Liefde op de werkvloer is nog altijd taboe M WEER Passagier weer de dupe Niets is veilig voor The Sun Bart de Graaff herstelt van licht herseninfarct 178 Een beetje fret heeft zijn eigen slaapz; WOENSDAG 7 JULI 1999 T A A Wie vandaag de dag met het vliegtuig op vakantie gaat, kan stee vast rekenen op vertragingen. Zowel op de heen- als op de terug reis. Dat betekent urenlang rondhangen op luchthavens. Vaak ver stoken van iedere vorm van informatie over de oorzaak en de duur van de vertraging, kunnen de irritaties hoog oplopen. De mondige passagier laat zich anno 1999 geen knollen voor citroenen verko pen. Toch laten verreweg de meeste vakantiegangers de vertragingsel lende gelaten over zich heenkomen. Ze zijn niet anders gewend. Het begint al op Schiphol. Het kan tergend lang duren voordat je erin slaagt je ticket voor een instapkaart om te ruilen. Veelal volgt een lange wandeling naar de gate alwaar men te horen krijgt dat het toestel is vertraagd. Na uren wachten kun je eindelijk aan boord om vervolgens in de volgepakte veewagen - die tegenwoor dig charter heet - opnieuw te vernemen dat het zo druk is dat ver trek er voorlopig niet inzit. Eenmaal in de lucht is de opgewarmde diepvriesmaaltijd de eerste in een rij aanslagen op maag en darmen. Op de plek van bestem ming begint het wezenloos staren naar een lege bagageband. Wie het geluk heeft dat zijn koffer met'hetzelfde toestel mee is, kan ver volgens eindelijk aan zijn vakantie beginnen. Vliegen is allang geen pretje meer. Directeur Peter Legro van Transavia Airlines, Nederlands grootste vakantievervoerder, kwam deze week met een lumineuze oplos sing voor alle problemen. Laat die vervelende passagiers nog vroe ger voor vertrek op de luchthaven komen. En wie niet ruim op tijd aanwezig is, mag niet mee. Nu staat Legro niet bekend om zijn genuanceerde opvattingen. Maar om nu zijn klanten op het matje te roepen als mede-schuldi ge aan de vertragingen is - om in zijn eigen vocabulaire te blijven - de 'bloody limit'. Oorzaak van alle problemen is de weigering van een aantal Europese lidstaten om de zeggenschap in zijn lucht ruim uit te besteden aan Eurocontrol, een overkoepelende ver keersleiding die nu duimen zit te draaien. Daardoor ontstaat een zeer ineffeciënt gebruik van het luchtruim. Klachten van onder an dere Nederland over deze situatie lijken in Brussel aan dovemans oren gericht. In plaats van de passagier de schuld te geven, zouden Legro en consorten zich nog actiever in het Brusselse lobbycircuit moeten bewegen. De luchtvaartmaatschappijen zelf zouden hun dienst verlening aan gestrande reizigers fors kunnen verbeteren. En wel licht is het een idee om op drukke momenten het aantal geopende incheckbalies te vergroten. De passagier wordt namelijk tijdens zijn reis al voldoende geschoffeerd. Niets is veilig voor het Britse boulevardblad The Sun. On danks extreme veiligheidsmaat regelen heeft de krant foto's van het huwelijk van Spice Girl Victoria Adams en voetballer David Beckham kunnen be machtigen. 