Boogerd sneuvelt in slag bij Gois 'Raar dat ze ons hier overheen jagen' aniel Baal houdt Jalabert luiten Franse WK-ploeg rsipuu vindt warm en wint gele trui een nieuw Mitract Riis ij Telekom ZACHTE BERM ■EHMZaZEHQ* Tour de France Poulidor: 'Jaar zonder Tour, is jaar niet geleefd' 20NSDAG 6 JULI 1999 /InfjT NAZAIRE AFP iel Baal, voorzitter van de oea ïse wielerbond (FFC), voelt naa ïiets voor Laurent Jalabert ne iog namens Frankrijk te la- deelnemen aan het WK. uw -preses Hein Verbruggen onlangs een poging gedaan rs uitsluiting ongedaan te sen. ilabert fietst dit jaar op een tserse licentie en weigert te onderwerpen aan de do stesten zoals die door de Franse bond en justitie worden uitgevoerd. De renner van de ONCE-ploeg neemt daarom ook niet deel aan de Ronde van Frankrijk. Verbruggen had voorgesteld Jalabert de medische testen te laten ondergaan in Zwitserland. ,,We gaan niet iedere keer te rugkomen op genomen beslis singen", zei Baal gisteren in Saint-Nazaire. „Daarvoor is het te laat, ten minste voor dit jaar." da T-NAZAIRE FRED SEGAAR Kirsipuu mag als eerste renner u trui aantrekken. was zondag de eerste Est die etappe won en schreef gis- jn geschiedenis in zijn land ir de gele trui te bemachti- Jaan Kirsipuu ontnam ce Armstrong het leiderstri en als het aan de renner van ino ligt, blijft de trui in elk \pjal tot de tijdrit van zondag ■^Mletz om zijn schouders. )e nummer 27 van het UCI- llpsement won zijn etappes i|jnu toe vooral in kleine rit- Sfjioersen, maar op 29-jarige Iftijd is Kirsipuu doorgedron- tot de sprinterselite. „Ik nu het gevoel dat ik alle an il ;n kan verslaan." kirsipuu woont in Frankrijk, vWii r hij bij het Casino van ploegleider Vincent Lavenu een warm nest heeft gevonden. „We zijn net een familie. In die sfeer kom ik tot volle wasdom." Hij kwam gisteren een halve fiets te kort om Tom Steels van de etappezege af te houden. De Vlaming, die vorig jaar vier etappes won in de Tour de France, leek aan sprintsnelheid te hebben ingeboet omdat hij zich in het voorjaar op de klas siekers heeft gericht in plaats van de kortere rittenkoersen. Maar gisteren was daar weer de Steels van een jaar geleden. Wachten, heel lang wachten en dan in de laatste meters toe slaan. „Ik ben vreselijk blij", zei Steels. „Mijn Tour kan nu al niet meer kapot." Steels rapste in tweede massaspurt Duitse wielerploeg Telekom iet aflopende contract van )een Bjarne Riis niet verlen- re Teambaas Walter Gode- ')el t heeft dit bekendgemaakt. gr( k hoop dat hij bij ons een le afsluiting heeft in de ha de van Spanje, de herfst- iiekers of het WK. Volgend zal hij bij ons niet meer rij- aldus Godefroot. is heeft dit seizoen weinig eer)uk gemaakt. Wegens een 94 iblessure, opgelopen in de de van Zwitserland, ont- ikt de winnaar van 1996 in Tour. In het begin van het werd hij door de Deense lus! dsie in verband gebracht doping. iri-3 v freelance-collega, die de De avernij van de pen verkoos ;n i 'n het onbezorgde leven van hot \azijnmedewerker, onthulde is fen intieme bui ooit eens dat so graag een patatzaak aan ortugese kust wilde begin- DeIk snapte en snap daar ''dijk niets van. Wie gaat er op ijn geld verdienen in vet- 'sso nen, terwijl iets verderop le ge- en lekker op zijn rug in de ligt te gen ieten van het goe- 'ven? eze wil ik hem een bijzon- |g lantrekkelijk