T Russische soldaten gaan naar Kosovo In Belgrado wordt ook om de oorlog gelachen Nederlands ambassadepersoneel graag naar Berlijn Buitenland Regen in Rio Weer verbod op mars door katholieke straat VS heeft bezwaren tegen Van den Broek FIS positief over gebaar Bouteflika tot verzoening Surinamers woedend over salarisverhoging regering ISDAG 6 JULI 1999 lugabe erkent schuld aan moorden President Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren in )orzichtige bewoordingen voor het eerst zijn verontschuldi- ngen aangeboden voor de bloedbaden in Matabeleland in de ren tachtig. Het regeringsleger doodde toen duizenden men- •n van de Ndebele-stam, die ongeveer een vijfde van de Zim- abwaanse bevolking uitmaakt. Bij de begrafenis van vice-pre- dent Joshua Nkomo, een Ndebele, zei Mugabe het 'te betreu- n' dat er zoveel mensen zijn omgekomen. Hij noemde zijn oegere strijdmakker Nkomo 'Zimbabwes grootste held', en •gde de Ndebele toe dat de dood van Nkomo niet betekent dat 3 regering in Harare hen zal verwaarlozen. De staatsbegrafenis in Nkomo werd door ongeveer 80.000 mensen bijgewoond. :n strijder van de Ndebele-stam gaat voor in de begrafenis jet. foto anp loeharto eist miljarden van Time karta De voormalige Indonesische president Soeharto heeft steren bij een rechtbank in Jakarta een schadevergoeding van miljard gulden geëist van het Amerikaanse tijdschrift Time. mei publiceerde dat een artikel waarin werd beweerd dat jeharto vlak voor zijn aftreden in mei 1998 18 miljard gulden id overgemaakt van Zwitserland naar Oostenrijk. Ook zou jeharto's familie tijdens zijn bewind 30 miljard gulden hebben jrgaard. Er loopt een officieel onderzoek naar die vermeende ■lfverrijking. Soeharto omschreef het artikel als 'lasterlijke en ledigende beschuldiging, niet alleen voor mij, maar ook voor Indonesische natie". Hij beloofde dat hij de schadevergoe- ng zal doneren aan de bevolking. Eigen rechters' in Somalië straat op jgadishu Vier zelfbenoemde islamistische rechtbanken heb- :n gisteren aangekondigd het banditisme in de Somalische jofdstad Mogadishu te lijf te gaan. Zij willen op deze manier orde in de door anarchie geteisterde stad van Somalië her- ellen. Hoewel zij geen wettelijke status hebben, worden de is- nitische rechtbanken beschouwd als een van de weinig over bleven middelen om de anarchie in het Oost-Afrikaanse land fectief te bestrijden. De rechtbanken krijgen hun geld voorna- elijk van zakenlieden die de wetteloosheid beu zijn. Leden in milities die in opdracht van de rechtbanken opereren, heb- in in het noorden van Mogadishu al illegale wegblokkades op- jruimd. Milities richten de versperringen op om de inwoners terroriseren en af te persen. ondooms voor homo's in de cel noen Homoseksuele gevangenen moeten condooms krijgen van plan zijn seks te hebben. Een Britse rechtbank heeft t gisteren bepaald in een zaak die door oud-gedetineerde en Fielding was aangespannen. Tijdens zijn achtjarige gevan- nschap voor een reeks misdrijven werden Fieldings verzoe- n om condooms telkens van de hand gewezen. Volgens de chtbank was de weigering niet onwettig. De gevangenisdirec- heeft het recht om van mening te zijn dat 'homoseksualiteit t moet worden bevorderd'. Toch moeten gevangenisartsen I het vervolg condooms verstrekken aan 'oprechte homosek- ïelen', die zich anders met onveilige seks zouden inlaten, al- Lis de rechter. Het is de taak van de arts om te beoordelen of 5 gevangene daadwerkelijk