Leiden Regio 100 JAAR Leiden sluit Vrouwenweg onmiddellijk Dweilen met het dak open Dolle Minabrug veiliger voor fietsers DE WERELD OM JE HEEN Leidsch Dagblad Leiden een mooie maar ook een vuile stad (ruijt minder slagvaardig' Vakantiewerk WBL belooft na jaren ver\>allen woning op te knappen Drie jaar lang beklaagde Oos- terstraatbewoner Nico Pot zich bij Woningbouwvereniging Lei den (WBL) over het slechte on derhoud aan zijn huis. Stapels brieven en faxen en zelfs smeekbedes heeft hij de vereni ging gestuurd. „Ik word hier zo moe van, niemand doet er wat aan", aldus de huurder. Gister middag gaf de corporatie thuis: „Dat dit zo uit de hand is gelo pen is verschrikkelijk. Pot ge looft het misschien niet meer, maar morgen komen we langs. Hier gaan we zo snel mogelijk wat aan doen", belooft directie secretaresse Saskia van der Vorst. Pot reageert verbaasd op de plotselinge actie van de wo ningbouwvereniging. „Ik weet niet wat ik hoor, maar eerst zien en dan geloven." Hij is be nieuwd of ze de belofte waar zullen maken. „De woning bouwvereniging is zo wispeltu rig" De woning aan de Ooster straat is al twaalf jaar niet meer opgeknapt. De ramen kunnen inmiddels niet meer open, an ders vallen ze eruit. Om het Zomer 99 gered leiden Zomer 99 gaat gewoon door. Aanvankelijk zag het er nog naar uit dat het evenement van de Leidse Welzijnsorganisatie moest worden geschrapt we gens een tekort aan vrijwilli gers. De afgelopen weken heb ben zich echter voldoende vrij willigers opgegeven om het project doorgang te kunnen la ten vinden. Bij Zomer 99 kun nen Leidse kinderen die niet op vakantie gaan, terecht op het terrein van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg. Hier kun nen ze sporten, spelen, knutse len en hutten bouwen. Het pro ject begint op maandag 12 juli. huis te luchten staat de voor deur op een dievenhaak met een vloermat ertussen gefrom meld. De keukendeur kan niet meer open, dus als de familie achterom naar binnen wil moet ze via de schuur gaan. De voor deur is in tweeën gespleten waarna de brievenbus er is uit gevallen. Omdat de woningbouwver eniging niets deed, is Pot zelf aan de slag gegaan. In het pla fond heeft hij een gaatje ge boord om het water tussen het plafond en de slaapkamervloer weg te laten lopen. In de ramen heeft hij forse bouten ge schroefd om de sponningen bij elkaar te houden. Voor de dou chedeur was hij te laat, deze viel een maand geleden uit de post bovenop zijn zoontje. „Dit krot is haast onbewoonbaar", vat Pot de situatie samen. Met warm weer slapen de twee zoontjes van Pot samen in de enige kamer waar het raam nog geopend kan worden. Met zware regenval, zoals afgelopen weekeinde, slaapt hij niet. „Ik was toen constant in de weer met emmers en dweilen. Je kon met rubber badeendjes op het laminaat spelen." De woningbouwvereniging verontschuldigt zich voor de problemen. „Het is heel erg vervelend dat het zo is gegaan." Bij de WBL is het probleem be kend. „We wisten dat het pand er zo slecht aan toe is, we wil den het groots en integraal aan pakken. Waarschijnlijk heeft het daardoor des te langer ge duurd." Volgens de corporatie komt nu voor Pot verbetering in zicht. „Morgen komt er iemand langs en we nemen meteen noodmaatregelen, Dit kan zo niet langer", vindt nu ook de directie. Ze beloven in ieder ge val dat alle deuren en ramen vernieuwd worden. „Volgend jaar komt het pand sowieso in aanmerking voor een grote on derhoudsbeurt." Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 10 augustus. