Sterren in de stad Estafette-verkiezingen Eetpiraat hoeft voorlopig even niet te betalen Het Gesprek van de Dag Schadevergoeding voor promotie tegen wil 179 Hugh Ja; overledd'd DINSDAG 6 JULI 1999 Bij de jongste opvattingen van Paars 2 lijkt het niet te gaan om inhoudelijke verbeteringen van de wijze waarop het volk wordt vertegenwoordigd. Premier Kok wil gemeente raadsverkiezingen koppelen aan die voor de Provinciale Staten. Daarmee verhief hij slechts een deel van de voor stellen van de commissie-Elzinga tot wetsvoorstel - tot ontsteltenis van de adviseurs zelf. Natuurlijk, de recente opkomstcijfers bij stembuspeilingen vallen bepaald niet mee, tenzij we het laagterecord van de Europese verkiezingen alsnog interpreteren in positieve zin: stemvee voelt niet voor een halfhartige representatie op Europees niveau. Bij veranderingen van de kieswet, in welke zin dan ook, moet de verandering dan ook gestoeld zijn op een verbetering van de democratische controle. De grondgedachte van de koppeling van lokale en provin ciale verkiezingen is niet per definitie alleen bevordering van de opkomst. Kok heeft echt de wil om de interesse in de volksvertegenwoordiging te versterken, juist op niveaus die dicht tegen de noden van de gewone man aanschur ken. Het gevaar dat landelijke belangen bij een dergelijke koppeling nog meer de agenda gaan bepalen dan bij de jongste verkiezingen het geval was, heeft hij echter met dit voorstel niet uitgebannen. In dat geval zou het paard ach ter de wagen worden gespannen. Essentieel bij lokale democratie is dat bij verkiezingen lo kale issues centraal staan. Waarom niet eerst gekeken wat er niet deugt aan de communicatie met de kiezer? Waar om vervolgens niet alles gedaan om de landelijke factoren bij lokale en provinciale verkiezingen zoveel mogelijk naar de achtergrond te schuiven? Dat kan door in het hele land juist niet gelijktijdig naar de stembus te gaan. Zo moeilijk is dat toch niet? Nederland telt twaalf provin cies. In het eerstvolgende verkiezingsjaar stemt Groningen in januari, Friesland in februari, enzovoort. Zodat bij Gro ningse verkiezingen Groningse belangen worden afgewo gen en bij Friese Friese. Kunnen de landelijke politici een jaar lang het land in en zich bezighouden met zaken die voor de plaatselijke kiezer echt van belang zijn. De politierechter in Leeuwar den heeft gistermiddag de 54- jarige eetpiraat uit Damwoude veroordeeld tot drie maanden celstraf omdat hij in restaurants had gegeten zonder te betalen. Eerder dit jaar stuurden rech ters in Zwolle en Leeuwarden hem ook al voor een paar maanden de cel in. Sinds ruim vijf jaar maakt A.B. (Bangma) er de gewoonte in een restaurant te eten en te drinken zonder te betalen. Officier van Justitie W. ten Kate vroeg zich gistermiddag hardop af hoe deze man te stoppen is. ,,Ik heb het idee dat u nooit meer ophoudt", aldus de offi cier. De eetpiraat gaf tijdens de zitting aan dat hij bereid is aan zijn drankprobleem te werken. Zodra hij naar de fles grijpt, gaat hij er op uit om gratis te eten. Overigens moet hij daar voor steeds verder van huis, omdat ze hem in de nabije om geving allemaal al kennen. Voorlopig zit de eetpiraat tot begin volgend jaar vast, omdat hij nog oude straffen moet uit zitten. En daar zit volgens de officier van justitie een voordeel aan: ,,Hij hoeft nu niet te beta len voor zijn eten, dus kan hij ook geen slachtoffers maken." ANP» dagen Een Britse vrouw die tegen haar zin promotie maakte, heeft recht op een schadevergoeding van 67.000 pond (ruim 200.000 gulden). Dat heeft een rechter in Birmingham bepaald. De vrouw raakte na haar promotie in een diepe depressie en zegde haar baan bij de gemeente Bir mingham twee jaar geleden op. De 44-jarige Beverley Lancaster is nog altijd onder behandeling bij