'Vierdaagse schoolweek slecht' Binnenland Deel 'nazi-goud' gaat naar 122 projecten Rijk op de bres voor Stelling Amsterdam Kennismaking met het leger Negen jaar geëist voor vrouwenhandel itten blijven met Idoendes gaat te ver' Een figuur 'v' met handjes: voorloper van het schrift ■brsche kwijt na jaren zonder rijbewijs tfrdam Na voor de derde keer te zijn betrapt op het rijden Jdêr rijbewijs, is een 28-jarige Rotterdammer gisteren zijn sche kwijtgeraakt. De sportwagen werd bij een verkeerscon- e in beslag genomen. Volgens de politie gaat het om een ir exemplaar. De bestuurder zat al elf jaar zonder rijbewijs ter het stuur. In 1995 kreeg hij daarvoor al eens een veroor- rig. De officier van justitie moet nog beslissen of de bestuur- alleen een bekeuring krijgt, of dat de auto voorgoed ver- ird wordt verklaard. Bij het wegtakelen van zijn wagen werd «igenaar zo kwaad dat hij hard met zijn hoofd tegen een ur sloeg. Hij raakte daarbij gewond. hade Limburg toch gedekt haag De schade die het noodweer in de nacht van zondag maandag in Limburg heeft aangericht, kan worden vergoed ir de inboedel- of opstalverzekering. Dit zegt een woordvoer- van het Verbond van Verzekeraars. ,,Er is geen sprake van e li ade door overstromingen zoals in 1995 in onder andere Lim- g", aldus de zegsman. Toen was er sprake van een natuur- ip en die wordt door de verzekeraars niet gedekt. Het Natio- j Rampenfonds sprong toen bij. De schade die nu is veroor- kt, is wel 'verzekerbaar' en kan daarom onder de polisvoor- 'es irden van een inboedel- of opstalverzekering vallen. Het to- ichadebedrag is tot nu toe geschat op tien tot vijftien mil- gulden. Inmiddels zijn bij de verzekeraars honderden rns binnengekomen. lai 'I floo okale omroep wil behoud kijkgeld [egen Als het Rijk gemeenten geen extra geld geeft om de jhaffing van de omroepbijdrage op te vangen, legt menig lo- J omroep binnenkort het loodje. Het kabinetsvoorstel over R15 imroepbijdrage is als een bom ingeslagen bij de Organisatie n Lokale Omroepen in Nederland (OLON). Vrijdag besloot ju| kabinet de omroepbijdrage af te schaffen. Het geld voor de Tilieke omroep komt vanaf 1 januari niet langer uit de kijk- en ergelden maar uit de belastingpot. Als de omroepbijdrage iwijnt, lopen gemeenten en provincies opslagen mis waar- ze lokale en regionale omroepen ondersteunen. Het Rijk ixtra geld storten in het provinciefonds, maar het kabinet ft niets geregeld voor de gemeenten. J^rtypil 4-MTA op verbodslijst 'erdam Minister Borst (volksgezondheid) heeft besloten de le ypil 4-MTA onder de Opiumwet te laten vallen. De syntheti- ridrug heeft in Nederland vermoedelijk al vier dodelijke jr(^thtofiers geëist. Het verbod zal over een paar maanden van ~fi' ht zijn. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft de af- 3™ pen periode onderzoek laten verrichten naar de nieuwe fyg 4-MTA (methylthioamfetamine). Het middel is vooral ge- se' lijk omdat de uitwerking vrij lang op zich laat wachten, zo- 3e(i er een verhoogde kans is op een overdosis. Bovendien 0dt de pil vaak geslikt in combinatie met andere middelen, 'et! sxtc, alcohol en methadon. tpi agen over EU-kritiek dioxinecrisis 'on> iAAGHet kabinet moet snel opheldering geven over een lan ,ort van EU-inspecteurs, waaruit blijkt dat de Nederlandse te'1 ;role op besmetting van veevoer en etenswaar met dioxine uUe rt schiet. Dat vindt de Tweede Kamerfractie van Groen- en s. Uit het EU-onderzoek na het uitbreken van de dioxine- nts in België, blijkt dat vetsmelters in ons land frauderen met "tsl lapieren waaruit de herkomst van het vet blijkt. De Groen- rbri s-kamerleden Hermann en Vos hebben minister Borst d'e csgezondheid) gevraagd verder onderzoek in te stellen. ,,We en hier eerder het beeld voorgeschoteld dat de EU tevreden met de aanpak hier." Het ministerie van landbouw zegt alsnog niet te willen reageren op het EU-rapport. ilf miljoen varkens erbij in korte tijd haag Het aantal varkens is in de eerste vièr maanden van jaar met een half miljoen toegenomen. Het Centraal Bureau 1 v4r de Statistiek telde in april 13,9 miljoen varkens in Neder- 1 ded. Sinds