homo is of niet. Verjaar cel voor bruggengooiers sen Een rechtbank in het Duitse Essen heeft gisteren twee ngens van 15 en 17 wegens poging tot moord tot vier jaar in n jeugdgevangenis veroordeeld. Zij hadden een stuk riole- ïgsbuis van 44 kilo van een brug over de snelweg op een be- elbusje gegooid. De 28-jarige chauffeur raakte ernstig gewond zit nu in een rolstoel. Er was tegen beide daders zeven jaar lëist. In Italië werden zaterdag vijf jongens tot 27,5 jaar cel ver- irdeeld, omdat zij eind 1996 een steen van een snelwegbrug ioiden en daardoor een jonge vrouw doodden. Italië reageer- indertijd geschokt. De daders hadden spijt noch berouw. Uit liniepeilingen bleek dat 10 procent van de Italiaanse jeugd het mien van stenen vanaf bruggen over wegen normaal vindt. Iroogte veroorzaakt crisis in Iran ibai De ernstigste droogte in veertig jaar heeft een crisis in de aanse landbouw veroorzaakt. Alleen al in de noordelijke pro- tcie Gilan is 6.000 hectare rijstaanplant volledig verdroogd, en )g eens 3.000 hectare bijna. Volgens de onderminister van nnenlandse zaken Ahmad Khorram is er voor ongeveer ruim niljard gulden schade. Ook is het peil in 's lands waterreser- irs alarmerend gedaald. De regering heeft in de steden pos- rs laten ophangen, waarop de inwoners worden opgeroepen in watergebruik te matigen. Er werd de afgelopen weken al im 860.000 gulden uitgegeven aan pogingen om met behulp n chemicaliën regen te veroorzaken, maar zonder succes. rak krijgt veel rommel voor olie' cdad» Grote hoeveelheden voedsel, medicijnen en reserve- ïderdelen van machines die aan Irak worden geleverd in het der van het olie-voor-voedselprogramma zijn van slechte raliteit, beschadigd of onbruikbaar. Dat heeft Benon Sevan, ofd van het humanitaire programma van de Verenigde Na- is, gisteren gezegd. Het olie-voor-voedselprogramma stelt Irak staat een beperkte hoeveelheid olie te verkopen om met de ibrengst met name voedsel en medicijnen voor zijn noodlij- nde bevolking te kopen. Het programma is een uitzondering p het embargo dat sinds de Iraakse inval in Koeweit van kracht I Sevan zei na een rondreis van drie weken door Irak dat veel in Bagdads klachten over het programma terecht zijn. 'rotest tegen stierenjacht Pamplona Mplona Amerikaanse dierenvrienden voeren in Spanje actie gen de traditionele stierengevechten. Zij dringen er bij toeris- n op aan weg te blijven bij het beruchte stierenspektakel van unplona, dat vandaag begint. De groep wil een groot span- I >ek ophangen boven de smalle straten, waar de stieren jaar- les doorheen gejaagd worden op weg naar de arena. Daarmee btesteren de activisten tegen de bloedige gevechten, die eestal eindigen met het op brute wijze afmaken van de dieren, •t negendaagse feest trekt jaarlijks duizenden toeristen. Som- ige toeschouwers gaan zelfs zo ver dat ze meerennen met de itochtone waaghalzen - mozos - die met gevaar voor eigen le- n voor de stieren uit rennen. De organisatie Peta roept ook ïderlandse toeristen op tijdens hun vakantie in Spanje stie rgevechten te mijden. uba eist 390 miljard gulden van VS Vana» Cuba eist in een rechtszaak 390 miljard gulden scha- iloosstelling van de Verenigde Staten, voor de 'smerige oorlog' e de Amerikanen de afgelopen vier decennia tegen het com- unistische land zouden hebben gevoerd. Het proces begon steren in het Paleis van de Revolutie in Havana, het gebouw it ook de Cubaanse regering onderdak biedt. Verschillende oepen