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. OENSDAG 7 JULI 1999 'Sluipenverleden tijd 'Sluipen' over de Vrouwenweg is verleden tijd. Vanaf vandaag is de weg, waar tijdens de spitsuren een inrij- verbod geldt, geen doorgaande route meer. De gemeente sluit de weg ter hoogte van het klooster af, zodat bewo ners hun woning alleen nog kunnen bereiken als ze van uit Leiden komen. Leiden heeft hiervoor groen licht ge kregen van buurgemeente Zoeterwoude en van de pro vincie Zuid-Holland. Het laatste akkoord geldt echter al leen gedurende de werkzaamheden aan de Europaweg., Verkeerswethouder T. van Rij wil de afsluiting echter ook na die werkzaamheden handhaven. De maatregelen zijn een reactie op de klachten die bewoners al jaren uitten. Automobilisten die de file op de Europaweg wilden omzeilen, gebruikten het smal le weggetje massaal als sluip route. Bovendien werd er te hard gereden. Als gevolg van de verkeersdrukte op de weg over leed in 1997 een meisje nadat ze door een vuilniswagen was aangereden. Drempels en een inrijverbod tijdens de spits hiel pen niet. Sinds vorige week is begon nen met de asfaltering van de Europaweg, is het sluipverkeer over de Vrouwenweg alleen maar toegenomen. Dat was voor de provincie Zuid-Hol land, die het bewind voert over de Europaweg, reden om met tijdelijke afsluiting van de Vrou wenweg in te stemmen. Nu er door de wegwerkzaamheden toch voortdurend stil wordt ge staan op de Europaweg, mogen de tractoren daar van de pro vincie best tussen staan. Tijde lijk, want na de werkzaamhe den wil de provincie de Vrou wenweg weer openhouden voor landbouwverkeer dat niet over de Europaweg mag. Verkeerswethouder T. van Rij is het daar niet mee eens. „Bij Stompwijk mag het langzaam verkeer wel de N206 (de Euro paweg/ Burgemeester Detmer- weg, red.) op. Ik vind het raar dat ze dat niet ter hoogte van de Vrouwenweg mogen. Daar staat toch altijd file, daar wordt altijd langzaam gereden. Men sen moeten er maar aan wen nen dat dat zo is op de Europa weg." Van Rij heeft de provin cie daarom gistermiddag in een fax laten weten dat hij wil pra ten over permanente afsluiting van de Vrouwenweg. I. Disco, verkeerswoordvoerder van de provincie, laat weten dat de Eu ropaweg niet zomaar openge steld zal worden voor langzaam verkeer. „Als we het al zouden willen, dan is dat niet één-twee- drie te realiseren. Van Rij kan zich echter niet voorstellen dat de provincie roet in het eten gooit. „Het zijn maar enkele landbouwvoertui gen die daar langs moeten. Ik heb daarom een beroep gedaan op hun bestuurlijke verant woordelijkheden. Zij moeten kunnen afwegen wat belangrij ker is. Dat moet dus geen pro bleem zijn." Voor de bewoners van de Vrouwenweg betekent de maat regel dat hun straat weliswaar stiller wordt, maar dat ze hun woning alleen nog vanuit Lei den kunnen bereiken. Wie uit de richting van Zoeterwoude komt, moet omrijden. Eerder pleitten de bewoners daarom voor beweegbare palen in het wegdek, of voor camera's. Van de bewoners van de Vrouwen weg was vanochtend niemand bereikbaar voor commentaar op deze maatregel. Burchtleeuw krijgt spoédig nieuw' zwaard IDEN ERIC-JAN BERENDSEN !e leeuw boven de burcht- bort staat al een maand of stien met lege klauwen, laar als het aan de gemeen- f ligt, heeft dat de langste id geduurd. Het is de be- >eling dat deze maand nog !t dier weer een antiek raard in zijn knuisten rndt. f april 1998 deed de ge- eente aangifte van diefstal j ui het zwaard boven de )ort op de hoek van de irgsteeg en de Nieuwstraat. et uit' 1662 daterende wa- i èn, gemaakt