alternatief lieden: agent in Frankrijk, moet de droom van elke zrliefhebber (en die bewuste is er eentje van hetzui- e water) zijn. Want zo er in Frankrijk een pelo- enners de straat op gaat, lt er ook een tienvoudige eelheid agenten ingeblikt, en vol blauw rijden voor en dauw over het parcours, le renners zeker zes uur la as zullen aandoen, fltieme doel van iedere in- nde: dat ene landweggetje, t hooguit eens in de zesen- tigjaar een verdwaalde eliefhebber uitkomt die de jelijke populatie op haar jvigheid heeft onderzocht, plek uit duizenden dus, Duitse justitie .pakt verdachte dopingpraktijken DUSSELDORF AFP/SID Het parket van Düsseldorf heeft een gerechtelijk onderzoek in gesteld naar een persoon die betrokken is bij de Duitse wie lersport. De man wordt ver dacht van dopingpraktijken. Dat heeft een woordvoerder van het parket gisteren ver klaard. Volgens justitiële bronnen zou het gaan om een voormalig verzorger van de Duitse wieler ploeg Telekom. De man wordt verdacht van invoer van do- pingproducten uit België in de jaren 1996 en '97. Telekom ligt onder vuur na dat het Duitse blad Der Spiegel en vorige week de tv-zender ARD beschuldingen yan do- pinggebruik door renners van die ploeg uitten. maar voor wie dat ene landweg getje mist, geen nood, er blijven nog duizenden andere mooie plekjes over. Voor de autoritaire types (ivees gerust, wie een blauw pak en een omgekeerde steelpan op zijn hoofd zet wordt dat vanzelf) weet ik nog wel een mooi plekje: op een van de twee T-splitsingen in het vlekje Bouin, aan de Franse westkust. Daar werden we gisteren, op het moment dat het peloton negen tig kilometer verderop nog maar nauwelijks in het zadel zat en dus nog drie uur van de plek des onheils verwijderd was, tegenge houden. Omdat we 100 meter tegen de richting van het par cours inreden om een kop koffie te drinken in het dorpscafé 'Chez Michelle et Germain'. 'Eenrichtingsverkeer', bromde de wachter streng. We besloten zijn droom niet te verstoren. Agent in Frankrijk. Echt, het is een wereldbaan. Puntenklassement: 1. Kirsipuu 87 pun ten, 2. Steels 65, 3. O'Grady 59, 4. Za- bel 52, 5. Hincapie 46. Bergklassement: 1. Piccoli 8 punten, 2. Cerezo 5, 3 Brochard 5, 4. Konisjev 4, 5. Simon 3. Ploegen, dagklassement: 1. Crédit Agri cole 11.16.36, 2. Casino, 3. Mapei, 4. Lampre, 5. Saeco, 9. Rabobank Algemeen klassement: 1. US Postal 26.30.27, 2. ONCE 0.04, 3. Crédit Ag- ricole 0.19, 4. Festina 0.20, 5. Casino 0.25, 8. Rabobank 0.45. Jongeren, dagklassement; 1. Casper 3.45.32, 2. Hinault, 3. De Waele, 4 Aerts, 5. Perez Rodriguez, Algemeen klassement: 1. Vandevelde 8.50,15, 2. Salmon 0.09, 3. Backstedt 0.10, 4. Aerts 0.12, 5. Perez Rodriguez 0.15. RONDJE FRANKRIJK Paolo Savoldelli heeft de mooi ste fiets van alle Tourrenners. Zijn kader is bespoten met he melse kleuren en daar zijn ba- zuinende engelen op geschil derd. Op de vraag waarom ant woordde de nummer twee uit de Giro d'Italia: „Men vindt dat ik het gezicht van een engel heb. Vandaar." De 25-jarige Franse renner Christophe Bassons, die be weert de Tour te rijden op hel der water, heeft in de Franse media verklaard dat het peloton Richard Virenque moet laten vallen. „De eerste etappes wa ren alle aanmoedigingen van het publiek alleen voor Viren que. Niemand scandeerde een andere naam of hield een span doek met