Ballenbak vol kwijl en luierlekjes Het onvolmaakte in porselein Ga vooral zitten in de showroom Trends DINSDAG 6 JUL11999 REDACTIE: MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023-ï ANAGRAM Op elke verticale regel dient een woord van vier, een van vijf en een van zes let ters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Legio - kwaal - snoepje; 2. wagenvracht - stelen - import; 3. wandpilasfer - verlangen - treuzelen; 4. zwart afzetsel - schaakstuk - leidsman; 5. kalmte - vis - lange winterjas; 6. niveau - open stadsruimte - smeer- dopje; 7. rekening - vreemde munt - watten- prop; 8. voertuig - schrijfkosten - vreemde taal; 9. verfstof - rechtop zijn - medemens; 10. god v.d. liefde - geur - om die reden. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Stal; 4. sage; 7. heler; 9. ho; 11. ton; 12. en; 13. oot; 15. end; 16. trek; 18. rite; 19. Ido; 20. eelt; 22. bora; 25. lei; 27. bel; 28. al; 29. sir; 31. na; 32. galei; 34. dier; 35. loot. Verticaal: 1. Schot; 2. ah; 3. Let; 4. sen; 5. ar; 6. einde; 8. lok; 10. oordeel; 12. ente ren; 14. te; 15. ei; 17. kit; 18. rob; 20. eland; 21. li; 23. Ob; 24. alant; 26. lil; 29. sar; 30. rel; 32. ge; 33. Io. HEINZ Een ontwerp van William Brand en Annet van Egmond; witte sl met metalen staafjesversiering. Boxspring en design Aan een boxspring valt weinig vonn te geven. Het blijft eenj ke rechthoek. Alleen met hoofd- en voeteneind valt nog walf doen. Al ruim zestig jaar produceert Zevenslaper boxspring] combinaties. Sinds enkele jaren laat deze fabrikant ontwerpl los op de hoofd- en voetborden. Ian des Bouvrie was in 1991 eerste die met zijn ontwerpen aan de klassieke boxspringccl binaties een nieuwe dimensie gaf. Sinds 1997 bedacht het M ge duo een aantal modellen. Onlangs zijn daar ontwerpen vl Piet Hein Eek en Brand en Van Egmond bijgekomen. Het is* merkelijk hoe binnen de beperkingen van het gegeven - varï ties op een hoofd- en een voetbord - toch een zo uiteenlopel reeks van ontwerpen mogelijk blijkt. Piet Hein Eek ontwierp! wel bedborden van kersenhout als van aluminium met kersf houten accenten. Hoewel qua vormgeving vrijwel identiek schillen beide uitvoeringen hemelsbreed in stijl. Daarnaast in I nog een heel strakke uitvoering met stoffen bekleding. De bj springcombinaties van William Brand en Annet van EgmonJ kenmerken zich door de toepassing van stof met knopen daj; wel staafjes in metaal of hout. Tafelfauteuil Koto van Wittmann is in drie uitvoeringen leverbaar: zon der armleuningen, met halve en met schuin aflopende leuningen. Hij is (evenals de tafel) een ontwerp van de Japanse designer Toshiyuki Kita. foto cpd De ballenbak: niet meer weg te denken vertier voor de Hol landse peuter en kleuter. Elke dag duiken duizenden kinderen in een bad met felgekleurde plastic ballen. Bij Ikea, McDo nald's, crèche, binnenspeeltuin of tuincentrum. Ze kwijlen van enthousiasme en plassen in hun broek van opwinding. De ballen en de bak worden er niet schoner op. Ballenbak, ballenbad, ballen tent, ballenparadijs. Eenvoudig als een plastic bak of ingewik keld als doolhof met netten, springkussens en glijbanen. Met veel ballen, heel veel ballen in heel felle kleuren. Dikke pret voor ieder kind dat sterk ge noeg is om z'n hoofd boven de ballen te houden. Met tiental len tegelijk nemen ze een duik in het diepe. En dan gaat er wel eens wat mis: een tweejarige verliest z'n poepluier, een kleu ter wordt een bloedneus ge stompt, een ander wordt duize lig van opwinding en gaat over z'n nek. „Hoe het staat met de hygiëne in ballenbakken, zegt u? Hè get- verdemme, ik weet nog hoe mijn kinderen stonken als ze eruit kwamen," zegt de telefo niste van de GG&GD Utrecht voordat ze doorverbindt. Er blijken geen hygiëneregels te zijn waaraan een exploitant van een ballenbak zich moet hou den. Het Keurmerkinstituut, dat onder meer waakt over de vei ligheid en hygiëne van speelge- legenheden, kent geen normen op dit gebied. De GG&GD, de