'The Sun rules OK!', was de trotse kop boven de fotorepof- tage die het blad vandaag af drukte. Het blad OK! had een dikke 3 miljoen gulden betaald voor de exclusieve beeldrech ten van het zondag in het Ierse Luttrellstown Castle voltrokken huwelijk. OK! en het bruidspaar deden alles om de roddelpers te slim af te zijn. Er was een vliegver bod afgedwongen boven het kasteel en het bruidspaar liep door een tunnel van zeildoek om de fotocamera's te ontwij ken. Desondanks drukten The Sun en ook de collega's van de Mirror de kostbare afbeeldin gen met trots af. Bart de Graaff lijkt niets be spaard te blijven. Naar nu be kend is geworden is de BNN- oprichter op 13 juni getroffen door een licht herseninfarct. Volgens de doktoren is de kans op een volledig herstel echter zeer groot. De Graaff mag waarscliijnlijk deze week al het LUMC, het vroegere Academisch Zieken huis, in Leiden verlaten. Daar werd hij vorige maand onder zocht, nadat hij plotseling zeer vergeetachting werd en zich niet meer kon oriënteren. Na het maken van een scan bleek dat De Graaff thuis een licht herseninfarct had gekregen. De Graaff was op dat moment net Zomer gaat op volle toeren draaien Tijdens de afgelopen nacht was de aarde het verst van de zon verwij derd. De afstand bedroeg ruim 152 miljoen kilometer tegen 147 mil joen in januari. De reden dat de afstand nu zo groot is heeft te maken met de ellipsvormige baan die onze planeet om de zon beschrijft. Door de grote afstand is de snelheid wat minder dan wanneer de aarde dichter bij de zon staat. Daardoor doet de aarde er langer over om een deel van haar baan af te ronden. Dit is te vergelijken met een steen die je ronddraait aan een koord. Zodra je het koord iets laat vieren is duidelijk merkbaar dat de steen minder snel ronddraait. De iets tragere aarde heeft tot gevolg dat het zomerhalfjaar op het Noordelijk Halfrond drie dagen langer duurt dan het winterhalf jaar. Het verschil wordt rechtgezet door het korten op de dagen van februari. De grote afstand van de aarde tot de zon heeft overi gens geen effect op het weer en voor zover bekend ook niet op de natuur. Kortom zomerweer in West Europa is de zomer niet aan toonbaar minder warm dan op vergelijkbare breedten op het Zuidelijk Halfrond. De komende dagen gaat de zomer trouwens op volle toeren draaien. Onder invloed van een krachtig hoge- drukgebied boven de Noordzee is het droog, overwe gend zonnig en warm met in het weekeinde tempera turen tot 26-27 graden. De warme lucht wordt aan gevoerd door een oost tot noordoostenwind. Morgen zijn er tijdens de ochtenduren nog wel wolkenvel den. In de middag breekt de zon door en bij een zwakke wind uit het noorden stijgt de temperatuur tot circa 23 graden. jan visser Eén op de tien werknemers verliefd op een collega Verliefd zijn op een collega. Het komt vaker voor dan menigeen denkt. Uit onderzoek blijkt dat één op de tien werknemers de (huwelijks)partner heeft ontmoet in het bedrijf. Toch is liefde op de werkvloer in de meeste gevallen onbespreekbaar. Wie het 'lek' is geweest, is nog niet bekend. Volgens het persbureau WENN zou een van de '263 dierbare gasten' bij het huwelijk foto's hebben ver kocht. OK! heeft de jonggehuw den echter verzekerd dat zij niet voor hun geld hoeven te vrezen. „Dit heeft geen invloed op onze afspraak met David en Victo ria," zei een woordvoerder. „De foto's in The Sun waren van een ontstellend slechte kwali teit." Een soortgelijk oordeel had Frances McGrath van het tijd schrift Wedding Dresses. Zij doelde echter op de kleding van het glamourpaar. „Slonzig, vul gair en blufferig, ik heb maar drie woorden nodig." Om een volledig beeld van de 'koninklijke bruiloft van het volk' te krijgen, is het wachten op de fotoreportage van. OK!, die later deze week verschijnt. anp/rtr* ontslagen uit het ziekenhuis. De nier die tweeënhalf jaar ge leden bij hem werd geïmplan