de varkenspest in 1997 lag het aantal ruim een jaar 133*13,5 miljoen. De toename is vooral te vinden bij de jonge ineens lichter dan vijftig kilo. Dit is met een miljoen toegeno- 'n 'Cl, terwijl het aantal vleesvarkens zwaarder dan vijftig kilo Mleen half miljoen is afgenomen. Minister Brinkhorst (land- hojv) sprak vorige week al van een zorgwekkende situatie. Hij or tenteert dit najaar plannen om het mestoverschot aan te -enïken. Volgens berekening van het ministerie zorgen varkens- ttders jaarlijks voor een mestoverschot van veertien miljoen —rand kost 180 varkens het leven ik charen Bij een brand in een varkensstal in het Brabantse chareri zijn gisteravond ongeveer 180 varkens omgekomen. 'n 2-jarige boer is met tweedegraads brandwonden overge- n_fht naar een ziekenhuis. De brand ontstond nadat gas uit ;iertank was ontploft. Dat gebeurde kort nadat de boer een eelheid mest had overgeheveld van de ene tank in de ande assen die daarbij vrijkwamen, zijn vermoedelijk in aanra- gekomen met de waakvlam van een geiser in een vlakbij »en wasruimte. ind! lieuvoordeel Betuwelijn heel klein HLt De aanleg van de Betuwelijn levert nauwelijks voorde- .Voor het milieu op. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid lilieu (RIVM) schrijft dit aan de stichting Duurzame Mobili- In deze stichting hebben de tegenstanders zich verenigd. 1IVM komt tot deze conclusie op grond van nieuwe cijfers het CBS over de verminderende vuiluitstoct door vrachtau- Een woordvoerster van het RIVM wijst erop dat het besluit de aanleg vooral op economische en niet op ecologische den is genomen. Minister Pronk (milieubeheer) zei van- op Radio 1 dat het besluit niet kan worden teruggedraaid, isen hebben actievoerders van de milieugroepering Groen- it! vanmorgen een bouwlocatie van de Betuwelijn aan het lerdens Kanaal bezet. De beweging protesteert hiermee te- de verdwijning van een natuurgebied. Zg ïn zijn vrij om te bepalen Jer een leerling blijft zit- bl)! daar volgens de onder- n f spectie gaat het Marnix ef' e in Ede te ver door ook gen met een lijst magere tndes niet te bevorderen. wel schappelijk onaanvaard- ceJ zegt een woordvoerder I e inspectie. „Dit is niet ^u aan je moeder uit te leg- De inspectie wil een ge- 111 met de rector over de S3" an zaken. mV MarnLx College vindt een nn{ 1 met alleen maar zessen eel i paar zevens voor minder ip wegende vakken niet 1(1 jenoeg om van havo 2 en me2 naar de derde klas te Voor de 'kernvakken' Ne- jds, wiskunde, Engels en moeten leerlingen 26 n hebben. Een leerling ier zessen voor deze vak- *omt niet verder dan 24 ANP Algemeen Nederlands Persbur Het idee van een joodse soaps erie heeft het niet gehaald bij de commissie Dolman. Net zo min als de aanvraag van iemand die een boek over zichzelf wilde schrijven of de oprichting van een documentatiecentrum door de Nieuwe Communisti sche Partij. Ook een vrouw die een eethuis met 'zigeunerkeu ken' wilde beginnen, hoeft niet op een bijdrage te rekenen. Het is een greep uit de drie honderd projecten waarvoor bijdragen zijn gevraagd bij een adviescollege onder voorzitter schap van staatsraad Dolman. Die speciale commissie heeft uiteindelijk 122 projecten uitge kozen die zullen worden be taald uit het teruggekeerde 'na zi-goud'. Het kabinet heeft de voorstellen van de commissie inmiddels overgenomen. De Tweede Kamer moet er nog wel mee instemmen. Het gaat hierbij om goud ter waarde van 22,5 miljoen gulden dat in de oorlog door de nazi's in beslag werd genomen. Ne derland heeft in totaal vier keer van dat goud teruggekregen. De eerste drie keer is het geld in de staatskas terechtgekomen. Het vierde gedeelte is vorig jaar door het kabinet bestemd voor vooral groepen slachtoffers van de nazi's. Het geld gaat voor 95 procent naar joodse projecten en voor vijf procent naar ande re groepen, zoals de Roma en de Sinti (zigeuners), homosek suelen en de Jehova's Getuigen. De joodse begraafplaats in Groningen krijgt 75 duizend gulden voor renovatie. In totaal is er 2,5 miljoen gulden voor begraafplaatsen beschikbaar. Als de Kamer akkoord gaat, is er bijna 1,7 miljoen