instantie die toezicht houdt op kinderdag verblijven, heeft dan ook weinig te controleren. Gerda Bemink, inspecteur van de GGD: „Ik ga ervan uit dat de kinderdagver blijven de boel schoonmaken. Ik denk dat ze daar schoon- maakschema's voor hebben, net als voor de rest van het speelgoed, maar ik controleer de bale niet." Ook de Inspectie Waren en Ve terinaire Zaken (voorheen de Keuringsdienst van Waren) heeft nog nooit een bal onder een microscoop gelegd of richt lijnen opgesteld. Inspecteur non-food P.Bragt: „We zijn er nog niet aan toegekomen. We zoeken vooral naar gevaarlijke situaties waar kinderen kunnen vallen of stikken of stroomsto ten kunnen krijgen." „Er kunnen wel wormeneitjes inzitten," moet de inspecteur erkennen, „maar dan moet er sprake zijn van ontlasting tus sen de ballen." Dat dat hele maal niet zo bijzonder is, weet Eric Verstappen. Met zijn schoonmaakbedrijfje VCS reist Verstappen vanuit het Brabant se Liempde door het hele land om bij zijn klanten de felge kleurde ballen te wassen. „We vinden wel eens een luier, ja. Het is ook duidelijk dat luiers die wél aanblijven, niet alle Het schoonmaken van ballen uit het ballenbad bij Mc Donald. Via een slang worden de ballen naar een ma chine gezogen. foto gpd/brand overeem maal even lekdicht zijn. Er poept ook wel 'es een kind in de bak. En kots komen we ook geregeld tegen. Nu ik het me zelf zo hoor praten, is een bal lenbak eigenlijk maar een vies ding." Dat realiseren ook verschillen de bedrijven zich. Onder meer Ikea, McDonald's, Intratuin, het Dolfinarium en diverse 'bal lententen' huren Verstappen in om de ballen schoon te maken. Hij rijdt met zijn vrachtwagen tje naar de bedrijven toe, haalt zijn wasmachine uit de auto en plaatst die naast de ballenbak. Hij vult de machine met water en zeep, en laat de ballen door een slang het apparaat inzui gen. Vervolgens worden de bed ien stuk voor stuk, in razend- tempo schoongeborsteld. 20.000 ballen per uur. Eigen wasmachine Verstappen heeft ballententen als Bal-lorig in Zaandam en Duinrell in Wassenaar inmid dels van een eigen wasmachine voorzien. Al heeft hij maar een handvol kinderdagverblijven onder zijn klanten. De rest moddert zelf wat aan. Een greep uit de gehanteerde me thodes: de werkster komt een dag extra om de ballen stuk voor stuk met Dettol te ont smetten; de crècheleidsters ne men elk een zak ballen mee naar huis voor een schoon maakbeurt (in de vaatwasser, in een sloop in de wasmachine, onder de douche of in bad); toestemming vragen aan het plaatselijke zwembad om de ballen in het chloorwater te gooien; een schoonmaakpro ject opzetten met de kinderen; de ballen in een rolcontainer stoppen en de hogedruk- of tuinslang er op zetten. Uitbesteden van de schoon maak kost, afhankelijk van de hoeveelheid ballen, tussen de tweehonderd en duizend gul den per keer. Ikea ('Jeffrey wil graag opgehaald worden uit het kinderparadijj;') heeft het geld er graag voor over. De frequen tie van de schoonmaak hangt af van het aanta'l bezoekertjes. „De meeste van onze ballen bakken word en eens in de maand gereinigd. Dat ben je verplicht aari je klanten," vindt Johanna Souitendijk van Ikea Nederland. „Behalve de grote schoon maakbeurt, komt ook de eigen schoonmaakdienst wel eens in actie, Als er den ongelukje is ge beurd, een pilasje of een kotsje of zo. Dan gaat de boel meteen dicht en worden de vieze ballen eruit gehaald. Elke vestiging be schikt over een set reservebal- len." Zolang er geen officiële richtlijnen ziijjn, is het schoon houden van de ballenbak een kwestie van g;ezond verstand, vindt de PR-dame van Ikea. „Maar we helbben geregeld rug- genspraak met de Warenin- spectie. Warit zodra er richtlij nen zijn, hoi "en we het graag." De schoonheid van het onvol maakte. Zo karakteriseert de Koninklijke Tichelaar Makkum de pas uitgebrachte witporse- leinen B-set van vormgeefster Hella Jongerius. Het bedrijf be heerst nagenoeg alle kerami sche technieken - „van bak steen tot steengoed" - maar had tot nu toe nog geen erva ring opgedaan met porselein. Dat manco bleek zowel voor Ti chelaar als de kunstenares een pluspunt te zijn. Jongerius ontwerpt namelijk, zoals ze dat noemt, vanuit het materiaal. Normaal deformeert porselein tijdens het bakken al tijd. Bij de productie wordt er dan ook alles aan gedaan om dat te voorkomen. Dat vindt Jongerius onzin. Sterker nog, ze is van mening dat je dergelijke 'foutjes' juist moet laten zien. „Dat sloot mooi aan bij ons", zegt directeur Jan Tichelaar, „want wij begonnen juist met porselein". De B-set van de jonge vorm geefster doet het goed. Niet al leen in Nederland, maar ook ver daar buiten. In Amerika, Italië en Duitsland wordt het zevendelige servies met plezier ingekocht, omdat er veel be langstelling voor is. De set be staat uit een koffiekopje, een beker, een klein en een groot bord, een kleine en een grote kom en een schenkkan. Doordat de oven iets te hoog is gestookt, heeft elk onderdeel van het servies tijdens het bak ken zijn eigen vorm verkregen. „Nette stapeltjes maken van dit serviesgoed is dan ook niet mo gelijk", zegt Tichelaar. Geen kopje of beker is gelijk aan een ander kopje of beker en datzelf de geldt voor de andere servies onderdelen. Alle serviesstukken zijn voorzien van een stempel, waarin kenners de klei- en gla- zuurcode plus de initialen van de vormgeefster zullen ontdek ken. Jongerius wil het servies terug brengen naar de jonge mensen. Volgens Tichelaar slaagt ze daar zonder meer in. „Er zijn men sen die geporteerd zijn van een servies van naam en er dan ook alles aan doen om dat bij elkaar te krijgen, terwijl anderen hun specialiteiten juist verwerven op de rommelmarkt. Deze B-set moet worden gezien als een goed alternatief', aldus Tiche laar. Het ruim vierhonderd jaar oude Makkumer bedrijf is nog steeds bezig te groeien en dan vooral in de breedte. Van oudsher be staat er veel belangstelling voor het echte Makkumer aarde werk, maar daarnaast zoekt Ti chelaar meer mogelijkheden om de know-how van het be drijf te benutten. Naast de klas sieke producten worden er mo derne collecties uitgebracht. Ook Jongerius' bijdrage moet in die hoek worden geplaatst. De onderneming levert daar naast aan tegelspeciaalzaken voor de inrichting van onder andere keukens en badkamers. Voorts voert het bedrijf speciale opdrachten uit voor verenigin gen, bedrijven en gemeenten. Voor de bouw worden grof ke ramische zaken als rietvorsten en geglazuurde dakpannen en bakstenen vervaardigd. Ook houdt het bedrijf zich bezig met restauratiewerk, van klein tot groot. In toenemende mate wenden vormgevers en archi tecten zich tot Tichelaar voor het realiseren van speciale pro jecten. Hella Jongerius van Tichelaar wil het servies terugbrengen naar de jonge mensen. roTO gpd/erik hesmerg Voelbaar zacht tapijt f In de woonwereld wordt druk gefilosofeerd over de New Ag zou een tijdperk aanbreken waarin rust en bezinning centra staan. In het interieur is in elk geval al enkele jaren een tend zichtbaar naar een zekere versobering: aardse, neutrale klei eenvoudige vormen en natuurlijke materialen zorgen voort ingetogen sfeer zonder uiterlijke overdaad. Wie voor de vlot Lt bewust kiest voor kwaliteit die lekker aanvoelt, komt autom tisch uit bij tapijt. Natuurlijke, aardse tinten zetten de toon: 'e kleuren van lucht en water, zand en zee, rotsen en schelpen 15 betekent veel neutrale grijzen, aquarels en bruintinten, maa11 ook wat levendiger kleuren zoals ijsblauw, terra, aubergine, zand, geel, olijfgroen, tomaatrood en mistig blauwpaars. V\ï groen worden getipt als nieuwe trendkleuren. De hernieuw i belangstelling voor de natuur heeft ook geleid tot meer vraa'c naar natuurlijke tapijten zoals katoen, wol en polyamide gan- Hoe rustiger de kleuren hoe beter het structuureffect van eif? tapijt tot uitdrukking komt. Merkwaardig bijzettafeltje. f Bij zetterij e met lift !i Het bijzondere van dit