Sterren in de weer met rode gasnevel Vogels en zeldzame vogels Slak aan de pils In Natura IJSDAG 7 JUL11999 Er hebben in het verleden ongeveer vijftig miljard mensen op aarde rondgelopen. Die zijn er allemaal niet meer. En ook wij gaan onherroepelijk dood. Als het niet aan een ziekte of een ongeluk is, dan gaan we op zeker moment gewoon stuk als gevolg van slijtage. Al vlug is er daarna niet veel meer van ons over. Ons skelet blijft nog het langst. Een mooi en stevig ding. Wel een beetje mager, maar verder ziet de boel er goed uit: pijpbeenderen, ribben, wervels, van alles en nog wat. Vanwege dit skelet worden mensen gerekend tot de ge wervelde dieren. Het dient als een soort kapstok waar aan bij leven en welzijn de slappe gedeeltes van ons lijf hangen. De spieren zijn er met pezen aan bevestigd. Die spieren zorgen er niet alleen voor dat wij ons kun nen bewegen, dat we ademhalen en dat ons bloed blijft stromen, maar helpen er ook aan mee dat de in gewanden op de juiste plaats blijven zitten. Het skelet is echter het frame. Hadden we het niet, dan zou het binnen in ons een grote janboel zijn en waren we zo slap als een natte dweil. Met een beetje passen en me ten zouden we over een kleerhangertje in de kast kun nen worden gehangen. Vogels, zoogdieren, vissen, reptielen en amfibieën hebben een soortgelijk skelet als het onze. Maar de meeste dieren moeten het zonder doen. Het overgrote gedeelte van het dierenrijk wordt gevormd door onge wervelde soorten. Zoals insecten. Meikevers of wespen hebben geen botten in hun lichaam. Wèl hebben ze een harde huid, die als een soort harnas het inwendige stevig bijeen houdt en het bovendien beschermt tegen gevaren van buiten. Deze wezens zijn als het ware ver pakt in een doos. Insectenverzamelaars kunnen die doos net zo lang bewaren als skelettenverzamelaars dat doen met botten, maar natuurlijk moet er dan wel eerst de zachte en bederfelijke inhoud zijn uitgehaald. Er zijn ook dieren die geen harde delen hebben. Die zijn helemaal slap. De slak is hiervan een voorbeeld. Hij is een weekdier. Alleen de huid is een beetje sterker dan de rest, zodat het schepseltje niet naar alle kanten wegzakt. Een slak is dus heel erg kwetsbaar, niet alleen voor dieren die graag een slakje lusten, maar ook voor weer en wind. Vooral tegen de zon kan een slak bijzon der slecht, omdat deze zijn zachte lichaam snel uit droogt. En aan uitdrogen heeft hij beslist het land, aangezien hij van oorsprong een waterdier is. •Jog altijd leven de meeste slakkensoorten in het water, vooral in de zee. Daar hebben ze zich beschermd door :en schelp, net als heel veel andere waterdieren, zoals mossels en oesters. In de loop van de natuurlijke ge schiedenis hebben zich echter sommige slakkensoor ten aan land gewaagd. Deze waaghalzen wisten zich van genèratie op generatie redelijk aan te passen aan iet landleven, maar alle huidige landslakken hebben nog altijd een uitgesproken voorkeur voor koele, voch tige plekjes. Hun oorspronkelijke waterschelp hebben :e meegenomen op het droge. Zo'n slakkenhuisje is natuurlijk geen echt huis. In te- ;enstelling tot wat cartoons en Idnderboeken ons wil- en doen geloven, kan de slak niet de deur achter zich dichttrekken om naar het café te gaan. Hij zit vast aan zijn schelp. Deze is opgebouwd uit allerlei stoffen van zijn lichaam en groeit met het lichaam mee. Het huisje seen deel van het slakkenlijf, zoals onze nagels bij ons jehoren. Een handig ding overigens, dat huisje, want de slak trekt er zich in terug om te schuilen tegen de zon of tegen de winterkou, of om zich te beschermen tegen vijanden. Meestal verschansen ze zich erin wan neer 's ochtends de zon warm wordt en bij voorkeur zoeken ze dan een schuilplaats onder gevallen blade ren of in