een psychiater. Zij werkte twintig jaar tot volle tevreden heid bij een afdeling voor het industriebeleid, waar zij leiding gaf aan tien mensen. Hoewel zij daarvoor geen opleiding had gehad en ervaring miste, werd zij in 1993 bevorderd naar de dienst voor de toewijzing van woningen in de sociale sector. In tegenstelling tot bij haar vo rige ffmctie moest zij vaak men sen te woord staan, onder wie zwervers. De gemeente Bir mingham hield zich echter niet aan haar belofte dat zij zou worden begeleid. Voor de rechter zei Lancaster dat zij totaal over haar toeren was geraakt.,,Mijn werkgevers lieten mij geheel aan mijn lot over. Ik had het gevoel dat ik niet efficiënt genoeg was", zei zij. RTR/AFP Eerst buien, daarna zonnig en warm Er zijn gisternacht drie gebieden geweest waar het bijzonder hard geregend heeft. Dat waren de provincie Limburg met toppers ten noorden van Venlo (Velden, 70 mm) en oostelijk van Maastricht (Berg en Terblijt, 64 mm), een strook van de Veluwezoom langs de Sallandse heuvelrug naar Drenthe (Zuidwolde 78 mm) en Groningen en een neerslageilandje in onze regio. In het gebied tussen Alphen a/d Rijn en Wasse naar viel meer dan 30, in Hazerswoude zowaar 58 mm. In de krant van gisteren had ik u een opgave verstrekt van 35 mm maar dat blijkt achteraf duidelijk meer te zijn geweest. Gisteren overdag trok een tweede regengebied langzaam naar het noorden. Grote hoeveelheden vielen er niet (meest 5 tot 10, lokaal 10 tot 15 mm) maar de nattigheid werd wel over de hele dag uitgesmeerd. Daardoor vielen ook de maximumtem peraturen vrij laag uit. Op Valkenburg werd het maar 17,0 gra den. Op de weerkaart tekent zich de komende dagen een samen werkingsverband af tussen een vanuit de regio IJsland naar het zuidoosten trekkend hogedrukgebied en een 'hoog' boven de Golf van Biskaje. Deze ontwikkeling loopt de ko mende tijd uit op droog, zonnig en warm zomerweer met aan het einde van de week middagtemperaturen rond 25 graden. Het centrum van het hogedrukgebied bevindt zich in het weekeinde boven de Noordzee en Scandinavië. Waar het hoog daarna de ankers laat vie ren is nog niet zeker. Morgen hebben we overigens nog te maken met een zwakke storing die met de noordwestelijke hoogtestro ming over de Noordzee naar het zuidoosten trekt. Onder invloed van dit systeem is er meer bewolking en kunnen er weer een aantal buien tot ontwikkeling komen. Waaien doet het nauwelijks en de temperaturen stijgen tot omstreeks 24 graden. jan visser Schoenpoetsmachine vereist in peperdure hotels nog |etn de ;ede ,ctg Nog 179 dagen en h® nieuwe millennium aan. Reden voor dezf om in een dagelijkseatst. terug te kijken op be ft g< rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op cor|el ponderende data in gelopen 1000 jaar, week: 5 juli 1946: eeijuM kini Louis Reard in I juli 1895: helden Lot en Wilhelmina op M isït veld; 7 juli 1974: Netien. verliest WK-voetbalfen 8 juli 1695: Christiaa^ Huygens overlijdt: 9f 1877: Wimbledon-t< komt totstand: 10 ju Willem van Oranje moord. \WL wijl MENSELIJK Er zijn heuse spelregels voor: het Nederlands kam pioenschap 'langste appel schil'. Wie de langste heeft, wint de hoofdprijs. Deelne mers krijgen appels van ge lijke grootte, want anders is het niet eerlijk. En het moet een schil aan één stuk zijn. Thuis oefenen is raadzaam, want het we reldrecord ligt op 55 meter. Een Amerikaan is dat ooit gelukt. De winnaar heeft wel een Nederlands record, want voor zover de organi satoren weten is nooit eer der een kampioenschap appelschillen gehouden. Plaats van handeling is de natuur- en fruitfair van 4 tot 6 september in het fruitmuseum 'T OLDE RAS te Doesburg, waar 1500 ou de fruitrassen zijn geplant. De Spanjaard PACO RABAN an met het ontwerpen van haute De herfst- en wintercollectie seizoen 