klagers, zoals de Nationale Vereniging van Kleine Boe it en de Federatie van Cubaanse vrouwen, stellen de VS ver- itwoordelijk voor de dood van 3.478 Cubanen en het fysieke :sel dat 2.099 anderen hebben opgelopen bij gewelddadighe- n, variërend van de mislukte invasie in de Varkensbaai in 1 tot een serie bomaanslagen op hotels in Havana in 1997. belgrado anp Hoe steekt een Serviër de straat over? Hij kijkt naar links, naar rechts en naar boven... Tijdens de NAVO-luchtaanvallen groet ten de Serviërs elkaar niet met het gebruikelijke dobar dan (goedendag), maar met bombar dan (bommendag). Belgrado was 'Bombay', en een café dat New York heette, werd omge doopt tot 'Bagdad'. In de stad waren veel ruiten met tape af geplakt, omdat het glas anders bij explosies zou kunnen sprin gen: dat heette 'Windows 99'. Over de elf weken oorlog met de NAVO hebben de Serviërs talloze grappen en moppen be dacht. Populaire kranten als Blic en Glas brachten elke dag aforismen. Kleine bloemlezin gen zijn inmiddels in boekwin kels te krijgen. Veel van de vice- vi bevatten bijtende haat voor Clinton en Albright, en ze zijn niet altijd even subtiel: 'Ik heb Albright het liefst zoals m'n Co ca Cola. Koud en op tafel.' Of: 'Columbus, ik vervloek je nieuwsgierigheid! Maar de Servische oorlogshu mor zit ook vol zelfspot. Waar om maakt Clinton grote kans president van Servië te worden? Omdat hij voor elkaar heeft ge kregen wat Milosevic alleen nooit was gelukt: hij heeft alle Serviërs verenigd, Kosovo vrij gemaakt van Albanezen, de ou de fabrieken opgeruimd en de politie naar school gestuurd. Een Serviër zit te vissen. Hij vangt een goudvis met magi sche krachten, die wensen in vervulling doet gaan. De Serviër wil niets liever dan het herstel Weer overeenstemming bereikt tussen NAVO en Moskou Rusland is vanmorgen begonnen met de aanvoer van zijn hoofdcontingent in de vredesmacht voor Kosovo (BQFOR). Een eerste Iljoesjin-transportvliegtuig vertrok van een basis ten noorden van Moskou. Het transport werd mogelijk, nadat gisteren overeenstemming was be reikt over de rol van de Russen in de door de NAVO ge leide vredesmacht. Washington had de versterkingen in het weekeinde nog tegengehouden. BELGRADO-MOSKOU DPA-Rtr-ANP Het is nog onduidelijk wat er precies is afgesproken. De Rus sen drongen de afgelopen week in de onderhandelingen aan op wijziging van het 'akkoord van Helsinki'. Hun troepen in Koso vo zouden alleen onder Russi sche officieren moeten vallen, en niet onder het formele com mando van de NAVO. Rusland heeft pas een paar honderd man in Kosovo, geconcentreerd op de luchthaven van Pristina. Het totaal moet op circa 3.600 komen. De gisteren in Belgrado te ruggekeerde Servische opposi tieleider Zoran Djindjic heeft verklaard dat de positie van de Joegoslavische president Milo sevic onhoudbaar is geworden. „Binnen zes maanden zal hij de macht kwijt zijn. Maar hij kan alleen door een zeer brede golf van protest ten val worden ge bracht. Hij heeft nog niet opge geven, en zal bereidheid tot hervormingen en normaliteit voorwenden om tijd te win nen", zei Djindjic. In het Servische Kraljevo de monstreerden gisteren boze Joegoslavische reservisten. Zij eisen uitbetaling van achterstal lige wedde. De Zuid-Servische industriestad Leskovac was het toneel van een nieuwe massa demonstratie tegen het bewind van Milosevic. Zo'n 20.000 mensen scandeerden slogans als 'Slobo, hoepel op!' en 'Wij willen verandering'. Minister De