'Alkemade moet bewoners op De Braassem gedogen' ïten, slapen, vergaderen en verzorging onder een dak Rijn Veenstreek Laureanen genieten van landelijke sfeer weigeren verslavingszorg Ooievaars vliegen bijna uit Toekomst Ter Aar komt in september aan de orde «E Doorstart Crycle Cryogenic Leimuiden steeds kleiner ENSDAG 7 JULI 1999 "ursus over vogels ïnnrKERK/HAZERSWOUDEDe vogelwerkgroep oudekerk/Hazerswoude e.o. begint in september voor de vijf- e keer met de cursus 'v ogelallerlei'. Met zes cursusavonden en ijf excursies kunnen de deelnemers hun kennis over vogels ergroten. De excursies zijn naar vogelrijke locaties als de pier an IJmuiden en de Oostvaardersplassen. De prijs van de cut is bedraagt 95 gulden. Dat is inclusief de busexcursie. Voor in- irmatie en/of aanmelding kunnen belangstellenden tussen 19 a 20 uur contact opnemen met Ton Renniers (071-5411315) of iet Bert van Eijk (071-5893006). bustocht ouderen Alkemade kemade Voor de ouderen van Alkemade wordt dit jaar een jeristisch uitstapje georganiseerd. Met een bus wordt op don- erdag 15 juli Baarn, Soestdijk en Spakenburg aangedaan. In pakenburg wordt een stop gemaakt en kunnen de deelnemers ;n uurtje wandelen. Geïnteresseerden kunnen zich tot 12 juli pgeven bij de Infolijn: tel. 071-3317967. De bus vertrekt op 15 ili om 13.30 uur bij zorgcentrum Jacobus en is om 17 uur weet 'eestvierdaagse' in Oude Wetering ide wetering Met een ballonnenoptocht begint vanavond de lestvierdaagse' van Oude Wetering. De optocht begint om i.30 uur bij de Meerkreuk. Morgenavond is de weteringloop ie bij Kerkstraat 31 start. Jeugdige deelnemers moeten voor 19 *i|:r aanwezig zijn. Volwassenen worden voor 19.45 uur ver- acht. Vanaf vrijdagmiddag 16 uur kunnen de kinderen bij de abobank straattekenen, 's Avonds om 20 uur heeft bij de gere- irmeerde kerk het spectaculaire vrachtwagenduwen plaats. iterdag tussen 10 en 17 uur is het slotfestijn; de grote braderie p de Kerkstraat. losniërs op bezoek in Alphen - phen aan den rijn Bosnische jongeren uit Tuzla bezoeken vol- inde week Alphen aan den Rijn. Met een groep Alphense jon- eren verblijven de Bosniërs eerst op een kampeerboerderij in oorden. Vervolgens logeren ze bij Alphense gastgezinnen. Het KUI litiatief voor dit jeugduitwisselingsproject is van de 'brug- roep' Grupa Most. De leden van Grupa Most behoren tot de ^aa itholieke parochie- en protestantse gemeente van De Bron. rupa Most is de afgelopen jaren al enkele malen in Tuzla ge- eest. Ze zijn daar in contact gekomen met de moslim, katho- 'ce™ eke, en orthodoxe gemeenschap en hun leiders. Het is de be- beling dat volgend jaar een aantal Alphense jongeren in gast- ezinnen in Tuzla verblijft. Een priester uit Tuzla begeleidt de ugdige Bosniërs tijdens hun uitwisseling. De jongeren hopen ijdens het uitwisselingsproject respect en vriendschappen op bouwen. Naast toeristische uitstapjes praten ze over hun leef- le 0 ijze, hun geloof en de toekomst. "xc zé londenbaasjes mishandelen vrouw phen aan den rijn Twee baasjes van een puppy hebben giste- een 48-jarige Alphense vrouw mishandeld omdat het hond- tegen haar voorwiel aanliep. De vrouw stond rond drie uur 's iddags te wachten voor de brug in de Pieter Doelmanstraat len drie mannen met een jong hondje aan kwamen lopen. Het Dndje sprong tegen haar stilstaande voorwiel op. Voor twee an de drie mannen was dit aanleiding voor een sChelkanonna- e en een paar stevige trappen tegen het beeji van de vrouw. ;et een gezwollen knie vluchtte de vrouw naar het politiebu- lau in de Wilhelminalaan. Met behulp van verklaringen van vee stadswachten die getuige waren van de mishandeling wer- r\/len de twee mannen nog in de Pieter Doelmanstraat opgepakt. CJ' Egen de mannen; een 29-jariger Haarlemmer en een 24-jarige otterdammer, is proces-verbaal opgemaakt. Eerste dag biedt fietsers veel koeien annette lameuer-bleeker Het is druk bij