'Marc is vermoord alsof het een liquidatie was' Museumplein krijgt contouren van verstild stadsplein 51 Binnenland yabinet wil van Nederland ■en eenheidsworst maken _ISPAG t CPD Geassocieerde Pers Diensten een inzage actuele BVD-dossier [haag De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) mag wei en om actuele gegevens openbaar te maken. Dit heeft de tld van State bepaald. E. van Morgen uit Loosdrecht, in het leden lid van de actiegroep Onkruit, wilde weten of de BVD jevens over hem verzamelt. Eerder liet de BVD wel oude dos- [s door betrokkenen lezen, waarbij alle bronnen onzichtbaar ren gemaakt. Met de uitspraak komt een eind aan een lang- juridische procedure. Luim drieduizend bekeuringen K^kzee De Zeeuwse politie heeft de afgelopen twee weken op |*|fouteGoes-Zierikzee-Grevelingendam ruim drieduizend be- "^urders beboet. In de meeste gevallen ging het om te hard rij- i, door rood rijden en het niet-dragen van de veiligheidsgor- >nzejof helm. Vorige maand begon in Zeeland het landelijke pro- vft Verkeershandhaving. Doel is het aantal verkeersslachtoffers "r'en Qg te brengen, vooral op gevaarlijke 50- en 80-kilometerwe- i. Het kabinet stelt voor het project jaarlijks vijftig tot zestig joen gulden beschikbaar. Deelnemende politieregio's krijgen zend uur mankracht per week extra en geld voor meetkasten Tpalen, camera's en voertuigen. [arinehelikopter maakt noodlanding rEN* Een helikopter van de Koninklijke Marine heeft gister- ind een noodlanding gemaakt in een weiland bij Petten. De jot zette zijn toestel aan de grond omdat het trilde. Een ordvoerder zegt dat de marine zich was 'rotgeschrokken' en jrom groot alarm heeft geslagen. Er werd direct een red- gsactie op touw gezet compleet met een reddingshelikopter kmbulance. Eer bleek uiteindelijk niets ernstigs aan de hand fjn. Onduidelijk is nog wat de helikopter mankeerde. NWB groeit boven 3,5 miljoen leden iaag De ANWB is vorig jaar met 112.000 leden gegroeid, is de sterkste groei sinds 1980. In de eerste maanden van dit werd de grens van 3,5 miljoen leden gepasseerd. Door de ioudende groei doen steeds meer mensen een beroep op larmcentrale en de Wegenwacht. Ook de telefonische infor- iiediensten en de 'internetsite' werden veel gebruikt. De We- |te Afwacht werd vorig jaar ruim 1,1 miljoen keer te hulp geroe- »s t. De omzet van de ANWB bedroeg 928 miljoen gulden. Dat laarl£kent een stijging met 10 procent, tenminste als de verkoop i Vrij Uit BV buiten beschouwing wordt gelaten. De winst na tingen bedroeg 31,1 miljoen gulden. Familie ontredderd na zinloos geweld op Amsterdamse gracht 'culturele planologie' noemde. Daarin is een grote rol wegge legd voor ontwerpers, architec ten en cultuurhistorici. „En voor een overheid die met goed geformuleerde eisen op de proppen komt. We moeten er beter bij stil staan dat het ont werp, van vandaag de cultuur historie van morgen is. Dat be tekent dus geen rem op ontwik kelingen, maar juist de waarden uit het verleden gebruiken als inspiratiebron". Wat er al aan cultuurhisto risch bezin in Nederland be waard is gebleven, zijn geïso leerde postzegeltjes geworden, zonder samenhang, vond Van der Ploeg. „En dat terwijl juist in een land als het onze, dat door de eeuwen heen vrijwel geheel door mensenhanden is vormgegeven, die samenhang zo fraai voor het oprapen ligt". ieuwe Hollandse Waterli- rordt het speerpunt van ieuwe kabinetsbeleid ter rking van cultuurhistorie d en land. Het kabinet wil ijd aanbinden met de van eenvormige nieuw- ivijken en de verkaveling indbouwgrond tot grote stukken land. Anders ziet land er straks van Gro- tot Maastricht helemaal fde uit. Ieren presenteerden de secretarissen Faber (land en Van der Ploeg (cul- de kabinetsnota Belvedere ieden dat in Fort Rhijnau- in het Utrechtse Bunnik - iet ruim dertig hectare het ite fort is van de Holland- iterlinie. De komende ja- ioeten moeten de forten leze 