Leidsch Dagblad op aanpak van dioxine Kritiek EU 18 Daklozen bieden gratis kranten voor één gulden te koop aan BEL: 071-5128030 Oud-wethouder: CDA moet de oppositie in of: Jeltsin kan niet uit ambt worden gezet 'Allez, is dat echt dé Michael Earth?' Transavia wil passagiers nog vroeger inchecken TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. oogerd kan assement del vergeten Auto's in Zuid-West muurvast ;DAG 6 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Het vijf-sterrenhotel: van wegwerp douchekap tot schoenpoetsmachine Economie Fusie van verzekeraars 9 Delta Lloyd en Nuts Ohra gaat door Cultuur en Kunst Sport Afzeggingen deren North Sea Jazz niet Ajax is nu pas echt van Jan Wouters LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Nog geen abonnee? ABONNEE SERVICE HET WOORD IS AAN Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 24 PAGINA'S Gesprek van de Dag2 Binnenland3,5 Buitenland7 Economie8,9 RTV/programma's 11 Regio13,15,17 Kerk en Samenleving14 Uitgaan16 Cultuur18 Trends/Strips20 Sport21,23 Zomerpagina Dag Nacht Met een reportage over de 24-uurs economie volgt vandaag de tweede van uit een serie zo- merpagina's rond het thema Dag Nacht. Werken van ne gen tot vijf, eten om zes uur en slapen van elf tot zeven, voor veel mensen is dat allang geen da gelijkse routine meer. De komende we ken doen we dage lijks in reportages en interviews ver slag van het moder ne leven en van plekjes waar alles nog bij het oude lijkt. Godfried Bomans Een statisticus waadde vol vertrouwen door een rivier die gemiddeld één meter diep was. Hij verdronk. i periödpnr metVon x 12*/22° 1*724° "723° ïïïfii 20% 10% 10% 5SSS35? 40% 60% 60% De Nederlandse maatregelen om besmetting van vee voer en etenswaren met kankerverwekkend dioxine te voorkomen, voldoen niet aan de eisen van de Europese Unie. Dit blijkt uit het concept-rapport over een EU-in- spectie, die in Nederland werd uitgevoerd ten tijde van de recente dioxinekip-affaire. Volgens de inspecteurs heeft Nederland met een haperende aanpak van de pro blemen de regels van de Europese Unie overtreden. brussel marc peeperkorn correspondent Verscheidene Nederlandse vet- smelters leverden grondstoffen aan het Vlaamse collegabedrijf Verkest, dat als de spil van de gifaffaire wordt gezien. De EU- inspecteurs constateerden dat vetsmelters met hun admini stratie rommelen om de her komst van vet voor veevoer te verdonkeremanen. De opslag van verdachte Belgische pro ducten liet te wensen over. En testresultaten van laboratoria over alarmerende dioxinebe smetting, werden niet aan de overheid doorgegeven. Eén vetsmelter (het inspectie rapport noemt geen namen) gooide regelmatig de officiële vrachtbrieven weg om onopge helderde verschillen in vervoer de en aangekomen ladingen vet weg te poetsen. Ook een vee voederfabrikant lichtte de hand met herkomstregistratie van zijn grondstoffen. Het bedrijf wordt tevens op de vingers ge tikt omdat het verdacht Bel gisch beender- en vleesmeel onvoldoende apart zette. Daar door is het mogelijk toch ver werkt. In hun concept-rapport vra gen de EU-inspecteurs aan Den Haag de controle op de vet smelters snel te verbeteren. Op vallend is de harde kritiek van de inspecteurs dat onafhanke lijke laboratoria onrustbarende resultaten over Belgische dioxi netests verzwegen voor de Ne derlandse autoriteiten. Den Haag krijgt de kans te reageren op het EU-rapport. De regering heeft echter al aangekondigd dat de controle op de vetsmel ters beter moet en dat er een permanente controle komt op dioxine in de voedselindustrie. fj mico en GNC 'ffien naar omzet 6,5 miljard ifRMEER ANP ico, beter bekend als Nu- wil de grote Amerikaanse ïncier van voedingssup- ,s snten General Nutrition be; )anies kopen. Slaagt het ist i dan wordt Numico bijna keer zo groot met een om an 6,5 miljard gulden. Bij co werken 11.000 men- bei>ij de nieuwe Amerikaanse :er 16.000. cgens