Numico op vitaminemarkt in VS Economie Pronk opent nieuwe hal Mirec Unilever opent deuren vestiging in Palestina Interpolis en Van Spaendonk bundelen pensioenbedrijven Geitenhouderij maakt enorme groei door Strippenkaart openbaar vervoer verdwijnt in 2002 usie Delta Lloyd en futs Ohra gaat door Personeel Van Ommeren en Pakhoed bezorgd over fusie SDAG 6 JULI 1999 TIE ipotheekrente 0,3 procent hoger •FRDAMDe Postbank en ABN-AMRO verhogen vandaag de otheekrente met 0,3 procent als gevolg van 'ontwikkelingen ie kapitaalmarkt'. Beide banken volgen de eind vorige and door Roparco ingezette stijging van de hypotheektarie- Door de verhoging bedraagt de rente op een Postbank-hy- ïeek met een looptijd van vijfjaar vijf procent. De vijfjarige ng bij ABN-AMRO komt op 5,1 procent, een hypotheek met looptijd van tien jaar heeft een rente van zes procent. [ijers opent expositie WNF-parken Voorzitter H. Wijers van het Wereld Natuur Fonds heeft middag de foto-expositie 'De Yellowstoneparken van Euro- geopend in nationaal park De Veluwezoom in Rheden. Het om speciale natuurparken in wording in heel Europa. De ositie is nog tot en met 31 oktober te zien. De parken zijn initiatief van het Wereld Natuur Fonds en de recreatieon- teming Molecaten Groep. Men hoopt het bedrijfsleven en toerisme warm te krijgen voor nieuwe natuurparken, waarin evenwicht moet zijn tussen natuur (bedreigde planten en ;soorten), cultuur en toerisme. De zogeheten Protected Area work (PAN)-parken krijgen daartoe een keurmerk. Inmid- i hebben zes nationale parken in Polen, Tsjechië, Slowakije, ïgarije, Italië en Griekenland zich voor het keurmerk opge- en. irse appeloogst verwacht haag De Nederlandse appeloogst voor dit jaar stijgt ver gelijk met dertien procent naar 575.000 ton. Volgens het ductschap Tuinbouw groeit vooral de oogst van Elstar en Jo- old, de belangrijkste appelrassen van Nederland. De pro- tie van Golden Delicious en Cox' Orange blijft gelijk. De pe- oogst is geraamd op 125.000 ton, tegen 140.000 ton een jaar den. De wat tegenvallende perenoogst is volgens het pro- tschap vermoedelijk nog een gevolg van de wateroverlast 1 vorig jaar. In het zuidwesten van Nederland zijn opbreng- van perenbomen erg wisselend. ichtvaartmaatschappij bankroet rta De luchtvaartmaatschappij Sempati Air, deels van de jste zoon van ex-president Soeharto, Hutomo 'Tommy' idala Putra, is gisteren bankroet verklaard. Het was de op e na grootste luchtvaartmaatschappij in Indonesië voor in 1998 de operaties werden gestaakt. Een van de andere «aandeelhouders was Mohamad Hasan, een golfmaatje van harto. Het faillissement werd uitgesproken door de Han- rechtbank van Jakarta. De financiële ondergang van het be is grotendeels het gevolg van de waardedaling van de Indo- sche roepia tegenover de Amerikaanse dollar. Tegen de 37- »e Tommy loopt een onderzoek wegens beschuldigingen betrokkenheid bij een duistere grondtransactie. ïilever verliest slag over margarine haag» De dure gezondsheidsmargarine Benecol hoeft niet naam te veranderen. Ook in hoger beroep heeft Unilever, naker van het concurrerende Becel, een kort geding verlo- tegen fabrikant Raisio. De maker van Benecol beweert dat nargarine het cholestorolgehalte verlaagt. Unilever vreest consument die naam zal verwarren met Becel, omdat altijd is aangeprezen als een product dat past in een cho- >rolverlagend dieet. Bovendien speelt mee dat Unilever een tgelijk product als Benecol op de markt wil brengen: Becel Activ. Het gerechtshof vindt verwarring van de namen niet voor de hand liggend. Het hof neemt daarbij in overweging Benecol veel duurder is dan Becel, zodat de consument het chil snel zal merken. obiele activiteiten KPN in aparte BV haag KPN gaat zijn