Leidsch Dagblad Meer geld om wachtlijsten in verzorging te beperken Vliegtuigen hebben straks nog maar één piloot nodig ïteels op jacht naar gele trui l dachlas alsnog naar Ajax "DA houdt vast aan wethouder Kruijt Minerva heeft 'andere' voorgevel Nederland breekt record aan vakantiebestedingen Onderzoek naar racisme bij Britse orgaandonatie TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 val gpd Gesprek van de Dag Economie Cultuur en Kunst Sport Verliefd zijn op een collega komt vaker voor dan gedacht Boete voor 'lenen' winkelwagentjes werpt vruchten af Na drie intense jaren m afscheid van Miss I Saigon im Steels gaat op jacht naar gele trui. Dat kondigde de •lg gisteren aan na zijn twee- i ritoverwinning in de Tour, e hem op zeventien secon- :n van klassementsleider rsipuu bracht. De 27-jarige eels hoopt vandaag genoeg jnificatieseconden te verdie- in om de Est te kunnen ont- jnen. Steels won gisteren or de tweede achtereenvol- nde dag. Hij versloeg in de assasprint in Laval de Duit- Erik Zabel en de Australiër uart O'Grady. Vorig jaar won eels vier etappes in de Tour. LE TOUR Pagina 23: Raboploeg mag weer vrijbuiten HSTERDAM ANP kos Machlas (26) is de ko- ende vijf jaar de nieuwe its van Ajax. Hij kwam gis- ravond tot een akkoord met club, nadat de bekerwin- iar maandag met Vitesse tot ereenstemming was geko- en over een afkoopsom van miljoen gulden. „Ik ben ilsgelukkigjubelde de iekse topschutter, achlas is de zevende aan- op van Ajax. En met het ijskaartje van 19 miljoen lden ook de duurste. Inter- tionaal gezien is dat bedrag n 'fooi'. „Toch is die prijs geen kattedrek", aldus Ajax - penningmeester Arie van Os. „Maar wij vinden het een goe de prijs. Vitesse vroeg eerst absurde bedragen, maar zakte later." De Griek is niet alleen een re cordaankoop in de clubhisto rie van Ajax, maar ook in de geschiedenis van het Neder landse voetbal. Ruud van Ni- stelrooij was met 17 miljoen gulden de duurste binnen landse aankoop, toen hij vorig jaar van Heerenveen naar PSV ging- Vliegenthart sluit akkoord met verzekeraars De verpleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg krij gen volgend jaar 650 miljoen gulden extra. De sector ge bruikt 125 miljoen gulden om de wachtlijsten te bekor ten en 125 miljoen om de werkdruk te verlichten. De rest wordt besteed aan de bouw van verpleeghuizen en meer thuiszorg. Ook het persoonsgebonden budget, waarmee mensen 'op maat gesneden' verzorging kunnen kopen, wordt uitgebreid. den haag gpd-anpmende drie jaar dus 1,65 mil jard gulden uit. De helft van dat In 2001 en in 2002 komt er tel- bedrag gaat naar regio's waar kens nog eens 500 miljoen gul- de thuis- en ouderenzorg een den beschikbaar. Totaal trekt achterstand heeft ten opzichte het ministerie van volksgezond- van de rest van het land. heid, welzijn en sport de ko- Staatssecretaris Vliegenthart van volksgezondheid, de zorg verzekeraars en de thuiszorg en verpleeghuisinstellingen sloten gisteren een akkoord over de verbetering van de zorg. Volgens Vliegenthart kun nen door die afspraken 36.000 mensen extra worden gehol pen. Ongeveer 23.000 mensen staan op een wachtlijst voor thuiszorg; 20.000 mensen wachten op een plaats in een verzorgingshuis en 8.000 pati ënten op het beschikbaar ko men van een bed in een ver pleeghuis. Vliegenthart benadrukt dat het om een schatting gaat. Lan delijk is weinig inzicht in de re gistratie. Daar moet verbete ring in komen, vindt zij. In de afspraken is een be langrijke rol weggelegd voor de verzekeraars. Omdat door ver schillende manieren van bere kening onduidelijk is hoe groot landelijk de wachtlijsten eigen lijk zijn, moeten de verzeke raars regionaal bepalen waar de tekorten het grootst zijn. „De zorgverzekeraars bepalen wie in aanmerking komt voor de zorg. Zij hebben dus ook een beeld welke gebieden met voorrang moeten worden aan gepakt", aldus