topman Van der in passen de bedrijven ct samen. „Wij hebben research in huis en GNC de merken. Straks kunnen jebruik maken van hun tkennis, terwijl zij onze ve producten kunnen in- ceren." C is sterk in een sector Numico wil groeien: voe- middelen met een ge- ïeidsclaim. Het is de ste groeimarkt. Mensen n zich in toenemende ma- lf verantwoordelijk voor [ezondheid. lee C brengt niet alleen in de kruidenwinkels, maar ook temet waren aan de man. ia 9: Numico op vitami- rb irkt in VS Wilbert Hettinga adviseert partijgenoten leiden ruud sep Huib Kruijt moet de eer aan zichzelf houden en het CDA moet bewust kiezen voor de oppositie. In de oppositie heb ben de christen-democraten veel meer mogelijkheden om zich te profileren dan binnen dit college. Dat is het advies van de voormalige CDA-wethouder Wilbert Hettinga aan zijn partij genoten in de Leidse gemeente raad. „Huib mag voor de poli tiek niet verloren gaan. Ik ver wacht dat hij de kracht heeft om in de oppositiebanken te rug te komen", aldus Hettinga. De oud-wethouder is niet verbaasd dat Kruijt zwaar onder vuur ligt in het college. „Ik hoor van anderen dat het al een tijd je rommelt binnen het college. Het is bekend dat er kritiek is op het functioneren van Huib." Volgens Hettinga is er echter meer aan de hand binnen het college dan alleen een CDA'er die zijn zaakjes niet helemaal op orde heeft. „Ik denk dat Tjeerd van Rij en Jan Laurier het in het college volledig voor het zeggen hebben en dat de anderen naar hun pijpen moe ten dansen. Nou komt Huib misschien naar buiten als de zwakste van het stel, maar bin nenskamers kan het een moei lijk figuur zijn. Hij houdt er principes op na, en dat is maar goed ook." In de aanval op zijn wethou der herkent Hettinga het werk van de twee toonaangevende wethouders en PvdA-fractielei- der Ron Hillebrand. Alleen dat al is volgens hem voldoende om te concluderen dat Kruijt maar beter op kan stappen. „Als die drie wat in hun kop hebben, dan is het over." Van de zijde van de PvdA wordt ondertussen officieel ten stelligste ontkend dat de partij erop uit is Kruijt uit het college te werken. Volgens Hillebrand wil zijn fractie juist met het CDA en de andere collegepart ners in gesprek komen, om cri sisdreigingen zoals die van vori ge week te voorkomen. Pagina Leiden: PvdA wil pra ten over problemen in college B constitutioneel gerechtshof van Rusland vandaag beslist dat president Jeltsin niet jrd vorden afgezet, ondanks zijn zwakke ge leid. Het parlement had om een oordeel ge- aa" |d, in de hoop Jeltsin kwijt te kunnen raken. 68-jarige Russische president, die een groot van zijn lopende ambtstermijn in het zie- lis heeft doorgebracht, mag volgens het hof niet tegen zijn wil uit zijn ambt worden gezet. Jel- tsins ambtstermijn loopt tot de zomer van 2000. Het parlement, dat wordt gedomineerd door nationalisten en communisten, is al jaren ge brouilleerd met de president. Een maand gele den liep een poging van de Doema om Jeltsin af te zetten spaak. Vijf voorstellen om een afzet tingsprocedure te beginnen haalde in de Tweede Kamer van het Russisch parlement niet de beno digde driehonderd stemmen. Michael Earth, alias de Leidse vrijgezel Michel Aarde, omringd door zijn gevolg na de terugkeer uit Antwer- FOTO DICK HOGEWONING leiden arnoud wijkmans Een groep Leidenaars heeft voor opschudding gezorgd in het uitgaansleven van Antwer pen. Vermomd als crew rond Michael Earth, een niet-be- staande Amerikaanse superster die na een tumultueuze levens loop een comeback probeert te maken, trad de groep zondag avond op in twee Vlaamse kroegen. Leidenaar Michel Aar de stal de show met het levens lied 'Back to Earth'. Op maandag deden de man nen er nog een schepje boven op door Aarde een interview te laten geven bij een lokaal radio station. Wat ze in België niet merkten was dat Earth weer zo'n Hollander is die binnen kort in het huwelijksbootje stapt en nu zijn