Bassons, Lefevre of Da Cruz omhoog." Sommige sponsors, zoals Crédit Agricole, laten hun verdere sa menwerking met de Tour de France afhangen van de ge beurtenissen in dit jaar. Op nieuw een schandaal en zij trekken hun miljoenen terug. Coca Cola niet. Na de 'Tour du Dopage' heeft Coca Cola het contract met de Tourdirectie met tien jaar verlengd tot 2009. Uithangbord voor Colombiaanse koffie. Dat is dit jaar de functie van Raymond Poulidor in zijn 38ste Tour de France. Hij zet handtekeningen, deelt foto's uit, drinkt koffie met jan-en-alleman en po seert voor elke camera. Voor de Neder landers is hij de schoonpapa van Adri van der Poel. Voor de Fransen is hij 'Poupou', de eeuwige tweede die nooit de gele trui droeg, held van de natie tot in de dood. Veertien keer was Poulidor wielrenner in de Tour de France. Als hij op zijn best was kreeg hij altijd klop van rekenaar Jacques Anquetil, 'Monsieur Chrono'. Hij reed de Tour ook een keer in zijn eentje (1971), telkens een dag voor het peloton uit om indrukken te geven voor het commercieel tv-station, zwaar ge sponsord door 'Chocolat Poulain'. Daarna was hij bij 23 Tours in ver schillende functies: tv-commentator, ra dioman, pr-functionaris of gewoon als 'Poupou'. Hij kan de Tour niet laten passeren. „Een jaar zonder Tour, is een jaar niet geleefd", zei de inmiddels 63- jarige persoonlijkheid. Hij houdt innig van de Tour, zal de relatie nooit verbre ken en wil er nog vele jaren bij zijn. Over het voortbestaan van de Tour heeft hij geen enkele twijfel. „De Tour gaat niet dood. Nooit." Hij legt ook uit waarom en het is gelijk zijn liefdebetuiging aan 'La Grande Bou clé'. „De Tour is het grote familiefeest van juli. Opa's en oma's, kinderen van 6 7 jaar en iedereen ertussenin, staan langs de kant en vieren de passage van de renners, van de reclamekaravaan en van de persauto's. Wie niet meer kan lo pen wordt op een stoeltje naar de route van de Tour gedragen. Het is een feno menaal evenement, uniek in de wereld. Alle mensen hebben plezier in een ge weldige ambiance. Er is geen agressivi teit. In al die jaren is er nooit een secon de sprake geweest van hooliganisme." Het wielrennen heeft zijn bedreigin gen. „Het is goed dat doping wordt be streden, natuurlijk. Het moet ophouden. Het beroep van de renners is in gevaar. Maar ik verwacht dat het allemaal goed komt." Op weg naar zijft 38ste Tour verdween toch even de glimlach van Poupou's ge zicht. Hij werd aangehouden door de politie, die in zijn koffer en auto zocht naar gevaarlijke dopingmiddelen. Twee gendarmes bleken hem niet te kennen en dat was op zich een - onaangename en ongekende - verrassing. Poulidor: „Het was een grove belediging mij te verdenken van criminele handelingen en dat heb ik de heren ook gezegd. Toen ze doorhadden wie ik was, moest ik handtekeningen zetten." TOUR IN CIJFERS Tweede etappe, Challans-Saint-Nazaire 1. Steels (Bel/MAP) 176 km in 3.45.32 (46,882 km/u), 2. Kirsipuu (Est/CSO), 3. Cipollim (Ita/SAE), 4, Zabel (Dui- /TEL), 5. Casper (Fra/FDJ), 6. Hincapie (VSt/USP), 7. Svorada (Slw/LAM), 8. Martinello (Ita/POL), 9. O'Grady (Aus- /CAG), 10. Simon (Fra/CAG), 11 Capel- le (Fra/BIG), 12. Hinault (Fra/CAG), 13. Moreau (Fra/FES), 14. De Waele (Bel- /L0T), 15. Spruch (Pol/LAM), 16. Vo gels (Aus/CAG), 17. Dekker (Ned/RAB), 18. Aerts (Bel/LOT), 19. Huser (Zwi /FES), 20. Voigt (Dui/CAG), 28. Arm strong (VSt/USP), 30. Jonker (Ne d/RAB), 46. Den Bakker (Ned/RAB). 