Vliegenthart. en ruud sep ib Kruijt blijft voor het CDA man, maar over de porte- lille van de christen-demo- tische wethouder valt te pra- Dat is de uitkomst van een ledvergadering van de CDA- ctie, waarvoor fractieleider rjan de Jonge gisteravond i vakantie is teruggekeerd. Als fractie staan wij achter ■je wethouder. En wij gaan r de wethouderskandidaat, laten niet door anderen be en wie wel en wie niet in het ege mag", stelt De Jonge, huidige situatie is volgens r 'niet te vergelijken' met de nier waarop Kruijt twee jaar ;den in het college kwam. in was Paul Kluck voor het A de kandidaat voor het houderspluche. Omdat ck niet werd geaccepteerd ir de andere collegepartijen, im uiteindelijke Kruijt als houder uit de bus. 'e Jonge is de eerste die offi- ïl toegeeft dat er de komen- tijd aan een herverdeling portefeuilles gewerkt gaat ;den. „Eén van de mogelijk- len waar naar wordt gekeken is het opnieuw verdelen van portefeuilles", zegt ze. Volgens het CDA zouden op die manier meerdere problemen tegelijk moeten worden opgelost. „Want de problemen liggen breder dan alleen bij Huib. Er zijn meer spanningen, kijk maar naar de rapporten van de visitatiecommissie en van Bak kenist. Daarin staat duidelijk dat er veel te weinig gezamen lijkheid is in het college van B en W." Inmiddels is tijdens een uit gebreide collegevergadering be sloten om pas na de zomer een poging te doen om de proble men op te lossen. „Juist nu de spanningen hoog oplopen, is het goed om een moment rust te nemen", verklaart PvdA-frac- tieleider Ron Hillebrand. WD- leider Melanie Schultz vindt het geen goed idee om 'de hete brij nog een maand vooruit te schuiven'. Aan de andere kant ziet zij op dit moment ook geen reden om de gemeenteraad bij een te roepen voor een spoed debat. „Als het de komende we ken nog gekker wordt, kunnen we altijd nog eens kijken wat we gaan doen", aldus Schultz. leiden Vijf studentes hebben een maand gewerkt aan het doek, dat gemaakt is ter gelegenheid van de 185ste verjaardag van 'hun' ver eniging. Het kunstwerk van twintig bij tien meter zou vanochtend rond acht uur met vereende krachten worden neergelaten vanaf het dak, om de voorzijde van studentensociëteit Minerva aan de Bree- straat te sieren. Het idee was mooi, maar bleek in de praktijk moeilijk uitvoerbaar. Twee bevestigingspunten van de straatverlichting zaten namelijk in de weg. Met behulp van twee hoogwerkers van de EWR slaagde men er rond tien uur uiteindelijk in het doek volledig uit te rollen. Op het in de oranje-groene lustrumkleuren geschilderde ge velschilderij zijn leeuwen en krokodillen te zien. Deze twee dieren zijn ook terug te vinden in het speciale lustrumlogo van de studentenver eniging. Daarnaast is er op hebdoek een tekening van het Kamerlingh Onnes Laboratorium gemaakt, waar van morgen tot en met 17 juli het lustrum wordt gevierd. In datzelfde laboratorium is het schilderij vervaardigd. Officieus zijn de festiviteiten al begonnen. Vanavond is er bij studentenroeivereniging Njord aan de Morsweg een 'drijf-in bioscoop'. Vanaf negen uur wordt daar de film 'Soldaat van Oranje' vertoond. De film is alleen vanaf het water te zien. Het publiek dient dan ook per boot te komen. foto loek zuyderduin nnan bezorgd 'er groei van ereldbevolking YORK-BONN DPA Annan, secretaris-generaal de Verenigde Naties, heeft de vooravond van Wereld- folkingsdag op 11 juli zijn •te bezorgdheid uitgesproken jr de ongebreidelde groei I de wereldbevolking. Hij Ivees in een gisteren open- lr gemaakte boodschap naar keningen van de Verenigde es, waarbij op 12 oktober I dit jaar de grens van zes jard mensen op aarde wordt rschreden. Het is een indrukwekkend pl. maar daar gaat het niet Belangrijk is dat ieder ps zelfstandig, goed geïnfor- frd en in vrijheid kan beslis- over de omvang van zijn pslacht. Het gaat erom dat psen kunnen zorgen voor de