Grave van defen sie brengt vandaag een bezoek aan de Nederlandse KFOR-mili- tairen in het zuiden van Koso vo. De bewindsman zal de Gele Rijders opzoeken in Orahovac, waar zij nu drie weken zijn ge legerd. De Nederlandse militai ren vallen onder commando van de Duitse brigadecomman dant in Prizren. Minister Herf- kens van Ontwikkelingssamen werking gaat morgen en don derdag samen met haar Duitse collega naar Prizren en Pristina. Öcalan in beroep tegen doodvonnis istanbul ap De advocaten van de leider van de Koerdische Arbei derspartij, PKK, Abdullah öcalan hebben gisteren for meel beroep aangetekend te gen het doodvonnis dat vori ge week tegen de Koerden leider is uitgesproken. Niyazi Bulgan, de leider van Oca- lans advocatenteam, en vier andere leden van het team verzochten een rechtbank in Istanbul het beroep voor te leggen aan het hof van be roep in Ankara. De maatre gel is volledig formeel, om dat in Turkije tegen dood vonnissen automatisch be roep wordt aangetekend. Een aanhangster van de PICK heeft zich gistermiddag opgeblazen bij een politiege- bouw in de stad Adana in het zuiden van Turkije. Bij de aanslag raakten veertien mensen gewond. Aanhan gers van de PKK hebben in het verleden vaker zelf moordacties gepleegd. De PKK eiste gisteren de verant woordelijkheid op voor de aanslag die vorige week op een koffiehuis in Elazig in Oost-Turkije werd gepleegd. Deze actie kostte aan zeker zes mensen het leven. rio de Janeiro* Een man loopt natgeregend tussen de paraplus door de straten van Rio de Janeiro. De Braziliaanse stad wordt de laatste tijd ge plaagd door regen en lage temperaturen. foto reuters crecc newton LONDEN DPA-ANP De onafhankelijke Noord-Ierse paradecommissie heeft gisteren besloten dat de Oranjemars op 12 juli door de omstreden Lo wer Ormeau Road in Belfast niet mag doorgaan. Een woord voerder van de organiserende Oranje Orde reageerde 'teleur gesteld en gefrustreerd'. De ka tholieke inwoners van de wijk rond de straat zeiden juist op gelucht te zijn. Volgens de commissie is het de Oranje Orde niet gelukt goe de afspraken te maken met de wijkbewoners. Vorig jaar ging deze parade wel door, toen zonder problemen. Dat was vooral het gevolg van de dood van drie katholieke jongetjes bij een sectarische aanslag, twee dagen eerder. Daarop besloten de bewoners zich te beperken tot een stil protest. De commissie verbood eer der ook de beruchte Oranje mars van afgelopen zondag door de katholieke Garvaghy Road in Portadown. Het bleef daar overwegend rustig, al moesten leger en politie gister avond protestantse jongeren te genhouden toen zij probeerden een begraafplaats bij een katho lieke kerk binnen te dringen. Met de Oranjemarsen her denken de protestantse unio nisten de slag aan de Ierse rivier de Boyne in 1690, waarbij Wil lem III zijn katholieke schoon vader James II versloeg. De rou tes lopen vaak door katholieke wijken. Veel mensen vrezen dat de marsen de toch al uiterst moeizame vredesbesprekingen tussen katholieke en protes tantse partijen verder onder druk zetten. De protestantse leider David Trimble heeft de Amerikaanse president Clinton gisteren om hulp gevraagd bij het doorbre ken van de impasse in het vre desproces. Trimble weigert Sinn Féin, de politieke arm van de IRA, op te nemen in een nieuwe regering voor Noord- Ierland, omdat de IRA geen be gin wil maken met ontwape ning. De terreurorganisatie zal dat pas oveiwegen zodra er een akkoord over de regering is. van