de begroeiing. Komt u 's morgens de tuin in, dan ziet u alleen nog hun slijmsporen. Dat moet dan wel een tuin zijn waar van de grond kalk bevat, want kalk is absoluut noodza kelijk voor de vorming van het slakkenhuis. Verder le ven slakken voornamelijk van algen en afstervende plantenresten. Hierdoor zijn ze van groot belang in de natuurlijke kringloop. Maar er is méér dat er ingaat als peperkoek. Slakken zijn verzot op bier. Een pilsje is wel het lekkerste dat ze zich in hun piepkleine brein kun nen voorstellen. Heeft men te kampen met slakken- overlast, dan kan men potjes met bier ingraven in de grond, 's Ochtends treft u dan de verdronken drankor gels aan in hun favoriete drankje. Zo wordt onmatig heid gestraft. Het is een harde maatregel, maar slakken zijn grote vij anden van de tuinier. Vooral naaktslakken kunnen flin- ce schade aanrichten aan de gewassen. Deze naakt slakken hebben geen huisje. Zij vertonen zich dan ook alleen wanneer het koel en vochtig is, vooral 's nachts of bij regen. Hun lichaam wordt beschermd door een dikke slijmlaag, die overal waar ze kruipen een glinste rend slijmspoor achterlaat. Zelfs deze viezigheid heeft nog een functie: ze draagt bij tot de kruimelstructuur van de grond, doordat ze gronddeeltjes aan elkaar hindt. Bovendien kan ze verraden waar de slak zich be vindt. Wie zich wil ontdoen van slakken hoeft het ipoor maar te volgen naar de composthoop, het bloe menperk, de stapel haardhout of, wie weet, naar de kroeg. Nevel N119 als onderdeel van de grote wolk van Magelhaen. BEN APELDOORN Je zou het, te midden van het optische geweld van de in aan bouw zijnde, Europese Very Large Telescope (VLT) bijna vergeten, maar er zijn nog an dere telescopen waar de Euro pese Zuidelijke Sterrenwacht (ESO), op de top van de Chi leense berg La Silla, over be schikt. Eén daarvan is een Duit se telescoop met een 2,2 meter grote spiegel. De telescoop is uitgerust met de allergrootste, astronomische beeldchip ter wereld, met maar liefst 67 mil joen beeldpuntjes (pixels). Daarmee is de bijgaande foto gemaakt. Iets rechts van het midden is een grillig gevormde, rood getinte nevel te zien, die een onderdeel is van de alleen vanaf het Zuidelijke Halfrond zichtbare Grote Wolk van Ma gelhaen (Large Magellanic Cl oud - LMC). Deze vormt, sa men met de Kleine Wolk van Magelhaen (SMC), twee satel lietstelsels van ons melkweg stelsel. De LMC staat hier 170.000 lichtjaar vandaan. De rode nevel die de catalogus aanduiding NI 19 heeft gekre gen, is rood door zogeheten geïoniseerd waterstofgas. Oor zaak van de ionisatie (het bero ven van atomen van één of meerdere elektronen waardoor het ionen worden) is een aantal jonge hete sterren in de buurt. Vrijwel in het midden van de nevel is zo'n plukje van die kos mische onverlaten te zien. Die sterren zijn vermoedelijk ook verantwoordelijk voor de grilli ge, bijna bizarre vormen van NI 19. Net als onze zon doet (met de zogeheten zonnewind) blazen de sterren ook een beet je. En des te heftiger naarmate ze zwaarder en groter zijn. Door hun gezamenlijke adem gaat de nevel langzaam roteren en wordt uiteen gedreven. Ver moedelijk is NI 19 ontstaan tij dens de ontmoeting van twee nevels. Door de wervelingen die dat tot gevolg had, kwamen er zichtbare sterren. Dezelfde ster ren die nu bezig zijn hun wieg uit elkaar te blazen. Hij is flink groot, die NI 19: meet ruwweg 600 bij 400 lichtjaar en is daar mee gemiddeld 360.000 maal zo groot als ons hele zonnestel sel. De ene vogelaar is de andere niet. Je hebt er die blij zijn met elk vliegend dier 4at ze tegen komen, maar je hebt er ook die alleen voor een heuse sperwergrasmus, Siberische sprinkhaanzanger of Oostelijke Blonde tapuit naar buiten ko men. Dat zijn de soortenjagers. De vogelaars