deren die ze krijgen en dat jhun kinderen een waardig pan kunnen geven", luidt lans boodschap, picef, het kinderfonds van verenigde Naties, herinner- fcsteren aan de afspraak van regeringen op de Wereldbe- pngsconferentié van Cairo |4) om tot het jaar 2000 17 jard dollar te besteden aan jnsplanning. Tot op heden is volgens Unicef slechts 1,4 jard dollar uitgegeven. voorburg anp Nederlanders zijn nog nooit zo lang met vakantie geweest en hebben nog nooit zoveel geld uitgegeven als vorig jaar. Het aantal van 19 miljoen lange vakanties is een record en ook de 21 miljard gulden die Nederlanders be steedden tijdens de korte en lange va kanties is het hoogste bedrag ooit. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. De Veluwe en de Veluwerand waren in Nederland de favoriete bestemmingen, Frankrijk bleef het populairste buitenland. Vorig jaar ging driekwart van de Ne derlanders voor één of meer lange va kanties (vier of meer overnachtingen) op stap. Dat zijn bij elkaar bijna elf mil joen mensen. Ruim de helft minder mensen (ruim vijf miljoen) ging de deur uit voor een korte vakantie. Het recordbedrag dat voor de vakan tie is neergeteld, ging voor een belang rijk deel naar het buitenland: 17,1 mil jard gulden. Dat is eentiende meer dan het jaar ervoor. Opvallend is dat in ei gen land minder mensen voor korte tijd met vakantie gingen en toch vijf pro cent uitgaven (4,2 miljard gulden). De natte zomer dreef veel vakantie- vierders naar het buitenland. Liefst 11,3 miljoen lange vakanties werden door gebracht in zonniger oorden, een stij ging van acht procent. Frankrijk blijft met een aandeel van bijna twintig pro cent de populairste bestemming en Spanje bleef een goede tweede. Maar ook Griekenland, Turkije en Portugal stegen op de favorietenlijst. De luchtvaartmaatschappijen boek ten voor het zevende achtereenvolgen de jaar een record: 3,5 miljoen Neder landers stapten op het vliegtuig. TOCORNAL CABERNET SAUVIGNON VOILE, FRUITIGE RODE CHILEENSE WIJN MET PRUIMACHTIGE COMPLEXE AROMA'S 8.95 FIÜ 2 V00T 15.50 TOCORNAL SAUVIGNON BLANC FRISSE. FRUITIGE, STIJLVOLLE WITTE CHILEENSE WIJN 8.95 nü 2 voor 15.S0 Organisaties van vliegers zien weinig in mogelijkheid amsterdam richard mooyman In de toekomst wordt het mo gelijk om passagiersvliegtuigen met slechts één piloot te vlie gen. De invoering van een nieu we digitale verbinding tussen de verkeersleiding, en de cock pit biedt daartoe de mogelijk heid. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) in Amsterdam en enkele andere instituten onderzoeken de mogelijkheden van deze zo genoemde datalink. Volgens woordvoerder B. Meijer onderzoekt het NLR in opdracht van de Europese Unie de mogelijkheden om in de cockpit meer te automatise ren. De vraag of een nieuw di gitaal systeem kan leiden tot een cockpit met één piloot in plaats van twee vliegers, komt volgens hem pas later aan de orde. „Pas als aan alle voor waarden voldaan is, dan is het theoretisch denkbaar dat één vlieger voldoende is. De veilig heidsaspecten staan natuurlijk voorop. Eerst moet worden aangetoond dat het compleet veilig is." Luchtverkeersleiding Neder land ziet in het nieuwe systeem een manier om in de toekomst Tennisbonzen brainstormen in Noordwijk Almeloërs vast na mishandeling in Noordwijk noord wu k/almelo» De politie heeft vier jongens uit Almelo aangehouden voor po ging tot doodslag, c.q. toebren gen van zwaar lichamelijk letsel aan een 25-jarige Noordwijker- houter in Noordwijk. Een vijfde verdachte is nog voortvluchtig. De vijf, in leeftijd variërend van 15 tot 17 jaar, mishandelden op zondagochtend 13 juni om half drie de man uit Noordwijker- hout op de Noordwijkse Paral lelboulevard. Het slachtoffer raakte bewusteloos en ernstig gewond. Zijn herstel zal maan den gaan duren. De Almeloërs kregen in een horecagelegenheid ruzie met het slachtoffer en wachtten