gulden voor boeken beschikbaar, ruim een miljoen voor films en 2,4 mil joen voor bibliotheken en stu diecentra. Verder gaat 2,65 mil joen naar musea, ruim vijf mil joen naar cultuur en onderwijs en bijna twee miljoen naar sy nagogen. Tenslotte gaat een be drag van bijna 2,5 miljoen naar begraafplaatsen, ruim een half miljoen naar gedenktekens, bij na vier miljoen naar zorg en 7,5 ton naar een centrale joodse website. De projecten zijn zeer gevari eerd. Zo gaat er 120.000 gulden naar de Stichting 1940-1945 voor een studie over vervolging van Nederlandse Jehova's Ge tuigen en een ton naar een pu blicatie van herinneringen aan de oorlog van Sinti en Roma. De Bibliotheca Rosenthaliana kan voor 420.000 gulden een foto anp karel zwaneveld joods biografisch woordenboek gaan maken met levensbe schrijvingen van Nederlandse joden in de twintigste eeuw. Een miljoen gulden gaat naar de Stichting Joods Historisch Museum voor de realisatie van een apart kindermuseum. De Stichting Nieuw Israëlitisch Weekblad ontvangt acht ton om te kunnen voortbestaan als onafhankelijk joods weekblad. 'Overheid moet wel realistisch blijven amsterdam anp De overheid komt in geweer tegen de dreigende aantas ting van de Stelling van Am sterdam. Staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) te kent beroep aan tegen de plannen van de Provincie Noord-Holland om een ha ven en een bedrijfsterrein in de Wijkermeerpolder te ves tigen. Deze polder maakt deel uit van de verdedigings gordel die in de negentiende eeuw rond de hoofdstad werd aangelegd met 42 for ten, dijken, dammen en slui zen. De Stelling van Amster dam staat sinds december 1996 op de Werelderfgoed- lijst van Unesco. In interna tionale verdragen heeft Ne derland zich verplicht om ernstige aantastingen van werelderfgoedmonumenten tegen te gaan. Het verloren gaan van vierhonderd hecta re aan open schootsvelden van de Stelling van Amster dam is volgens Van der Ploeg zo'n ernstige aantasting. De staatssecretaris tekent ook bezwaar aan tegen de voorgenomen sloop van de ruïne Fort Velsen. De provin cie Noord-Holland wil die uit de weg ruimen voor wo ningbouw. Vorig jaar zomer waarschuwde de Stichting Stelling van Amsterdam al dat het verdedigingswerk 'vogelvrij' dreigt te raken. Zijn de objecten zelf onder de Monumentenwet redelijk tot goed beschermd, voor het cultuur-historische land schap eromheen (het schootsveld) geldt dat geens zins. Intussen bedreigen di verse bouwplannen het be houd van de Stelling, die zich 135 kilometer lang uit strekt tussen Edam, de Bee- mster, de Zaanstreek, het Vechtgebied en Bussum. In de maandag gepresenteerde nota 'Belvedere' stellen di verse ministeries voor de Stelling van Amsterdam te beschermen via een Planolo gische Kernbeslissing. Het provinciebestuur van Noord-Holland wil het bou wen in de schootsvelden van de forten niet volstrekt ver bieden. „Fijn dat het rijk zich zo betrokken voelt", zegt ge deputeerde Meijdam, „maar men moet wel de realiteit in het oog houden. Het wordt een onwerkbare situatie wanneer in een kring van 42 kilometer rond Amsterdam niet kan worden gebouwd." Vader in geding tegen bestuur openbare school Diemen: amsterdam gpd De invoering van een vierdaagse schoolweek is ondemo cratisch besloten. Het is slecht voor het onderwijs en slecht voor de kinderen en ouders. Bovendien wordt het algemeen belang van emancipatie en een flexibele eco nomie aangetast. 't Palet valt samen met twee andere basisscholen in Diemen onder de Bestuurscommissie Openbaar Onderwijs Diemen. Eind april kregen de ouders te horen dat met ingang van het nieuwe schooljaar (in septem ber) de leerlingen eens in de twee weken op vrijdag vrij zijn. Die extra vrije dagen worden gecompenseerd met langere schooldagen. Door de maatre- Dit zegt P. Wind, vader van twee kinderen op de openbare basisschool 't Palet in Diemen. In september komt ook zijn derde kind er op school. Giste ren stond Wind voor de Am sterdamse bestuursrechter. Hij eist dat het schoolbestuur de maatregel tot het veranderen van de schooltijden schorst. gel kunnen leerkrachten hun in de CAO overeengekomen ar