restaurant de 'Fransche Brug' in Roelof- arendsveen. Tegen één uur 's middags zijn op de eerste dag van de Laura al zo'n 1000 fiet sers de controlepost gepas seerd. De Laureanen rusten even uit. Snel een stempel ha len en dan genieten op het ter ras van een kop koffie. Sommige fietsers zitten aan de waterkade, eten een boter ham en drinken een flesje 'fris'. „Wat een fantastisch weertje, hè", roept een vrouw naar een vriendin. „Ja, wie had dat gisteren gedacht", antwoordt de ander. Jo Gosen (63) uit Woubrugge is een van de 1800 deelnemers aan de fietsvierdaagse. Hij fietst samen met 15 andere leden van het Alphense Gilde. Ze zijn van morgen om 9 uur aan de start verschenen voor de 60 km rit. „We hebben van die dikke-ban den-fietsen," grapt Gosen. Maar wel voorzien van de nodi ge versnellingen. Piet Hofman (69) uit Alphen legt uit wat het Gilde is. „Een vrijwilligersclub die haar vakmanschap ook na de VUT en pensionering wil de len met anderen." Ze hebben er nu 44 km opzitten. „Vijf jaar geleden zijn we met een fietsclub gestart. Elke vier de woensdag van de maand gaan we samen toeren. We stip pelen een route zo uit dat we halverwege koffie kunnen drin ken. Het laatste jaar is de groep uitgegroeid naar 35 mannen en vrouwen." Een van de vrouwen vraagt ongeduldig waar ze blij ven. „Een stempeltje halen duurt toch niet zo lang?" De mannen pakken hun fietsen. De stemming is opperbest. De shirtjes worden strakgetrokken en verder gaat de tocht weer, richting Flora- weg, voor de laatste loodjes. „Even naar de wc, hoor", roept een deel neemster tegen haar collega's. Het blijken dansvriendinnen en vrienden die nu samen de rijwielvier- daagse uitfietsen. Jo Verlaan (62) uit Hazerswoude had er voor de start al 7 km opzitten. „Ja, ze fietsen voor mijn huis langs, maar ik vind het leuker om samen te starten", verklaart ze haar extra kilometertjes. Het fietsen in groepsverband spreekt haar erg aan. „Je moet wel meer op je hoede zijn, met al die fietsers, maar we hebben veel lol onderweg." Tijdens de pitstop in Roelofarendsveen hebben de dansvrienden en -vriendinnen van Harry Cools niets dan lof over de eerste Laura-route. Het is een mooie landelijke tocht menen zij. Het is haar 18e tocht en ze is zeer te spreken over de mooie, landelijke route. „Ja, veel koei en", lacht Harry Cools (61). Cools vindt het jammer dat de jeugd verstek laat gaan bij de Laura. „Wij zijn nog van de ge neratie die veel fietste, maar te genwoordig krijg je ze echt niet mee. Het is toch zo van: wan neer krijg jij je auto?" Cools doet voor de 11e keer mee. Co- by de Gans uit Alphen heeft haar vakantie zo gepland dat ze de hele tocht mee kan fietsen. „Ja zeker, dat doe ik altijd", zegt ze stellig. De groep rijdt bijna het Veen- se Westeinde op. „Hoho, jullie gaan verkeerd. Je moet de Flo- raweg op", gilt iemand. De fout foto annette lameijer/ bleek(r wordt schielijk hersteld. En op gaat het, via Hoogmade terpg naar Alphen. Er hangen w^t donkere wolken. Maar de re genkleding kan opgevouwen blijven. Het weer wil blijkbaar geen spelbreker zijn. Campinggasten voelen zich erin geluisd door de gemeente m icht maanden cel voor tW! g 0 20-jarige inwoner van We- ïteiiingbrug moet acht maanden of gevangenis in omdat hij zich de eis van officier van justitie, mevrouw mr. C. de Groot. Te genover de rechtbank zei de man geen tijd te hebben om naar een verslavingskliniek te gaan. Hij pikt het eveneens niet door een rechter te zijn uitge- pei it heeft gemeld bij een versla- me gskliniek in Haarlem. Demaakt voor alcoholist. „Ik héb co agse rechtbank heeft giste- het zo druk met werken dat ik Mi i besloten om het voorwaar- nog maar een keer in de twee a rord lijk deel van een eerdere straf drie weken tijd heb om te drin- uitvoer te leggen. ken", aldus de man uit Wete- )aarmee volgt de rechtbank ringbrug. Bewoners van camping De Braassem in Roelofarends veen, die hier niet