'mega-singel' om de itad nieuwe bestemmin- pen' bifto^ukuuXs- Uitmarkt eerste evenement na opening op 22 augustus Ch karakter van deze plek- Agressie in het steeds drukkere verkeer neemt hand over hand toe. Het rijgedrag van de ene Nederlander irriteert dat van de ande re. Geduld, fatsoen, inlevingsvermogen: we lijken er allemaal minder om te malen. De ANWB zag de bui zeven jaar geleden al han gen. Ze begon het project verkeersagressie. Negen wetenschappers bogen zich over waarden en normen in het verkeer. Dit voor jaar verscheen hun boek 'Verkeersethiek'. zutphen niko hoffer Ontredderd maar sterk zitten ze samen rond de tafel. Woorden drukken maar een deel uit van de diepe pijn die van binnen steekt. Marc is dood, niet meer bij hen. Marc is vermoord, 'als of het een liquidatie was'. Tra nen vloeien. „Het is onvoorstel baar, onbegrijpelijk, absoluut ontoelaatbaar en totaal zin loos", stamelt Marcs vader. Donderdagmorgen reisden ze, vanuit Zutphen, met zijn al len naar de Mirakelbrug in Am sterdam: Christina, Erna, Her man, andere naaste familiele den. Ze namen een roos in hun hand en wierpen die in het wa ter. Weg dreven de bloemen, weg van de plek waar Marcs le ven stokte. Ze zagen de bloe menzee, de kaarsen, de lichtjes, de kaarten, de brieven. Het hen hoop en het verlichtte voor even de pijn. Op de vroege morgen van woensdag 23 juni staan twee Zutphense agenten voor Erna's deur. Hun boodschap is hart verscheurend en onverbidde lijk: „Uw zoon is vannacht doodgeschoten." Op het zelfde tijdstip staan twee Amsterdam se agenten in de Amsterdamse woning van Christina: „Uw broer is vannacht overleden." Voor ze met vriend Paul naar Zutphen reist, bezoekt Christi na de plek, vlakbij Marcs huis. „Er lag nog een plas bloed van Mare, de eerste bloemen wer den neergelegd." In de dagen daarna zal Chris tina er dagelijks terugkeren. Van kleine afstand, soms tussen de onthutste mensen aan de overkant, slaat ze gade wat er allemaal gebeurt. Mensen blij ven stilstaan, lezen wat er voor viel, lopen terug, komen met bloemen en kaarsen, staan op nieuw stil en rouwen. Christina wordt er door getroffen, het doet haar goed, nu blijkt dat in dat anonieme Amsterdam mensen tóch persoonlijk kun nen zijn. Dinsdagavond 22 juni tegen middernacht fietst een sportie ve Mare Breunis (30) ontspan nen naar huis. Hij heeft net bij Cijfers wijzen uit dat één op de drie Neder landers regelmatig hinder ondervindt van normoverschrijdend verkeersgedrag. Bijna 85 procent van de weggebruikers - van tram bestuurder en automobilist tot fietser en voetganger - vindt dat onze verkeersmentali- teit de laatste vijf jaar slechter is geworden. Sléchts zes procent van de mensen zegt nooit doelwit van verkeersagressie te zijn geweest. De ANWB werkt nu aan een verkeersetiquet- te voor iedereen, die onderdeel moet worden van de rijopleiding. In 2003 moeten verbete ringen merkbaar zijn. Voorzitter W. Scher- penhuijsen Rom van de Raad voor Verkeer wil een confronterende aanpak: „Laat men sen die het niet zo nauw nemen met de nor men in het verkeer de gevolgen zien. Neem ze mee naar ziekenhuizen en begrafenissen." Eén kogel, van zéér dichtbij afgevuurd, maakte dinsdag 23 juni 1999 een einde aan a WM Bloemen op de Mirakelbrug voor Mare Breunis. een vriendin gegeten. Op de Haarlemmerstraat ontmoet hij twee mannen op een brommer. Mogelijk staat een auto ergens 'rot' geparkeerd. Er ontstaat een woordenwisseling. Mare fietst door en stopt voor het ro de verkeerslicht, een paar hon derd meter verderop. De brom mer posteert zich naast hem. Opnieuw vallen er woorden, Mare rijdt door. De duopas sagier springt van de brommer en holt achter Mare aan. De be stuurder volgt hem, snijdt hem de pas af. Mare valt, met zijn fiets, hij ligt op de grond. De hollende Amsterdammer trekt een vuurwapen en schiet Mare in zijn buik. Een slagader wordt geraakt, weinige minuten later sterft Mare. Dat is, in het kort, de voorlopige reconstructie. De Amsterdamse politie zet meteen twintig man op de zaak. Getuigen worden gehoord, ze hebben 'delen' van de ruzie ge zien of gehoord. Aanwijzingen druppelen binnen over het pro fiel van de daders: blanke man nen op een brommer, kortge knipt, gemillimeterd haar, de één een bomberjack, de ander een opvallende jas. Er duiken voornamen op, het idee groeit dat de twee verdachten broers moeten zijn. 