1999-2000, die hij presenteert, is zijn laatste. D; de Spaanse Puig-groep, het bedrijf van het modehuis van ne, gisteren bekend gemaakt, ne zal wel blijven .waken ove voortbestaan van de kwaliteit merk door de ontwerpers te den." Rabanne zette zijn modL0 1966 op. In 1986 werd hij door de Puig-groep, die ook huis Nina Ricci en de merker Herrera en Victorio en Lucchi ,e] haar gelederen heeft. De mo< h, per kwam recentelijk in het doordat hij voorspelde dat he: station Mir op 11 augustus o| g~ neerstort. Ook zegt Rabanne ec reïncarnatie is van de moordf £e een farao en een maïtresse v^ wijk XV. ELTON JOHN is ernstiger ziek dan ver wacht. De Britse zanger, die zondag in Italië na een optreden werd getroffen door een 'hitteberoerte', is gisteren te gen het advies van artsen in naar zijn huis in Berkshire teruggevlogen. Dat meldt het Britse showbizzpersbureau Wenn. Elton John heeft zijn Europese toernee afgeblazen om zich te onder werpen aan een grondig medisch on derzoek. Sir Elton moest door de ernsti ge hitteflauwte ook al het huwelijk van voetballer David Beckham en Spice Girl Victoria Adams missen. Hij zou het bruidspaar toezingen vanachter de vleugel. b h ok In Amsterdam is het vijf-sterrenhotel in op mars. Met 19 van deze superluxe hotels scoort de hoofdstad internationaal zeer hoog. Aan welke eisen moeten de peperdure paleisjes voldoen? Op pad met inspecteur Ben Jonker die checkt of de 'wegwerp dou- chekap' in de badka mer ligt en de schoen poetsmachine op de gang staat. o lani ie n|ln 6 JULI 1895 "K Het Malieveld, 6 juli 18! 21 nadiers en Jagers staan voor de ontvangst van 1 Wilhelmina en regentesr °f 'Ten aanschouwe van an' talrijke menigte kwami ninginnen om twee uur schrijft de krant enthou Wat volgt is de uitreikii een groot aantal decora 'voor onze helden van bok'. 'Een jaar eerder h< helmina nog in haar daj geschreven dat de toest Lombok zorgelijk is', st( fessor Cees Fasseur, hoi koloniale geschiedenis den en Wilhelmina-bio Hij herinnert eraan hoe derlands-Indisch leger gustus 1894 door Baline j|| standelingen wordt ove nadat er eerder een so< penstilstand met hen w sloten. 'Dat is als het 'vi faa van Lombok' de geschil gd ingegaan'. Bij die overvd- C men bijna honderd NeiSS€ se militairen om het lev11 gaat er een kreet van ve waardiging door het lai de zware verliezen woi en gezag hersteld, op e nier die decennia later zal worden belicht. Voi is op deze 6de juli 1895 plaats. Emma zegt: 'Me. naam uwer jonge konir f breng ik hulde aan dat waar ook zoveele schitt bewijzen gaf van plicht zelfverloochening en di achting'. irioer 10 lis die Restaurateur Hugh Jans - terdag op 85-jarige leefi zijn woonplaats Amstei overleden. Jans schreef 1950 en oktober vorig Vrij Nederland wekelij kookrubriek en publice cepten in Het Vrije Voll tal van culinaire tijdsch Verder produceerde hij boeken. In de jaren zes Jans mede-eigenaar vai rant Les Quatre Caneto Amsterdam. da Gered door de nazi 's met de maximale snelheid zou passeren. Mijn broer en ik - het was een calvinis tisch familietripje - doorkruisten het dorpscentrum een ruime meter boven de grond, maar het liep goed af. Minder goed liep het aftoen ik, op solo- tocht, een lange afdaling in de Elzas maakte. De weg was te breed om het hellingspercentage in de haarspeld- bochtgoed te schatten en helaas had ik voor de bocht niet genoeg geremd. En remmen in de bocht zelf lijdt tot een vrijwel zekere valpartij. Terwijl mijn snelheid onrustbarend opliep, besloot ik om niet te remmen maarzo scherp mo gelijk naar binnen hangend op het asfalt te blijven. Desondanks zag ik mijn voor wiel meter na meter naar de buitenkant drijven. Zien kon ik niets, ik hing zo schuin dat ik tegen het asfalt van de buiten bocht opkeek, en wat daar achter was? Een ravijn, een betonnen muur, een