meer permanent mogen verblijven, hebben de gemeente gevraagd een uitsterfbeleid voor hen te hanteren. Zij vroegen daar gisteren om op een hoorzitting, die de gemeente Alkemade had uitgeschre ven. is het einde Van procedure nog niet in zicht." Van de 21 stacaravans op het nieuwe gedeelte van De Braas sem worden er volgens de ge meente 17 permanent be woond. Officieel is dat verbo den, maar tot op heden werd het altijd gedoogd. B en W wil len de illegale bewoning nu aanpakken en delen na 15 okto ber, het eind van het zomersei zoen, flinke boetes uit aan mensen die hun stacaravan ook buiten het seizoen als regulier onderkomen gebruiken. Het oude gedeelte van de camping valt buiten deze regeling. Vol- constantun hoffscholte Bij een uitsterfbeleid wordt de illegale bewoning van stacara vans gedoogd totdat de huidige eigenaars verhuizen. Volgens H. van Rhee, voorzitter van de vereniging van eigenaren van De Braassem 2, is dit de enige juiste procedure. „Het ge- doogdbeleid van de gemeente was tot nu toe een publiek ge heim. Het gevoef dat nu bij ons overheerst, is dat de gemeente haar burgers erin probeert te luizen. Als werkelijk tot be stuursdwang wordt overgegaan, gens de gemeente wonen hier mensen die al tien jaar of langer op De Braassem staan, daarom geldt voor hen een uitsterfbe leid. De eigenaars van DeBraas sem 2 vinden dat de gemeente Alkemade eerst een duidelijk beleid moet vaststellen, voordat er maatregelen worden geno men. Via een normale in spraakprocedure willen zij ver volgens eventuele bezwaren naar voren brengen. Daarnaast zijn de bewoners verontwaar digd over het feit dat zij de plannen voor de camping uit de krant moesten vernemen. „Zo werkt het natuurlijk niet", aldus Van Rhee, die namens de eigenaren het woord voerde. Volgens wethouder L. Beelen moet de gemeente het beleid verscherpen omdat de provin cie eisen stelt. Alkemade is be zig met de vaststelling van het bestemmingsplan Oost-plus. In dit gebied ligt camping De Braassem. In het plan zit een handhavingsprocedure, waar de provincie volgens Beelen 'zeer alert' op is. De gemeente zou zo gedwongen zijn de ille gale bewoning aan banden te leggen. De wethouder stelt daarnaast dat het verbod op permanente bewoning is vast gelegd in de notariële akte van De Braasem. In aanvulling op het plan de permanente bewoning op De Braassem tegen te gaan, heb ben B en W besloten na het zo merseizoen ook de andere campings en recreatiewonin gen in Alkemade aan te pakken. De commissie ruimtelijke orde ning drong daar in de vorige vergadering nadrukkelijk op aan. De uitkomst van de hoor zitting wordt nu eerst in B en W besproken. De drie ooievaarsjongen die in mei in Vogelpark Avifauna uit het ei kwamen, zijn bijna klaar om uit te vliegen. De jongen zijn inmiddels van het moederlijke nest af en oefenen voor hun eer ste vlucht door met de vleugels te klapperen en sprongetjes te maken. „Ze krijgen steeds meer kracht, het kan nu elk moment gebeuren", zegt Pamela Stolze van Avifauna. De drie jongen worden opgevoed door een onafscheidelijk duo vrouwelijke ooievaars. Om de Europese ooievaar in stand te houden, besloot Avifauna dit 'lesbische stel' een paar hetero eieren uit te laten broeden. Volgens Avifauna gedragen beide moeders zich als perfecte ouders. De jongen krijgen dezelfde opvoeding als ooievaars in een normale gezinssituatie. Als de jonge vogels eenmaal kunnen vliegen, bestaat de kans dat zij het park verlaten. Stolze verwacht dat bezoekers voorlo pig nog wel van de ooievaars kunnen genieten, temeer omdat de moeders permanent in Avifauna leven. Ook gesprekken met buurgemeenten nde aan anderhalfjaar leegstand van hotel-restaurant op het ITC-terrein rkt nferentiecentrum De Linde, tel/Petit-restaurant xus en het Boskoops Zorgho- Het voormalige hotel-res- j_e[ irant Garden op het ITC-ter- r ye n heeft na twee jaar leeg de, nd weer een bestemming ge- *gen. Voor directeur Jolanda 'man (34) uit Boskoop is een iisjesdroom verwezenlijkt, heb altijd al met het idee idgelopen om ooit een hotel beginnen", zegt ze. „Vroeger kind speelde ik geen winkel maar hotelletje." 