'Kijken en vergelijken' van de computers van het Amsterdam se bevolkingsregister levert uit eindelijk een achternaam op. Vrijdagmiddag 25 juni plukt een arrestatieteam de vermoe delijke schutter van een terras op het Rembrandtsplein. Hij drinkt een pilsje. Christina kan het niet begrijpen: „We dachten dat hij het land al uit was, ver weg en dan zit hij daar, zó rus tig" De razendsnelle aanhouding van de twee verdachten verrast Herman, Erna en Christina en stemt hen tevreden. Maar het geeft ook een dubbel gevoel. „We zitten in de fase dat we ons nog niet bewust zijn van Marcs dood. Je weet het, je beseft het, maar het dringt niet door. Je bent nog helemaal niet met de FOTO PAUL VAN WEEL daders bezig, je hebt je emoties niet op een rij." „Mare was een heel recht vaardige jongen, had gestu deerd, had veel van de wereld gezien, was oprecht geïnteres seerd in andere mensen, in an dere culturen. Bezorgd waren we als hij aan zo n grote we reldreis begon. Blij waren we als hij weer thuis was, zijn ver halen vertelde. Nu was hij bezig zich te vestigen, net 30 jaar, zo gaat dat. Bedrijfskunde gestu deerd, een prima baan, een ei gen woning, veel vrienden, vriendinnen. Het leven lag voor hem en dan opeens dit: dood geschoten op nog geen twee minuten van zijn huis. Wat kun het jonge leven van Amsterdammer Mare Breunis (30). Na een onbenullige verkeersru zie werd hij in de nacht van dinsdag op woensdag op de Amsterdamse Mirakelbrug, in koelen bloede, in zijn buik geschoten. Een dag na Marcs crematie kijken zijn Zutphense moeder Erna, zijn vader Herman en zijn zus Christina om en vooruit in verbijstering en wanhoop: „Laat dit nooit meer gebeuren." je anders zeggen dan dat de da ders geen enkel fatsoen of normbesef hebben?" Langzaam maar zeker komen nu de verklaringen 'los' van de verdachten zelf. Zij proberen dc schuld op Mare te schuiven. Hij zou begonnen zijn met een op merking over hun rijgedrag, waarna zij de eerste klap zou den hebben gegeven. Marcs moeder kent hem het beste: „Voor mijn gevoel heeft hij een verdergaande ruzie willen ver mijden. Hij is oersterk, heeft ge roeid, aan tennis en judo ge daan. Hij heeft gezien dat die anderen met zijn tweeën waren en heeft gedacht: ruzie maken heeft geen zin, ik ga hier weg. Toen zijn ze hem gevolgd." Christina: „Mijn broer kan zich niet meer verdedigen. Hij is woordenloos gemaakt, er is nie mand meer die zijn verhaal van begin tot eind kan vertellen Lof hebben ze voor de politie, zowel in Amsterdam als in Zut phen. De grote betrokkenheid, de warmte, zorgvuldigheid, de snelheid waarmee de verdach ten zijn aangehouden. „We moeten dit naar buiten bren gen. als een aanklacht tegen de ontsporing van onze samenle ving en anderzijds omdat we een steentje willen bijdragen aan het voorkómen van nóg meer van dit geweld dat maar doorgaat en doorgaat. Joes Kloppenburg, Meindert Tjoel- ker. Mare Breunis. Allemaal slachtoffers van zinloos ge weld." De voorzitter van de stads deelraad Westerpark heeft Her man en Erna, Christina en de overige familie voorgesteld een plaquette op de Mirakelbrug aan te brengen, ter herinnering aan de blinde agressie waarvan Mare het slachtoffer is gewor den. Ook bracht hij het idee van de buurtbewoners over om morgen, 7 juli, in Amsterdam een stille tocht te houden, ter nagedachtenis aan Mare. Ze willen ermee tot uitdrukking brengen hoe geschokt - op nieuw - de samenleving is, maar tegelijk ook: hoe machte loos. Marcs