bos? Opeens verloor mijn voorwiel de grip op het grind in de berm, en met de ogen dicht schoot ik over de rand. Een enor me pijn in mijn ballen deed mij opkij ken. Ik stuiterde over een zandweg, die volstrekt toevallig gelijk met mij de hoofdweg verliet. Ik kwam stuiterend tot stilstand, keek.op, en bevond mij onder een gietijzeren poort met het opschrift 'Arbeit machtfrei'. Het Nacli t- u nd -Neb el- kamp Natzu >eiler had, puur door zijn aanwezigheid, mij een frontale botsing met een boom be spaard. Gered door de nazi's. FOTOS CPD PHIL NIJHUIS soms in een vermakelijke strijd. Binnen het overlegorgaan van tophotels in Amsterdam woedt momenteel een discussie over de onlangs verplicht gestelde schoenpoetsmachine op de gang. Wie het apparaat weigert, raakt zijn ster kwijt. Tegenstan ders vinden het een onzinnige eis, omdat ieder zichzelf res pecterend luxueus hotel al een schoenpoets-service aanbiedt. Maar inspecteur Jonker wil van geen wijken weten: „Misgrijpen is lastig, daar komt de klant niet voor. Bovendien is zo'n poets machine op de gang wel han dig. Zakenmensen snellen met hun schoen langs de draaiende borstels en verschijnen zonder veel gedoe netjes op hun vol gende afspraak." Het Marriott hotel dat tegen over het Leidseplein ligt, speelt graag in op de wens van de klant. Sinds kort zijn de stan daard kamers - nu 415 gulden per nacht: de prijs varieert per seizoen - uitgerust met strijk plank en strijkijzer. De gast bleek hier behoefte aan te heb ben. „Degene die zelf niet aan het werk wil, weet ons echt wel te vinden", aldus Jorine Heu- tink, verantwoordelijk voor alle kamers. Na afloop van het bezoek wordt de auto van inspecteur Jonker door de portier voorgereden. Ook een verplichte service. Jon ker: „Ik heb een keer meege maakt dat ik mijn auto bij de parkeerdienst van een hotel achterliet en een medewerker zei: 'Sorry meneer, maar ik heb geen rijbewijs'. Dat kan natuur lijk niet. Zodra een bezoeker ar riveert, moet hij alles kunnen loslaten. Dat is nou een vijf sterrenhotel." CARINE NEEFJES In de lobby van het monumen tale hotel 'The Grand', gelegen aan de rand van de Wallen, heerst een nerveuze stemming. De Britse acteur Hugh Grant, hoofdrolspeler in de nieuwe film 'Nothing Hill*, is net bin nen en wordt omringd door ca meramensen. De in mantelpak gestoken gastvrouwen van het hotel benen driftig heen en weer om de topacteur een beet je bescherming te bieden. „We zijn hier natuurlijk wel wat ge wend, maar de komst van een artiest blijft spannend", vertelt Dorien Buis, verantwoordelijk voor het ontvangst van alle gas ten. Samen met inspecteur Ben Jon ker van het bedrijfschap Horeca en Catering dwaalt Buis over de met pluche beklede gangen van 'The Grand'. De inspecteur heeft sinds kort de Amsterdam se hotels onder zijn hoede en checkt of de horecabedrijven voldoen aan de eisen die de sterren stellen. Vandaag zijn de peperdure paleisjes aan de beurt. Gewapend met het 'inspectie formulier' controleert Jonker elk detail. Hij let niet alleen op de 'wegwerp douchekap' in de badkamer, maar ook op het aantal en de grootte van de handdoeken. Per persoon moet er minimaal een badlaken zijn met een afmeting van 63 centi meter bij 1,26 meter. Twee klei nere handdoeken van 45 bij 85 centimeter per gast, zijn ook verplicht. Na 21 jaar ervaring is de professionele oogopslag vol doende, het meetlint zit niet in zijn binnenzak. Als Buis een standaard kamer toont - 780 gulden per nacht exclusief ontbijt - schrikt de in specteur. Het lijkt net of er geen aparte schrijftafel is en dat is wel een van de eisen voor een vijf-sterrenhotel. Werken aan de salontafel is immers hoogst ongemakkelijk. Na een kleine rondgang ontdekt Jonker dat het bureau met fax in een klein aangrenzend zijkamertje staat. „Nog beter", knikt