaan. Maar gisteren verklaarde Chaim Ramon, de nieuwe mi nister van Jeruzalem-zaken, zich tegen Israëlische bouw plannen. Regeerakkoord België getekend brussel anp Liberalen, socialisten en groe nen in België hebben vanmor gen hun handtekening gezet onder een nieuw regeerak koord. De partijcongressen moeten zich er nog over uit spreken. Ook de Franstalige groenen van Ecolo hebben het akkoord ondertekend. Aanvankelijk wei gerden zij dat, zolang zij geen ministerspost zouden krijgen in de Brusselse regionale regering. Die kwestie moet nu apart wor den geregeld. Het akkoord voorziet in ster ke lastenverlaging, stijging van de uitgaven voor gezondheids zorg en sociale zekerheid, en een regeling voor de directe kosten van de dioxinecrisis. Ook kunnen getroffen boeren en bedrijven in de voedingsin dustrie gedurende vijfjaar reke nen op uitstel van belastingen en andere rekeningen. De christen-democraten, de grote verliezers bij de verkiezin gen van vorige maand, zullen voor het eerst in 41 jaar niet meeregeren. Ze hebben al zwa re kritiek geuit op het regeerak koord, dat volgens hen elke ge degen financiële onderbouwing mist. orahovac anp De Nederlandse Gele Rijders moeten hun kamp in het Koso- vaarse Orahovac waarschijnlijk binnen een paar weken weer verlaten. Dat is het geval als de NAVO en Moskou besluiten dat Russische militairen hun kamp mogen opslaan op de plek waar nu ruim duizend Nederlandse KFOR-militairen staan. Defensieminister De Grave, die de Nederlandse militairen gisteren bezocht, zegt dat er nog wordt onderhandeld met Moskou over de locatie waar de twee Russische bataljons hun kamp zullen opslaan. De Rus sen willen zich graag in Oraho vac vestigen. De Grave: „Ik ben daar niet daverend enthousiast over, maar KFOR is KFOR. Nederland heeft aangedrongen op deelna me van de Russen, en dan moet je ze ook een plek bieden waar ze hun taken professioneel kunnen vervullen." De Grave zal waarschijnlijk dan ook 'met frisse tegenzin' instemmen met de Russische wens. De Nederlandse militairen zien aanzienlijk meer bezwa ren. Onder de Gele Rijders leeft de vrees dat er dan niets over blijft van het fragiele evenwicht tussen Albanese en Servische burgers in Orahovac. De afgelo pen nacht nog staken Albane zen acht huizen van gevluchte Serviërs in brand. londen harm harkema correspondent Noord-Ierland is door eeuwenoude tegenstellingen en meer dan driedui zend doden in de afgelopen dertig jaar zó verknipt geraakt dat de politie ke processen er met gewone-mensen- logica niet te doorgronden zijn. Pro- Ierse republikeinen en Brits-gezinde unionisten staan afgestemd op ver schillende golflengten, en hun per ceptie van gebeurtenissen stemt dan ook vrijwel nooit overeen. Dat blijkt ook uit het al jaren slepende vredesproces. Pertinente afwijzingen lijken er te zijn om op het laatste mo ment toch door de bocht te kunnen gaan, beloftes om er op terug te ko men en deadlines om tijd te rekken. Het is dan ook niet uit te sluiten dat het eind vorige week door de Britse premier Blair gestelde ultimatum aan beide partijen om uiterlijk eind vol gende week in te stemmen met het nu voorliggende 'definitieve' samenwer kingsplan op onderdelen weer tot een nieuw ultimatum leidt. Het nu door Blair opgelegde plan voorziet in de vorming van een Noord-Ierse regering op korte termijn, onder voorzitterschap van David Trimble van de gematigde Ulster Uni onist Party. In die regering heeft ook het republikeinse Sinn Féin twee ze tels. Het aan die partij gelieerde ver boden Ierse Republikeinse leger (IRA) verplicht zich binnen zeer korte tijd daarna tot ontwapening, en maakt daar dan ook daadwerkelijk een begin mee. Een deel van de unionistische bewe ging, met name de Democratie Unio nist Party van havik Ian Paisley, wil onder geen voorwaarde met Sinn Féin regeren. Zij blijven Gerry Adams en de zijnen beschouwen als terroristen en moordenaars. De gematigde unionis ten van Trimble