de verwoeste fabrieken en wegen, en zegt: „Ik wil dat alles weer wordt zoals het voor de oorlog was." Hij zet de vis te rug, ^aat naar huis en vraagt zijn vrouw wat er op het nieuws was. Zegt ze: „Ik maak me een beetje bezorgd. De NAVO dreigt ons te bombarderen!" President Milosevic wordt al lesbehalve gespaard. Een mop gaat over het onder zijn bewind almaar kleiner wordende land. Milosevic en zijn vrouw Mira Markovic liggen te slapen in de presidentiële residentie. Mira schrikt midden in de nacht wakker van lawaai buiten. Ze kijkt uit het raam, en ziet mili tairen rond het huis. „Slobo, soldaten!", roept ze in paniek. „Niets aan de hand", zegt Milo sevic. „Dat zijn onze grenstroe pen." Als nieuwe secretaris-generaal van NAVO WASHINGTON ANP Bij de Amerikaanse regering be staan bezwaren tegen oud-mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek als opvolger van Javier Solana als secretaris-ge neraal van de NAVO. Dat is van verscheidene bronnen in de politieke wandelgangen van Washington vernomen. Solana verlaat de westere alli antie, omdat hij is benoemd tot EU-vertegenwoordiger voor het buitenlands en veiligheidsbe leid, een soort 'minister van buitenlandse zaken' van de Eu ropese Unie. De naam van EU- commissaris Van den Broek als Solana's mogelijke opvolger cir culeerde naast kandidaten uit Denemarken, Duitsland, Enge land en België. De Amerikaanse regering doet geen uitspraken, officieel noch onofficieel, over haar voorkeur voor de opvolging van Solana. Ook Nederland heeft zich niet uitgesproken. Toen in 1995 oud-premier Lubbers kan didaat was voor de functie van secretaris-generaal van de NAVO, werd de naam van Van den Broek in Washington even eens genoemd. Zijn kandida tuur had in tegenstelling tot die van Lubbers in Washington wel ruime steun. Het is niet duidelijk waarom Van den Broek niet langer bij de Amerikaanse regering in de gra tie is. Het staat ook niet vast dat hij in de ogen van Washington iets heeft 'misdreven'. Een waarnemer van politiek Was hington merkt op dat de Ameri kanen misschien de voorkeur geven aan 'jonger bloed' dan de 62-jarige Van den Broek. parus apgekost. De opstand brak in 1992 uit nadat de regering de verkie zingen, die het fundamentalis tische FIS dreigde te zullen win nen, had afgelast. De FIS-Raad noemde in een verklaring het aantal van 100.000 doden realistisch. Vol gens de raad zet Bouteflika met het bevestigen van dat grote aantal slachtoffers een eerste stap naar het onder ogen zien van de 'volledige tragedie'. De FIS-Raad uitte ook kritiek op Bouteflika. Zo zou de president ,inzijn verzoeningsplannen voorbijgaan aan het FIS. De :FI3-jRaad eist dat de noodtoe stand wordt opgeheven, dat alle FIS-leden worden vrijgelaten, dat islamitische strijders poli tiek actief mogen worden en dat de gezagsdragers die be trokken waren bij het schrap pen van de stembusgang in 1992 worden weggestuurd. Algerijnse fundamentalisten hebben positief gereageerd op de algehele amnestie die presi dent Abdelaziz Bouteflika zon dag toezegde aan duizenden is lamitische fundamentalisten die vast zitten op verdenking van medeplichtigheid aan ter rorisme. De Coördinerende Raad van het Front voor Islami tische Redding, een van de or ganisaties die het verboden FIS in het buitenland vertegen woordigen, vervyelkom4e d|e aankondiging van Bouteflika. Het pardon geldt; niet voöf de genen, die hebben vermoord of verkracht. Sinds hij in april tot president werd