82. Zulle (Zwi/BAN) 6.03, 85. Lotz (Ned/RAB), 88. Boogerd (Ned/RAB), 152. Van Bon (Ned/RAB) 15.16. Algemeen klassement: 1. Kirsipuu 8.49.38, 2. Armstrong 0.14, 3. O'Gra dy 0.22, 4. Olano (Spa/ONC) 0.25, 5. Moreau 0.29, 6. Steels 0.31, 7. Hinca pie 0.32, 8. Vinokoerov (Kaz/CSO) 0.35, 9. Gonzalez (Spa/ONC), 10. Pe- ron (lta/0NC) 0.37, 11. Vandevelde (VSt/USP), 12. Dufaux (Zwi/SAE), 13. Casero (Spa/VIT) 0.40, 14. Tonkov (Rus/MAP) 0.42, 15. Simon, 16. Julich (VSt/COF), 17. Gonzalez Galdeano (Spa/VIT) 0.43, 18. Dekker, 19. Savol delli (Ita/SAE) 0.45, 20. Jonker 0.46, 56. Den Bakker 1.08, 112. Boogerd 7.19, 113. Lotz 7.20, 139. Van Bon 16.18. Rabo-ploeg ongewild onderdeel van attractie SAINT-NAZAIRE FRED SEGAAR 'Alleen dagzege kan Tour nog tot succes maken De renners van de Rabobank zagen de etappe naar Saint-Na- zaire met vertrouwen tegemoet. Langs de Atlantische kust kan het waaien als nergens anders en als erkende 'waaierrijders' hadden ze dus geen enkele re den op te zien tegen rit num mer twee. De ontsnapping in Parijs-Nice, waar de ploeg in de tweede etappe een 'treintje' vormde en zo Michael Boogerd aan de eindoverwinning hielp, gaf hen zelfs het vertrouwen bij een eventuele ontsnapping goed vertegenwoordigd te zijn. Het was echter niet de wind die van doorslaggevende betekenis was, maar een smalle strook over een wad op het schierei land Gois die de Tour al op zijn derde dag in tweeën brak. „Raar dat ze ons hier overheen jagen", zei Leon van Bon, één van de vele renners die onder uit was gegaan op het spekglad de stuk. Dit is toch onnodig? Het is meer een attractie dan dat het nut heeft voor de koers. Alsof de Tour een circus is. Dan zijn wij zeker de clowns." Lance Armstrong heeft de etap pe samen met zijn ploegleider Johan Bruyneel vorige maand verkend. Michael Boogerd ver kende slechts l'Alpe d'Huez, voor zover hij de berg met de 22 bochten nog niet kende. „Ik ken de passage nog van een paar jaar geleden", zei Theo de Rooy en heb ze dus gewaar schuwd. „En dan gebeurt dit. Heel vervelend, maar het zijn de risico's van het vak. Aan de ene kant vind ik het een slechte zaak dat de renners dit moeten doorstaan. Iedereen maakt zich de laatste tijd vreselijk zorgen om de gezondheid van de ren ners, maar ze jagen ze wel over zo'n vreselijk slecht stuk weg. Aan de andere kant: die jon gens die er wel heelhuids over heen zijn gekomen, zullen zeg- Hét moment van de tweede Tour-etappe: tientallen renners gaan onderuit op de aalgladde weg bij de passage van Gois. gen dat die anderen maar beter hadden moeten oplettèn." Boogerd, die kansloos is voor een hoge eindnotering, was zijn moraal na de etappe kwijt, maar vond zijn humor even te rug. „Het was daar zo vreselijk glad. Als ik Rintje Ritsma was geweest, had ik daar een we reldrecord gereden." Eén Rabo-renner haalde giste ren na de valpartij de finish niet: de Belg Mare Wauters. Hij was de eerste uitvaller van deze Tour. „Ik voelde me meteen onwel worden. Ik kon niet meer ade men", beschreef Wauters de brute pech, die hem uit de Ron de wierp. Hij kwam na zijn schuiver tegen een rotsblok tot stilstand. „Eerst kwam ik op mijn rug terecht, dan tolde ik een paar keer rond en belandde daarmee in het