door stads- luwmeester Pieter Post, is >oit meer teruggevonden, it de collectie van een wa- «verzamelaar uit Noord- ijkerhout nam de gemeente én zwaard over dat inmid- els is bewerkt tot een wapen at voor 99 procent lijkt op et gestolen zwaard. Het «ft Franse lelies, een weer- iste beschermlaag en twee agjes bladgoud. De terug- aatsing had echter nogal at voeten in aarde. Het eer zat continu tegen en j a «vendien moest de poort j Dg worden opgeknapt, aarom werd besloten het rugplaatsen én het onder- >ud van de poort in één er te doen. middel is iedereen zover. eze week worden de oude I tvestigingspunten uitge- nolten en wordt er weer ge- :ken of het 'nieuwe' zwaard I ïkkeloos en naadloos past. I trvolgens wordt dat wapen I eer in de klauwen van de I euw bevestigd. Gewikkeld j doeken welteverstaan de officiële onthulling door burgemeester >stma plaats. Volgens R. ekert van de afdeling ge- «wen van de gemeente zal Jt niet binnen twee weken j is- n- ..Het is een kwestie, van iïj ;enda's trekken maar ik heb »ede hoop dat het zwaard 'deze maand nog opzit." J. Verhagen: „Je kan wel kritiek hebben maar je moet ook de handen zelf uit de mouwen wil len steken." foto taco van der eb leiden eric-jan berendsen Burgemeester en wethouders van Leiden kunnen een dezer dagen een bijzonder pakket op het stadhuis verwachten. Een grote kartonnen doos gevuld met gedroogd onkruid. De distels, grassen en zaden zijn afkomstig van J. Verhagen van de Hoge Rijndijk, die al jarenlang strijdt tegen een stad vol onkruid en (zwerfjvuil. De inhoud van de doos is de opbrengst van een paar uurtjes vrijwillig schoonmaakwerk langs de openbare weg. Want wie bekommert zich nog om on kruid op stoepen, straten en in bermen en perken, vraagt Verhagen zich af. De ge meente in ieder geval onvoldoende, vindt hij. „Slechts af en toe wordt er iets opge ruimd." En dat terwijl hij toch voldoende onroerend-zaakbelasting moet betalen aan de lokale overheid. Twee jaar geleden kwam de 72-jarige Verhagen ook al in het nieuws toen hij met een aangepaste indu striële stofzuiger vieze plekken in Leiden te lijf ging. De toenmalige burgervader Goe- koop stuurde hij een brief met de medede ling: u bent burgemeester van een mooie maar ook vuile stad. Volgens Verhagen is er de afgelopen twee jaar bitter weinig veranderd. Met name het welig tierende onkruid overal in Leiden is hem een doorn in het oog. Bloeiende dis tels gaan pluizen, worden door de wind meegenomen, komen 'overal' terecht en ontkiemen vervolgens. Dat Leiden alleen nog het onkruid mechanisch wil bestrijden en niet chemisch kan Verhagen best begrij pen. Maar doe dat dan wél op tijd. Wacht niet tot het onkruid is uitgelopen maar trek de zaadplanten tijdig uit de grond of knip ze af. Doe je dat niet, dan kom je om in het werk. Verhagen vindt dat gemeenteambtena ren veel meer in de stad moeten rondlopen om misstanden te signaleren. Vervolgens dient er te worden ingegrepen. Het Clean Team, een groep jongeren van 14-16 jaar die na de jaarwisseling op vrijwillige basis Leiden van vuil ontdoet, zou 's zomers ook prima kunnen functioneren. „En ontspoor de jeugd zou via de rechter door taakstraf fen ook kunnen helpen. Zo lang dat echter niet gebeurt en ook de gemeente het in zijn ogen laat afweten, pakt Verhagen het onkruid eigenhandig aan. „Want je kan wel kritiek hebben maar je moet ook de handen zelf uit de mouwen willen steken." Hij heeft onlangs rond stati on Lammenschans schoongemaakt en ook in bermen voor zijn woning 'troep' wegge trokken. „Het onkruid was op