beidsduurverkorting verzilve ren. De vader vindt dat de school niet beantwoordt aan de gestel de verwachtingen. Toen hij zijn derde kind onlangs op de school inschreef, werd hij van dit voornemen niet op de hoog te gesteld. Ook de schoolgids en het activiteitenplan vermelden niets over een vierdaagse schoolweek. Wind en zijn vrouw werken beiden. Door de maatregel zijn ze gedwongen elke veertien da gen op vrijdag opvang voor hun drie kinderen te regelen. Dat zou het gezin jaarlijks 15.000 gulden kosten. Bovendien, zegt Wind, frustreert de vierdaagse schoolweek deelname van vrouwen aan het arbeidsproces. Daarvoor is juist een flexibele opstelling nodig van werkge vers, werknemers en overheid. De Bestuurscommissie Openbaar Onderwijs Diemen heeft daar geen boodschap aan. Scholen zijn vrij hun lestijden zelf vast te stellen, mits ze maar aan het wettelijk aantal uren voldoen. Joodse en islamitische scholen doen dat in overeen stemming met hun religie. In Amsterdam, Utrecht en Heiloo zijn ook al scholen waar een soortgelijke regeling geldt. Bo vendien zijn ouders vrij een an dere school te zoeken waar wél passende school- en lestijden bestaan, aldus advocaat Ver- heyden. Het is voor het eerst dat een ouder een rechtszaak heeft aan gespannen over de invoering van een kortere schoolweek. Daarmee is inmiddels ook een maatschappelijk debat opge laaid. Een meerderheid van de Tweede Kamer is tegen. Het kan de kwaliteit van het onder wijs in gevaar brengen en nade lig uitpakken voor de prestaties van leerlingen. De Vereniging Openbaar Onderwijs ziet de in voering van de vierdaagse schoolweek juist als een oplos sing voor het lerarentekort. Dat is alleen maar nijpender gewor den door de invoering van ar beidsduurverkorting cn klas senverkleining. Wind krijgt in elk geval steun van andere ouders van 't Palet. Enkele tientallen ouders waren bij de rechtszaak aanwezig. Uit een enquête blijkt dat 91 pro cent het niet eens is met de wij ze waarop de maatregel tot stand kwam. Daarnaast is 59 procent tegen de vrije vrijdag. De rechter doet binnen twee weken uitspraak. ge 'ectie wil praten met rector Edese school punten. De school in Ede werd strenger, omdat uit een onder zoek bleek dat veel leerlingen met magere resultaten later af haakten. Hét Marnix College is niet verplicht om zijn normen aan te passen omdat er nergens re gels voor de overgang vastlig gen. Maar de inspectie ver wacht dat de school zo is ge schrokken van de ophef over de nieuwe aanpak dat ze tot een wijziging overgaat. Voorzover de inspectie weet zijn er geen andere scholen die dezelfde ei sen aan hun leerlingen stellen. Het Tweede Kamerlid Lam- brechts (D66) betreurt de door het Marnix College gehanteerde regels en heeft vragen gesteld aan staatssecretaris Adelmund (onderwijs). De bewindsvrouw wil nog niet reageren. Volgens het ministerie zijn scholen vrij om hun eigen regels te hante- zutphen gpd Tegen twee hoofdverdachten van mensenroof is gisteren voor de rechtbank in Zutphen negen jaar gevangenisstraf ge- eist. De mannen leidden vol gens justitie een internationaal netwerk dat in Nigeria meisjes en vrouwen ronselde en kocht om ze daarna in Europa in de prostitutie te dwingen. Om de meisjes angst in te boezemen gebruikten de verdachten Nige- riaanse voodoo-rituelen en voodoo-bezweringen. De twee hoofdverdachten van 33 en 34 jaar oud, horen tot een groep van zestien die is aangehouden. Drie van hen zijn al veroordeeld. Een van hen kreeg negen jaar cel. Twee an deren moeten drie en een half jaar achter de tralies. Vandaag worden nog drie verdachten berecht. De politie heeft vastge steld dat tenminste 31 meisjes en vrouwen zijn 'verhandeld' van wie tien zeker in de prosti tutie zijn terechtgekomen. Om dat er steeds vaker minderjarige asielzoeksters uit een opvang huis in Nunspeet verdwenen, vormde de Veluwse politie in september vorig jaar het zoge heten Voodoo-team. „Een vorm van moderne sla vernij", noemde officier van justitie Schut de handelwijze van de twee van oorsprong Ni- geriaanse verdachten die in middels de Nederlandse natio naliteit hebben. Met mooie ver halen