'Verkiezingen desnoods op Koninginnedag' Hoeveel foutjes van Molkenboer accepteren we nog! Klankbord Meningen Wethouder Kruijt ziet komkommers hangen Artikel 'Roodenburg stapt uit BAVL' was eenzijdig De complimenten wol wethouder Molkenbo- WOENSDAG 7 JULI 1999 hetzelfde moment. foto hielco kuii De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen briev met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Naar aanleiding van het artikel onder de kop 'Roodenburg stapt uit BAVL' van sportredac teur de heer Spierdijk, in het Leidsch Dagblad van 20 mei, wil ik hierbij het volgende op merken inzake problemen binnen de Belangenvereniging Amateurvoetbal Leiden (BAVL). Het BAVL-bestuur bestaat uit een aantal niet-clubgebonden leden, die echter wel lid zijn van de KNVB. Aangezien zij geen relaties hebben met een vereniging zijn juist zij in staat objectief en niet gehinderd door clubbelangen en /of -sen timenten te werken in het be lang van alle Leidse voetbalver enigingen. Op de laatstgehouden verga dering werden de heren G. van Gemert (Roodenburg) en H. Pi ket (UDWS) als kandidaat-be stuursleden voorgedragen. De ze kandidaten zouden voor de functies van secretaris/penningmeester en notulist/bestuurslid in aanmer king komen, waarbij de huidige (ongebonden) bestuursleden zich ook herkiesbaar hadden gesteld. Na de (schriftelijke) stemming van één bestuursaf- gevaardigde en de andere acht aanwezige club voorzitters bleek dat de secretaris/penningmees ter W. van Weeren unaniem werd herkozen. De zittende no tulist/bestuurder werd met vijf tegen vier eveneens herkozen. In tegenstelling tot hetgeen door de heer Spierdijk wordt beweerd is, na overleg met de heer Van Poelgeest (voorzitter Roodenburg), gebleken dat er van een verstoorde relatie tus sen mij en hem in het geheel geen sprake-is. Hij heeft zelf meegestemd voor mijn aanblij ven, wat mijns inziens niet op een verstoorde relatie tussen Roodenburg en mij duidt. Het stuk van de heer Spier dijk is naar mijn mening niet gebaseerd op volledige infor matie, maar alleen geschreven vanuit een eenzijdig standpunt en op basis van een enkele (niet aan mij bekend gemaakte) bron, terwijl er geen enkele ac tie is ondernomen om de stel lingen te verifiëren. Het zou de journalisten van het Leidsch Dagblad sieren als zij in de toekomst meer positie ve berichten inzake de (voetbal sport zouden vervaardigen, waardoor er wellicht ook een positief effect op de clubs zou kunnen ontstaan. W. van Weeren, Leiderdorp. Ja, ook ik sta in de file en doe er veertig minuten over om met mijn kleinzoon vanaf de Bui tendijklaan naar het zwembad De Does te komen. En als ik naar Hoogmade moet, is dat ook een ramp. Maar, maar, maar..., wat heb ben wij Leiderdorpers jaren lo pen zeuren over het beilde van ons college van B en W beleid: altijd praten, praten en nog eens praten. Nooit kwam er een beslissing. En als we dan nu wethouders hebben die einde lijk ook iets duwen doen, zeu ren we weer. Want laten we eerlijk zijn. Je moet in Leider dorp wel lef hebben om daad werkelijk ook dingen uit te voe ren die al jaren op stapel liggen. Voor mij had Victor boer direct met deze tw tondes ook de Engelenda U| rug mogen brengen naai banen. Was dat ook maai klaar geweest. Nu moet maar afwachten of dat ooIsbi gebeurt. Ik denk trouwer wel. Ja toch? En al staan de lichte^nj rood van kwaadheid of van ergernis of knipper tl vriendelijk oranje naar me ïgs W krijgen van mij een co lag ment en vooral Victor Mi i b boer. Want alleen zo wort ijk derdorp leefbaar en mo ui dat willen we toch. pa; Citaat over Achthovenerweg niet jui Naar' aanleiding van het artikel 'Molkenboer volhardt in koers' in het Leidsch Dagblad van 30 juni, hecht ik eraan te