teerd, vertoonde afstotingsver schijnselen en moest worden verwijderd. Het herseninfarct betekende de volgende tegenslag voor de pre sentator, die nog altijd hoopt binnen afzienbare tijd weer aan de slag te gaan bij zijn omroep. „Maar voorlopig is zijn gezond heid het belangrijkst", laat een woordvoerster van BNN weten. „Volgens de doktoren houdt hij niets over aan het hersenin farct. Naar omstandigheden gaat het nu goed met hem." In haar onderzoek Intiem op het Werk concludeert weten schapper Iteke Weeda uit Wa- geningen dat het onvermijdelijk is dat collega's verliefd worden op elkaar. Maar ook dat het desondanks nog een taboe is. „Daar waar mensen - soms veertig uur per week of meer - samen werken, voor- en tegen spoed delen in de activiteiten, risico's lopen met elkaar, daar kunnen gevoelens van sympa thie jegens anderen niet wor den uitgesloten. Aantrekkings kracht en sterke sympathie die een seksuele lading kan krijgen, liggen in het verlengde ervan," zegt Weeda. In welke mate ko men deze gevoelens en gedra gingen voor, in welke mate wordt het werk erdoor beïn vloed? Annemarie de Bruin was admi nistratief medewerkster op een kantoor van een Twentse on derneming en had ruim een jaar een verhouding met een getrouwde mannelijke collega. Inmiddels is de relatie beëin digd. „Ik werkte vijfjaar bij dat bedrijf en nog nooit was het in me opgekomen dat ik wel eens verliefd zou kunnen worden op een collega. Ik had immers een goede relatie met mijn vriend, dus waarom zou ik. Alles veran derde echter toen we een nieu we chef kregen, Edwin. Een heel aardige man en -ook niet onbelangrijk- knap om te zien. We konden het direct goed met elkaar vinden. Toch zag ik ver der niets in hem. Hij was ge woon een leuke collega, niets meer en niets minder. Totdat we een keer met de hele afde ling op een vrijdagmiddag de kroeg indoken. Het was enorm gezellig, vooral Edwin en ik hadden de grootste lol. Steeds meer collega's gingen naar huis, tot wij met z'n tweeën overbleven. Ons gesprek werd steeds vertrouwelijker en ik vond het eigenlijk heel normaal toen hij me aan het eind van de avond een zoen gaf. Achteraf gezien hadden we dat beter niet kunnen doen, want prompt was ik stapelverliefd op Edwin. En hij op mij. Vanaf dat mo ment ging ik met veel meer ple zier naar mijn werk. Ik wilde graag bij Edwin in de buurt zijn natuurlijk. De spanning was voelbaar tussen ons en al gauw kregen we een relatie. Daarin waren we niet altijd even voor zichtig. We raakten elkaar vaak aan in het voorbijgaan, heel snel. Ook stuurden we elkaar lieve e-mailtjes. Om meer tijd voor elkaar te hebben, bleven we wat langer doorwerken dan de rest. Dat zal best wel eens ie mand zijn opgevallen. Maar we hebben ook wel eens gevreeën in zijn kantoortje, terwijl de rest aan de andere kant van de deur aan het werk was. Maar betrapt zijn we nooit. Behalve een goe de vriendin heb ik verder nie mand verteld over mijn relatie met Edwin. Toch vermoedden „We raakten elkaar vaak aan in het voorbijgaan, heel snel." sommige collega's wel dat we een verhouding hadden. Edwin gaf mij vaak de leukste op drachten. Dat was'niet erg slim van hem, maar als ik daar openlijk tegenin zou zijn ge gaan, dan zou dat ook weer zijn opgevallen. Bovendien wissel den we regelmatig blikken uit en dat zagen mijn collega's ook. Natuurlijk kreeg ik hun reacties te horen en niet Edwin. 