over een horecabaan in Europa misbruikte de bende volgens de officier kwetsbare jonge vrouwen. „Maar al snel bleek dat ze zich moesten pros titueren, in een wereld waar ze niemand kenden en alleen op de verdachten waren aangewe zen." Daarbij is volgens Schut 'op listige wijze' de asielprocedure misbruikt. Bij politie, justitie en overheid is waakzaamheid voor dit soort praktijken geboden, meent de officier. Met behulp van onderschepte cassette bandjes illustreerde Schut van welke praktijken de pooiers zich bedienden om de meisjes in hun macht te krijgen en te houden. Op de aan de meisjes toegestuurde bandjes stonden voodoo-bezweringen. Voodoo is een erkende religie in Nigeria en de rituelen boezemden de doodsbange meisjes dan ook grote angst in. Nog altijd durft geen enkel meisje tegen de handelaars te getuigen. Uitspraak op 20 juli. Archeologen uit alle hoeken van de wereld stromen deze week samen voor de vijftiende conferentie over Aziatische archeologie in Leiden. Prominent spreker is Richard Meadow. Hij deed twee maanden geleden een spectaculaire vondst in de Pakistaanse grond. Op aardewerken scherven trof hij tekens aan die waarschijnlijk de vroegst bekende voorlopers zijn van het schrift. schaarsberegen Een jongen beklimt een klimtoren en zal zich daarna met een touw weer laten zakken. Zo maakt hij kennis met het leger. De Koninklijke Landmacht organiseert deze zomer acht kennismakingsweken voor zo'n vierhonderd jongeren. foto anp Raymond rutting leiden silvan schoonhoven Meadows laat dia's zien. Daar uit blijkt dat de krassen die hij heeft gevonden lijken op de schrifttekens van het Harappa- schrift van de Indusvallei-cul- tuur. Dit schrift is ondanks 150 jaar van verwoede pogingen nog niet ontcijferd. Het proto- schrift (oerschrift) dat Meadows uit het Pakistaanse zand op diepte, is van ouder datum dan bijvoorbeeld de vroegst beken de Egyptische inscripties. De tekens zijn ruim vijfduizend jaar geleden in de klei gegrift. Volgens Meadows kan niet van een echt 'schrift' worden ge sproken. „Het zijn eigenlijk meer symbolen, die later te her kennen zijn in de lettertekens. Voorlopers van het geschreven woord." De tekens die Meadows met la serpen op zijn dia's aanwijst zijn gevorkte, plantachtige sym bolen. Een letter V met hand jes. Is het niet frustrerend om een specialist te zijn in een cul tuur waarvan je het onbedui dendste kattebelletje nog niet kan ontcijferen? Meadows: „Het is frustrerend. Het maakt het leven moeilijk, maar ook in teressant. Er is nog hoop dat het Harappaschrift uiteindelijk kan worden vertaald. Maar daarvoor is een bilingue nodig, een steen met een tekst in twee talen waarvan er één bekend is." Iets dergelijks gebeurde in de vorige eeuw met het Egyptische hiërogliefenschrift. De steen van Rosetta, een basalten plaat die tweehonderd jaar geleden opdook in de Nijldelta, bevatte een tekst in hiërogliefen en een vertaling eronder in het Grieks. De Fransman Champollion slaagde er toen in de hiëroglie fen begrijpelijk te maken. De hoop van de experts in de In- duscultuur is gevestigd op de vondst van een dergelijke steen. Zolang het zover niet is, blijft het speculeren. Meadows heeft wel vermoe dens waar de teksten over gaan: „Het zullen weinig verhalende teksten zijn, denk ik. Eerder zullen de inscripties op de pot ten gaan over hoeveel erin zit en van wie het is. Teksten voor handelsdoeleinden dus. Maar andere teksten kunnen wel enig inzicht geven in de politieke en sociale structuur van die Indus- beschaving. Een van de opval lende dingen die nu bekend zijn van de Harappacultuur is het feit dat individuen zichzelf weinig als individuen zagen. De heersers beeldden zichzelf niet af als roemrijke vorsten zoals in andere beschavingen. We we ten niet eens zeker of er wel vorsten waren. Mogelijk regeer den er groepen van personen, die verantwoordelijk waren voor bepaalde terreinen van het openbare leven. Het lijkt me dat de maatschappij minder in ran gen en standen was ingedeeld dan andere beschavingen uit die tijd. En dat is heel ongebrui kelijk."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3