water langs het asfalt. Ik rook de wieren, ik rook de vuiligheid. Ik heb onmiddel lijk naar mijn fiets gezocht. Ik ben er erop gestapt en verder gereden, maar dat deed vrese lijk pijn. Precies of ze met een dolk in mijn rug staken. Ik kon ook niet meer ademhalen. Twaalf kilometer verder ben ik afgestapt, want ik kon het niet meer harden." In het ziekenhuis van Saint-Na zaire.constateerde een arts een flinke kneuzing in zijn rug. Van- FOTO AP MICHEL SPINGLER daag keert de Belg naar huis te rug. „Ik vind dit vreselijk jam mer. Ik had me volledig ten dienste willen stellen van Mi chael Boogerd, want de ploeg heeft voor mij in de afgelopen weken ook verschrikkelijk veel gedaan. En stilletjes had ik op een of ander moment op een ritzege gerekend." De Atlantische Oceaan opende zich gisteren en veroor zaakte een ravage die het verdere verloop van de Tour de France gaat bepalen. De doorkomst op het Bretonse schiereiland Gois, na tachtig kilometer koers, kende 72 'overlevenden'. Zij vonden een vluchtroute op het smal le, hobbelige en door de algen glad geworden pad en kwamen zonder kleerscheuren aan in Saint-Nazaire, waar Tom Steels in de sprint de etappe won. De slacht offers, onder wie de favorieten Michael Boogerd, Alex Zülle, Ivan Gotti en Christophe Rinero (vorig jaar vierde), kwamen op zes minuten of meer binnen en moeten al na dag drie van de 86st 5e Ronde van Frankrijk hun am bities bewaren voor de volgende uitgave. Michael Boogerd mag nog slechts hopen op een dagzege nu hij ruim zeven minuten ach ter staat op klassementsleider Jaan Kirsipuu, die dankzij ge wonnen bonificatieseconden in tussensprints de gele trui van Lance Armstrong overnam. „Mijn klassement is naar de kloten", zei Boogerd bij aan komst in Saint-Nazaire. „Ik wil Parijs nog halen en hoop op een goede dag in de bergen. Meer zit er niet in." Zijn gezicht zat onder het bloed, zijn broek was ge scheurd, zijn arm en been ge schaafd en hij klaagde over pijn in zijn hoofd. Het waren de ge volgen van een valpartij na 34 kilometer wedstrijd. „Die kwam aan als een vuistslag in mijn ge zicht." Met hulp van Mare Lotz en Patrick Jonker hervond hij aansluiting bij het peloton, maar toen moest de ernstigste rampspoed zich nog voltrek ken. Die wachtte bij kilometer tachtig, de Passage du Gois. Als het vloed is, loopt het op die plaats deels onder water. Bij eb is de weg toegankelijk; niet meer en niet minder dan dat. De renners waren door hun ploegleiders attent gemaakt op de doorkomst. De meesten kennen Gois nog uit 1992, toen de Tour-organisatie de renners ook over deze weg voerde. Dus zetten de coureurs aan voor een massaspurt om in een zo gunstig mogelijke positie aan de strook te beginnen. Het was trekken, duwen, schelden èn vallen op de keien die een halfuur eerder nog blank stonden. Het zijn beelden die bekend zijn van het Bos van Wallèrs in Parijs-Roubaix. Maarten den Bakker, de enige Rabobankrenner die niet ten val kwam: „Iedereen werd een beetje gek. Ze reden elkaar bij na de zee in. Ik keek om en toen zag ik dat het halve pelo ton op de grond lag. En wie niet was gevallen, stond stil." Michael Boogerd begaf zich op dat moment in het middel punt van de ravage, maar dat was Den Bakker op dat mo ment nog niet bekend. Met Pa trick Jonker en Erik Dekker maakte hij plots deel uit van het voorste