'uit n het immense gebouw t ei gs de drukke Hoogeveense- 3ii g tussen Boskoop en be tthuizen combineert Bro- hi in haar meisjesdroom met de Et c raring die ze opdeed in de 'g voor verstandelijk gehan- apten bij Hooge Burch in éoefammerdam. De van oor- •ng Z-verpleegkundige cht al zo'n vijf jaar naar een •chikte locatie voor een zorg- tel waar mensen die uit het venhuis komen deskundige mrg kunnen krijgen. „Ik kon it wel iets krijgen bij een zie- nit ^huis, maar dat wilde ik niet. wa11 'eek me juist zo prettig voor t. D :r)sen om helemaal los te ko- ilei:n van een ziekenhuis." oen het begin '97 geopende tel-restaurant Garden nau- lli i'lks een jaar later na een ve Ussement leeg kwam te ah, gingen haar gedachten middellijk daarnaar uit. „Er amen alleen zoveel grote na- h op af, dat ik dacht geen lerfts te maken." Maar de een de ander haakte af en Bro ach greep haar kansen. Ze hn nu het gebouw van me- Ii »uw Van Dijk uit Gemert. Op mijn wil ze het graag kopen. >amen met de divisiemana- 's Edwin van Gelderen, Ri- Voor directeur Jolanda Broman en divisiemanagers Richard Slinger (rechts) en Edwin van Gelderen (links) is het flink aanpoten, maar het immense gebouw op het ITC-terrein knapt zienderogen op. Langzaam maar zeker vult elke ruimte zich met gasten. Het conferentiecentrum De Linde en ho- tel/petit-restaurant De Buxus zijn al in bedrijf. Het Boskoops Zorghotel volgt over een paar weken. foto loek zuyderduin chard Slinger en eerste hostess Jeanette Speksnijder werkte Broman de afgelopen maanden hard aan de verbouwing van het pand. De gescheurde vlag gen zijn inmiddels vervangen door drie fier rechtop staande Nederlandse vlaggen. Het naambord is vervangen, de kromme lantaarns staan weer rechtop en het woekerende on kruid heeft plaats gemaakt voor boompjes, zoals buxussen. Ook binnen ziet het er in de meeste vertrekken weer leefbaar uit. Het vier zalen tellende confe rentiecentrum, is op 21 juni al open gegaan. De zalen zijn ge schikt voor het geven van trai ningen, presentaties en feesten. Ook maken begrafenisonderne mers er gebruik van voor con doleance-bijeenkomsten. Op 21 juni heeft ook het restaurant de deuren geopend. In dit grillres taurant kunnen maximaal 64 passanten, hotelgasten en con ferentiegangers terecht. Sinds afgelopen donderdag kan er worden overnacht in ho tel De Buxus. Het hotel beschikt over 17 tweepersoonskamers en twee suites. „Het begint aar dig te lopen met de boekin gen", zegt directeur Broman te- weden. Ze profiteert bijvoor beeld van de beurs die de vol gende maand in het iets verder op gelegen Plantariumgebouw wordt gehouden. Voor zowel De Buxus als De Linde heeft ze elf mensen in dienst genomen. Momenteel stelt Broman al les in het werk om het Bos koops Zorghotel over enkele weken te openen. Dit deel van het complex bestaat uit negen kamers, waarvan twee dubbele. De gasten kunnen er maximaal twee weken terecht en komen voor een half uur verpleegkun dige zorg per dag in aanmer king. Verder moeten ze de da gelijkse handelingen als lopen en wassen zelf kunnen doen. Ook voor het zorghotel stro men de aanmeldingen al bin nen, zegt Broman. Een zorgho tel is nog betrekkelijk nieuw in Nederland, weet ze. „De mees te zorghotels die er zijn, zijn ge vestigd in een vleugel van een ziekenhuis of verpleeghuis." Het is, aldus Broman, niet de bedoeling dat het zorghotel een voorziening voor rijke mensen wordt. Per gast wordt bekeken welke vergoedingsvorm op zijn plaats is, denkend aan bijvoor beeld verzekeringen, persoons gebonden budgetten of eigen middelen. De kosten komen neer op ongeveer 220 gulden voor zowel de overnachting als de verzorging. De directeur werkt samen met een thuiszor