die bijzondere vo gels spotten. Uitgerust met enorme telescopen staren ze meestal in groepsverband naar die bijzondere fluiter, pieper of krasser. De naam in het op schrijfboek, weer een bijzonder exemplaar erbij. Voor deze vogelaars, veelal aan gesloten bij de Dutch Birding Association (DBA), is het boek 'Zeldzame vogels van Neder land' uitgekomen. Natuurlijk ook de 'alles-etende -vogelaars' kunnen er lol in hebben om te weten wat er in Nederland rondvliegt, al was het alleen maar voor de prachtige namen Noordse Nachtegaal, 14 augustus 1984, Lelystad, Felvoland. die je erin tegenkom. De step- penkortteenleeuwerik, Baleari- sche roodkopklauwier of de kortsnavelboomkruiper. Vogels hebben bijna allemaal een broed- en overwinterge- bied. Ze gaan daar op vaste tij den heen. Soms kan het gebeu ren dat ze eerder op pad gaan, omdat het voedsel op is. Het kan ook zo zijn, dat ze door slechte weer (wind en regen) van de route worden afgebla zen. Ze wijken dan van hun koers af. Zulke vogels heten in- vasiegasten of dwaalgasten. Niet alle gasten gaan meteen weer het land uit: er zijn erbij die voor langere tijd blijven en sterker nog die zich hier gaan vestigen. Kennis van dwalers is dus niet alleen leuk, maar ook nuttig. In dit boek (opvolger van de gids 'Vogels nieuw in Nederland') zijn alle bijzondere dwaalgasten van de laatste twee eeuwen opgenomen. Als vogel kom je overigens niet FOTO C.J. BREEK zomaar in dit boek. Alle aan meldingen zijn bekeken en be oordeeld door de Commissie Dwaalgasten Nederlandse Avi fauna. De zeldzame exempla ren die erin mochten, worden uitvoerig behandeld. Van alle normale vogels is alleen de naam vermeld. Deze exempla ren, van merel tot buizerd, ko men in deel twee aan bod. Ge zien de specialistische gegevens over waarnemingslocaties en tijdstippen is dit eerste deel een ideaal boek geworden voor soortenjagers. •Avifauna van Nederland (1); Zeldzame vogels van Neder land; A. van den Berg en C. Bosman; uitgeverij KNNV, 79.90 gulden. MÓNICA WESSELINC REDACTIE:* MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5 150 265 Absoluut record In het Noorder Dierenpark is binnen een maand het vierde nijlpaardje geboren. Deze keer was het de beurt aan Loekje, die de kleine Lusomba ter we reld bracht. Afgelopen vrijdag lieten de verzorgers de hele kudde van tien nijlpaarden in het grote buitenbassin. De ze ven volwassen nijlpaardvrou wen en de drie jonkies ver maakten zich opperbest. Rond elf uur waarschuwde een ver zorger dat het erop leek dat er een nijlpaard bezig was met bevallen. Voor de ogen van de bezoekers had Loekie in het water duidelijke weeën. Ze liep het land op in een poging daar ongestoord het jong ter wereld te brengen. Toch was het daar voor haar ook niet rustig genoeg. Ze koos uitein delijk voor het binnenverblijf. Om half een stond het jong er al. De vader van Lusomba. vertoeft in Frankrijk en heeft nu vier kinderen. Een abso luut record voor nijlpaardhe ren. (FOTO PR) Ruit isoleert ongekend Aan de universiteit van Noord-Ierland is een glasruit ontwikkeld met uitzonderlijke isolatiecapaciteit. Het geheim is een volledig vacuüm tussen de lagen waarmee de ruit is opgebouwd. Volgens de on derzoekers, die patent hebben aangevraagd, isoleert hun niit beter dan een muur. Bij gewo ne dubbele beglazing rijn twee ruiten tegen elkaar gezet en zit er nog gewoon lucht, of soms een gas, tussen. Bij de Ulster methode worden de beide lagen uit elkaar gehou den door ronde nopjes van 0,2 mm doorsnee en 0,15 mm hoogte. De binnenkant van elk glas is voorzien van een flinterdunne zilverlaag, die nauwelijks licht tegen houdt. Deze constructie wordt ver volgens bij ongeveer 200 gra den Celsius vacuüm getrok ken. (Bij hogere temperatuur zou de zilverlaag beschadi gen). De