hebben ook hun ern stige bedenkingen, maar zijn in meer derheid toch bereid tot samenwer king, mits er keiharde ontwapenings garanties van de IRA zijn. Maar vol gens menig unionist zijn die er ook in het plan van Blair onvoldoende. Daar door kampt Trimble ook met flinke druk uit de eigen achterban om de plannen af te wijzen. Wat er volgende week echter ook be sloten wordt, en hoe belangrijk dat besluit ook zal zijn, het zal naar alle waarschijnlijkheid toch niet meer zijn dan een nieuw markeringspunt in een inmiddels onomkeerbaar lijkend, maar nog lang niet afgerond vredes proces. Komt het tot een akkoord, dan kan de vlag maar eventjes uit. Want al gauw doemen nieuwe hindernissen op weg naar de wede op. Ernstige on enigheid bijvoorbeeld over de hervor ming van de grotendeels protestantse Noord-Ierse politie. Republikeinen willen die ontmantelen en heropbou wen, unionisten juist niet. Komt het volgende week echter niet tot een akkoord, dan betekent dat evenmin dat Noord-Ierland terug is in de complete duisternis van vóór het vredesproces. Het sektarische geweld is weliswaar nog lang niet uitgeban nen, maar een aan kracht winnende onderstroom in de Npord-Ierse sa menleving lijkt het onverzoenlijke ra dicalisme steeds verder naar de rand te drukken. Net als elders brokkelen in Noord-Ierland de verzuilde instituties af, zij het trager. Jongeren hebben minder boodschap aan het Ierse na tionalisme van de republikeinen of aan het God Save the Queen van de unionisten. Zij zien bovendien vaker in dat de ter roristische uitwassen van beide bewe gingen niet zozeer door idealen als wel door blinde haat worden geleid. Zowel de IRA als loyalistische parami litaire groepen oefenen bovendien grote aantrekkingskracht uit op sadis ten en criminele engerds, die voor hun lol medemensen intimideren, brand stichten of bij wijze van 'straf mensen met knuppels bewerken. Zo wel de IRA als haar loyalistische op ponenten zitten volgens verschillende bronnen bovendien uitgebreid in de drugshandel. Dat de gewelddadige opties aan ideële kracht hebben ingeboet, heeft ook te maken met het langzaam doordrin gende besef dat er geen winst mee te behalen is. In 1994 realiseerden Sinn Féin en IRA zich dat tientallen jaren van geweld tot een hoop verdriet had den geleid, maar hereniging met de Ierse Republiek geen millimeter dich terbij hadden gebracht. En aan Britse zijde begon het te dagen dat het Noord-Ierse probleem niet vanzelf weg zou gaan. Sinds vorig jaar onderschrijft Sinn Féin bovendien dat er geen verenigd Ierland kan komen zonder instem ming van de meerderheid van de Noord-Ierse bevolking. Daarmee lijkt de giftigste angel uit het conflict ver dwenen. En verder bevalt het vredes- proces, dat tot een aanzienlijke ver mindering van de spanningen heeft geleid, de gemiddelde Noord-Ier bij zonder goed. Meeliftend op de gezonde economie- en van Ierland en Groot-Brittannië is de levensstandaard in het relatief rus tige Noord-Ierland aanzienlijk verbe terd en de werkloosheid drastisch ge daald. Het bedrijfsleven investeert er meer dan ooit. In Belfast hebben su permarkt-, hotel- en horecaketens ge zorgd voor een eigentijdse levendig heid die vijfjaar geleden nog ondenk baar zou zijn geweest. In die sfeer wordt een terugkeer naar een groot schalig conflict met duizenden schiet partijen en honderden door steeds meer mensen ondenkbaar geacht. kargil Een meisje zit alleen bij een aantal verlaten en gesloten winkels in Kargil. Veel inwoners van de stad, die vlak bij de grens met het Pakistaanse gedeelte van Kashmir ligt, zijn gevlucht voor de gevechten in de omstreden provincie. De islamitische guerril lastrijders die zich aan de Indiase kant van de grenslijn met Pakistan in Kashmir bevin den, weten nog altijd van geen wijken en zijn zelfs van plan te zijn meer gebied in het Indiase deel van Kashmir te bezetten. foto ap sherwin crasto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5