hij tevreden. Het vijf-sterrenhotel is in op mars. Nederland telt inmiddels 31 van deze luxueuze verblijven waarvan er maar liefst 19 in Amsterdam staan. Het aantal bedden in deze comfortabele branche is in het eerste kwar taal van dit jaar gestegen met zeven procent, zo blijkt uit cij- .fers van het bedrijfschap Hore ca en Catering in Zoetermeer. De nu florerende bedrijfstak heeft ook een slechte periode gekend. Begin jaren negentig, ten tijde van de Golfoorlog, stonden de dure hotels nage noeg leeg. De Amerikaanse gas ten bleven massaal weg, bang dat de Golfcrisis ook naar Euro pa zou overslaan. Hoteleige naars wisten van gekkigheid niet wat ze moesten doen. Als bezuinigingsmaatregel werden de extra handdoeken uit de badkamer gehaald. Om toch toeristen te trekken boden de vijf-sterrenhotels kamers aan voor één dollar per nacht. Door de gunstige economische ontwikkelingen in ons land is de comfortabele hotellerie weer populair. Directeur Jan Hendrik Peters van het bedrijfschap Ho reca en Catering: „Bedrijven die goed draaien, zijn geneigd hun werknemers in de watten te leg gen door tijdens een zakenreis of congres een verblijf in luxe hotel aan te bieden." Verder blijkt uit consumentenonder zoek dat dure locaties tegen woordig ook worden bezocht tijdens bruiloften en partijen. De race om de fel begeerde vijf sterren te behouden, uit zich Inspecteur Ben Jonker controleert ook in JÈL peperdure kamers elk detail. rieden, in een groene kom waar een kaarsrechte weg in afdaalt, om even kaarsrecht weer op te stijgen aan de overkant. Het eerste buitenlandgevoel. Vanaf nu is het aftellen geblazen, en vragen de kinderen ieder kwartier 'zijn we al in Frankrijk?' Ik geloof niet dat ik ooit op vakantie ben geweest in een land zonder bergen. En zo kwam het dat op een merkwaardige dag mijn leven werd gered door een con centratiekamp. Pardon? Jawel. Ik zal het uitleggen. Jarenlang was mijn favoriete vakantiebesteding: fietsen in de bergen. Een zeer calvinisti sche activiteit, want sober en zuinig en er moet flink gewerkt worden. Geleden, zelfs. Maar. en dat is het mooie, al het lijden wordt uiteindelijk beloond: na een investering van vele kilometers berg op, waarbij in het lichaam een groeien de hoeveelheid potentiële energie werd opgeslagen, volgt de orgastische afdaling waar uren stampwerk zich omzetten in bewegingsenergie, met snelheden van boven de 70 kilometer per uur. Wel valt aan te raden om, voor u de eer ste afdaling inzet, het Franse en Spaanse woord voor 'verkeersdrempel' van bui ten te leren. De eerste keer dat ik met een kilometertje of 65 zo'n bord passeerde rekende ik op wilde zwijnen, bouwver- keer of wat dan ook, maar niet op de springschans die geplaatst was in het diepste punt van het dal, precies daar waar het verkeer - zonder drempel dan - De meeste Nederlanders zien ze alleen in hun vakantieheuvels en bergen. De au to is volgeladen, de kinderen op de ach terbank houden zich nog rustig, de reis naar het zuiden is aanvaard. En dan be gint het wachten op het eerste buiten landgevoel. Vroeger had je dat al bij het naderen van België. De bebouwing ver anderde, al even voor de grens. Leisteen op de gevels, ander soort schoorstenen, andere kleuren. Maar het meeste onderscheid is in- middels vervallen, langs f de bermen voert de archi- 1 {£-% tectuur van het bedrijven- park de boventoon. Ook de grens zelf is niet meer. Geen slagboom, geen stoplicht, geen hokje van waaruit een vermoeid ogende be ambte een blik langs vader en moeder laat gaan, en met een wegwuif-ge- baar de vakantie officieel laat be ginnen. Dat ge beurt tegenwoordig pas vele kilometers zuidelijker, ergens in midden-België. Het eerste dal. Opeens staren de voorwielen van de auto naar be-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2