mobiele telefonie onderbrengen in een rte BV, KPN Mobiel. Alle personeelsleden van de verschil de onderdelen gaan over naar dit bedrijf. De nieuwe struc- r moet in de herfst van dit jaar op poten staan. KPN Mobiel ft voor honderd procent in handen van Koninklijke KPN nv. Ie leiding verandert voorlopig niets. Een woordvoerder van W zegt dat alle 1.800 personeelsleden hun baan behouden. ;ens de woordvoerder is de operatie op touw gezet om de )iele activiteiten beter vergelijkbaar te maken met de mobie- oncurrenten. Aandeelhouders zouden daarom vragen. Nu pn de financiële gegevens van de mobiele activiteiten ver- jt in de cijfers van KPN. lieux nieuwe topman bij Canal+ irsum De Belg P. Tilieux is benoemd tot directeur-generaal Canal+ Nederland en Canal+ Vlaanderen. Dat heeft de be kender gisteren bekendgemaakt. Tillieux heeft in het verle- gewerlrt voor onder meer de Holland Media Groep (HMG), r hij eind 1994 werd aangetrokken om het samengaan van 4 en Veronica te begeleiden. rote verliezen C&A in Duitsland iELDORFDe Duitse tak van het kledingconcern C&A heeft g jaar het verlies nog sterker zien oplopen dan al was ver- :ht. Het bedrijf zag het verlies omhoog gaan van 64,8 miljoen r 259,2 miljoen mark (290 miljoen gulden). C&A wil dit jaar verlies halveren en in 2000 uit de rode cijfers zijn. Bedrijfs- er R. Müller noemde vorig jaar 1997 al 'het zwaarste en htste jaar sinds de Tweede Wereldoorlog'. C&A gaat dit jaar terkt in Duitsland investeren. Zo zullen er zeventien winkels laats van de eerder geplande tien gerenoveerd worden. C Duitsland zag in 1998 de omzet met 2,4 procent dalen tot niljard mark. t-Philipsbestuurder hoogleraar hede» Ex-Philipstopman Roel Pieper gaat op 1 september nieuwe leerstoel gaat bekleden aan de Universiteit Twente, wordt deeltijdhoogleraar 'Electronic Commerce' aan de fa- ceiten informatica en technologie management. Pieper geldt als een expert op het raakvlak van informatie- en imunicatietechnologie (ICT) en bedrijfskunde. Hij verdien- ijn sporen bij grote computerbedrijven, waaronder het ïrikaanse Compaq. Ook was hij de geestelijk vader van het nning concept', waarmee het ministerie van economische in startende ICT-ondernemers ondersteunt. Overnameplan van marktleider GNC voor 5,4 miljard gulden Numico, bekend van de babyvoeding Nutricia, Bambix en Chocomel, gaat voor 5,4 miljard gulden het Amerikaanse bedrijf General Nutrition Companies (GNC) uit Pitts burgh overnemen. GNC is marktleider in de productie en verkoop van voedingssup plementen als vitaminepillen, sportdranken, kruidenpoeders en dergelijke. Het bedrijf had in 1998 een omzet van drie miljard gulden en een nettowinst van ruim 200 mil joen gulden. Numico behaalde een omzet van 3,5 miljard gulden en een nettowinst van 340 miljoen gulden. wageningen gpd Numico is al twee jaar bezig een positie te verwerven in de markt voor voedingssupple menten. Van oudsher is het be drijf sterk in baby- en zuigelin genvoeding en speciale medi sche voeding. De babyvoeding, goed voor de helft van de om zet, groeit nauwelijks meer. De klinische voeding - een vijfde van de omzet - laat nog wel een groei van vijftien procent of meer per jaar zien. Om de doel stelling van het bedrijf, jaarlijks een omzet- en winstgroei van meer dan tien procent, vast te houden is Numico aan een der de divisie begonnen, de voe dingssupplementen. De afgelopen twee jaar heeft Numico door overnames een bescheiden positie opgebouwd in de vitaminenmarkt in Euro pa. Met een omzet van 261 mil joen gulden kwam 7,5 procent van de omzet uit de divisie Vita minen, Mineralen en Supple menten (VMS). In tegenstelling tot Europa, waar mensen vooral slikken op doktersvoorschrift, is de markt voor voedingssupplementen