'Vol gens mij vindt jij Edwin wel heel erg leuk' of 'Je wilt zeker promotie maken via het bed', van dat soort kinderachtige op merkingen. We gingen in elk geval flink bij onze collega's over de tong. Op zich voelden we ons er zelf ook niet prettig bij. Vooral niet naar onze part ners toe. Maai' we konden er ook niet mee stoppen, onze liefde was heel intens. Toch kreeg ik er op een gegeven mo ment steeds meer moeite mee. Toen de moeder van mijn vriend overleed, heb ik met veel moeite een punt achter de ver houding met Edwin gezet. Mijn partner had me harder nodig, dus koos ik voor hem. Ik was in de naïeve veronderstelling dat Edwin en ik als goede vrienden door konden blijven werken, maar helaas bleek dat niet het geval. Hij kon niet verkroppen dat ik het had uitgemaakt. Daarna gaf hij mij alle lastige klussen. Bovendien zorgde hij ervoor dat ik geen loonsverho ging kreeg en een aantal van mijn collega's wel. Het ergste vond ik nog dat hij er niet Over wilde praten. Hij negeerde me totaal. En een flink aantal colle ga's deed daar aan mee. Ik kreeg het vermoeden dat hij leugens over mij vertelde. Ik was het zo zat, dat ik een ande re baan heb gezocht. Nu werk ik bij een andere firma. En ja, hier lopen ook leuke mannelij ke collega's rond. Maar ik denk niet dat ik me nog een keer zo laat gaan.' Aan het onderzoek Intiem op het Werk van Iteke Weeda de den in totaal 1651 werkende mannen en vrouwen mee. Zij ondervroeg hen over vriend schappelijke omgang, intimi teit, erotiek en seksualiteit tus sen collega's. Gewenste intimi teit op het werk ligt op het vlak van het complimentje, het ver trouwelijke gesprek, samen la chen, troosten en het voor el- FOTO ARCHIEF kaar opkomen bij conflicten. Vriendschap en intimiteit zijn daarom respectievelijk in hoge en redelijke mate geaccepteerd onder de bevolking. Het om slagpunt ligt bij erotiek, die ge middeld licht negatief wordt benaderd, terwijl seks op het werk maar weinig bijval krijgt. Toch is een belangrijk deel van de werkende bevolking ooit wel eens verliefd geweest op een collega, of heeft duidelijk geflirt. Vooral over de aantrekkings kracht van een collega, over de lichte verliefdheid op het werk, spreken mensen nogal eens in zeer positieve termen. Het gééft energie, inspiratie en creativi teit en men gaat met plezier naar het werk. Zware verliefd heid kan het (samen)werken echter ernstig bemoeilijken. „Het vormt een grotere bedrei ging voor andere collega's en bij beëindiging of conflicten in de relatie is deze emotionele er varing een ware aanslag op de voortgang van de werkzaamhe den," concludeert Weeda. Mensen zien of vermoeden vrij vaak erotiek tussen collega's om zich heen, meer dan ze van zichzelf melden, zo blijkt uit het onderzoek. Toch wordt er am per over gesproken. Dat komt door het taboe-karakter, meent Weeda. Als twee collega's bij voorbeeld regelmatig een ver trouwelijk gesprek voeren, dan kunnen anderen niet geloven dat het daarbij blijft. „Er wordt vaak meer achter gezocht dan er in feite aan de hand is." Van handkusjes tot het num mertje in de archiefkast; alle ge dragsvormen komen op het werk voor. Toch is seks op de werkvloer geen 'normale' be zigheid, volgens Weeda. „Een op de tien mensen heeft het ooit meegemaakt. Voor de meesten ging het om één of en kele malen en niet om een re gelmatige terugkerende erva ring." Desondanks wordt een seksue le relatie tussen collega's niet geaccepteerd, zeker niet als het op de werkvloer gebeurt. „Wat mensen in hun vrije tijd doen, is voor velen een geheel ander