gekozen, streeft Bouteflika naar nationale verzoening. Zo heeft hij officieel erkend dat de islamitische opstand al aan 100.000 mensen het leven heeft wachten nog altijd op hun sala rissen over de maand juni. De commerciële banken weigeren de overmakingen te verrichten, omdat zij de voorgeschoten be dragen niet of pas na lange tijd door de overheid krijgen terug betaald. De regering-Wijdenbosch be sloot eind vorig jaar de eigen salarissen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1998 met 100 procent te verhogen. Kort daarvoor was een salarisverho ging aan de ambtenaren gewei gerd. De protesten die dit te weeg bracht, dwongen Wijden- bosch om het besluit op te schorten. Maar vorige week werd alsnog tot betaling over gegaan, wat de staatskas ruim 300 miljoen Surinaamse gul dens kostte. De vakbonden zien in de stap van de regering aanleiding om opnieuw in actie te komen en dreigen met harde maatregelen als de salarisverhogingen niet in de staatskas worden terugge stort. paramaribo armand snijders correspondent De Surinaamse vakbonden zijn woedend op de regeringfunc tionarissen die vorige week met terugwerkende kracht een sala risverhoging van honderd pro cent hebben ontvangen. Presi dent Jules Wijdenbosch, vice- president Pretaap Radhakishun en de leden van het kabinet kregen allen tientallen miljoe nen Surinaamse guldens op hun rekeningen bijgeschreven. „Schaamteloos", noemt de vakorganisatie C 47 deze actie van de regering. „Een mentali teit van na-mij-de-zondvloed en grijpen wat er nog te grijpen valt nu de laatste dagen van de regering zijn geteld." Ook de Centrale van Landsdienarenor- ganisaties (CLO), die de meeste ambtenaren vertegenwoordigt, is woedend over de verrijking van de landsbestuurders. „Dit is heel erg. Prioriteiten zouden op dit moment heel ergens an ders moeten worden gelegd." Duizenden ambtenaren berlun peter van nuusenburg correspondent Er zijn momenteel bepaalde woorden in menig Duits gezin in Bonn, die beter niet genoemd kunnen worden. Verhuizing en alles wat daarvan afgeleid is, verhuiswagen, verhuiskist, verhuizer, roepen daar dezelfde grimmige reactie op als bij voorbeeld de naam Ajax bij een fanatieke Feyen- oord-supporter. Een paar duizend Bonner amb tenaren verhuizen de komende weken en maan den naar Berlijn en velen ondergaan dit als hun noodlot. Die verhuizing is onvermijdelijk, omdat de regering en het parlement, de Bondsdag, in Berlijn domicilie hebben gekozen. De hoofdstad is nu ook het politieke centrum van Duitsland. Het afscheid van Bonn valt de meeste toekomsti ge Berlijners zwaar. Ze verlaten de 'idylle aan de Rijn' voor het 'Sodom en Gomorra aan de Spree'. Maar niet iedereen betreurt zijn vertrek uit Bonn. De Nederlandse diplomaten kijken uit naar de verhuizing naar Berlijn. Wim Henskens, de kan selier (hoofd administratieve en consulaire za ken) van wat nu nog het ambassadekantoor in Berlijn is, weet te melden dat 'vrijwel iedereen positief heeft geregeerd' op de komende verhui zing. En de voormalige onderofficier (43) kan het weten. Hij is de organisator van de 'operatie Bonn-Berlijn', die volgende maand haar beslag krijgt. Dat enthousiasme lag niet voor de hand. De meeste diplomaten blijven vier, hooguit vijf jaar op een standplaats. Daarna vertrekken ze weer. Voor de diplomaten die nu in Bonn wonen, bete kent het vertrek van de 'politiek' naar Berlijn dat ze ook tussentijds moeten verhuizen. „Je hoeft geen medelijden te hebben met diplo