gorganisatie, waarvan ze de naam nog niet kwijt wil. Intussen denkt Broman al weer verder. Binnenkort komt ze met nog een invulling van het complex. Ook daarover wijdt ze niet bverder uit. Verde re uitbreiding van het hotel, het restaurant of het zorghotel in ter aar marieta kroft De provincie Zuid-Holland praat half september met Ter Aar over de toekomst van de gemeente. Aansluitend hebben de commissaris van de konin gin J. Leemhuis, gedeputeerde D. Dekker van bestuurlijke za ken en gebiedsgedeputeerde Hallensleben een gesprek met de buurgemeenten Nieuwkoop, Liemeer, Alphen aan den Rijn en Jacobswoude. Volgens pro vinciewoordvoerder J. Distel brink zijn de gesprekken 'oriën terend'. De gesprekspartners wisselen van gedachten over de meest gewenste samenwer kingsverbanden of samenvoe gingen van gemeenten in dit deel van de provincie. De provincie gaf vorig jaar oktober nog aan dat behoud van de zelfstandigheid van het toen nog van de één in de an dere crisis rollende Ter Aar uit gesloten was. De gemeente mocht kiezen uit opsplitsing of samenvoeging met een van de buurgemeenten. Ter Aar be sloot toch vast te houden aan zelfstandigheid en werkt sinds december aan een verbete ringsproces. In maart liet de provincie Ter Aar weten tevre den te zijn, maar toch op korte termijn gesprekken te willen voeren over herindeling. Dat dit gesprek nu pas half september plaatsheeft, verrast waarnemend-burgemeester L. Lyklema. Hij denkt dat de ur gentie voor de provincie er niet meer was om vaart te zetten achter gemeentelijke herinde ling. Provinciewoordvoerder Distelbrink zegt dat de gesprek ken zijn vertraagd door de col legewisselingen en de vakantie. Distelbrink: „De commissaris en de twee gedeputeerden wil len niet alleen maar praten over opheffing van Ter Aar. Het ver schil met het oude college is dat het nieuwe college heel erg voor samenwerking tussen ge meenten is. In het uiterste geval komt gemeentelijke herindeling aan de orde." Samenwerking is ook de in steek waarmee Lyklema het ge sprek in zal gaan, zegt hij. „Ge meentelijke herindeling is niet meer noodzakelijk. We willen graag samenwerken met buren, maar daarbij zelf het voortouw nemen." Hij doelt op het exter ne onderzoek dat een bureau gaat uitvoeren naar de best mo gelijke samenwerkingsvorm tussen de Rijnstreekgemeenten voor de komende decennia. constant!) n hoffscholte De kans op een doorstart voor het Leimuidense bedrijf Crycle Cryogenic wordt volgens cura tor H. de Vries hoe langer hoe kleiner. Hij verwacht dat hij de ze maand een definitieve uit spraak kan doen. In mei vroegen de twee me dewerkers van het bedrijf faillis sement aan, omdat zij al drie maanden geen salaris meer kre gen. Crycle Cryogenics heeft het alleenrecht op de verkoop van hypermoderne stikstofsnij machines, die per stuk twee miljoen gulden kosten. Deze machines zijn ontwikkeld om ingewikkelde producten te snij- de omgeving sluit ze nfet uit. Of den met vloeibaar gas onder ul- wie weet, misschien opent ze nog eens een zorghotel op een hele andere locatie. genomineerd voor de prijs 'On dernemer van het jaar'. Met de verkoop wilde het echter niet lukken, ondanks potentiële klanten uit Israël en Groot-Brit- tanië. De Vries onderzoekt of er, bij voorbeeld onder investering maatschappijen, interesse is voor een doorstart van het be drijf. Tot nu toe verloopt de zoektocht van de curator zon der succes. „Het vlot niet erg. De onder neming is slechts wat waard als een doorstart plaatsheeft, an ders heb ik niets voor de credi teuren. Het faillissement is al twee maanden geleden uitge sproken; hoe langer het duurt, hoe kleiner de kans dat het doorgaat. Maar ik ben nog steeds aan het kijken of er mo gelijkheden zijn, elk strohalm pje grijp ik aan." trahoge druk. Vanwege de ver nieuwende technologie werd het bedrijf eind vorig jaar nog

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17