chapiter, vooral als het om mensen zonder partner gaat. Tenslotte heeft ook een op de tien Nederlanders de (huwe lijks) partner voor het eerst op het werkt ontmoet." Jeanette en Louis Kuiper zijn daar een voorbeeld van. Zij werkten samen in een super markt. Jeanet als cassière en Louis in de slagerij. Ze hadden geen van beiden een partner. Inmiddels zijn ze getrouwd. Louis: „Bij ons was het liefde op het eerste gezicht. Het klinkt misschien heel cliché, maar het was gewoon zo. Tijdens de kof fiepauze praatten we veel met elkaar en het was niet meer dan logisch dat we ook na het werk een keertje afspraken." „En van het een kwam het an der", vult lachend Jeanette aan. Ze besloten de relatie niet ge heim te houden. Jeanette: „Waarom zouden we, we waren gewoon gelukkig met elkaar. Bovendien verwachtten we dat onze collega's het wel leuk zou den vinden. Dat was ook wel zo, behalve onze baas dan. Hij eiste min of meer dat één van ons twee ontslag zou nemen, omdat het werk eronder zou leiden. Dat was niet zo, want we werkten immers niet op de zelfde afdeling. Toch heb ik maar ander werk gezocht, want mijn relatie was voor mij be langrijker dan mijn baan. Ik werk nu in een kledingzaak. Vijf halve dagen in de week. Meer werken v\dl ik niet, want we zijn inmiddels getrouwd en hebben sinds negen maanden een zoontje. En die heeft ook aan dacht nodig." tanja olyslager In verband met de privacy zijn de namen van de geïnterview den gefingeerd. Iteke Weeda, Intiem op het Werk, uitgeverij Anthos, ISBN 9060746309. MILLENNIUM nog dagen Nog 178 dagen en het di nieuwe millennium brei aan. Reden voor deze U om in een dagelijkse sef terug te kijken op belarfPRe rijke gebeurtenissen c plaatsgrepen op correslrdt ponderende data in dejscl gelopen 1000 jaar. Deze week; 5 juli 1946: eerste kini Louis Reard in Pai juli 1895: helden Lombjj en Wilhelmina op Ma veld; 7 juli 1974: Nedeif verliest WK-voetbalfinl 8 juli 1695: Christiaan FloI Huygens overlijdt; 9 juljkab 1877: Wimbledon-toe^'iet komt totstand; 10 juli ljj! Willem van Oranje ver je ze moord. 7 JULI 1974 Dit wordt een pijnlijk stukjl x Vraag de Nederlander waar* of zij was op 7 juli 1974 enlw; altijd volgt er een gedecidetTTj antwoord. Misschien niet i|e cjr een, wel als duidelijk wordkjQ het de dag is van de WK-fi|;j1[ West-Duitsland- N ederlaniipei Mannen als Cruijff, Van F% 4. gem en Rensenbrink beseflL^ die 7de juli maar al te goed[er e waar ze zijn. Voor 77.000 tL c schouwers staan ze in het ys on van München op het pij de wereldtitel voetbal te paLw ken. Maar het geroemde tcf voetbal blijft zonder belonw, zoals vrijwel heel Nederla%ort volledig verslagen vaststeltL] Waar gaat het mis? Er zulleL s nadien vele pagina's overvL den volgeschreven. Komt l|s jn door Sepp Maier, de Duitss^ doelman met zijn wielerbijLfc tot even boven de knie, dieLg, meest fabuleuze reddingerLn richt? Gebeurt het al in de$ me ste minuut, als er nog geenU^ Duitser aan de bal is gewet, Johan Neeskens het krijt v^.ir stip en de bal in het Duitser*'* mag schieten? „Welnee", WA Helmut Schön, de na afloop knap spraakzame coach v% Mannschaft wat zout in de^ wonden, „Nederlandmaaljhs de fout door zich voor de :eil. strijd al wereldkampioen te schouwen." De spelers krij na het zilver van Müncher 64.000 gulden ieder; voor& en| fans resteert na de 2-1 een renlange kater. HENK RUUL ider MENSELIJK Een Oostenrijkse arts laat; enten een bungyjump in er diepte van 80 meter make: meet daarbij