melden dat de uitspraak 'dat bedrijven niet op de Achthovenerweg thuishoren', een conclusie is van de journalist en niet van ondergetekende. Aan de orde is geweest dat de huidige bedrijven met bi king tot een goede verke wikkeling normaliter al probleem vormen op de hovenerweg. V.J.H. Molker wethouder ve Leidei Leiden-Zuid heeft ook vuilnisproblem Maandag 28 juni schreef het Leidsch Dagblad over de erger nis over vuilcontainers in Lei- den-Noord. Dit probleem doet zich niet alleen voor in Leiden- Noord, maar ook in Leiden Zuid-West. De vuilniszakken met grof vuil worden met zak en al in de GFT-container ge gooid. Ook gebeurt het regelmatig dat de volle zakken boven op de deksels liggen. Deze zakke erg zwaar, zeker voor vee dere mensen die in Zuiifn nen. Vandaar ook dat vuil en afval naast de con- g wordt geplaatst. Men be ut dus wel wat voor chaos h( in zijn als hier het vuil niet c 'ai wordt opgehaald. p\ Kritiek op verhalenwedstrijd niet noi 1' Leidsch Dagblad, hartelijk dank voor de medewerking aan de verhalenwedstrijd van de LWO in het kader van het zomerpro- gramma voor 50-plussers. Wij waarderen het zeer dat uw re dacteuren Eric-Jan Berendsen en Ad van Kaam in hun rubriek 'De Blauwe Steen' van 24 juni de tekst van het verhaal inte graal hebben overgenomen. Wij hopen dat hierdoor nog meer mensen zich geroepen zullen voelen het verhaal af te maken. Wij moeten hierbij wel een kanttekening maken. In hun 'stukkie' gaan uw redacteuren er kennelijk van uit dat de LWO een wedstrijd in literatuur uitgeschreven. Dat is ni< Hun literaire kritiek wai!t' ook niet nodig geweest. DBn: doeling van deze verhaleF1"1 strijd is om mensen uit gen om te schrijven, een nalist zou zoiets toch m bj toejuichen en niet een ve b: en de schrijfster daarvan vrijwilligster - de grond in ten boren. in Gijs van der ns buurtwerker d coördinator 50+ zomeractp1 (Politieke) relletjes zijn er het hele jaar door, maar als ze zich voordoen op het moment dat de vakantiekoffers gepakt staan, kun je er donder op zeggen dat deze of gene za kenman of politicus in moei lijkheden zich verweert met: 'Ik heb een beetje de indruk dat bij jullie de komkommer tijd aanbreekt.' Dit jaar is het de beurt aan de Leidse CDA-wethou- der Kruijt, die afgelopen maandag rea geerde op ons bericht dat zijn coalitie partner, de PvdA, van hem af wil. Het was om meer dan één reden een uit zonderlijk be richt. Kruijt nam twee jaar geleden de plek in van Aart van Bochove, die door zijn eigen CDA terzijde was geschoven. Een jaar later - de PvdA moet toen toch genoeg geweten hebben om Kruijt te kunnen beoordelen - waren er verkiezingen en moest er opnieuw een college worden gevormd. Kruijt kwam terug maar wordt nu, weer een jaar later, alsnog te licht bevon den. Het nieuws daarover brach ten wij op de voorpagina. Niet op het directe gezag van de partijtop, maar op basis van uiteenlopende, maar anonie me bronnen in de partij. Dat doen we alleen in bijzondere gevallen. De troebelen in het Leidse gemeentebestuur reke OPINIE Er is een tijd geweest, dat hij verstand had van verkeerszaken. Dat hij wilde luisteren naar argumenten van ande ren. Dat hij rekening hield met de me ning van burgers. Hij is Victor Mol- kenboer, de wet houder van onder meer verkeer en vervoer van Leider dorp. Destijds, juni 1987, hebben hij en ik de basis gelegd voor een verkeerscir culatieplan. Dat kwam zo. Molken boer, verkeerswoordvoerder voor de PvdA en ik, idem voor mijn toenmali- partij de WD, kruisten regelmatig de degens met elkaar in de Leider- dorpse raad. CDA-verkeerswethouder Den Boeft luisterde goed naar onze argumenten, die vaak diametraal te genover elkaar stonden. Hierna lan- J. de Waard was in de jaren tachtig en begin jaren negentig verkeerswoordvoerder en fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad van Leiderdorp. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de recente verkeersperikelen in zijn woonplaats. ceerde hij een compromisvoorstel, waarin onze partijen zich ook wel voor een deel konden vinden. En weer was er een brok onsamenhangend verkeersbeleid vast- gesteld. Molkenboer en ik vonden dat er een eind moest komen aan dit ad-hoc-be- leid. Zo kwam het 'India-akkoord' tot stand. Tijdens een voortreffelijke maaltijd werd het verkeerscirculatie plan in hoofdlijnen op het witte pa pieren tafelkleed geschreven in een Leids Indiaas restaurant. Wij hielden rekening met de belan gen van zowel het gemotoriseerd ver keer als met dat van voetgangers en fietsers. Wij luisterden naar eikaars ar gumenten en zochten naar de best mogelijke oplossingen. Kortom, naar mijn gevoel wilde Molkenboer het beste voor alle Leiderdorpse wegge bruikers. Dat dit akkoord twaalf jaar later zou uitmonden in een verkeerschaos, waarvoor Bombay zich zou schamen, was nauwelijks voorstelbaar. Wat is er veranderd in die tijd? Waarom zijn vijf van de zeven uitvalswegen van Lei derdorp op hetzelfde moment afge sloten? Hoe komt het dat de naam van Molkenboer sinds vorige week maan dag dagelijks in deze krant prijkt? Waarom slaat hij adviezen in de wind, zodat Leiderdorp een verkeerschaos kent als nooit te voor? Na jaren 'kroonprins' van de PvdA te zijn geweest - en na noodgedwon gen enkele jaren aan de zijlijn van de dorpspolitiek te hebben gestaan - werd hij uiteindelijk vorig jaar wet houder van onder andere verkeer. Als kroonprins luister je goed naar wat oude en wijze rotten te zeggen hebben. Je oriënteert je op je toekom stig takengebied en je probeert toe komstige werkzaamheden van zoveel mogelijk kanten te bekijken. Ik gunde Molkenboer de nieuwe uitdaging en ik was benieuwd wat hij als kroon prins had geleerd. Vol enthousiasme stortte hij zich op zijn beleidsterrein. Maar al snel kwam een regenteske aanpak om de hoek kijken. Anders kan ik het niet noemen, als je volop bezig bent met een onder zoek naar de verkeersproblematiek, Verstopte wegen in Leiderdorp maar vooruitlopend daarop toch be sluit de verkeerssituatie op de Van der Valk Boumanweg ingrijpend te veran deren. Eenrichtingverkeer moet er ko men. Dat de verkeersstroom haaks stond op de Leidse plannen met de Lage Rijndijk was een foutje: even ver geten overleg te plegen met de na buurgemeente. Bovendien, waar maakte Leiden zich druk om? Het zou een experiment worden, dat altijd nog veranderd kon worden als het ver- keersonderzoek daartoe aanleiding gaf. Molkenboer leerde niets van deze 'faux pas'... Van kroonprins naar re gent. Foutje, Molkenboer. Twee rotondes tegelijkertijd aanleg gen, waardoor vijf van de zeven uit valswegen vrijwel geblokkeerd zijn? Foutje, Molkenboer. Jezelf verschuilen achter het feit dat je niet met buurgemeente Koudekerk in hetzelfde regionaal overleg zit om geen overleg met deze gemeente te voeren? Foutje, Molkenboer. Automobilisten de schuld geven van de complete verkeerschaos? Fout je Molkenboer. De politie verwijten dat men ope ning van zaken geeft over de verant woordelijkheid voor deze supercon gestie? Foutje Molkenboer. Niet voldoende het ziekenhuis, de hulpverleningsdiensten en de onder nemers informeren? Foutje Molken boer. Nu roepen dat je in het verkeerscir culatieplan meer aandacht wilt beste den aan het openbaar vervoer, terwijl dat al veel eerder gekund had? Foutje Molkenboer." Zeggen dat de pers je verkeerd heeft geciteerd? Foutje Molkenboer. De vraag is hoeveel foutjes de ge meenteraad accepteert. De vraa ook of de kiezers bij de volgende kiezingen deze