deel van het gebroken peloton. „Van 1992 herinner ik me dat het na die passage stil viel, dus ik dacht dat dat nu ook wel zou gebeuren." Maar het liep anders. De voorsprong schommelde lange tijd rond de dertig seconden, maar daarna werd het gat snel groter. „Op eens begonnen ze 55 in het uur te rijden. Die gasten van ONCE (Olano) en US Postal (Arm strong) wilden wel doortrekken, want hun mensen zaten voor in", zei Den Bakker. Daardoor raakte Boogerd, die in Gois op nieuw tegen de grond was ge gaan, steeds verder achterop. Michael Boogerd laat zich aan zijn bloedende lip behandelen door Tour renner na 34 kilometer hard onderuit is gegaan. Dekker stond via een micro foontje in contact met de ploegleidersauto van Theo de Rooy, maar de moderne com municatiemiddelen boden geen uitkomst in de ouderwetse chaos. „Ik wilde natuurlijk we ten wat we moesten doen. Mee rijden of wachten op Michael. Ik hoorde niks, dus zijn we maar doorgegaan." De Rooy: „We hebben daar wel vijf of tien minuten stil ge staan. Ik was druk bezig met Van Bon en Wauters, die óók al waren gevallen. Waar Michael op dat moment was, wisten we niet. Normaal is Michael attent op dit soort belangrijke door komsten, maar hij was aange slagen door die val en daardoor niet fris meer. Voordat we een beetje zicht hadden op de tota le situatie, hadden die gasten voorin al een paar minuten." De voor de hand liggende vraag was waarom de drie Raborenners niet alsnog de op dracht hadden gekregen zich te laten terugzakken om mee te werken aan de achtervolging. De Rooy: „Dan heb je meer mensen nodig. Drie is te weinig om zo'n op hol geslagen groep nog terug te halen." Had Boogerd in grote vorm verkeerd, dan was de andere strategie gevolgd. Maar de ren ner die in het voorjaar nog zo sterk reed, is een andere Boog erd; een goedlachse, wilskracht uitstralende renner. De Boog erd van nu wekt te weinig ver trouwen om een hele ploeg aan hem op te offeren. Bij het vertrek in Challans klaagde de nummer vijf van vo rig jaar over vermoeidheid. „Als dokter Gerard Porte, nadat de Rabo- FOTO EP A PATRICK KOVARIK ik 's morgens opsta, ben ik al moe. Ik heb elf uur geslapen. Ja, ik had wel wat slaap in te halen. Ik weet niet precies wat ik heb, maar ik ben gewoon niet zo in m'n hum. Iedereen heeft wel eens zo'n periode in zijn leven dat het niet gaat zoals je wilt. Dan hoef je geen ruzie met je vrouw te hebben of zo, maar dan lukt het gewoon niet." Zijn onzichtbaarheid in de Ronde van Zwitserland kon hij nog toeschrijven aan de ver plichting in dienst van Beat Zberg te rijden en op het NK had het er alle schijn van dat hij verstoppertje speelde. Maar de eerste Tour-dagen hebben veel duidelijk gemaakt over zijn vorm. „Mijn moraal is er even niet." Theo de Rooy schudde zijn hoofd en stamelde: „Het is een drama." De etappe naarBlois, waarMi- quel Indurain in 1992 de tijdrit won, gaat over een licht glooi end terrein. In de finale komt het peloton geen obstakels tegen. In Blois is de straat van aan komst, de Avenue du President Wilson, liefst 1200 meter lang. t TOUR DE FRANCE 4e etappe 7 juli 194,5 km Neuille Ponl Pierre 118km anp I Sociéta du Tour de France hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Laval Chdteau la Vallière 100m 77m Beaumont la n Ronce151m

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21