vrijgezellen feest vierde. Zaterdag 17 juli trouwt de 34- jarige Michel Aarde, mede-eige naar van brasserie Slingers aan de Hogewoerd, met Anja Polh- man (30). Zijn broer en tien van zijn vrienden besloten een vrij gezellenfeest voor hem te orga niseren. Officieel ging het om een barbecue, maar eenmaal aangekomen werd Aarde in een naar eigen zeggen 'fout' pak ge hesen (bruine broek, roze fran jeshirt en rood-wit geblokt jas je) en in een klaarstaande auto geduwd voor een trip naar Ant werpen. De rest, professioneel uitgedost als geluidstechnici en bodyguards, volgde in busjes. Aarde kreeg twee vellen pa pier voor zich. Een verzonnen levensloop van de zanger Mi chael Earth uit New Orleans en de tekst van het lied 'Back to Earth', speciaal voor de gele genheid gecomponeerd door Darre van Dijk en Peter Kloet. Aarde: „Ik heb ooit wel in een gelegenheidsbandje gezeten, maar beheers geen instrument. Ze zetten een cd op en zeiden dat ik de tekst van dat lied uit mijn hoofd moest leren." In Antwerpen bleken Aarde's vrienden hun zaakjes tot in de puntjes te hebben voorbereid. Rond de uitgekozen cafés, Jozef en Willie Stalmans. hingen pos ters. Verder had de groep een muziekinstallatie meegenomen. Evenals voorgedrukte fankaar- ten die Earth kon uitdelen en signeren. En dus zong Aarde zijn regels, waaronder: „New York, New York, here I come Frankie and Elvis they called me their son I belong to the famous all over the world I belong to the biggest with the prettiest girls." Met volle overtuiging, zeggen zijn vrienden. Eén van hen, Arend-Jan Steenhuisen: „Het mooiste was dat in een van die kroegen een Belgische stamgast zei: Allez, is dat echt dé Michael Earth?" schiphol rob van den dobbelsteen Transavia gaat zijn passagiers vragen nóg vroeger naar Schip hol te komen. En wie een half uur voor de vastgestelde ver trektijd van het vliegtuig niet bij de gale is, komt het toestel niet in. Ook al is hij ingecheckt en staat zijn koffer al aan boord. Dat zijn twee van de maatre gelen, die de maatschappij heeft genomen om steeds ver der oplopende vertragingen bij vakantievluchten aan te pak ken. „Maar meer dan het bestrij den van symptonen is het niet", zegt president-directeur P. Legro van Transavia. „De oorzaak is de chaos in de Euro pese luchtverkeersleiding. Zo lang de verkeersleiding in Euro pa niet wordt georganiseerd op een manier zoals dat in Ameri ka al lang gebeurt, zal het hier een chaos blijven." Met het 'nieuwe regime' wil Legro voorkomen, dat alleen de luchtvaartmaatschappij de schuld van de vertragingen krijgt. „Terwijl de passagiers zelf ook vaak schuld hebben. Zit iedereen keurig op z'n stoel, kunnen we niet weg omdat er nog twee man rustig aan het winkelen zijn. Dat moet nu maar eens over zijn. Net als mensen die pas een half uur voor vertrektijd op Schiphol ar riveren." Ja, ik wil een abonnement op het l^idsch Dagblad. i Tel:(l v.ro. controle bezorging) 1 Nu de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J ld Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) iNr. bank/girir.Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, leidsch Dagblad, Abonnee-service, "Mr'"'-"•,,nvl'l'"l''M g "712141 "400114 OF BEL 071-5128030 maandag t/m vrijdag Nu moeten we andere en stellen." Ploegleider van Houwelingen van leen abo-ploeg was vanoch- 1 na een korte nacht dui- :e'1 k. De etappe van giste- :ette alles op zijn kop Michael Boogerd en ift makkers. Op een glibbe- tukje zeebodem verloor opman van de Rabo- door een valpartij gis- zijn dromen van een klassement, wellicht b°upodium en misschien wel de zege in de Tour rance. Nummer 112 is u in het klassement, op ®^j|n minuten van de con- :ntie. Houwelingen zit rond :nen nog alleen aan tafel. Jde' tafel verderop zit van de ers alleen Mare Wau- Belg die gisteren de elachtige eer had de eer- itvaller van de Tour de ice te zijn. Met zwaar ge- ïsde ribben. Waar de an- in op hun kamers