omtrek van de ruit wordt luchtdicht verzegeld. Het systeem wordt daarna af gekoeld. Geleiding van warm- testromen door de lucht is uit gebannen dank zij het vacu um. Er kan nauwelijks warmte of koude door de ruit heen dringen. De kosten van het beglazingssysteem, waaraan nu vijfjaar is gewerkt, kunnen volgens de onderzoekers na verdere ontwikkeling dicht in de buurt komen van gangbaar dubbel glas. Vrienden voor het leven Volgens biologe Claudia Feh is deze vriendschappelijke taakverde ling een van de weinige voorbeelden in de dierenwereld van samen werking die op wedekerigheid berust en waar beide partners beter van worden. Hechte en langdurige vriend schappen zijn een zeldzaam heid in de dierenwereld. Zij veronderstellen stabiele groe pen of families en sterk ont wikkelde aangeboren eigen schappen bij de leden van de groep. Nu blijkt dat naast sommige apen en dolfijnen ook paarden onder bepaalde omstandigheden tot zulke le venslange vriendschappen in staat zijn. De Franse biologe Claudia Feh van het studie centrum Tour du Valat in Zuid-Frankrijk bestudeert meer dan twintig jaar het soci aal gedrag van de wilde paar den in de Camargue. In dit uitgestrekte moerasgebied langs de Rhönedelta leven de paarden in grote kudden. Bin nen deze kudden bestaan echter meestal kleinere groe pen met een vaak zeer eigen sociale organisatie die vele ja ren kan standhouden. Zo rijn er groepen waar slechts één leidende hengst een groot aantal merries voor zich op eist. De kansloze en nog oner varen jongere hengsten wor den dan gedwongen zich in een vrijgezelJenkliek terug te trekken, tot zij mans genoeg zijn om zelf het leiderschap op te eisen en merries te dek ken. In het vaktijdschrift 'Animal Behaviour' beschrijft Claudia Feh het merkwaardig ver schijnsel van groepen waar FOTO UNITED PHOTOS DE BOER twee hengsten in onderlinge verstandhouding de merries onder elkaar hebben verdeeld en op een harmonische en vriendschappelijke manier de groep leiden. Dit soort vriend schappen kan wel een leven lang duren, zo zegt de Franse biologe. Deze twee hengsten bekleden bovendien niet altijd dezelfde rangorde in de groep en verschillen soms zelfs ge voelig in leeftijd. Een van de hengsten is altijd wel iets meer dominant dan de ande re. De minder dominante hengst neemt de taak op zich de groep tegen indringers te verdedigen, terwijl de domi nante hengst nooit van de zij de van de merries wijkt en de ze in veiligheid brengt wan neer gevaar dreigt. De verdedigende hengst loopt tijdens gevechten met indrin gers dikwijls breuken en ver wondingen op, maar hij wordt telkens liefdevol opgevangen door zijn vriend en mag als beloning paren met de mer ries van zijn keuze. Beide hengsten halen hun voordeel uit deze samenewerking. De dominante hengst kan zich immers volledig en zonder ri sico op voortijdige uitschake ling aan zijn voortplantings- taak wijden, terwijl zijn zwak kere gezel ontsnapt aan een saai en seksloos leven in een vrijgezellengroep. fOGRAM fONTAAL peg naar de kippenren? (8); 5. Ge ldoor een dief is het niet meer be- 1(8); 6. Alleen uitgevoerd in Oslo Ft harde hand werd de zetel ontzet Rivier van iedereen (5); 12. Het van de bruid (5). CAAL: doe je niet om er geld in te krijgen? Wat een gedoe op het voetbalveld! Wordt thans in een bundel uitge- #5); 4. Voor honden die dun worden IHeel dun in bloei (5); 9. Hele be- K voor een hond (4); 11. Maak vlug Oplossing van dinsdag: 1. veel - euvel -Ulevel 2. voer - roven - Invoer 3. ante - talen -Talmen 4. roet - toren - Mentor 5. rust - steur - Ulster 6. peil - plein - Nippel 7. nota - toman - Tampon 8. slee - leges - Engels 9. taan - staan - Naaste 10. amor- aroma - Daarom Gevraagd woord: UITMUNTEND HEINZ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25