maten, want dat is het leven waarvoor ze hebben gekozen. Maar twee keer binnen vier jaar verkas sen, vergt veel van een gezin. Je bent net gewend, je vrouw heeft haar draai gevonden, de kinderen voelen zich happy op school en dan moet je weer inpakken. Dat kan te veel worden. Daarom is be sloten ze extra ondersteuning te geven." Die ondersteuning kreeg de vorm van een vra genlijst, waarop de diplomaten voorkeuren inza ke huisvesting konden aangeven. Daarmee zou 'uiteraard binnen redelijke grenzen' rekening worden gehouden. En vrijwel niemand heeft die grenzen van de redelijkheid overschreden, aldus Henskens. „Er was er een die in het hart van Ber lijn wilde wonen, maar wel veel rust en een veel groen verlangde. Nu is Berlijn een grote bouw put. Dus dat was absoluut onmogelijk. Maar dat hebben we maar op onwetendheid geschoven." „Voor elke nieuwkomer hebben we 10 tot 15 hui zen bekeken. We hadden het geluk dat de druk op de huizenmarkt veel kleiner was dan we had den verwacht. Er gaan veel minder Duitse amb tenaren van Bonn naar Berlijn dan voorzien, rond de 7.500, terwijl men aanvankelijk uitging van meer dan 20.000, dus dat hielp. Maar er ging heel veel tijd in zitten. Maar op de residentie van de ambassadeur na hebben we de zaak rond." Het zoeken van een ambtswoning valt voor Henskens onder de categorie 'doffe ellende'. „Zo'n pand moet niet alleen geschikt zijn om in te wonen, maar je moet er ook recepties in kun nen houden. En de markt voor dat soort repre sentatieve panden bleek erg krap. Er zijn natuur lijk villa's die op het eerste gezicht in aanmerking kwamen, maar die bleken voor miljoenen opge knapt te moeten worden. En omdat 'Den Haag' had besloten zelf een residentie te laten bouwen, was zo'n investering weggegooid geld." Behalve woonruimte moest er ook een 'werkplek' voor de nieuwkomers gecreëerd worden. De am bassade had een 'vestiging' in Berlijn, waar een kleine groep diplomaten en administratief perso neel werkte. Dit 'filiaal' zetelde op de 23-ste en hoogste verdieping van het hoogste gebouw van Oost-Berlijn, het hoofdkwartier van het voorma lige ministerie van buitenlandse handel van de DDR. De verdieping was te klein. Nu begint ver moedelijk nog dit najaar de bouw van een nieu we ambassade, die in 2001 klaar moet zijn. Als overgangsoplossing zijn nu twee nieuwe etages gehuurd. „De technische infrastructuur op de 23-ste was slecht. Verouderde computers en een simpele te lefooncentrale. We hebben de twee nieuwe eta ges verbouwd en opnieuw ingedeeld en de appa ratuur vernieuwd en aangepast aan de eisen van deze tijd. Terugblikkend kunnen we zeggen dat het probleemloos is verlopen, maar we hebben wel heel wat zweetdruppeltjes gelaten. De nieu we collega's kunnen in elk geval gelijk aan de slag." Als dat nodig mocht blijken, kunnen ze voor ad vies aankloppen bij een collega die al een jaar in Berlijn zit. Cultureel attaché Monique Ruhe was vorig jaar zomer de eerste Bonner die naar Ber lijn verhuisde. Ze heeft inmiddels voldoende ver gelijkingsmateriaal en haar oordeel over de nieu we standplaats valt overwegend positief uit. „Je merkt dat Berlijn nog moet groeien in haar rol als nieuwe hoofdstad, niet alleen van Duits land, maar eigenlijk van Oost-Europa. Het is on danks zijn omvang nog steeds geen echte we reldstad. Maar het verandert razendsnel en het is nu al veel spannender en interessanter dan Bonn ooit was."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7