nog omen van de hectische Sangs de Atlantische is hij maar opgestaan, rust heeft hij niet gehad, en ademhalen doet al blijven er nog acht ren- over. „De stemming gisteravond naar om- digheden best goed", t Van Houwelingen. mooie van wielrennen it er vrijwel direct een we dag is om iets terug oen." ia 21: Boogerd sneu- in slag bij Gois leiden Files op de Voorschoterweg en de Churchilllaan, files op de Lammenschans- weg, files op de Kanaalweg, files op de Euro- paweg en zelfs lange rijen auto's in de Roos- eveltstraat. Het autoverkeer in Leiden Zuid- West stond vanochtend tussen half acht en negen uur muurvast. De opstoppingen ont stonden door werkzaamheden aan de Euro- paweg. Daar was tijdelijk slechts één rij strook beschikbaar wegens werkzaamheden aan de weg en werd het verkeer geregeld door een tijdelijke verkeerslichteninstallatie, die niet aansloot op de verkeerslichten op het Lammenschansplein. Ook morgen en vol gende week dinsdag, woensdag en donder dag wordt er aan de Europaweg gewerkt. FOTO MARK LAMERS Een doordeweekse middag in Rotter dam. Op straat voor de Bijenkorf loopt een straatkrantverkoper niet alleen te leuren met het Straatmagazine, ook houdt hij passanten exemplaren van de gratis ochtendtabloids Metro en Spits onder de neus. Deze verkoopt hij voor de prijs van één gulden. Een op merkzame voorbijganger: „Maar die krantjes zijn gratis! De verkoper: „Bij mij kosten ze een gulden. U kunt ze wel gratis krijgen, maar dan moet u er een Straatmagazine bij kopen." Als het gaat om het verkrijgen van een 'extra zakcentje' kent de vinding rijkheid van sommige straatkrantver kopers geen grenzen. Verhalen over verkopers die argeloze zielen met een uitgestreken gezicht voor de Stads krant laten betalen zijn bekend; ook het aan de man brengen van stokoude Straatmagazines is geen uitzondering. Hoofdredacteur W. Hoogland van Spits toont zich verbaasd als hij gecon fronteerd wordt met deze praktijken. „Het is voor het eerst dat ik dit hoor. Ik denk dat het niet meer is dan een ver velend incident. Maar ik zal je Hugo Timmer geven, die gaat bij ons over de distributie." Timmer kan wel lachen om de truc van de slimme straatkrantverkoper. „Geen negatief nieuws voor ons! Nu begrijp ik ook waarom de oplage in Rotterdam de laatste tijd stijgt. Er is geen limiet verbonden aan het aantal kranten dat per persoon mag worden uitgedeeld. Als ik honderd exemplaren vraag, kan ik die in principe krijgen. Iedere uitdeler moet dat zelf beoorde len. Eigenlijk juich ik dit trucje wel toe, ze nemen ons immers werk uit han den en maken ons verspreidingsge bied groter." Ook hoofdredacteur J. Leenes van Metro vindt de onofficiële verkoop van zijn krant niet zo erg. „In Zweden (waar Metro vandaankomt) nemen ca féhouders en kappers een stapel kran ten mee voor in hun zaak. Die verko per van straatkranten doet eigenlijk precies hetzelfde, alleen hij probeert er nog wat voor te vangen. Als dit soort 'wederverkopers' lezers voor ons weet te vinden vinden we dat prima. Hoe gretiger de aftrek, hoe beter. Als men sen zo stom zijn om te betalen voor een gratis blad moeten ze dat zelf we ten." Hoofdredacteur R. Meijborg van Straatmagazine kent het verhaal. „Ge lukkig gaat het maar om een klein aan tal verkopers. Ik ben er niet blij mee, want ons project is bedoeld om men sen weer een eerlijke bron van inkom sten en meer gevoel voor eigenwaarde te geven. De handelskennis die ze bin nen het project opdoen moet niet ge bruikt worden voor dit soort trucs. En het imago van Straatmagazine lijdt hier natuurlijk onder. Het zure is dat ik juist omzet misloop door de komst van Metro en Spits, althans in de och tenduren. Maar ik verwacht dat het vooral te maken heeft met nieuwig heid van die krantjes. Als die eraf is verwacht ik weer de normale verkoop van onze straatkranten." Maatregelen Nederland onvoldoende

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1