hem na sluitingstijd op. In eer ste instantie werd hij door vier Almeloërs te pakken genomen, maar hij wist te ontkomen. Daarop werd hij door zo'n acht Almeloërs achtervolgd en op nieuw in elkaar geslagen. De man werd geschopt en geslagen met een broekriem. Ook werd er, terwijl hij al bewusteloos was, bovenop hem gesprongen. Hij liep een ingeldapte long, een hersenschudding, een hoofdwond en kneuzingen in het gezicht op. Een team van de politie uit het district Duin- en Bollen streek heeft de verdachten in Almelo aangehouden, in sa menwerking met de plaatselijke politie. De vier verdachten zijn ingesloten en voorgeleid aan de officier van justitie in Almelo. Die oordeelde dat ze in verze kerde bewaring moeten blijven in afwachting van de rechts zaak. Afvalberg hoger voorburg anp Reinigingsdiensten haalden vo rig jaar drie procent meer afval op, vooral bouwafval en papier, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werd ruim acht miljoen ton afval aan de straat gezet, ongeveer 515 ki lo per inwoner. De ingezamelde hoeveelheid groente-, fruit-, en tuinafval daalde vorig jaar voor het eerst sinds jaren. Per inwoner komt het neer op honderd kilo, twee procent minder dan het jaar daarvoor. In twee van de drie gemeenten daalde de aangebo den hoeveelheid GFT. HET WOORD IS AAN Gerrit Komrij Als we maar lang genoeg wachten, wordt elke stellig heid lachwekkend. perióden r met c*" .J4 11-/240 12*/25° "723° kn» 10% 10% 20% ïSnJSSüin 60% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Dag Nacht Economie 21 -6,7 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips25 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17 RTV/programma's9 Sport22,23 Uitgaan .20 Zomerpagina Dag Nacht Met een reportage over vroege vogels in koffiehuis De Drie Wilgen vervol gen we vandaag de serie zomerpagina's rond het thema Dag Nacht. Werken van ne gen tot vijf, eten om zes uur en slapen van elf tot zeven, voor veel mensen is dat allang geen da gelijkse routine meer. De komende we ken doen we dage lijks in reportages en interviews ver slag van het moder ne leven en van plekjes waar alles nog bij het oude lijkt. LONDEN Rtr-AFP-ANP gen.Het Britse ministerie van gezondheid zegt 'geheel tegen stander' te zijn van welke voor waarde dan ook bij het afgeven van organen. Volgens de Britse minister van gezondheid Dobson moet worden voorkomen dat een dergelijk geval zich ooit nog een keer voordoet. Gedoneerde or ganen zijn een nationaal bezit, dat toegankelijk is voor het pu bliek ongeacht wat iemands ras, geloof, leeftijd is. De Britse artsenvereniging MBA noemde de afspraak zeer buitengewoon en steunt het onderzoek van de regering. De Britse regering heeft giste ren een onderzoek ingesteld naar een geval van racisme bij het afstaan van organen. De fa milie van een overleden man stelde vorig jaar als voorwaarde bij het afstaan van een van zijn nieren dat de ontvanger blank zou zijn. De gezondheidsauto riteiten van het ziekenhuis in het Noord-Engelse Sheffield gingen op die eis in. Volgens de Britse omroep BBC maakt het donorsysteem het mogelijk dat een donor kan voorkomen dat leden van min derheden organen zouden krij- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. de capaciteit en efficiency in de luchtverkeersleiding op te voe ren. Volgens een woordvoerster wordt het daarmee mogelijk om automatisch opdrachten van de verkeersleiding naar vliegtuigen te versturen. Overi gens kunnen de meeste vlieg tuigen op de automatische pi loot al met weinig ingrijpen van de piloot landen. Organisaties van piloten staan afwijzend tegen het te rugbrengen van het aantal vlie gers in de cockpit. De aanwe zigheid van een co-piloot is mede ingegeven door veilig heidsoverwegingen. I Postcode: - •Tel: (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f 97.90) I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1