de stressfacto om het risico van een harén farct te bepalen. „De symp men bij zo'n sprong zijn te gelijken met doodsangst", dus stressonderzoeker SEP PORTA uit Graz. De verande gen in het bloedbeeld dievc tijdens de voorbereiding op sprong optreden geven indir voor het individuele infarctr aldus Porta. veel ili< Rijstijl De Kanier is op reces. Je zou denken, eindelijk hebben de loeristen het rijk alleen op het Bin nenhof. Wouke van Scherrenburg naar de camping, de dienstauto's tot het minimum beperkt. Rusten harmonie op ons eigen plein van de hemelse vrede. Dat is maar schijn. Al thans deze woensdag, want vandaag intro duceerde het ministerie van Vrom 'Het Nieu we Rijden'. De dagjesmensen hadden er ver standiger aan gedaan, een veilig heenkomen te zoeken. Maar dat was dagjesmensen te veel gevraagd, want een aantal exemplaren uit de categorie Bekende Nederlander luisterde dat nieuwe rijden op. Voor een Bekende doet de toerist graag een stap opzij, mits vervolgens met handtekening beloond. Dus heerste het uitlaatgas op het Binnenhof, echter voor een hoger doel. Tot bevordering van 'veilig, comfortabel en energiebewust autorij den' had de afdeling voorlich ting van het departement bedacht. Voor het milieu doe ik alles, verza mel gescheiden al mijn afval, vis de verdwaalde aardappelschil alsnog uit de plasticzak met ongeregeld om er de groene biobak mee te ver blijden. Ik beperk in het regensei zoen mijn omgang met de tuin slang tot het hoogst noodzakelij ke. Kortom, milieubewust zo mag Jan Pronk, de minister die erover gaat mij wel noemen. Pronk zou vandaag het roedel Be kenden aanvoeren in een kermis- koers rond de Ridderzaal. Eerst normaal, dus plankgas over de be jaarde plavuizen. Vervolgens ge traind op zuinig met brandstof kalm aan dan breekt de gaskabel niet. Kortom, eerst scheuren, toeris- HAN MULDER ten de boom in en daarna braaf Jan is erva ringsdeskundige. Als jong bewindsman heeft zijn toenmalige rijstijl hem eens in de greppel doen belanden, terwijl hij zijn passagiere de noden van de Derde Wereld schetste. De Be kenden uitzijn team nu waren keurig. Neem Tuur. Een linkse directe op een kin gaat er gens over. Regilio ramt alleen maar een spat bord, als het functioneel is. Op het Binnenhof miste ik twee Bekenden die het echt weten kunnen: Bakker en Kluivert. Marco met een cruise control die weigert langs de Trêves- zaal, dwars door de menigte en Patrick er achteraan met een doorstart. Dan had Pronk toch nog zijn Kosovo gekregen. De bedoeling is dat we voortaan, als we ach ter een Bekende in defile staan diens goede voorbeeld volgen en niet agressief stationair op het gaspedaal drukken als de minister on der politie-escorte voorbij raast op weg naar een belangrijke conferentie over het milieu. Zou het lukken met die mooie actie rond het nieuwe rijdenWaarom nietDe Bekende is een inspirerend voorbeeld. Sinds Monique van der Ven me heeft gemaand ben ik tegen van alles verzekerd, zelfs tegen de dood, al moet ik de kleine lettertjes van die polis nog lezen. Als Regilio namens het milieu overstapt op gas of diesel dan volg ik blindelings, zelfs als ik de merken door elkaar haal. Slechts één deelnemende Bekende produceerde wat wanklank. Hij zei: „Als ik bijvoorbeeld te laat ben i>oor mijn werk, dan heb ik schijt aan al les, dan wil ik gewoon lekker scheuren. Maar hij vond het - ja hoor - een 'uitdaging' dat hij desondanks toch mee mocht doen. Uitda ging, wie niets te melden heeft