met een gezondheidsclaim in de VS sterk groeiend. In totaal wordt er jaarlijks voor een klei ne 20 miljard gulden aan pro ducten gekocht die de ouder dom tegengaan, tegen ver moeidheid helpen, de sporter van extra energie voorzien of anderszins beweren de mens gezond te houden. GNC is de grootste speler op die markt met een marktaan deel van 12,9 procent. Het ver koopt zo'n 1.000 verschillende producten via 4.000 eigen win kels, via drogisterijen en via In ternet. Greg Hom, tweede man van GNC: „Wat wij niet hebben, is een eigen researchafdeling waar nieuwe producten ont wikkeld worden." Dat heeft Numico juist wel. De komende tijd denkt Numico middeltjes tegen arthritis (ge wrichtsontsteking), vetzucht en reizigersdiarree op de markt te brengen. Ook middelen tegen hartkwalen, of voor een betere weerstand tegen griep, worden ontwikkeld. Numico wil deze producten via GNC op de Ame rikaanse markt brengen. „Daar mee genereren we over een paar jaar een paar honderd mil joen gulden extra omzet", denkt topman Van der Wielen. De overname gaat door als er minstens 50,1 procent van de aandelen wordt aangeboden. Numico biedt 25 dollar per aandeel GNC. Met de overname is 3,6 miljard gulden gemoeid. Van der Wielen: „Verder nemen we nog voor zeventig miljoen gulden optierechten van het management over en netto schulden van 1,6 miljard. We fi nancieren de overname door voor een miljard gulden nieuwe aandelen uit te geven en een converteerbare obligatielening van 1,3 miljard gulden. De rest lenen we bij de bank." De concurrentie ontketende het afgelopen jaar een prijzen slag in de vitaminenmarkt en dat leidde tot een lagere winst en inzakkende beurskoers. „We kunnen het dus vrij goedkoop overnemen", aldus Van der Wielen. eindhoven Het Eindhovense recyclingbedrijf Mirec slaat de vleugels uit in het buitenland. Het bedrijf, dat al vestigingen heeft in België en Duits land, wil ook fabrieken in Groot-Brittannië en in de Scandinavische landen. Directeur ir. N. Zonneveld heeft dit gistermiddag gezegd bij de ope ning van een nieuwe bedrijfshal in Eindhoven. Minister Pronk (midden) verrichtte de openingshandeling. Mirec is een dochteronderneming van Philips (30 procent) en het internationale concern Cleanaway (70 procent). Het is met een omzet van 45 miljoen gulden het grootste recyclingbe drijf in Nederland. Er werken 120 mensen. Het bedrijf haalt alle nog bruikbare materialen uit afgedankt bruin- en witgoed, zoals televisies, video apparatuur, kleine huishoudelijke apparaten en dergelijke. Vorig jaar ging het alles bij elkaar om ongeveer 130.000 ton materiaal. FOTO WFA JOHN CLAESSENS ramallah anp Hoewel de politieke situatie nog verre van stabiel is, heeft Unilever gisteravond als eerste multinational de deuren ge opend van een vestiging in de Palestijnse gebieden. Om dich ter bij onze consumenten te zijn, luidt de officiële reden. Maar, geeft Unilever-vertegen woordiger in Israël Ray Brem- ner toe, vooral ook om stevig voet aan de grond te krijgen op de zich ontplooiende Palestijn se markt. De Unilevervestiging in Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever, officieus al een maand in vol bedrijf, begint aanvankelijk als een marktver- kennende viermanspost. In een later stadium wil het bedrijf echter van distributeur uit groeien tot plaatselijke produ cent. Maar dan moeten de Uni- leverproducten eerst grif aftrek vinden bij de ruim vier miljoen Palestijnen. De prognoses lijken volgens Bremner vooralsnog gunstig. Unilever heeft sinds 1992 een groot aantal vestigingen ge opend in het Midden-Oosten, en de naamsbekendheid van Lipton thee, het wasmerk Omo, de zepen van Lux, Sunsilk shampoo en Magnum-ijs blijkt in de Palestijnse gebieden gro ter te zijn