sommige plekken zo hoog dat dat er al minstens twee jaar moet hebben gestaan. En omdat iedereen er aan voorbij loopt, Ijeb ik het zelf maar opgeruimd." Woordvoerder F. Delemarre van Milieu en Beheer ontkent met klem dat de gemeente te weinig aandacht zou besteden aan het verwijderen van onkruid en ook dat dat te laat zou gebeuren. „Er wordt gewerkt vol gens een vast schema en we houden reke ning met het 'onkruidseizoen.' Het pro bleem is echter dat het onkruid erg snel groeit en momenteel overal opkomt. Wat we vandaag weghalen, groeit morgen weer aan. En we kunnen natuurlijk niet iedere week op dezelfde plek komen." Overigens is Delemarre blij met de sug gestie van Verhagen voor Clean Teams in de zomer. „Ik waardeer wat die meneer doet en dat hij meedenkt. Qua personeel hebben wij in de zomer namelijk een capa citeitsprobleem. De onkruidtijd is namelijk ook vakantietijd. Jongeren die op zoek zijn naar een vakantiebaan kunnen bij Milieu en Beheer meteen aan de slag." )EN RUUD SEP volg van voorpagina uijt is het laatste jaar afwach- ïder, minder slagvaardig en nder daadkrachtig gewor- n. Dat is de mening van on- nemers die vanuit hun werk egeld contact hebben met portefeuillehouder econo- sche zaken. „Elke keer als ik met een ideetje dan krijg ik horen 'ja, we moeten nodig ns praten'. Maar daar blijft dan bij", vertelt dumphan- aar en ideeënmaker P. La- ïjère. „Sinds hij niet meer antwoordelijk is voor het keerbeleid merk je dat hij nder slagvaardig is naar de Irijven in de binnenstad", idt C. van Riet, bedrijfsleider i V&D en voorzitter van de tad voor de Nederlandse De- handel. (ort na het aantreden van- ïijt twee jaar geleden was het Irijfsleven over het algemeen tevreden met de CDA'er. Hij cte problemen snel op en rkte hard aan oplossingen, aai' dat werd het laatste jaar eds minder. Labrujère: „Ik vond hem in het begin veel ac tiever. Als ik hem nu probeer te benaderen krijg ik te horen dat de wethouder geen tijd heeft, of dat onze problemen niet de prioriteit hebben. Hij is veel af- wachtender geworden, maar dat is eigenlijk met de hele poli tiek wel het geval. Waarschijn lijk zijn we niet interessant ge noeg of zo." Van Riet heeft nog wel gere geld contact met Kruijt, maar hij vindt het vooral vervelend dat de wethouder bij de laatste verkiezingen een belangrijk deel van zijn portefeuille is kwijtgeraakt. „Een groot deel van het verkeersbeleid is bij hem weggehaald. En als je het over het functioneren van de binnenstad hebt, dan heb je het in eerste instantie over econo mische ontwikkelingen, maar spreek je ook al heel snel over de bereikbaarheid. Maar daar voor moet je niet meer bij Kruijt zijn. Ik heb de indruk dat hij nu veel meer met beide handen gebonden is. Daardoor kan hij nu minder voor het bedrijfsle ven betekenen. Dat vind ik jam mer", aldus Van Riet. leiden Er zijn van die dagen dat je puur voor je plezier naar school gaat. Als het vakantie is bijvoorbeeld, zoals gisteren. Inplaats van re kenen en lezen, lekker zagen en timmeren. Het liefst in je blote bast en in je korte broek. Ja, vakantiewerk op het schoolplein van de An ne Frankschool in de Stevenshof is zo gek nog niet. Zelfs al krijg je er niet eens voor betaald... foto henkbouwman leiden janneke dejonge Drie maanden nog, hooguit. Dan wordt duidelijk wat er met het fietspad op de Dol le Minabrug in de Stevenshof gaat gebeu ren. Verkeerswethouder Tjeerd van Rij heeft dit gisteren gezegd bij het in ont vangst nemen van een vijf centimeter dikke stapel met formulieren, voorzien van sug gesties