opeenstapeling fouten zal accepteren. Molken! heeft nog één geluk. De volgende q6i meenteraadsverkiezingen worden jaar later gehouden, in 2003. Ma: hij het tot die tijd uithoudt? Ik adviseer hem om met verte; woordigers van alle gedupeerde o -Z nisaties uit eten te gaan, hen exc aan te bieden voor de totale veria j chaos en goed naar hun adviezeflC luisteren, zodat hij niet meer te ken krijgt met valkuilen en stru blokken van het hedendaags verl Wie weet komt daar het India-ti akkoord uit, dat de basis vormt een goede verkeersafhandeling in derdorp. jaap de waard HOOFDREDACTIE De verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraad zijn in het vervolg op dezelfde dag. De eerstvolgende verkiezingen staan gepland op dinsdag 11 maart 2003. Dit betekent dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten, die op woensdag 5 maart 2003 zouden worden gehouden, zes dagen worden verschoven. De gevolgen voor de gemeenteraden zijn veel ingrijpender: zij moeten een jaar langer in de huidige samenstelling blijven zitten. Volgens de planning zouden de kiezers in 2002 al voor de gemeenteraden naar de stembus moeten gaan. Minister-president Kok maakte vrijdag na afloop van de ministerraad bekend dat een wetsvoorstel voor de gezamenlijke verkiezingen wordt voorbereid. Kok verwacht dat de opkomst hoger ligt als de verkiezingen op dezelfde dag zijn. IJdele hoop of een goed plan? En worden lokale partijen zo niet overschaduwd? Burgemeester J. Postma van Leiden: „Er is wel erg snel over het plan be slist. Ik vind het een beetje wonderlijk dat er niet eerst is gepeild bij de ver schillende betrokkenen wat de conse quenties zijn van dit idee. Die zijn nog niet goed te overzien. Alle college-pro gramma's zijn afgestemd op vier jaar. Wat zijn de gevolgen als die vijfjaar mee moeten? Daar had ik graag nog even over gepraat." J. Leemhuis-Stout, commissaris van de koningin in Zuid-Holland: „Ik schaar me onder de voorstanders. Het In een poging meer mensen naar het stemlokaal te krijgen, zijn de verkiezingen voor provincie en gemeente volgende keer op één dag. foto wfa zou een positieve bijdrage kunnen zijn aan de pogingen om een volgende keer de opkomst te verhogen. Maar je kunt ook denken aan andere maatre gelen in faciliterende zin: telefonisch en schriftelijk stemmen bijvoorbeeld. De stemlokalen langer openhouden. Of - zoals ze het in sommige andere landen in Europa doen - verkiezingen in het weekeinde. Verder denk ik dat het niet alleen een kwestie is van facili teiten verbeteren. De lage opkomst bij de afgelopen verkiezingen heeft ook te maken met het feit dat veel burgers zich niet meer betrokken voelen bij de overheid. Die moet weer vertrouwen wekken bij de burgers. En dat is niet alleen een zaak voor de provincies. Bij nogal wat 'honderdduizend-plus-ge- meenten' zagen we bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen een heel la ge opkomst, met onder de veertig pro cent hadden deze grotere gemeenten zelfs een lagere score dan bij de pro vinciale verkiezingen." M. Poelmans, oud wethouder van Oegstgeest, lid van het hoofdbestuur van D66 en projectleider Overheids loket 2000: „Bij de laatste schoolexa mens konden jongeren hun klachten via allerlei kanalen spuien. Tachtig procent daarvan kwam binnen via e- mail. Nu weet ik ook wel dat niet ie dereen thuis een computer heeft, maar wel iedereen heeft een telefoon en tv. Wil je dan zo graag een hogere opkomst, maak het de mensen dan echt veel gemakkelijker. Er is tegen woordig geen enkele technische be lemmering om verkiezingen telefo nisch uit te voeren. Maar er overheerst misschien nog steeds het idee dat je op een regenachtige middag naar een verlaten schoolgebouw moet, om ons kiesstelsel te