dan aanvankelijk ver wacht. „De Palestijnen kijken veel naar Jordaanse en Egyptische tv-zenders en kennen daarvan onze reclames", aldus Brem ner. „We lijken daardoor een markt te betreden waar onze merken al bekend zijn en waar men in feite al zat te wachten tot ze zouden arriveren." Unilever opende drie jaar ge leden al een vestiging in Israël, maar die bevindt zich - on danks de geografische ligging - qua markt toch te ver van de Palestijnse consument. Overname van Nedlloyd mag brussel anp De overname van Nedlloyd door Deutsche Post stuit niet op bezwaren in Brussel. De Eu ropese Commissie wil na klach ten van concurrenten wel op heldering of er sprake is van staatssteun bij de aankoop. Als dat zo is, moet Deutsche Post dat geld, terugbetalen, maar blijft de overname ongemoeid, zo liet de woordvoerder van Eu ropees commissaris Van Miert (concurrentiezaken) gisteren weten. De nieuwe Duitse eigenaar en zijn Zwitserse dochterbedrijf Danzas krijgen alle transportac tiviteiten te land van Nedlloyd in handen. Daarmee verovert Deutsche Post een belangrijke positie in de Benelux, met Duitsland hét werkterrein van Nedlloyd. De commissie maakt zich ge zien het aantal nationale en in ternationale concurrenten geen zorgen over een te sterke posi tie van Deutsche Post. Op de markt waarop bijvoorbeeld pakketvervoerder Van Gend Loos, onderdeel van Nedlloyd, actief is, weren zich bedrijven als TPG, UPS en het Belgische ABX. Brussel ziet de overname te gen de achtergrond van de libe ralisering van de nationale postmonopolies. Via acquisities proberen staatsondernemingen hun positie te versterken. Deut sche Post heeft zich ingekocht in onder meer DHL, Danzas en het Britse Securicor. Veestapel verdubbeld tot 130.000 schettens anp tilburg anp Verzekeraar Interpolis (Rabo bank) en de Van Spaendonk Groep bundelen hun pensioen- bedrijven. Hierdoor ontstaat een onderneming die een ver mogen beheert van 18 miljard gulden voor in totaal 285.000 mensen. Beide bedrijven willen die pensioenen beheren en admi- nisteren en in een nieuw geza menlijk bedrijf onderbrengen. Reden voor de bundeling ligt in de privatisering van de sociale zekerheid en de flexibilisering van pensioenregelingen. Het uitvoeren van een pensioenre geling wordt daardoor steeds ingewikkelder, vraagt grotere deskundigheid en zorgt voor hogere kosten voor automatise ring- en informatietechnologie. Een grote uitvoerder kan ook makkelijker nieuwe klanten trekken en staat sterker op de beleggingsmarkt. De afdeling van Interpolis die zich bezig houdt met collectie ve regelingen, is binnen hét to taal van Interpolis relatief klein. Daarbij is het beheer van het Rabobank Pensioenfonds met een belegd vermogen van 8,4 miljard de grootste kluif. Ande re klanten zijn coöperatieve be drijven als Campina en Cehave. Van Spaendonk beheert uit eenlopende voorzieningen, zo als regelingen voor fysiothera peuten, dierenartsen, het pen sioenfonds voor de schoen- en lederindustrie en ook regelin gen voor bedrijven zoals Vendex. Van Spaendonk-directeur S. de Jong zegt dat met name middelgrote bedrijven een groeimarkt vormen. „Steeds meer van deze bedrijven rich ten hun eigen pensioenfonds op. Die ondernemingen zijn echter te klein om het beheer en uitvoering zelf te doen. Pen sioenen vormen een steeds be langrijkere arbeidsvoorwaarde. Met een eigen fonds kan een bedrijf de werknemers maat werk bieden. Ook kan het profi teren van goede rendementen, waardoor de premies laag kun nen blijven." De meeste landbouwsectoren in Nederland krimpen, maar de geitenhouderij maakt juist een enorme groei door. De Neder landse geitenstapel is de snelst- groeiende van Europa, meldt het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren te Rijswijk. In vijfjaar is het aantal geiten ver dubbeld tot zo'n 130.000 stuks. Vooral de melkgeitenstapel breidt snel uit. „We verwachten dat het aan tal geiten nog kan toenemen", zegt voorzitter R. Boersma van de vakgroep schapen- en gei tenhouderij LTO-Nederland. „We zien een groei van het aan tal medelanders dat in hun cul tuur gewend is geitenmelk te drinken. Daarnaast willen con sumenten vaker een exclusief product als geitenkaas." Ondanks de gestage groei blijft de geitenhouderij een klein onderdeel van de Neder landse veehouderij. Geitenmelk maakt slechts vier procent uit van de Nederlandse productie van koeienmelk. De groei van de laatste jaren is vooral afkom stig van koeienhouders, die melkquotum te kort komen. Ze nemen melkgeiten erbij om te kunnen blijven bestaan. Nu zijn er zo'n 300 bedrijven. Overschakelen is een gedurfde stap, zegt Boersma, die zelf een geitenbedrijf heeft in het Friese Schettens. „Geitenmelk is een vrije markt zonder Europese bescherming. De prijs kan zo dubbeltjes per liter inzakken. En geiten zijn veel eigenzinni ger dan koeien, daar moet je mee om kunnen gaan." Proeven met nieuwe slimme kaart den haag hans jacobs haags redacteur De strippenkaart gaat als alles volgens plan verloopt nog drie jaar mee. Op 1 ja nuari 2002, gelijk met de introductie van de euro, moet de opvolger klaarstaan. Een slimme kaart, die in het hele land voor het openbaar vervoer is te gebrui ken. Minister Netelenbos (verkeer) heeft gisteren met Mobis, de overkoepelende organisatie voor openbaar vervoerbe drijven, en lagere overheden, een inten tieverklaring ondertekend om tot zo'n gezamenlijke chipkaart te komen. De minister heeft zoals gisteren ge meld dertig miljoen gulden beschikbaar gesteld voor vier experimenten, in Gro ningen, Den Haag, Utrecht en Maas tricht. De 'tripperpas', die in Groningen wordt beproefd, lijkt op een telefoon- en kredietkaart. De pas hoeft niet in een automaat of computer te worden ge stopt, maar kan door een eenvoudig ap paraat bij het instappen worden 'gele zen'. Geld teruggeven wanneer de bus extra is vertraagd, behoort in de toe komst ook tot de mogelijkheden. Dat kan wanneer de kaart pas na afloop van een rit afrekent. Afrekenen kan op vele manieren, zo maakte Netelenbos gisteren in Den Haag duidelijk. Het oude zonesysteem, maar ook naar afgelegde kilometer of naar tijdseenheid. De kaart kan verder worden 'opgetuigd', zodat hij ook te ge bruiken is voor de fietsenstalling, de trein en de taxi. „Daarnaast moet het mogelijk blijven voor mensen die zo'n kaart niet willen om een gewoon kaartje te kopen, maar daar zit dan wel een magneetband op waar een deel van de gegevens ook op staat", aldus de minis ter. Ook banken, telefoon- en grootwin kelbedrijven hebben belangstelling voor het project. Voor hen zou de geslaagde introductie van een 'slimme kaart' de redding kunnen betekenen van de ge flopte chipknip en chipper. „Voor ons is dat weer gunstig. Op die manier kunnen we een deel van de ontwikkelingskosten terugverdienen", meende Mobis-voor- zitter Vonhoff. Beurskoersen schieten omhoog na bekendmaking 10 §rdam/arnhem anp 35 f" 47 I 12 przekeraars Delta Lloyd en so [Ohra gaan fuseren. Begin ll5 Iwerd al bekend dat oriën- 92 |de besprekingen werden oo |rd" bisteren besloten ze so pig samen te gaan onder 64 paam Delta Lloyd Nuts De nieuwe combinatie *ank£t met een jaaromzet van ik3^iljard gulden (Delta Lloyd ^iljard, Nuts Ohra drie "d) in de branche de derde i in. jde verzekeraars hebben 'lannen inmiddels voorge- ian de SER, de vakorgani- ^uis en de ondememingsra- De fusie gebeurt zonder ongen ontslagen. De nieu- ombinatie telt zo'n 5.500 17 93 ïemers. Delta Lloyd en gecoördineerd vanuit 325,1 erdam, verkopen