en handtekeningen van bezorgde ouders. Zij willen een veiliger situatie, niet alleen voor hun kinderen, maar voor alle fietsers. De verkeerssituatie op de brug die de Dobbedreef en de Mary Zeldenrustweg met elkaar verbindt, is de bewoners van de Ste venshof al zeker drie jaar een doorn in het oog. De brug is net te smal voor een dub bele rijbaan, twee fietsstroken en twee voetpaden. Kort voor de brug stopt één van de fietspaden nu abrupt, om vervolgens met een vreemde bocht uiterst smal verder te gaan op de brug. Er is plaats voor hoog uit één fiets, maar als een auto met één wiel de streep overschrijdt, komt die fiets al in het nauw tussen auto en stoep. Boven dien is de situatie slecht te overzien voor wie van het gewone fietspad het fietspad op de brug wil bereiken. De situatie zorgde ervoor dat er op 20 mei dit jaar bijna een aanrijding ontstond tussen twee meisjes en een lijnbus. Desirée Bodijn, een van de meisjes van twaalf jaar: „M'n vriendinnetje moest kiezen: of tegen de bus, of tegen een lantaarnpaal. Ik kreeg de bus tegen m'n knie." Er werd toen zelfs gesproken over het blokkeren van de brug, maar dat ging gelukkig niet door, zegt Ro land Pesant, verkeersouder van de Anne Frankschool aan de Zuster Meijboom- straat. Als verkeersouder, een initiatief van Veilig Verkeer Nederland, is hij belast met het in kaart brengen van onveilige ver keerssituaties rond de schooI.Tevens moet een verkeersouder proberen wat aan die gevaarlijke punten te doen. Daarom verspreidde Pesant zo'n duizend formulieren onder de ouders van de Anne Frankschool en de nabijgelegen dependan ce van de Zwaluw. De formulieren die te rugkwamen, met tips als 'stoplichten plaat sen' en 'verbreden van de brug' werden gisteren overhandigd aan de wethouder. Die liet weten dat hij ze nog voor de vakan tie zal doornemen. „Deze brug staat wel in het Verkeersveiligheidsactieplan waar we mee bezig zijn, maar er is nog geen oplos sing voor. Die moet er nu zeker komen. Ik wil in september of oktober weten wat er gaat gebeuren." De aanwezige ouders benadrukten dat de oplossing structureel moet zijn. „Een klaar-over heeft geen zin. Die staat er maar twintig minuten per dag. Het is de hele dag een probleem, niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen." Van Rij be greep dat. „Juist als het rustig is, lijkt het mij dat hier hard wordt gereden." jf wim wegman, 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 Meldpunt Discriminatie tijdelijk dicht iden_ï Het Meldpunt Discriminatie in Leiden is wegens de zo- jervakantie gesloten van 12 juli tot en met 10 augustus. In joedgevallen kunnen slachtoffers of getuigen van discrimina- e contact opnemen met het Haags Bureau discriminatiezaken an de Riviervismarkt 2. Dit kantoor is op maandag tot en met rijdag tijdens kantooruren te bereiken op 070 - 3028686. ifaamsvermelding foto ;iDENBij de computerfoto van de nieuwe Rijnsburgerbrug is orige week per abuis niet de naam van de maker van de afbeel- ing vermeld. Dat moet zijn: UBIK Mare Heesterbeek. Aanvragen van paspoorten/rijbewijzen e.d. niet mogelijk op maandag 19 juli a.s. In verband met de verhuizing naar de nieuwe werkplek in het atrium !van het stadhuis is de afdeling Burgerzaken op maandag 19 juli a.s. de gehele dag gesloten. U kunt die dag niet terecht voor paspoorten, rijbewijzen, uittreksels e.d. Alleen voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden is de afdeling Burgerzaken geopend van 10.00-14.00 uur. Bestuursdienst Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13