steunen. Voor democratie moet je kennelijk altijd nat worden." H. van Zijl wethouder in Lisse, lid van Nieuw Lisse, de op één na grootste partij in de gemeente: „Dit is onzalig, een zuiver cosmetische maatregel. Als de gemeenteraadsverkiezingen zoveel populairder zijn dan die van provinci ale staten, dan is dat helemaal niet erg. Daar moet je de juiste conclusies uit durven trekken en kijken waarom het opkomstprecentage zo laag is. Wil je alleen maar een hoge opkomst, houd dan voor mijn part de verkiezingen op Koninginnedag. Daarbij kan ik me goed voorstellen dat er lokale partijen zijn die vrezen te worden weggedrukt tijdens zo'n gecombineerde verkie zing. Ik denk dat partijen die helemaal niets met elkaar te maken hebben bij elkaar gaan zitten om een grotere vuist te maken. Als vogels van diverse plui mage bij elkaar gaan scharrelen, wordt het een ramp. Voor mijn eigen partij, Nieuw Lisse, ben ik helemaal niet bang. Wij zijn heel goed en sterk bezig op lokaal niveau met zaken die onze gemeenten aangaan. Dat is onze plek en daar blijven we ook." Dr. J. van Holsteyn politiek weten schapper aan de Universiteit Leiden: „Ik heb niet zo lang geleden in een opinieblad geschreven dat de opkomst voor de provinciale staten juist veel te hoog was. Het is altijd maar de vraag hoeveel van de mensen die hebben ge stemd, wel wisten waarvoor. De poli tiek van de provincie ligt in een grijs schemergebied en je moet mij ook niet precies vragen wat zich daarin af speelt. En ik ben politicoloog. Die tra ditioneel lage opkomst is logisch. Als mensen niet weten wat er speelt, gaan ze ook niet stemmen. Terwijl de pro vincie toch belangrijke dingen doet op het gebied van bijvoorbeeld ruimtelij ke ordening en milieu. Als je alleen maar wilt dat er meer mensen gaan stemmen, dan is dit een goed plan. Wil je dat ze weten waarvóór ze gaan stemmen, zou je het toch anders moe ten aanpakken. Dan moet je meer in formatie geven, duidelijk en zichtbaar politiek bedrijven en politieke strijd le veren." A. Willekes (30) uit Leiden: „Provinci ale verkiezingen zeggen me heel wei- ning. Bij de landelijke en de gemeente verkiezingen herken ik al die koppen wel. Dan weet ik ook waar het over gaat. Maar bij de provinciale staten, tja... Ik zou misschien wel provinciaal stemmen als die combinatieverkiezing er komt, of als het telefonisch zou kun nen. Dat heb ik ook gedaan bij de wa terschapsverkiezingen. Die instantie zegt me ook geen kloot maar ik heb gewoon gekozen voor iemand die er op de foto een beetje sympathiek uit zag en een paar aardige soundbytes had. Wie? Iets groenigs, een vlot gei- tenwollensokkig type." pablo cabenpa nen we daartoe. Daarnaast weten we uit ervaring hoe het politieke spel wordt gespeeld. Het is niet voor het eerst dat politici voornemens als ge ruchten via via de wereld in sturen. De angst voor gezichtsver lies is in de politiek groot, ze ker bij de zwaargewichten die het in de PvdA, en daarmee goeddeels ook in dit college, voor het zeggen hebben. Een gedwongen vertrek van Kruijt is niet al leen schadelijk voor het CDA, maar ook voor de PvdA-top die hem min of meer heeft uit gekozen. Het kan gevolgen hebben voor de positie van Groenlinks, het kan de weg openen naar college-deelname van de WD, die vorig jaar nog te rechts werd bevonden. Kortom, het kan het begin zijn van een ke ten van interessante politieke gebeurtenissen. De komende weken en mis schien maanden zal wel blij ken hoe de vlag er werkelijk bijhangt. Uit de reacties in en om het college valt in elk geval al één conclusie te trekken: met komkommers heeft dit al lemaal vrij weinig te maken, met serieus politiek nieuws zoveel te meer. TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16