bijzettafeltje met de merkwaardige n ROI- 51867 is het liftplateau. Het tafelblad is belegd dubbel J De bovenste glasplaat kan door middel van een metalen grt omhoog worden gedraaid. De instelhoogte is variabel, zoals pianokruk of kappersstoel. Zo kan het tafeltje van 35 cm ho uitgroeien tot een etagère van maximaal 49 cm hoogte. Heis" duct is van Giorgetti naar een ontwerp van Chi Wing Lo. He f feitje is van esdoornhout, in vier kleuren, en heeft metalen ten. De doorsnede van het blad is 55 cm. Het tafeltje is ond ,s deel van een complete serie met ook nog ovale, vierkante e; rechthoekige modellen. Prijs van de ronde uitvoering f 2.941 Schuiven veranderen ;k Mensen die van verandering houden kunnen naar hartelus n$ schuiven met het modulaire zitsysteem Scene dat Gijs Papa d ne voor Montis ontwierp. Het bestaat uit een combinatie va rechthoeken en rondingen, van vierkante poefs, leuninglozi t bankjes en hoge, geronde ruggen die op talloze manieren n elkaar gecombineerd kunnen worden. De ruggen kunnen d n maar ook diagonaal tegenover elkaar worden geplaatst. Dei de, omvattende kraagvorm van de leuningen maakt zitten ii en verschillende richtingen mogelijk zonder het meubel te hoeferi- bijdraaien. Doordat als bekleding een stevige stretchstof is^e» kozen ontstaat een comfortabele ondersteuning in de rug. verdere verhoging van het comfort zijn losse kussens toegei'o/ Die kunnen in contrasterende kleuren worden gekozen. De massieve zitelementen bieden een comfortabele zithoogtei ce 48 cm waarvan men gemakkelijk weer opstaat. Ze staan op ïji gante pootjes die het geheel iets luchtigs geven. Als accesso m biedt men een cirkelvormig tafeltje dat aan een voetje is ge ei monteerd. Het kan links dan wel rechts worden toegepast./ elementen zijn in een reeks van kleuren leverbaar. P''< krijgen, maar ga zelf ook zitten om de theorie aan de praktijk te toetsen. Tafelfauteuils met arm leuningen moeten altijd vol doende ver uit elkaar staan om bij het opstaan of aanschuiven de handen om de leuning te kunnen leggen zonder daarbij met de naaste buren in conflict te komen. Controleer ook hoe ver hij naar achteren moet om probleemloos van tafel te kun nen gaan als er anderen naast je zouden zitten. En meet dat vooral even op. In de grote ruimte van een showroom ziet alles er nu eenmaal anders uit dan in de eigen - bescheidener - eethoek. Een feestelijk besluit van elk etentje is altijd het natafelen. Ondersteund door de ellebogen op tafel - na het eten mag dat - of relaxed achterovergeleund. Bij sommige typen fauteuils is de zitkuip naar achteren zwenkbaar. Zodra men tegen de rug van de stoel leunt Idept de kuip een fractie naar achte ren. De eerste keer is zoiets al tijd een beetje eng. Denk je dat je met stoel en al achterover valt. Maar hij houdt voet bij stuk en biedt een uiterst ont spannen nazit. Niet elke fauteuil zit even lekker aan tafel. Wie alleen op het oog tafelfauteuils koopt, doet zich zelf tekort. Ga toch vooral een tijdje zitten in de showroom. Of liever nog thuis. Aan de tafel naar keuze. Probeer of de zit goed blijft, ook bij urenlang ge zellig tafelen bij voorbeeld. Be langrijk is vooral de hoogte van de armleuningen. De meeste mensen schuiven tijdens het eten graag zo dicht mogelijk bij en soms zelfs iets onder de ta fel. Handig dus als de armleu ning lager is dan het tafelblad. Sommige fauteuils hebben daarom schuin omlaag lopende armsteunen of ze zijn iets kor ter dan de zitting. Ook de hoog te van de zitting moet op de ta felhoogte worden afgestemd. Niets zo hinderlijk als in een te lage stoel - of aan een te hoge tafel - een hapje te eten. De zit hoogte kan uiteenlopen van 46 tot ruim 48 cm. Een tafelfau teuil heeft vrijwel altijd een ste vige ritting die niet inzakt. In elke meubelshowroom staan prachtige opstellingen, com pleet met gedekte tafels. Daar aan kun je meteen zien hoeveel gasten er een plaats kunnen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20