haalt altijd dat woord uit de kast. Maar gelukkig was aan mij deze Bekende niet bekend. Er zijn frettenzeepjes, stickers met de teksten als: 'Ik waak hier en bijt hard' en speciale slaap- zakjes voor dit huisdiertje. Fret ten doen het goed in Neder land. De vereniging Frettig Ge stoord organiseert zaterdag in natuurpark 't Twiske in Oost- zaan een frettenwandeling. De vereniging rekent op een inva sie van honderd dieren en hun baasjes. De Nederlandse frettendag in Oostzaan, boven Amsterdam, geeft alle freteigenaren de kans tips uit te wisselen over het ge drag van hun dier. En voor de fret is het contact met tientallen verschillende soortgenoten op één dag een feest van jewelste. Alle fretten zijn aangelijnd, an ders nemen ze de benen. Het recreatiegebied is rijk aan diepe holen, holle bomen en andere plekjes waai' het dier maar wat graag wil gluren en snuffelen. C. Verheij van Frettig Gestoord: „Er zijn bossen, kunstmatig aangelegde stranden en ze kun nen in het water ravotten. Ech te zwemmers zijn het niet, ze houden het bij wat gespatter en pootjebaden." Volgens de landelijke fretten- vereniging 'Frettig Gestoord' telt ons land ongeveer 15.000 fretten als huisdier. Ze blijven hun hele leven, gemiddeld zo'n tien jaar, nieuwsgierig en speels. De eigenaar moet wel vaak een aantal dingen opge ven. De fret heeft het met zijn graaftalent voorzien op bloem potten op de vensterbank. Ver hoging van traptredes en het af sluiten van bureaulades moet de enthousiaste klimmers ont moedigen. Roland van der Kraan uit Woer den is betrokken bij de fretten- opvang in de regio Woerden en één van de leden van Frettig Gestoord. Hij reist zaterdag af met 'Hobbel', met haar vijftien jaar één van de oudste fretten in Nederland. „Ze heeft mijn hond van dertien jaar overleefd, het is in ieder geval de oudste van de vereniging." Naast Hobbel heeft Van der Kraan nog zeven fretten thuis op het gazon lopen. Hobbel komt niet vaak meer buiten, voor een stoeipartij met zeven jonge rakkers is ze te oud. „Ze maakt een gezonde indruk, in januari zag de dierenarts iets dat op een longruis leek en wat stramme botten maar ze is nog erg actief, zij het wat minder dan vroeger. Ik let wel goed op met de voeding, dat wil ze wel eens vergeten. Hobbel verkleurt al van haar wildkleur naar res pectvol grijs. Het is als bij oude mensen, daar moet je ook zui nig mee omspringen", vertelt op sei |t! v Van der Kraan. Van oudsher was de fret ef de hulpje van de jager. Gastol Pheobus beschreef in zijn van de jacht' uit 1391 reed fretten kunnen worden ge?£( bruikt om konijnen uit hui len te jagen. Het diertje bit uitermate gehaaid en slim doende kwam de fret al sn beeld als huisdier en als s! symbool. John de Onverst kene, van 1404 tot 1419 gr< van Burgundy, liet zich bij schilderen van portretten een levend exemplaar omile] gen, gezien de scherpe tan van fretten had hij zijn bijr[|vja; goed gekozen. Koningin öSne beth I (1533-1603) was éér de eerste groten der aarde pronkte met een fret. Het dier is door de eeuwe|sC|- heen steeds meer geaccep geraakt als huisdier. Sinds aantal jaar is er speciaal vr aar voor fretten op de markt, ret Complete', is rijk aairt overgoten met kippensaus^-, brokjes hebben de vormv een ster, volgens de kenne n r favoriete hapvorm van eer Het beestje leeft graag op zo luidt bij diarree het adv één dag gekookte rijst mei gebakken kip. De Mc /vej Vo< ids,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2