familie steunt het idee van harte. it kabinet vindt, zo blijkt uit ota, dat de diverse regio's tojdentiteit meer moeten be- en btn. Die hebben tenslotte gcjpjde eeuwen heen heel ei- vijandschappen en bouwstij- k de rintwikkeld en het is zonde érloren te laten gaan. On- )ek van de Rijksplanologi- Dienst heeft uitgewezen teeds meer mensen in Ne- nd behoefte hebben aan ïnbaarheid van hun woon- ^iving. ^vjatssecretaris Van der Ploeg ste het dilemma van de bouwkunde en de landin- ng: „Enerzijds treedt ver- Ing op omdat ruimtelijke ikkeling te veel het domein tl technici en stedebouw- -igen. Anderzijds zie je de efte aan eigenheid en on- heiding. Door juist ruim- e ontwikkeling ook in han- e geven van architecten en jurhistorici denken we dat reiken", zei hij gisteren. 3 der Ploeg pleitte dan ook I een opmars van wat hij de <T L' ':Cy mSÊ 2n /V leidt treem-rechts nd in Breda RDAM ANP - VV in Breda is 'onaange- t verrast' door een rondlei- die medewerkers het afge- 1 weekeinde gaven aan le- ran de nationalistische be- ig Voorpost. De groep 3 bij elkaar voor de jaarlijk- ïllem van Oranje-herden- Q 0n het Kasteel van Breda, gens een woordvoerder le VW was verteld dat een \0> kunstenaars een rondlei- |Vvilde in het kasteel waar Oranje opgroeide. „Als we \J Gldden geweten, hadden we waarschijnlijk geen mede- ing verleend", aldus de /dvoerder. U de bijeenkomst in het namen 45 Voorpost-le- 1 ieel. Er waren ook politici I iet Vlaams Blok uit België fczig. De rechts radicale £oep onderhoudt nauwe Cn met haar Belgische Verwanten. Onder het nieuwe Museumplein zijn een parkeergarage en een supermarkt gebouwd. Amsterdam thea van beek genieur Van Nifterik. Architect Cuy- pers van het Rijksmuseum bemoeide zich ermee, Berlage en Van Eesteren. Het ooit beoogde stadsplein is het nooit geweest. Bijna tien jaar geleden besloot Am sterdam dat het anders moest. Maar hoe? Na fel oplaaiende discussies kreeg de Deense landschapsarchitect Sven-Ingvar Andersson opdracht een nieuw plein te ontwerpen. Zijn mas- terplan voor een „weidse, open ruimte als contrast tegenover de beslotenheid van de Amsterdamse binnenstad", -moest het worden. De hele hoofdste delijke culturele elite liep te hoop te gen Anderssons plan. Directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum noemde zijn ontwerp een esthetisch wanproduct en de architect een Deen se tuinkabouter. Buurtbewoners orga niseerden een schaduwreferendum, waarin het plan van tafel werd ge veegd. Ook de Welstandscommissie oordeelde op vrijwel alle punten nega tief. Desondanks ging de uitvoering door. Meteen al berucht was het ont- Stilte en gras, heel veel gras. Waar ooit auto's raasden over het kortste stukje snelweg van Nederland, strekt zich nu een immense grasvlakte uit. Ruim twee jaar was het een grote bouwput. Menigeen vroeg zich vertwijfeld af of het ooit nog goed zou komen. Nu leg gen bouwvaldcers de laatste hand aan het Museumplein in Amsterdam. Eind deze maand wordt het plein opgele verd en op 22 augustus feestelijk ge opend. De eerste liefhebbers koesteren zich er al in de zon. Museumplein, het cultureel klop pend hart van de hoofdstad. Rondom het Rijksmuseum, het van Gogh- en Stedelijk Museum en Concertgebouw. Plek voor manifestaties, demonstra ties, Uitmarkten en ook de plaats waar Ajax in betere tijden zijn kampioen schappen vierde. Geen plein in Am sterdam, waar over de inrichting zo veel, zo lang en zo emotioneel is ge praat als het Museumplein. Het eerste plan dateerde al van 1872 van stadsin- worpen 'ezelsoor', een grasheuvel die oploopt tot zeven meter hoog, met daarin de toegang tot een ondergrond se parkeergarage. Zaterdag was de opening van die garage. Goed voor zeshonderd parkeerplaatsen en een ondergrondse supermarkt. Een stukje verder ligt een ondergrondse terminal voor 25 touringcars. Een glazen licht cirkel en lichtlijn in het plein verschaf fen overdag licht aan de