hun po lissen via onafhankelijke tus- - senpersonen. De ziektekosten activiteiten van Nuts blijven in Den Haag. Het Ohra-deel in Arnhem zal de directe telefonische verkoop blijven doen. Het krijgt ook de directe verkoopactiviteiten van Delta Lloyd (Nationaal Spaar fonds en Noord-Brabant) onder zijn hoede. Nuts Ohra had het afgelopen jaar grote problemen. Vooral Nuts zorgde voor miljoenenver- liezen door slechte contracten. Ook de Ziekenfondsraad had de Haagse Ohra-dochter op de korrel omdat het bedrijf te veel zou declareren. Een beursgang zit er voorlo pig niet in. Naar verwachting voelt het Britse CGU, honderd procent eigenaar van Delta Lloyd, er weinig voor een aan trekkelijke melkkoe op te geven. i een dubbelwandige chemicaliëntanker voor de binnen- lat om een opdracht van Pakhoed aan een bedrijf in Dor- FOTO ANP ARCHIEF rotterdam-den haag anp De aandeelhouders van Van Ommeren en Pakhoed mogen gisteren dan tevreden op de fu sie hebben gereageerd, werkne mers zijn een stuk minder en thousiast. De eerste groep ver wacht dat het nieuwe bedrijf beter zal renderen. Vakbonden en ondernemingsraad maken zich zorgen over de sociale ge volgen nu een deel van de op slagactiviteiten van Pakhoed in Rotterdam wordt verkocht. De vereniging van effecten bezitters VEB zegt 'blij verrast maar niet erg verbaasd te zijn', dat de fusie alsnog doorgaat.. Na het afketsen van de fusie vo rig jaar zette de VEB een offen sief in om de bedrijven alsnog de laten fuseren. „Dit is een goede zaak voor aandeelhouders. Het feit dat er ook een nieuw bestuur komt, geeft aan dat men de transactie belangrijker vindt dan de per sonen", aldus, VEB-directeur P. de Vries. De VEB stelde van meet af aan dat een fusie het beste is voor de bedrijven en dat het jammer zou zijn als dit door persoonlijke verschillen aan de top niet door zou kun nen gaan. De Vries zegt dat ruim vier honderd aandeelhouders, van wie een aantal stukken van bei de bedrijven bezit, de VEB steunden in het fusiestreven. Op de beurs werd dan ook op getogen gereageerd. De koers van beide bedrijven schoot gis teren in een dag respectievelijk 18,7 en 17,3 procent omhoog. Vakbonden en onderne mingsraad zijn wat minder en thousiast. Een deel van de be drijvigheid van Pakhoed in Rot terdam moet nu immers ver kocht worden. „De directie van Pakhoed heeft heel wat uit te leggen", zegt CNV-bestuurder A. Scholten. „Vorig jaar kon de fusie niet doorgaan, omdat de sociale gevolgen te groot waren. Het lijkt er op dat de aandeel houder nu de winnaar is." Zo'n tweehonderd medewer kers van de op- en overslaglo catie Van Ommeren Botlek leg den gistermiddag het werk neer uit angst voor toekomstige ont slagen. FNV Bondgenoten heeft daar begrip voor. De bond is niet tegen de fusie maar eist dat er geen ontslagen vallen. Bo vendien wil de FNV garanties voor de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers waarvan het bedrijfsonderdeel verkocht wordt. De centrale ondernemings raad (COR) van Van Ommeren is verbaasd. „We weten nog niet wat we hier mee moeten. We zijn altijd eikaars concur rent geweest en nu moeten we samengaan. We moeten nog eens goed naar de cultuurver schillen kijken", reageert COR- secretaris F. van Oudheusden. De COR stelde in april nog dat een fusie door de cultuurver schillen op termijn tot het uit eenvallen van het bedrijf zou leiden. Zijn collega bij Pakhoed B. de Goey zegt dat de aankonding hem rauw op het dak is geval len. Hij wil echter eerst de voor stellen bestuderen voordat hij een reactie geeft. Bij Pakhoed vallen in Nederland de grootste klappen, omdat in de fusie- voorstellen twee opslagtermi- nals in de Botlek en Pernis in de etalage staan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9