parkeerders, 's Avonds verlichten de garagelampen het plein. Het zo omstreden 'oor' blijkt inmid dels favoriet bij de Amsterdammers. Öp de heuvel liggen ze languit in het gras. Hun blikken glijden nu eens over de drukke Van Baerlestraat met het Concertgebouw, dan weer over de parkachtige vlakte van het Museum plein. Aan de overzijde van het plein staat het Rijksmuseum. Sinds kort kunnen fietsers weer via de museumdoorgang het plein bereiken. De hier geplaatste natuurstenen vijver lokt. Hoewel er nog geen druppel water in staat, zitten mensen' al op de vijverrand, 's Winters moet de vijver dienst gaan doen als ijs baan. Twee glazen paviljoens, een mu seumwinkel en café', steken moder nistisch af tegen het klassieke Rijks museum. Samen met de parkeergara ge zijn deze bouwsels ontworpen door Kees Spanjers. Een kniebuiging van Andersson, die liever een nog kaler vlakte zag. Hoewel ze nog nauwelijks hun vaste plaats hebben, is vrijwel elk bankje be zet. Evenals de lantaarns, prullenbak ken en ander straatmeubilair, zijn ze door Andersson ontworpen in een paars-rode kleur. Eigenlijk zouden op het immense grasveld ook ligstoelen moeten staan, zoals je die bijvoorbeeld vindt in de Parijse parken. Maar, dit is Amsterdam en ze zouden al snel ge pikt zijn. Bij het onlangs heropende Van Goghmuseum met de nieuwe vleugel van de Japanse architect Kisho Kuro- kawa staan inmiddels de nog zeer frele Japanse kers- boompjes. Een geschenk in het kader van de vierhonderd jaar FOTO QPD PHIL NIJHUIS betrekkingen tussen Necjerland en Ja pan. Aan de overzijde is de 'halfpipe' voor skaters en skateboarders weer in opbouw. Aan de jeu-de-boules baan, het volleybal- en basketbalveld wordt de laatste hand gelegd. Bij het Ameri kaanse consulaat zijn het Zigeuner- en Ravensbrückmonument weer her plaatst. Tuinlieden zijn druk in de weer met bloeiende planten. Alleen bij deze bezinningsplekken stond Anders son een bloementuin toe. Het gras moet nog groeien, dus staan er nog hekken om de immense grasvlakte. Het is allemaal een tikkeltje saai en weinig getuigend van de zo be oogde grootstedelijke allure, die he plein uitstralen moet. Het zal moeten komen van de mensen en van de toe komstige manifestaties op het plein. Dat die evenementen tot het verleden zouden behoren, is een hardnekkig misverstand. Onder het plein zijn zelfs speciale 'evenementenputten' aange bracht, met aansluitingen voor gas, water en licht. Eind augustus bijt de Uitmarkt het spits af. NWI ziet niets in huizenplan van kabinet de bilt anp Het Nationaal Woninginstituut (NWI) ziet erg weinig in het ka binetsplan om huurders met la ge inkomens een premie te ver strekken zodat ze makkelijker een huis kunnen kopen. In de prijscategorie die het kabinet noemt, gaat het volgens NW1- directeur D. Tommei „voor het overgrote deel om impopulaire en matig onderhouden hui zen." Dat zou betekenen dat kopers veel geld aan onder houd kwijt zijn. Alleen voor mensen met een behoorlijk ei gen vermogen is de regeling in teressant, verwacht Tommei. Het kabinet stelt voor om huur ders die een huis kopen van 183.000 gulden of minder een maandelijkse premie van maxi maal 300 gulden te geven. Volgens het NWI is een ander nadeel dat inwoners van 'dure' provincies minder vaak gebruik kunnen maken van de koopbij drage, omdat daar nauwelijks huizen van onder de twee ton worden aangeboden. Als de plannen doorgaan, stelt het NWI voor een koopprijsgrens per regio vast te stellen. Naast de plannen van het ka binet, hebben ook de PvdA, WD, D66 en het CDA een geza menlijk wetsvoorstel met het zelfde doel ingediend. Dat is volgens die fracties gunstiger voor mensen met lage inko mens. HAVO, VWO in 1 jaar HEE3 Erasmus College Vestigingen te Breda. Eindhoven. Haarlem, Maastricht. Rotterdam nfo landelijk secretariaat: Tel. 040 251 81 1> "EEN (ONDERWIJS)KLASSE BETER"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5